Den Bosch mag spelers ontslaan 'Sinds de affaire Johnson weten we dat er geen risico is' Sport Nominaties sportprijzen SCOREbord Uitgebreid afscheid Bonfire in Amsterdam Hingis naar halve finale )AG 17 NOVEMBER 2000 den haac gpp amsterdam anp Wielrenner Erik Dekker, zwemmer Pieter van den Hoo- genband en judoka Mark Hui- zinga zijn genomineerd voor de eretitel sportman van het jaar 2000.- Bij de vrouwen heb ben zwemster Inge de Bruijn, dressuuramazone Anky van Grunsven en wielrenster Le- ontien Zijlaard-Van Moorsel een nominatie. De Nederland se hockeymannen en de roei- combinaties dubbeltwee vrouwen en de vrouwen acht zijn voorgedragen voor de titel sportploeg van het jaar. De Nederlandse sportjournalis tiek maakte de voorselectie. De topsporters kiezen uitein delijk wie sportman, -vrouw en -ploeg van het jaar worden. Op 20 december worden de winnaars bekendgemaakt tij dens het sportgala in Congres centrum RAI Amsterdam. PRIJSVRAGEN donderdag 16 nov: 9-22- 101 6-37-38-41-46-50-51-52-53- «■71-72-75-77 (onder voorbe- nov: Jackpot (f. 11.000.000,00), p (f 1 000.000,00) en tweede 50.000,00). geen winnaars. Der- 1100.000,00): 3 1500,00) 4 w 1000,00)- 44 wmn; 'ij 15 nov: Laatste '42.00) geen winr 8,50) 1 ijfers goed winnaars. Vijf goed naar. Vier goed (f. s. Drie goed (f s Twee goed (f Laatste cijfer goed *ide Amstel Cup. NEC - Sparta 7 Zonneveld 1-0, 8. Ax 2-0, fc'ak 2-1, 89 Hristov 3-1 Khter: Van Egmond. Toeschou wt NEC geplaatst voor de achtste fistel Cup. Achtste finales, ge weekeinde 27 en 28 jan: PSV - jfcch, Ajax - Vitesse. Heracles Al- ;C Zwolle Roda JC - FC Utrecht. '®r*'enveen, NEC - Feyenoord, For- /CTwente, Excelsior - AZ. gespeeld in periode 6 t/m 8 |H I» Aiax/Vitesse - winnaar Excel- nnaar VW/Heerenveen - winnaar "oord. winnaar Roda JC/FC »mnaar PSV/FC Den Bosch, win- BASKETBAL New York. NBA. Toronto Raptors - Portland Trailblazers 80-86, Washington Wizards - San Antonio Spurs 95-99, Sacramento Kings - LA Lakers 110-112 (na verlenging) Houston Rockets - Charlotte Hornets 84- 80, Denver Nuggets - Chicago Bulls 89- 85. Utah Jazz - Orlando Magic 99-84, Vancouver Grizzlies - LA Clippers 72-76 DAMMEN Zoutelande. NK vrouwen, vierde ronde: Hoekman - Chub 1-1, Graas - Doumesh 1- 1, Wanders - Van Lith 0-2. Fung - De Vos 2-0, Alink - Poepjes 2-0 Stand: 1. Van Li th 6 punten, 2. Alink, Chub Doumesh en Wanders 5, 6 Fung, Graas en Hoekman 4. 9. De Vos 2, 10 Poepjes 0. GOLF Bangkok. Europese Tour, Johnny Walker Asian Classic. Stand na eerste ronde: 1 Srrtith (Aus) 65 slagen (-7), 2 Gow (Aus) 66, 3 Lawrie (Sch) 67, 4 Woods (VSt), Ogilvy (Aus), Singh (Ina). Wearne (Aus), Pampling (Aus). Hend (Aus). 10 o.a Muntz (Ned) 69, 130. Lafeber (Ned) 80. HANDBAL Cluj (Roe). Vrouwen, oefentoernooi. Neder- PAARDENSPORT Stuttgart. CSI/CDI. Springconcours, afde ling A 1 Helena Weinberg (Dui) Silas 0 strafpunten, 57,59 seconden, 2. Beer- baum-Michaels (Dui) Perina 0-57,87, 3. Ahlmann (Dui) Aldo 0-58,30. Afdeling B 1. Kurten (Ier) Bonita 0-54.30, 2. Simon (Oos) Explosiv 0-56,20, 3. Arioldi (Ita) Lor Piana Aramis 0-56,53, 20. Tops/Grande Dame 4-71.55, 22. Dubbeldam/lnter Ac cess Renoir 5-72,44, 23. Tops/Opstalan Roofs 6-73,05. Jachtspringen: 1 Nieberg (Dui) Loro Piana Giorgio 56,60 seconden, 2. Ehning (Dui) For Pleasure 57,24. 3. Kürten (Ier) Paavo N 57,32.10 Dubbeldam/lnter Access De Sjiem 60,80. Dressuur, Prix St. Georges: 1 Theodorescu (Dui) L'Etoile 1433 punten, 2 Capell- mann (Dui) Cockney 1432. 3. Schmidt (Dui) Atoftens volanti 1400, 4. Coby van Baalen/WOL More Magie 1381. SKI Park City (VSt). Vrouwen, reuzenslalom, wereldbeker. 1. Nef (Zwi) 2.40,17 (1 16,23 1 23,94), 2 Obermoser (Oos) 2.40,49 (1.17,95 1.22,54), 3. Parson (Zwe) 2.40,68 (1.16,77 1.23.91). 4. Dorfmeister (Oos) 2.41,50, 5. Putzer (Ita) 2.41,60, 6. Nowen (Zwe) 2.41,62 Stand TENNIS New York. Masters vrouwen, 5 miljoen gul den. Kwartfinale. Hingis (Zwi/1) - Tauziat (Fra/6) 6-1 6-7 (2-7) 6-2, Koernikova (Rus/7) - Martinez (Spa/4) 6-4 6-0. Dub belspel, kwartfinale: Hingis/Koernikova (Zwi/Rus/2) - Black/Likhovtseva (Zim/Rus) 6-0 7-5. Parijs. Mannen, Masters Series, 7,5 mil joen gulden. Derde ronde Kuerten (Bra/1) - Rafter (Aus/15) 6-4 7-6, Philippoussis (Aus/13) - Kafelnikov (Rus/4) 6-4 6-2, Pri- nosil (Dui) - Chang (VSt) 4-6 7-6 6-4, Cor retja (Spa/8) - Ferreira (ZAf/10) 6-3 6-4, Ferrero (Spa/12) - Gambill (VSt) 4-6 7-5 6-4, Costa (Spa) - Pozzi (Ita) 6-2 6-4. San- toro (Fra) - Rosset (Zwi) 6-4 3-6 7-6, Safin (Rus/2) - Grosjean (Fra) 6-2 7-6. Indeling kwartfinales Kuerten - Costa, Philippous- sis - Prinosil, Ferrero - Santoro. Corretja - Pattaya. Vrouwen, 275.000 gulden. Twee de ronde Nagyova (Slw) - Wartusch (Oos) 6-2 4-6 6-4, Webb (Can) - Je^g (ZKo) 3-6 7-6 6-4. Tanasugarn (Tha/2) - Majoli (Kro) 6-4 6-3, K.ruger (ZAf/8) - Srebotnik (Slw) 6-4 2-6 6-2, Panova (Rus/4) - Kleinova (Tsj) 6-1 6-2 VOLLEYBAL Arezzo. Supercup mannen. Finale Paris Volley (Fra) - Sisley Treviso (Ita) 3-2 (18- 25 25-23 25-16 18-25 15-11) Om de derde plaats: VfB Friedrichshafen (Dui) - Ford Volley Rome (Ita) 3-0 (25-17 27-25 25-23) KNVB buigt zich over consequenties seropositieve Vitesse-speler Vitesse mag Job Komol, de jonge Afrikaanse voet baller die is besmet met HIV, gewoon opstellen in wedstrijden. De KNVB kan dat niet verbieden. Evenmin kunnen clubs weigeren te spelen tegen een elftal waarin Komol uitkomt. Herman Poos, woordvoerder van de voetbalbond, benadrukt dat er voor dit soort gevallen geen regels bestaan. Vitesse heeft de KNVB enige weken geleden in gelicht over het feit dat Komol is besmet het virus dat aids kan veroorzaken. Inmiddels is binnen de voetbalbond een discussie losgebrand over dit 'maatschappelijk fenomeen', zoals Poos het om schrijft. De sportmedische adviesraad gaat zich over de zaak buigen. Dat zal vrijwel zeker leiden tot de instelling van een werkgroep die richtlij nen voor dergelijke bijzondere gevallen in de sport moet opstellen. Poos voegt er aan toe dat de wet een verplichte aids-test blokkeert. Regels op het gebied van bescherming van de privacy belemmeren bovendien het bekend maken van positieve gevallen. Dit alles maakt een gericht optreden moeilijk, zo niet onmogelijk. Volgens Frits Kessel, oud bondsarts van de KNVB en in Sydney nog hoofd medische begelei ding van de Nederlandse olympische afvaardi ging, is er weinig reden tot bezorgdheid. „Sinds de affaire Magie Johnson weten we dat er geen ri sico is. Verhalen over het gevaar als spelers met de koppen tegen elkaar knallen en dan besmet kunnen raken, zijn grote onzin. Ja, als ze na zo'n botsing met elkaar gaan staan vrijen, dan is het gevaarlijk. Het contact tussen twee bloedende voetballers moet wel heel bizar of intens zijn, wil er kans zijn op besmetting." „Berucht is een geval uit de Italiaanse competi tie. Twee voetballers kwamen met de koppen te gen elkaar en één van hen riep later: 'Ik heb me laten testen en nu ben ik HIV-positief, terwijl ik me vóór de botsing ook had laten testen en toen was ik nog niet besmet'. Dat is zó belachelijk. Die voetballer heeft de botsing gebruikt om te ver doezelen dat hij op een andere manier was be smet. Maar dat durfde hij niet te zeggen." „De FIFA heeft naar aanleiding van dat inci dent wel voorgeschreven dat iedere voetballer ter wereld scheenbeschermers moet dragen," aldus Kessel. „Die maatregel raakt kant noch wal. Alsof je via een beenwond besmet zou kunnen raken. Daarmee zet je HIV/aids weer in het verdom hoekje, terwijl we juist moeten oppassen om het niet erger te maken dan het is. Ik wil maar zeg gen: niemand hoeft met een boogje om die spe ler van Vitesse heen te lopen. Hij kan gewoon spelen en als je tegen hem aan botst raak je echt niet besmet." „Er is wel een risico voor de mensen in de club die, zoals dat heet, met de lichaamsvloeistoffen van spelers omgaan: masseurs, fysiotherapeuten, dokters. Maar die weten dat al heel lang en ne men ook al heel lang hun voorzorgsmaatrege len." Mocht Komol onverhoopt toch ooit een speler van een andere club besmetten met het HIV-vi- rus, dan hoeven hij en Vitesse niet meteen te vre zen voor claims. „We hebben hier in Nederland geen Amerikaans systeem waarin iedereen zo maar een claim bij een speler of club kan neer leggen", meent Theo van Seggelen, jurist en voorzitter van de WCS. „We hebben hier te ma ken met een uniek geval en juridisch is daar nog geen oplossing voor. Het enige vergelijkingsma teriaal is de zaak met basketbalster Magie John son en die speelde later ook weer gewoon. Maar dan praten we opnieuw over Amerika." Volgens Van Seggelen is de mening van de art sen van doorslaggevend belang. „Als een dokter bepaalt dat een speler kan voetballen, dan is er volgens mij niets meer aan de hand. Maar wat ik al zei, het blijft gissen omdat er juridisch geen oplossing voor is." Alle voetballers bij Feyenoord, die afkomstig zijn uit Afrika of Zuid-Amerika, worden bij aankomst in Nederland onderworpen aan een strenge me dische keuring. Bloedonderzoek, waarbij wordt gecontroleerd op de aanwezigheid van HIV, aids, malaria of andere ernstige, besmettelijke ziektes, maakt deel uit van die keuring. Als spelers een paar maanden naar huis gaan, worden ze bij terugkeer opnieuw gekeurdzegt manager Fred Blankemeijer namens Feyenoord. „We zijn gewoon verplicht om dat te doen. Als voetbalclub kunnen we het ons niet veroorloven om risico's te lopen." Bij Ajax wordt sinds ruim een jaar op het HIV- virus getest, maar pas wanneer de voetballers een contract tekenen. Deze test maakt standaard deel uit van de medische keuring. De HIV-test is weliswaar niet verplicht, maar tot dusverre heeft nog niet één speler geweigerd. Er zijn tot dusver re geen positieve gevallen geconstateerd. In Amsterdam worden jeugdspelers zonder contract dus niet op het HIV-virus getest. De jeugd is een flinke risicogroep, omdat er in Am sterdam door een samenwerkingsverband met Afrikaanse clubs veel talenten uit dat deel van de wereld rondlopen. De arbitragecommissie van de KNVB heeft FC Den Bosch toestemming gegeven acht spelers te ontslaan. De Brabantse eerste-di- visieclub, die met financiële problemen kampt, moet de voetballers, twee maanden salaris meegeven. Tegen de uitspraak is geen beroep mogelijk. Vijf spelers (Van der Laan, Hermes, Bo- ciek, Liefden en Ribeiro) moeten al op 1 de cember vertrekken. Voor zes van de acht zijn er, bij het ontbinden van het contract, sportieve gronden. Bij Van der Laan en Hermes geldt dat hun salaris te zwaar op de begroting drukt. Van der Laan (36), die eerder speelde bij Den Haag en Feyenoord, vreest voor het einde van zijn loopbaan. Erwin Hermes houdt een tweeslachtig gevoel over aan de uitspraak: „Aan de ene kant baal ik enorm, maar aan de andere kant ben ik blij dat ik nu zekerheid heb. Per 1 december is het voor mij bij FC Den Bosch afgelopen. Wat er daarna gaat ge beuren weet ik niet. Er is wat interesse voor me. Onder meer van MW, maar ik heb nog geen aanbiedingen gekregen. Mijn zaak waarnemer heeft mij ook bij ADO Den Haag aangeboden. In het verleden heb ik al eens in het Zuiderpark gespeeld, maar van die club heb ik nog niets gehoord." Over de twee maanden salaris die Den Bosch de aanvaller meegeeft, oordeelt Her mes, dat het 'niet veel' is. „Een normale opzegtermijn tussen werkgever en werkne mer bedraagt drie maanden. Maar het is duidelijk dat FC Den Bosch de arbitrage commissie onder druk heeft gezet. De club kan niet veel betalen, want anders moet de stekker eruit. Ik heb formeel gezien ook geen ontslag gekregen, maar het contract is ontbonden. Bovendien sta ik sinds 1 juli van dit jaar pas onder contract. Het is wel vreemd dat Harry van der Laan, die hier sinds 1998 in dienst is, ook maar twee maanden salaris krijgt." Hermes mag deze maand nog meetrai- nen bij FC Den Bosch. „Dat doe ik want ik wil op een waardige manier afscheid ne men. Ik heb het naar mijn zin gehad en bij na alle wedstrijden in de basis gestaan." De paardensportliefhebbers krijgen tijdens Jumping Amster dam (30 november - 3 decem ber) uitgebreid de kans afscheid te nemen van Gestion Bonfire. Het olympische succespaard van Anky van Grunsven gaat met pensioen. De belangstelling voor haar laatste optreden op zondag avond na de kür op muziek voor de wereldbeker was zo groot - de kaarten zijn al een maand uitverkocht - dat de or ganisatie besloten heeft haar te vragen ook op de zaterdag avond een demonstratie te ver zorgen. In het programma is daar voor plaats gekomen door de verhuizing van de World Cup qualifier voor de springruiters. Die staat nu op verzoek van de televisie voor zaterdagmiddag op de agenda. Het deelnemers veld in de RAI telt dit jaar liefst vijftien Nederlanders. Tot groot genoegen van de nieuwe bondscoach Bert Romp. „We hebben een brede top, maar een nog veel bredere subtop. Het is dus zaak zoveel mogelijk startgelegenheid te krijgen, op dat ook de minder bekende rui ters en hun paarden internatio nale ervaring kunnen opdoen. We moeten met het oog op Athene verder kijken dan het groepje van vier, vijf, zes man met wie we het de laatste jaren hebben moeten doen." Hoewel bijna de helft van de inschrijvingslijst Nederlands is, met de olympische vedetten Je roen Dubbeldam en Albert Voorn, en er aan aantal beken de namen uit het buitenland ontbreken - Rodrigo Pessoa, Hugo Simon. Thomas Frueh- mann, Franke Sloothaak en de broers Whitaker bijvoorbeeld - verwacht Jumping Amsterdam absolute topsport. Het con cours heeft in het nabije verle den sportief gezien immers niet geleden onder de concurrentie van Monterrey, dat veel van de topcombinaties voor veel geld naar Mexico lokte. Jumping-voorzitter Cees de Ruiter zei gisteren in totaal 70.000 toeschouwers te ver wachten over vier dagen, waar van de eerste dag alleen natio naal is. Hij kondigde voor de vrijdag, los van de sportieve prestaties in de twee ringen, een congres aan voor organisa toren van hippische evenemen ten. Gepraat gaat worden over de middelen en de methoden om de populariteit van de paar densport te vergroten door on der meer de inzichtelijkheid te verbeteren. Een voorzetje wordt in de RAI al gegeven met de verkoop van radiootjes waarop tijdens de wedstrijden deskundig com mentaar is te horen. Onder an deren Romp zal de luisteraars op de FM-freqentie van Radio Jumping Amsterdam uitleg ge ven over de parcoursen, de hin dernissen en hun problemen, de ruiters en paarden. Achilles wil bij rechter duel afdwingen assen gpd De loting voor de achtste fina les van de Amstel Cup - zonder Achilles 1894 - mag dan gister avond zijn voltooid, de Asser hoofdklasser laat zich door de KNVB niet zonder slag of stoot uit het toernooi zetten. Het be stuur van de amateurvoetbal club besloot gisteravond een kort geding aan te spannen te gen de KNVB. De club wil daarmee alsnog voor elkaar krijgen dat het be kerduel met FC Twente op de grasmat wordt uigevochten. Burgemeester Van As van Assen verbood aanvankelijk de wed strijd, omdat werd gevreesd voor vechtpartijen tussen sup porters van FC Twente en FC Groningen. De bond wilde per se een nieuwe speeldatum heb ben voor 17 november, omdat dan de loting zou zijn voor de volgende ronde. Toen Achilles, door allerlei omstandigheden, aangaf pas op 9 december te kunnen spelen, besloot de KNVB de hoofdklasser regle mentair als verliezer aan te wij zen en mocht FC Twente zon der te spelen een ronde verder. „Ten onrechte", aldus Achil- les-voorzitter Harry Hulshof. „Want 9 december is ruim voor het begin van de volgende ron de, die pas in januari van het nieuwe jaar op de kalender staat." Straf Xavier minder lausanne sid Verdediger Abel Xavier kan 28 maart 2001 in de interland Por- tugal-Nederland meedoen. Het internationaal sporttribunaal CAS in Lausanne bracht zijn schorsing terug van negen naar zes maanden. Hij is met ingang van volgend jaar weer speelge rechtigd als Portugees interna tional. Xavier maakte zich schuldig aan wangedrag in de halve finale tegen Frankrijk (1- 2) tijdens EURO 2000. B ;C moeiteloos door gen» NEC heeft zich gisteravond ten koste van Sparta (3-1) !ns liteloos geplaatst voor de achtste finales van de Amstel Cup. Jjjmegenaren konden in een kil De Goffert hun krachten en voor de topper tegen Feyenoord. De enige nog ongesla- eit ploeg in de KPN Eredivisie stond binnen negen minuten al q', -0, maar verzuimde er tegen het zwalkende Sparta een jch puntenfestijn van te maken. NEC vond een kleine zege wel oende nadat het Sparta afgelopen zondag op het Kasteel al 2-0 voor de competitie had verslagen. Voor NEC scoorden rdvvijker Zonneveld, Ax (die rechts op de foto een feestje met Collen) en Hristov. Langerak maakte de Sparta-treffer. foto anp cor mulder a de Dreu toch naar WK squash Bea de Dreu is alsnog geselecteerd voor de Nederlandse ivj g, die komende week meespeelt bij het WK-squash in het ilse Sheffield. De geroutineerde kopvrouwe van de eredivi- rmatie van het Leidse Sport City neemt de plaats in van iDorenbos. De 17-jarige Nederlands kampioene tot 23 jaar door bondscoach Babette Hoogendoorn in eerste instantie 'rkoren om ervaring op te doen. Dorenbos, die in competi- n toernooien inmiddels tweemaal een ruime nederlaag te- '0. De Dreu leed, kon echter geen vormbehoud tonen. Vanessa 6,J ison, voormalig Sport City-speelster Qenise Sommers en line Aberda Jelgersma zijn de teamgenoten van De Dreu in ije, dat de vijfde plaats van vorig jadr moét Verdedigen. fizinga pakt weer goud ielder Judoka Mark Huizinga is in Den Helder voor de Ie achtereenvolgende maal wereldkampioen militairen ge- '4 len. Bijna twee maanden na zijn olympische triomf in Syd- kon de 27-jarige Vlaardinger zich nog opladen voor een i0( ive topprestatie. Later veroverde ook Claudia Zwiers goud. ft 'gerierde in de klasse tot 78 kilogram. Ben Sonnemans sl phet brons in de categorie boven 100 kilogram. iking Beveren voorbij ÜL: De spelers van voetbalclub Beveren hebben gisteren en dag staking hun werk hervat. Woensdag trainden de trai- n spelersgroep niet omdat de salarissen van oktober nog zijn uitbetaald. „De spelersgroep heeft voldoende garanties ddat de lonen zaterdag zullen worden uitbetaald", zei ioFerrera, trainer van de club uit de hoogste Belgische e waarvoor onder anderen de Leidenaar Remco Torken imt. Die belofte komt overigens niet van het clubbestuur! geldschieter heeft zich garant gesteld voor de uitbetaling. ouwse international dood in auto Ou» Middenvelder Irmantas Stumbrys van Torpedo ZIL iou is woensdag in Litouwen dood in een auto aangetrof- I )e 28-jarige Litouwse international was in het hoofd ge- ten. In de auto werd ook een wapen gevonden. De coach de Russische club, Virginijus Liubsys, weigert te accepteren Ie Litouwer zelfmoord heeft gepleegd. Een maand geleden «veerde de club voor het eerst in de geschiedenis naar de i,l ische eredivisie. De voetballer was getrouwd en had een D' rige dochter. itthijsse beste zeilster BPam» Margriet Matthijsse is gisteren onderscheiden met onny van Rietschoten Trofee. De zeilster, die zilver won tij- te) ide Olympische Spelen in Sydney, won de prijs in de cate- 1 internationaal en olympisch zeilen. De trofee, die Mat te voor de derde keer in ontvangst nam, wordt uitgereikt de meest succesvolle zeilster van het jaar. Ze behoort al ja- lot de wereldtop. De andere genomineerden waren Jeroen Ijeugdzeilen), Harry Vogel (zeezeilen) en Frans van Leeu- (bijzondere verdiensten). new york Martina Hingis (foto) had het gisteren tijdens de Masters in New York niet gemakkelijk tegen de Frangaise Nathalie Tauziat. De Zwitserse had in de eerste set wei nig in te brengen (1-6). In de tweede vocht ze zich terug in de wedstrijd. Ze won de set in de tiebreak met 7-2. In de beslissende reeks was Hingis weer duidelijk te sterk: 6-2. Ze profiteerde met name van het grote aantal onnodige fouten van Tauziat: 28 in totaal. Hingis verloor in het verleden slechts één keer van Koernikova, haar opponente in de halve finale. Daar staan tien zeges tegenover. „Je moet van alle markten thuis zijn om Hingis te verslaan", keek de Russische, die Martinez uitschakelde, vooruit. foto ap yenoord-aanhang naar Stuttgart «DAM» Feyenoord heeft in overleg met de supportersver ing besloten aanhangers mee te nemen naar de uitwed- Itegen VfB Stuttgart op 5 december. De Rotterdamse club ivoor het UEFA Cup-duel duizend toegangskaarten, die irzijn bestemd voor fans die beschikken over een Gold- of rcard. Feyenoord besloot bijna twee jaar geleden na de rel it uLeverkusen om niet langer supporters mee te nemen naar inlandse wedstrijden. Desondanks reisden fans vorig sei- ihun club na tijdens de acht duels in de Champions Lea- II Incidenten deden zich niet voor, waarna voorzitter Van Herik dit jaar het reisverbod introk. Goed overleg met de ie autoriteiten en de politie in Stuttgart moet een ordente- erloop op 5 december garanderen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21