Autobedri krijgt mee aandacht 'Zo 'n fors meningsverschil maakte ik niet eerder Rijn Veenstreek 'Provincie wil Heijmans de nek omdraaien' Vrachtwagen zakt door brug in Oude Wetering Landwinl verenigd i coöperatii Celstraffe voor helin en oplicht VRIJDAG 17 NOVEMBER 2000 DEN HAAG ALPHEN AAN DEN RUN SASKIA BUITELAAR De directie van de Alphense as- faltcentrale Heijmans kan het nog maar op één manier bekij ken: de gemeente, de provincie Zuid-Holland en omwonenden doen samen hardnekkige po gingen om het bedrijf de nek om te draaien. En dat terwijl het volkomen rechtmatig aan de Heimanswetering staat en in werking is, zo betoogde advo caat N. Koeman namens Heij mans gisteren bij de bestuurs rechter van de Raad van State. Daar vocht Heijmans het be sluit aan dat de fabriek, die geuroverlast voor drie woonwij ken veroorzaakt, vanaf vandaag de recycling van oud-asfalt moet stopzetten. De directie van de fabriek voelt zich belazerd, omdat het provinciebestuur steeds een positief standpunt innam over de nieuwe vergunning die Heij mans nodig heeft. Het feit dat de fabriek nu zonder vergun ning werkt, is bovendien de schuld van de provincie, zei Koeman. „Die heeft een juridi sche fout gemaakt toen ze ak koord ging met de melding van uitbreiding van de asfaltcentra- le. terwijl achteraf bleek dat daarvoor een vergunning nodig was." Dat de provincie de fabriek wil stilleggen, ziet Heijmans als een poging om het bedrijf af te knijpen. ,,Er is niet eens over de aanvraag van de nieuwe ver gunning besloten, laat staan dat een rechter dat besluit heeft kunnen toetsen." In de strijd die al bijna twee jaar duurt, kwamen de partijen ook gisteren geen stap dichter tot elkaar. Dat het recyclepro- ces in de zogenoemde parallel- trommel een onprettige geur voor omwonenden veroorzaakt, geeft de directie van de fabriek toe. Wel is er een verschil van mening over hoe erg die stank dan precies is. Desondanks is de directie bereid om de schoorsteen te verhogen van dertig naar vijftig meter. Hoe wel de gemeente Alphen dat wilde tegenhouden, bepaalde een rechter onlangs dat Heij mans een bouwvergunning moet krijgen. Maar of die er nu komt of niet, de provincie gelooft niet dat een hogere pijp het pro bleem oplost. De geuruitstoot is door de paralelltrommel name lijk vertienvoudigd, zo hield ad vocate J. Ozinga van de provin cie rechter Beekhout voor. En na de uitbreiding is de produc tie bijna verdubbeld. Heijmans' maatregel valt daarbij in het niet. Dat het om een georganiseer de actie tegen Heijmans gaat, ontkende zij. Stilleggen van de illegale trommel is de enige op tie, legde zij uit, omdat Heij mans niet meewerkt aan ande re oplossingen en onjuiste en onvolledige informatie verstrekt over de stank en de maatrege len daartegen. „Wij stellen het belang van de bewoners voor op. Zij dienen vrij te blijven van geurhinder." Dat de overlast vele malen groter is dan uit de cijfers van Heijmans blijkt, legde bewoner Van Spijker nogmaals uit. Hij en honderden anderen worden gek van de stank. „Zo n rapport vol cijfertjes is prachtig, maar interessant is de conclusie: 'één uur per jaar is er spake van licht hinderlijke geur.' Hoe kunnen ze zulke onzin opschrijven als er zoveel klachten bekend zijn? Schuldig aan de situatie voelt de provincie zich allerminst. „Heijmans heeft een eigen ver antwoordelijkheid. Door de plaatsing van de paralleltrom mel af te doen als melding, heeft het bedrijf willens en we tens een risico genomen." Rechter Beekhout buigt zich verder over de kwestie. Hij weet niet wanneer hij uitspraak kan doen. De fabriek draait tot die tijd door. Kwik Clean parkeert nog steeds in kas, Het lukt de gemeente Alkemade nog niet om autc Kwik Clean uit Roelofarendsveen aan te pakken. E geleden ontdekte Alkemade naar aanleiding i ten van bewoners dat het bedrijf bij een flink aant ders auto's parkeert, terwijl dat volgens het h mingsplan niet mag. Voor een juridische proced gen de handelaar is veel tijd nodig en daarvoor gemeente het afgelopen jaar niet genoeg meden laat een woordvoerder weten. ROELOFARENDSVEEN Na een uitwijkmanoeuvre zit de vrachtwagen met twintig ton zand klem op de brug in de Meerkreuk. Ss - Y-V>L '"V FOTO DICK HOCEWONING OUDE WETERING JANNEKE DE JONGE „Ik maakte ruimte voor een tegenligger, maar daar was dit bruggetje niet op bere kend." De chauffeur staat een uur nadat hij naar het voetpad uitweek laconiek naast zijn met zand volgeladen vrachtwagen. Die hangt scheef in de brug in de Meerkreuk in Oude Wetering. De rechterwielen hebben een betonplaat weggedrukt en zitten klem in het gat. Een paar meter onder dat gat stroomt het water van de sloot. Rond een uur of twee gistermiddag sloeg de chauffeur van Graaf Transport BV uit Den Haag linksaf van de Plantage naar de Meerkreuk, op weg naar de verderop gele gen rotonde die wordt aangelegd. De twin tig ton zand in de laadbak was daarvoor bestemd. Hoewel het bedrijf vaak zand rijdt voor projecten in Alkemade, wist de chauf feur blijkbaar niet dat het voetpad zijn wa gen niet kon dragen. Verschoor Kranen uit Sassenheim arri veerde snel om de vrachtwagen weer recht op te krijgen. Daarvoor moest de tijdelijk toch al slecht bereikbare Meerkreuk ook vanaf de Plantage worden afgezet. Eerst schepte de hulpploeg de helft van het zand uit de wagen. Vervolgens tilden twee takel wagens de zandwagen op en zetten hem weer op zijn wielen neer. Volgens Ver schoor senior loopt de vrachtauto geen schade op. De vering is slechts tijdelijk uit gerekt. Wel aanzienlijke schade is er aan het voetpad van de brug, dat de gemeente moet afzetten om verdere ongelukken te voorkomen. Alkemade verhaalt de schade, waarvan de grootte nog niet bekend is, op het transportbedrijf. JANNEKE DE JONGE Het tweedehandsautobedrijf Kwik Clean, met een bedrijfs pand aan het Zuideinde, par keert zijn auto's regelmatig langs diverse wegen in het dorp. Bewoners kunnen daar door hun eigen auto niet kwijt en hebben daarover geklaagd bij de gemeente. Om van de klachten af te zijn verhuisde ei genaar P. Aardema vorig jaar veel van zijn auto's naar kassen. Ook daar moet hij weg, heeft de gemeente hem laten weten. „Op een aantal plaatsen was hij al snel weg, maar hij is ook weer op nieuwe plekken gaan zitten", laat een woordvoerder weten. „In totaal is het pro bleem wel iets in omvang afge nomen, heb ik het idee. Veel klachten van bewoners krijgen we niet meer." Volgens de woordvoerder kan er alleen iets aan het probleem worden gedaan als er een amb tenaar met zijn neus bovenop zit. „Het* aanpakken van dit soort zaken is moeilijk. De juri dische procedures Burgemeester Boelen vindt dat begrotingsbehandeling aanzien van Rijnwoudse politiek schaadt Doorgaans bent u gemakkelijk benaderbaar. Waarom stelt u zich nu zo voorzichtig op? Na een stilte: „Ik wilde voorko men dat wat ik naar voren breng, zou worden geïnterpre teerd als mijn persoonlijke me ning. Alle voorstellen tijdens de begrotingsraad waren college voorstellen. Je kunt een porte feuillehouder financiën niet isoleren van het college." U ontraadde beide voorstellen. Toch stemden de wethouders in met het ene voorstel. Hoe vond u dat? „De wethouders stemden uit eindelijk in met het voorstel om twee ton minder beschikbaar te stellen voor de vervulling van vacatures dan de door ons ge vraagde half miljoen gulden. Wij namen het aanvankelijk niet over, omdat we wilden voorkomen dat we in maart weer naar de raad zouden moe ten om opnieuw geld te vragen. Dat vergt weer een lange voor bereidingstijd. Maar als de raad het zo toch wil, doen we dat. Het is, zoals de raad het ver woordde, niet onoverkomelijk om, als dat nodig is, weer met een vraag om geld te komen. De sfeer binnen het college heeft hier niet onder geleden. Bij het andere voorstel, de mo tie, lag het iets anders. De raad wilde een ton vrijmaken om daarmee de OZB-stijging verder te beperken. Het ging hierbij over de vraag hoe je aankijkt te gen de financiële positie van de gemeente. Het CDA en de WD kijken hier anders tegenaan dan wij. Wij denken dat de positie minder rooskleurig is." Heeft u voldoende moeite ge daan om de politiek ervan te overtuigen dat u het geld nodig heeft? „Ja. In het seniorenoverleg, een soort klankbordgroep van de raad, op 31 oktober hebben we het erover gehad. Ook in het zogenaamde wandelcircuit en later in de raad heb ik dat ge probeerd duidelijk te maken. En niet alleen ik, ook de wet houders, hebben moeite ge daan om hun partijen duidelijk te maken waarom het geld no dig is. Ik moet vaststellen dat wij daarin niet zijn geslaagd. Er komt nu in januari een infor mele bijeenkomst van de raad met de financiële huisaccoun tant. Hij moet maar eens uitleg gen hoe rooskleurig wij ervoor staan." Hoe komt het dat jullie er niet in zijn geslaagd de politiek te overtuigen? „We kijken er verschillend naar. Burgemeester Boelen heeft vorige week tijdens de begrotingsbehandeling gezwaaid met zijn portefeuille financiën. Dat deed hij tijdens een ingelast overleg tussen politici, waar de pers niet bij mocht zijn. Uiteindelijk deden zowel de raadsleden als het college water bij de wijn en hoefde Boelen zijn dreigement niet uit te voeren. Wat was er aan de hand? Het CDA kwam met twee voorstellen op tafel om de OZB minder te laten stijgen. De partij had daarbij de steun van de WD, D66, SGP/RPF en dus een forse meerderheid. Boelen ontraadde namens het college van B en W beide voorstellen 'ten zeerste', omdat het werk hen enerzijds moeilijk zou worden gemaakt en ze anderzijds de financiële positie van de gemeente zouden aantasten. Toen bleek dat de politici, met uitzondering van de PvdA, zich vasthielden aan hun voorstellen, liep de spanning op. Een schorsing van vijf kwartier rond middernacht was nodig om een bestuurscrisis te voorkomen. Het ene voorstel nam de gemeenteraad - mét steun van de PvdA en de wethouders - aan. Het CDA en de WD trokken hun andere voorstel in. De oppositiepartijen D66 en SGP/RPF maakten die ommezwaai niet en stemden tegen de begroting. Pas na lang aandringen en een grondige voorbereiding met het hele college geeft Boelen een interview. door MARIETA KRO FI 'V f* Burgemeester Boelen: „Ik heb wel leukere avonden meegemaakt." FOTO TACO VAN DER EB Je kunt het vergelijken met drie makelaars die hetzelfde huis taxeren. Ze zullen alle drie met een andere waarde komen, ter wijl ze alle drie kennis en kunde in huis hebben." De politiek was ook boos omdat B en W pas vijf dagen voor de begrotingsbehandeling kwamen met de vraag een half miljoen gulden beschikbaar te stellen voor oplossing van personeels problemen. Waarom kwam het voorstel zo Iaat? „Het voorstel kwam psycholo gisch gezien op een ongelukkig moment. Door de ontwikkelin gen op dat moment meenden we toch met het voorstel te moeten komen. Er kwam bij voorbeeld weer een vacature bij het zwembad bij en andere va catures worden minder snel in gevuld dan wij hoopten. Het tij delijke personeel dat ervoor in de plaats komt, is duurder. Het was nog veel slechter geweest als het college nu, vlak na de begrotingsbehandeling, met het voorstel was gekomen." terste precisie. Je m zorgvuldig doen, dat de wet, maar dat is gisch." Als iemand dit auto's stalt, wordt ven om te vertrekken' doet dat wel maar neet zijn intrek in een and dan begint de procedi opnieuw. „Bij zulke ju procedures gaat het o bepaalde plek", aid woordvoerder. Uiteraard is het we over een handelaar die dig overtredingen bq den duur zo n dik dos staat dat de overtreder daarmee kan worden pakt. „Maar dan moetj aandacht aan besteder hebben we de afg niet gedaan. We hc kampen met vacati moesten kiezen. Danz langrijker zaken op ht van ruimtelijke Sinds twee weken is he reprobleem echter Idi krijgt Kwik Clean we aandacht, laat de wooi weten. Heeft u nog overwogen, juist omdat u een niet-gekozen be stuurder bent, uw portefeuille financiën neer te leggen, nu die in het middelpunt van de kri tiek staat? „Het zijn uw woorden dat de portefeuille in het middelpunt van de kritiek staat. Overigens is het antwoord op de vraag ja." De afdeling financiën staat sinds enkele maanden immers flink in de belangstelling, juist omdat het er een chaos is. „In hoeverre je bij mijn porte feuille van het middelpunt van de kritiek kunt spreken, moet nog blijken. Een extern bureau doet immers onderzoek naar de oorzaken. Het onderzoek was mijn initiatief. Het wordt half januari openbaar Het is hier anders dan in Alphen aan den Rijn, waar de raad de porte feuillehouder financiën om een onderzoek heeft gevraagd." De portefeuillehouder financiën (wethouder Lyczak) in Alphen moet zich dus achter zijn oren krabbelen? „Stel dat de raad hier met het idee was gekomen om een on derzoek te laten doen naar de oorzaken van de problemen op financiën, dan zou ik me achter mijn oren krabbelen." Tijdens de schorsing vorige week donderdag heeft u gedreigd uw portefeuille financiën neer te leggen als de motie zou worden aangenomen? „Ik heb gezwaaid met mijn por tefeuille. Of ik hem werkelijk zou hebben neergelegd, als de motie was aangenomen, weet ik niet. Zover is het immers niet gekomen. Ook weet ik niet voor welke problemen de gemeente zou hebben gestaan als de mo tie was aangenomen. Dat is een ondoorzichtig venster waar ik niet doorheen wil kijken." Wat betekent de discussie van vorige week voor het aanzien van de Rijnwoudse politiek? „Er zijn wel leukere avonden geweest. Voor het overige laat ik liet oordeel graag aan anderen over. Ik ben 15,5 jaar burge meester. Maar zo'n fors me ningsverschil in de raad maakte ik niet eerder mee. Weet je wat het is? Er zijn geen winnaars, al leen maar verliezers. Dat is niet goed voor het aanzien van de politiek en voor de democratie. De vergadering wekte de indruk dat iedereen zijn gelijk moest halen. Ik denk dat ieder politiek lichaam, waar zoiets gebeurt, wel een deukje oploopt." RIJPWETERING/REGIO De Groene Hart Landt hebben zich verenigi Groene Hart Landwi operatie. Daarmee slt een lange periode va rimenteren en verbeli Het doel van de coöpi het aantal winkels uil den en de dienstvj van de winkels te veri Op 29 november vil acht landwinkels t in Groene Hart Winl ruvael' in Montfoo Groene Hart Landwi de Rijn- en Veenstred vinden aan de Pan der Plaatstraat in Rj ring en in de Gnepl Alphen aan den Rijn ALPHEN AAN DEN RUN» Voor oplichting van meer het bedrijf Dl phen bv heeft de H rechtbank een 26- man uit Den oordeeld tot tien i den cel en vijf ma: voorwaardelijk. Zijn! rige neef uit Amsli werd hiervan vrijgf ken, maar kreeg well gen cel en 34 voorwi lijk opgelegd wegen zettelijke heling verkregen geld. De schenaar had in c van een andere ma: vrouwen overgehaal bankrekening, banl en pincode ter be king te stellen voot ting van grote sol geld. Overschrijdt muiieren vervalste daarbij zo dat geld« drijven op deze rd gen werd gestort. He daarbij om grotere I gen dan de bedrijve den uitgeschreven bedrijf DKA Alpl* werd hierdoor ruim lichter. De Amsterdi nam het geld in ont en overhandigde 1* anderen. Twee wek leden eiste de offiti justitie vijftien nu tegen de Bosschetï negen maanden t«J Amsterdammer.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18