Israël vergroot druk op Palestijnse economie Rechts Italië blundert er lustig op los Europarlement eist veel meer openheid Buitenland Mir wordt in februari gedumpt in de Pacific Eerste sneeuw Weer resten gevonden in Kaprun anje krijgt geen greep legionellabesmetting L Zwitserland sluit zich aan bij de rest van de wereld Honderdste gekke koe ontdekt in Frankrijk <017 NOVEMBER 2000 nestie voor 600 Syriërs De Syrische president Bashar al-Assad heeft op gegeven zeshonderd politieke gevangenen vrij te laten, oisteren in officiële kringen in de hoofdstad Damascus Naar schatting zitten in totaal 1.300 mensen op poli- londen gevangen. De politieke gevangenen behoren tot jen groeperingen als de Moslim Broederschap en de nunistische Liga voor Actie. joslavië maakt vrienden ygj. De Joegoslavische regering heeft gisteren besloten de natieke banden met de Verenigde Staten, Frankrijk, ■Brittannië en Duitsland te herstellen. Dit heeft het Joego- he persbureau Tanjug gemeld. President Kostunica sinds zijn aantreden haast met het beëindigen van het ationale isolement waarin het land zich bevond onder het id van Milosevic. De diplomatieke relaties met de vier lan- erden vorig jaar verbroken tijdens de Kosovo-oorlog. lewig volgt Klimmt op i. Na het aftreden van Reinhard Klimmt als Duitse minis- n transport is donderdag meteen zijn opvolger Kurt Bode- moemd. Voormalig staatssecretaris van transport Bode- het aanbod van bondskanselier Schroder aan te nemen, .t (58) nam ontslag, nadat hij eerder deze week in op- ;\vas geraakt door een boete wegens fraude. iyanen drinken zich dood li. Het dodental in Kenya als gevolg van het drinken van [gestookte alcohol loopt nog steeds op. Zeker 62 mensen middels gestorven en 245 zijn met zware vergiftigingsver- iselen opgenomen in ziekenhuizen in de hoofdstad Nairo- politie vermoedt dat nog niet alle slachtoffers zich heb- >meld. Een bende illegale alcoholstokers heeft aan de be- ig van de sloppenwijken van Nairobi het brouwsel Kumi verkocht. Volgens de krant Daily Nation bevat het de gifti- f methanol. ir dode door bom in Sofia Een Bulgaar is gisteren omgekomen door de ontploffing >n autobom in een zuidelijke buitenwijk van de Bulgaarse siad Sofia. De aanslag volgt nog geen 24 uur nadat een lelijke explosie bij een hotel in Sofia twee mensenlevens eeist. De politie wilde niet zeggen of er een verband is tus- aanslagen. Onbekend is wie verantwoordelijk is voor de ies. ieg skiseizoen in Zwitserland [hebbers kunnen vanaf morgen al terecht op de hoger ge- skipistes in Zwitserland. In het kanton Wallis ligt op de op meter hoogte gelegen pistes 60 tot 80 centimeter hagel- loedersneeuw en in Graubünden zelfs 80 tot 120 centime- vroege sneeuw is te danken aan de overvloedige neerslag laatste Weken in West-Europa. Bekende skicentra als St. Moritz, Zermatt, Saas-Fee en Verbier gaan morgen el open en volgens de plaatselijke VW's zijn de sneeuw- ties uitstekend. Iichner wil weg uit Kosovo De hoogste vertegenwoordiger van de Verenigde Na- Kosovo, de Fransman Bernard Kouchner, heeft gisteren 'Veiligheidsraad van de VN te kennen gegeven dat hij zijn il verlaten. Hij noemde geen datum voor zijn vertrek, im hij het in Kosovo voor gezien houdt, is niet duidelijk, r probeerde hij de Japanse Ogata op te volgen als Hoge ïissaris van de Vluchtelingen, maar die post ging naar de landse oud-premier Lubbers. dstraf voor Chinese fraudeur Een hoge functionaris is gisteren in China wegens cor- veroordeeld tot de doodstraf. De voormalige onderdirec- an het ministerie van communicatie in de provincie an zou steekpenningen hebben aangenomen bij de bouw elwegen, aldus het persbureau Xinhua. Onderzoekers n in het kantoor en de woning van Zheng Daofang omge- Imeer dan 2,5 miljoen gulden. In China zijn dit jaar al di- hoge functionarissen ter dood veroordeeld wegens cor- Volgens de regering ondermijnt omkoperij de macht van nmunistische partij. «a- henk van den boom cheidene Spaanse steden ionrust ontstaan over de flegionellabesmettingen t afgelopen maanden, •raktijken en ziekenhui- nnen de stroom van i die vrezen dat ze zijn niet meer aan. Het lukt ondheidsdiensten vaak bron van de besmettin- Ie sporen. ircelona zijn de afgelo- tek 33 ziektegevallen ge- eerd. Vier mensen ver- i levensgevaar. Vorige ontstond in de noord se stad Vigo paniek toen fn inwoners van een- iijk besmet werden met 'erie. Twee van hen zijn en. In Alcoi (provincie moskou frank hendrickx correspondent Het lot van ruimtestation Mir is bezegeld. De Russische rege ring besloot gisteren dat de vijf tien jaar geleden begonnen tocht van de Mir in februari zal eindigen in de Stille Oceaan. Het 'gecontroleerd' neerstorten van het verouderde ruimtesta tion is niet zonder risico's. Ver der uitstel staat volgens specia listen echter gelijk aan 'Russi sche roulette'. De operatie die einde moet maken aan de reis van de Mir is gepland tussen 24 en 26 februa ri 2001. Het grootste deel van het station zal in de atmosfeer verbranden. De resterende brokstukken moeten zo'n 1.500 tot 2.000 kilometer van Austra lië in de Stille Oceaan plonzen. Directeur Anatoli Kiseljov van het Russische centrum voor ruimteonderzoek beaamde tij dens een persconferentie dat er risico's zijn verbonden aan de operatie.,,Het is praktisch on mogelijk een precies wiskundig model voor dit proces van neer storten te ontwikkelen." Kiselov durfde niet voor honderd pro cent te garanderen dat er geen brokstukken op land terecht zullen komen, maar noemde die kans 'niet zeer groot'. Het einde van de Mir is de af gelopen jaren al talloze malen aangekondigd, maar steeds weer uitgesteld om redenen van nationale trots. De Mir staat als eerste permanent be mand ruimtestation symbool voor het technologisch vermo gen van Rusland. Dat imago liep de afgelopen jaren echter schade op door enkele adem benemende ongelukken. Een botsing met een bevoorradings raket boorde een gat in een van de modulen en een brand kost te bijna het leven aan de be manning. Door geldgebrek is het 'permanent' bemande ruimtestation bovendien lange periodes onbewoond. Peking Een eenzame wandelaar geniet even ten noorden van de Chinese hoofdstad Peking van de eer ste sneeuw van dit jaar op de Grote Muur. foto »apgrec baker Duitse rechter ziet striptease als kunstvorm mannheim ap Een stripteasedanseres uit de Duitse deelstaat Baden-Würt- temberg die erkenning als kun stenares nastreeft, heeft steun gekregen van een rechtbank in Mannheim. Uit het vandaag ge publiceerde vonnis blijkt dat erotische dans in nachtclubs naar de geest van de grondwet als kunst kan worden be schouwd. Het accent van het optreden moet wel op de 'dans- prestatie' liggen en niet 'op de ontbloting van het lichaam'. De zaak was aangespannen door een 22-jarige Tsjechische met een afgeronde dansoplei ding. Haar verblijfsvergunning stond werk in striptenten niet toe. Omdat ze niet kon werken, dreigde ze Duitsland te worden uitgezet. De Tsjechische wees er tijdens het kort geding op dat ze zich in haar show vier minu ten lang op muziek beweegt en pas in de laatste minuut kle dingstukken uittrekt. Arafat beklaagt zich bij Amerikaanse bemiddelaar Israël pakt de Palestijnen nu ook op economisch gebied aan. Premier Barak maakt gisteren via de radio bekend dat de economische druk op de toch al geïsoleerde en straatarme Palestijnse gebieden verder wordt vergroot. Israël moet op grorjd van in 1995 gesloten akkoorden BTW en invoerrechten terugstorten die worden geheven op goede ren voor de Palestijnse gebie den. Dat is ongeveer 650 mil joen dollar per jaar, 63 procent van de inkomsten van het Pa lestijnse bestuur. Zonder die in komsten is de Palestijnse Auto riteit niet in staat zijn 115.000 werknemers te betalen. Het bestuur speelt voorts een belangrijke rol bij het draaiende jeruzalem dpa-afp-anp De Palestijnse gebieden zijn al een maand vrijwel afgegren deld, maar Barak wil onder meer met het staken van geld transacties de gebieden harder treffen. ,,De mensen hebben geen werk, het geld komt niet meer en veel andere zaken ko men er niet in", zei Barak. Hij bedrijft deze 'gettopolitiek' naar eigen zeggen op grond van vei ligheidsoverwegingen houden van de zwakke econo mie. Zonder inkomsten dreigt wat sinds de afgrendelingen nog van de Palestijnse econo mie over is, geheel in te storten. Waarnemers omschrijven de economie als de achilleshiel van de Palestijnse opstand. On geveer 120.000 Palestijnen kun nen niet meer naar hun werk in Israël. De terug te storten BTW en invoerrechten zijn volgens het Israëlische ministerie van fi nanciën vorige maand terugge vallen van een maandgemid- delde van zeker 50 miljoen dol lar naar 27,8 miljoen. Het toont aan dat de handel in de bezette gebieden sterk terugloopt. Alicante) is het aantal legionel- lapatiënten sinds eind septem ber opgelopen tot 123. De autoriteiten proberen de mensen gerust te stellen met de verklaring dat het om 'geïso leerde gevallen' gaat. Zolang het niet lukt de bacteriehaarden op te sporen, blijft de ongerust heid echter toenemen. Spanje kampt al veel langer met het legionellaprobleem. Het warme klimaat en het in tensieve gebruik van aircondi tioning maken het de bacterie erg gemakkelijk. Die ontwikkelt zich in stilstaand, warm water. Wanneer waterdruppels zich in de lucht verspreiden en men sen die inademen, is er kans op besmetting. Dit gebeurt vooral als douches en apparaten voor airconditioning een tijdje niet hebben gefunctioneerd. kaprun Artsen van het gerechtelijk laboratorium in Salzburg zijn donderdag teruggeroepen naar de Oostenrijkse plaats Kaprun. In de tunnel van de skitrein is een menselijke romp gevonden onder het puin van een uitgebrande wagon, zo lieten de autoriteiten gisteren weten. De menselijke resten werden woensdagavond aangetroffen. Het is niet duidelijk of het alleen gaat om een romp of om een heel lichaam. In dat laatste geval stijgt het dodental van de treinramp naar 156. Woensdag hadden de autoriteiten aangekondigd dat alle slachtoffers waren geborgen. Het torso werd daarna ontdekt op de rails onder een geheel verwoest treinstel. foto reuters franz neumayr Jiaanse oppositieleider Silvio Berlusconi 'gaarne met ferme uitspraken. „Als ik de dingen niet win, verdwijn ik van het po- toneel", zei hij begin deze week. Ge- te taal? Volgens de mediatycoon zelf niet: K is onmogelijk". Maar de afgelopen da- «d zijn centrum-rechtse Vrijheidsallian- 5 gezichtsverlies. uizetten doen Italiaanse politici graag, ze- 5 ze geen regeringsverantwoordelijkheid •■Neem Umberto Bossi van de Lega Nord, utrechtse van de vijf partijen die deel uit- 1 van Berlusconi's Polo-alliantie. „Dit IÏJt is geschreven door communisten en "samenzweerders", riep hij, -doelend op ■Uopees document over onder meer vrijhe- tedie van meningsuiting en religie. Als het goedgekeurd op de Eurotop volgende Win Nice legt het de basis voor een Euro- ■ondwet. ■linkse tuig dat Bossi's woede wekte, zetelt waar de Italiaanse oud-premier Prodi de Europese Commissie voorzit. Om te voorko men dat ook Italië zich in de toekomst moet houden aan een Europese constitutie, dreigde Bossi een kwart miljoen rechtse demonstranten op de Eurotop in Nice af te sturen. Erg handig was dat geschreeuw niet. De rege ringspartijen wezen er fijntjes op dat meneer Berlusconi en zijn bondgenoten er de Italiaanse onderhandelingspositie mee verzwakten en het land op internationaal niveau in diskrediet brachten. Lastig voor Berlusconi was dat indivi duele politici uit zijn eigen partij (Forza Italia) met Bossi's kritiek instemden. Maar ziedaar, de discussie ging als een nacht kaars uit. Bij de stemming over het ontwerp-do- cument, afgelopen dinsdag in het Europees Par lement, toonden de Italianen zich eensgezind. Slechts twee kleine linkse partijtjes stemden te gen. Bossi's afgevaardigden gingen niet verder dan stemonthouding, terwijl de rest van het rechtse blok keurig voor stemde. Eenzelfde terugtocht moest rechts maken op het nog 'hetere' punt van de immigratie. Met de morele steun van rechtse geestelijken als kardi naal Biffi eisten de voormalige neofascisten on der leiding van Gianfranco Fini en uiteraard Bossi's Lega Nord dat illegale immigratie een strafbaar feit wordt. Voor de rechter, in de cel en daarna het land uit, was het devies van Bossi. Begin deze week echter verklaarde de Italiaan se bisschoppenconferentie dat het tot misdaad verklaren van illegale immigratie neerkomt op 'aantasting van de fundamentele waarden die ieder mens moeten beschermen'. Diezelfde dag nog lieten bestuurders van de Lega Nord weten niet helemaal overtuigd te zijn van het nut van wijziging van de immigratiewet. De eis om de rechter erbij te halen, was slechts een drukmid del geweest om de lakse regering te dwingen de immigratiewetgeving strikt toe te passen, heette het. Veel ophef maakten politici van Fini's Al- leanza Nazionale ook over de 'marxistische in doctrinatie' via het geschiedenisonderwijs. De extreem-rechtse Francesco Storace en andere AN-kopstukken eisten 'objectieve' geschiedenis boekjes. Dat die objectiviteit vooral de periode van Mussolini en de Tweede Wereldoorlog moet gelden, zal duidelijk zijn. Maar de actie van lie den die in het recente verleden geen moeite hadden met het brengen van de Hitler-groet, werkte volledig averechts. De minister van onderwijs wees erop dat het onderwijs vrij is te bepalen welke boeken scho lieren en studenten moeten bestuderen. En op nieuw zag Berlusconi zich gedwongen afstand te nemen van zijn rigoureuze bondgenoten. „Ook ik heb problemen met wat sommige geschiede nisboeken beweren. Maar om onder hoede van de staat een revisie door te voeren is onzin en geeft links alleen maar munitie", zei hij. Het gezichtsverlies voor rechts illustreert dat het zelfvertrouwen van Berlusconi misplaatst is. Binnen zijn coalitie rommelt het zo mogelijk nog heriger dan in de gelederen van centrum links. Volgens de beoogde lijsttrekker van die co alitie, Rome's burgemeester Francesco Rutelli, betekenen de komende verkiezingen de politie ke zwanenzang van Berlusconi. Als de man zich tenminste aan zijn woord houdt. Rutelli is er op grond van 'eerlijke opiniepei lingen' van overtuigd dat hij een 'lichte voor sprong' op Berlusconi heeft. De mediagmagnaat reageerde gisteren fel. Rutelli is een leugenaar en niet zo'n leuke als Pinokkio, zei hij. „Ik heb in de peilingen nog steeds een voorsprong van 23 pro cent", verzekerde hij zijn aanhang. Maar Berlus coni's peilingen komen voornamelijk uit zijn ei gen media-imperium. De Palestijnse leider Arafat klaagde gisteren bij de bezoe kende Amerikaanse gezant, De- nis Ross, dat de economische blokkades en het staken van de overboekingen van geld onder deel is van de oorlog die Barak voert. Hij doet dat met econo mische en militaire middelen en met voedsel, zei Arafat. Barak vreest ondertussen dat de strijd voorlopig aanhoudt. Hij is er echter van overtuigd dat Israël uiteindelijk op alle fronten zal winnen. De slacht offers lijken zijn vaststelling te bevestigen. Er zijn zeker 233 doden gevallen sinds eind sep tember en dat zijn bijna alle maal Palestijnen. straatsburg marc peeperkorn correspondent Het Europees Parlement wil de achterkamertjespolitiek in de Europese Unie beperken. Bur gers, actiegroepen en professio nele lobbyisten moeten ruim hartig en eenvoudig toegang krijgen tot de duizenden docu menten die de EU jaarlijks pro duceert. Slechts bij uitzonde ring mag inzage in notities wor den geweigerd. Het parlement stevent met deze opstelling af op een forse confrontatie met zowel de Eu ropese Commissie (het dage lijks bestuur van de EU) als de meeste lidstaten. Die staan af wijzend tegenover een al te gro te openheid. PvdA-europarle- mentariër Van den Berg noemt het nakende conflict 'ronduit de moeite waard'. „Als wij belo ven Europa dichter bij de bur ger te brengen, moeten we dat waarmaken." Jaarlijks schrijven EU-ambte- naren circa vijftigduizend do cumenten op basis waarvan verstrekkende besluiten wor den genomen die het leven van de burgers beïnvloeden. Het merendeel van deze papierberg blijft vertrouwelijk. Begin dit jaar lanceerde de Commissie een voorstel dat de toegang tot de EU-informatie vergemakke lijkt. Het parlement oordeelde gis teren in grote meerderheid dat het Commissievoorstel niet ver genoeg gaat. Volgens Van den Berg is het 'traditioneel en ach terhaald'. Wiebenga (WD) voorziet geen verbetering in de 'logge ambtenarij' en het 'be kokstoven van besluiten achter gesloten deuren' door de lidsta ten en de Commissie. De libe raal bekritiseert ook de geslaag de 'staatsgreep' van de speciale EU-vertegenwoordiger Solana (buitenlandse zaken). Solana overtuigde de lidstaten er afge lopen zomer van dat alle docu menten over militaire en veilig heidszaken per definitie ver trouwelijk moeten zijn. Het parlement verandert het 'nee, tenzij' van de Commissie tegenover verzoeken om inzage in een 'ja, mits'. De burger krijgt dan direct toegang tot ze ker tachtig procent van alle do cumenten. Bij een aantal on derwerpen (veiligheid, mone taire stabiliteit, bedrijfsecono mische informatie) moet de aanvraag tot openbaarheid van geval tot geval worden bekeken. Ambtenaren moeten ieder ver zoek binnen twee weken beant woorden. EU-landen die mo menteel regels hanteren die verder gaan (Nederland, Fin land, Zweden) hoeven hun wet ten niet aan te passen. geneve bob kroon correspondent Als het aan de Zwitserse over heid ligt, wordt de Alpenrepu bliek voor 2003 volwaardig lid van de Verenigde Naties en te gen 2007 van de Europese Unie. De Zwitserse bondsregering heeft die streefdata gisteren in een speciale kabinetszitting vastgesteld. Voor deze beide in grijpende besluiten zijn grond wetswijzigingen nodig en daar over moet het 'soevereine volk' beslissen in een referendum. Peilingen wijzen uit dat twee derde van de kiezers geen be zwaar meer heeft tegen toetre ding tot de Verenigde Naties - temeer omdat het land al lid is van 'niet-politieke' VN-instan- ties als de Wereld Gezondheids Organisatie (WHO), de Interna tionale Arbeids Organisatie (ILO), de met de VN geassoci eerde Wereld Handels Organi satie (WTO) en het Hoge Com missariaat voor de Vluchtelin gen. Maar over toetreding tot de EU zijn de meningen nog ver deeld, vooral in het conserva tieve Duitstalige landsdeel. Met een werkloosheidspercentage van nauwelijks twee procent en 's werelds hoogste inkomen per hoofd van de bevolking zien veel Zwitsers nog steeds het nut niet in van een 'onderwerping aan de bureaucratie van Brus sel', zoals dat vaak wordt ge zien. Maar de regering hoopt dat de zich geleidelijk aftekenende pro-Europa stemming, vooral onder de jongere generatie, in de komende jaren zodanig doorzet, dat Bern het beslissen de referendum kan riskeren. Politici als bondspresident Ogi zijn al jaren overtuigd van de onontkoombaarheid van EU- lidmaatschap, maar ze willen de zaak niet forceren. parus anp-dpa-afp De autoriteiten in de Franse re gio Aveyron hebben gisteren bekend gemaakt dat daar de honderdste gekke Franse koe is ontdekt. Het zeven jaar oude dier is inmiddels afgemaakt. Volgens de boer heeft het dier echter nooit beendermeel gege ten, waarvan gedacht wordt dat het in direct verband staat met de ziekte BSE. Nabestaanden van slachtof fers van de ziekte van Creutz- feldt-Jakob, de menselijke vari ant van BSE, hebben vandaag een klacht indienen tegen de Franse staat. Het voornemen daartoe werd gisteren wereld kundig gemaakt door de vereni ging van de slachtoffers en na bestaanden. De klacht wegens 'vergiftiging' is ook gericht te gen de Britse en Europese in stanties, zo meldt het weekblad Le Point in zijn vandaag ver schenen uitgave. De klagers beschuldigen de staat en de andere instanties van 'starheid' bij de bestrijding van BSE. Ze hebben door het 'opzettelijk opwerpen van hin derpalen' de besmetting van dieren en vervolgens van men sen bevorderd. Kern van de klacht is het late en slechts ge deeltelijke verbod in Frankrijk op het gebruik van dierlijk meel in veevoer. De Britse autoriteiten dragen volgens de advocaat van de na bestaanden de grootste verant woordelijkheid. Zij hebben im mers de uitvoer van dierlijk meel toegelaten. Dat meel geldt als voornaamste besmettings bron voor de rundveestapels.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7