Bubbledeck wint derde Rijnland Innovatieprijs dialect Leiden Regio rgeer en Van Hoesel ar debatwedstrijd Kinderopvang in Stevenshof Kuisters en uppies 317 NOVEMBER 2000 minkhorst Vergeer uit Leiden en an Hoesel uit Hoogmade nee aan de voorronden Thorbeckeprijs, een tlijkse debatwedstrijd olitici. Vergeer voert de 'in aan in provinciale van Zuid-Holland. Van is het enige raadslid van n zijn gemeente la lde. ;n met 32 anderen strij- pgeer en Van Hoesel feg in Utrecht om een vier finaleplaatsen. Die s op 7 december in het vvan de Tweede Kamer 1 Haag. De wedstrijd is id! liatief van de Vereniging |ke, de Stichting Hol- ebate en NRC Handels- e twee jaar reikt de ver eniging een prijs uit aan een ge kozen volksvertegenwoordiger 'die uitblinkt in politieke wel sprekendheid.'De 34 kandida ten zijn deze keer lid van pro vinciale staten of van een ge meenteraad. Ze zijn voorgedra gen door burgemeesters, ge meentesecretarissen en Com missarissen van de Koningin, of ze hebben zichzelf opgegeven. De laatste winnaar van de Thorbeckeprijs was Paul Ro- senmöller, fractieleider van GroenLinks in de Tweede Ka mer. Ook Flits Bolkestein en Hans van Mierlo wonnen de trofee een keer. De politieke debaters moeten bijvoorbeeld uitmunten in re devoeringen, overtuigings kracht en in het vasthouden van de aandacht van hun toe hoorders. En bij het debatteren gaat het niet om gelijk hebben, maar om gelijk krijgen. ADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, (l je buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden ulird naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. J ax: 071-5321921; e mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl IAS In buurthuis de Pancrat aan de Middelstegracht 85 is j1' gde gelegenheid om te klaverjassen. Woensdag kunnen 50- --bingo spelen. Beide dagen wordt er om 13.30 uur begon- »s [AS De fractie van de Socialistische Partij houdt maandag preekuur in buurthuis de Pancrat, Middelstegracht 85. le isvan 19.30 tot 20.30 uur welkom om zijn of haar wensen e buurt, de woonsituatie of de gemeente te laten weten. De dsleden willen graag de mening horen van de bewoners esloopplannen voor huizen aan de Oranjegracht en Waard- i over de mogelijke vestiging van een dagopvang voor ver- Voor mensen met wagen of advies over onder meer ibsidie of juridische zaken houdt de SP-Hulpdienst spreek- IINWIJK De jaarlijkse St. Maartensbazar van de Rudolf Stei- M ooi wordt morgen gehouden. Tussen 10.00 en 15.00 uur is ooi vol activiteiten. Voor peuters en kleuters is er een kabou- Inde grote zaal zijn allerlei kinderspelen rond het thema nep: je kunt verkleed als een Romein aanliggen aan een Ro- banket. Ook is er een verkoop van onder meer handge- poppen, houten speelgoed, kinderboeken of keramiek. De 'Steinerschool staat aan de César Franckstraat. De op- ivan de bazar is zowel voor het opknappen van de bene- ïgvan de school als voor een Vrije School in het buitenland. INWIJK In het Van der Willigenhof aan de Apollolaan 264 is dinsdagmiddag van 14.30 tot 16.30 uur soos met onder aarten, rummiekub, dammen en schaken. De entree be- *11,25 gulden. MEESTERSWIJK Wij leven in een tijd waarin de druk van de ienorm toegenomen is. Cursus en opleidingscentrum de boom biedt een cursus aan om, met behulp van praktische ïgen, meditatief en effectief te leren om te gaan met tijd en De cursus wordt gegeven op donderdag 23 en 30 novem- en 21 december van 20.15 tot 22.15 uur. De cursus kost 245 De Zonneboom staat aan De Laat de Kanterstraat 5, tele- 123137. i DERKWARTIER Speciaal voor wouwen en senioren die on- en computer hebben aangeschaft houdt de Hobby Compu- b maandag een inloopochtend in buurthuis 't Spoortje. Van 111.30 uur zijn medewerkers van de HCC aanwezig om vei lde computertoepassingen te laten zien. 's Avonds is er een over beleggen met behulp van de computer. Het buurthuis an de Bernhardkade 40. Meer informatie bij Mildred Boon, 5722147. 6 Dl Bingo-liefhebbers kunnen zondag naar het buurtcen- omen, want om 13.00 uur worden er 10 rondes en 1 super- bingo gespeeeld. De zaal in buurtcentrum de Kooi aan de aat 49 gaat om 12.30 uur open. DERKWARTIER In buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardka- zondag van 10.00 tot 15.30 uur weer koopjes te halen op pjesmarkt. De toegang is gratis. hl MORS De LWO verzorgt woensdag 22 november een work- a D-kaarten knippen. Onder deskundige leiding worden arten geknipt. Deze workshop wordt gegeven in buurthuis iwijck, Topaaslaan 19, aanvang 20.00 uur. De kosten bedra- 50 gulden, inclusief materiaal en een kopje koffie. ISHOF Speeltuinvereniging Stevenshof houdt morgen een i> De zaal aan het Carry van Bruggenpad is vanaf 19.45 uur dii im 20.00 uur wordt begonnen. li ENHOEK In Naturalis is zondag een dialezing over het pre ien bewaren van skeletten. Aanvang 14.00 uur. De toegang lezing bedraagt 5 gulden, wordt er ook een bezoek aan het et ingebracht dan zijn de kosten 15 gulden. Naturalis is aan ivinweg 2, telefoon 5687600. riasis Vereniging Nederland, Afdeling Midden Nederland, 28 november een voorlichtingsbijeenkomst 'Psoria- ermee om...?'. Drs. M. Wintzen, dermatoloog te Lei- fzorgt de inleiding over de verschillende soorten lokale be- ingen, waarna er gelegenheid is om wagen te stellen. Na de ser een presentatie van een patiëntenondezoek over zalven nes, met medewerking van de firma Leo Pharma. Docu- ie over de huidziekte is in ruime mate aanwezig. Voor na- formatie kan contact worden opgenomen met het secretari- v sreniging, telefoon 070-3820202 (tijdens kantooruren), ijeenkomst wordt gehouden in het Leids Universitair Me- jentrum aan de Albinusdreef 2 en begint om 20.00 uur. leiden pablo cabenda De bolletjesvloer viert eindelijk triomfen. Nadat Bubbledeck Nederland BV al twee keer wuchteloos werd genomineerd voor prestigieuze bedrijfsprij- zen als de Europese en Natio nale Milieuprijs, ging de Leidse onderneming gisteren met de Rijnland Innovatieprijs 2000 naai' huis. Vijfentwintigduizend gulden en een trofee voor een revolutionaire methode voor het bouwen van vloeren, uitge reikt door de Kamer van Koop handel. Daarmee liet het Leidse bedrijf de twee andere genomi neerden, Ecofill uit Zoeterwou- de en Laserpromotions bv uit Leiden achter zich. Directeur R. Plug deelde in de Holiday Inn een publiek van genomineerden en belangstel lenden mee waarin het revolu tionaire van zijn bedrijf nou stak. In de vloer. Een bubble deck vloer bestaat namelijk uit de holle gerecyclede kunststof bollen die zijn verwerkt in de middenruimte. Daardoor wordt de spannning van de vloer in De cheque ter waarde van 25.000 gulden wordt uitgereikt aan directeur R. Plug. Vanaf links: directeur van de Kamer van Koophandel Rijnland A. Berkhout, Plug, voorzitter van de Kamer van Koophandel Rijnland J. Blommers en voorzitter van het MKB Nederland Hans de Boer. foto hielco kuipers twee richtingen opgevangen en grind en cement, met gunstige lichter en heeft een groter kan aanzienlijk in grondstoffen gevolgen voor het milieu. De draagvermogen. Zo licht zelfs, worden bespaard zoals zand, bubbledeck vloer is daarbij dat het systeem volgens Plug gebouwen kan opleveren die de helft minder wegen en hetzelf de draagvermogen hebben. Het bedrijf aan de Admiraal Banckerweg heeft met zijn in novatie een ware bollenvloer- opmars ontketend. De Millen niumtoren aan het Weena in Rotterdam en de Office Tower bij Amsterdam CS, die eergiste ren werd opgeleverd, zijn beide voorzien van bolletjesvloeren. De gasten in het te verrijzen Pa lace Hotel in Noordwijk zullen over niet te lange tijd op kunst stof bollen lopen. En inmiddels is ook België ook aan de revolu tionaire vloer gegaan. R. Plug directeur van Bubbledeck ziet de prijs niet echt als een bekro ning op het werk van zijn be drijf, omdat Bubbledeck nog maar drie jaar bestaat. „Voor mij is dit meer een bevestiging voor de kwaliteit van het sys teem. Ik denk dat de conventio nele betonnen vloeren op den duur geheel verdwijnen. Niet alleen in de hoogbouw waar we tot nu toe voor hebben ge bouwd, maar ook in laagbouw en woningen. Dat zal misschien leiden Wethouder Hans Buijing van Wel zijn gaf gisterenoch tend een symbolisch startsein voor het slaan van de eerste paal van een nieuw gebouw voor kinderopvang in de Stevenshof in Lei den. De behoefte aan kinderopvang en bui tenschoolse opvang is in Leiden de laatste ja ren sterk toegenomen. De Centrale Organisa tie Kinderopvang Lei den (COKL) kampt met grote wachtlijsten, vooral in de Stevenshof en Burgemeesterswijk. Het gebouw wordt strategisch neergezet, namelijk in de buurt van drie basisscholen. foto hielco kuipers wel wat langer duren omdat de problemen met draagconstruc ties daar veel minder spelen. Bubbledeck is daarvoor niet meteen een voor de hand lig gende oplossing." Plug zegt het geld te gaan ste ken in het verbeteren van het productieproces. „Het systeem zelf is prima, maar er kunnen nog wat details in de productie beter." In 1999 maakte Bubbledeck kans op de Europese milieup rijs van de Europese Commissie en de Nationale Milieuprijs van het Ministerie van Verkeer Ruimtelijke Ordening en Mi lieu. Beide prijzen gingen aan de neus van het bedrijf voorbij. Maar dat de bolletjesvloer, een uitvinding van de Deense ingenieur J. Beuning, steeds meer kan rekenen op erken ning, bleek wel uit de uitroep van de voorzitter van MKB Ne derland Hans de Boer. Bij het uitreiken van de tweejaarlijkse prijs riep hij Leiden ten over staan van de verzamelde onder nemers uit tot hoofdstad van de 'Bollenstreek'. Theaterschool in actie op niet-winkeldag De Jeugdtheaterschool Leiden e.o. luistert met straattoneel de 'Internationale niet-winkeldag' op die op 25 november wordt gehouden. De leerlingen van de school voeren tussen 12.00 en 14.00 uur sketches en mime- voorstellingen op tussen het winkelend publiek. Daarmee hopen ze aandacht te vragen voor de achtergronden van de 'niet-winkeldag', die is bedoeld om mensen te laten nadenken over het verminderen van hun consumptie. Verschillende groepen van de school brengen in de Haarlem merstraat voor de Hartebrug- kerk het lied 'Geluk is gratis' ten gehoren. Verder komt Sinter klaas met zijn Pieten om 13.45 uur een kijkje nemen. Daarbij worden de rollen een keer om gedraaid en geven kinderen de goedheiligman cadeautjes. De niet-winkelaars delen verder ballonnen uit met de tekst 'Ik heb alles al' en de 'Consumin- derkrant'. Bij slecht weer wijkt het hele gezelschap uit naar de hal van station Leiden Centraal. Mijn stukje van een paar weken geleden over kuistere, 'knikkeren', bracht Anneke Bink even terug naar haar jeugd op de Kijfgracht. „Wat ik miste in het artikel was het woord kuisters voor stuiters en knikkers. De kinderen van mijn grachtje gebruikten het woord allemaal. Zo had ik bijvoorbeeld ook een kuisterzakkie waarin mijn kuisters zaten. Maar Luister had ook nog een paar heel andere betekenissen. Als ik mijn hoofd gestoten had en er een bult verscheen, dan liep ik dagen met een kuister op mijn kop. En van een buurvrouw die een behoorlijk grote 'voorge vel' bezat werd gezegd: 'ze heb van die grote kuisters'." I lenk Boting en Berthy Edelaar vullen dit nog aan. „Iemand een stomp voor z'n hoofd verkopen was: 'iemand 'n kuister voor z'n harses geve'. Harses was overigens ook zo'n typisch Leids woord. We zeiden nooit hoofd, altijd harses. Hoofdpijn was dus pijn in me harses. En het woord pijn werd uitgesproken als het Frans pain, maar dan wat plat ter." J. Meyer bracht meer licht in de duisternis wat be treft de herkomst van kuister. Hij wees op het woord kuis dat 'knots' be tekent en gewestelijk ook 'stenen knikker'. In het 'Etymologisch Dialect woordenboek' van Prof. A. Weijnen staat te lezen dat kuis of kuize verwant zou zijn aan koon en kogel en dat de grondbetekenis 'iets bolronds' is. Dat ver klaart bijna alle betekenis sen van kuister. zowel 4e knikker, als de bult en de borsten van de buurvrouw zijn rond. Het ron de karakter van de stomp kan ik nog niet hele maal inzien. Tenzij we ervan uitgaan dat de ge balde vuist waarmee die mep verkocht wordt ook enigszins bol van vorm is. Henk Boting en Berthy Edelaar kenden nog an dere soorten knikkers en wat knikkertermen. Een kleine glazen knikker heet een uppie. Van Dale vermeldt dat een uppie met name werd gebruikt voor een knikker die je na een verloren spel van je speelgenootjes kreeg om weer opnieuw te kun nen beginnen. Verder is er ook nog een foekie, die is wat groter dan het uppie. Van beide woor den is de herkomst onbekend. Wat de knikkertermen betreft: over klauwtje leg- ge heb ik al eens geschreven. Dat was: je hand te dicht bij de te raken knikkers leggen. Je speelde dus een beetje vals. Dan was er ook nog het zo genaamde schojfele, de knikker met de rug van de vingers over de grond schuivende voortbewe gen. Het is duidelijk dat dit schojfele verwant is aan het woord schuiven. En tenslotte had je het ketse, het gooien of het werpen van de knikker, in plaats van die te rollen. Een van mijn liefste winterbezigheden was vroe ger 'baantje glijden'. Ie ^I^H nam een lange aanloop en zette vervolgens je voe- ten schuin naar links of naar rechts om zo over het ijsbaantje te glijden. I Dat baantje werd door het vele gebruik steeds glad - I der. Wij noemden dat glij- Ö^B den in Bergen op Zoom sliedere. Het l eidse woord voor dit kinderspel is mij niet bekend. We) dat voor een ander winterspel: I over dun ijs rennen. Het ijs golfde dan heen en weer. Deze sport werd ijssie brouwe genoemd. (Mis schien is brouwen een verbastering van bou wen in de zin van 'het brullend breken van de zee op het strand?' Dan is er gewoon een r toegevoegd. Net zo als de Leidenaar spreekt over marzel in plaats van mazzel„Soms ging er wat mis in het ijssie brou we. Je kwam met je benen in het water en je schoenen of laarzen liepen vol: 'Juh, hij hep 'n zijkerd' was dan de constatering van je vriendjes. Het standje wachtte thuis op je." (Henk Boting). hans heestermans Reacties en tips voor deze rubriek kunt u stu ren naar de redactie van deze krant onder ver melding van de rubrieksnaam 'Leids dialect' of e-mailen naar de auteur: heestermans@inl.nl uit de Leidsch Dagblad ANNO 1900 Zaterdag 17 November KATWIJK - Naar we vernemen, hoopt de heer K. Boorsma, hoofd der openbare lagere school te Kat- wijk-aan-Zee, op 7 Januari van het volgend jaar zijn 40-jarig jubilé als zodanig te vieren. leder, die weet wat 'Meester Boorsma' voor de Katwijksche jeugd niet alleen is geweest, maar nog doet, die hem gade kan slaan voor de klasse, en hoe hij daar nog arbeidt met een lust en ijver, die wel licht bij jeugdiger krachten mag worden aangetrof fen, doch zeker daar niet wordt overtroffen, zal be seffen, dat de ingezetenen plannen beramen om de zen dag voor hem tot een feestdag, een dag van blij de herinnering, te maken. GEMENGD NIEUWS-Den 15den November werd van de werf 'Nicolaas Witsen', van de firma W.F. Stoel Zn., te Alkmaar, te water gelaten: een nieu we stalen sa Ion-schroefstoom boot, gebouwd voor re kening van de Katwijksche Stoombootonderneming en bestemd voorden diensttusschen Leiden en Kat wijk. Deze boot, welke zal worden voortbewogen door een compound-stoommachine met condensatie en waarvan de kajuiten met stoom zullen worden ver warmd, zal ongeveer 200 passagiers kunnen vervoe ren en is zoodanig ingericht, dat ook bijna alle pas sagiers, die zich bovenop bevinden, bij het passee- ren der bruggen hun zitplaatsen niet behoeven te verlaten. ANNO 1975 LEIDEN - Al eeuwen lang boekt hij groot succes, maar nog nooit heeft hij beslo ten langer in ons land te blijven dan nodig was: op 6 december vertrekt hij weer naar Spanje. Zaterdag heeft hij weer op vele plaat sen in Rijn-, Veen-, Kust- en Bollenstreek zijn intrede gedaan. In Leiden arriveerde hij per stoomboot, maak te op zijn schimmel een ritje door de stad en hield vervolgens receptie in de Stads gehoorzaal. foto archief leidsch dagblad Maandag 17 november OUDE WETERING - Als je 70 belijdende leden, een 20-tal vrienden en gemiddeld 30 kerkgangers (en dan nog om de 14 dagen) hebt, moet je wel begena digd zijn met moed en vertrouwen om een orgelres tauratie van 50.000 en een kerkrestauratie van rond 400.000 te durven beginnen, ook al komt Monumentenzorg nog zo scheutig over de brug. Zo'n moedige gemeente heeft dominee E.H. Cossee (31), remonstrants predikant in Oude Wetering. Een klein maar dapper groepje, dat ook nog zeer verspreid woont over een groot aantal gemeenten. LEIDEN - C en A heeft van de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk toestemming ge kregen voor het afbreken of verbouwen van de pan den Breestraat 125, 127, 129 en Langebrug48, 50 en 52. 'Het Hof van Holland', het gebouw aan de Breestraat waar op het ogenblik de Raad van Arbeid nog gevestigd is, zal dus worden gesloopt en vervan gen door een nieuw gebouw. Het voormalige Gulden Vlies zal worden ingepast in de nieuwbouwplannen. C en A heeft de vergunmg gekregen onder voor waarde dat voordat met de sloop wordt begonnen, met de gemeente Leiden overeenstemming moet zijn bereikt over het nieuwbouwplan. In zijn brief aan C en A schrijft de minister, dat de aan de Breestraat gelegen panden vanuit stede bouwkundig oogpunt beeld bepalend zijn. Daar te genover staat echter het belang van het economisch goed functioneren van de historische binnenstad. ZOETER WOU DE - Mist, later overgaand in fikse re gen, konden zaterdagmorgen de talrijke genodigden niet weerhouden om met een fietstocht dwars door de Grote Polder de nieuwe fietsverbinding tussen het Dorp en de Rijndijk in gebruik te nemen. De officiële openingsceremonie werd verricht door burgemeester Detmers die aan de dorpszijde het pa pieren obstakel onder de ereboog aan flarden reed. Met in diens spoor een aantal raadsleden, secretaris Wingelaar en vele schoolkinderen. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvlngskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op tc sturen naar liet Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15