CHECK IT OUT Commissie positief over Nederland Bij UPC is winst iets voor de toekomst Ruim twee miljard nodig voor bouwpoot Hyundai Personeel Schiphol kritisch over privatiseringsplannf Economie Duurste winkelpanden staan in New York Supercomputer in Amsterdam Gdansk spant zaak aan tegen Heineken DONDERDAG 16 NOVEMBER 2000 958 Terugbetalen dieselaccijns mag straatsburg De Europese Commissie gaat ermee akkoord dat Nederland een deel van de dieselaccijnzen terugbetaalt aan de transportsector. De regeling mag echter niet langer duren dan twee jaar en de commissie zal nagaan in hoeverre sprake is van staatssteun. Eurocommissaris Bolkestein effende vorige maand al de weg voor de regeling. Frankrijk en Italië profiteren daarvan mee. De regeling moet nog unaniem worden goedgekeurd door de EU-lidstaten. Hengelo op de bres voor Demag hengelo De gemeente Hengelo heeft alarm geslagen over de door Siemens aangekondigde sluiting van de fabriek van De- mag Delaval. In een brief aan het ministerie van economische zaken en aan de Europese Commissie waagt Hengelo of Sie mens' plan de productie van compressoren te verplaatsen naar Duitsland illegaal is. Siemens kocht de firma een week geleden van Atecs Mannesmann. Demag Delaval ontwikkelt en produ ceert compressoren. Er staan volgens de gemeente zevenhon derd banen in Twente op het spel. DE sluit branderij Kampen utrecht De koffiebranderij van Douwe Egberts (DE) in Kam pen met 72 werknemers gaat vrijwel zeker dicht. Dalende kof fieverkopen en een verbeterde efficiency van de fabrieken in Utrecht en het Belgische Grimbergen zijn de oorzaak. Volgens DE vallen er geen gedwongen ontslagen. Eerder sloot de ge schenkenafdeling en is de productie van cafeïnevrije koffie uit besteed. De ondernemingsraad en de bonden moeten zich nog buigen over het plan. Rente VS onveranderd Washington De Amerikaanse centrale banken laten de rente voorlopig ongemoeid, zo is gisteren besloten. Dat betekent dat het belangrijkste rentetarief, de federal funds rate, op 6,5 pro cent blijft staan en het disconto op zes procent. De economie van de Verenigde Staten groeit lang zo hard niet meer als voor heen. In het derde kwartaal kwam de economische groei (op jaarbasis) uit op 2,7 procent, tegen 5,6 procent in de drie maan den ervoor. Schoonmakers leren Nederlands Amsterdam De 120 schoonmakers bij de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam krijgen een cursus Nederlands. Ook worden ze bijgeschoold in het vak schoonmaker. Dat staat in een conve nant dat de VU, CNV Schoonmaak en twee schoonmaakbedrij ven hebben getekend. De schoonmakers komen onder andere uit Ghana, Portugal en Marokko. Lufthansa draait steeds beter frankfurt Het gaat de Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthan sa naar den vleze. In de eerste negen maanden van dit jaar heb ben de resultaten zich dusdanig goed ontwikkeld, dat de winst prognose fors is verhoogd. Ging Lufthansa er begin dit jaar nog vanuit dat de operationele winst met vijftien procent zou toene men, nu zegt de maatschappij uit te gaan van een winstsprong van veertig procent. Lufthansa boekte vorig jaar een winst van 1,6 miljard gulden. In de eerste negen maanden van dit jaar is de operationele winst met 1,75 miljard gulden ruim vijftig pro cent hoger uitgekomen dan in dezelfde periode van 199S. De omzet nam met ruim twintig procent toe tot 24 miljard gulden. Vertragingen op Schiphol schiphol Schiphol kampte het afgelopen zomerseizoen op nieuw met forse vertragingen. Volgens de Association of Euro pean Airlines (AEA) vertrok eenderde van de Europese vluchten tenminste een kwartier te laat. De gemiddelde vertraging be droeg ruim 37 minuten. Concurrenten Londen Heathrow (25 procent te laat) en Frankfurt (ruim 21 procent te laat) deden het beter. Koplopers bij de vertragingen waren Istanbul (bijna de helft te laat) en Milaan Malpensa (ruim 42 procent te laat). Ook Madrid, Athene en Brussel scoorden slecht. Dieselprijs weer omhoog Rotterdam Marktleider Shell heeft de prijs van een liter diesel deze week voor de tweede keer verhoogd. Euro ongelood en su per plus zijn niet duurder geworden. Diesel kost nu 2,07 gulden. Dat is vijf cent meer dan maandag. Toen steeg de prijs vier cent naar 2,022 gulden. Overname door Arcadis arnhem Ingenieursbureau Arcadis heeft voorlopig overeen stemming bereikt over de overname van het Amerikaanse WSBC Civil Engineers. Daarmee is een volgende stap genomen om de positie in de Verenigde Staten te versterken. WSBC is ge specialiseerd in transport, water, afvalwaterzuivering en civiele techniek. Het draait met zeventig medewerkers een omzet van acht miljoen dollar. AMSTERDAM ANP East 57th Street in New York blijft voor de detailhandel de duurste vestigingsplaats ter we reld. Dat blijkt uit de nieuwste gegevens van het onderzoeks bureau Healey Baker. De Kal- verstraat in Amsterdam is op de jaarlijkse ranglijst gedaald van de zeventiende naar de negen tiende plaats. H&B vergelijkt de huurprijzen voor de detailhandel op 216 lo caties in 44 landen. New York voert net als vorig jaar de lijst aan. De huur van een kleine winkel van 100 vierkante meter kost in East 57th Street al gauw 750.000 dollar per jaar. Dat is bijvoorbeeld twintig keer de huurprijs van het duurste win kelpand in Zuid-Afrika. In Europa, waar de detailhan del een sterke bloeiperiode doormaakt, stijgen de huurprij zen het hardst. Turkije spant de kroon. In steden als Izmir en Ankara gingen de prijzen in een jaar tijd met meer dan 100 pro cent omhoog. In Frankijk ste gen de huurprijzen van meer dere toplocaties met meer dan 50 procent. De huurprijzen in de Kalver- straat gingen in een jaar tijd met gemiddeld 20 procent om hoog. Dat de Amsterdamse winkel straat op de ranglijst twee plaatsen is gedaald, heeft dan ook niets te maken met een zwakkere Nederlandse markt. Dat komt louter door de forse stijging van de huurprijzen el ders in Europa. OPEN DAG 18 NOVEMBER 10.00-14.00 check it out via hshaarlem.nl of [023] 5412 222 Hogeschool Haarlem I OOK VOOR LOGISTIEK ECONOMIE, BEDRIJFSECONOMIE EN MANAGEMENT, ECONOMIE EN RECHT Waarschuwing voor risico inflatie De Europese Commissie is zeer positief over de econo mische ontwikkelingen in Nederland. De aanwakkeren de inflatie ziet de commissie wel als een risico en dat vraagt om een stabiele begrotingspolitiek. straats8urg anp De commissie ging gisteren ak koord met de nieuwste begro tingsplannen van het kabinet- Kok voor de periode 2000-2004. Landen die de euro hanteren, moeten hun zogenoemde stabi liteitsprogramma's Europees laten toetsen om erachter te ko men of ze zich houden aan af spraken om hun begroting op orde te brengen. De ministers van Financien moeten hun goedkeuring geven. Het kabinet schetst in de be keken plannen voor de periode 2002-2004 twee toekomstscena rio's, een voorzichtig en een gunstig. Voor Brussel is het tweede het meest waarschijnlij ke. Dat zou betekenen dat die jaren telkens een economische groei van 3,25 procent laten zien, in plaats van 'slechts' 2 procent. De Europese Commissie noemt de economische presta ties indrukwekkend en beter dan verwacht in eerdere begro tingsplannen. Zij wijst op de aanhoudende vraag, door parti culiere bestedingen en export, de snelle groei van de werkgele genheid en de daling van het aantal werklozen. Het gaat zo goed dat er dit jaar een begrotingsoverschot van 1 procent (van het bruto binnenlands product) inzit, en zelfs van 1,7 procent als de op brengst van de umts-veiling wordt meegeteld. In 1999 werd nog rekening gehouden met een tekort van 0,6 procent. De komende jaren zal het over schot wel iets terugvallen als gevolg van de belastinghervor mingen die hun effect krijgen. De staatsschuld zal verder zakken, van 56,6 procent in 2000 naar 52,3 procent in 2001 en duidelijk onder de 50 pro cent in 2004. De Commissie zou graag zien dat die lijn actiever wordt door gezet en dringt er daarom op aan dat een groter deel van het overschot daarvoor wordt ge bruikt. Amsterdam De SGI Origin 3800 is de nieuwe nationale supercomputer die volgende week in gebruik wordt genomen in het rekenc? van de Universiteit van Amsterdam. De computer zal worden gebruikt voor wetenschappelijk onderzoek door de Nederlandse univeis legt directeur M. Koornstra van het rekencentrum (rechts) uit. De computer kostte 36 miljoen gulden en kan worden ingezet bij medis derzoek, maar ook bij studies naar het heelal. Koornstra: „Deze computer doet in één seconde het werk waarvoor een wetenschappe arbeidsjaren nodig zou hebben. Het is een Ferrari met de afmetingen van tien vrachtwagens." foto gpd rolahg 'Spilzieke la op zwarte li straatsburg gpd amsterdam anp De Poolse stad Gdansk spant een rechtszaak aan tegen de Poolse dochteronderneming van Heineken. De stad eist 15 miljoen dollar, omdat er te wei nig is geïnvesteerd in de plaat selijke brouwerij die vroeger ei gendom van de overheid was. De bierfabriek is in handen van Zywiec, de grootste brouwer van Polen, waarvan Heineken meerderheidsaandeelhouder is. De stad baseert haar eis op een contract, dat is gesloten ten tijde van de privatisering. Vol gens Heineken is er wel degelijk geld gestoken in het opknap pen van de fabriek. De brouwe rij in kwestie gaat overigens binnenkort dicht. Heineken zegt dat het besluit niets te ma ken met de rechtszaak, omdat die al eerder was aangespan nen. De sluiting zou het gevolg zijn van de tegenvallende groei van de Poolse biermarkt. seoel anp/afp De top van Hyundai Enginee ring and Construction (HEC), een van de belangrijkste divi sies van het Zuid-Koreaanse conglomeraat Hyundai, presen teert morgen een reddingsplan ter waarde van 2,27 miljard gul den voor de noodlijdende bouwpoot. Goedkeuring van de bankfen is nog nodig. De reddingsoperatie voorziet in de verkoop van een fabriek van HEC in Seosan. Verder zou den bevriende relaties hebben toegezegd belangen over te ne men die nu nog in handen van de Hyundai-divisie zijn. Ook zou topman Chung Mong-Hun van HEC bereid zijn een deel van zijn persoonlijke belang in de onderneming te verkopen. Hyundai sluit niet uit dat de belangrijkste crediteur, de Ko rea Exchange Bank, enkele aan passingen zal doorvoeren, ver klaarde een woordvoerder. De totale schuld van HEC bedroeg eind oktober 11,7 miljard gul den. De plannen komen bovenop de maatregelen die het concern in augustus nam. Ook toen moesten verkopen van onroe rend goed en andere bezittin gen verlichting brengen. Een ondergang van HEC zou een nieuwe slag zijn voor de Zuid-Koreaanse economie. Eer der deze maand raakte Daewoo Motors in faillissement. Dae woo belandde, net als Hyundai en andere conglomeraten (chaebols) drie jaar geleden, in de problemen na het uitbreken van de Aziatische crisis. Topman Mong-Hun schakelt bij de redding van Hyundai En gineering and Construction zijn hele familie in. Zo sprak hij met broer Chung Mong-Koo, de eerste man bij autodivisie Hy undai Motors. Deze denkt niet aan directe financiële steun door de autodivisie, een van de best draaiende van alle Hyun- dai-onderdelen. Wel zou Mong-Koo persoon lijk aandelen willen overnemen die zijn nooddruftige broer in verschillende Hyundai-onder- delen heeft. den haag martiin schuring Op grote schaal leent UPC geld om marktaandeel te vergaren op de kabelmarkt. Ook voor de verbetering van de infrastruc tuur, die internet en telefonie via de kabel mogelijk maakt, is veel kapitaal nodig. Vooral voor de ontwikkeling van telefoon diensten is UPC van plan nog veel geld uit te trekken, bericht te financieel topman Bracken gisteren in een toelichting op de kwartaalcijfers. Een recente lening van 9 miljard gulden zet de balans op 18 miljard schuld. De financieringskosten die de leningen met zich meebrengen, belasten de verlies- en winstre kening van het bedrijf zwaar. Kwartaal na kwartaal moet UPC berichten dat de verliezen weer opgelopen zijn. Dankzij de for se investeringen en de bijbeho rende kosten laat een positief bedrijfsresultaat nog jaren op zich wachten. Volgend jaar zal UPC in ieder geval nog in de ro de cijfers zitten. Over echte (netto-)winst hebben ze het al helemaal niet bij UPC. Het gaat de kabelaar vooral om de geldverslindende projec- Satellietschctels van UPC dat gisteren de cijfers over het derde kwartaal f ten te financieren. Daarna ko- koopt. men omzet en winst vanzelf, is „Een licht beter bedrijfsresul- de gedachte. De achterblijven- taat wordt teniet gedaan door de omzetgroei (8,2 procent) en de groeivertraging. De marge de nog steeds oplopende verlie- loopt daarom met 5 procent te- zen zorgen voor een verslechte- rug naar min 37,5 procent", ring van de (negatieve) marge merkt analist Rol van effecten- op de diensten die UPC ver- bank Stroeve op. Vooral de rela- foto anp de omzet van de telefoon- en internetonder- delen (17 en 22 procent) valt hem tegen. „Dat moet echt ho ger in zo'n snelle en flitsende markt." Het kabelbedrijf houdt de geldverslindende en riskante strategie vooral vol door het Amerikaanse moederbedrijf en meerderheidsaandeelhouder United Globalcom, dat op zijn beurt via Liberty Media onder deel is van AT&T. „UPC blijft dus gegarandeerd bestaan", oordeelt Rol. De concernleiding blijft on veranderd positief. De overwe ging van de Tweede Kamer om de kabels van UPC vanwege het monopolistische gedrag open te gooien voor concurrenten, imponeert de UPC-directie niet. „We zijn in goed overleg met de overheden over de toe gang tot de kabel. We vrezen niets." UPC lijkt geleerd te hebben van de commotie die de slechte dienstverlening bij de internet diensten veroorzaakte. De in troductie van settop-boxen, di gitale decoders, pakt UPC, in tegenstelling tot andere zaken, gedoseerd aan. Het bedrijf is er alles aan gelegen de verkoop van de ingenieuze apparaatjes voor extra diensten als internet op de tv vlekkeloos te laten ver lopen. Een nieuwe storm van protest kan UPC niet gebrui ken. Het Europees pari jaarlijks een zwarte! len met landen die li Europese geld verspi! catie van deze lijst u geringen aansporen! van de Europese Ud beheren. „We willeni het goed doet en potje van maakt", europarlementariër Laan. Het parlement uiti zijn ongenoegen ove pese Rekenkamer, jaarverslag over 19S lijks onderscheid ma de verschillende EU4 Rekenkamer weigert totaalpercentage tigheden' te noemen Volgens PvdA-euro tariër Van Huiten, begrotings-controleo tekent zich een meei iri het parlement 'zwarte lijst'. Verlies O is kleiner dan verw: den haag gpd Kabelbedrijf UPC bt nemende mate veiföï Aan het einde van kwartaal eindigde 1,4 miljard gulden bijna vier keer zoved zelfde kwartaal vorigj Alleen een lening was goed voor 370 re rij den verlies door vali im len. Afschrijving, operationele en algf ir ten bedroegen 1,2 den. Met 8,2 proceni de omzet van het ternet-telefoonbedrij rü ter bij de verwachi nei analisten. De internetpoot 0 telefoondienst Priori' ;de den hun omzet me procent. Het bedn si was 213 miljoen gu tief. COR stelt voorwaarden aan beursgang luchthaven schiphol richard mooyman Het personeel van de luchthaven Schiphol plaatst kritische kanttekeningen bij de nade rende privatisering. De Centrale Onderne mingsraad (COR) zegt geen 'nee' tegen een beursgang, maar wijst erop dat de succesfor mule van Schiphol en de positie van de werk nemers in het geding kunnen komen. Echte onrust heerst er niet over de privatise ringsplannen, waarover het kabinet zich moge lijk morgen buigt. Maar volgens COR-voorzitter L. Oude Weernink en vicë-voorzitter N. van der Meer zijn er veel vragen gerezen onder de 1.800 medewerkers van de Schiphol Group. Zolang niet duidelijk is hoe de plannen eruit zien, blijft het gissen naar de gevolgen. De COR overhandigde onlangs alvast een lijstje met zeven harde voorwaarden aan Schiphol-di- recteur Cerfontaine, een vurig pleitbezorger om de overheids-NV te privatiseren. „Hij was het gelukkig op bijna alle punten met ons eens", al dus Oude Weernink. Zo mogen de plannen vol gens de COR niet leiden tot banenverlies. „We hebben net een reorganisatie achter de rug, waarbij zo'n 140 mensen zijn vertrokken", zegt de voorzitter. „Dat was allemaal heel pijnlijk. Wij hebben daaraan meegewerkt omdat we de visie van Cerfontaine ondersteunden. Maar we willen nu niet opnieuw een saneringsronde." De huidige CAO moet volgens de COR van kracht blijven en een optieregeling zou niet al leen voor de top, maar voor alle medewerkers moeten gelden. De COR ziet niets in een gedeel telijke privatisering. „Schiphol heeft een sterke positie bereikt met het Airportcity-concept, waarbij winkels en horeca een grote rol spelen. Daar zijn de medewerkers erg trots op. Het is niet goed als de onderneming opgeknipt zou worden", aldus Oude Weernink. Onbespreekbaar voor de COR is verder dat een aantal 'gates' zou worden overgeheveld naar derden. Een optie die Cerfontaine wel wil open houden. De KLM heeft al eerder de mogelijk heid geopperd om een eigen pier te exploiteren. Daarmee zou de luchtvaartmaatschappij zich minder afhankelijk maken van de dienstverle ning door Schiphol, waarop de KLM-top al di verse malen openlijk kritiek heeft geuit. Ook zou de KLM zo zelf de kosten beter in de hand kun nen houden. Volgens luchtvaartdeskundigen is het volstrekt onduidelijk hoe de KLM er over pakweg vijf jaar uitziet. „De veranderingen gaan snel door de al liantievorming en dat kan ook grote consequen ties hebben voor Schiphol", zo beseft Oude Weernink. „De vraagt rijst of het verstandig is om je als luchthaven te binden aan één part ner." Een exploitatievergunning en erfpacht contract voor een geprivatiseerd Schiphol mag volgens de COR niet worden gebonden aan een beperkte periode van bij voorbeeld dertig jaar. „Het is economisch onaantrekkelijk en ook on gebruikelijk. Investeerders willen zekerheid op langere termijn, zo is ons verteld." Voor beleggers resteren overigens nog een aan tal andere onzekerheden, zoals de precieze groeimogelijkheden als gevolg van de milieure gelgeving. Ook de forse boetes vanwege het overtreden van lawaainormen vormen een risi co. Daarnaast is de milieuvergunning voor het gebruik van de vijfde baan. die in 2002 klaar moet zijn, nog niet rond. De COR steunt in grote lijnen het streven van de Schiphol-directie om de vleugels uit te slaan in het buitenland. Volgens de Schiphol-top is er vooral haast met de beursgang teneinde meer kans te maken om aandelen te verwelven bij de ruim honderd luchthavenprivatiseringen die op stapel staan. Mede met het oog op buitenlandse deelnemin gen heeft Schiphol recentelijk de sa met de luchthaven van Frankfurt uitgel Binnen de bankwereld wordt er inmidd eus rekening mee gehouden dat de No p Duitse alliantie met de naam Pantaresi mijn kan uitmonden in een fusie. ZoWt hol als Flughafen Frankfurt/Main AG sl li.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 8