Gevechten Westoever escaleren it zat vermoedelijk jaar onschuldig vast Ambitieuze Katherine Harris kreeg en greep haar kans Vietnam-bezoek kroon op Clintons werk Buitenland ra loofsgenoten Ambon ook onderling slaags Republikeinen melden fraude in Palm Beach 'Verbod diermeel geeft vals gevoel van veiligheid' Genetische bescherming tegen CJD bestaat niet DERDAG 16 NOVEMBER 2000 ans onderzoek naar Srebrenica Het Franse parlement heeft gisteren besloten tot de op- ngvan een Srebrenica-commissie. Deze moet opheldering ,over de gebeurtenissen in de Bosnische moslimenclave i 1995. Bevelhebber van de VN-troepen in het vroegere islavië was destijds de Franse generaal Bernard Janvier. De nissie van tien afgevaardigden heeft als rapporteurs Fran- Éotard. minister van defensie van maart 1993 tot mei en de socialist Francois Lamy. In juli 1995 veroverden de ische Serviërs de 'veilige' enclave, die door Nederlandse liren werd beschermd. De Serviërs vermoordden duizen- nosüms en deporteerden 45.000 anderen. Idova zoekt presidentskandidaat Geen enkele Moldovaan lijkt warm te lopen voor het dentschap. De parlementaire commissie die is belast met ganisatie van de verkiezingen in Moldova moest gisteren ■ven dat zich geen enkele kandidaat heeft gemeld. Mensen et ambt willen vervullen, moeten zich vóór 25 november rijven. De verkiezingen worden op 1 december gehouden, nam het parlement een kieswethervorming aan, waar de president voortaan indirect zou worden gekozen. De ige president Lucinschi, de ex-president Snegur en de nunist Voronine hebben al aangegeven zich niet voor het beschikbaar te stellen. ïvaller Harrison niet vervolgd fD De man die eind vorig jaar ex-Beatle George Harrison tak en diens vrouw verwondde, wordt niet vervolgd. Hij is een rechtbank ontoerekeningsvatbaar verklaard. De 34-ja- lichael Abram uit Liverpool is volgens zijn arts schizofreen ranoïde. Abram dacht dat alle Beatles heksen waren, en arrison bezit van hem had genomen. Hij wilde de ex-Beat- moorden om een einde te maken aan deze toestand. Vol- ajn psychiaters heeft Abram veel berouw getoond voor aad. Hij wordt nu gedwongen opgenomen in een psychia- ekliniek, waar hij mogelijk zijn leven lang moet blijven. itunica blijft tribunaal afwijzen lurc» Het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag is niet ge- om alle gruwelijkheden uit de Balkan-oorlogen te achter- President Kostunica van Joegoslavië wil liever naar Zuid- ans voorbeeld waarheids- en verzoeningscommissies op- •n. „Met de snelheid waarmee het tribunaal werkt, zijn we ijfrig jaar nog bezig", zei Kostunica gisteren voor het eu- lement. Hij liet verder weten dat vervolging van oud-dicta- ilosevic geen prioriteit heeft. De economische en sociale emen van Joegoslavië krijgen voorrang. Milosevic zal zich Igens eerst moeten verantwoorden voor zijn eigen volk. 1 lering aan het tribunaal lijkt daarmee voorlopig van de De VS eisen uiüevering als voorwaarde voor hervatting ehulp aan Belgrado. over EU-steun aan Balkan sburg De landen van de Europese Unie trekken ruim ïiljard gulden uit voor de wederopbouw van de Balkan, ra bijna twee miljard minder dan de Europese Commissie d rnoodzakelijk achtte. Het geld voor de Balkan wordt ten ui veggehaald bij de subsidies voor het Middellandse-Zeege- ri Het akkoord tussen de EU-lidstaten over de Balkansteun gisteren na maanden van moeizaam onderhandelen tot Spanje verzette zich aanvankelijk hevig tegen een korting gelden voor landen als Algerije, Tunesië en Marokko. Uit- lijk gaven alle EU-landen echter hun ja-woord, waardoor in iropees Parlement er nauwelijks meer iets aan kan veran- nten uit Los Angeles corrupt celes Drie agenten uit de Amerikaanse stad Los Angeles steren schuldig bevonden aan belemmering van de in het ergste politieschandaal uit de geschiedenis it korps. Het is de eerste van een hele reeks rechtszaken agenten die werkzaam waren in de immigrantenwijk lart. Agepten van het bureau in de wijk worden verdacht ci et neerschieten, slaan en vals beschuldigen van honder- oschuldigen, voornamelijk immigranten uit Mexico en en-Amerika. Het trio ontkent alles. De zaak kwam aan het toen een agent werd gepakt bij het stelen van in beslag nen cocaïne uit het politiebureau. Voor strafvermindering hij getuigen tegen zijn collega's. Als gevolg hiervan zijn honderd veroordelingen ongedaan gemaakt. danh iheo haerkensOok de eenheid onder de mos- mdent lims vertoont na bijna twee jaar burgeroorlog scheuren. De Molukse eiland Ambon scheidslijnen zouden hier lo- ïn moslims tegen mos- pen tussen de autochtone Am- christenen tegen chris- bonese moslims en de moslims evechten. Bij onderlinge die oorspronkelijk van elders en tussen christelijke afkomstig zijn, zoals Makassa- ngroepen die tot voor ren, Bugis en Butonezen. men tegen de moslims Verder zou het niet meer bo- zijn deze week enkele teren tussen strijders van de in vlammen opgegaan, van Java afkomstige moslim- diverse moslimgroepen groep Laskar Jihad en de aan- ich gewelddadige, on- hangers die ze op Ambon heb- iconflicten voor. ben geworven. Bovendien loopt irlinge strijd tussen de samenwerking tussen mos- mn heeft zich onder lims op Ambon en geloofsgeno- wrgedaan in Kudamati, ten op de naburige eilanden k in Ambon-stad, aldus stroever dan voorheen. Er zijn derlandse pater Cees zelfs berichten dat inwoners in die in het centrum van het noordwesten van Ambon •stad woont en werkt, onderling slaags zijn geraakt. harkemabloed hebben gevonden tijdens een koffiepauze. De politie beschouwde Dow- ange Stephen Downing ning echter als dader en zou Britse Bakewell heeft hem zo onder druk hebben ge- delijk 27 jaar onschuldig zet dat hij na een verhoor van 'gezeten na een veroor- zestien uur een bekentenis te- degens moord. Na al die kende. Bij het verhoor was geen ft een herzieningscom- advocaat aanwezig. Downing •ijn zaak terugverwezen trok zijn bekentenis later weer hof van beroep. Dow- in, maar de jury die hem schul- zijn ouders hebben nu dig verklaarde, kreeg nooit te hoop dat zijn naam horen dat hij de verstandelijke Kuiverd en dat hij bin- vermogens van een kind had. wordt vrijgelaten. Inmiddels zouden er nieuwe stijds 17-jarige Dow- bewijzen zijn, waaruit blijkt dat !rd in 1973 veroordeeld Downing de moord ,niet kan moord op zijn toen 32- hebben gepleegd. Downing laatsgenote Wendy Se- heeft zijn onschuld al die jaren zou haar hebben volgehouden, en dat heeft hem en op de begraaf- vele jaren extra achter slot en 'aar Downing werkte als grendel gekost. Psychiaters oor- L De verdachte, die de deelden bij de behandeling van uele vermogens had beroepen steeds dat hij met zijn kind van elf, meldde ontkenning wegliep voor zijn de politie de vondst vermeende wandaad, en dat hij slachtoffer. Hij zou haar nog steeds een gevaar was voor Meed n onder het de samenleving. 'Oorlog om de wegenlijkt begonnen De gewapende strijd op de Westelijke Jordaanoever wordt steeds heviger. Gisteravond beschoten Israëlische gevechtshelikopters doelen in Beit Jala, Tulkarm, Jericho, Nablus en Hebron. De Palestijnen waren ditmaal niet te voren gewaarschuwd. tel aviv ad bloemendaal correspondent Bij de aanval op Beit Jala kwam een Duitse arts om het leven die gewonden hielp. Elders op de Westoever en in de Gaza- strook schoten Israëlische sol daten acht Palestijnen dood. De luchtaanval op Beit Jala begon gisteravond laat. Vanuit dit Pa lestijnse dorp hadden militiele den eerder op de dag geschoten op Gilo, een op de Westelijke Jordaanoever gelegen voorstad van Jeruzalem. Harry Fischer, de Duitse arts die gisteravond om het leven kwam, woonde in Beit Jala met zijn Palestijnse vrouw. Zeven andere dorpelingen raakten ge wond. Volgens een Israëlische legerwoordvoerder waren de doelen van de luchtmacht el ders op de Westelijke Jordaan oever 'bases' van de Fatah-mili- tie Tanzim. Gisteren, de 15de november, vierden de Palestijnen 'onaf hankelijkheidsdag' zonder on afhankelijkheid. Voor de zo veelste maal is de uitroeping van een Palestijnse staat uitge steld. Niets wijst erop dat de Palestijnse bevolking van plan is de gewapende strijd op te ge ven. Marwan Barghouti, Fatah- leider op de Westelijke Jordaan oever, zei gisteren dat de Pales tijnse 'onafhankelijkheidsdag' de verwijdering inluidt van alle Israëlische soldaten en kolonis ten uit de bezette gebieden. De Israëlische regering ziet Barghouti's verklaring als het teken dat 'de oorlog om de we gen' is begonnen. Het leger be heerst nog altijd 87 procent van de Westelijke Jordaanoever en 30 procent van de Gazastrook. De afgelopen dagen is daar het aantal bomaanslagen en be schietingen langs doorgaande wegen sterk toegenomen. Jood se kolonisten rijden als het even kan in militaire konvooien of in gepantserde voertuigen, maar de meesten wagen zich al niet meer op de weg. De Palestijnse president Ara fat ziet ondanks alles 'licht en hoop aan het eind van een don kere tunnel'. Hij zegt dat in een op video opgenomen rouwrede voor Lea Rabin, de vrouw van zijn in 1995 vermoorde vredes- partner, premier Yitzhak Rabin. De video werd gisteravond ver toond op de Israëlische televisie en later ook op de Palestijnse. Arafat zei dat hij 'met eer bied' een bloem heeft gelegd op Lea Rabins kist, daarmee zijn toewijding hernieuwend aan 'de vrede van de dapperen, mijn definitieve keuze'. Het leg gen van de bloem was overi gens symbolisch. De Israëlische regering had hem duidelijk ge maakt dat hij niet welkom zou zijn op de begrafenis, gisteren in Jeruzalem. Lea Rabin is naast haar man begraven op de Herzl-begraafplaats. west palm beach achille prick Het lijkt er steeds meer op dat George W. Bush de nieuwe Amerikaanse president gaat worden, dus zouden de Repu blikeinen weinig te klagen moe ten hebben over het verloop van de verkiezingsklucht in Flo rida. Toch deinsde het Bush- kamp er gisteren niet voor terug zware beschuldigingen te uiten aan het adres van een Demo craat in de kiescommissie van West Palm Beach. Voor de tweede achtereenvol gende dag zaten 's ochtends ruim honderd mensen klaar om te beginnen aan de handmatige telling van 460.000 stembiljet ten. En voor de tweede keer werd de mega-klus door de driekoppige kiescommissie uit gesteld. De commissie wil eerst van de rechter weten of de zo genaamde dimple chads, stem biljetten die niet zijn doorge prikt maai' achter de naam van een kandidaat slechts een kuil tje in het papier vertonen, moe ten worden meegeteld of niet. Vlak na die beslissing eiste het Republikeinse kamp de aandacht op. Bush-woordvoer- der Tucker Eskew eiste het af treden van kiescommissie-lid Carol Roberts, omdat zij zich alleen maar zou laten leiden door haar vurige wens dat het Witte Huis de komende vier jaar wordt bewoond door Al Gore. Republikeinse waarne mers zouden hoogstpersoonlijk hebben gezien hoe Roberts du bieuze stembiljetten op de sta pel van Gore zou hebben ge legd. Ook zou ze biljetten met op zet dusdanig hebben betast dat er een gaatje ontstond achter de naam van Al Gore. ,,Ze kon soms maar niet van de biljetten afblijven", licht Eskew zijn aan klacht even later toe. „Buigen, draaien, wrijven, twee tot drie keer onnodig betasten. En nee, het gaat hier niet om onzedelijk gedrag. We hebben het nog steeds over de verkiezingen." De Democraten reageerden verbolgen. „Dit is de bespotte- lijkste beschuldiging die ik ooit heb gehoord", zei hun advo caat Dennis Newman. Carol Roberts zelf, toch al niet meer honderd procent fit door alle gebeurtenissen van afgelopen week, was duidelijk even uit het lood geslagen. Even later verweerde ze zich echter met de mededeling dat de complete wereldpers, de twee andere leden van de kies commissie en ook Republikein se waarnemers over haar schouder hebben meegekeken toen ze de stembiljetten in haar hand had. Ze denkt er dan ook niet aan om terug te treden. Dat zal ook niet gebeuren, want het kiesdis trict West Palm Beach zag geen reden om haar uit de kiescom missie te zetten. Iets meer dan 25 jaar na de dra matische evacuatie van de am bassade in Saigon zet een Ame rikaans staatshoofd vandaag voet op Vietnamese bodem. Voor president Clinton moet het bezoek een bekroning wor den van de buitenlandse poli tiek in zijn twee ambtstermij nen. De president, die nooit vies is geweest van symboliek, pro beert een maximaal gewicht aan het bezoek te geven: „Ik ga naar Vietnam om een nieuw hoofdstuk te openen in onze relaties". Nu hij als vredestich ter in het Midden-Oosten is mislukt, lijkt een definitieve verzoening met Vietnam de passende manier om afscheid te nemen. Voor de Vietnamezen is die rol hem op het lijf geschreven. Me dia in het land leggen de na druk op Clintons kritiek op de oorlog in de jaren zestig. Hij omzeilde militaire uitzending naar Zuidoost-Azië en dat waarderen veel Vietnamezen. In de Verenigde Staten wordt daarover genuanceerd gedacht. „Hij gaat 31 jaar te laat", sneer de een Vietnamese balling in de VS, verwijzend naar het jaar waarin Clinton moest opkomen voor militaire dienst. Sommige oorlogsveteranen noemen het bezoek een belediging voor de 58.000 Amerikaanse soldaten die in Vietnam zijn gesneuveld. Toch staan veel veteranen en leden van de 1,3 miljoen men sen tellende Vietnamese ge meenschap in de VS positief te genover het bezoek. „We moe ten dat droevige hoofdstuk ach ter ons laten", stelde een verte genwoordiger van de stichting voor oorlogsveteranen in de Washington Post. De agenda voor het driedaags bezoek is een zorgvuldig sa mengestelde mix. Toekomstige economische samenwerking staat centraal. Washington en Hanoi ondertekenden onlangs een handelsovereenkomst. Ver wacht wordt dat Clinton daar naast het moeilijke onderwerp van de mensenrechten in Viet nam zal aansnijden. Het Con gres in Washington stelt dit als voorwaarde voor het goedkeu ren van het handelsverdrag. Verwijzingen naar de oorlog worden zo veel mogelijk verme den. Wel besteedt Clinton aan dacht aan de zoektocht naar vermiste Amerikaanse soldaten. Maar er zal ook aandacht zijn voor de schade die het chemi sche wapen Agent Orange nog altijd aanricht in Vietnam. De VS weigerden tot nu toe enige verantwoordelijkheid te nemen voor deze ramp voor milieu en volksgezondheid. Het liefst kweken de VS en Viet nam echter wederzijdse good will met thema's die niet aan de oorlog doen denken. Zo zal Clinton zich inzetten voor het verbeteren van de veiligheid op de Vietnamese wegen. De VS sponsoren een project om het gebruik van bromfietshelmen te stimuleren. Ook verleent Washington hulp aan slachtof fers van de overstromingen van dit jaar in de Mekongdelta. Vietnam moet meer worden dan de naam van een oorlog, is het motto. Als het Clinton lukt zijn landgenoten zo ver te krij gen, sluit hij zijn president schap alsnog af met een diplo matiek succes. Er bestaat geen genetische be scherming tegen de dodelijke ziekte van Creutzfeldt-Jakob (CJD), de menselijke variant van de gékke-koeienziekte (BSE). Dit blijkt uit een onder zoek waarin de genetische code van slachtoffers van de ziekte werd vergeleken met die van le den van een vroegere kanniba- lenstam in Papoea-Nieuw-Gui- nea. De resultaten zijn gepubli ceerd in het blad New Scientist. Alle 88 mensen die tot nu toe in Groot-Brittannië zijn overle den aan de variant van Creutz feldt-Jakob die in verband wordt gebracht met BSE, had den bepaalde genetische over eenkomsten die bij circa een derde van de bevolking voorko men. Dit bracht enkele weten schappers ertoe te veronder stellen dat het andere tweeder de van de bevolking niet door de ziekte zou kunnen worden getroffen. De genetische gegevens van de CJD-slachtoffers werden ver geleken met die van leden van de stam op Papoea-Nieuw-Gui- nea. Daar overleden de afgelo pen honderd jaar zo'n 2.500 mensen door de hersenziekte Kuru, die grote overeenkom sten met CJD vertoont. .Als te ken van respect aten nabe staanden de hersenen van de overledenen op. Kuru werd op die manier doorgegeven. De praktijk werd veertig jaar geleden verboden, waardoor het aantal ziektegevallen daal de. Er zijn echter nog steeds stamleden die tientallen jaren nadat zij de hersenen tot zich hebben genomen, ziek worden. Nu zijn er nog elf stamleden die de ziekte hebben. De genetische 'opmaak' van de mensen die met Kuru zijn besmet, blijkt geheel anders te zijn dan die van de CJD-patiën- ten. Juist de opmaak die door we tenschappers als de beste be scherming tegen de menselijke variant van de gekkekoeienziek- te BSE werd beschouwd, is te rug te vinden in de Kuru-slacht- offers. foto afp stan honda washington john wanders correspondent In het centrum van de orkaan die de afgelopen week over bestuurlijk Florida raasde, bevond zich een 43-jarige Republikeinse, genaamd Katherine Harris. Tot vorige week was ze een anonieme ambtenaar, maai' na de verkiezingsdag wist ze zich plotseling in een uitzonderlijke machtsposi tie. Harris had het lot van Democraat Al Gore in handen. Gisteravond besliste ze in diens nadeel. Dat uitgerekend zij George W. Bush een onverge telijke dienst lijkt te hebben bewezen door hem het - voorlopig - laatste duwtje naar het Witte Huis te geven, is in Democratische kring slecht gevallen. Begin dit jaar liep Harris in de staat New Hampshire namelijk nog campagne te voe ren voor George W., de broer van haar baas, gou verneur Jeb Bush van Florida. Nu ligt de wereldpers aan haar voeten en staat ze permanent onder bewaking van de politie van Tallahassee. De ambitieuze Harris is op en top Republikeins. De flamboyante ex-makelaar en voormalig werkneemster van computergigant IBM behoort niet tot de vriendenkring van de Bushes, maai' dat kan veranderen. Harris' functie, die van secretary of state (de hoogste ambtenaar), krijgt inhoud en kleur in een verkiezingsjaar. Het is dan haar taak om erop toe te zien dat het verkiezingsproces in Florida ordelijk verloopt. Dat wil zeggen, volgens de wet telijke voorschriften. Als 'opperhoofd verkiezin gen' zou Harris onpartijdigheid moeten uitstra len, maar daarvan is geen moment sprake ge weest, betogen haar critici. Zelf houdt ze vol dat ze in deze hectische dagen haar partijbelang absoluut ondergeschikt heeft gemaakt aan de wet van Florida. Over haar per soonlijke voorkeur in het historische titanenge vecht tussen Bush en Gore bestond echter nooit enig misverstand. Harris was in de lange aanloop naar de verkiezingen werkzaam voor de Bush- campagne in Florida, en ze was gedelegeerde op de Republikeinse conventie in Philadelphia. Ook ronselde ze generaal b.d. Stormin'Norman Schwarzkopf, held van de Golfoorlog, voor een met geld van de belastingbetaler gemaakte televi siecommercial. Met die spot beoogde Harris naar eigen zeggen slechts de opkomst bij de verkiezin gen te bevorderen. Maar ze koos met Schwarz kopf wel voor een boodschapper die nationale bekendheid geniet als Bush-aanhanger. Vrijwel elke netelige situatie kent een grijs sche mergebied. Katherine Harris heeft binnen haar wettelijke mogelijkheden ongetwijfeld alles ge daan om de grenzen van dit schemergebied op te zoeken om zo Bush aan het presidentschap te helpen. Het Gore-kamp sprak daarom reeds hardop het vermoeden uit dat Harris in ruil voor haar loyaliteit aan de partij door een regering- Bush vast en zeker zal worden beloond met een mooie ambassadeurspost of een baan in het ka binet. Harris" huidige functie zal in 2002 worden opge heven en dat maakte de ingewikkelde situatie nog complexer. De kapitaalkrachtige Harris - naar verluidt bezit ze 15 miljoen gulden - liet eerder blijken geïnteresseerd te zijn in een zetel in de Senaat in Washington. Ze heeft in elk geval een uitgelezen kans gekregen en gegrepen om onnoemelijk veel krediet op te bouwen in eigen kring. Byrne besprak gisteren met het europarlement de maatregelen die Frankrijk heeft genomen na een toename van het aantal ontdekte gekke koeien. De nieuwe gevallen kwamen aan het licht na extra BSE-tests. Byrne wees erop dat besmet veevoer waarschijnlijk de oor zaak is geweest van de ziekte bij de dieren. Parijs verbiedt voor lopig het gebruik van dieren- en beendermeel als voeding voor runderen, varkens en gevogelte. In twee jaar tijd telde Frank rijk zeven BSE-gevallen op een miljoen runderen. Volgens de gehanteerde internationale normen behoort Frankrijk daarmee nog niet tot de landen waar BSE veel voorkomt. Dat gaat op voor landen met 100 gevallen op een miljoen dieren. Volgens Byrne is dal echter geen reden voor zelfgenoeg zaamheid. De eurocommissaris wijst een totaalverbod op het gebruik van diermeel in veevoer echter af. Dat geeft de consument al leen maar een vals gevoel van veiligheid, aldus Byrne. Hij wees op het reeds bestaande verbod in de EU om bepaalde (BSE-risicovolle) delen van run deren te gebruiken als veevoer. „Als de landen zich daaraan zouden houden, is het voedsel wel degelijk veilig", stelde Byr ne. Bij inspecties die de Commis sie in het verleden uitvoerde, bleek al de lidstaten de BSE-re- gels veelvuldig aan hun laars lappen. „In sommige gevallen werden ook onze adviezen ter verbetering vervolgens niet se rieus genomen. Dat is onaccep tabel uit het oogpunt'van volks gezondheid", aldus Byrne. Christen-democraten en so cialisten, de twee grootste frac ties in het parlement, uitten eveneens harde kritiek op de houding van de nationale rege ringen. De plannen van de Commissie om de samenstel ling van veevoer nog strenger te regelen, kunnen op brede steun in het parlement rekenen. Het zelfde geldt voor de oprichting van Europees voedselveilig- heidsbureau, dat waakt over de kwaliteit van de voedingswaren in de EU. Heikel onderwerp, lege zaal. In het europarlement te Straatsburg luisteren de fractiedeskundigen naar de uit leg van commissaris Byrne over de aanpak van de gekke-koeienziekte. foto ap christian luti

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9