eiden Regio Rijnland claimt polders voor water De Stemming Ijskristallen en scheuren in beton van Condorhorst ;chter maakt klagende rger blij met dode mus' Leerlingen moeten ook een snipperdag kunnen nemen eunesse voorzitter van uwe adviescommissie Duinn an de ïiinman )AC 18 NOVEMBER 2000 (XjNOH uursrechter richt zich te i procedures en te wei de inhoud. Daardoor uj klagende burgers dik- ij met een dode mus. de Leidse hoogleraar al- bestuursrecht J. Polak tijdens zijn oratie. Po- d vorig jaar aangesteld .eidse rechtenfaculteit, noemde het systeem niursrechtspraak, dat de >n 25 jaar is opge- niet effectief. Burgers i overheidsbesluit aan- moeten veel geduld en krijgen zelden een .e uitspraak te horen. De on het geschil komt niet aan de orde. chter heeft de bevoegd en overheidsbesluit te en door een nieuw be- inneer hij de klachten vindt. Maar gewoonlijk it hij het besluit slechts ele gronden. Volgens Polak ligt dit weinig doortastende optreden ten dele aan de Algemene wet bestuurs recht, die z,es jaar geleden werd ingevoerd. Die wet geeft de rechter beperkte mogelijkheden en bevordert het 'procedurele denken'. Maar de bestuursrech ters stellen zichzelf ook veel te procedureel op, meent de hoogleraar, die als (deeltijd)ad- vocaat in Amsterdam uit erva ring spreekt. Polaks oplossing is tamelijk eenvoudig. Wanneer de rechter tijdens de behandeling consta teert dat de motivatie voor een besluit onvolledig is of dat de gevolgde procedure niet deugt, moet hij de overheidsinstantie in staat stellen het besluit beter uiteen te zetten. Vervolgens krijgt de klagende burger de kans daarover in debat te gaan, waarna de rechter de knoop doorhakt. Op die manier kan de bestuursrechter in geschillen vaker tot een eindbeslissing ko men, aldus Polak. Stedelijk Gymnasium plaatst zich voor finale van het Nederlands Kampioenschap debatteren voor schoheren nesse is onder meer voorzitter van de woningbouwcorporatie Zijl en Vliet geweest. Naast haar werkzaamheden als directeur welzijnszaken bij de gemeente Voorschoten, raakt zij door haar nieuwe bestuursfunctie nauw betrokken bij veranderin gen in de stad als gevolg van in grepen in de architectuur en bouw. De adviescommissie heeft tot doel Leidenaren zo goed mogelijk van advies te kunnen dienen bij het indienen van aanvragen voor bouwver gunningen. LEIDEN WILLEM-PAUL DE MOOU „Leerlingen moeten op gelijke lijn gesteld worden met de lera ren. Ze moeten dus ook een snipperdag kunnen nemen als ze dat willen", pleit Merel van der Geest uit 5 vwo van het Ste delijk Gymnasium Leiden tij dens de voorronde van het Ne derlands Kampioenschap de batteren voor middelbare scho lieren. Merel haalt er nog een ander argument bij: „De snip perdagen zullen ook het spijbe len terugdringen, want dat is dan niet meer zo nodig." Twee leerlingen van het Stede lijk Gymnasium in Leiden na men gisteren deel aan de voor ronde in de Deutsche Schule in Den Haag. Aan de voorronde deden ook tien andere scholen mee. Het toernooi wordt geor ganiseerd door de Universiteit Leiden en het Nederlands De bat Instituut. In totaal doen er 32 scholen mee uit het hele land. Het 'Stedelijk' plaatste zich voor de finale die op 16 de cember in het Academiege bouw in Leiden wordt gehou den. Per school moeten twee leerlin gen samen in totaal drie debat - jes voeren met een andere school. Dat gebeurt in aparte Jonathan Ruff luistert aandachtig naar Merel van der Geest. De twee leerlingen van het Stedelijk Gymnasium plaatsten zich voor de finale van het NK debatteren voor scholieren. foto henkbouwman lokalen met een tweekoppige Alle scholen hebben van tevo- luidt: 'Er mogen vóór 15 no- jury erbij. Die beslist wie er ge- ren al tien stellingen van de or- vember geen Sinterklaasartike- wonnen heeft. De jury let op ganisatie gekregen waarop ze len in de winkel liggen', of 'Er overtuigingskracht, presentatie zich konden voorbereiden. Er is moet een anti-geweldchip in en teamwork. bijvoorbeeld een stelling die alle televisietoestellen komen'. Uit de tien stellingen kiest de organisatie er drie voor de voorronde. De leerlingen weten niet vooraf of ze voor of tégen de stelling moeten pleiten en dat maakt het moeilijker. Een stelling die gekozen is, luidt: 'Maxima moet koningin worden'. Merel mag verdedigen in de eerste ronde van drie mi nuten waarom dat niet zo is. „Wij zijn tegen het Konings huis. Een koningin heeft veel te veel invloed in een democratie. Verder vinden wij Maxima uit Argentinië niet representatief voor het Nederlandse volk." Dan maakt ze een kleine uitglij der: „Als zij automatisch konin gin wordt, dan mag zij straks onder allemaal dingen haar handtekening zetten." Hans Prins, docent geschiedenis, be geleidt de twee van het Stedelijk en schudt nee met zijn hoofd. Als Jonathan Ruff uit 6 vwo in de volgende ronde verweer mag geven maakt hij het foutje van Merel goed. „De koningin kan grote invloed hebben op Wil- lem-Alexander en zo kan die invloed doorwerken in de be sluiten die de koning neemt." Toch verliezen ze deze debat ronde. De jury vindt dat een aantal argumenten van de an dere partij niet goed waren weerlegd door het stedelijk. Debatteren is een belangrijke rol gaan spelen bij het vak Ne derlands op het vwo. Het is een onderdeel geworden van het vak sinds het vernieuwde twee de-fase eindexamen. Renée Si mons is mede-organisator van het kampioenschap debatteren en is erg tevreden over de ani mo voor het debatteren: „Het is echt een topsport geworden. Ik heb het idee dat scholen zich goed hebben voorbereid. Ik hoor van leerlingen die tot diep in de nacht hebben zitten de batteren." Dat kan niet worden gezegd van de leerlingen van het Stede lijk Gymnasium van Leiden. Zij zijn dinsdag pas begonnen met de voorbereidingen. Jonathan legt uit hoe dat komt: „De trai ning van het Nederlands Debat Instituut kon niet eerder wor den gegeven. Twee dagen is geen twee maanden, maar goed. Ik ben sowieso wel een debater." De korte voorbereiding maakt inderdaad niet. Als ze het derde debat winnen, hebben ze twee van de drie gewonnen en dat is al goed genoeg om mee te doen met de finale. Ireunesse is de beoogd er van de zogenoemde immissie ruimtelijke Burgemeester en wet- hebben de 59-jarige roor deze functie voor- n aan de gemeenteraad, iwe adviescommissie is uit de welstandscom- monumentenbeheer- sie en commissie beel- unst openbare ruimte. Je bedoeling dat Breu- 1 januari begint. Breu- Hoogheemraadschap vreest droogteschade NTERSE CURSUS IN SKI VALLEY Ski Valley op Duinrell biedt gezellige cursussen voor jong en oud. In de frisse buitenlucht leert u op de borstelbanen de techniek van het skiën, snowboarden of langlaufen tot in de puntjes. En bij max. 5°C zorgen machines voor echte sneeuwl Schrijf u nu In voor een vierweekse WINTERCURSUS. De ideale voorbereiding op uw wintersport o l.v. professionele leraren. Wïntercursus 1 start op zaterdag 25 november, iel voor reservering/informatie' 070 51 55 299. LEIDEN WIM KOEVOET Het Hoogheemraadschap van Rijnland heeft zo'n dertig vierkante kilometer grond nodig voor zoetwaterbuffers. Hoogheemraad J. Steegh maakte dat gistermiddag be kend, tijdens het symposium 'Water bepaalt'. De 'ruim teclaim' komt min of meer aan de vooravond van het verschijnen van de Vijfde nota ruimtelijke ordening, waarin wordt vastgelegd hoe Nederland er in de toe komst uit ziet. Inmiddels is komen vast te staan, betoogde Steegh, dat de extreme situaties die zich in Nederland hebben voorgedaan geen incidenten zijn. De drei gende overstromingen van 1993 en 1995 in het rivierengebied, de wateroverlast in 1998 en 1999 in Delfland en Noord-Ne derland, de zware regenval van vorige week maar ook de droge zomer van 1976 hangen nauw samen met de stijging van de zeespiegel, de voortschrijdende Steegh wees onder meer het zuidelijk deel van de Haarlem mermeer, de omgeving van Stompwijk, een polder bij Reeuwijk en een deel van de polder Nieuwkoop aan als ge bieden voor de noodzakelijk ge achte waterbuffers. Water spa ren is hard nodig, betoogde hij, omdat de kansen op herhaling van extreem droge zomers, zo als in 1976, relatief groot zijn. bebouwing en een klimaatver andering met nattere winters en drogere zomers. Steeghs verhaal had vooral betrekking op de waterbehoefte in drogere perioden. Met de ve le regenval van vorige week nog vers in het geheugen, lijkt dat vreemder dan het is. Steegh: „Het zal voor velen moeilijk voorstelbaar zijn dat droogte potentieel voor het gebied van Rijnland bedreigender is dan nattigheid, zeker na de plens buien van de laatste tijd en de overstromingen in Engeland. Maar ruimtelijk gezien is de droogtenood hoog en de tijd dringt." Steegh wees er op dat volgens de statistieken eens in de 35 jaar een droogte optreedt met zeer grote schade. De kans op dijkdoorbraken is veel kleiner, erste gezicht lijkt het Lhouder Jan Laurier van iks momenteel bezig is zegetocht met louter ntje ook die ver buiten li Zijlpoort reikt. Zo hij kort geleden in het programma Barend n goede sier met zijn Leiden Vluchtelingen- i in East London kan Handela nog hooguit in luw van de wethouder ide Leidse bijdrage woningbouwproject in Afrikaanse stad in goe- is ontvangen, nensen in East London en - en wat ze trouwens rotzorg zal zijn - is dat raadszaal nogal wat te geweest over het Leidse rhun project. De drie term die is geïntrodu- ior de opperbaas van eigen partij, Paul Ro er, speelden Laurier da- -n. Want de wethouder' emeenteraad ontijdig, lig en onjuist geïnfor- rer de afspraken met 'don. Normaal gespro- it een politiek dood- naar Laurier kwam weg dit eens maar nooit elijks was er aan de ft 'Leiden Vluchtelin ge wethouder zag in 'titel' een vrijbrief om houtje een akkoord te ver een uitbreiding van e opvang van vluchte- tok in dit geval wisten nen, zoals de gemeen- omwonenden, ner- l Resultaat was welge- Lomma-nul extra "gen en een nieuwe ajn blazoen, ruine bladeren in de ins die de besnorde begin deze week en Rotterdam zijn namelijk eens in de 10.000 jaar. De hoogheemraad maakte tot verrassing van zijn gehoor dui delijk dat het schap 90 procent van de extra ruimte juist nodig heeft voor het voorkomen van verdroging. Het inrichten van grote water buffers in polders is niet vol doende om het dreigende te kort aan water in Rijnland tegen te gaan. Het Hoogheemraad schap van Rijnland ziet zich ook genoodzaakt het waterbe heer drastisch aan te passen. Dat kan echter vergaande ge volgen hebben voor de agrari sche sector, de recreatie maar ook voor huizenbezitters. In een extreem droge zomer is er in het werkgebied van Rijn land 140 miljoen kubieke meter water nodig om het waterpeil te kunnen handhaven. Maar ook met buffers heeft Rijnland die hoeveelheid niet achter de hand. Het zal dus ook nodig zijn om de behoefte aan water te verkleinen. Dat kan door het peil in de polders te laten fluc tueren en geen water meer te gebruiken voor doorspoeling om verzilting tegen te gaan. De maatschappelijke gevol gen van deze maatregelen zijn enorm, erkende Steegh. Hij noemde onder meer teeltscha- de voor de agrarische sector, blauwalgontwikkeling en dus zwemverboden voor de recrea tiesector en dode vissen als ge volg van zuurstofgebrek in het water. In het stedelijk gebied zal het water brak kunnen wor den. De effecten hiervan zijn volgens de hoogheemraad moeilijk te voorspellen. Ook al zouden al deze waar schijnlijk zeer omstreden maat regelen worden getroffen, dan nog staat voor de hoogheem raad als een paal boven water 'dat we moeten sparen in eigen gebied'. En: „Als in de Vijfde nota geen ruimte voor water is vrijgemaakt heeft Rijnland de slag voor de komende tien jaar verloren en zijn we dus te laat." Zonder zoetwaterbuffers, voorspelde de hoogheemraad, ontstaat er gewasschade in de landbouw, 'nagenoeg onher stelbare schade' aan de natuur, gaan de recreatiepiassen stin ken en rotten de paalkoppen onder woningen in stedelijk ge bied weg. In geld uitgedrukt zou de schade voor Rijnlands gebied op één miljard gulden neerkomen, schat hij. In zijn betoog bemoeide Steegh zich ook met de discus sie die is losgebarsten over Bol- lenstad. In de Vijfde nota zijn de bollenvelden aangewezen als bouwlocaties voor zo'n 20 tot 30.000 huizen. Steegh zei namens het schap dat deze op tie 'puur vanuit het water gere deneerd' ook zijn favoriete is. Zijn stelregel luidde: „Hoe ho ger, hoe beter." Hij ziet liever Bollenstad verrijzen en woning bouw op het vliegveld bij Val kenburg dan verdere groei van Hoofddorp, Nieuw Vennep en Alphen aan den Rijn of bebou wing van de Grote Polder in Zoeterwoude. „Bouwen in die diepere gebieden is niet onmo gelijk maar ze zijn minder ge schikt en vragen grote extra in vesteringen op watergebied." goed verhuld gebleven. In de havenstad lag een geldprijs van 275.000 gulden te wachten van het ministerie van wvc, dat zeer is te spreken over de herinrich ting van het Noorderpark, dat nu Tuin van Noord heet. De jury ziet er een staaltje efficiënt, kwalitatief hoogstaand en ver nieuwend grondgebruik in. Maar het is om je te bescheu ren. Jarenlang heeft in dit ge bied de natuur haar gang mo gen gaan. Die liet zich dat geen twee keer zeggen. Een ontoe gankelijke woestenij was het ge volg. Lauriertiekommerde zich pas om het park toen Leiden zich 'grote stad' mocht noe men. Door die status gingen er ineens potten met 'groteste- dengeld' open. Dat dit opportunisme nu ook nog eens extra wordt beloond met een prijs en de daarbij be horende media-aandacht zul len vooral de omwonenden van het Plantsoen onuitstaanbaar vinden. In hun ogen heeft Lau rier de groenstrook voor hun deur naar de verdommenis ge holpen. De bomen in dit park leggen een voor een het loodje door de verstikkende grondlaag die onder zijn verantwoorde lijkheid is aangebracht. Voor de Leidenaars die met een uitkering moeten rondkomen, kan Jan Laurier nog wel eens voor een beetje zomer zorgen. Ere wie ere toekomt. Maar voor de bomen en het andere groen in Leiden is het met Jan de Tuinman in de buurt altijd herfst. Achterbank Laatst was er nog een hele serie programma's bij de VPRO over modern ouderschap. Een treu rig stemmende serie vol ouder paren die wanhopig probeer den twee banen en de opvoe ding van een of meer kinderen te combineren, en dan toch tijd over te houden om zelf ook nog eens iets leuks te doen. Tenein de dat doel te bereiken werd de kinderschare op de achterbank van de auto van hot naar her gereden. Van huis naar school, van school naar de dagopvang, van de dagopvang naar ballet en van ballet naar de hockey. De volgende dagen was er dan judo of tennis of voetbal. Kin deren op de achterbank en rij den maar weer. Van modern ouderschap word je soms niet echt vrolijk. De lichten van D66 die wethou der Alexander Pechtold zo gek hebben gekregen om topsport in Leiden 'op de politieke agen da te zetten', zullen die serie wel niet gezien hebben. Topsport in je stad, zeggen de Democraten, stimuleert jonge ren om ook aan sport te gaan doen. Dat is vermoedelijk on zin. Als Krajicek een paar grand slams op zijn naam schrijft wil len niet alleen in Den Haag, maar overal in Nederland heel veel jongeren opeens tennissen. Toen het Nederlands elftal Eu ropees Kampioen werd wilden in het hele land meer kinderen op voetbal. Echt niet alleen in de steden waar de voetballers van Oranje vandaan kwamen. En in het kielzog van De Bruijn en Van den Hoogenband zullen niet alleen in Eindhoven zwem- clubs de leden zien toestromen. Maar stel je voor dat het wél waar is. Stel je voor dat top sport in Leiden tot een toe stroom van jeugdleden naar sportclubs leidt. Daar gaan die kinderen weer op die achter bank! En die ouders achter het stuur zijn echt niet de vrijwilli gers die de verenigingen nodig hebben. Die zijn veel te blij dat ze effe vrij hebben. Nee, als Alexander zich in Lei den niet alleen bij de leden van de Leidse Sportfederatie (LSF) populair wil maken doet hij er misschien beter aan zijn partij genoten te laten kletsen. En als hij dan toch per se top sport in Leiden wil, om de stad sportief weer 'op de kaart te zetten', kan hij beter een ma nier verzinnen die geen 'aan zuigende' werking heeft op jeugdige sporters. Misschien kan de wethouder met de LSF eens in het bij de gemeente zo geliefde Bio Science Park gaan shoppen. Daar moet toch een bedrijfje te vinden zijn dat met wat geknutsel met erfelijk ma teriaal een paar topsporters in elkaar kan zetten. Een kloon van Johan Cruijff met de snel heid van Mare Overmars, de onverzettelijkheid van Johan Neeskens en het schot van Ro nald Koeman: zoiets. TEKST: WIM KOEVOET en AAP RIETVELD TEKENING: MAARTEN WOLTERINK Portaal Leiden repareert schade LEIDEN ROBBERT MINKHORST De 128 flatwoningen aan de Condorhorst in de Leidse Slaaghwijk hebben aanzienlijke schade in het beton. Dat blijkt uit onderzoek van TNO. Portaal Leiden, eigenaar van de flat, laat weten dat het de schade re pareert. Roestende wapeningen en scheuren in de zogeheten con soles, vooruitstekende draag stenen, zijn twee van de drie voornaamste problemen. Het derde euvel betitelt Portaal-di recteur J. de Greef als 'interes sant': op enkele plaatsen in het beton heeft TNO ijskristallen ontdekt. Die hebben de con structie verzwakt. Het onder zoeksrapport rept overigens met geen woord over eventueel instortingsgevaar. Wel constateert het onder zoeksinstituut dat de kristallen zijn ontdekt in de dragende de len van het betonnen geraamte van de flat. TNO stelt vast dat reparatie nodig is en beveelt bovendien nader onderzoek aan, om zo na te gaan of het probleem op meer plaatsen aan de orde is. „Bij bepaalde stukken is ken nelijk het beton gestort tijdens te lage buitentemperaturen", aldus De Greef. Zo ontstaan ijs kristallen in het beton dat daar door ook niet hard genoeg is." De ontdekking heeft hem ver rast en een dergelijke manier van bouwen is ook niet zonder risico, blijkt uit het TNO-rap- port: „Bij temperaturen van globaal onder de vijf graden vindt geen verharding plaats. Op deze manier ontstaat ook een poreuze, zwakke cements- teen en daarmee zwak beton." De studie van TNO is op aan dringen van bewoners uitge voerd. Ze constateerden al vor men van betonrot, terwijl een eerder onderzoek dat niet had vermeld en bovendien had uit gewezen dat het complex 'in een redelijk tot goede bouw kundige staat' verkeert. In we zen krijgen de bewoners nu het gelijk aan hun zijde. Volgens De Greef is er niette min geen reden voor paniek. „De constructie vertoont geen tekenen van verzakking. Verder komt het roesten van de wape ningen op een aantal plaatsen voor. Dat komt door onnauw keurig storten." De directeur kondigt aan dat Portaal alles herstelt. „De wa peningen moeten we 'schoon- hakken' en repareren. Dan heb ben we er geen omkijken meer naar. De ijskristallen moeten worden uitgehakt. Ook dat gaan we doen. In het voorjaar van 2001 is" alles klaar en is op de kwaliteit van het beton niets meer aan te merken." Hoeveel het Portaal gaat kosten, is op dit moment niet bekend. De flat aan de Condorhorst is zo'n dertig jaar oud. Portaal Leiden wil de 128 woningen verkopen. De splitsingsvergun ning die daarvoor nodig is, heeft de gemeente een maand geleden verstrekt. De bewo nerscommissie verzet zich fel tegen de wijze waarop Portaal handelt. Zij wil dat de corpora tie eerst een aantal reparaties verricht en andere verplichtin gen nakomt. De commissie heeft een lijst met elf klachten opgesteld. Haar ingediende be zwaar tegen de splitsingsver gunning moet nog worden be handeld.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13