Waterteunisbloem mkt op Rijp en Groen Een levende muur bekergoudsbloem Geen gif tegen vraatzuchtige insecten VRIJDAG 17 NOVEMBER 2000 REDACTIE RIEN POLDERMAN Muren leven niet. Als je er niets aan doet dein is een muur niets anders dan met zorg op elkaar gemetselde stenen, soms geplamuurd, vaak niet. Hoe kun je die stenen laten leven of op zijn minst er min of meer levend uit la ten zien. Er zijn er die dit probleem oplossen door er bakken met le vend, vaak bloeiend groen aan te bevesti gen. Er zijn ook an dere oplossin gen, bijvoor beeld door er een klimplant tegen aan te zetten. In een huurhuis is het verstandig om van tevoren contact op te nemen met de eigenaar. Een aantal planten zullen wellicht niet mogen. En hierbij denk ik aan planten die zich met fijne worteltjes aan de muur hech ten zoals wilde wingerd (Ampelopsis) of klimop (Hedera) waarvan deze laatste volkomen onschul dig is aan muren die na de oorlog (eigenlijk na 1920) zijn gebouwd. Maar aan oudere muren kan schade optreden omdat de wortels kans zien het cementmeng- sel uitrlie vooroorlogse ja ren aan te tasten. Wil men klimplanten neer zetten die niet zelfhechtend zijn en langs een daarvoor speciaal aangebracht hek werk moeten klimmen, dan zal de eigenaar waarschijn lijk geen bedenkingen heb ben omdat een en ander gemakkelijk te verwijderen valt bij een verhuizing. Degene die in het bezit is van het huis heeft het ge makkelijker. Die kan kiezen voor een klimplant die overeenkomt met zijn per soonlijke keuze en vooral ook met de standplaats. Ook onder klimplanten zijn er zonaanbidders en plan ten die van schaduw hou den. Een en ander houdt verband met de oorspron kelijke plaats in de natuur die wij zoveel mogelijk moeten zien te benaderen. De keuze mag dus per soonlijk en afhankelijk van de plaats zijn, voor alle klimplanten geldt dat ze voldoende grond tot hun beschikking moeten heb ben. Bij het zoeken naar de GREET BUCHNER geeft antwoord op POSTBUS 507 2003 PA HAARLEM juiste plaats voor de plant is het vooral zaak te letten op eventuele kostbare lei dingen die onder geen en kel beding geraakt mogen worden. Verder is er het probleem van de funderingen en de grond er vlak omheen. Dat blijkt vaak gewoon puur zand te zijn en daarin kun nen planten nu eenmaal niet groeien. Dus is het nodig dit zand te ver vangen door goede aarde of compost. Als dat alle maal ge beurd is dan kunnen we op zoek gaan naar de enige en ware klimplant voor ons doel. Naar mijn mening is bijvoor beeld bruids sluier (Poly gonum) in veel gevallen een te wilde groeier die nauwelijks in toom te houden is, al zijn de bloemen prachtig. Ook tegen hop heb ik mijn be denkingen sedert die bij mij in de tuin op de gekste plaatsen opkomt, en als een wildeman aan het groeien gaat. Klimrozen zijn bijvoorbeeld heel mooi langs een zonnige muur al kan men er niet vlak langs lopen in verband met de stekels. Daar staat tegenover dat de blauwe regen (Wisteria) prachtig kan bloeien als hij voldoende zon krijgt. Maar vraag bij aankoop wel of het een bloeiende plant wordt, er zijn blauwe re gens die nimmer bloeien zoals ik uit ervaring weet. Mits er voldoende schaduw op de voet komt voldoen de meeste Clematissoorten wonderwel zowel op zuid alsook op andere muren. Informeer wel goed, want de ene Clematis ziet er als hij bloeit heel anders uit dan de andere. Zo zijn er grootbloemige en andere soorten met honderden kleine bloempjes. Aan een noordmuur is niet alleen de al genoemde klimop, maar ook de klimmende hortensia heel mooi. Bo vendien is het niet nodig om deze te leiden. Tot slot: denk ook eens aan de vuurdoom op oost. 'Babyboom' bij geelbuikvuurpad Geen 'fokprogramma' maar het herstellen van de natuurlijke leefomgeving voor de met uit sterven bedreigde Geelbuik- vuurpadden heeft ongekende resultaten opgeleverd. De po pulatie is tot nu toe gegroeid met 30 procent. Dat maakte heeft de Limburgse natuurgedeputeerde O. Wolfs bekendgemaakt. De precieze aantallen padden zijn onbe kend. Door de herstelmaatrege len in het natuurgebied Groeve 't Rooth is er een complete nieuwe generatie Geelbuik- vuurpadden ontstaan. Het ver heugende van de zaak is vol gens de provincie.dat de jonge padden uit meerdere popula ties bestaan, zodat het gevaar van inteelt klein is. Vanuit Tiel dreigt een invasie van de exotische waterteunis bloem in heel Nederland. Deze woekeraar kan andere inheem se waterplanten verdringen en moet daarom drastisch worden bestreden. Dat zegt Marten Scheffer van de Wageningen Universiteit. De waterteunis bloem (Ludwigia grandiflora) komt oorspronkelijk uit Zuid- Amerika. Waarschijnlijk is de exoot vanuit vijvers of tuincen tra in het milieu terecht geko men. Een kanaal langs de Waal bij Tiel is binnen een jaar al dichtgegroeid over een breedte van dertig meter. „De planten- brij zal elk jaar honderden me ters verder komen", verwacht aquatisch ecoloog Scheffer. „De plant slaat zo goed aan, doordat het zoetwater erg vuil en smerig is. Er is een overaanbod van voedsel, zoals fosfaat en ni traat." De drijvende plant, die grote, gele bloemen draagt, is een ge vaar voor de natuur. Alle Ne derlandse water- en oeverplan ten kunnen het moeilijk krijgen. Scheffer: „De groene mat aan teunisbloemen neemt alle zuurstof weg. Het leven onder water krijgt bovendien geen licht meer. Hieronder lijden vis sen en ander leven in sloot en plas sterk, zoals slakken, kevers en larven. Er blijft straks niet veel meer over dan een enkele platworm en bloedzuiger. Grootste probleem is dat de plant winterhard is. Andere ontsnapte' exoten als watersla en waterhyacinth kunnen niet tegen de kou en leggen daarom het loodje in de winter. De be dreiging van de waterteunis bloem voor de levende natuur is echter serieus te nemen, al dus Scheffer. „Volgens de Ver enigde Naties is introductie van exotische planten de op een na belangrijkste reden van achter uitgang in biodiversiteit van de vegetatie. Nummer een staat het verlies aan leefgebieden, door natuurrampen, afgraving en houtkap." Rigoureuze bestrijding van de waterteunisbloem moet priori teit hebben, meent de hoogle raar. Wegknippen en verwijde ren is de enige remedie. Eind augustus zijn door het water schap Linge tien vrachtwagens vol planten uit de vaart bij Tiel gehaald en afgevoerd. „Maar de plant is een taaie rakker en laat zich niet zomaar uitroeien. Er blijven restanten achter in het water die wegdrijven en elders makkelijk weer aanslaan", waarschuwt Scheffer. In het noorden van de Verenig de Staten is de plant al uitge groeid tot een probleemsoort. Daar wordt geëxperimenteerd met de inzet van een kever die de plant aanvreet. „Maar we 'tig Zijl moeten voorzichtig zi introductie van deze na vijand. Misschien lustij wel graag appels. En da de fruitteler in last." Preventie is volgens hei langrijker. De lokale wa heerders overal in het li moeten zorgen voor scl water in sloot en plas,„ zal de waterplant zicht der kunnen verspreidet PETER DE JAEGER» The Greenery Toestand vuurvlinder blijft zorgelijk Meer rendement vooi bezuinigt opnieuw The Greenery, het grootste con glomeraat van groente- en fruitveilingen in Nederland, gaat opnieuw het mes zetten in de kosten. De veiling, eigendom van een coöperatieve vereni ging van telers, draait dit jaar met verlies. Een woordvoerder wil niet zeg gen hoe groot het verschil tus sen kosten en opbrengsten is. Onduidelijk is hoe de bezuini gingen eruit komen te zien. Over sluiting van locaties of het schrappen van banen is nog geen besluit genomen. Dit jaar heeft The Greenery ook al de kosten gedrukt: bij 'opera tions', de verzamelnaam voor de veilingactiviteiten, is 15 mil joen gulden bespaard. Vooruit lopend op deze bezuiniging zijn de tarieven die dë telers moeten betalen, dit jaar lager. „The Greenery heeft de tarieven te snel verlaagd", aldus de woord voerder. Een ander probleem is dat gro te tuinbouwbedrijven in ver houding minder betalen dan kleine. Doordat de schaalver groting sneller ging dan ver wacht, bleven de opbrengsten voor The Greenery achter. Het bedrijf wil daarom de tarie ven 1 procentpunt verhogen, dat wil zeggen dat de telers 1 procent meer moeten betalen van de omzet dan dit jaar. The Greenery stelt dat elders in de wereld veel meer moet worden betaald. Woensdag maakte The Greene ry ook bekend de handelspoot in Engeland te reorganiseren. Door veredeling kan het oliege halte van de bekergoudsbloem met dertig procent worden op geschroefd. Samen met een ho gere productie per hectare wordt het een aantrekkelijk ge was voor boeren. Dat blijkt uit het proefschrift van Lysbeth Hof die op dit onderwerp pro moveerde aan de Wageningen Universiteit. Op het onderzoeksinstituut Plant Research International heeft ze zeven jaar lang gesleu teld aan verbetering van dit nieuwe akkerbouwgewas. Ze werkte alleen met kruisingen en heeft geen biotechnologische ingrepen toegepast om van de ze wilde plant een commercieel cultuurgewas te maken. Ze selecteerde onder meer op oliegehalte. De lucratieve olie van de oranje bloeiende gouds- bekerbloem heeft een bijzonde re samenstelling en isd geschikt als industriële stof voor onder meerst middelen, schuimplasü geur- en smaakstoffen, bleem is vooralsnog dal plant vroegtijdig zijn za wegschiet. Hierdoor isi soms maar de helft van eerst aanwezig was opl Veredeling op het lang houden van het zaad is mogelijk, blijkt uit der Hof. Wel heeft ze de opbren de goudsbloem weten gen van 250 naar 5001 hectare. Verdere verhog noodzakelijk, omdat de pas rendabel wordt bij maal 600 kilo, aldus de zoekster. PETER DE JAEGER» Bloeigen ontdekt in koolzi De vlinders hebben een iets beter jaar gehad dan vorig jaar, maar sommige soorten, zoals de grote vuurvlin der, staan er slecht voor. archieffoto wfa cees spruijt Het aantal grote vuurvlinders in Nederland blijft te laag. Onder zoek door de Vlinderstichting heeft weliswaar enkele nieuwe voortplantingsplekken opgele verd. maar op andere plaatsen is de bedreigde dagvlinder ver dwenen. De grote vuurvlinder is een van de meest bedreigde dagvlinders in Nederland. De ondersoort, batava, komt alleen nog hier voor. Volgens de Vlinderstichting is de grote vuurvlinder de belang rijkste soort van Nederland. De stand van de grote vuurvlin der is de afgelopen dertig jaar sterk teruggelopen. Kwam de vlinder in 1970 nog in zeven moerasgebieden voor, in 1998 waren dat er nog drie. Oorzaak van de achteruitgang is het steeds pleiner worden van het leefgebied. De grote vuurvlin der zet zijn eitjes het liefst af in jonge rietlanden, die steeds schaarser worden. Onderzoek van de Vlinderstich ting heeft afgelopen jaar in de Weerribben en de Wieden en kele nieuwe voortplantings plekken opgeleverd. Van de be kende plekken waren er slechts enkele met veel eitjes. In de Bancopolder bij Lemmer is de vlinder helemaal verdwenen. Met een herstelplan probeert de Vlinderstichting de soort hier weer terug te krijgen. In het algemeen viel het aantal waarnemingen van de vlinders en jaar tegen. Australische onderzoekers heb ben in koolzaad het gen (drager van erfelijke eigenschappen) gevonden dat het tijdstip van de bloei regelt. Binnen een jaar denken ze een soortgelijk gen in tarwe en rijst te isoleren. Door te sleutelen met dit gen zijn over zes jaar graanrassen verkrijgbaar die zijn aangepast aan het regionaal klimaat en op elk gewenst moment bloeien. De onderzoekers van het agra risch overheidsinstituut CSIRO in Canberra denken dat dankzij hun vondst de productie van landbouwgewassen tot een kwart kan stijgen. Vooral boeren in de Derde We reld zijn gebaat bij dea we, aangepaste rassen, nen zij. Tot nu toe legt beeld rijst vaak het loo onverwacht intredend! overleeft tarwe niet de hitte tijdens de bloei. I groeiperioden af te ste: op de lokale weersitua ven die problemen ad De plantenkundigenli Peacock en Liz Dennis middels voor hun ontd gelauwerd met de hoo< tenschappelijke onden van Australië. VRAAG ANTWOORD Johanna Hulshof uit Haarlem heeft slechte plekken in het gras, waarschijnlijk veroorzaakt door emelten of ritnaalden die ondergronds de planten aan vreten. Natte planken op het gras geven uitsluitsel wie er vreet. Ze kruipen eronder. Emelten zijn de witte larven van de langpootmug en ritnaalden zijn lichtbruine larven van een kever. Ze leven enkele jaren on der de grond tot ze als volwas sen dier uitkruipen. Probeer ze te vangen met doorgesneden aardappelen waarvan de snij- kant in suiker is gedompeld. Stop iets onder de grond en controleer elke dag. Gebruik geen gif. Daarmee worden de beste verdelgers, de vogels ge dood. Verwen het gras vooral met goede compost en organi sche mest, dus niet met kunst mest. Voor P. Van Schie uit Oegst- geest, die emelten in het gazon heeft, geldt hetzelfde antwoord als voor Johanna Hulshof. Trachten te vangen met behulp van vochtige planken op het gras waar ze onder kruipen en met doorgesneden aardappelen waarvan de snijkant in suiker is gedoopt. Die worden iets inge graven en net als de planken el ke morgen gecontroleerd. Ove rigens houd ik me aanbevolen voor een meer gemakkelijke maar milieuvriendelijke bestrij ding van de larven van de lang pootmug. Mevrouw Michiels van Ren- senich uit Aerdenhout heeft chrysanthen die het aan de zuidkant goed doen maar aan de zuidwestkant is er veel in sectenvraat, waarschijnlijk oor wurmen die weigeren in de be kende pot met stro te kruipen. Zijn het wel oorwurmen en geen kevers of slakjes? In elk ge val zijn de planten om welke re den dan ook zwak. Alle zwakke planten zijn prooi voor insecten en ziekten. Dus zou ik om te beginnen de grond verversen. Mocht dat niet helpen, dan toch een andere standplaats. Mevrouw Schilling uit Haar lem wil weten of er middelen zijn tegen katten. Cacaodoppen op de grond helpt prima. Ook heeft Ecostyle een geur in de handel die katten afschrikt. Mevrouw Philips uit Haar lem wil haar hortensia, naar ik aanneem Hydrangea macrop- hyllum, nu snoeien. De doch ters adviseren om dat pas in het voorjaar te doen. Ze hebben ge lijk. Deze planten zijn matig winterhard en pas in het voor jaar worden enkele oude takken weggenomen. De jonge takken blijven ongemoeid. Bij strenge vorst in het voorjaar de struik enigszins beschermen. J. Horsman uit Lisse heeft zaad van de doornappel, een De wijfjes van langpootmuggen deponeren in de herfst hun eitjes door een legbuis in de grond. De daaruit komende larven, emelten, zijn be ruchte plantenvemielers. foto anp jaap wolterbeek inmiddels zeldzame heksen plant, die mooi maar giftig is. Volgend voorjaar zaaien, dan komen ze elk jaar terug zoals ik uit ervaring weet. De familie Hooken uit Heemstede heeft een passie bloem die weliswaar knoppen maakt maar geen bloemen. De plant krijgt twee maal per week Pokon en dat lijkt teveel van het goede voor een plant die van matig voedzame goed doorla tende grond houdt. Dus geen kunstmest meer maar wel goe de nieuwe aarde rond de voet en de wortels bij vorst goed be schermen. De plant is matig winterhard. P. Hundersmarck uit Leiden maakte me attent op een fout. Ofschoon ik altijd schrijf dat de Agapanthus houdt van grond met iets klei, heb ik een keer per ongeluk turf geschreven in plaats van klei. Dat is dus fout. Het moet klei zijn. Maria H. Smid uit Haarlem vraagt de naam van een goed informatief boek over tuinplan ten. Daar zijn er veel van, maar mijn persoonlijke voorkeur gaat uit naar Beste Tuinplanten, uit gave Terra, prijs nog geen 30 gulden. Daarin worden 2000 planten en beschreven en in kleur afgebeeld. A.J. Groeneveld uit Haarlem heeft dit jaar penningkruid on der de rozen laten groeien. Dat was geen succes. Nu was de zo mer nat en daar hebben veel rozen last van gehad. Pas liever lavendel toe, of afrikaantjes (doden ook wortelaaltjes), knof look (versterkt de geur van de rozen hoe vreemd het ook lijkt). De druiven van R. Bierman uit Noordwijk geven proble men, althans de witte. Barsten ofschoon de blauwe het goed doen. Ik ken het antwoord niet. Wellicht een deskundige lezer? Bel eens de voorlichting over groen in Haarlem. Tel 023-5114640. De Tibouchina van G. v.d. Sluis uit Haarlem wil 's winters een temperatuur rond 10 gra den en een schotel grind met water in verband met de lucht vochtigheid. Verdraagt 's win ters goed zon en moet in het voorjaar worden verpot in goe de bloemistenaarde. Kan dan ook gesnoeid worden, oude takken tot de helft en jonge op twee knoppen. Aan schaduw- planten zal ik in de loop van de winter uitgebreid aandacht be steden zodat men in het voor jaar weet wat er aangeschaft kan worden. A. de Nobel uit Haarlem meldt trots dat de cliw zoen voor de derde k« Dat heb ik nog nimme hoord of meegemaakt geval gefeliciteerd mei ces. Waarschijnlijk we plant wel goed behand niet vaak verpot. Clivia en immers het beste a, wassen planten weinig verpot, bijvoorbeeldoi jaar. Men gebruikt g mistenaarde. De stekh entegen worden tijden wikkeling wel verpot oi delijk in een pot metï meter doorsnee komea staan. Liefst een aard? pot, ook dat is van bel het voorjaar en de zon de aarde vochtig geho, tegen de winter d de winterse rustperiod minder water. Zodrad stengels verschijnen gi meer vocht toedienen de week iets vloeibare de bloemstengels delï de lengte hebben. Na weer bemesten. Dat i ele gebruiksaanwijzing de briefschrijver zal dit weten. In elk geval zoo jonge stekken verderki de moederplant weeri geven en nu maar hopi plant het weer zo g Greet Buchner HET WEER Cryptogram Horizontaal: 1 Vrouwelijke schoorsteenkap (6); 4. Dat dier moet nodig ontleed worden (5); 5. Zo hoogstaand is een jongen aan de maat (4); 7, Verlangen dat niet saaier kan zijn (5); 8. Dat document is er nog niet zo lang (3); 9. In een Engelse brief staan er nog veel meer! (6); 10. Door de drank gaat het verkeerd met een rund (6). Verticaal: 1. Door voortplanting wordt het een geslacht (9); 2. Haar strafwerktuig (5); 3. Inval om de bus te vullen (4); 4. Dubbel kadaver (7); 6. Dat roofdier is nog niet gevangen (3), 8. De waarde van lof (4). Oplossing van donderdag: HORIZONTAAL: 1. Fbi; 3. ram; 6. la; 9. va; 10. Oslo, 12. omen, 14. onera; 16. annexeren; 19. tg; 20. en; 21. hovelinge; 26 icing; 27. rush; 29. roos; 31. es; 32. de; 33. mol; 34. ten VERTICAAL: 1 Flora; 2. bas; 4 ave; 5 manen; 7. zone; 8. vore; 11. longvis; 13. marengo; 15. ex; 17. nto; 18. eng; 21. harem; 22. echo; 23. li; 24. inri; 25 etsen, 28. uso; 30. ode Intensiverende IJslanddepressie De barometers boven het noorden en oos ten van Europa zitten in de lift. Alle model len zinspelen nu op de vorming van een krachtig hogedrukgebied boven het noord oosten van Europa. Bovendien wordt bo ven het noorden van Rusland een reservoir van zeer koude gecreëerd. De grote vraag is echter of het Russisch-Finse hogedrukge bied voldoende uitdijt om depressies de toegang tot West Europa te ontzeggen. Op grond van het Duitse atmosfeermodel was die conclusie gisteren een reële mogelijk heid; de atmosfeermodellen van deze vrij dag zijn een fractie minder overtuigend. Voorlopig maken oceaandepressies de dienst uit en dat betekent aanhoudend wis selvallig weer. De komende dagen valt er waarschijnlijk dermate veel regen dat de herfstsommen in het westen van het land plaatselijk tot boven de 500 millimeter stij gen. Dat is twee keer zoveel als normaal. Kandidaten voor een halve meter herfstre gen (bekeken over de periode vanaf 1 sep tember) zijn onder meer Haarlem-Zuid, Uitgeest en in de Kop van Noord-Holland Dirkshorn. Morgen is het eerst nog droog maar later op de ochtend begint het in het westen van het land te regenen en tijdens de middag breidt de nattigheid zich verder over het land uit. Bovendien neemt de zuidwesten wind flink in kracht toe: over land tot vrij krachtig, aan de kust tot hard en mogelijk stormachtig, windkracht 8. De temperatuur stijgt tot maximaal 7-8 graden. Regen en wind worden veroorzaal dat een intensiverende IJslanddep naar de Noordzee koerst. Aan des van het systeem komt een randsK* ontwikkeling. De storing blijft waai lijk ook op zondag boven onze stri gen. Dat betekent aanhoudenden! kansen. Tijdens het afgelopen etmaal 1 vooral tijdens de middag en avond gend. De hoeveelheden bleven bef een millimeter of vijf. Op Valkenbi nog 7 millimeter opgevangen. Inh bleef het tot laat in de middag dra werd de 10 graden plaatselijk ovei den.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10