Leidsch Dagblad D66 voelt niets voor tolpoorten Deel Alphen zonder tv, radio en internet Speler Vitesse HlV-positief Vendex KBB verkoopt 106 Kien-filialen Schiphol en Frankfurt gaan mogelijk fuseren EU dwingt naleving BSE-regels af Van Harris kunnen de Democraten tellen wat ze willen r SP wil proef met chip tegen diefstal fiets Natuurfoto van het jaar - IDERDAG 16 NOVEMBER 2000 lenaar tin de Rooij jduceert het [abonnement OPGERICHT 1 MAART 1860 17 Nieuwe school in Oegstgeestse wijk Poelgeest heet De Vogels Overwinning op Spanje verhult vorm van Oranje Marlboro Flashback: feestje met Candy Dulfer 12 Ook in Leidse museumwinkels is de klant altijd koning 15 Creativiteit bij Holland i Animation Film Festival personeel laat e treinen staan k aan materieel is er de van dat machinisten 5 vaker bomvolle treinen slaan. „Als de trein te vol het gewoon niet veilig", iart voorzitter J. Arndts 1( e Vakbond voor rijdend oeel de muiterij. „Wij n het recht om dan niet btenaar moet ïo's trouwen S cnaren van de burgerlij- isi nd in Amsterdam mogen noeilijk doen over het i van een huwelijk tus- omo's. Zij die uit gewe- jod of andersoortige be- n weigeren een homo- ijk te voltrekken, kun- jn een ambtenaar van de jjke stand meer zijn. ing wegens ambtswei- is dan de uiteindelijke juentie. De Amsterdam houder Dales maakt dit lunt gisteren bekend. »jex roept op i luroboycot lex heeft haar 12.000 le- lf de mode-, schoenen-en p. rtikelenbranche opge- jn de invoering van de 1 januari 2002 te ten. De ondernemers dat ze voor de vernieu- .l an pinautomaten te veel nhftalpn. n betalen. 01 1 fse minister na schandaal itse minister van trans- Klimmt heeft vandaag ggenomen. De bewinds- m aakte eerder deze week ipraak door een boete 'to f.OOO mark wegens frau- een voetbalclub. Gis- g weigerde de minis- te stappen. Hij gaf zelfs ir beroep te willen im zijn onschuld te be- li Kanselier Schroder zou op zijn aftreden hebben lelvissers nen miljoenen sers van kokkelschelpen tn minstens 25 miljoen i schade bij staatssecre- aber (Visserij). De vis- lebben nog steeds niet nen of ze in de Ooster- I e mogen uitvaren. In- Hls is het vangstseizoen ftch afgelopen. |hf 'lei :hen is het medicijn' en gezond is, blijkt nu een medische studie, toek van de Amerikaan- iversiteit van Maryland an dat vrolijke mensen snel een hartaanval zo meldt vandaag het dagblad The Inde pen - Het onderzoeksteam Pf|lriehonderd mensen on- we slag dreigt Zuid-Korea jt een nieuwe slag voor tanse economie. J faillissement van Dae- lotor eerder deze maand Ie belangrijke bouwpoot "I conglomeraat Hyun- I grote problemen. Een jpplan van ruim twee Pmoet de noodlijdende |°P de been houden. I economie Afgestoken vuurwerk legt verbinding plat alphen aan den run/amsterdam anp/marieta kroft Enkele duizenden huishoudens in de wijk rondom het winkel centrum De Ridderhof in Al phen aan den Rijn kunnen sinds gisteravond geen televisie kijken, naar de radio luisteren of internetten. De oorzaak van de storing was zwaar vuurwerk dat door onbekenden werd af gestoken. Een zogenoemde lawinepijl die aan het Carmenplein werd afgevuurd in een kast die de signalen doorgeeft, was gisteren rond 22.00 uur de boosdoener. Samen met energiebedrijf Nuon voert kabelexploitant Casema vandaag de reparatie uit. Een woordvoerder van Casema verwacht dat de inwo ners van Alphen aan den Rijn in de loop van de avond weer tele visie kunnen kijken. Het kastje ontplofte tijdens de voetbalwedstrijd Nederland - Spanje. Bij de politie waren er daarvoor al meldingen binnen gekomen over jeugd die over last veroorzaakte. Hoewel kort na de ontploffing een groot deel van het gebied werd afge zet, konden de daders niet meer worden opgespoord. Ook in Amsterdam moesten ruim 30.000 huishoudens het gisteravond enkele uren zon der radio en televisie stellen. Volgens een woordvoerder van kabelbedrijf UPC was daar sprake van een stroomstoring die rond 01.00 uur kon worden verholpen met een noodvoor ziening. Door de stroomstoring in de hoofdstad waren ook elders in Noord-Holland problemen met de radio- en televisieontvangst. In Monnickendam, Broek in Waterland, Marken, Katwoude en Zuiderwoude hadden 5500 aansluitingen vanaf 22.00 uur te kampen met een storing. Case ma exploiteert in deze plaatsen het kabelnet, maar betrekt het signaal van UPC. De problemen waren daar omstreeks half twee verholpen. arnhem anp Job Komol, een jonge Afrikaan se voetballer van Vitesse, is be smet met HIV, het virus dat aids kan veroorzaken. Dat kwam in juli aan het licht toen de 18-ja- rige speler uit Kameroen werd getest na een tuberculosebe- smetting. Komol is sindsdien onder behandeling. Behandelend internist en in fectiespecialist dr. C. Richter verklaarde gisteren dat de vi rusinfectie inmiddels met 99 procent is teruggebracht. Vol gens hem is de kans 'dat Komol andere voetballers besmet door bloed-op-bloedcontact te ver waarlozen. „Honderdmaal klei ner dan 0,1 procent. Bij ande ren hoeft geen onnodige angst te zijn", aldus Richter. De kans op ontstaan van aids is nihil, zegt hij. „Dat treedt alleen op als je niet behandelt." Vitesse brengt de zaak pas nu naar buiten, omdat Komol weer zover is hersteld dat hij kan en wil spelen. De Arnhemmers hebben de KNVB verzocht hem speelgerechtigd te verklaren, maar wachten eerst een offici eel standpunt af. De bond dis cussieert in- december over de zaak. In de sportwereld zijn ver der weinig gevallen bekend van HIV-positieven. Het bekendste voorbeeld is de Amerikaanse b^sketbalster Magie Johnson. Komol speelt al 2,5 jaar bij Vi tesse. De club haalde hem naar Arnhem met een stel andere jonge Afrikaanse talenten. Ko mol liep de besmetting vrijwel zeker op in Kameroen. Vijf an dere Afrikanen, onder wie eer- ste-elftalspelers Diarra, Zongo en Amoah, zijn ook getest. Om privacyredenen deed Vitesse gisteren geen mededelingen over de uitslag, maar volgens de teamarts „hoeft niemand zich over hen zorgen te maken." amsterdam Koninklijke Vendex KBB heeft de 106 kledingwinkels van de Kien-keten verkocht voor 126 miljoen gulden. De nieuwe ei genaar is het Zwitserse kleding concern Charles Vögele, dat eerder al kledingzaken opende in een aantal overgenomen P &C-filialen. De winst van Kien compenseert het verlies van 35 miljoen gulden dat wordt gele den met de opheffing van de keten Kreymborg. Het afstoten van de Kien-zaken maakt on derdeel uit van de concern plannen om de modepoot te verkleinen ten gunste van de doe-het-zelfsector en zaken voor consumentenelektronica. den haag De Engelse fotograaf Manoj Shah is de algemeen winnaar van de fotowedstrijd Wildlife Photographer of the Year 2000 met zijn foto van een orang-oetang met jong. Aan de wedstrijd na men vooraanstaande natuurfotografen deel. De tentoonstelling met de 150 winnende natuurfoto's is van 24 november tot en met 11 maart te zien in het Museon te Den Haag. foto manoj shah den haag anp Minister Netelenbos (verkeer) was volkomen verrast door de wending van D66. Ze wees er op dat de partij eerder dit jaar de herziene versie van het re geerakkoord, waarin de proef met het rekeningrijden rond de vier grote steden is afgespro ken, heeft ondertekend. De Graaf zei gisteravond in Den Haag Vandaag dat hij zijn handtekening niet intrekt. „Misschien kunnen we een slag verder en in een keer naar de kilometerheffing. Dan is de proef met rekeningrijden mis schien niet nodig." De Graaf noemde de proef 'vol risico's en kwetsbaar'. SCHIPHOL RICHARD MOOYMAN De samenwerking tussen Schiphol en de luchthaven van Frankfurt kan op termijn leiden tot een fusie. Dat verwachten diverse bankanalisten en ande re betrokkenen die de voorge nomen beursgang van Schiphol volgen. Het kabinet buigt zich waarschijnlijk morgen over de privatiseringsplannen. Schiphol en Frankfurt heb ben onlangs de samenwerking uitgebreid. Beide overheidsbe drijven staan aan de vooravond van een privatisering en koeste ren wereldwijde ambities. Ge zamenlijk willen ze belangen nemen in luchthavens over de hele wereld die de komende ja ren naar de beurs worden ge bracht. Woordvoerster M. de Bie van Schiphol ontkent dat wordt ge streefd naar een fusie. Er wor den volgens haar alleen joint- ventures opgericht op deelge- DESIGN IN LEDER straatsburg marc peeperkorn correspondent Maatregelen om de gekke-koeienziekte (BSE) te voorkomen worden in Europa stelselmatig ont doken. Volgens eurocommissaris Byrne (volksge zondheid) is dit 'onacceptabel'. Hij zal de ko mende maanden inspectieteams op pad sturen om de landen van de Europese Unie te dwingen de regels na te leven. BSE kan bij mensen waarschijnlijk de dodelijke hersenziekte Creutzfeldt-Jakob (CJD) veroorza ken. Byrne stelt de regeringen van de EU-landen verantwoordelijk voor de 'psychose' die is ont staan over rundvlees. „Gebrek aan duidelijkheid en doortastendheid van de overheden heeft tot de paniekstemming bijgedragen", aldus Byrne. Om het vertrouwen bij de burgers te herstel len, wil de Commissie het aantal BSE-tests op runderen flink opvoeren. Byrne en zijn collega Fischler (landbouw) zullen dat volgende week aan de EU-landbouwministers voorleggen. De veterinaire deskundigen van de EU steunen dit plan. De kosten van de tests zouden volgens het europarlement kunnen worden betaald uit een meevaller van twee miljard op de landbouwbe groting. Pagina buitenland: 'Verbod diermeel geeft vals gevoel van veiligheid' TALLAHASSEE Rtr-AFP-DPA-ANP In de Verenigde Staten gaat het geruzie over het tellen van de stemmen gewoon door. De Democraten tellen stug verder, terwijl de Republikeinen gisteren eenzij dig een einde van de hertellingen hebben uitgeroe pen. Katherine Hams, in Florida verantwoordelijk voor het verloop van de verkiezingen, spande een kort ge ding bij het hooggerechtshof van Florida aan om een einde aan de handmatige telling te maken. Haar ver zoek werd gisteravond verworpen. Daarmee mag het handmatig hertellen doorgaan. Harris zei echter dat de Democraten kunnen tellen wat ze willen, maai- dat ze niet van plan is de voorlo pig officiële cijfers van dinsdag aan te passen aan nieuwe uitslagen. Alleen de overzeëse stemmen zul len nog aan de uitslag worden toegevoegd, aldus de Republikeinse. De Democraten lieten daarop weten Harris' beslissing vandaag te zullen aanvechten bij de rechtbank. Harris gaf de districten Palm Beach, Miami-Dade en Broward dinsdag tot gistermiddag de tijd om argu menten aan te dragen voor handmatige hertelling, 's Avonds besloot ze dat de argumenten onvoldoende waren. Presidentskandidaat A Gore verklaarde zich te zul len neerleggen bij de verkiezingsuitslag, maar alleen zodra de handmatige hertellingen uit de drie omstre den districten zijn afgerond. Hij nodigde zijn rivaal George Bush uit voor een ontmoeting om de gemoe deren te sussen. Bush liet vanuit de Texaanse hoofd stad Austin weten nu niet op de uitnodiging in te gaan. Hij ziet wel iets in een treffen nadat de definitie ve einduitslag bekend is gemaakt. Volgens de voorlopige uitslagen die dinsdag bij de centrale kiescommissie zijn ingeleverd, heeft Bush in Florida 300 stemmen meer gekregen dan zijn rivaal Gore. Eerder waren dat er nog 1.800. De Republikei nen menen dat de Democraten uit Florida de uitsla gen willen 'vervalsen' door hun chaotische natellin gen. Het handmatig tellen van stemmen zou volgens hen onnauwkeurig en subjectief zijn. De telling van de overzeese stemmen kan ook nog voor een verrassing zorgen. De meeste stemmers in het buitenland zijn doorgaans Republikein, maar dit jaar zijn er veel meer stemmen vanuit het buitenland opgestuurd dap de 2.300 van vier jaar geleden. Pagina buitenland: Meer nieuws over de verkiezin gen in de VS NR. 42468 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 Democraten zetten in op kilometerheffing D66 wil af van de proef met rekeningrijden rond de grote steden. Maar de partij wil niet zover gaan om het reke ningrijden nu al definitief af te wijzen. Wel zetten de De mocraten in op snelle invoering van een kilometerhef fing in combinatie met extra investeringen in openbaar vervoer en minder in de aanleg van wegen, maakte Ka merlid Giskes gisteren bekend tijdens de begrotingsbe handeling Verkeer en Waterstaat. Alleen PvdA en Groen- Links zijn nu nog volmondig voor de elektronische tol heffing. [DE ANDERE JUWELIER (fffff van fiernêïcTff) ^^e/iers^F1 Maarsmansteeg 21 (naast V&D) Centrum Leiden Tel. 071-5120778 www.vanGemer.com HET WOORD IS AAN Bill Gold Geluk betekent: vijf ver keerslichten achter elkaar op groen. h - b luien a /V3V* J1 277 378° "77° 50% 40% 60% 20% 20% 20% Ook PvdA'er Van Gijzel vroeg zich af wat die handtekening nog waard is. Hij karakteriseert de opstelling van D66 als 'on navolgbaar gedraai en gedraal'. „Giskes trekt als een donderslag bij heldere hemel het tafelkleed onder het servies vandaan." CDA, SP en de kleine christelij ke partijen zijn al langer tegen rekeningrijden. De WD ging morrend akkoord met de proef, maar sluit niet helemaal uit als nog tegen te zullen stemmen. Dan is er geen meerderheid meer voor de tolheffing. Volgens Netelenbos kan de kilometerheffing zeker niet voor 2010 worden ingevoerd. Tot die tijd wil ze tolpoorten om iets aan de files te doen. bieden. Frankfurt laat de moge lijkheid van een fusie open. Volgens zegsman R. Payne van Flughafen Frankfurt/Main is het 'nu te vroeg' om te praten over een fusie. „Het zou een lo gische stap kunnen zijn, maar misschien ook helemaal niet. We moeten eerst de privatise ringen afwachten." Luchtvaartanalist G. Hoppers van Effectenbank Stroeve acht het zeer goed mogelijk dat Schiphol en Frankfurt straks aandelen in elkaar nemen. Vol gens analist C. Zandbergen van de Fortisbank is een fusie een mogelijkheid als blijkt dat het voldoende voordelen oplevert. „Maar eerst moet worden ge privatiseerd, want dan pas weet je de waarde van de onderne mingen." Pagina economie: Personeel Schiphol kritisch over privati seringsplannen Automobiliste komt om bij frontale botsing ZOETERWOUDE Bij een frontale botsing tussen een personenauto en een be stelbusje in Zoeterwoude-Dorp is vannacht een vrouw om het leven gekomen. Omdat de fa milie vanmorgen nog niet was ingelicht, wilde de politie geen nadere mededelingen dóen over haar identiteit. Een 29-ja- rige vrouw uit Amsterdam die bij haar in de auto zat, raakte zwaargewond. Zij moest door de brandweer uit het autowrak worden bevrijd. Zij is naar het LUMC gebracht. Het ongeluk gebeurde op de Burgemeester Detmersweg. De auto van de twee vrouwen botste frontaal op het tege moetkomende busje dat door nog onbekende oorzaak op de verkeerde weghelft was ge raakt. De bestuurder van de bestel bus, een 26-jarige Leidenaar, moest met lichte verwondin gen naar het ziekenhuis. Hij raakte bekneld doordat het busje na de aanrijding op zijn kant kwam te liggen. DEN HAAG HANS JACOBS HAAGS REDACTEUR De SP heeft minister Netelen bos (verkeer) gisteren gevraagd vijftien miljoen gulden uit te trekken voor een proef in Haar lem met een 'antidiefstalchip' in alle fietsen. Wanneer de 'plaag' van fietsendiefstal kan worden gestopt, zullen weer meer mensen dit vervoermid del gaan gebruiken, voorspelt Kamerlid Van Bommel. De proef - het Kamerlid noemde Haarlem als voorbeeld, maar het kan ook in een andere middelgrote stad - is bedoeld om ervaring op te doen. Voor waarde voor succes is dat de politie actief speurt naar gesto len rijwielen. De chip verschaft gegevens over de eigenaar. Het experiment moet ook uitwijzen hoe en waar de chip het beste kan worden geplaatst, zonder dat fietsendieven de 'bewijslast' na het slopen van een slot met een als eerste verwijderen. Als het project slaagt, wil de SP dat de minister een half mil jard gulden op tafel legt om landelijke invoering mogelijk te maken. „Dat is niks vergeleken met de miljarden die worden uitgetrokken voor verbetering van de autowegen", zei Van Bommel gisteren. Iedere fietser moet van hem 25 gulden beta len voor de antidiefstalchip. Telefoonnummer: (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch 34.80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. j Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren via: www.leidschdagblad.nl 8 712141 400114

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1