'Verpakking belangrijker dan inhoud Gesprek van de Dag Senator Van Vugt collecteert om celstraf te ontlopen 7 DONDERDAG 16 NOVEMBER 2000 152 Aommontaar D66 onbetrouwbaar D66 heeft zich gisteren van een minder betrouwbare kant laten zien bij de behandeling van de begroting voor Verkeer en Waterstaat. Het Kamerlid Giskes stelde volsla gen onverwacht voor de proef met het rekeningrijden te schrappen in ruil voor een algehele kilometerheffing voor alle automobilisten. Daartegen zou minder weer stand zijn onder de bevolking. Politiek Den Haag was vervolgens enkele uren in de ban van deze ommezwaai. Totdat fractieleider De Graaf het verlossende woord sprak: zijn partij zal het voorstel voor een experiment met rekeningrijden in de Tweede Kamer indien nodig aan een meerderheid helpen. Wat de democraten heeft bezield om om vijf voor twaalf met een alternatief voor het rekeningrijden te komen, is een raadsel. Minister Netelenbos moet als het over dit onderwerp gaat sowieso over stalen zenuwen beschik ken. Waar een trio voorgangsters faalde, ziet het er naar uit dat zij eindelijk succesvol wordt. Sinds jaar en dag wordt immers in het parlement gesproken over een re gulering van het groeiende autoverkeer, zonder dat dat debat ook maar een andere maatregel heeft opgeleverd dan meer asfalt. Het is de verdienste van deze minister dat zij die mach teloosheid heeft doorbroken met een akkoord met de drie grote steden. Gezien alle oppositie heeft ze daar de steun van de regeringspartijen hard bij nodig. De twijfel die D66 gisteren heeft gezaaid, is een kolfje naar de hand van de critici en daarmee een verzwakking van de positie van Netelenbos. Die lijn past een regeringspartij niet. Iets heel anders is dat nu al vast staat dat rekeningrijden hooguit een van de vele mogelijkheden is om de files te rug te dringen. Daarover is Netelenbos het met een Ka mermeerderheid eens. Een debat over andere methoden is op zijn plaats, echter pas als het besluit over rekening rijden definitief is en niet daarvoor. En of de invoering van een kilometerheffing zon alternatiefis, is twijfelach tig. Want uitgerekend algemene, voor iedere automoblist geldende maatregelen blijken niet te werken bij de op lossing van knelpunten die zich gelukkig nog niet overal voordoen. Meievisie Buisvriendinnen Terwijl het gekrijs van de buurvrouw en haar kinderen de televisie bijna overstemde, peinsde Wilzou je in dit tele visietijdperk. waarbij je de woonkamer van de overkant' kunt laten verbouwen en 'zij van hiernaast' kunt verras sen met de roze caravan van Robert ten Brink, de buren ook kunnen opgeven vooreen praatprogramma? Ze zou den er best wat aan hebben. Voor een goed gesprek over bijvoorbeeld het gezinsleven en relaties hoeven we niet meer naar de dorpspomp; de tv weet raad. Catherine en andere buisvriendinnen zijn de steun en toeverlaat bij alle mogelijke dagelijkse beslom meringen. Via telefoon of computer bespreek je zelfs je so res met de kijkbuistherapeute vanuit je eigen luie stoel. Het gebeurt allemaal in het praatprogramma, het genre waarvan de bedenker eigenlijk de Nobelprijs voor de Huisvrede had moeten krijgen. Vooral halverwege de middag wordt de geestelijke nood hoog ingeschat door de netmanagers. Zo trof Wil gisteren Bij ElseMarie, een nieuw live informatief programma over familie en rela ties. Els spreekt deze week over vaders en zonen. Een telefoni sche bijdrage brengt het gesprek op de kinderwens, waar na ElseMarie concludeert dat 'kinderen hebbenvoor mannen vaak pas gaat leven na de geboorte van een kind. Behulpzaam als zij is, geeft ze gratis advies aan mannen die zich alvast 'een beetje zwanger' willen voelen. Oprah Winfrey is al netzo hulpvaardig. Moederlijk deelt ze knieklopjes uit aan de slachtoffers van ontwrichte ge zinnen. We praten over ouders die langs de lijn bij het sportveld hun kroost onder grote psychische druk zetten. Of zelfs met andere ouders op de vuist gaan. zoals in de reconstructie van een vechtpartij op het ijshockeyveld, met dodelijke afloop. Volgens het bekende scenario mag halverwege de psycho loogzijn oneliners uitkramen. 'Dit is een nationale trage die. Ouders willen zich bewijzen via hun kind, hun per soonlijke investering. Ook de Amerikaanse kijkers kunnen direct aan de slag met de tv-tips: ouders, film niet je kinderen als je op het sportveld staat, maar jezelf. En volg, voordat je gaat, een training over omgaan met frustratie, teleurstelling en woede. Helaas voor Wils schreeuwende buren zijn de herhalingen op ti' al geiheest. Maar er is nog hoop, dankzij internet. Wie verder wil praten over gezinsproblemen kan bij Op- rah.com dag en nacht terecht voor een online chat met de buispsycholoog. De collectebus ontbreekt in de statige hal van de Eerste Ka mer. Van enige actie om de jeugdige senator Driek van Vugt uit het gevang te houden, is geen sprake. Maar het eer biedwaardige college krijgt wel vaker het verwijt dat het aan daadkracht ontbreekt. Bijdra gen heeft Van Vugt van colle ga's wel gekregen. De strijd is derhalve niet onopgemerkt ge bleven. De kantonrechter heeft de Leidse student politicologie - hij is vierdejaars, maar pas be zig met zijn derde studiejaar - veroordeelt tot het betalen van een boete van 1.500 gulden. Dit omdat hij begin dit jaar op het Binnenhof de openbare or de met een 'illegale demon stratie' verstoorde, en boven dien de Franse president Chi rac lastig viel. Van Vugt maakte toen handig gebruik van zijn privileges als SP-lid van de Eerste Kamer om langs de po- litieafzetting te komen, en het bezoekende staatshoofd op het hart te drukken toch vooral 'Mururoa niet te vergeten'. Volgens de senator gaf het geen pas Chirac met alle égards te ontvangen, terwijl hij zijn ambtstermijn met atoom- proeven in de Stille Oceaan is begonnen. „Chirac kon er wel om la chen", merkt Van Vugt op. Zelf werd hij in de boeien geslagen, en ging een aantal uren de cel Driek van Vugt. in. De Haagse kantonrechter vond het voorval minder amu sant. Zij oordeelde dat Van Vugt als lid van de Eerste-Ka mer misbruik had gemaakt van zijn bevoegdheid op het Binnenhof te komen. Hij staat nog steeds vierkant achter zijn actie, die hem voor de tweede keer in drie maan den tijd bij de rechter deed be landen. „Doet er eindelijk eens een Kamerlid zijn mond open op het Binnenhof, bemoeit de rechter zich ermee..." In sep tember kwam Van Vugt er bij de Arnhemse rechtbank echter beter van af. Wel schuldig, FOTO HIELCO KUIPERS maar geen straf voor een pro testactie tegen de aanleg van de Betuwelijn. In Den Haag kreeg de actievoerende junior politicus een fikse boete. Het alternatief is dertig dagen brommen, of in hoger beroep het vonnis ongedaan laten maken. „We hebben deze week hoger beroep aangetekend, maar de advocaten moeten nog bekij ken of dat ook zin heeft", zegt Van Vugt. Ondertussen zijn SP-jongeren spontaan een in zamelingsactie begonnen. Sympathisanten wordt om een bijdrage (één gulden is ge noeg) gevraagd. De Tilburgse PvdA-burgemeester en senator Johan Stekelenburg toonde meteen zijn solidariteit en be taalde een piek. „Ik heb veel reacties gekregen, uit het hele land. Zelfs knuffels, voor wan neer ik de gevangenis in moet", lacht de student." Van Vugt (20) is tevreden over zijn rol aan het Binnenhof (',Het gaat steeds beter. Ik krijg reactie's van collega's, die luis teren best wel naar wat ik zeg') maar toont zich teleurgesteld over het werk van de Senaat als geheel. „De Eerste Kamer moet de wetten onafhankelijk toetsen, het is een kamer voor bespiegeling, voor nadere be schouwing. Dat valt in de praktijk bitter tegen. Die onaf hankelijkheid wordt niet be waarheid. Als het er op aan komt, sluit de coalitie de rijen en zijn de senatoren gewoon stemvee. Dan kun je die Ka mer net zo goed opheffen", vindt hij, maar dat is dan ook een programmapunt van de SP. HANS JACOBS- Opnieuw lid I imperium doo Edoardo Agnelli, de drom de Fiat-dynastie, is gisten dood aangetroffen bij eer duct over het riviertje Stu Over de doodsoorzaak va 46-jarige Edoardo, de onj trouwde en enige zoon va sterke man Giovanni Agi» ten de media gisteren wei twijfel bestaan. Het viadu de rivier heet in de volksn 'de brug van de zelfmoori De 79-jarige Agnelli sr., hi voorzitter van Fiat's raad stuur, identificeerde zijn; gisteren op de plaats desi De Agnelli-familie wordti voor het eerst door drama troffen. Voor de oorlog k\i Giovanni's ouders om bij vliegtuigongeluk. Omdatl do weinig interesse toond het concern had vader Gii voor de top van het bedrij oog laten vallen op de jon vanni Alberto Agnelli, een gieke neef van Edoardo i Fiat begon als werker aan pende band. Maar in 1997 leed deze Agnelli aan kan) Volgens ingewijden heefti toritaire Giovanni de nod- druk op zijn zoon uitgeotj om een verantwoordelijke tie op zich te nemen. OniJ het heilige ontzag dat hiji zijn vader had bleef Edoaj weigeren. HANS GELEUNSE De plezierige arbeidsmarkt voor de mooien Mooie mensen krijgen eerder een baan. Dit geldt zowel voor mannen als voor vrouwen. Zij verdienen ook meer. Dat stellen wetenschap pers. Personeelsmanagers ontkennen dat. De controverse tussen de praktijk en wat volgens de wet niet mag. Het recht van de mooiste. Mooie mensen krijgen bij een woordenwisseling eerder gelijk. Zij kunnen hun opponenten beter overtuigen van hun ziens wijzen. De beauty's voelen zich meer op hun gemak waardoor zij hun mening overtuigender over het voetlicht brengen. De minder bevoordeelden werken dat nog meer in de hand door dat zij geneigd zijn de mooien naar de ogen te kijken. De Amerikaanse psychologe Nancy Etcoff stelt dat in haar boek Het Recht van de Mooiste. De Amsterdamse hoogleraar Henriëtte Maassen van den Brink schreef onlangs samen met collega Wim Groot het boek Lusten Lasten, over eco nomie en emotie. Maassen van den Brink onderzoekt de positie van de mooien vanuit de eco nomische invalshoek. Haar me ning over de bevoorrechte posi tie van the beautiful people op de arbeidsmarkt baseert zij op Amerikaans en Canadees on derzoek. Dat in de filmindustrie en bij de televisie een mooi uiterlijk een doorslaggevende rol speelt, ligt voor de hand. Maar ook in de reclame- en advertentiewereld blijkt deze regel te gelden. De beauty's brengen op jaarbasis 120.000 gulden meer in het la tje voor hun opdrachtgever dan minder aantrekkelijke collega's. Maar dat onder juristen, over het algemeen toch een degelijk bolwerk, deze regel ook geldt, is volgens de Amsterdamse hoog leraar opmerkelijk. Rechters, officieren van justitie en advo caten die er goed uitzien, ver dienen respectievelijk zes tot twintigduizend gulden meer dan juristen met een doorsnee of lelijk uiterlijk. De verklaring ligt volgens Maas sen van den Brink voor de hand. Het leven van de mooien is van jongs af aan geplaveid met positieve invloeden. Een mooi kind is altijd verzekerd van meer aandacht. Dat hoeft niet per se van de eigen ouders te zijn, ook de omgeving kijkt het mooie kind naar de ogen. Hij krijgt daardoor vrijwel altijd positieve feedback. En een kind dat van jongs af aan positief wordt gestimuleerd, heeft weer betere kansen tijdens de woeli ge puberjaren. Hij is emotio neel dan iets stabieler waardoor hij over het algemeen gemakke lijker een hogere (vervolg) oplei ding haalt. Dit leidt tot betere kansen op de arbeidsmarkt, waar hij ook weer eerder een hogere functie bekleedt en be ter scoort dan de collega met een kromme neus of vlashaar. Uiteraard is discriminatie op uiterlijk volgens de wet niet toe gestaan. De Sollicitatiecode van de Nederlandse Vereniging voor Personeelsbeleid geeft die regels. Volgens de Sollicitatie code mag een organisatie daar om geen pasfoto eisen van een sollicitant voordat zij de sollici tant heeft uitgenodigd voor een gesprek. Maar als de sollicitant eenmaal 'binnen' is, treedt vol gens de Amsterdamse hoogle- Moderne madonna 's De gewraakte KRO-poster van een Madonna met één blote borst doet mij vooral denken aan mijn tiuee dochters. Moderne, Nederlandse madonna's, die tegen de trend in borstvoeding geven. De oudste dochter doet dat geroutineerd. Bij een tweede kind heb je ervaring. Maar wanneer je eerste kind gebo ren wordt, moet je eigen geboorte als moeder nog helemaal op gang komen. Dat is een moei zaam en uitputtend proces, temeer omdat jonge vrouwen tegenwoordig gewend zijn aan een maakbaar leven, en een grote mate van vrijheid. Met een baby komt daar een einde aan. Je wordt 24 uur per dag geleefd. Twee weken na haar bevalling tref ik de sfe, jongste dochter dan ook doodmoe aan, m met in haar armen een nietig hoopje T: mens dat zwabberig in zijn kleertjes hangt. In haar ogen lees ik beurte lings trots en twijfel. Ze heeft dezer dagen ook ontdekt dat met een \tkind de kwetsbaarheid haar le ven is binnengeslopen om er nooit meer uit te gaan. Baby's huilen weliswaar nooit voor niets, maar ze hebben l daar vaak ondoorgrondelijke I redenen voor. Vooral bij een eerste kind weiger je dat, on zeker als je bent, te aanvaar den. Ook de dochter blijft zorgelijk naar een mogelijke oorzaak zoeken: toch maar een schone luier, weer wat laten drinken, kijken of hij last heeft van een boertje, hem tegen haar aanhou den, wat met hem rondlopen. En als (klein)zoon Pelle dan eindelijk rustig slaapt, veert ze regelmatig op om een kijkje in zijn wieg te nemen. Ademt-ie nog wel? En waarom doet hij dat zo onregelmatig? Moderne Nederlandse madonna's zijn informatief reaks. Maar ze weten vooral wat er fout kan gaan. Niet hoe het goed kan gaan. Ze groeiden niet op met een vanzelfsprekende overdracht van vrouwelijke vaardigheden op dit terrein, moeders en tantes die van kinderen krijgen en hebben hun levenswerk hadden gemaakt en daar voortdurend over spraken. Ze krijgen bij de vraag 'hoe het allemaal moet' ook weinig praktische hulp. Dat geldt met name voor borstvoeding. Pakt hij haar tepel wel goed? En als hij dat doet, drinkt hij dan wel genoeg? De dochter zit bleekjes gebogen over haar borst en de baby. Haar behoefte om borstvoeding te geven werd in het ziekenhuis na de bevalling niet gehonoreerd met daadwerkelijke hulp. De verpleegkundige had er geen tijd voor, de verloskundige moest door naar haar volgende bevalling. En de kraamverzorgster dan? Die kraamverzorgster bleef maar kort, want het was zaterdag en ze kwam alleen voor het aller noodzakelijkste. Helpen bij borstvoeding hoorde daar kennelijk niet bij. En dat bleef zo, ook bij de vier andere kraamverzorgsters die elkaar in haar kraamperiode afwisselden. Als de KRO met een madonnaposter een gevoel wil delen, dan roept dat bij mij maar één gevoel op: wat doen we in onze samenleving met moeder en kind? We laten ze aan hun lot over, omringen ze met slechte zorg. Bij beide dochters, de een in Rotterdam, de ander in Amsterdam, zijn hun verloskundigen twee keer eventjes snel in de kraamperiode komen kijken. Controle is daar wel een heel groot woord voor. Niemand controleert moeder en kind na de ge boorte en in de weken daarna medisch wat uitvoeri ger. De huisarts laat zich niet zien, want die beroeps groep heeft zich teruggetrokken uit de begeleiding van zwangerschap, bevalling en kraambed. De arts van het consultatiebureau treedt pas in werking als het kind al een maand is en de meest kritieke perio de voorbij is. Beide dochters kregen op de tiende dag van hun kraamperiode wel een wijkverpleegkundige op bezoek. Als die dan ook nog eens professioneel en betrokken is en bovendien rustig de tijd neemt voor moeder en kind, zoals bij de jongste dochter, dan bof je. Een van haar vijf kraamverzorgsters, een herintreed- ster, zei eerlijk: vroeger was het voor moeders beter en voor ons leuker. Je was als kraamverzorgster tien dagen acht uur per dag bij een kraamvrouw. Zonder vrije dagen, die kwamen daarna. Je raakte betrok ken bij liet gezin, je wist precies waar je op moest let ten, en de huisarts kwam zich altijd even, om het even of hij wel of niet de bevalling had gedaan, op de hoogte stellen van de situatie. Er was een veilig vangnet rond moeder en kind van medische en praktische zorg om een goede start voor beiden te garanderen. Kom daar nu nog maar eens om. Zou de jubilerende KRO als katholieke omroep mis schien ook het gevoel willen delen hoe weinig zorg er meer is bij het begin - en overigens ook aan het eind - van ons leven? Want katholiek zijn is toch vooral: geloof, hoop en liefde, barmhartigheid en respect voor het leven? Dat de 53-jarige Britse zanger ELTON JOHN de bloemetjes in figuurlijke zin graag buitenzet, was al langer be kend, maar dat kan ook letterlijk wor den genomen. Dat bleek gisteren tij dens een rechtzaak die hij heeft aan gespannen tegen het accountantsbu reau PriceWaterhouseCoopers. De flamboyante zanger is van mening dat het accountantsbureau verantwoorde lijk is voor verliezen van zijn zakenim- perium. Tijdens de rechtzaak bleek dat Elton John tussen januari 1996 en september 1997 een slordige hon derdvijftig miljoen gulden heeft uit gegeven. Van dat bedrag was onge veer een miljoen bestemd'voor bloe men. Op de vraag of dat bedrag juist was, antwoordde de zanger dat hij nu eenmaal van bloemen houdt. De Braziliaanse stad Dior het sinds maandag zonde stellen. Een rechter bepae het zeskoppige politiekoip ventieve hechtenis moest genomen. De agenten hel tensporig veel geweld gel de arrestatie van een rent wegens een klein delict» zocht, oordeelde de recht ficier van justitie kon zie cipe vinden in de beslissi' rechter, maar meende da! 12.000 inwoners tellend! zonder politie groot gevaf Het aantal bankoverval Ie' braken zou sinds maanda plosief zijn toegenomen. Dieven hebben hun slat in het Londense huis vanj del KATE MOSS. De d er vandoor met juwelen te' van circa 915.000 gulderj was ten tijde van de inbrai kantie in de Verenigde St gens het boulevardblad 1 namen de inbrekers onde een ketting van 73.000g mee. Het was een gesch haar voormalige vriend e Johnny Depp. Naast de ju mist de 26-jarige Mossrï nog voor 183.000 gulden veller's cheques. J deiiRWqv Wv/lB'JK, ke mensen) bevestigt Monique Potters de bewering van Van Maassen van den Brink. „Laatst solliciteerde een lid van ons naar de baan van bankem ployé. Ze kreeg te horen dat ze er vanwege haar gewicht niet geschikt voor was, omdat ze dan veel moest staan. Laat ze die baan al anderhalf jaar als uitzendkracht tot volle tevre- Kerwure. M00\E Meito m wopoew L-1-^ qwpi mihéêW"' \Jzou VÉO. f qoewcofêR- raar het bovengenoemde me chanisme in werking. „Als je bijvoorbeeld dik bent, wordt dat nog steeds heel vaak vereenzelvigd met dom en on gezond. Heus, het is dan echt veel moeilijker om een positie op de arbeidsmarkt te verwer ven. Dat is echt over- en over duidelijk." Namens de Bond van Formaat (de bond voor dik- I t'iisi'lijk ILLUSTRATIE WIM STEVENHAGEN denheid en zonder ziektever zuim hebben verricht! Blijkbaar is de verpakking belangrijker dan de inhoud!" Het is de woordvoerder van de Bond van Formaat opgevallen dat de meeste receptionistes niet tot het dikke legioen beho ren, maar dat in de gezond heidszorg wel dikke mensen werken. „Dat is natuurlijk niet toevallig, want een bat gezondheidszorg is ov gemeen fysiek zwaardi achter een balie zitten gezondheidsverhaal gj dus mank, waaruit je 1 cluderen dat er wel de uiterlijk wordt geselee Ze constateert dat het erg 'diffuus' is. Maart» gens haar niet terecht stewardess niet wordt men als zij een grotere heeft dan confectiema „Het argument hiervoi dat zij zich dan niet vli het gangpad kan bevve dat is lariekoek. Ik ben een dikkerd, ik vlieg va ik kan uitstekend tusst stoelen lopen." Bij de KLM wordt gesli het uiterlijk a b s olui invloed heeft op het ai beleid. Momenteel lot grote wervingscampaj cabinepersoneel. Pen moet enkel om praktis nen niet kleiner dan 1 en langer dan 1 meter legt voorlichter Youffe uit. En het gewicht mo houding met de lengt! Hiervoor wordt de lijst Nederlandse Hartstid hanteerd. „We weten re luchtvaartmaatschi wel maat 42 als boven hanteren, maar wij nie heus, wij zijn echt nu naar bloedmooie vrou mannen. En al helem naar sex-appeal types ken mensen die de go ding hebben, in teamt kunnen werken en eet de stevigheid uitstrale niet in paniek raken a! regelmatigheden of tu ties voordoen. Zij mot der alle omstandighei kalmte en rust uitstra! IRENE NIEUWENHUUSE

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2