Brussel zet vraagtekens bij postalliantie met TPG Soap rond vastgoedproject Schiphol ten einde NS-directie zit met handen in het haar Economie 'Miljardenfonds OPEC voor dubbele productie' izda schrapt 1.800 banen produceert meer in Europa Centrale draait deels op hout insumentenbond kritisch er nieuw aanbod Casema Verzekeraar: Meer rampen JAG 17 NOVEMBER 200Ö N Amro (rekt zich terug uit Bolivia [RgAM_i ABN Amro verkoopt zijn vestigingen in Bolivia. De [jünLa Paz en Santa Cruz de la Sierra worden overgeno- door Banco Mercantil. De twee banken hebben daarvoor «Principeovereenkomst gesloten. In totaal werken er 35 Q sen bij de twee kantoren, die zich vooral richten op dienst- i ning aan multinationals uit Brazilië en het lokale midden- einbedrijf. T-bedrijven weg uit Groningen woen Twee internetbedrijven willen weg uit Groningen atzij het financieringsklimaat 'ondermaats' vinden. Vol- hen ontbreekt het in het noorden aan snelheid en durf om idragend kapitaal te verstrekken. Het gaat om Gopher Pub- s, dat vijftig medewerkers heeft, en Independent Brains, ^5 medewerkers. Beide bedrijven hebben van regionale ikkelings maatschappijen elders aanbiedingen gekregen het verschaffen van risicodragend kapitaal. inevland Paris: 12 miljoen bezoekers Het pretpark Disneyland Paris heeft in de twaalf maan- lot en met september twaalf miljoen bezoekers getrokken, svier procent minder dan in de twaalf maanden ervoor. De lijke sluiting in december vorig jaar, als gevolg van nood- kostte het pretpark 100.000 bezoekers. ten The Music Store verkocht iPM-NOORDWUKZeventig Music Store's waaronder vestigin- Noordwijk en Haarlem gaan over naar Guurink. Dat is de taarvan Music House (55 winkels) en Music Shop (100 els). De huidige eigenaar, Silver Minds Retail, gaat zich he- tal toeleggen op de postorderverkoop van cd's voor oude een activiteit met een veel lagere omzet. (7 miljoen gulden). Music Store had vorig jaar een omzet van 50 miljoen gul- uwe domeinnamen voor internet ja del rey Er komen zeven nieuwe domeinnamen voor het net. Dat heeft de Icann, de organisatie die de scepter lit over de achtervoegsels, gisteren in de VS bekendge- :t.De Icann moest kiezen uit een lijst van bijna tweehon- achtervoegsels. Uiteindelijk is gekozen voor .biz (business) ne, pro (professionals), .aero (luchtvaart), .coop, .museum ifo. Nu zijn slechts een beperkt aantal achtervoegsels op j itemet zoals .com en .org. en daarnaast heeft nog elk land eigen landcode. De nieuwe domeinnamen zijn nodig om haaiste aan namen terug te dringen. Nu worden op som- ge namen nog honderdduizenden dollars geboden. De ive domeinnamen moeten medio 2001 in gebruik zijn. ové RZG neemt deel Anker over hgen Zorgverzekeraar Geové RZG neemt per 2001 zo n 10 verzekerden over van de Groningse verzekeraar Anker, jrgverzekeraar neemt daarmee alle ziekenfonds- en ziekte- nactiviteiten van Anker Verzekeringen op zich. Anker heeft fgelopen jaar besloten zich vooral verder te ontwikkelen als •- en adviesbureau en wil af van het risico dat zorgverze- igen met zich meebrengen. Geové RZG is met ruim 600.000 ïerden vooral actief in Groningen en Drenthe. De 35 me rkers van Anker die betrokken zijn bij de zorgactiviteiten in de loop van 2001 over naar Geové RZG in Groningen, de verzekerden verandert er niets. editcard minder populair op web lag» Betalen met creditcard op het internet neemt af. Uit rzoek van de Consumentenbond onder 1.100 internetters dat 44 procent van de internetaankopen via een creditcard svindt. Een jaar geleden was dat nog 53 procent. Daarente- kordt de acceptgiro steeds populairder. Het gebruik is in aar verdubbeld, constateert de bond. Van de internetaan- n wordt 22 procent met deze betaalkaart afgerekend, te er elf procent vorig jaar. Internetters maken zich zorgen de veiligheid van betaaltransacties, constateert de Consu- enbond. Volgens de bond zijn veel kopers huiverig voor rschepping en misbruik van creditcardgegevens. iquita wil groener worden fqrk» Bananenproducent Chiquita werkt aan een milieu- delijker gezicht. Het bedrijf, dat een kwart van de bana- itt narkt in handen heeft, sluit zich aan bij het milieuprogram- letter Banana Project, zo iïieldde de Wall Street Journal gis- Inmiddels voldoet eenderde van de contracttelers aan de i lnen van het programma. De rest zal spoedig volgen, verze- 1W )hiquita. De bananenreus hoopt met deze stap critici de ui luit de zeilen te nemen, die Ciquita verwijten met zijn in- nele productie de natuur te schaden. Concurrent Dole zegt dat het zeker zo milieuvriendelijk te werk gaat. Dole volgens richtlijnen die de industrie zelfheeft opgesteld. jj lapanse autoproducent haalt een streep door ij banen, sluit begin vol- |aar een grote fabriek in lima en brengt een deel ijn productie over naar Het concern, stevig aan door de hoge koers yen en de achteruitgang autoverkoop, wil zo zijn ten op orde proberen te eerste helft van het op 1 legonnen boekjaar heeft a een verlies geleden van iljoen gulden. In de twee lande boekjaren maakte ncern nog winst. De half verminderde met 7,5 ic «anp onsumentenbond is op 3nd kritisch over de twee internetkabeldiensten J sema deze week presen- ii Volgens de belangen- 'het zeer de vraag of de uti ur dit keer wel kan waar- wat hij belooft. Consumentenbond bond 'der de strijd aan met •a over de kwaliteit van temetproduct Wanadoo. restaties vielen tegen, ook wat de snelheid be- ^sema gaf zijn abonnees <A 'olijk een eenmalige kor- m50 gulden. twee nieuwe diensten die 'ncern vanaf half decem- de markt zet, heten sta- en sneller in gebruik te Vader en zoon Poot stappen op en grond wordt verdeeld schiphol-ruk anp De jarenlange procedures en ordinaire ruzies rond het reuzenproject Chipshol Forward lijken voorbij. Oprichter Jan Poot en zijn zoon Peter hebben het vastgoedbedrijf verlaten, de grond wordt verdeeld. De organisatie, inmiddels om gedoopt tot Forward Business Parks, gaat het kantorenpark vlakbij Schiphol los van Poot ont wikkelen. De afgelopen maanden hebben de familie Poot en de overige aandeelhouders van Forward de vredespijp gerookt. Ze gaan de boedel verde len. Poot krijgt een stuk grond van 150 hectare naast een pand dat al zijn eigendom was. De rest blijft van Forward. Daarmee komt een einde aan een jarenlange soap waarin het miljoenenproject bijna tien jaar is blijven steken. In de jaren tachtig verwierf de 'visionaire projectontwikkelaar' Poot in alle stil te aardappelvelden rond Schiphol. Tot ruim 500 hectare. Hij had voorzien dat de luchthaven sterk zou groeien. Dat bleek te kloppen. Het project is nu hon derden miljoenen waard, zo niet miljarden. Het voormalige akkerland is een goudmijn, met zijn ligging vlakbij de immer groeiende luchthaven en de A4. Begin jaren negentig presenteerde hij zijn fu turistische ideeën voor een high-tech-kantoren- park. Voor top-ondernemingen zouden er op vallende gebouwen komen, in een fraaie omge ving met golfbanen. Nog opvallender was de monorail, ('Taxi 2000') die alle 'artist impres sions' van het project sierden. Maar Poot kreeg ruzie. Met de andere grootaandeelhouders, on der wie de zakenman Harry van Andel. Met de luchthaven. Met de provincie en de gemeente. ,,Er waren een dikke honderd procedures", her innert Forward-directeur C. van Duin zich. Het spraakmakendst was de strijd van Poot tegen de accountants van Coopers Lybrand. De ontwikkelaar eiste 650 miljoen gulden, maar verloor. Net zoals hij zoveel andere processen verloor. Dit jaar keerde het tij. Poot won in hoger be roep zijn strijd tegen Forward. Partijen gingen onderhandelen en verrassend snel kwam het compromis van de boedelscheiding uit de bus. Ze gaan nu los van elkaar kantoren bouwen. ,,De jarenlange vertraging heeft natuurlijk geld gekost", zegt Peter Poot. „Maar nu wordt het een voordeel. Toen we begonnen, kon je maximaal 250 gulden per vierkante meter vra gen, nu is dat 400." De huurders komen toch wel, want grond is een schaars goed rond Schip hol. De 'business parks' worden dus eindelijk ge bouwd. En de monorail? Poot: „Daar is nog steeds belangstelling voor, want de files in dat gebied worden steeds langer. Alleen is daar wel samenwerking voor nodig tussen alle partijen in het gebied. Laten we zeggen dat die niet altijd optimaal was." EC vreest problemen voor 'gezonde concurrentie' De samenwerking van de posterijen van Nederland, Groot-Brittannië en Singapore vindt geen genade in de ogen van de Europese Commissie. Het dagelijks bestuur van de Europese Unie vreest dat het drietal te machtig wordt op de internationale markt en daardoor de gezon de concurrentie blokkeert. De Commissie stelt een diep gaand onderzoek in, wat kan leiden tot een volledig ver bod van de gezamenlijke onderneming. brussel' hetty van roou correspondent TPG reageert teleurgesteld op de voorlopige afwijzing door de Commissie. Het Nederlandse TPG. moederbedrijf van PTT Post, heeft samen met de Britse Post Office en Singapore Post twee nieuwe bedrijven opge richt voor de wereldwijde af handeling van internationale zakelijke post en pakketpost. De joint venture Newco moet actief worden in Azië. Delta, met een hoofdkantoor in Brussel en 51 procent in han den van TPG, neemt de rest van de wereld voor haar rekening. De alliantie bestrijkt meer dan 200 landen en verwacht een jaaromzet van meer dan een miljard gulden. Het is de groot ste samenwerking ter wereld van nationale ondernemingen op het terrein van zakelijke post. Wanneer de alliantie een feit is, wordt het marktaandeel van TPG in Nederland en van BPO in Groot-Brittannië tien keer zo groot als dat van de concurren tie die het dichtst in de buurt zit. De Europese Commissie kan het Britse en Nederlandse bedrijf dwingen activiteiten af te stoten of een deel van de voorgenomen samenwerking ongedaan te maken. De EC doet dat pas wanneer op basis van onderzoek blijkt dat de samenwerking in strijd is met de Europese mededin gingswetgeving. Brussel kan de alliantie ook helemaal verbie den, zei gisteren een woord voerster van de Commissie. Zij achtte dat echter niet erg waar schijnlijk. De Commissie heeft vier maanden de tijd om een besluit te nemen. De Europese postsector wordt nog steeds gedomineerd door staatsbedrijven en voor malige staatsbedrijven, die voor een groot deel het monopolie op postbezorging hebben. De Europese Commissie wil daar aan een einde maken, maar stuit op weerstand van enkele lidstaten. De werkelijke ophef fing van de postmonopolies is daardoor al herhaaldelijk uitge steld. Energieforum bijeen in Riyad met uitzondering van Saudi- Arabië, dat een overcapaciteit van circa 1,5 miljoen vaten per dag heeft, produceren alle ÓP- EC-staten nu op topcapaciteit. Tien procent van het beno digde geld zouden de OPEC- staten zelf kunnen fourneren, de rest moet in de vorm van kredieten en leningen worden losgeweekt bij internationale organisaties. De OPEC hoopt over twintig jaar zijn aandeel in de olieproductie te hebben ver groot van de huidige 40 procent tot 54 procent, aldus Hashemi. In Riyad zijn behalve de OP- EC-ministers afgevaardigden uit bijna vijftig landen aanwezig alsmede de Europese Unie, de Wereldbank en het Internatio naal Monetair Fonds (IMF). Verbruikers en producenten van olie pogen er grote prijs- schommelingen in de toekomst te voorkomen. De Organisatie van Olie-Expor terende Staten (OPEC) over weegt de oprichting van een in vesteringsfonds dat ruim 300 miljard gulden moet gaan be dragen. Dat geld is nodig voor een verdubbeling van de pro ductiecapaciteit, aldus de Iraanse olie-expert Hashemi. Vandaag begon in Riyad de driedaagse bijeenkomst van het Internationaal Energieforum. In de marge van dat overleg zal de oprichting van het fonds een van de belangrijkste discussie punten zijn. Volgens Hashemi heeft de OPEC berekend dat de behoefte aan olie over twintig jaar twee keer zo groot is als nu, wat betekent dat de OPEC-lan- den hun huidige productie van 29 miljoen vaten per dag moe ten verdubbelen. Daarvoor zijn grote investeringen nodig, want procent tot 23,7 miljard gulden. In eigen land gaat Mazda zijn productie verkleinen met 60.000 tot 80.000 wagens. Vanaf 2003 wil het rond de 100.000 auto's maken in Europa, in een fabriek van Ford. Deze Ameri kaanse autoproducent heeft een belang van 34 procent in Mazda. Mazda is meer van de export afhankelijk dan de andere Ja panse autofabrikanten. Onge veer een kwart van zijn omzet komt uit Europa. Het plan om een deel van de productie naar Europa te verplaatsen heeft al les te maken met de lage koers van de euro, waardoor de yen een stuk duurder is geworden. geertruidenberg De nieuwe unit van de Amercentrale in het Bra bantse Geertruidenberg draait deels op houtsnippers in plaats van de vertrouwde kolen. De uit stoot van het broeikasgas kooldi oxide gaat daardoor flink omlaag. Het bouw- en sloophout wordt omgezet in gas, dat samen met de kolen wordt verbrand voor de energieproductie. „Dat is een van de grote voordelen van dit sys teem", zegt een woordvoerder van de centrale. „Je gebruikt deels een bestaande technologie. Als er even minder vraag is, zoals 's nachts, verminder je gewoon de productie met steenkool. Zo heb je jaarlijks tienduizenden ki lo's minder kolen nodig. En dat scheelt al gauw 170.000 ton kooldioxide per jaar." De bouw van de unit heeft zo'n 80 miljoen gulden gekost en kwam mede tot stand met steun van het Projectbureau C02-re- ductieplan. Dat bureau heeft zo'n honderd projecten onder zijn hoe de die moeten leiden tot een ver mindering van de C02-uitstoot. Het bureau opereert namens de ministeries van EZ en VROM en heeft 900 miljoen gulden subsi dies uit te delen. Het omlaag brengen van de C02-uitstoot vormt het hoofddoel van de we reldklimaatconferentie die in Den Haag aan de gang is. FOTO ANP RAYMOND RUTTING Morrend 'reizigersvolk' en tekort aan materieel zijn dan het huidige 'basispak ket'. Zij zijn ook 20 en 40 gul den per maand duurder. Een abonnement voor de meest ge avanceerde dienst komt op zo'n honderd gulden per maand. Volgens de Consumenten bond blijft echter de vraag hoe constant en hoog de snelheid precies is. „Wij maken ons gro te zorgen hierover, mede gezien de problemen in het verleden", aldus een woordvoerder. De bond gaat de prestaties van de nieuwe diensten via me tingen en klachtenanalyses in 'de gaten houden. Bovendien wil de belangenclub met de ka belaar praten over de oprich ting van een onafhankelijk 'kwaliteitsforum' dat moet con troleren of het bedrijf zich houdt aan z'n beloftes. Kernnet van NS toch iets groter den haag hans jacobs haags redacteur De NS krijgen in 2003 een iets groter 'kernnet' dan eerder was afgesproken met minister Netelenbos. Op verzoek van de Kamer blijft de lijn Leiden-Utrecht tot het hoofdnet behoren, terwijl de NS ook verant woordelijk blijven voor de verbinding Alkmaar-Zaan stad-Amsterdam. De spoorwegen wilden aanvankelijk af van het tra ject Leiden-Utrecht en alle lijnen boven het Noordzee kanaal, plus de verbinding Haarlem-Zandvoort. Zo zouden de NS zich het bes te kunnen concentreren de hoofdspoorverbindingen. De minister was hier tot voor kort ook voorstander van. Herhaaldelijk heeft zij verzoeken van de Kamer en de provincie Noord-Hol land afgewezen om meer lijnen, zoals Den Haag-Lei- den-Alkmaar-Hoorn, in stand te houden. Het is de bedoeling dat de lijnen buiten het kern net openbaar worden aan besteed. De minister ver wacht dat er dan op regio naal niveau beter vervoer kan worden geboden. utrecht gpd De situatie op het Nederlandse spoor is nijpend. Vooral tijdens de spits blijken op sommige trajecten de treinen nauwelijks nog opgewassen tegen de grote aantallen reizigers. Zelfs ge beurt het al dat machinisten en conducteurs het niet meer ver antwoord vinden om verder te rijden, bijvoorbeeld omdat het niet lukt de deuren nog fat soenlijk dicht te krijgen. Met het oog op de veiligheid blijven de treinen dan in de stations, hopend op een oplossing. Het is de machinisten toege staan zo'n beslissing te nemen, vertelt een woordvoerster van de NS. „Ze kunnen de mensen vragen om uit te stappen en een andere trein te pakken", zegt ze. „En wordt daar geen gehoor aan gegeven, dan kun je redelijkerwijs aannemen dat de reiziger uiteindelijk» eieren voor zijn geld kiest en toch maar de trein verlaat." Hoe vaak dit al het geval is geweest, is haar niet bekend. „Maar het komt spora disch voor", geeft ze toe. De directie zegt machteloos te staan. Het aantal passagiers groeide de afgelopen jaren veel sneller dan was voorzien en al het beschikbare materieel is in middels ingezet. De Koppeling, Steeds vaker is het dringen geblazen bij de treinen. het eigen weekblad van de NS, noemde vorige week nog als ex tra probleem 'het grote aantal defecten aan het materieel en de achterstand in het herstel hiervan'. Toch verzekert de voorlichtster dat door allerlei maatregelen het aantal zitplaat sen 'is toegenomen tot 205.000'. „Maar dat is niet vol doende gebleken. Op een aan tal trajecten is de rek er bijna uit." FOTO ANP COR OUT Om dit te ondervangen over wegen de NS om na de avond- spits treinen in te korten. Dan maken ze minder kilometers en is minder onderhoud vereist. Ook zijn 252 nieuwe dubbel- dekstreinen besteld. Het zal echter tot 2002 duren vóórdat de eerste partij wordt afgele verd. Daar komt nog bij dat het nog steeds niet is gelukt om in het buitenland tweedehands rijtuigen te huren. Die zouden tijdelijk enig soelaas kunnen bieden. „We zijn nog in onderhande ling met de Duitse spoorwegen en kijken ook in andere Euro pese landen", aldus de woord voerster. „Maar er is eigenlijk geen markt voor tweedehands materieel. Bovendien zit je soms met het probleem dat de spoorbreedte of de gebruikte spanning anders is dan in Ne derland." Alsof dat allemaal nog niet genoeg is, kampt de NS ook met een nijpend gebrek aan personeel. Ondanks allerlei weivende reclamecampagnes, blijkt het lastig te zijn om nieu we conducteurs te werven. Vandaar dat nu wordt gewerkt aan het creëren van een nieuwe functie:de treinsurveillant. De ze krijgt een minder uitgebreide opleiding, maar kan wel mee helpen met het controleren van de plaatsbewijzen. „Iedereen lijdt onder deze si tuatie", zegt ook H. van der Veer van de ondernemingsraad van NS Reizigers. „Het is heel lastig, ook voor de conducteurs. Ik neem mijn petje af voor ze. Want ze krijgen voortdurend met mopperende reizigers te maken." Coca-Cola treft recordschikking in racismezaak atlanta anp/rtr Het Amerikaanse frisdranken concern Coca-Cola betaalt aan circa 2.000 Afro-Amerikaanse werknemers 450 miljoen gul den. Dat is de uitkomst van de schikking in een rechtszaak die was aangespannen omdat het concern zwarte werknemers benadeelde in salaris, promotie en beoordeling. Het bedrag is het hoogste dat tot nu toe in een dergelijke zaak is betaald. Coca-Cola zet er 440 miljoen voor opzij ten laste van het resultaat over het vierde kwartaal dit jaar. De schikking omvat ook een onafhankelijk onderzoek naar het personeels beleid van het concern. De aan bevelingen uit dat onderzoek zijn bindend. De rechtszaak werd vorig jaar aangespannen. De schikking, waartoe Coca-Cola in juni dit jaar bereid zei te zijn, geldt voor zwarte werknemers die tussen 2 april 1995 en juni dit jaar voor het concern werkten. Toen Co ca-Cola liet weten een schik king te willen treffen, kwam er weer een klacht wegens discri minatie binnen. De klagers in deze zaak, eisen 3,5 miljard schadeloosstelling. mljnchen dpa Experts van de grootste herver zekeraar in de wereld, de Duitse Münchener Rück, voorzien in Europa grote overstromingen en stormen die immense scha de zullen veroorzaken. Het Duitse concern is bij alle grote natuurrampen betrokken en heeft daarom een goed inzicht in de schadeverzekeringsmarkt. Het bedrijf beschikt over een databank met meer dan 15.000 natuurrampen. Vorig jaar richtten natuur rampen voor meer dan 250 mil jard gulden schade aan. De ver zekeringsbranche keerde 56 miljard uit. De Münchener moest 2,5 miljard ophoesten. De cijfers voor het lopende jaar liggen nog onder het totaal van die van 1999, maar ze blijven hoog. De groei van de steden en de concentratie van bebouwing vergroten samen met milieu- veranderingen het gevaar voor rampen enorm. De recente Britse overtromingen alleen al hebben rond de 1,4 miljard gul den schade veroorzaakt. Maar ook in het Alpengebied zijn de gevaren door kaalslag groter ge worden, vooral die van aardver schuivingen. De verzekeraars proberen het schadetij te keren door verze kerden een groter eigen risico te laten lopen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9