Mogelijk aanscherping brandveiligheid HSL 'Alsof God zijn knokkels kraakt' Welvarende samenleving accepteert geen risico's Binnenland Boodschappen in huis via nieuw soort postbus PERDAG 16 NOVEMBER 2000 ivenpiet' bij intocht sint op tv isuM* Voor de eerste keer in de geschiedenis van de Ne- jjdséTtelevisie zal de intocht van St. Nicolaas zaterdag ook dove kinderen gemakkelijk te volgen zijn. Om de uitzen- toegankelijk te maken voor doven heeft de NPS besloten nt te laten vergezellen door een 'tolkenpiet'. Deze zal op ■rland 1 met gebarentaal verslag doen van de intocht in Irichem. Het tolken gebeurt op verzoek van de landelijke norganisaties. Met uitzondering van het Jeugdjournaal (bij htendherhaling) zijn er op de Nederlandse televisie geen .mrncramma's met gebarentaal. jrprogramma's met gebarentaal. iversiteiten negeren multicultuur Nederlandse universiteiten leiden hun studenten niet een muticulturele samenleving. Ze doen net alsof de ikingssamenstelling van Nederland de laatste tientallen ja- iet is veranderd. Vraagstukken over verschillende minder- komen nauwelijks in het onderwijsprogramma aan bod. joorzijn studenten niet goed voorbereid op een baan. Ir, Inbleby komt tot die slotsom in de oratie die hij van- hield als hoogleraar interculturele psychologie aan de Uni- eit Utrecht. Ingleby zei dat het multiculturele beleid in Ne- id stagneert. in elkprijs moet omhoog' [°n ff» De stichting Natuur en Milieu ziet kans een mini- 'e! prijs af te spreken voor melk. De stichting overweegt hier- ontheffing te vragen bij de Nederlandse Mededingingsau- it (NMa). De milieuorganisatie vindt dat een liter melk nu ot dertig cent te goedkoop is. Door deze lage prijs hebben luders geen geld meer voor diervriendelijke- en milieu- :egelen. De milieuorganisatie heeft de NMa gevraagd of markten en maatschappelijke organisaties zo'n mini- prijs mogen afspreken ten behoeve van het milieu en die- ilzijn. Natuur en Milieu kreeg te horen dat de kans daarop vaar zeer klein is, maar niet onmogelijk. De stichting wil ouworganisatie LTO-Nederland en de Dierenbescherming ar actie betrekken. LTO-bestuurder Vogelaar reageert po- „Wij waarderen het initiatief enorm. ;er beroep in moordzaak eAG Het openbaar ministerie tekent hoger beroep aan te- e vonnissen in de geruchtmakende Scheveningse moord- De rechtbank veroordeelde een 23-jarige Hagenaar dins- 1 it achttien jaar cel wegens de drievoudige moord. Zijn drie ingere medepleger kreeg tien jaar celstraf. Het OM had I ctievelijk levenslang en zestien jaar geëist. De rechtbank A gere straffen, omdat de kans op herhaling erg klein wordt De officier van justitie meent dat die kans juist groot is. Inendaal voert zwaar vuurwerk af daal» De gemeente Veenendaal heeft zaterdag 4.700 kilo evenementenvuurwerk laten weghalen uit een vuurwerk- fop een bedrijventerrein. Dat maakte een woordvoerder e gemeente Veenendaal gisteren bekend. Het gaat om rerk dat volgens de milieu-inspectie van een zwaardere is dan op het etiket staat vermeld. Het betrokken bedrijf nt dat. Volgens de zegsman is nog niet vastgesteld of het fin overtreding was, als het inderdaad om zwaardervuur- iou gaan. Het bedrijf heeft zich niet verzet tegen het weg- van het vuurwerk. Delft wil studentenstop bouwkunde De Technische Universiteit Delft wil volgend studiejaar taal vierhonderd studenten toelaten tot de opleiding ainde. De maatregel moet de onderwijskwaliteit verbete- at zegt decaan Beunderman van de faculteit. Het aantal iten schommelt de laatste jaren rond de 650. Volgens de iit staat er daardoor te veel druk op de ketel om verande- idoor te voeren. Ook stappen veel docenten de komende op wegens hun leeftijd en kampt bouwkunde met een ïnlijk ruimtegebrek. De beperking van het aantal eerste- noet minstens twee jaar duren. i ider geld voor verkeersslachtoffers na(l JCHT» Steeds meer verkeersslachtoffers krijgen geen uit- van de verzekering, omdat ze niet kunnen aantonen dat ongeval niet aan zichzelf hebben te wijten. Dat komt iet toenemend aantal daders dat na een ongeval doorrijdt, gt I. de Kroes, voorzitter van de Vereniging van Verkeers- L|' Dffers (WS). De vereniging houdt zondag haar vijfde na- i herdenkingsdag in Maastricht. „Als de bestuurder na nrijding is doorgereden, zit het verkeersslachtoffer vaak :t probleem dat hij niet kan bewijzen dat een ander het al heeft veroorzaakt. Zeker als er geen getuigen zijn", al- Kroes. „Het schadefonds keert dan niets uit. Bij de WS in steeds meer mensen aan die iets dergelijks is overko- nmelding bij Fokker Woensdrecht )recht De Fokker-vestigingen in Woensdrecht zijn gis- ~jj Idag ontruimd na een anonieme bommelding. Het bleek arm. Omstreeks half drie kreeg de alarmcentrale een mei- at er bij Fokker in Woensdrecht een bom zou ontploffen. ter onduidelijkheid was over zowel'de exacte locatie, op ,flje| rein zijn twee Fokker-vestigingen, en het tijdstip dat de j ou ontploffen, werd besloten beide bedrijven te ontmi jd )p het moment van de melding waren er circa duizend emers aanwezig. Bomverkenners van de politie Midden- st-Brabant en de marechaussee werden ingeschakeld om igingen te doorzoeken. Er werd niets gevonden. itie greep in op tippelzone >am» Justitie in Rotterdam was al vanaf het begin op de van het feit dat dominee Visser eigen dealers inzette in lelzone bij de Keileweg. Ook wist het openbaar ministerie betrokkenheid van de GGD bij deze activiteiten. Volgens officier van justitie De Wit is besloten in te grijpen, toen lat er sprake was van 'georganiseerd dealen' in de prosti- ine. De Wit zegt dat justitie vaker optrad als bleek dat de Iheidsdienst zich te veel bemoeide met 'het dealerschap'. „Daar steken we dan een stokje voor. De gezondheid en ische begeleiding, dat is de voornaamste taak." n GroenLinkser naar Nijmegen gel? üjLi Nijmegen krijgt geen burgemeester van GroenLinks. ent tij heeft geen geschikte kandidaat kunnen vinden die :tw voor de post in aanmerking zou komen. Dat heeft een chti voerder van GroenLinks gisteren verklaard. GroenLinks hef ip dit moment vijf burgemeestersposten, maar die zijn al- ikleine en middelgrote plaatsen. Nu Nijmegen, als tiende in Nederland een opvolger voor burgemeester d'Hondt ran bij voorkeur linkse signatuur, was er een goede kans :va? 'foenLinks om de post binnen te halen. Volgens de partij *hter nooit een heel actieve lobby gevoerd. „Wij zijn tegen tt schimmige procedures. Wij wilen naar een opener sys- ,ar> burgemeestersbenoemingen. We houden dan ook andere partijen, fanatiek bij waar een post vrijkomt." 'a banen bij politie lade n te De afgelopen twee jaar zijn er bij de politie bijna 1700 ld| Maatsen bijgekomen dankzij allerlei maatregelen om ef- br« erte werken. Zo is bijvoorbeeld het aantal leidingevenden Sli 'derd. In hun plaats konden meer goedkopere krachten a aangenomen. Andere maatregelen zijn eenvoudig"werk ter door agenten, maar door andere krachten te laten uit- betere automatisering en maatregelen om het ziektever- chei terug te dringen. De extra arbeidsplaatsen komen groten- j en en goede aan het politiewerk op straat, zo blijkt uit on- kvan het bureau Deloitte Touche Bakkenist dat giste- minister De Vries van binnenlandse zaken is aangebo- GPD Geassocieerde Pers Diensten Oostenrijkse treinramp leidt tot nieuwe discussie DEN HAAG GPD Deskundigen overwegen de brandveiligheid van de nieuwe hogesnelheidslijn (HSL) aan te scherpen. Vol gens de Delftse hoogleraar transportbeleid Van der Heij den leidt de ramp met de Oostenrijkse skitrein tot een nieuwe discussie over het materiaal van de HSL-trein. Van der Heijden maakt deel uit van de veiligheidscom missie die minister Netelenbos (verkeer) adviseert over de aanleg van de nieuwe spoorlijn. tenrijk werken ze met heel ge avanceerd materiaal. De trein zou van onbrandbaar materiaal zijn, maar de praktijk wees an ders uit", aldus Van der Heij den. Hij wijst erop dat de skitrein wel heel veel opeenge pakt brandbaar materiaal be vatte. „En dat in een tempera- DELFT GPD-AP „We zijn al in discussie over de eisen die aan het materieel moeten worden gesteld. De ramp in Kaprun stelt ons voor de vraag of we onze eisen moe ten opschroeven of verder on derzoek moeten doen. In Oos tuur van duizend graden." Van der Heijden is 'hooglijk verbaasd' dat de Oostenrijkse autoriteiten geen rekening heb ben gehouden met het scenario van brand. „Geen brandweren de laag in de tunnel, geen sprinklerinstallatie, geen hand bediening voor de treindeuren als de stroom uitvalt, geen goe de vluchtweg." De veiligheidscommissie heeft de minister onlangs gead viseerd over de HSL-tunnel in het Groene Hart van de Rand stad. Met het risico van brand is wel degelijk rekening gehou den. Welke veiligheidsmaatre gelen de commissie heeft aan bevolen, kan Van der Heijden niet zeggen. Het advies is niet openbaar. „Maar de normen die wij hanteren zijn nog stren ger dan in andere landen." Het definitieve dodental van het ongeluk met de kabeltrein in de Oostenrijkse Alpen is gis teren op 155 gesteld. In de tun nel zijn in totaal 152 lichamen gevonden en in het station bo ven op de Kitzsteinhorn bezwe ken nog eens drie mensen door inademing van giftige rook. Alle lichamen zijn geborgen en ter identificatie overgebracht naar het gerechtelijk laboratorium in Salzburg. De oorzaak van de ramp is nog onduidelijk. Bestellingen aan huis laten be zorgen zonder dat er iemand voor thuis hoeft te blijven. Dat kan volgend jaar dankzij een nieuwe 'boodschappen-brie- venbus'. De box wordt inge bouwd in de gevel van het woonhuis of de garage. Leve ranciers krijgen via een cijferco de toegang tot de opbergruim te, die een koelvak, een vriesvak en een ongekoeld vak heeft. Siemens Nederland en het Bouwfonds Woningbouw pre senteren morgen deze primeur op de beurs Persoonlijk Wonen Parade. De boodschappenbus (HomeDeliveryBox) wordt voor het eerst toegepast in een vijf tigtal koopwoningen in een Haagse nieuwbouwwijk. De kosten van een box, ongeveer vijfduizend gulden, worden in de woningprijs verrekend. Sie mens brengt de vinding voorlo pig alleen in Nederland op de markt. Getuigen van stormen willen actie tegen klimaatsverandering DEN HAAG LIANNE SLEUTJES De orkaan Mitch die twee jaar geleden over Midden-Ameri ka woedde, maakte 25.000 slachtoffers. Een ijsstorm in Canada bedekte in januari 1998 de wegen met een ijslaag van vijftien centimeter. Vol gens de Vereniging Milieude fensie komen deze extreme weersverschijnselen door het broeikaseffect. Om de ernst van de situatie te onderstre pen, haalde de organisatie Carlos Perez uit Honduras en Sheila Forsyth uit Canada naar de klimaatconferentie in Den Haag. Alsof God zijn knokkels kraakt. Zo beschrijft Sheila Forsyth (44) het geluid van de ijsstorm die haar vijf dagen omhulde. Als Canadese is zij wel gewend aan een ijsstorm meer of min der. „Regen komt op de grond en bevriest. Duurt het een paar uur, dan noemen we het vries- regen, als het een dag duurt een ijsstorm. Veel langer duurt het nooit." Tot januari 1998. Vijf dagen aan een stuk regende het, vroor het 25 graden en raasde de wind. „De dagen leken nachten, zo donker was het. Overal vroor ijs aan vast: bo men, huizen, wegen." Forsyth woont in Metcalfe, een dorpje op 50 kilometer van Ot tawa. Het is platteland, bosge bied. „Takken zwiepten tegen het huis. Door het kabaal kon je nauwelijks slapen. Veel bo men knapten af, door de wind of het gewicht van het ijs." Boomtoppen schoten een paar meter door de lucht, alsof het afgevuurde kogels waren. Uit voorzorg kapten Forsyth en haar partner, midden in de woedende ijsstorm, de bomen rond hun huis. „Het ergste van alles was dat de elektriciteit het begaf. En wij altijd maar denken dat je daar in Canada op kunt ver trouwen. Elektriciteitsmasten knapten echter af door het ijs dat er op klonterde. Net als te lefoonmasten en gsm-anten- nes. In heel Canada zaten vijf tien miljoen mensen twee we ken zonder stroom. In ons De Koreaanse kunstenaar Byung Soo Choe maakt tijdens de Klimaatconferentie ijssculpturen in de vorm van een pinguïn. Daarmee wil hij de aandacht vestigen op de smeltende ijskappen. foto anp toussaintkluiters huis hebben we geen gas, ver warming gaat via de elektrici teit. Ook water wordt via een elektrische pomp opgepompt. Dat werkte dus allemaal niet meer." De bewoners van Metcalfe konden overleven doordat zij alles deelden: hout, eten, wa ter, generatoren. Forsyth voel de zich een pionier, helaas zonder diens uitrusting. „Je vertrouwt op technologie. Die begaf het. En dus stierven mensen vanwege de kou. Oost-Canada was uitgeroepen tot rampgebied, militairen kwamen mensen evacueren. Sommigen wilden hun huis niet onbeheerd achterlaten. Met zo'n ijsstorm ondervind je aan den lijve dat het leven kwetsbaar is. Maar maak dat maar eens duidelijk aan de mensen in de rest van de we reld." In Honduras begrijpen ze het echter maar al te goed. Ook al willen veel mensen nog steeds niet praten over hun gruwelij ke ervaringen met de orkaan Mitch, zegt Carlos Perez (27) uit Comayagua, centraal Hon duras. Zoals de rest van zijn landgenoten keek hij op 29 ok tober 1998 naar het voetbal op televisie. „Tien minuten voor het einde van de wedstrijd be gon het te regenen. Niets ap arts, regen hebben we ieder jaar." Maar deze keer veranderde de regenbui in de orkaan Mitch, een van de zwaarste die het Caribisch gebied ooit teisterde. Het natuurgeweld vernielde dorpen en steden en maakte zeker 25.000 slachtoffers. Perez en zijn familie bleven ge spaard. „Wij hadden gelukkig een goed huis." Anderen uit zijn dorp, zoals de armen die dicht bij de rivier woonden, waren minder fortuinlijk. „Ik heb zo veel dode mensen ge zien. Het was vreselijk." Kort voor Mitch losbarstte, had Perez een reddingscursus van tien maanden doorlopen. „Ik zat in een reddingsteam en voelde me verplicht om men sen te helpen. Ik heb mensen uit de rivier gehaald, dood en levend. Ik heb mensen met ge weld moeten dwingen hun huizen te verlaten. Ze wilden hun spullen niet achterlaten." De streek waar de orkaan raas de, is nog steeds een puin hoop. „Hier en daar is wel iets opgebouwd. Er zijn nieuwe huizen voor daklozen, maar het zijn er nog lang niet ge noeg. Er is nog veel armoede. Scholieren volgen lessen vanaf de grond, geld voor stoelen is er niet. Mijn land is vijftig jaar teruggeworpen in de tijd. Door de storm die volgens mij een gevolg is van de klimaatveran dering, Deze Klimaatconferen tie moet er niet een zijn van al leen maar praten en verder niets. Landen moeten echt ac tie ondernemen. Anders gaat de klimaatverandering door en neemt de kans op meer ram pen toe." Meer gemak en veiligheid zijn volgens de bedenkers de voor delen van een boodschappen bus. Vooral mensen die weinig tijd hebben om te gaan winke len zouden er baat bij hebben. De inbouwbox (53 cm. breed, 60 cm. diep en 211,5 cm. hoog) is niet alleen geschikt om verse en bevroren levensmiddelen in te bewaren, maar ook postpak ketten en kleding van de stome rij. De leveranciers (o.a. super markten en postorderbedrij ven) krijgen toegang tot de box door een cijfercode die de con sument bij de bestelling van de producten doorgeeft. Die code is eenmalig geldig om fraude en misbruik te voorkomen. Tel kens is dus een andere code nodig om de box te openen. De bewoner krijgt zelf een vaste persoonlijke code. Het Bouw fonds Woningbouw denkt dat huizenbezitters steeds vaker ge bruik zullen maken van dit soort 'uitbreidingsopties'. Kamer wil geen frontale botsing met Korthals DEN HAAG ANP De Tweede Kamer gunt minis ter Korthals (justitie) in de kwestie-Dover voorlopig het voordeel van de twijfel. De frac ties van WD, D66 en CDA noe men de zaak erg zorgelijk, maar zijn vooralsnog niet van plan hem naar huis te sturen. „Ik verwacht geen zwaar weer voor de minister, maar dat kan aan mijn optimisme liggen", aldus WD-Kamerlid Nicolaï. Zijn col lega Dittrich van D66 zegt 'niet uit te zijn op het aftreden van Korthals'. Het CDA denkt dat de bewindsman de lucht nog kan klaren met een 'stevige be antwoording' van de vele vra gen, vindt Van de Camp. Eerder toonde PvdA-fractie- voorzitter Melkert zich kritisch. Hij zei maandag dat Korthals snel maatregelen moet nemen om de communicatie tussen het openbaar ministerie en zijn departement te verbeteren. Korthals moet de Kamer uit leggen waarom de hoofdver dachte in de Doverzaak niet eerder was uitgeleverd aan Frankrijk. Dat had het fatale transport van zestig Chinezen naar Dover wellicht kunnen voorkomen. Ook moet Korthals opheldering geven over de mis communicatie tussen politie en openbaar ministerie. Ouderen willen straks zelf kiezen met wie ze wonen AMSTERDAM ANP De toekomstige generatie oude ren wil in de periode dat ze niet meer zelfstandig zijn, kunnen wonen met mensen met een gelijksoortige leefstijl en inte resse. Dit blijkt uit onderzoek van het bureau Motivaction Amsterdam onder senioren. De generatie geboren na 1945 ac cepteert het niet om in een ver zorgingshuis zitten waarbij men niet kan kiezen met wie men de oude dag doorbrengt. De ondervraagden zijn bereid te zijner tijd zelf initiatieven te ontplooien om te kunnen gaan wonen met gelijkgestemden. Het Nefït Warmte Garantie Plan Vanaf de introductie van de HR-ketel kozen maar liefst 2 van» de 3 eigenhinsbezitters voor Nefit. Bovendien kiezen ze steeds vaker voor het Nefit Warmte Garantie Plan. Logisch, want daarmee ver zekert de Nefit-dealer u liefst tien jaar lang van vakkundig onderhoud van uw Nefit HR-ketel. Bovendien garandeert hij snelle service bij eventuele storingen. Absolute zekerheid dus. En dat voor een vast, relatief gering bedrag per jaar. Het Nefit Warmte Garantie Plan. Bel gratis 0800-0786 voor de dichtstbijzijnde Nefit-dealer of kijk op www.nefit.nl DELFT MONIQUE DE KNEGT De Nederlandse samenleving aanvaardt steeds minder risico's. Elk jaar wordt meer geld uitgegeven aan veiligheid, maar risico's blijven bestaan. Of het nu vuurwerk is, hoog water, BSE-vlees, legionellabesmetting of een tunnelbrand. Deskundigen voorspellen dat de kans op een ongeluk kleiner wordt, maar de gevolgen des te groter. „Hoe rijker de samenleving, hoe minder risi co's worden aanvaard", zegt prof. dr. Hale, hoogleraar Veiligheidskunde aan de Techni sche Universiteit in Delft. Mensen zijn daarbij heel irrationeel. Tal van rokers in Frankrijk en Groot-Brittannië eten geen rundvlees meer uit angst voor de ziekte van Creutzfeldt-Jakob, terwijl zij een veel grotere kans lopen op long kanker. Roken, drinken en bijvoorbeeld bergbeklim men worden beschouwd als eigen verkozen ri sico's. Openbare voorzieningen zijn dat niet. Een trein mag niet ontsporen, dijken mogen niet bezwijken en voedsel mag niet besmet zijn. De kans op een overstroming moet zeker honderd keer kleiner zijn dan de kans op een verkeersongeval. Dus worden de dijken opgehoogd tot een overstromingsrisico van eens in de 1.250 jaar. Dat vindt de Nederlandse samenleving aan vaardbaar. Totdat het daadwerkelijk gebeurt. Hale: „Achteraf vinden we risico's nooit aan vaardbaar." Na een calamiteit worden de eisen doorgaans opgeschroefd. Zo besloot minister Pronk vori ge maand dat alle ruim 800.000 waterleiding installaties moeten worden gecontroleerd op de legionella-bacterie en zo nodig worden aangepast. Directe aanleiding voor deze mil jardenoperatie is de dood van 28 bezoekers van de Flora in Bovenkarspel vorig jaar. De veiligheidseisen zijn niet grenzeloos. Het is altijd een afweging tussen de kosten en aan vaardbaarheid van risico's. Zo heeft TNO on langs een onderzoek uitgevoerd naar de veilig heid van de nog aan te leggen noord - zuid metro in Amsterdam. Tussen twee denkbeel dige stations werd ondergronds een flink on geluk geënsceneerd met brand. Onderzoeker M. Molag van TNO: „In een tunnel met om de 350 meter vluchtdeuren zouden vierhonderd slachtoffers vallen. Onaanvaardbaar. Als we de afstand tussen de vluchtdeuren zouden halve ren, kwamen we op 175 slachtoffers. Nog steeds onaanvaardbaar. Pas als de vluchtdeu ren twintig meter uit elkaar zouden liggen, zijn de gevolgen acceptabel. Maar dat kan natuur lijk niet. Dan krijg je een gatenkaas en kun je net zo goed bovenlangs." Er zullen altijd risico's blijven. Soms willen we dat ook. Hale: „Als iedere fietser een helm zou dragen, zou je een significante verbetering zien in de ongevallencijfers. Maar dat is in Ne derland niet haalbaar. Dan kom je aan de vrij heid van mensen."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3