Fabia Station geeft Skoda meer glans Weg en wiel HUISMAN Licht voor fietscomputer Tweede Alfa Romeo van het Jaar VRIJDAG 17 NOVEMBER 2000 Tweede facelift Nissan Micra Als een auto in de populaire klasse ruim acht jaar op de markt is, zou men eigenlijk wel een compleet nieuw model mo gen verwachten. Nissan heeft de Micra echter alleen een face lift gegeven. En dat is dan de tweede in enkele jaren tijd. De uiterlijke wijzigingen zijn vrij beperkt, de vernieuwingen heb ben vooral betrekking op het interieur en de techniek. Het is niet onmogelijk dat de overname van Nissan door Re nault een volledig nieuwe Micra in de weg heeft gestaan. We kunnen er namelijk van uitgaan dat Renault zal proberen om kosten te besparen door binnen de modelgamma's van de twee merken zo veel mogelijk gelijke onderdelen te gebruiken. Wel licht zal voor een nieuwe kleine auto als de Nissan Micra en de Renault Clio dus een platform worden ontwikkeld dat beide merken gaan gebruiken. In dat scenario past het uitstel van een compleet nieuwe Micra en de huidige facelift. De meest belangwekkende aan passing van de Micra is te vin den onder de motorkap. Daar is een vanwege emissie-eisen licht gewijzigde 1.0 liter benzinemo tor te vinden, terwijl de 1.3 liter werd vergroot tot 1.4 liter. Daardoor werd hij tegelijk ster ker, want er komt nu 82 pk uit. Daarnaast is er voortaan een 1.5 liter dieselmotor met 57 pk leverbaar. De 1.0 liter basisver- sie kost met handgeschakelde vijfbak en drie deuren 21.495 gulden, de 1.4 Comfort is er vanaf 24.995 gulden. De diesel is door de recente BPM-verho- ging van 2.000 gulden op die selauto's eigenlijk niet interes sant meer: 29.995 gulden. Motoroccasions op internet Motorminnend Nederland kan sinds kort op het internet terecht bij motoroccasion.nl. Het is een zogeheten 'portal' die de bezoeker op talloze plaatsen in motorland brengt. Opmerkelijk is, dat zowel bedrijven als particu lieren hier hun koopwaar in de virtuele showroom kun nen zetten, terwijl tevens een vacatureoverzicht wordt ge boden van beschikbare ba nen in de motorbranche. Bezoekers komen de site bin nen op een denkbeeldig plein en worden van daaruit 'be- wegwijzerd' naar diverse af delingen zoals de kleding- of onderdelenwinkel, accessoi res, de superaanbieding of worden doorverwezen naar informatie over financiering en verzekeringen. Wie een bepaalde motor zoekt, kan via keuzemenu's het merk, het type en de prijs die men in gedachten heeft op een zoekmachine loslaten, om vervolgens een overzicht te krijgen van beschikbare modellen. Cd-speler lust ook rewritables Philips heeft een nieuwe range autoaudio-apparatuur op de markt gebracht. Van deze toestellen kan de RC 625 RDS nu ook cd-r (zelf opgenomen cd) en cd-rw (wisbare cd's) schijven afspelen. Dat is te danken aan het nieuwe CDMM5-loopwerk. Naast deze voorzie ning heeft de RC 625 RDS een tuner met RDS aan boord en een versterker van 4 x 35 watt. Het front van de autoradio is afneem baar, waardoor diefstal oninteressant wordt. Michelin Diamaris voor SUV's Michelin heeft een nieuwe band ontwikkeld voor sterke vierwiel- aangedreven Sports Utility Vehicles (SUV's). De band heet Diama ris en wordt onder meer standaard gemonteerd op de BMWX5. De Diamaris is getest tot snelheden van 300 km/uur en biedt het com fort van een personenautoband. Maar de band heeft ook goede ca paciteiten voor het terrein, zegt Michelin. De Diamaris is een sportband voor vierwielaangedreven voertuigen en heeft enkele elementen in zich van de Pilot Sport-reeks. Yamaha XP 500 T-Max kan zich meten met middenklassemotoren den haag gpd Op het gebied van traditionele motorscooters timmert Yamaha aardig aan de weg. Dat blijkt onder meer uit modellen als de Majesty 125 en 250, het blijkt ook uit de recent geïntrodu ceerde Aerox 100. Dat de fa briek ook andere wegen durft te bewandelen, wordt duidelijk bij de komst van de XP 500 T-Max. In feite is deze XP 500 T-Max zelfs de eerste tweewieler die recht doet aan de eigenschap pen die je aan een motors cooter mag toedichten. In tegenstelling tot andere mo dellen die momenteel op de markt zijn, vertoont het rijwiel gedeelte de meeste overeen komst met die van een gewone motor. Onder het kuipwerk van de T-Max zijn bijvoorbeeld za ken verborgen als een stalen cigala— Yamaha-pas Batavus Batavus elektra Tomos Loekie 100% service meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. Levendaal 76 Leiden Tel.: 071 -5131515 Sumatrastraat/hoek Willem de Zwijgerlaan Leiden Tel.: 071 -568 06 80 brugframe in plaats van de ge bruikelijke buizenconstructie. Ook de onder het rijwielgedeel te gemonteerde schokdemper en een motorblok dat niet meer mee veert maar vast zit in het frame, verwijzen duidelijk naar een motor. Yamaha ontwikkelde voor de tweewieler een compleet nieuw motorblok in de vorm van een 2-cilinder 4-takt met twee bo venliggende nokkenassen, 4- kleps koppen en een cilinderin houd van 499 cc. De vloeistof- gekoelde paralleltwin is goed voor een vermogensafgifte van 40 pk bij 7.000 tr/min en een koppel van maximaal 45,8 Nm bij 5.500 tr/min. Daarmee wordt de Suzuki Burgman 400 naar de tweede plaats verwe zen. Want de 174 kg zware Burgman komt niet verder dan 32 pk bij 8.000 tr/min en een koppel van 46 Nm bij 6.000 tr/min. Geheel in scootertraditie wordt het vrijkomende vermogen bij de T-Max via een automatische transmissie overgebracht op het achterwiel. Maar in tegen stelling tot de Burgman en an dere (motor)scooters wordt hiervoor geen getande riem maar een ketting gebruikt. Om al te snelle slijtage te voorko men, wordt deze ketting con stant in een oliebad gedom peld. Volgens Yamaha accelereert de 197 kilogram zware T-Max in zegge 7,8 seconden vanuit stil stand naar 100 km/uur, waarbij de topsnelheid rond de 160 ki lometer per uur ligt. En dat zijn waarden die overeenkomen met die van een middenklasse motor! Uiteraard is het model voorzien van de nodige opberg ruimte onder het zadel en klei nere opbergruimtes die her en der in het plaatwerk zijn uitge spaard. De T-Max zal in decem ber op de markt komen en ruim 19.000 gulden gaan kosten. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij en fietsonderdeel j lijkt nooit af. Zo heeft JLm^ bijna iedereen een prachtige minicomputer op zijn stuur staan, waarop de wonder baarlijkste gegevens zijn af te lezen, alleen valt er zodra de duisternis invalt niets meer te zien op het kleine beeld schermpje. Zo'n vijftien jaar na de uitvin ding van de fietscomputer be denkt een fabrikant dat het toch wel nut heeft om het ding te voorzien van verlichting, waarmee de fietser zijn presta ties in het donker kan controle ren. Een lampje in het appa raatje zelf maakt het geheel te groot, omdat verlichting een flinke batterij vraagt. De fiets computer zelf kan jaren vol staan met een enkele knoopcel. De Duitse fabrikant Sigma Sport heeft nu een apart lampje gemaakt waarmee elke compu ter met een klein straaltje is te verlichten. Het wordt dringen op het fietsstuur, want deze Night Light wordt naast de De fietser kan het computerlampje aanzetten wanneer dat nodig is. foto sigma sport computer met twee gummi ringen op de stuurstang be vestigd. Een LED- lampje in combi natie met een lithi- umbatterij zorgt voor vijftien branduren. De prijs bedraagt 19,95 gulden. Ook zonder ver lichting blijven fietscomputers wondertjes van techniek. Al voor een paar tientjes zijn eenvoudige exemplaren te koop met alle basisfiincties, zoals snelheid, gemiddelde snelheid, afgelegde afstand van een rit en de totaal afstand. Iets duurdere model len hebben daar een klokje bij, geven de trapfrequentie aan en zijn zelfs te gebruiken op twee verschillende fietsen. Opmerke lijk is dat er snelheden te meten zijn tot 300 km/u, maar dat de totaalafstand bij 10.000 kilome ter terugspringt naai" nul. Elke fietscomputer is instelbaar voor alle maten wielen. Toyota bot. meer hybrii 1 De Toyota Prius kwami ie tien punten tekort omA ioc het Jaar 2001 te worden ch ongekend succes voor' hybride-auto in seriepn yf De milieuvriendelijke Pi wordt aangedreven doe benzinemotor, die word staan door een elektron De Japanse fabrikant he middels de komst vann bride's aangekondigd. Autosalon van Parijs gedeeld dat er wordt ge aan een hybrideversie MPV, een ruimtewagen Het gaat daarbij om de Estima, die in ons landi verkocht onder de i Daarbij wordt zelfs een model met vierwieli ving. Toyota verwacht ii voorjaar van 2001 dehji versie van de Previa in|l de markt te kunnen bre Twaalf jaar anti-roest garantie bij Renault Renault heeft de garantie tegen roest voor alle modellen in het Europese gamma verlengd tot twaalf jaar. Deze verlenging is mogelijk, omdat vrijwel alle modellen van deze Franse fa brikant een verzinkte carrosse rie hebben. Voorheen hadden de meeste Renaults een anti- roest garantie van zes tot acht jaar. Renault geeft voort drie jaar garantie op alle modellen die vanaf 2000 zijn gebouwd. BLIK IN HET VERLEDEN Alle Auto's v/h Jaar 1963 Rover 2000 GB 1964 Austin 1800 GB 1965 Renault 16 F 1966 Fiat 124 I 1967 NSU Ro 80 D 1968 Peugeot 504 F 1969 Fiat 128 I 1970 Citroën GS F 1971 Fiat 127 I 1972 Audi 80 D 1973 Mercedes 450 D 1974 Citroën CX F 1975 1976 Simca 1307/08 F 1977 Rover 3500 GB 1978 Porsche 928 D 1979 Simca Horizon F 1980 Lancia Delta I 1981 Ford Escort D 1982 Renault 9 F 1983 Audi 100 D 1984 Fiat Uno I 1985 Opel Kadett D 1986 Ford Scorpio D 1987 Opel Omega D 1988 Peugeot 405 F 1989 Fiat Tipo I 1990 Citroën XM F 1991 Renault Clio F 1992 Volkswagen Golf D 1993 Nissan Micra J 1994 Ford Mondeo D 1995 Fiat Punto I 1996 Fiat Bravo/Brava I 1997 Renault Scénic F 1998 Alfa Romeo 156 I 1999 Ford Focus D 2000 Toyota Yaris J 2001 Alfa Romeo 147 I In Tsjechië bepalen ze nog steeds het straatbeeld, maar bij ons komen de goedkope, pruttelende en rokende Skoda's met de motor achterin nauwelijks nog voor. De nieuwe vari anten, 'made by Volkswa gen', daarentegen verschij nen steeds meer op onze wegen. mlada boleslav En dat is logisch, want de mo derne Skoda is een technisch uitstekende auto die er goed uitziet en ook kwalitatief aan de (hoge) VW-eisen voldoet. Zoals de onlangs weer opgewaardeer de Octavia en sinds kort de klei nere Fabia. Van deze 'Polo broer' is nu ook een stationwa gon beschikbaar. Zoals ver wacht ziet deze 5-deurs 'ruim- te-Fabia' er mooi uit en rijdt hij net zo goed als de 26 centime ter kortere hatchback. Het grote verschil zit 'm uiteraard in de bagageruimte. Die is werkelijk enorm (426 liter) voor een auto van zijn afmetingen, bijna even groot als die van de nieuwe Ford Mondeo. Beide modellen Octavia en Fa bia zijn gebouwd op VW-on- derstellen en voorzien van dito techniek. In de pijplijn zit zelfs een super-Skoda van boven de 70.000 gulden. Dat topmodel moet voor beroering in het top segment gaan zorgen. Een heel verschil met enige ja ren geleden, toen een beetje automobilist liever niet gezien wilde worden in een Skoda. Het Tsjechische merk leek nooit meer van zijn Oostblok-imago af te komen, tot Volkswagen op Bandenmannetje druk inje' met banden, hier op eenj uit 1927. fotoi Bibendum de bekendsi De gemiddelde consum krijgt dagelijks, veelaloj wust, zo'n 5.000 reclaim esl schappen over zich hee alleen advertenties inde maar ook bijvoorbeeldl dinglabeltje of stickerst jaai passerende vrachtaura clameuitingen zijn vooi vei van een logo. Het 'Michelinmannetje geroepen tot het bestel Ier tijden. Het ventje venaan een top-50 vanfte logo's, samengesteld do jer Canadees zakentijdscho se London Financial Time me in neemt het symboolv ilei Londense ondergrondss di tweede plek in, gevolgd het Rode Kruis, Nike en VW-logo van Volkswagi dp Het Michelinmannetje, genlijk Bibendum heet in 1998 zijn 100ste verji lus en is dus niet alleen ste, maar zeker ook i oudste reclameuitingen verhaal gaat dat de Michelin, eigenaars van luchtbandenfabriek in( mont-Ferrand, in een si oe tobanden een menselijke daante herkenden. Ze idee vervolgens uitwerh ie het mannetje was gebo: ier tekenaar O'Galop was die het bandenmannetj pier zette en hem de ho ;oi gaf op een reclameposl! loop der tijd is Bibendu iul zijn tijd meegegaan: zijl nv lijk kreeg diverse malen celift. Ter gelegenheids r( 100ste verjaardag ondö mannetje nog een verjfl kuur. Ook de Amerikaanse industrie besefte in de twee de helft van de jaren vijftig dat auto's kleiner en zuiniger moesten worden, net als de succesvolle importauto's uit Europa en Japan. Ford vertaalde dat besef naar de Falcon, een 'mini-slee' die vanaf eind 1959 van de band rolde en spoedig een fors marktaandeel wist te veroveren. Eerst was het al- T fc ivk i leen een brave familieauto, maar in 1964 k* or- Ford met een convertible en een hardtop- cf>! Ook kwam er een speciale 'Sprint'-uitvoeni «j kon worden gebruikt in races en rally's. Del Futura Sprint (foto) had onder meer een V8- sportstoelen en een op het dashboard gepli b- toerenteller. foto t Slechts drie jaar nadat Alfa Ro meo met de 156 zijn eerste 'Au to van het Jaar'-titel binnen haalde is het opnieuw raak. Nu met de 147, de fraaie opvolger van de 145/146 en afgeleide van de 156. Maar gemakkelijk ging het allerminst. Won de 156 met een straatlengte voorsprong (454 van de maximaal te halen 560 punten), de 147 haalde op het nippertje de eerste plaats met een totaal van 238 punten, slechts drie meer dan de Ford Mondeo en negen meer dan de Toyota Prius, de eerste hybride auto in serieproductie. Dat de verschillen nu zo klein zijn, komt doordat de 56 juryle den dit jaar voor het eerst kon den kiezen uit tien genomi neerde ^uto's in plaats van vijf, zoals gebruikelijk was. Ieder jurylid mocht 25 punten over de kandidaten verdelen, waar bij ten minste vier auto's in de punten moesten vallen, met 10 punten als maximum. Het is de tweede titel voor Alfa Romeo, maar de tiende voor moeder Fiat. Het merk Fiat zelf haalde zeven keer de eerste plaats en één keer deed Lancia dat. De verkiezing startte in 1963 met de eerste Auto van het Jaar: de Rover 2000. Met de uitverkiezing van de 147 heeft Alfa Romeo nu twee Au to's van het Jaar in het huidige modellenpakket. Voor de fabri kant een duidelijk teken dat de weg die hij een aantal jaren is ingeslagen, de goede is. Alfa Romeo is tegenwoordig weer een merk van grote bete kenis en met veel uitstraling. Dat is vooral te danken aan de 156-reeks, een tijdloos fraai model in de hogere midden klasse. Maar ook lager in die klasse wil Alfa Romeo een be langrijke rol gaan spelen. Daar voor heeft men de 147 ontwik keld, een prachtig vormgegeven compacte hatchback, die sinds enkele dagen leverbaar is in ons land. Alfa heeft in de 147 een ge waagde maar zeer geslaagde mix van klassieke en moderne vormen aangebracht. Het op vallendste klassieke element is de fraaie grille met luchtroos ters in de stijl van de Giulietta uit de jaren vijftig. Andere klas sieke elementen zijn de 'oude' deurgrepen en natuurlijk het fraaie merkschildje. Het klassie ke sausje is niet over de achter partij gegoten want die oogt modern en is een soort mix van de 145-kont en die van de 156 Sportwagon. Aan de zijkant val len de plooien in de carrosserie op, in de stijl van de grootste Alfa, de 166. De 147 zal niet voor alle versies van de 145 en 146 als opvolger kunnen functioneren. Alfa Ro meo gaat met deze auto name lijk een stukje hoger in de markt zitten om te kunnen concurre ren met auto's als de Audi A3 en de BMW 3-serie Compact. Dat betekent dat het nieuwe model veel meer uitrusting meekrijgt en dat de basisversie al met een 1.6 liter benzinemo tor de weg op wordt gestuurd, maar dat daarbij ook een hoge re aanschafprijs hoort. De kers verse-Auto van het Jaar 2001 kost dan ook minimaal 41.534 gulden. Een 5-deurs versie komt in april 2001 en zal 1.500 gulden duurder zijn. Er moeten jaarlijks 110.000 exemplaren van de band gaan rollen. Dat betekent heel wat meer dan de 145/146, waarvan Alfa er in vo rig jaar 55.000 produceerde. De Skoda van tegenwoordig, zoals de Fabia Stationwagon, heeft niets meer te maken met de rokende pruttelaars van vroeger, foto pon mobiel de stoep stond. Sinds begin 1991 zwaait de Duitse fabrikant er de scepter. Het staatsbedrijf werd na een jaar onderhande len voor 1,4 miljard mark over genomen, maar dat de technici van VW met gejuich werden be groet, nou nee. Ze hebben zich menigmaal in grote vertwijfe ling achter de oren gekrabd. Want de Tsjechen zagen de Duitsers liever gaan dan ko men, al zagen ze wel liever de Duitsers komen dan de Fran sen. Renault heeft namelijk ook op het vinkentouw gezeten. Maar dat Volkswagen de wan hoop meerdere keren nabij is geweest door stakingen en pro testen, is geen geheim. Er is een tijd geweest dat crimi nelen Skoda's in elkaar schroef den. Ze deden uitsluitend het zware werk, en dat ze weinig gemotiveerd waren, laat zich begrijpen. Ze werkten in een smerige fabriek, gelegen in 'Skoda-stad' Mlada Boleslav, op een uurtje rijden van Praag. De werkplaats was helemaal be dekt met een vettige laag rom mel. Men kon als het ware op de schoenen door de fabriek schaatsen. Voor de huisvesting van de rond 3.000 boeven stond er op het fabrieksterrein een gevan genis. Die is inmiddels verdwe nen, in plaats daarvan staan nu fris ogende fabriekshallen. De assemblagelijn van de Fabia ziet er uiterst modern uit en van viezigheid valt niets meer te bespeuren. Men kan er van de vloer eten en de werkomstan digheden lijken ideaal. Licht is er te over en zitjes met koffie- en drankautomaten moeten de arbeid veraangenamen. In de fabriek wordt vijf dagen per week dag en nacht in drie ploegen gewerkt. In totaal wer ken er ruim 20.000 mannen en vrouwen. Vorig jaar liepen 240.000 Skoda's van de band. Binnen afzienbare tijd moeten dit er 450.000 worden, waarvan 300.000 van het type Fabia. De rest is gereserveerd voor de gro tere Octavia. De maximale ca paciteit van de Octavia- en de Fabia-fabriek ligt momenteel op twaalfhonderd voertuigen per dag.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 22