ei den Regio Parkeren duurder met euro Wat gaan we vandaag maken, Cas? Stiel begrijpt commotie over Het Kaasmerk niet ondorhorst overweegt naar rechter te stappen rekeri jplan vindt nu iade bij omwonenden Portaal: 'Arendshorst is wel enthousiast' c 17 NOVEMBER 2000 wil liever zitten dan betalen Hij had nog een boete openstaan van honderdvijftig maar wilde niet betalen, dus koos hij voor het alterna- 145-jarige man uit Hoorn meldde zich gistermiddag bij tiebureau aan de Langegracht met de wens als vervan- raf één nachtje opgesloten te worden. In het cellen- werd bij de vrijwillige bajesklant een aanzienlijk geld- aangetroffen. Agenten wisten de man over te halen zijn betalen, waarna hij morrend het bureau verliet. ve ton voor Ronald McDonald Het Ronald McDonald Huis in Leiden krijgt vandaag of- vjjftigduizend gulden overhandigd van vastgoedontwik- Slokker Groep. Het geldbedrag is bedoeld voor onder inrichting van het onlangs uitgebreidde huis, dat in nber is geopend. Slokker Groep geeft ieder jaar zo'n be- nkoos dit jaar voor de vestiging in Leiden, waar het Ro- cDonald Huis nu met 24 kamers onderdak biedt aan fa- ernstig zieke kinderen die in het LUMC liggen. voor langzaam verkeer irapt uit het Kwekerij- rant bij nader inzien lie overbodig. De ge- 'Chinese Muur' tegen- Saffierstraat komt er it. Het aantal huizen is I jracht en de huizen- komen niet allemaal iar vast te zitten. Daar- n de voornaamste be tegen de woningbouw- in het Kwekerij-gebied Morsweg weggeno- 'onenden en veruit leden van de raads- ae ruimtelijke ordening zich gisteravond dan len; de raadsleden meer dan de bewo- oorspronkelijke plan- veel te doen, niet in de ilaats omdat de toen- wethouder Van Rij toe voordat de omwo- nenden waren ingelicht ver gaande afspraken met de pro jectontwikkelaar zou hebben gemaakt. Nu de bewoners is ge bleken dat ze wel degelijk in vloed kunnen uitoefenen is alle kou uit de lucht en leggen ze zich neer bij de onderdelen van het plan waar ze tegen aan hik ken. Wel overwegen bewoners hun huizen nu en na de nieuw bouw te laten taxeren en het eventuele nadeel in rekening te brengen bij de gemeente. D66-raadslid Welling greep de Kwekerij-plannen aan voor een pleidooi voor een anti-spe- culatiebeding. „Er worden soms al huizen verkocht voor dat ze zijn opgeleverd. Als ze klaar zijn verkoopt de koper ze door en steekt de winst in zijn zak." Wethouder Hillebrand (PvdA) zegde toe daar meer werk van te zullen maken. Maar in het geval van de Kwekerij heeft het weinig zin. De grond is niet van de gemeente maar van de projectontwikkelaar." LEIDEN HERMAN JOUSTRA VERVOLG VAN VOORPAGINA Voorzitter F. Sengers van de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden betreurt het dat Het Kaasmerk boos is op zijn orga nisatie. Voor hem is het onbe grijpelijk dat het bedrijf het fa briekspand aan de Roombur- gerweg liever niet op de ge meentelijke monumentenlijst ziet staan. „Dat de directeur donateur van Stiel is geweest, daar mag je toch uit afleiden dat zo iemand belangstelling heeft voor het industrieel erf goed. Hij doet het voorkomen alsof hij voor een voldongen feit is gesteld. Alsof er iets onom keerbaars is gebeurd. Dat is niet zo. We hebben alleen tegen de monumentencommissie ge zegd: kijk eens naar het gebouw van Het Kaasmerk. Zou dat niet iets zijn om op de monumen tenlijst te zetten? De monu mentencommissie gaat dat nu onderzoeken. Dan neemt de gemeente een besluit. En dan zijn er nog allerlei beroepsmo gelijkheden." Het argument van Kaasmerk- directeur M. Stuit dat het een stuk moeilijker wordt verbou wingen aan het pand te plegen, schuift Sengers terzijde. „Een monumentenstatus betekent alleen dat er een zorgvuldige toetsing plaatsvindt van de plannen. Het belang van de ei genaar wordt dan afgewogen tegen het totaalbelang. Meestal valt dat in het voordeel van de eigenaar uit. Tenzij de eigenaar beeldbepalende elementen wil weghalen." Dat Stiel Het Kaasmerk beter had kunnen inlichten, geeft Sengers wel toe. „Het is ons be leid om met open vizier te werk te gaan. Dat onze actie hem nu Het karakteristieke gebouw van Het Kaasmerk aan de Roomburgerweg. rauw op zijn dak komt vallen, vind ik jammer. Misschien dat wij in de toekomst eigenaren van panden die wij graag op de monumentenlijst zouden zien, een beleefdheidsbriefje moeten sturen met ons standpunt." Stiel, dat zich onder meer in zet voor het behoud van oude fabrieksgebouwen, vindt Het Kaasmerk in elk geval van groot belang. Het pand, een ontwerp van de Heemsteedse architect Stapenséa, is gebouwd in de stijl van de Nieuwe Zakelijkheid en van die bouwstijl is in Lei den nog maar bitter weinig over, stelt de organisatie. Zo werd in 1976 het Van Nellege- bouw aan de Aalmarkt, een van de bekendste panden in de stijl van de Nieuwe Zakelijkheid, af gebroken. Stuit van Het Kaasmerk be strijdt niet dat het qua archi tectuur een bijzonder gebouw in de stad' betreft. „Voor Leiden is dit nog het enige gebouw in deze stijl. Vandaar dat men er het oog op heeft laten vallen, denk ik. Maar of het de monu mentenstatus waard is? De contouren zijn bewaard geble ven. Verder is er toch het nodi ge veranderd aan het gebouw. Zo is een aantal ramen dichtge metseld. En op andere plaatsen zijn er juist ramen bijgemaakt. Het interieur is ook sterk veran derd. Maar nogmaals, daar gaat het ons niet om. Plaatsing op de monumentenlijst is in strijd met ons bedrijfsbelang. Omdat het dan moeilijker wordt ver bouwingen te plegen én omdat de verkoopwaarde van de grond sterk daalt." Hoewel de monumenten commissie nog geen besluit heeft genomen over de voor dracht van Stiel, heeft Het onerscommissie van de lorst in de Slaaghwijk lan op een rechtszaak Dningcorporatie Portaal ~e commissie heeft ge- de 'loze beloften' en en manier om Portaal plichtingen over onder iderhoud te laten nako- niet alle huurders de houding van de be- [ommissie op prijs, wonerscommissie heeft rocaat in de arm geno- laakte ze gisteravond op larvergadering bekend, kijkt welke juridische lieden er zijn om Por- dwingen werkzaamhe- te voeren. Huurders kla- de corporatie al meer i jaar over ernstig ach- onderhoud. Ook de van de 128 apparte- iorganiseert de stichting telt de commissie, jeivonerscommissie is ar geleden opgericht na- verhuurder, toen nog heten, had aangekon- flats te willen splitsen ipen. De commissie zou als klankbord dienen voor de huurders in het verdere overleg. Na twee jaar praten zijn de on derlinge verhoudingen danig verstoord. „Je geduld raakt een keer op", zei plaatsvervangend voorzitter B. Kerr gisteravond. „Directeur De Greef heeft mij dit jaar twaalf dingen beloofd en ik wacht nog op twaalf din gen." De commissie stelde onlangs een lijst met de belangrijkste klachten op. Rioleringen staan op springen, de splitsingsakte deugt niet, het dak lekt, toe komstig onderhoud is slecht geregeld, verwarmingen doen het proper in een aantal flats en er zou sprake zijn van betonrot. Volgens de bewonersgroep staat dat ook in het laatste rap port van TNO daarover, maar weigert Portaal vervolgens dat rapport vrij te geven. „We hadden het graag van avond willen vertonenmeld de Kerr de bewoners. „En het is - door Portaal, dat lang op het rapport blijft zitten, niet ge lukt." Voor de commissie is het onderzoek naar betonschade, afgedwongen na tussenkomst van dp Woonbond, cruciaal. „Over de andere tien punten valt te praten", zei Kerr, „maar betonschade is zowel voor de huurders als de toekomstige kopers van het grootste be- lang." Een medewerker van Portaal heeft in vertrouwelijkheid de bewonerscommissie op de hoogte gesteld van de conclu sies van onderzoeksinstituut TNO. Lid G. Zuidema van de commissie verklaarde: „We we ten dat er betonrot zit. Neem dat maar gerust van ons aan, en reparatie kost heel veel geld." Over de splitsingsakte en de inmiddels afgegeven splitsings vergunning - vereist om van de 128 flats afzonderlijke apparte menten te maken - zei Ken- nog dat het eigendomsrecht ondui delijk is. „Nergens staat op pa pier hoe groot ons grondgebied rondom de flat is. Hoort het voetbalveldje erbij? Het par keerterrein? De vijver?" De commissie spreekt echter niet namens alle huurders, bleek tijdens de jaarvergade ring. De ergernissen over haar gedrag nemen bovendien toe. „U zoekt spijkers op laag wa ter", beet een van de bewoners de leden van de commissie gis teren toe. Een ander: „U be paalt wat wij moeten doen. U grijpt elk argument aan om de verkoop tegen te houden." Zuidema antwoordde echter: „We willen de lang zittende huurders graag helpen. Zij mo gen ook vechten voor hun recht. Mensen moeten weten wat ze straks kopen." ROBBERT MINKHORST Directeur J. de Greef van Portaal Leiden be treurt het dat de verhouding tussen de cor poratie en de bewonerscommissie is ver stoord, en 'gespannen' is. De Greef heeft op dit moment weinig hoop dat het goed komt tussen beide. „Van weigeren een rapport vrij te geven is geen sprake", reageert De Greef op de verwijten en beschuldigingen die leden van de bewonerscommissie gisteravond aan zijn adres uitten. „We hebben het rapport van TNO eergisteren op de post gedaan. Wij hebben steeds gezegd: zodra het er is, krijgen julie het. We doen daar helemaal niet geheimzinnig over. Ze wantrouwen het. En tegen ongeloof kun je niet op." De klachten over achterstallig onder houd, gebreken en lekkages zijn De Greef bekend. „We hebben opdracht gegeven om de dakbedekking te vervangen. Maar als je dat vandaag doet. zijn ze nog niet morgen aan de gang." De bewonerscommissie stelt verder dat Portaal de verplichtingen uit het onderhoudsrapport niet nakomt. Jaarlijks onderhoud kost 300.000 gulden en de cor poratie is bereid 1,5 miljoen gulden 'als bruidsschat' in de onderhoudspot te stop pen. Maar rekening houden met het ach terstallig onderhoud (kosten: ook 1,5 mil joen) doet Portaal niet, beweert de com missie. „Ze snapt het echt niet", zegt De Greef. Portaal geeft helemaal geen bruidsschat te goedgemutste gestalte loor de patisserie en een chic koffertje. Het een laptopje, maar is !t. In het koffertje zitten 'terpe messen in plaats en bytes. Uitermate gereedschap voor i'n vermaarde kook- Want de eigenaar is d minder dan de man Nederland warm heeft voor cuisine uit een ken. Cas Spijkers is weer op pad. En de tv-kok heeft als ge willig slachtoffer voor zijn kookoverval banketbakkerij Ja cobs aan de Nieuwe Rijn ge strikt. Gewapend met messen en goede zin gaat hij aan de slag. Wat gaan we vandaag ma ken, Cas? „Vandaag bereiden we een kalfshaas met champig nonsaus gewikkeld in katen spek en verpakt in blader deeg." In de ruimte achter de patisse rie, waar gewoonlijk de bakpla- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, Is het symbolische middelpunt van de stad ten vol speculaas en petitfours de oven ingaanr pruttelt een 'pannetje met donkerbruine saus op het fornuis. De zaak van René en Sylvia Jacobs was een dag eerder benaderd door John de Mol Produkties. Hen werd gevraagd of ze overvallen wilden worden. Marsepein, speculaas en pepernoten moesten namelijk het decor vormen voor de Sinterklaasuit zending van 'Cas en route', on derdeel van RTL-live, het pro gramma waar Spijkers' kook- overvallen tegenwoordig breed worden uitgemeten. En waar kun je dan beter te recht dan bij een banketbak ker? Bij Heerlijk Heerlijk, een landelijke vereniging waar meer dan honderd patisseries bij zijn aangesloten, was de naam en faam van banketbak kerij Jacobs al bekend. En dan is de keuze voor een gewillig overvalslachtoffer snel ge maakt. En de zaak speelt de rol met charme. Mevrouw Jacobs heeft nu al 150 kilo marsepein in voorraad, de sinterklaascd's maken overuren, er zijn koek jes voor bij de koffie bij de vleet en de winkel heeft zelfs twee Pieten als Cas' assistenten in stelling gebracht. Voordal de opnames kunnen beginnen, wil een dameshoofd in de deuropening nog even iets kwijt. „Mag ik u even las- Marsepeinen letters en kalfshaasjes. Cas Spijkers assisteert het personeel bij banketbakkerij Jacobs. FOTO\» HENK BOUWMAN tigvallen, meneer Spijkers?" En zonder het antwoord af te wachten. „U doet toch van die kookaanslagen. Er zit hier ver derop een slager, daar kom ik al 25 jaar. Daar moet u éééécht eens een keer gaan kijken." Daarna geeft Cas goedmoedig aanwijzingen aan de dommige Pieten aan het fornuis. „Ja, jongens. Vlees bakken is blijven spelen, draaien en rol len en door elkaar." En voor je het weet is een warm bedje ge spreid voor de kalfshaas: een laagje katenspek en champig nons. Zo meteen nog even de oven in en klaar is Cas. Maar nu eerst een verrassing voor meneer Spijkers. Het personeel biedt een plaat aan met sierlijk gespoten chocoladeletters, rij kelijk versierd met amandelen die de naaip spellen van de man die Sinterklaas qua heer lijkheden naar de kroon steekt. CAS SPIJKERS. Bon appetit. PABLO CABENDA Kaasmerk al wel gedreigd de eventuele negatieve financiële gevolgen van toekenning van de monumentenstatus op de gemeente te verhalen. Stuit be nadrukt echter dat Het Kaas merk niet speculeert op toe komstige woningbouw en ook geen plannen heeft om te ver huizen. „Die verhalen daarover zijn allemaal opgeblazen. We willen helemaal niet weg. Punt is alleen dat we op dit moment in een onzekere periode zitten over onze toekomstige afzet." Volgens de huidige wetgeving is Nederland verplicht een FOTO HIELCO KUIPERS kaasmerk aan te brengen op de exportkazen Gouda, Edam en Commissie. Zon rijksmerk maakt duidelijk dat het kaas van hoge kwaliteit betreft. Daarnaast kunnen andere kaas makers hun kaas vrijwillig voor een controle bij Het Kaasmerk aanmelden, in de hoop een kwaliteitskenmerk in de wacht te slepen. Stuit: „Maar die wet geving verandert in 2004. De kans is groot dat zo'n kaasmerk dan niet meer verplicht is, om dat het Rijk wil dat het bedrijfs leven de kwaliteitsnormen zelf regelt." mee. „De verhuurder en de toekomstige huiseigenaren storten na de splitsing elke maand een vast bedrag. Daarmee is het jaarlijkse onderhoud gegarandeerd. Er zijn wat achterstalligheden, die kosten 1,5 mil joen gulden en die betalen wij uiteraard." „Wat er tussen de commissie en Portaal is gebeurd? Waar het aan ligt? Ik weet het niet", zegt De Greef nog. „We komen er ge woon niet door. We zullen daar tot in leng te van jaren aanwezig blijven als verhuur der. Onze gesprekspartner frustreert alleen maar, pleegt obstructie. Terwijl het heel an ders kan. Naast de Condorhorst staat nog een flat, de Arendshorst en daar gaat het goed. Over het onderhoud hebben we daar hetzelfde voorstel gedaan en is iedereen er enthousiast over." Leiden heeft haast met aanpassen meters De invoering van de euro veroorzaakt een fikse stijging van de Leidse parkeertarieven. Het zogeheten hooguur- tarief (vier gulden) dat geldt voor hartje stad komt vanaf 20Ö2 ruim tien procent hoger te liggen. De parkeerder zal in dat jaar twee euro moeten inwerpen. Voor par keerplaatsen in de gebieden rond het stadshart moet bij na zes procent meer worden betaald. Dit zogeheten laaguurtarief is nu 2,50 gulden en wordt 1,20 euro. Leiden heeft haast met de aan passingen van de tarieven om dat er maar weinig bedrijven zijn die de parkeermeters en de bijbehorende apparatuur 'eu- roklaar' kunnen maken. Ge meenten die met besluitvor ming over de parkeertarieven voor 2002 treuzelen komen on deraan de wachtlijst te staan en kunnen wellicht niet tijdig over schakelen. Dan wordt parkeren onbedoeld gratis. Het bijstellen van de tarieven en het ombouwen van de appa ratuur is bepaald geen sinecure. Er moet aan allerlei rijksbepa lingen worden voldaan. De me ters mogen maar een beperkte hoeveelheid munten accepte ren in verband met de 'sto ringsgevoeligheid'. Grote ver schillen met de tarieven elders in de Randstad zijn niet toege staan, net zo min als prijsstij gingen die louter het gevolg zijn van de omschakeling van gul den naar euro. En op de achter grond speelt de mogelijkheid dat parkeergelden in de toe komst uitsluitend elektronisch kunnen worden betaald. Zou Leiden het huidige tarief exact doorrekenen, dan gaan bedragen van 1,815 en 1,134 euro gelden. Dat zijn onmoge lijke waarden voor de meters. Er moet dus worden afgerond en dat mag alleen maar naar boven omdat de tarieven van 2002 niet onder die van 2001 mogen komen te liggen. Burgemeester en wethouders verdedigen zich op voorhand tegen kritiek dat ze de omzet ting gebruiken om de gemeen tekas te spekken. Volgens hen is het tegen die tijd sowieso tijd dat de tarieven omhoog gaan. Over een aantal jaren genomen, rekenen burgemeester en wet houders voor, komen de stijgin gen neer op 2,55 procent voor het hooguurtarief en 1,45 pro cent voor het laaguurtarief. „En dat is in lijn met de jaarlijkse aanpassing van de overige ge meentelijke tarieven." Als de gemeenteraad akkoord gaat met de nieuwe tarieven kan er onmiddellijk een opdracht voor de leverancier de deur uit. Mocht er pas na 1 maart 2001 overeenstemming worden be reikt dan is de kans groot dat Leiden een extra toeslag moet betalen voor de omzettingen. Maar ook al haalt Leiden die deadline van 1 maart, dan is het nog niet af van zijn parkeerme- tersproblematiek. Er lijkt name lijk een wetswijziging op komst die het mogelijk maakt om bij parkeermeters uitsluitend elek tronisch te laten betalen. Dit onder druk van de grote steden. Burgemeester en wethouders laten zich in het raadsvoorstel nog niet uit over hun favoriete betalingswijze. Ze beloven daar later op terug te komen. Leidenaren naar kinderrechtenfestival zijn er optredens van Abel en Jody Bernal. Vijftig kinderen uit Leiden-Zuid en vijftig van het opvangcentrum in Leiden ver trekken om 9.30 uur en komen om 18.00 uur weer terug. Van de dag wordt ook een tentoon stelling ingericht, die 29 no vember om 14.00 uur in de bi bliotheek wordt geopend. Honderd kinderen uit Leiden gaan op zondag 19 november met bussen naar het kinder rechtenfestival in Rotterdam. Op het festival in de Cruise Ter minal kunnen de kinderen rap pen, skaten, skelteren, artiesten interviewen en chatten. Ook

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13