Geen meerderheid voor kilometerheffing Korthals in debat met de schrik vrij Binnenland VVD en CDA willen harde aanpak illegalen Conflict over aanpak winkeldiefstal Boerderij van BSE-koe Geertje is verboden gebied SüMO'van Helmut Newton op een Starck tafel intra )AG 17 NOVEMBER 2000 einig soelaas voor pijnpatiënten Drie van de tien oudere Nederlanders lijden nagenoeg [durend pijn. Een van de vijf mensen van boven de zestig wordt al tenminste twintig jaar door pijn gehinderd. Voor leerderheid haalt een behandeling weinig uit. Dat blijkt uit jvan het marktonderzoekinstituut NIPO in opdracht van jnpolikliniek van het Academische Ziekenhuis van de VU nsterdam en de Stichting Pijn-Hoop. De resultaten van het ■rzoek naar de pijnzorg zijn vandaag bekendgemaakt tij- 'een congres in Leiden. Prof. dr. Zuurmond, hoogleraar jestrijding aan de VU, vindt dat de verstrekking van opia- ipiuni bevattende geneesmiddelen, een onderdeel moet /an de pijnbestrijding. >uvv paspoort vertraagd iaac^ Het nieuwe paspoort, dat moeilijker te vervalsen zijn dan het huidige, wordt pas volgend jaar oktober inge- j. Dat is een halfjaar later dan de bedoeling was. Minister Boxtel (grote stedenbeleid) heeft de Tweede Kamer ge- jven dat er problemen zijn ontstaan bij de levering van be- ijngsprogrammatuur van het aanvraagsysteem. Technisch roken kan het paspoort in juni worden ingevoerd, maar dat op problemen vanwege de zomerpiek bij de uitgifte van locumenten. Mede op aandringen van producent Ensche- DU is voor oktober gekozen. De verlaging van de rijksleges, iet paspoort dertig gulden goedkoper moet maken, gaat wel april in. rkeerplek reserveren via internet iaac; Automobilsten kunnen sinds gisteren via website .parkeerlijn.nl in Amsterdam een plek reserveren in een de parkeergarages. Dat kost de automobilist vijf gulden, die een creditcard moeten worden betaald. Bij de garage wordt utomobilist naar een plek geleid. Deze zijn dicht bij de uit- ;n betaalautomaten. Voor het parkeren geldt het normale Voorlopig kunnen automobilisten in vijf parkeergarages nsterdam terecht. In de nabije toekomst is het ook mogelijk idere grote steden te reserveren. nvoldoende inzicht in vuurwerk' IEDEEr is onvoldoende inzicht in het risico en de gevaren ivenenientenvuurwerk met zich meebrengt. Dat is de be- rijkste conclusie in een tussenrapportage van de Belangen- niging Slachtoffers Vuurwerkramp over de ramp in Ensche- )e vereniging overhandigde gisteravond het rapport aan de missie-Oosting. In de notitie trekt de vereniging fel van leer i gemeente en brandweer. Een van de conclusies is dat 'py- chnisch materiaal' de enorme schokgolf moet hebben ver- aakt in de wijk Roombeek. De vereniging baseert zich op li- tuuronderzoek en expertise van natuurkundigen. Oosting tpas in februari met zijn eindrapport. inilie vreest lot gevangenen Marokko RCi De Vereniging Relaties van Gedetineerden zegt te wor- 'platgebeld' door verontruste familieleden en kennissen Nederlandse gevangenen in Marokko. De relaties zijn bang Ie Marokkaanse regering moeilijk gaat doen omdat woens- :even gedetineerden uit Marokko zijn vrijgelaten direct na terugkeer in Nederland. ,,Heel fijn dat ze vrij zijn, dat staat op, maar als dat maar geen negatieve gevolgen heeft voor ideren", zo vat een woordvoerster van de vereniging de 5 van de bellers samen. De zeven die woensdag terugkeer- Nederland, zijn de eerste gedetineerden die profiteren het nieuwe verdrag tussen Nederland en Marokko. Nog 53 jrlanders verblijven in de niet bepaald comfortabele Ma- aanse cellen. zo wil minder chloortransporten bag* Chemieconcern Akzo Nobel is bereid het vervoer van ar per trein in drie jaar tijd terug te brengen van 50.000 ton aar maximaal 10.000 ton chloor per jaar. Maar minister k(milieu) moet daar 110 miljoen gulden aan bijdragen, k noemt dat bedrag in een brief aan de Tweede Kamer 'veel log'. Hij en Akzo gaan verder onderhandelen over het afko- van verdere vermindering van chloortransporten. Pronk wil roductie en het gebruik van chloor zoveel mogelijk concen- tn, zodat er bijna geen transporten meer nodig zijn. Een al- iel verbod op het vervoer van chloor is niet mogelijk. en ruimte voor huisartsen in spe iingen De afdeling Huisartsengeneeskunde van de Rijks- 'ersiteit Groningen kampt met zulke grote huisvestingspro- len, dat het onmogelijk is nieuwe huisartsen op te leiden, eenvoudigweg geen ruimte voor. ,,We zitten al vijfjaar in eel te klein gebouw", zegt Annet Berendsen van Huisarts- neeskunde. „Per 1 maait willen we twaalf nieuwe huisart- de opleiding, maar er is geen plek voor ze. Zelfs niet voor ixtra administratieve personeel dat in verband met de nieu- roep is aangetrokken." Berendsen en haar mensen hebben de huisvesting diverse keren bij het College van Bestuur de bel getrokken, maar zonder resultaat. „Het is een droevi- aak", zegt Berendsen. Er is landelijk, maar zeker ook op het dngse platteland, een groot tekort aan huisar tsen. nderen tellen vallende sterren en» Voor ruim tweehonderd kinderen was het in de afgelo- nacht geen bedtijd. In plaats van slapen, stonden zij op hl bij Sterrenwacht Quasar in het Noord-Brabantse Hoeven, telden de kinderen de vallende sterren die in het holst van acht naar beneden kwamen. Een exact cijfer van het aantal nde sterren was vanmorgen vroeg nog niet te geven. „De ekeningen van de kinderen moeten nog nader worden uit- erkt", zegt M. van de Ruit van Quasar. „Sommige kinderen m de flitsen van fotocamera's ook mee. We moeten er nog ikritisch naar kijken." an overlijdt na bezoek Rostelli /arden De 34-jarige Willem Lamphen uit Leeuwarden is lopen maandagavond overleden na het bijwonen van een "van hypnotiseur Rasti Rostelli in Leeuwarden. De man, n het dagelijks leven portier van een disco was, werd na een optreden op het podium, waarbij hij Rostelli moest optil- opzijn zitplaats onwel. Hij werd met een ambulance afge- den overleed twee uur later in het Academisch Ziekenhuis Groningen. Het slachtoffer bleek hartpatiënt te zijn. Vol- Rostelli's agent Cornel is Lampheri niet onder hypnose ge- Sten had het tragische incident overal kunnen plaatsvin- Toch eerst rekeningrijden D66 is er gisteren niet in geslaagd de Tweede Kamer achter het voorstel te krijgen om geen tolpoorten tegen de files neer te zetten, maar over een paar jaar meteen te beginnen met kilometerheffing. De VVD, eerder enthou siast over kilometerheffing, keert zich tegen het voorstel omdat daarin auto's in de spits een extra heffing moeten betalen. Zonder steun van de WD is er geen meerder heid voor het voorstel. een proef, maar doen ondertus sen alles om die niet door te la ten gaan. Tot nu toe hielden de libera len de schijn op alleen bezwaar te hebben tegen de gekozen DEN HAAG GPD De WD lijkt zich daarmee te gen elke vorm van rekening rij den te keren. De liberalen gaan weliswaar formeel akkoord met methode, met tolpoorten. WD- 'er Hofstra had eerder laten we ten niet te begrijpen waarom verkeersminister Netelenbos niet meteen overging tot kilo meterheffing. Netelenbos werd met de op stelling van de WD bevestigd in haar bezwaren tegen het D66-voorstel. De bewindsvrou we zei woensdag net zulke gro te maatschappelijke protesten te verwachten tegen kilometer- heffing als nu tegen de tolpoor ten. Het 'geringe maatschappe lijke draagvlak' voor tolpoorten, een van de argumenten van D66, geldt straks net zo goed voor kilometerheffing, betoog de ze. Netelenbos reageerde woens dag nog geïrriteerd op het D66- voorstel. Tijdens het debat gis teren maakte ze zich minder druk. Ze wees erop dat de erva ring met de tolpoorten nodig is om te zien hoe automobilisten reageren op extra heffingen voor gebruik van bepaalde we gen. Een kilometerheffing, die ze zelf gepland heeft vanaf 2010, is technisch uitermate Witte illegalen luisterden gis in de Tweede Kamer op de publieke tribune naar het debat over het asielbeleid, foto anp toussaintkluiters DEN HAAG GPD WD en CDA vinden dat illega len die de wet overtreden har der moeten worden aangepakt. Hetzelfde geldt voor vreemde lingen met een tijdelijke ver blijfsvergunning die in de fout gaan. Het beleid van staatsse cretaris Cohen (justitie) is vol gens de partijen te lankmoedig op dit gebied. CDA-Kamerlid Wijn vindt het 'onbestaanbaar' dat er in de grote steden honderden illega len zijn die zich volgens hem schuldig maken aan inbraken en tasjesroven en die na te zijn opgepakt weer op straat komen omdat ze niet kunnen worden uitgezet. Staatssecretaris Cohen (justi tie) heeft aangekondigd dat hij strafrechters en vreemdelingen rechters beter wil laten samen werken om de uitzetting van criminele illegalen al in een vroeg stadium te regelen: Nu is het nog zo dat illegalen die hun straf hebben uitgezeten voor maximaal zes maanden in vreemdelingenbewaring kun nen worden gesteld, waarna ze weer op vrije voeten komen als in die zes maanden de uitzet ting niet is geregeld. CDA'er Wijn noemde deze maatregel 'volstrekt onvoldoen de'. In ongemeen felle bewoor dingen verweet hij Cohen giste ren tijden een Kamerdebat een 'misplaatst beeld van toleran tie'. Een Kamermeerderheid wil de maximale termijn van zes maanden vreemdelingenbewa ring oprekken, net zo lang tot een illegale vreemdeling is uit gezet. Cohen gaf eerder echter al te kennen dat dit onmogelijk is. „Iedereen heeft rechten. Ie- complex, zei ze. WD'er Hofstra zei wel een ki lometerheffing te willen, maar dan wel gelijk voor iedereen over het hele land. „Dan heb je geen heffing meer nodig, maar kan je net zo goed de accijnzen verhogen", sneerde Netelen bos. Hofstra zei verder te we zen dat het systeem uitgroeit tot 'een vreselijk monster', om dat elke rit met de auto gevolgd kan worden. De minister gaat er nog steeds vanuit dat ze in 2002 kan beginnen met de aanleg van tolpoorten. Daarbij rekent ze op de steun van in ieder geval de regeringspartijen PvdA en WD, samen een meerderheid. D66 zal de tolpoorten ook steu nen, als haar eigen voorstel geen meerderheid haalt. Het voorstel van D66 zal ove rigens pas over meer dan twee weken in stemming komen. Dan buigt de Kamer zich over de investeringen die de grote steden in ruil voor hun mede werking aan de proef met reke ning rijden mogen doen in nieuwe wegen. DEN HAAG GPD Minister Korthals van justitie heeft het spoeddebat over het Dover-drama gisteren overleefd. Ondanks alle kritiek die de frac ties over hem uitstortten, kwam hij niet echt in de problemen. Korthals zegde een serie maatre gelen toe om herhaling te voor komen. PvdA en SGP waar schuwden hem wel dat er 'een grens is bereikt' die niet moet worden overschreden. De minister erkende dat poli tie, justitie en het openbaar mi nisterie in de zaak van de 'Do ver-Chinezen' ernstige fouten hebben gemaakt. Het transport kostte in juni van dit jaar aan 58 Chinezen het leven. Korthals be streed dat het smokkeltransport niet was doorgegaan als bij Jus titie alles wel goed was verlopen. „Het causaal verband is er niet, dat is pure speculatie." CDA en GroenLinks stelden tot woede van de minister dat het drama wellicht voorkomen had kunnen worden als het justitieapparaat beter had samengewerkt. Vorige week bleek dat de hoofdverdachte in het Dover- transport al enige tijd in de ga ten werd gehouden door de Rotterdamse politie. Vanuit Engeland waren signalen geko men dat hij zich bezighield met mensensmokkel. Tegelij kertijd lag er op het parket in Haarlem een uitleveringsver zoek van Frankrijk. Die wilde de man hebben omdat hij daar was veroordeeld voor mensen smokkel. Rotterdam wist dat echter niet en had geen idee dat de man bezig was een groot mensentransport te rege len. De Kamer nam deze kwestie vooral hoog op omdat Korthals in een eerder debat over de Dover-zaak niet van al deze verwikkelingen op de hoogte was. Hij had die dus ook niet aan de Kamer gemeld. Het was voor Korthals de vierde keer dat hij onvoldoende geïnfor meerd werd door zijn ambte naren. De vorige minister Sorgdrager lag daarom ook veelvuldig onder vuur. Tandpasta populair bij dieven mand kan niet tot sint-juttemis worden vastgezet omdat hij ille gaal is." Wijn wil nu een onder zoek naar de mogelijkheid om illegaal verblijf in Nederland strafbaar te stellen. In andere landen, waaronder België, is dit al zo. De andere partijen, met uitzondering van de VVD, voe len hier echter niets voor. Vol gens hen past het niet in een rechtstaat om illegaal verblijf strafbaar te stellen van iemand die geen misdrijf heeft gepleegd en alleen maar illegaal in het land is. DEN HAAG GPD Er dreigt een conflict tussen fa brikanten van levensmiddelen en supermarktketens over de aanpak van winkeldiefstal. Jaarlijks verdwijnt voor 300 miljoen gulden aan bood schappen. De supermarkten willen ter bestrijding detectie- poorten plaatsen. Fabrikanten weigeren daar echter mee te betalen. Vooral tubes tandpas ta worden de laatste maanden in grote hoeveelheden uit su permarkten en drogisterijen gestolen. De levensmiddelenbranche hoopt de winkeldiefstal terug te dringen door plaatsing van de tectiepoortjes, zoals die ook in kledingwinkels worden ge bruikt. „In een paar jaar moet twintig procent van de super markten op die manier worden beveiligd", aldus voorzitter Van der Geest van het vakcentrum Levensmiddelen. Het kost alleen flink wat geld en de winkels willen daar niet alleen voor opdraaien. Van der Geest: „Het is aan de fabrikan ten om in de tubes tandpasta een metalen sh ip te verwerken die het alarm doet afgaan." Di recteur Pfeifer van de Neder landse Cosmetica Vereniging voelt daar niet zoveel voor: „De leveranciers kunnen niet het leed van de hele wereld op hun schouders nemen. Winkeldief stal is op de eerste plaats het probleem van de winkels." Onderhandelingen over wie voor welke kosten opdraait, zijn dan ook even 'van de agen da', volgens Van der Geest. „Maai" als onze winkels de keu ze hebben uit producten die wel of niet zijn beveiligd, krijgt de inkoper die beveiligde arti kelen aanbiedt de voorkeur." Vooral tandpasta ligt goed bij het dievengilde, maar ook aller lei andere cosmeticaproducten zijn 'hot'. „Het gaat om pro ducten die klein en duur zijn. Die zijn gemakkelijk in grote aantallen mee te nemen en ver tegenwoordigen toch een aardi ge waarde. Een zak aardappe len wordt bijvoorbeeld veel minder vaak gestolen", weet adjunct-directeur Roorda van het Centraal Bureau Levens middelenhandel (CBL). In to taal loopt de schade op tot één procent van de omzet. „Dat kan vervelende gevolgen hebben voor bedrijven uit de branche. In bepaalde slechte buurten in de grote steden slui ten sommige concerns hun winkels omdat die niet meer rendabel zijn. Er verdwijnen te veel artikelen doo'r diefstal. Bo vendien nemen ook de agressie tegen werknemers en het aantal overvallen er toe", zegt Van der Geest. De klant ziet dat terug in zijn portemonnee. Tandpasta en andere cosmeticaproducten die populair zijn bij dieven worden steeds meer achter de balie ver kocht, en die trend zal zich ver der doorzetten, verwacht Van der Geest: „Daar moet nu een maal iemand voor de bediening zorgen en dat kost geld." EIBERGEN GPD HET GROOTSTE FOTOBOEK NU IN ALKMAAR GEËXPOSEERD! inspireren en verrassen in hét design-centrum van Nederland Kondsgen 19 november, io en 17 december van 11.00 -17.00 uur o^coct^up. ctpóbins citbcrtascbs Donderdagavond, half negen. Het is donker en nat op de Slotmansweg in het buitengebied van Eibergen. Enkele lichtjes op zo'n honderd meter afstand van de weg geven aan waar de plek des onheils ligt: de boerderij van Hans Ormel. Het melkveebedrijf is dan al hermetisch afgeslo ten van de buitenwereld. Een wagen van de Alge mene Inspectie Dienst (AID) blokkeert de inrit van de boerderij, waar BSE is geconstateerd. De duisternis wordt af en toen alleen doorbroken door de schijnwerpers van een cameraploeg van SBS6, die er vroeg bij is. Veel te filmen is er niet. Behalve dan de twee mannen met oranje hesjes van de AID, die de op rit komen aflopen. „Het erf op? Vergeet het maar. De boel wordt hier helemaal afgezet", is het eni ge commentaar dat ze willen geven. Nog geen vijf minuten later komen van alle kanten politieau to's aanrijden. Het geblaf van een politiehond klinkt over de weilanden. „Wegwezen hier", be velen de agenten. De buitendienst van de gemeente Eibergen brengt dranghekken, waarmee de Slotmansweg aan beide kanten wordt afgezet. De BSE-koe Geertje van boer Ormel mag dan wereldnieuws zijn, om negen uur is de wijde omgeving van de boerderij onder de rook van de Eibergse waterto ren verboden gebied voor alle media. Melkveehouder Ormel blijkt telefonisch nog wel bereikbaar. Hij neemt zelf de telefoon op. Maar het enige wat de aangeslagen boer wil zeggen is: „Geen commentaar." Volgens een politiewoordvoerder is de afzetting in eerste instantie bedoeld om nieuwsgierigen op een afstand te houden. „Ook kan besmettingsge vaar een rol spelen. Onze mensen blijven de hele nacht in Eibergen in touw. In elk geval tot dat de veestapel wordt afgevoerd." Boer Ormel heeft begin november zelf de arts van de plaatselijke dierenkliniek gewaarschuwd, omdat hij verdachte ziekteverschijnselen bij Geertje constateerde. De arts schakelde daarop de Rijksdienst voor Keuring van Vee en Vlees in, die het bedrijf als verdacht aanmerkte. Gisteren kreeg Hans Ormel de onheilstijding dat de koe aan BSE leed. Voordat zijn andere vee vandaag wordt geruimd, schat een taxateur de waarde van de veestapel. De boer krijgt de marktwaarde van zijn koeien vergoed. Zodra zijn bedrijf is gereinigd en ont smet, mag de veehouder opnieuw beginnen aan de opbouw van een nieuwe veestapel. Een politieagent sluit de weg af bij de boerderij waar BSE is geconstateerd foto cpd vincent iannink

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3