Stormloop op archief 'foute' Nederlanders Binnenland Modellen te kijk Einde aan actie Kamer niet blij met uitspraak over eed Meeste Surinamers in Nederland willen terug Baan op Schiphol om mensen te smokkelen Provocerende Captain Flintstone vecht zoveelste schorsing aan IIJDAG 17 NOVEMBER 2000 'rouwen halen mannen in op internet jhaag Het aantal wouwen dat internet gebruikt, neemt snel rvarTde bijna zes miljoen Nederlanders die regelmatig onli- zijn, bestaat nu al veertig procent uit vrouwen, zo blijkt uit jnNIPO-onderzoek. Vrouwen zoeken vooral praktische infor- iatie op het web. Zinloos surfen vinden ze onzin. Na de Ver- |gde Staten behoort Nederland tot de toplanden wat internet- •bruik betreft. In beide landen was internet eerst een mannen- oniein, maar wouwen vormen inmiddels een sterke groeisec- 0r in het wereldwijde web. Verwacht wordt zelfs dat ze binnen en paar jaar vaker online zullen zijn dan mannen. [ompaan Sam Klepper vrijgelaten ^tfrdam De raadkamer van de rechtbank in Amsterdam eeft gisteren de 41-jarige kompaan van de op 10 oktober geli- nideerde crimineel Sam Klepper, op vrije voeten gesteld. Dins- !g maakte de rechtbank per abuis bekend dat de raadkamer evoorlopige hechtenis van beide lijfwachten met dertig dagen ad verlengd. Gisteren bleek dat alleen te gelden voor de gear ceerde Joegoslaaf. Het is nog niet duidelijk, aldus een woor- oerster, waarom de raadkamer tot de wijlating van de 41-jarige. eeft besloten. De twee begeleidden Klepper op de dag van de loord. Uit onderzoek bleek dat in elk geval de Joegoslaaf op de loordenaar van Klepper heeft geschoten, overigens zonder ;mte raken. 'roef met spoorblokken bij overgang _haag Minister Netelenbos (verkeer) gaat experimenteren et een andere beveiliging van spoorwegovergangen. In een roef zullen de slagbomen worden vervangen door spoorblok- •n, een soort drempels die uit het wegdek omhoog komen. iveede-Kamerlid Van Gijzel van de PvdA had daar op aange- rongen. De spoorblokken zijn volgens hem veiliger. Slalom- ien is niet meer mogelijk en auto's kunnen niet doorschieten mdat de obstakels ze tegenhouden. }een zwaailicht voor huisartsen fh haag Het is onverantwoord om huisartsen rond te laten ijden met blauwe zwaailichten en sirenes Op hun auto's. Het liddel zou erger zijn dan de kwaal. Dat antwoordt minister Ne- ilenbos (verkeer) op wagen van het D66-Tweede-Kamerlid iskes. Het gebruik van zwaailichten door particulieren is in de elangstelling gekomen, doordat twaalf Nijkerkse huisartsen ankondigden dat zij groene zwaailampen gaan gebruiken als met spoed naar een patiënt moeten. Een Nijmeegse huisarts ebruikt al sinds 1997 een oranje zwaailicht. Netelenbos wijst rop dat het gebruik van optische signalen is vastgelegd in de egeling optische- en geluidssignalen. De hulpverleningsdien- len en speciaal daartoe aangewezen voertuigen hebben ont- effing van alle verkeersregels als zij met lampen en sirenes rij en. Huisartsen hebben daarvoor geen opleiding gehad en zou- en het verkeer in gevaar kunnen brengen, meent de minister. op OM boos over 'lekken' haag Het college van procureurs-generaal is verontwaar- d dat ingewijden uit de school hebben geklapt over de weer- land bij de top van politie en justitie in Amsterdam tegen de omst van de Rotterdamse hoofdofficier De Wit naar de hoofd- tad. De anonieme bronnen die dit naar buiten hebben ge- racht, hebben "de vertrouwelijkheid geschonden, aldus het col- ige. Het gerucht dat De Wit opteerde voor Amsterdam deed al ronde voordat de huidige hoofdofficier Vrakking vorige laand zijn vertrek aankondigde. Toen was al duidelijk dat bin- en het Amsterdamse parket gemengde gevoelens over De Wit estaan. )ud-topambtenaar Polak overleden haag» Oud-topambtenaar op het ministerie van buiten- indse zaken Paul J. Polak is afgelopen dinsdag overleden. Polak reikte vanaf 1950 tot enkele maanden geleden voor het minis- rie van buitenlandse zaken. De laatste jaren voor zijn pensi- en, in 1987, werkte hij als chef van de directie Europa. Na zijn insionering bleef hij gewoon werkzaam op het ministerie als Iviseur honorair politieke zaken. Er ging bijna geen brief aan Tweede Kamer de deur uit zonder dat Polak hem had gezien. tamer tevreden over mestaanpak en haag De Tweede Kamer is teweden over de aanpak van et mestprobleem. Zorgen heeft de Kamer wel over de waag of voldoende geld is om alle veehouders uit te kopen die willen toppen en over de tientallen veehouders die door de nieuwe lestwetgeving in de knel zijn geraakt. De eerste opkooprege- j, waarbij met name kleinere veehouders hun productierech- in aan de overheid verkopen, is een doorslaand succes. Door opkoop verdwijnt veertig procent van het totale mestover- :hot van de markt. Daarmee is 400 miljoen gulden gemoeid. In Maal heeft het ministerie 670 miljoen gulden beschikbaar. tokkel vissers claimen 25 miljoen apelle De vissers van kokkelschelpen claimen minstens 25 iiljoen gulden omzetschade bij staatssecretaris Faber (visserij), lij vinden dat ze te lang moesten wachten op toestemming om ide Oosterschelde uit te varen. Die toestemming kwam giste- in, maar inmiddels is het vangstseizoen praktisch afgelopen. Uitvaren heeft weinig zin meer", stelt secretaris Holstein van Producentenorganisatie Kokkelvisserij. Kokkels zijn in au- ustus op hun best. Het vlees van kokkelschelpen wordt vooral i Spanje en Portugal gebruikt voor de tapas. Imartshop-personeel krijgt les rqningenDe gemeente Groningen gaat het personeel van martshops onderwijzen in de mogelijke gevaren van populaire iroducten als paddo's. ,,Het gaat om een preventiecursus", al- us beleidsmedewerker Alblas van de GGD. ,,Het is bijvoor- •eeld een goed idee als duidelijk op de verpakkingen komt te laan wat voor ingrediënten een bepaald product bevat." Alblas chat dat het voor een gemeente als Groningen om enkele tien- allen cursisten gaat. Hij verwacht niet dat er druk op de verko os moet worden uitgeoefend om daadwerkelijk mee te doen. De eerste reacties zijn positief', zegt hij. Een soortgelijk project 'oor koffieshophouders mislukte, doordat deze niet op deze nanier over het onderwerp wilden praten. Gemeente fout bij privatisering Arbo' Msterdam De gemeente Amsterdam heeft fouten gemaakt bij iet verzelfstandigingsproces van de Arbodienst GG&GD. Maar ]ij de verkoop was geen sprake van onoirbare handelingen en is jet algemeen belang niet in het geding geweest. Dit concludeert jen commissie van externe deskundigen die onderzoek deed jaar de besluitvorming en de gang van zaken bij de privatise ert verkoop van de GG&GD aan Commit Arbo in januari 'orig jaar. De commissie heeft geen politieke consequenties villen trekken ten aanzien van de betrokkenen. ,,Dat is het werk 'an de gemeenteraad", zei Eerste-Kamerlid Kohnstamm 'oensdag bij de presentatie van het rapport aan burgemeester Stijn. Foute' inval in illegale cd-rom-zaak ycMM&ï Een 37-jarige man van Texel heeft bekend onder neer duizenden illegale cd-roms met computerspelletjes voor »°ny Playstation te hebben gemaakt en verkocht. Zijn geschatte rinst was 157.000 gulden. Gisteren had hij bij de Alkmaarse echtbank voor schending van de auteurswet moeten worden 'erecht, maar dat liep anders. Mogelijk is het huis van de man ;°mpleet doorzocht door de Buma/Stemra-opsporingsdienst "dat mag niet. Op 15 februari 2001 wordt duidelijk of er een °utis gemaakt. Een medeverdachte hoorde een jaar cel eisen, 'e hoofdrolspeler was niet op de zitting. Volgens advocaat Van laren is zijn in de horeca werkzame cliënt niet in staat in het Penbaar nog eens verantwoording af te leggen. Van Haren toetste de man als iemand die zo verslaafd was geraakt aan de laystationspelletjes, dat hij vanaf 1 juni 1997 als een gek aan ptkopiëren van de originele Playstation-schijfjes is geslagen. utrecht* Meer dan vijftig werkende modelspoorbanen uit binnen- en buitenland zijn te zien op Eurospoor in de Utrechtse Jaarbeurs. Op de mo- delspoormarkt kunnen allerlei gebruikte treinspullen en bijzondere modellen geruild en verkocht worden. Op Eurospel mag het nieuwste speel goed worden uitgeprobeerd. Tot en met zondag is de beurs voor het publiek geopend. foto wfa cor salverius Met name familieleden willen dossiers inzien Het Algemeen Rijksarchief (ARA) in Den Haag wordt be stormd door mensen die dossiers willen inzien van met name familieleden die kort na de oorlog in aanraking zijn geweest met de bijzondere rechtspleging. Deze rechtsgang behandelde gevallen van mogelijke collabo ratie. den haag'anp Sinds het ARA het archief met mogelijk 'foute' Nederlanders vaji Justitie kreeg, vorige week maandag, zijn er al zo'n drie honderd verzoeken om inzage ingediend. Justitie kreeg door gaans enkele honderden ver zoeken in een heel jaar, vooral Kleuter Terri bestaat na vier jaar nu echt rotterdam gpd Kinderbijslag aanvragen. Dat was het eerste wat Kenny Priest en Faith Odaro gedaan hebben voor hun 4-jarige dochter Terri. Het kan eindelijk, nu de ge meente Rotterdam een ge boorteakte heeft afgegeven. Daarmee is een eind gekomen aan een ruim vier jaar durende soap. Terri werd geboren in het Rotterdamse Ikazia Ziekenhuis. Maar de Nigeriaanse moeder - die zelf wél een verblijfsvergun ning heeft, ingeschreven staat bij het bevolkingsregister en fulltime werkt - had geen ge boortebewijs. Daarom weigerde de gemeente een geboorteakte af te geven. Odaro en de tot Nederlander genaturaliseerde Schotse vader daagden de-gemeente voor de rechter om een 'vermoedelijke geboorteakte' af te dwingen. Deze week zou de zaak voor de rechtbank komen. De verbazing was groot toen de advocaat vorige week belde. De officier van justitie had de gemeente de opdracht gegeven een geboorteakte af te geven. De timing was perfect, het was enkele dagen voor de rechts zaak. Hoewel de gegevens op de papieren nog niet kloppen - de naam van de vader ont breekt op de akte - is de afloop van de zaak voor de ouders een grote opluchting. van wetenschappers. ,,Het lijkt erop dat het van een paar honderd per jaar naar een paar honderd per week is gegaan, maar we hadden daar op gerekend. Er is een speciale werkgroep van twaalf mensen. We hebben zelf ruchtbaarheid aan de overbrenging van het ar chief gegeven en er is in de pers een hoop tamtam gemaakt. De eerste twee dagen was het hele maal een drukte van belang. Voorlopig blijft die werkgroep nog wel even actief', aldus een woordvoerder van het archief. Een beslissing over inzage is niet zomaar genomen. Er gel den allerlei voorwaarden. Het team bespreekt de aanvragen voor inzage meestal gezamen lijk. Nu het archief van de bij zondere rechtspleging op een openbare bewaarplaats ligt, is de drempel om inzage te vra gen voor particulieren flink ver laagd, zegt de woordvoerder. ,,Bij justitie kwam men toch bij degene die destijds de onder- Amsterdam Met de aanhouding van zeventien activisten heeft de po litie gisteravond een einde gemaakt aan een actie bij de kolencentrale in het Amsterdamse westelijk havengebied. Greenpeace had de centra le geblokkeerd en protesteerde daarmee tegen het gebruik van kolen bij de energieproductie. foto anp jean-pierrejans zoekende of vervolgende in stantie was." Bij de Werkgroep Herken ning, een organisatie van kin deren van mensen die in de oorlog de kant van de bezetter kozen, zijn sinds de overdracht van het archief meer dan hon derd telefoontjes binnengeko men. Er hebben zich zelfs nieu we leden aangemeld. De be richtgeving heeft nogal wat on rust en emoties losgemaakt. Er zijn vooral veel wagen over de mate waarin het archief nu toe gankelijk is en voor wie. De Werkgroep Herkenning heeft daar maandag een gesprek over met het Algemeen Rijksarchief. Geen landelijke campagne tegen vuurwerkgevaar amsterdam anp Door tijd- en geldgebrek komt er dit jaar geen landelijke vuur werkcampagne. De stichting Consument en Veiligheid (SCV) en Halt Nederland namen deze zomer het stokje over van de Stichting Ideële Reclame (SIRE) nadat deze besloot te stoppen met het waarschuwen voor de gevaren van vuurwerk. Beide instellingen hadden dit jaar echter onvoldoende tijd een landelijke campagne op te zetten. „Bovendien ontbreekt ons het geld", aldus C. Meijer, verantwoordelijk voor de vuur werkcampagne bij SCV. Vol gens Meijer is het aantal vuur werkslachtoffers de laatste ja ren wij constant. „De doelstel ling is minder dan 1.500 slacht offers en het aantal verminkin gen mag niet meer zijn dan vijf procent. Rondom het millenni um waren in totaal 1.100 slachtoffers en liep hiervan een procent blijvend letsel op." Meijer denkt dat het bijna niet mogelijk is dit aantal nog substantieel te verlagen. Halt Nederland heeft net als voorgaande jaren voor haar bu reaus posters, folders en les brieven uitgebracht die worden gebruikt in hun vuurwerkcam- pagne. Bij het Haltbureau in Enschede is nog wel enige dis cussie geweest over het wel of niét voeren van de campagne. „Maar we vonden het te be langrijk om te laten liggen", al dus coördinator De Boer. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassociei den haag «hans jacobs haags redacteur De Tweede Kamer is ongeluk kig met de uitspraak van de Haarlemse bestuursrechter. Deze bepaalde dat de Noord- Hollandse commissaris van de koningin Van Kemenade vorig jaar terecht het GroenLinks-sta- tenlid Koetsier niet heeft toege staan bij zijn installatie af te wijken van de tekst van de eed. In Gelderland en Zuid-Holland werd wel een kleine tekstuele wijziging wel toegestaan. PvdA, D66, GroenLinks en SP vragen minister De Vries (binnenland se zaken) de wet aan te passen. Koetsier gelooft niet in een 'almachtige' God en wilde bij de beproefde formule 'zo waar lijk helpe mij God almachtig' dat laatste woord weglaten. Hij dacht daarvoor steun te vinden in de Eedswet uit 1911, en Koetsier werd in zijn opvatting gesteund door de toenmalige minister Peper. Van Kemenade vindt dat een eigen interpreta tie van de eed wettelijk niet is toegestaan en waarschuwde het nieuwe statenlid al voor de eedsaflegging geen andere tekst te dulden. Hij beriep zich daar mee op de Provinciewet, die de tekst heel precies voorschrijft. De rechter heeft Van Kemenade gelijk gegeven. De Tweede-Kamerleden Reh- winkel (PvdA), Scheltema-De Nie (D66), Halsema (Groen Links) en Van Bommel (SP) me nen dat het tijd wordt voor na dere regelgeving of een aanpas sing van de wet gezien de rechtsontwikkeling en de ver anderende rechtsopvatting op het terrein van eedsaflegging door volksvertegenwoordigers. Ook de ongelijkheid in opvat ting tussen verschillende over heden, gemeenteraden en pro vincies, is hen een doorn in Het oog. De parlementsleden vra gen minister De Vries om dui delijke richtlijnen. Van Keme nade is daar ook voorstander Vein. Ook hij is voor verruiming van de mogelijkheden, 'mdar dan moet het wel wettelijk wór den geregeld'. ruswuk anp Liefst 71 procent van de Surina mers in Nederland wil ooit te rug naar Suriname. Het verlan gen is het grootst onder de creolen (80 procent). Van de hindoestanen wil 61 procent en van de Javanen 73 procent te rug. De Surinaamse Nederlan ders tekenen wel aan dat de economische situatie nog te slecht is voor terugkeer. Daar naast willen veel Surinamers wachten tot de kinderen de deur uit zijn of totdat ze pensi oengerechtigd zijn. Dat blijkt uit een enquête van het Historisch Nieuwsblad on der 409 Surinamers in Neder land. Directe aanleiding voor de ondervraging is de viering van 25 jaar onafhankelijkheid op 25 november. In 1975 vestig den zich 39.699 Surinamers in Nederland. Momenteel wonen er 300.000 Surinamers in ons land, 200.000 van hen zijn in Suriname geboren, de resteren de groep in Nederland. In Suri name zelf wonen circa 430.000 mensen. Uit de enquête blijkt een al gemeen negatief beeld over Su riname en over de wijze waarop Nederland de voormalige kolo nie heeft behandeld. Gevraagd naar een rapportcijfer voor een kwart eeuw onafhankelijkheid is het gemiddelde een uiterst magere 4. Geen van de onder vraagde bevolkingsgroepen geeft een voldoende. 56 procent vindt dat ons land sinds 1975 niet goed met Suriname is om gegaan. 'Nederland heeft Suri name verwaarloosd', vindt 34 procent, een kwart vindt dat Den Haag de ontwikkelings hulp nooit had mogen stopzet ten. De meest genoemde diep tepunten in de recente Suri naamse geschiedenis zijn de decembermoorden in 1982 en de staatsgreep ('de revolutie') van 1980. haarlem anp Officier tijdens zaak Rotterdammer: door de controle van de Euro pese buitengrens veel moeilij ker wordt. De Rotterdammer wordt er van beschuldigd dat hij sinds mei vorig jaar betrokken is ge weest bij een bende, die op de ze manier illegale Marokkanen ons land heeft binnengebracht. Op 24 februari dit jaar betrapte de marechaussee op Schiphol enkele smokkelaars en illegalen op heterdaad. Volgens sommi gen van hen was ook de ver dachte bij de zaak betrokken. De man ontkent echter met klem. Volgens hem heeft hij slechts een paar landgenoten naar Schiphol gereden en heeft hij verder niets met de zaak te maken. De officier van justitie vindt echter dat er voldoende bewijs is tegen hem. De rechtbank doet 30 novem ber uitspraak. Marokkanen nemen uitzend- baantjes op Schiphol om met een pasje van de luchthaven il legale landgenoten Nederland binnen te kunnen smokkelen. Dat zei officier van justitie Beu- ne gisteren voor de rechtbank in Haarlem r. de strafzaak te gen een A" jarige Rotterdam mer, die terechtstond voor mensensmokkel. Hij hoorde twee jaar en drie maanden te gen zich eisen. Beune vindt dat Schipholpas- sen veel te makkelijk worden uitgedeeld. Je hoeft als uitzend kracht maar een baantje voor een dag in de week te hebben of je krijgt al zo'n pasje. Volgens de aanldaagster maken vooral Marokkanen hiervan gebruik om illegalen Europa binnen te loodsen. Beune meent dat hier- Geen geld voor 'antidiefstalchip' den haag hans jacobs lossingen moet komen. Nete lenbos meldde de Kamer dat op binnenlandse zaken een werk groep, waarin behalve de fabri kanten ook de politie en consu mentenorganisaties deelne men, studeert op de mogelijk heid van het invoeren van zo'n chip. Die moet het mogelijk maken dat de eigenaar van een fiets sneller kan worden opge spoord, op voorwaarde, zo stel de SP-Kamerlid Van Bommel deze week, dat de politie het speuren naar gestolen fietsen ook onderdeel van beleid maakt. haags redacteur Betere beveiliging van fietsen tegen diefstal is een zaak van de fietsers en fietsfabrikanten, niet van de overheid. Dat heeft mi nister Netelenbos (verkeer) gis teravond geantwoord op het verzoek van de SP om geld be schikbaar te stellen voor een proef met het installeren van een zogenoemde 'antidiefstal chip'. Ook de WD is hier .voor stander van. De bewindsvrouw juicht de initiatieven toe, rriaar vindt dat 'branche' zelf met op- utrecht taco slagter Wie had gedacht dat de omstreden vlieginstructeur Wim de Nijs alias Captain Flintstone of Pinokkio uit Maarssen, verkeersleiders niet meer zou provoceren, komt bedrogen uit. Voor de derde keer in anderhalf jaar tijd werd drie maanden geleden zijn vliegbrevet opgeschort wegens gevaar lijk vlieggedrag op de luchthaven Maastricht. Die schorsing vocht De Nijs gisteren met veel aplomb aan bij de bestuursrechter in Utrecht. Met een lijvige pleitnotitie - om kosten te besparen trad De Nijs zelf als raads man op - bestreed hij de aanklacht dat hij op 25 augustus zonder 'klaring' ra kelings langs de verkeerstoren van Maastricht was gevlogen en op levens gevaarlijke hoogte over het taxiplatform was gescheerd. Bovendien werd hem door de Nederlandse Luchtvaartautori teit (NLA) verweten zich tegen de regels van de roepnaam Pinokkio in het ra dioverkeer te bedienen. Volgens het verweer van De Nijs had hij aan de verkeersleider toestemming ge waagd een 'fly by the tower' (voorbij vliegen aan de toren) te mogen maken en had die toestemming gekregen. Aan de hand van een transcriptie van het radioverkeer tussen de toren en hem zelf, kon hij aantonen die permissie te hebben gekregen. Volgens De Nijs had de NLA dus geen poot om op de staan. Maar raadsman Van Rijn die de minis ter van verkeer en waterstaat vertegen woordigde, dacht daar heel anders over. In de visie van de advocaat had De Nijs bij het passeren van de toren nooit zijn vlieghoogte van dat moment mogen verlaten. De verkeersleider die de toe stemming gaf, verkeerde in de veron derstelling dat De Nijs zou weten dat binnen een gecontroleerd luchtruim de minimale hoogte 500 feet (175 meter) boven de grond moet zijn. Alleen wan neer de landing daadwerkelijk wordt ingezet, mag de vlieger van die regel af wijken, aldus de raadsman. Om dat te staven, bracht Van Rijn ver keersleiders en andere ambtenaren van de NLA in stelling. „Het is levensge vaarlijk", zei een getergde verkeerslei der, „dat een vliegtuigje vijftien meter boven een verkeersvliegtuig met hon derd passagiers aan boord scheert. Een beetje turbulentie kan er de oorzaak van zijn dat zo'n laagvliegend toestel naai' beneden valt." De Nijs schaterde het uit bij de laatste opmerking. „On zin", riep hij. „Alleen als er een vleugel afbreekt, duikel je." De getuigen van de NLA noemde hij 'leugenaars'. De advocaat van de minister wees De Nijs op de overeenkomst die de vliegin structeur na opheffing van de schor sing van zijn vliegbewijs in mei van dit jaar, had ondertekend. Daarin had hij beloofd verkeersleiders niet langer meer te tarten. Al zes jaar ligt Captain Flintstone in de clinch met de lucht vaartautoriteiten. Het begon op vlieg veld Eelde waar hij voortdurend het incasseringsvermogen van de lucht verkeersleiders op de proef stelde door over de radiofrequenties het liedje van de stripfiguur Fred Flintstone te neu riën. Als gevolg van die reputatie en andere uitdagingen moest hij met een afkoopsom met zijn vliegschool van Eelde vertrekken. Volgens de raadsman van de minister is de schorsing van het vliegbewijs dit keer bedoeld om het brevet definitief in te trekken. De procedure is al in werking gesteld. Uitspraak is komende maandag.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5