Geloof Samenleving Van koorknaap tot dressboy 'Majoor' Bosshardt bezorgd over consumptie Kritiek op verklariJ bisschoppen over ai 'Rooms-katholieken Viet nog steeds gedwarsboom VRIJDAG 17 NOVEMBER 2000 VANDAAG Vandaag 376 jaar geleden, op 17 november 1624. overleed de Duits protestante mysticus, schrijver en BBBHBBi schoenmaker Jacob Böhme (geb. 1575). Al vroeg kreeg hij visioenen die hem naar eigen zeggen 'de grond der dingen open baarden". Hij streefde naar een nieuw, mystie ker christendom. Zelf onkerkelijk, had zijn werk toch invloed op de starre protestantse theologie in zijn dagen. Böhme was een auto didact wiens ideeën ook na zijn leven voort leefden via 19de eeuwse filosofen als Hegel en Schelling. Op 17 november eren rooms-katholieken in Polen de 13de eeuwse zalige Salomea van Kra- ków, een gehuwde (met prins Coloman van Hongarije) maagd die na de dood van haar man een clarissenklooster stichtte bij de stad Kraków. Lutherse bisschop wil intercommunie emden Een avondmaalsviering van rooms-katholieken en lu theranen. Dat is de grootste wens van de lutherse bisschop van Hannover, Margot Kassmann. In Emden riep ze gisteren rooms-katholieken op hun bezwaren tegen een eucharistievie ring raet protestanten te laten varen. De RK Kerk verbiedt deel name van niet-katholieken aan de zogenaamde intercommunie vanwege 'leerstellige verschillen'. Rome kan echter oecumeni sche tendenzen niet tegenhouden, denkt Kassmann. Ze hoopt dat protestanten en katholieken op de oecumenische ker- ke ndag van 2003 in Berlijn gezamenlijk avondmaal vieren. De Evangelische Kerk in Duitsland noemde eerder deze week het pausdom nog het belangrijkste obstakel voor de oecumene. Voorzitter Koek vindt de oecumene 'een noodzaak'. Opening SoW-kantoor half miljoen utrecht De officiële opening van het nieuwe landelijke hoofd kwartier in Utrecht heeft de Samen-op-Wegkerken vorig jaar een half miljoen gulden gekost. Daarnaast kostte het gebrand schilderde glas in de kapel, dat grotendeels door vrienden is be taald. ruim 544.000 gulden. Dat blijkt uit het eindrapport van de Hervormde. Gereformeerde en Lutherse Kerken over hun cen trale huisvesting in Utrecht. Het is de eerste keer dat de kerken deze kosten openbaar maken. De opening van het hoofdkan toor, inclusief een imago-onderzoek, kostte ruim 319.000 gul den. De kosten van de bijbehorende tentoonstelling bedroegen bijna 184.000 gulden. Vorig jaar september nog weigerde voor zitter ds. W. Barendrecht van het interim SoW-bestuur de waar de van het kunstwerk in de kapel bekend te maken. Dat vond hij niet 'hoffelijk' tegenover de geldgevers. Israël stelt handschriften Syrië ten toon Jeruzalem Israëlische wetenschappers hebben gesmokkelde hebreeuwse handschriften en thorarollen uit Syrië na restaura tie tentoongesteld in Jeruzalem. De middeleeuwse vondsten krijgen binnenkort een plaatsje in het centrum voor het Syrisch jodendom in Holon bij Tel Aviv. Syrië kent een van de oudste joodse gemeenschappen van de wereld. Halverwege de middel eeuwen woonden ongeveer 5.000 joden in Syrië. Sinds kort mo gen joden het land verlaten. Ze deden dit massaal. Momenteel wonen nog ongeveer 4.000 joden in Syrië. Het land bezit een schat aan waardevolle handschriften uit de negende eeuw na Christus. Tegen de regels in werden de geschriften het land uit gevoerd naar Israël. Medisch team voor Parkinson paus Vaticaanstad Het Vaticaan heeft een team Franse artsen ge- \xaagd de paus te onderzoeken omdat die waarschijnlijk de ziekte van Parkinson heeft. Dit schrijft de Italiaanse journaliste Caroline Pigozzi in haar boek over paus Johannes Paulus II, dat gisteren verscheen. De 80-jarig paus vertoont sinds een aantal jaren kenmerken van de ziekte van Parkinson, zoals een trillen de linkerarm en een kromme houding. De progressie van de ongeneeslijke aandoening, waaraan in Europa zeker een mil joen mensen lijdt, valt moeilijk te stoppen. Het Vaticaan heeft nooit officieel bevestigd dat de paus aan Parkinson lijdt. Tijdens zijn openbare optreden de laatste weken maakte de paus een zeer vermoeide indruk. Aan vroegtijdig aftreden denkt hij niet. Nieuw imago seminarie vogelenzang afke van der toolen Van een stemmige altaarjur- kensfeer in één klap naar een zonnige dressboy met open overhemdknoopjes. Doet het rooms-katholieke seminarie Het Willibrordhuis in Vogelen zang plotsklaps aan hypermo derne imagebuilding Rector J. Hendriks - niet be paald bekend als een progres sief - is danig in zijn sas met de nieuwe advertentie van zijn priesterschool. ,,Ik heb er veel complimenten over gekregen. Onder andere van de vice-voor- zitter van de Acht Mei-bewe ging", gniffelt hij. „Ze zei: Het is tenminste niet zo'n advertentie waar mijn zoon meteen op af zou knappen. Ik voelde me zéér vereerd." Links de advertentie zoals ze in september nog in het bisdom- melijke blad Samen Kerk stond, rechts de nieuwe, van deze maand. Die vorige, vertelt de rector goedgemutst, die moest eruit omdat daar 'opmerkingen op kwamen'. „We willen heel graag heel bewust een modern image uitstralen", legt hij in volleerde reclame-vaktaal uit. Preciezer: „Het is heel belang rijk om om te laten zien dat je niet zo'n soort zoetelijk type hoeft te zijn om priester te wor den.' Niet dat op die oude adverten tie geen respons kwam, of lou ter en alleen van zo'n soort zoe telijk type. Maar deze nieuwe zal toch wel een nieuwe schwung aan de seminariële bevolking geven, denkt Hen- BON: sturen naar Groot-somman j "Hei Willibrordhuis" rector J. Hendriks j Bchlaan II. 2114 CB Vogelenzang. siFrair driks. Die stralende dressboy, die figureert namelijk al een paar maanden op wervende posters, en ook als omslagillu stratie van een informatief boekje over de opleiding in Vo gelenzang. En dat offensief - „Nou, offensief, offensief, wij noemen het liever een vraag om aandacht" - heeft nu al groot succes. „Sindsdien heb ben 64 jongeren, pardon, jón gens, interesse getoond in onze priesteropleiding. Enorm!" Het is daarmee niet alles zon neschijn. Want niet alle jongens die zich aangesproken voelen door de zwierige boy op de foto zijn geschikt voor de Vogelen- zangse priesterschool, moet de rector constateren. Er zijn er bij 'met een bepaalde achtergrond, die je niet zomaar op een semi narie kan stoppen'. Hoe be doelt hij dat? „Nou, ik heb een keer een jongen gehad die nog Links de wervingsadvertentie in het septembernummer, rechts de nieuwe aanpak in Samen Kerk van deze maand. Het seminarie in Vogelenzang wil een modernere uitstraling. geen jaar geleden was afgekickt van de drugs. Dan zegje: Niet te overhaast." Zo'n jongen kan in de tussen tijd wel voor andere dingen in Vogelenzang terecht. Bijvoor beeld voor een van de 'bezin- ningsgroepen', die er al zijn voor jongens vanaf 12 jaar. Hendriks: „Er zijn veel jongens die mee willen doen aan een van die groepen, die je eerst niet binnenkreeg. amsterdam anp BEROEPINGSWERK Luitenant-kolonel A.M. Bosshardt, als ma joor Bosshardt bekend geworden als het boegbeeld van het Leger des Heils, maakt zich zorgen over de toegenomen consump tiedrang. Aan materieel bezit wordt in de huidige samenleving veel te veel belang ge hecht, zegt ze in het nieuwe boekje van Eli- ne Verburg 'Majoor Bosshardt. Met hart en ziel', dat gisteren in Amsterdam werd ge presenteerd. Verburg schreef eerder 'Een leven voor anderen', ook over Bosshardt. Kinderen worden veel te veel verwend met materiële zaken, maar te weinig ver troeteld met liefde en aandacht. Wanneer ze wat ouder en verstandiger worden, heb ben ze een heel verkeerd beeld van het le ven. Bosshardt (87) wil de huidige situatie uiteraard niet vergelijken met haar eigen jeugd, toen ze maar een dubbeltje zakgeld kreeg. Maar ze wil wel haar boodschap kwijt dat deze tijd 'veel te royaal' is. Materiële welstand is belangrijk. Maar als de geestelijke welstand daar onder gaat lij-, den, hoe ver moeten we dan gaan, vraagt zij zich af. Ook over medisch-ethische za ken, zoals het klonen van mensen, heeft Bosshardt haar bedenkingen. „Moet men zich niet eens gaan afvragen of elke ver nieuwing op de langere termijn ook een verbetering is?" Zij hoopt dat mensen in de gaten krijgen dat dit soort zaken niet het levensgeluk brengen. Het brengt volgens haar alleen maar onrust met zich mee. Wie ontevreden is en steeds maar meer wil. krijgt eerder ge zondheidsklachten. Ook voor een stabiele relatie is die onrust niet goed. Wie zijn ge luk zoekt in consumeren en bezitten, ver liest toch een bepaald contact met zijn me demens, omdat hij minder waarde hecht aan aardigheid of vriendelijkheid. Daar kan Temidden van vrienden, relaties en tal van journalisten hield 'majoor' Bosshardt gistermiddag in Amsterdam haar nieuwe boek ten doop. foto anp jasper juinen je immers niets voor kopen. In het boekje spreekt ze ook- over haar begrafenis, voor het geval ze ooit nog eens zou overlijden. In elk geval wordt 'U zij de glorie' gespeeld. Bosshardt wil begraven worden in het Leger des Heilsgraf op de Nieuwe Oosterbegraafplaats in Amster dam. Commissioner Schurink gaat voor in de dienst. Het Staforkest en het Stafkoor komen spelen en zingen. Verder heeft ze duidelijk gemaakt dat ze maar een spreker wil op haar begrafenis. ..Het lijkt mij genoeg als mijn nichtje Mie- ke. de dochter van mijn broer Henk, iets over mij vertelt." Meer sprekers wil ze niet. „Dan krijg je toch steeds het verhaal dat ik zo goed ben geweest, want ik denk niet dat iemand ineens gaat vertellen wat ik alle maal verkeerd heb gedaan." WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: In het zuiden veel bewolking en pe rioden met regen, landinwaarts en in de bergen sneeuw. Elders opklarin gen, vrijwel droog en een stevige zuidoostenwind. Maxima rond het vriespunt, aar, de zuidkust ongeveer 6 graden. Zweden: Van het zuiden uit toenemende be wolking, gevolgd door regen of (natte) sneeuw. In het noorden nog lange tijd droog. Maxima van +5 graden in het zuiden tot -4 in het noordwesten. Finland: Wolkenvelden, ook hier en daar op klaringen en overwegend droog. Za terdag geleidelijk toenemende zuid oostenwind en later in het westen kans op regen of sneeuw. Maxima van 4 graden aan de zuidkust tot -5 in het noorden. Denemarken: Af en toe een paar opklaringen. Ver der bewolkt en een enkele bui. Maxi ma rond 5 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Af en toe zon en vooral langs de west kusten enkele buien. Maxima tussen 6 en 10 graden. België en Luxemburg: Af en toe zon en een enkele bui. Mid- dagtemperatuur omstreeks 7 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Af en toe zon en enkele buien. Mid- dagtemperatuur van 5 graden in het oosten tot 10 langs de kust. Zuid-Frankrijk: In het zuidoosten veel wind en eerst nog regen, in de Alpen sneeuwgrens dalend naar 800 meter. Elders min der onstuimig, nu en dan een bui, maar ook wat zon. Maxima tussen 9 en 14 graden. Spanje: Aan de Costa's in het zuiden en oos ten flink wat zon. Elders meer bewol king en vooral in het noordwesten en kele buien. Lokaal veel wind. Maxima rond 12, aan de Costa's 15 tot 20 graden. Portugal: Vrijwel overal droog en vooral in het zuiden zonnige perioden. Maxima van een graad of 13 in het noorden tot 18 in de Algarve Mallorca, Ibiza, Menorca: Zonnige perioden en vrijwel overal droog. Vooral eerst nog tamelijk veel wind Maxima oplopend naar 17 gra den. Marokko: Westkust: perioden met zon en vrij wel overal droog. Maxima tussen 15 en 20 graden. Tunesië: In het noorden veel wind en kans op een paar buien, eerst mogelijk met onweer. Elders meest droog en af en toe zon. Maxima dalend naar 18 gra den in het noorden en 23 in het zui den. Madeira: Af en toe zon, maar ook nu en dan wolkenvelden en voornamelijk in de bergen kans op een bui. Middagtem- peratuurrond 19 graden. Canarische Eilanden: Aan de zuidkant van de eilanden zon nig. aan de noordzijde ook wolken maar vrijwel droog. Maxima tussen 20 en 24 graden. Duitsland: In het zuiden en zuidoosten regen, elders een enkele bui Sneeuwgrens dalend naar 600 meter, tegen de Al pen tot in het laagland. Maxima da lend naar 5 graden in het noorden en dichtbij nul in het zuiden. Oostenrijk: Vooral m het westen bijzonder veel regen. Neerslag vooral in het westen op veel plaatsen tot in het laagland overgaand in sneeuw. Maxima dalend naar 0 graden in het westen en 4 in het noordoosten. Zwitserland: Bewolkt en vooral in het oosten veel regen. Sneeuwgrens in het noorden later tot in het laagland. Maxima da lend naar 0 graden in het noorden en 8 aan de zuidflank van het Alpen massief. Polen: In het westen perioden met regen, in het oosten vrijwel droog en nu en dan zon. Maxima tussen 4 en 8 graden, zaterdag in het zuidoosten mogelijk 13 graden. Tsjechië en Slowakije: Perioden met regen, in Slowakije vrij dag op de meeste plaatsen droog. Maxima tussen 3 en 8 graden, in Slo wakije maxima tot 15 graden. Hongarije: Eerst nog zonnige perioden, maar van het westen uit meer bewolking, ge volgd door regen. Middagtempera- tuur tussen 14 en 20 graden, zater dag frisser. Italië: Soms enkele opklaringen. Verder veel wind en enkele buien, mogelijk met onweer. In de Dolomieten vooral vrij dag mogelijk bijzonder veel neerslag. Maxima dalend naar 8 graden in het noorden en 18 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Eerst regen en onweer, later opklarin gen en kans op een bui. Veel wind, vooral langs de westkusten en in de bergen kans op zware storm. Middag- temperatuur dalend naar 12 tot 16 graden. Griekenland en Kreta: Vrijdag zonnig Zaterdag vooral in het noorden en westen meer bewolking en regen. Maxima van een graad of 18 in het noordoosten tot 22 in het zuiden. Zaterdag in het noorden iets. frisser. Turkije en Cyprus: Zonnig en rustig weer bij maxima van een graad of 18 rond de Dardanellen tot rond 25 langs de Turkse zuidkus ten en Cyprus. ZATERDAG 18 NOVEMBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08.06 Zon onder 16.43 Maan op 23.46 Maan onderl4 09 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.15 20.39 7 48 «20.12 Laag 03.36 - 16.00 3.17 - 15.41 Weerrapporten 17/11, 04.00 u Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Boedapest Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta bewolkt onweer V warmtefront regen sneeuw V koufront HÉ* opklaringen hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in -looo— hecto pasca| 10 5 7.0 Warschau Zurich zwaar bew Bangkok zwaar bew Buenos Aires licht bew Casablanca licht bew Johannesburg licht bew. Los Angeles half bew. 7 1 0.0 10 8 0.0 4 2 14.4 32 25 0.0 25 20 0 0 - 11 60 utrecht anp Belangrijke rooms-katholieke organisaties hebben gisteren kritisch gereageerd op het plei dooi van de Nederlandse bis schoppen tegen het gebruik van condooms ter voorkoming van aids. Volgens de organisa ties kan het in de weerbarstige praktijk soms noodzakelijk zijn de voorbehoedmiddelen te ver strekken. De bisschoppen menen dat het voor een effectieve preven tie nodig is dat mensen hun seksuele gedrag veranderen, omdat dat volgens hen de voor naamste oorzaak is van de be smetting met HIV, het virus dat aids veroorzaakt. Ze zeggen ver der diep getroffen te zijn door de dramatische situatie waarin de aidspatiënten verkeren. Volgens de RK-ontwikke- lingsorganisatie Cordaid blijft de bisschoppelijke verklaring hangen in een analyse van de oorzaken en gevolgen van aids. De bisschoppen vermijden te spreken over die kanten van de aidsproblematiek die om een onmiddellijke aanpak vragen. De organisatie is het eens met de bisschoppen dat jonge ren hun bijdrage kunnen leve ren aan het voorkomen van aids door af te zien van seksue le contacten buiten het huwe lijk. Maar Cordaid vindt de om vang van het aidsvraagstuk zo enorm dat alle zeilen bijgezet moeten worden. Ook de RK organisatie Mis- sio/Pauselijke Missiewerken Nederland meent dat de be scherming van het leven het soms noodzakelijk kan maken toch voor condooms te kiezen als de meest verkieslijke oplos sing. Missio-voorzitter F. Tim mermans, die twintig jaar in ®IA Afrika heeft gewerkt het verschil tussen tj e praktijk in de verklani 5 bisschoppen. Het internationale c a aidsnetwerk ICAN is over 'het gebrek ai de bisschoppen. zich niet verdiept in v eP IC -Ferm Dat vrijheid in sek keer (promiscuïteit) i r" is van het aidsvraaj de bisschoppen volgens Grandia van levingsvermogen. Mei den besmet als gevol moede, de positie vrouw, oorlog, onm ten aanzien van HA' tingen over homoseks De aanleiding schoppelijke verklani Heilig Jaar en uitspr bisschop Muskens over de kwestie. Die jaar februari dat de mie in Afrika vraagt oi strekken van condot wel dat formeel in sir |0C de kerkleer. Muskens standpunt inmiddels ten. Hij kan zich vanl den in de verklaring,, verklaring. De vernieuwingsga Mei Beweging (AM ja zich naar aanleiding!*0 klaring zorgen over naar eensgezindheid bisschoppen. De koe a; satie vraagt zich al minderheidsstandpui de bisschoppenverg m gebleven. De bisser, ginnen deze week zot jc gemeld een geldinzai ig tie voor aidsbestii jj Uganda. De campagn n 15 december. 12 Aan de vooravond van het be zoek van president Clinton aan Vietnam heeft de rooms-katho lieke aartsbisschop van Ho Chi Minh-stad gewezen op de pro blemen van zijn geloofsge meenschap. „De situatie van de Rooms-Katholieke Kerk in Viet nam is iets verbeterd, maar de kerk heeft nog te maken met problemen en beperkingen in haar werk", aldus Pham Monh Man. In een interview per fax met het persbureau Reuters zegt de aartsbisschop dat sommige rooms-katholieken, net als de bevolking, er de laatste jaren op vooruit zijn gegaan, maar dat velen met juist meer problemen worden geconfronteerd. Een onbekend bekend aantal gelo vigen zit gevangen. De aartsbis schop zei niet te weten hoeveel er dat zijn. Ook dwarsboomt de overheid bepaalde activiteiten, zoals ka dervorming en sociaal werk. De communistische regering pro beert de controle te houden op de distributie van kerkelijk hulpgoederen aan de slachtof fers van natuurrampen, zoals de grote overstroming vorig 01 jaar. Maar de kerk plicht en het recht o |(j werk te doen, aldus d )V schop. Een pausbezoek aai n zit er voorlopig noj Vietnam wil dat er e matieke betrekkinge Heilige Stoel worde jj'j gaan. Drie van de 2i men in Vietnam zitti bisschop. Ongeveer tien proct 79 miljoen Vietna rooms-katholiek. D; het na de Filippijnenl sche land met di rooms-katholieken. Ir de waarin de comm partij het land meth bestierde, gingen ve D- katholieken met hun ar ondergronds. Vanaf hv van de jaren '90 is err 5C genheid in het openh loof te belijden. Clinton is de eers|D< kaanse president i eind van de Vietnam Vietnam overigens dl Efi oorlog genoemd) hei ie zoekt. Hij heeft aan elf dat hij zal opkoma mensenrechten en mi dienstvrijheid in hetl LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres Postbus 54,2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 directie B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider adjunct redactie A Maandag, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie kunst W Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F Wegman, chef redactie Leiden r tigin K telefax Advertenties: 071- 5323 SU Familieberichten: 023-531' 023- 5320 216 Redactie 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071-53I5S advertentie j Maandag t/m vrijdag van 8 3! 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTB Maandag t/m vrijdag van 8.35 071-5143 545 ABONNEMENTf bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigt het automatisch afschrijven vanh abonnements- geld, ontvangen) betaling. In VERZENDING PERK 52 Voor abonnementen die per postl M worden verzonden geldt een tod aan portokosten per verschijndag LEIDSCH DAGBLAD OP CAS Voor mensen die moeilijk Iets hebben of blind zijn (of een au leeshandicap hebben), is eens f|j van het regionale nieuws uitte Dagblad op geluidscassette!» informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Ie"' L Auteursrechten voorW q Dagbladuitgeverij W N H U I Z 9 00 Vancouver 21 16 0.0 9 5 110 26 16 0.0 14 .8 0.5 7 -1 0.0 20 0.0 6 -2 0.0 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St Elisabeth 24 u per dag Diaconessenhuis maandag t/m vrijdag 08 00-17 00 u (uitgezond feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14