de markt' 'Koreanen verzieken lebels Ryanair de snelste groeier van Europa Economie Verzekeraars zoeken nieuwe verkoopkanalen 7% RENDEMENT... PER MAAND! NS mikken op vervoer Werknemer als werkgever in Londen eer overname Philips medische apparatuur RDAG 18 NOVEMBER 2000 11 Shell gaat 'mobiliteitsverzeke- ringen' verkopen van Axa. He lemaal vreemd is die samen werking tussen verzekeraar en niet-verzekeringsmaatschap- pij niet. Reisverzekeringen zijn al heel lang te koop op het reisbureau. Ook de Vereniging Eigen Huis en de FNV verko pen verzekeringen en klanten van de Makro kunnen polissen kopen van verzekeraar Ohra. Door onzekerheid over de be staande verkoopkanalen gaan de verzekeraars op zoek naar nieuwe mogelijkheden om him producten aan de man te brengen. Verzekeringen verkopen is in Nederland nog altijd vooral een activiteit van tussenpersonen. Zeventig procent van de polis sen wordt afgesloten via deze adviseurs. De zogeheten direct writers (direct via de post en te lefoon aan de consument ver kopende verzekeraars) hebben in de ruim twintig jaar dat ze actief zijn maar een klein deel (20 procent) van de markt kun nen opeisen. Door internet en de toenemende kennis van par ticulieren over verzekeren kan daar verandering in komen. Wat internet precies voor de verzekeringsmarkt gaat beteke nen, is nog niet bekend. Zeker is dat de consument door ver schillende vergelijkingspagina's meer en meer weet wat er te koop is, vooral over de eenvou dige polissen zoals de reis,- au to en huisverzekeringen. Hij merkt bijvoorbeeld dat zijn au toverzekering relatief duur is, ook als daarbij de dekking ver geleken wordt. De consument weet daarbij dat hij een polis ook op eigen houtje af kan slui ten bij direct writers. De tussenpersoon wordt dan toch een klein blok aan het been van de verzekeraars. Nie mand wil de tussenpersoon voor het hoofd stoten; hij is im mers afzetkanaal nummer één en blijft dat naar verwachting ook wel. Maar een groot deel van de klanten loopt losser door verzekeringsland dan in het verleden. Wat de verzekeraars daar nou precies mee aan moeten, is nog niet duidelijk. Het biedt kansen - er zijn loslopende potentiële klanten - maar ook bedreigin gen. Ze kunnen weglopen en daarmee het marktaandeel on dermijnen. Een antwoord op zowel de kans als de bedreiging is diversifica tie. Dat betekent nieuwe afzet kanalen zoeken en deels wer ken als de direct writer. Ketens als Albert Heijn en Shell wor den een soort tussenpersonen. De polis krijgt een nieuw mar- ketingsausje (tankje eigen ver zekering, polis in de winkelwa gen) en proberen maar. Vooral de middelgrote en klei nere verzekeraars kunnen de branchevreemde afzetkanalen gebruiken om marktaandeel te winnen. Maatschappijen als Axa (wereldwijd groot maar middelgroot in Nederland) wil len zich in Nederland tot grote maatschappij opwerken.. Dat is niet makkelijk. Tussenpersonen verkopen over het algemeen polissen van een stuk of vijf ver zekeraars en de band met die partijen is oud en goed. Het is zelfs mode om als verzekeraar een belang te nemen in inter- mediair-maatschappijen. Voor Axa is het daarom van be lang dat de klant zelf om de in gewikkelde producten als le vensverzekeringen van die maatschappij vraagt bij de tus senpersoon. Dat kan door de maatschappij zichtbaar te ma ken via bijvoorbeeld Shell. Dan ziet de tankende automobilist elke keer als hij bij Shell tankt de naam Axa. Weekend seminar 24, 25 en 26 november 7% RENDEMENT! Dat haalden deelnemers aan het september seminar Feestelijk Beleggen in oktober. Ook u kunt winstgevend beleggen leren. Tijdens het Weekend Seminar op 24, 25 en 26 november in Dorint Hotel Badhoevedorp. Gezelligheid, creativiteit, coaching en strategie leiden tot ongekende rendementen! Info/aanmelding? www.feestelijkbeleggen.nl of 0341-426123 nartjes' voor brandpreventie Dijkhuizen: 'Scheepsbouw is veel meer dan oude industrie' Acht mededingers ECONOMIE WIJZER Van wie is een bedrijf? Het ant woord vandaag is duidelijk; van de aandeelhouders als het om een NV gaat. Luister je naar hun managers, dan zou je mis schien zeggen dat de bedrijven van hen zijn. Boonstra staat voor Philips en Groenink voor ABN Amro. Maar zij kaatsen de bal terug door steeds te praten over 'shareholders value'. Daar mee willen ze zeggen dat alles wat ze doen de aandeelhouders ten goede moet komen. Want zij zijn per slot van rekening de eigenaars. Hoe merkwaardig deze situatie is, werd me onlangs duidelijk tijdens een conferentie van (Amerikaanse) economen en theologen. Een onwaarschijnlij ke combinatie. Maar juit die combinaties willen wel eens bijzondere inzichten opleveren. En dat was dit keer het geval. Praten theologen over eigen dom, dan hebben ze het eerst over de ongelijke verdeling er van en over de hebzucht dat door eigendom aangewakkerd wordt. Wat hen be treft, is het insti tuut eigendom dus verantwoordelijk voor immoreel ge drag en onrecht vaardigheid. Had je de reacties van de economen moeten horen. De theologen zouden geen oog hebben voor de werkelijk heid. De econo men wezen hen er op dat de markt zonder eigen domsrecht zou ophouden te functioneren, want ruil is over dracht van eigendom. En dat kunnen ook de theologen toch niet willen? Belangrijker nog is dat het ei gendomsrecht waardoor men sen grond, bedrijven en huizen kunnen bezitten, de stimulans is geweest voor een economi sche groei zonder weerga. Daarvan heeft iedereen geprofi teerd, ook de armen. Geduren de de laatste 150 jaar is het'ge middelde inkomen met een factor zeventien toegenomen. Arme mensen nu zijn rijk ver geleken met middenmoters rond 1850. Daar keken de theo logen wel even van op. En toch, ondanks deze nuchtere econo mische inbreng, bleven ze moeite hebben met het insti tuut eigendom. En zo kwamen we erop hoe du bieus de toedeling van het ei gendomsrecht van bedrijven aan aandeelhouders is. Het be gint met morele twijfel over het instituut eigendomsrecht als zodanig. Volgens de christelijk leer, maar ook volgens de leer van de islam en het boeddhis me, is alles dat wij mensen 'be zitten' niet ons eigendom. We hebben dat alles in bruikleen. Onze opdracht is dat wat we in bruikleen hebben met uiterste zorg te behandelen, zoals bij voorbeeld in de gelijkenis van de talenten duidelijk wordt ge maakt. Rentmeesterschap. Toen John Locke in de 18de eeuw het instituut eigendom probeerde te rechtvaardigen, ging hij uit van het recht van de arbeidende mens. Produceren wij iets, dan hebben wij het recht dat iets als ons eigendom te beschouwen, aldus Locke. De theologen wilden daar wel in meegaan. Het bracht hen er toe te concluderen dat het ei gendomsrecht voor mensen die toevallig veel geld hebben, on gepast en immoreel is. Zelfs als we de morele dimensie negeren, is het eigendomsrecht van aandeelhouders dubieus. Want waarom zou Philips van de mensen zijn die er hun geld in gestoken hebben? Waarom zijn de eigenaars mensen die meestal verder niets met het bedrijf hebben, er waarschijn lijk nooit geweest zijn, en wel licht volgende week hun geld op een ander bedrijf inzetten? Het ligt meer voor de hand het bedrijf van de mensen te laten zijn die er hun ziel en zaligheid in investe ren, er dagelijks ko men, én er met hun eigen handen en her senen voor zorgen dat het wat wordt met hun bedrijf. Een be drijf zou dus moeten hoogleraar economie zijn van de mensen Erasmus Universiteit, die er werken. Voor mijn part is het bedrijf van een paar mensen die er werken, en is de rest in dienst, zoals bij een familiebe drijf. Belangrijk is dat de wer kende en scheppende mens centraal staat, en niet de mens met het geld. Zijn de werkende mensen eige naar, dan zijn zij verantwoorde lijk. Zij zijn geen werknemers meer maar partners, zoals in een maatschap van advocaten of specialisten en in menig fa miliebedrijf. Hebben ze geld nodig, dan kunnen ze dat lenen van mensen met geld. Willen mensen met geld veel verdie nen, dan kunnen ze tegen een royale vergoeding een stuk van het risico nemen. Dat is alle maal te regelen. Op zich hoeft niet veel te veranderen. De partners kunnen in de winst of in het verlies delen, maar ze kunnen zich ook indekken en net als nu met een vast loon ge noegen nemen. Ze kunnen managers in dienst nemen om leiding aan hun be drijf te geven en het boegbeeld ervan zijn. Let wel: de werkende mensen maken in deze con structie gebruik van de dien sten van aandeelhouders en ne men managers in dienst. Het lijkt de omgekeerde wereld te zijn, maar het is wel een wereld die beter te rechtvaardigen is dan de onze. Ierse luchtvaartmaatschappij wil KLM voorbijstreven ARCHIEFFOTO ANP KOEN SUYK Dijkhuizen becijfert dat in de Nederlandse scheepsbouw zo'n 100.000 werknemers actief zijn, inclusief toeleveranciers. „De gevolgen van de opstelling van Korea voor ons land zijn nog niet eens zo groot, want wij zijn in gespecialiseerde markten ac tief. Het kan link worden als bij voorbeeld Duitse werven zich op de markten richten waarop ook Nederlandse bedrijven opereren." Toch zullen er op den duur werven in de proble men komen, vreest de FNV-be- stuurder. „Want die Europese subsidie zal ooit worden afge schaft." De Nederlandse Spoorwegen maken zich op om een ver- voersvergunning in Londen te krijgen. Samen met de Britse maatschappij First Group wil het spoorbedrijf de treinen ex ploiteren die dwars door de Britse hoofdstad rijden. Het is niet voor het eerst dat de NS een gooi doen naar de Engelse markt. De afgelopen zomer maakte het bedrijf be kend om, toen ook met First Group, mee te dingen naar de concessie voor het treinverkeer in Zuidwest-Engeland. Bij de plannen in Londen gaat het om een concessie voor twintig jaar. Het spoorbedrijf dat de gunning wint, kan ge bruikmaken van de nieuwe in frastructuur die wordt aange legd waaronder een nieuwe tunnel. Die wordt betaald door de Britse spoorbeheerder Rail track. De vervoersbedrijven moet zelf flink investeren in nieuwe treinen. Volgens de Nederlandse Spoorwegen zullen investerin gen in Groot-Brittannië niet ten koste gaan van de aanschaf van materieel in Nederland. „De bulk van de investeringen blijft in het binnenland", verzekert een woordvoerder, die eraan toevoegt dat investeringen in Engeland juist geld zullen ople veren. De strijd om het Londense vervoer, dat overigens niet het omvangrijke metronetwerk be helst, is nog lang niet gestre den. Er zijn acht mededingers. Voor de concessie in Zuidwest- Engeland is het duo NS/First Group doorgedrongen tot de laatste drie. In beide concessies gaat het om een vervoersom- vang die ruim een kwart van de Nederlandse spoormarkt be draagt. mt-dochter kost 4,4 miljard gulden derde keer dit jaar [I Philips een grote over- aan op het gebied van :he apparatuur. Het inicaconcern wil de af- Healthcare Solutions lent in de VS overne- luor 4,4 miljard gulden, is een jaar geleden af- si van Hewlett-Packard, isie heeft een omzet van iljard gulden en maakt meer hartapparatuur en lonmachines. ueinve aankoop maakte ir in de eerste negen 135 miljoen verlies eft een reorganisatie in gezet, waarbij enkele van de 5.000 ar- laatsen verdwijnen, er dit jaar kocht Philips c (nucleaire geneeskun- »r 1,1 miljard en een erheidsbelang in Med- (medische rapportage) voor 2,8 miljard. Eind 1998 kocht het bedrijf ATL Ultra sound (ultrasone diagnoses) voor 1,6 miljard. De nieuwe aankoop bete kent niet alleen een verster king van de ultrasoon-diagno- ses, maar brengt Philips ook binnen in de wereld van de patiëntenbewaking. „Wij kun nen nu het complete pakket aanbieden, en dat is waar de medische wereld om vraagt", aldus een woordvoerder. Philips ziet ook brood in de markt voor diagnoses-op-af- stand, waar de Agilent-dochter sterk in is. De zieke neemt thuis bijvoorbeeld zelf de hart slag op en meldt die aan een centraal kantoor. Alleen als de uitslag ongunstig is, hoeft hij bij de dokter te komen. Eerder dit jaar heeft Philips een .minderheidsbelang geno men in SHL Telemedicine uit Israël, dat ook in deze markt actief is. antoorpersoneel vervoer n passagiers. Dus heeft tse Ryanair vrijwel alleen piloten, stewardessen en ligmonteurs in dienst, önderzoek? Flauwekul, de meest winstgevende aartmaatschappij van a. Vliegen is de bood- en wel zo goedkoop mo- functionaris Eddie Wil- hetste afgelopen week op Khtvaartcongres in Am- m de simpel klinkende formule van het rebelse ir Hou de kosten op alle 1 zo laag mogelijk. Maak van goedkope vliegvel- ftkoop zelf tickets via in fo voorkom dat het per- foestand uitdijt, nijd alle overbodige 15doceerde Wilson, foben maar vier mensen E marketing en vijf op de Grappend voegde an toe dat alleen de afde- tonciën noodgedwongen n forse bezetting heeft. het geld te tellen dat komt." ^r heeft volgens Wilson beste service, maar wel goedkoopste tickets. Als 'frhoopt ergens passa- s|randen, dan probeert mengd om passagiers met een krappe beurs. „We vervoeren dit jaar ruim zeven miljoen rei zigers", aldus Wilson. „We staan nu op de negende plaats in Europa. In 2004 willen we nummer vier zijn." Ja, er wor den nog wel een stuk of 25 toe stellen besteld. Leasen? Veel te duur. Ryanair koopt alleen vliegtuigen. De Ierse maatschappij is al lesbehalve origineel. „We heb ben gewoon alles gekopieerd van het succesvolle Amerikaan se Southwest Airlines." Ryanair vliegt niet naar dure, grote luchthavens, maar naar kleine re vliegvelden. Soms zijn ze daar zo blij met de plotselinge komst van tienduizenden reizi gers dat Ryanair helemaal niets hoeft te betalen. Een nadeel is dat de vliegvel den vaak ver weg liggen van grote steden, maar de lage kos- tenreiziger neemt dit volgens Wilson voor lief. Marktonder zoek naar nieuwe bestemmin gen doet Ryanair volgens hem niet. „We beginnen gewoon een lijn. Als het niet winstge vend is, gaan we ergens anders naartoe. Door de lage kosten trekken we reizigers die anders niet zouden vliegen." Ryanair heeft de reisagenten, die commissies vragen voor tic ketverkoop, vrijwel uitgescha keld. Zestig procent van de boe kingen gaat al via de eigen in ternetsite, dertig procent direct telefonisch. Personeelsleden werken vol gens Wilson hard, want zij krij gen een prestatiegerichte belo ning. Ook hebben zij aandelen- opties. Zeer aantrekkelijk, want de beurskoers is sinds de intro ductie volgens Wilson met zo!n achthonderd procent gestegen. De luchtvaartmaatschappij ziet niets in overnames of alli anties. De Ieren hebben geen enkele belangstelling voor Go, de lage-kostendochter van Bri tish Airways die sinds kort te koop staat. „Misschien alleen als we geld toe krijgen van Bri tish Airways. Go heeft te veel schulden." Ryanair vliegt vanuit Ierland op elf landen, maar niet op Ne derland. Waarom eigenlijk niet? Simpelweg omdat geen enkele luchthaven goedkoop genoeg is. Het grote en dure Schiphol komt volgens Wilson sowieso niet in aanmerking. Maar mocht een of ander Ne derlands vliegveld een interes sant aanbod hebben, dan kan natuurlijk altijd even naar Dub lin worden gebeld. Nee, luxe faciliteiten zijn absoluut niet belangrijk. Een voormalig mili tair vliegveld is ook goed. „Als het maar goedkoop is." wil VS handelssancties opleggen De Europese Unie wil jaarlijks voor ruim 10 miljard aan importtarieven opleggen voor producten uit de VS. bestuur zegt dat deze handelssancties nodig zijn fiscale voordelen van de VS voor hun exporteurs De Wereldhandelsorganisatie (WTO) is giste- om deze heffingen en sancties te mogen invoeren, heeft een halfjaar de tijd om hier een besluit over te Amerikaanse sectoren die onder de sancties zouden lijden, zijn onder meer de kleding- en voedselindustrie, en de staalsector. van Belgisch Loodswezen Het Belgisch Loodswezen begeleidt vanaf gistermid- schepen meer op de Westerschelde van en naar Ant- De afdeling Administratie Waterwegen en Zeewezen Vlaams departement van Leefmilieu en Infrastructuur, toe het Loodswezen behoort, staakt. Het loodswezen wil rmeer dat de Belgische overheid eenmalig 500 miljoen sche francs (circa 28 miljoen gulden) beschikbaar stelt nieuwe vaartuigen. Verder zou een speciaal fonds moeten len ingesteld voor investeringen. Volgens een woordvoer- aat het voorlopig om een staking voor 24 uur. Belgische en begeleiden op de Westerschelde driekwart van de sche de Nederlandse loodsen begeleiden de rest. organisatie bij Chrysler in VS cart Autoconcern DaimlerChrysler grijpt hard in om een te maken aan de slechte resultaten bij de Amerikaanse tak. ledrijf krijgt een nieuwe, Duitse leiding en komt in het eer- ivartaal van volgend jaar met een reorganisatieplan. Dat is ten bekendgemaakt na een bijeenkomst van de raad van nissarissen. De Amerikaanse topman J. Holden stapt met ie ingang op en wordt vervangen door D. Zetsche, die tot ie verantwoordelijk was voor de bedrijfswagendivisie. W. hard, ook een Duitser, krijgt bij Chrysler de nieuwe functie chief operating officer'. De positie bij de be'drijfswagendivi- ordt overgenomen door Eckhard Cordes. De scheepsbouw is gebaat bij een eerlijk speelveld. Maar zo lang Korea daarop vals blijft spelen, kan die situatie nooit ontstaan. „Die Koreanen verzieken de markt", zegt bestuurder W. Dijkhuizen van FNV Bondgenoten en voorzitter van de Europese werkne mers in de scheepsbouw. ROTTERDAM GERT ONNINK „Het speelt al een jaar of vier", kijkt de vakbondsman terug. „Na de Azië-crisis heeft het IMF geld beschikbaar gesteld aan Korea. Maar dat gaat recht streeks in de scheepsbouw. Dat lijkt me nou niet de bedoeling. Er zitten nota bene ook Europe se bijdragen bij." De Koreanen kunnen mede door die steun voor ver onder de staalprijs al een kant en klaar schip bouwen. Verder wordt de capaciteit steeds opgevoerd. „Terwijl er al een grote overca paciteit op de markt is", haakt Dijkhuizen in. Scheepsbouw is een belangrijke sector in het Aziatische land, naast de auto industrie en elektronica. Er wordt inmiddels druk op de Koreanen uitgeoefend om hun standpunt te wijzigen, weet de FNV-bestuurder. „Een Duitse vertegenwoordiger van de Europese Commissie is in Korea in de boeken gaan kijken en heeft in een eerste tussen rapportage de situatie in beeld gebracht." Dijkhuizen wijst op de cijfers: in Europa is de sector de afgelopen jaren niet meer gegroeid. „Kijk je naar Korea dan is daar een stijging van 20 naar 33 procent." En zo lang de Koreanen geen krimp geven, zijn er andere maatregelen no dig om als Europese scheeps bouw te overleven, stelt de FNV-bestuurder. Ryanair geen hotels te regelen. De reizigers hebben dan ge woon pech. Nog een tip voor de concurrenten; leg vooraf de ke- rosineprijzen contractueel vast, zodat je geen last hebt van de hoge olieprijzen. Terwijl vliegmaatschappijen als Martinair verlies maken of worstelen om uit de rode cijfers te blijven, boekt Ryanair al tien jaar lang een jaarlijkse winst groei van meer dan twintig pro cent. Dat is erg veel in een sec tor waar een paar procent extra al een forse prestatie is. Ryanair verdient ook meer geld dan de in Londen gestationeerde rivaal easyjet. De ambitieuze Ieren willen over een paar jaar groter zijn dan de KLM, dat zich met de Britse dochteronderneming Buzz ook in de strijd heeft ge- De Amsterdamse brandweer heeft gisteren acht 's in gebruik genomen. De mini-wagentjes zijn voor zwaailicht en sirene. Ze worden niet gebruikt bij het naar een brand maar ingezet door de afdeling brand en voor speciale projecten van de hoofdstedelijke FOTO ANP TOUSSAINT KLUITERS ropese scheepsbouw goed on der de aandacht te brengen, hielden Dijkhuizen en zijn col lega's onlangs een conferentie in het gebouw van het Euro pees Parlement in Brussel. „De scheepsbouw is veel meer dan een oude industrie. Vaak denkt men: kijk, daar komen ze weer hun hand ophouden. Maar wij vragen aandacht voor het inno vatieve aspect. In baggersche pen of speciaal-vaartuigen zit ook technologie. Ga eens op de brug van een schip kijken en je waant je in een high tech-om- geving. Of neem het ontwerpen van schepen, daar komen ook computers aan te pas." Een Boeing 737-800 van de Ierse luchtvaartmaatschappij Ryanair stijgt op. Een schip in aanbouw bij de Vlissingse werf De Schelde. Dijkhuizen constateert dat steeds meer Europese landen er toe neigen de subsidieregeling van 'Brussel', die per 1 januari 2001 zou worden stopgezet, als nog te verlengen. „In 1997 heeft de EU besloten de steun eind dit jaar stil te leggen, maar dat lijkt nu toch de andere kant op te gaan." De Nederlandse overheid, zegt de FNV-bestuurder, houdt rekening met een stopzetting van de regeling. „Maar als de subsidies toch doorgaan, zullen ze er geen bezwaren tegen heb ben. Nederland steunt de na tionale scheepsbouw met maxi maal vijf procent. „Andere lan den gaan verder. Duitsland, Ita lië en Spanje bijvoorbeeld doen het maximale met negen pro cent." Steun of niet, de verschillen tussen Europese landen zullen niet zo maar verdwijnen, erkent Dijkhuizen. „In Nederland moeten de werven de leeg loopuren zelf betalen. In Duits land neemt de provincie dat over. Spanje is weer een ander verhaal. Als er subsidie komt voor een bepaalde regio, dan verdwijnt dat in de scheeps bouw, terwijl wij het netjes voor een groeistad als Almere be stemmen." Om de problemen van de Eu-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11