Pronk houdt vast aan een groene polder Hertzberger opent 'vliegende' school eiderdorpse tieners zijn echt modeljongeren1 Regio mdweg remedie ven hartklachten Kinderopvang mogelijk in Gevers Deynootschool igen en kunst kijken in Alettahof SCHOTEN gbbers van het 'Holland er 'kunnen zondag 19 nber meedoen aan een lag in buurthuis in Voorschoten. De jkomt is bedoeld voor ie- en begint om drie uur lags. De zangmiddag duurt tot vijf uur. Op zaterdag 25 november is er in de Alettahof een ten toonstelling van de schilder werken van cursisten. Die dag zijn ook zelfgemaakte voor werpen van keramiek te be zichtigen. Verder zijn er de monstraties van kaarten ma ken en portretschilderen. ussie over toekomst van Voorschoten boten krijgt voorlopig andweg. Misschien wel Toch was die ömlei- Dute gisteravond duide- ;htbaar. De weg liep door de Herensociëteit in rstraat en vormde lange scheidslijn tussen voor standers. Op initiatief Stichting Wonen met werd gesproken over omst van het dorp. En al likte voorzitter J. van der /ooraf dat de nadruk niet verkeer moest liggen, ooral gesproken over het niet autoluw maken van ïtrum. En dus rover de ogen van de voorstan- an alleen zo'n weg langs orlijn Leiden-Den Haag maken aan de hart- n van Voorschoten. ,,We het centrum ontlasten, rdt alle verkeer afgewik- dat centrum. Haal je :keer daar weg krijg je goede verbindingen andere wijken en ont- •én geheel. Het wordt efbaar. Dan kunnen kin- veilig op de fiets naar H. de is bestuurslid van de g, maar vooral de be- van de randweg langs p, die zou moeten lopen begraafplaats Rosen- tot aan de Haagweg in Hij begrijpt dan ook burgemeester en wet- 'zijn' geesteskindje laten afdrijven, omdat ingen daarover in de ge- te veel uiteenlo- tanders van de randweg :n dat wél. Zoals E. Ben- an de stichting Leefbaar loten: „Uit onderzoek et bureau AGV, red.) at 85 procent van het uit Voorschoten zelf n dat vooral sprake is kte in de spits. Daarvoor toch niet zoveel groen en. We moeten de pro- zélf oplossen." :en goed inzicht te krij- ze een rondje gefietst le doorgaande wegen ;-Noord, Leidseweg, in Julianalaan, Wijn- ïlaan en de Veurseweg. de spitsuren was het druk, maar verder valt het wel mee." Wat meevallen, zo kreeg ze meteen de bewoners van de Leidseweg-Noord over zich heen. „Hoe komt u er bij? Het verkeer raast altijd langs onze huizen. Vooral 's nachts. Dan rijden sommigen tweehonderd kilometer per uur. Nou goed, misschien is het wat minder, maar in elk geval hard." Benschop bleef echter bij haar standpunt en kreeg steun van anderen. Zij wezen erop dat er andere oplossingen zijn: niet voor elk wissewasje de auto pakken en meer fietsen of de bus nemen. Voorop staat in hun ogen dat Voorschoten zo veel mogelijk intact moet blij ven en dat het groen niét moet worden ingeblikt. „We mogen dus niets veranderen, want dat zou het beeld van Voorschoten aantasten?", zo bracht pen ningmeester H. Griffioen van de stichting daar meteen tegen in. „Met alle respect hoor, maar u zit en woont nu in mijn beeld. Ik woon nu 71 jaar in Voor schoten. Eerst aan de Leidse weg, nu aan de Veurseweg. Vroeger kon ik overal naartoe kijken, maar er is van alles bij gekomen en dan zou er nu niets meer mogen veranderen? Dat klopt toch niet. Ik zit met al dat verkeer langs mijn huis, met chauffeurs die uitgebreid bij me naar binnen zitten te kijken als ze moeten wachten" voor het stoplicht. En dan zou ik niet mogen pleiten voor een rand weg." Vreemd De Heer en H. Tipker (voorzit ter van de ondernemersvereni ging) voegden daaraan toe dat het toch 'uiterst vreemd' is dat Voorschoten eerst nieuwe wij ken aanlegt en dan pas gaat na denken over wegen. „Alle ver keer wordt afgewenteld op we gen die al overbelast zijn." Wet houder Draijer weerlegde dat: „We bouwen wel, maar het in wonertal stijgt er niet of nauwe lijks door. We hebben het niet over een grote locatie als Val kenburg." Met de mededeling dat de ge meente vier ton heeft uitgetrok ken voor het maken van een structuurschets voor de toe komst van Voorschoten zorgde Draijer uiteindelijk voor onder tunneling/overkapping van de randweg in de Herensociëteit, zodat voor- en tegenstanders wat dichter bij elkaar kwamen. „Als er maar wat gebeurt en we kunnen meepraten." De nieuwe school in Poelgeest heet De Vogels. Een bekende tv-vogel woonde gisteren de officiële opening bij. 'Een eer om hier naar de gang te moeten foto henk bouwman OEGSTGEEST ANE PIETER WISSE „Het is bedroevend om te zien hoe weinig aandacht er in on derwijsland bestaat voor de schoolgebouwen. Het mag niks kosten. Het gevolg is dat die scholen vaak totaal onge schikt zijn. En daarom ont werp ik graag scholen." Dit zei architect Herman Hertzberger gisteren tijdens de officiële opening van de nieu we school in de nieuwbouw wijk Poelgeest in Oegstgeest. De school krijgt als naam De Vogels, zo werd gisteren duide lijk. Helemaal onverwacht is dat niet. Al geruime tijd was op de gevel van het hoge gebouw de volgende dichtregel te le zen: 'Welke dromen bevliegen de vogels dat zij zich lichtvaar dig in zoveel lucht begeven'. „De naam past perfect bij het gebouw. Ik heb hem zelf bedacht", zei Hertzberger. Vanwege ruimtegebrek moest de school de hoogte in. Om wonenden behouden zo een vrij uitzicht en de kinderen 'vliegen' als het ware. De 'vlie gende school' is eenjterm die Hertzberger dan ook aan spreekt. „Lucht, vogels, vlie gen... Dat zijn elementen waar mee je zo eindeloos veel kan ten op kunt." Een grote stalen trap geeft toegang tot de school. Een maal boven en binnen kijkt de bezoeker gelijk weer de diepte in. Een soort amfitheater doet er dienst als aula, die ruimte moet bieden aan de ambities van de school op het gebied van kunst en cultuur. Ook buurtbewoners kunnen er ge bruik van maken. De architect hecht veel waarde aan openheid. De loka len kunnen met grote schuif deuren worden uitgebreid richting hal. Alle lokalen zijn onderling verbonden met deu ren. En er is gewerkt met veel glas. Het uitzicht op ,deze hoogte is dan ook mooi. De ene kant biedt uitzicht op Poelgeest in aanbouw, de an dere kant op het spoor en de treinen tussen Haarlem en Lei den. De hallen zijn ruim opgezet. Hertzberger heeft gekozen voor een ontwerp waarbij de klaslokalen zich aan de ene kant van de hal bevinden en de personeelsruimten aan de an dere kant. Het meest geslaagd vindt de architect de grote open ruimten bij de entree van de klaslokalen. Leerlingen kun nen er individueel aan het werk worden gezet. „Het is ab soluut geen ruimte waar kin deren die de gang worden op gestuurd moeten gaan staan. Dat is zo ouderwets. Hier moet het een eer zijn om op de gang te mogen werken. Alleen voor de beste leerlingen. En het is zo ontworpen dat, als ze er staan, ze zich nog steeds ver bonden voelen met de klas", aldus Hertzberger. Herman Hertzberger: „Hier moet het een eer zijn om op de gangen te mogen werken." archieffoto united photos de boer iwerker Jeroen van Heukelom beperkt zich tot 'pleisters plakken' IRP» ERIC WENT Idende engel is hij zeker oen van Heukelom (29), nwerker bij Sjelter, be- ich noodgedwongen tot rs plakken'. Een inloop- hier, een streetdance- daar. Meer kan hij voor iet doen voor de Leider- 'tugd, met een arbeids- van twintig uur per een nagenoeg failliete atie, en in een gebouw lek is als de gewraakte ntainer aan de Buiten- Er blijft dus veel te over voor de grote 3- tot 18-jarigen in Lei- Een eigen herriekelder leeld. rdorpse tieners zijn mo eren. Dat is het eerste in Leiden woonachtige eukelom is opgevallen vlak voor de zomer be- jongerenwerker bij Sjel- heeft genoeg vergelij- ateriaal, want behalve in 1. Ede en Lunteren twee jaar lang in de Schilderswijk in het be- buurthuis De Mussen 'fd boven water gehou- iaar toen ik voor de zo- keer bijna overhoop stoken, hield ik het daar zien." iderdorp gaat het er ge- een stuk gemoedelijker Daar wordt hij niet lan- onfronteerd met stoere 11 van ontspoorde be enderen getipt hebben, gepoch over de laatste 11 in het nabijgelegen entrum. Echte rand geren die volledig de Jeroen van Heukelom: „Mensen voelen zich heel erg snel bedreigd en bellen bij het minste of geringste de politie. Maar die mensen zijn zelf toch ook jong geweest?" foto henk bouwman weg kwijt zijn, is hij in Leider dorp zelfs helemaal nog niet te gengekomen. Des te opmerkelijker is het dat de tolerantie ten aanzien van jongeren zo laag is in Lei derdorp. „Mensen vdelen zich heel erg snel bedreigd en bellen bij het minste of geringste de politie. Kijk maar naar de ge beurtenissen rond de hangplek bij de Buitenhofvijver, in de zo mermaanden. Dan vraag ik me af waarom die buurtbewoners zich niet wat coulanter opstel len. Ze zijn zelf toch ook jong geweest?" Hij vreest dat die intolerantie zelfs nog groter .wordt als het jongerenwerk in Leiderdorp niet snel van de grond komt. „De sociale controle wordt steeds kleiner, en 'ikke-ikke-ik- ke' is steeds belangrijker in de ze 24-uursriiaatschappij. Als mensen dan na een dag hard werken thuiskomen, willen ze geen gezeur meer aan hun kop. En zeker niet van ontevreden jongeren." Dan zal er heel wat moeten gebeuren, want Leiderdorp is nu bloedsaai voor tieners. „Er is helemaal niets voor ze te doen. Eigenlijk willen ze allemdal het liefst zo snel mogelijk de brug over naar Leiden, maai- dat mo gen ze nog niet van hun ouders. Dus moet je zorgen dat je ze hier wat te bieden hebt, anders gaat het fout." Sjelter is daarvoor niet de ide ale locatie. Uit een recent ge meentelijk onderzoek blijkt dat jongeren het centrum saai en oubollig vinden, bestemd voor 'randdebielen' en 'ouwe tut ten'. Van Heukelom snapt dat wel. „Het pand is in de loop der jaren steeds meer een buurt huis geworden, voor de meest uiteenlopende groepen gebrui kers. Dat betekent dat er geen vaste ruimte is voor jongeren. Een asbak laten staan, dat kan bijvoorbeeld al niet, want de volgende morgen moet de schildersclub er weer in." Bovendien is het gebouw sterk verouderd en verwaar loosd. Vorige week borrelde het water in de zitkuil na een paar fikse plensbuien een decimeter omhoog. En aan het plafond van de barzaal hangen twee emmers onder het dakraam om het naar binnen gutsende he melwater op te vangen. Maar geld om de boel eens grondig op te knappen, dat is er niet. Ook de komst van Van Heu kelom betekent zeker geen re volutie in Leiderdorps jonge- renland. „Overal waar ik tot nu toe heb gewerkt, hadden ze mi nimaal twee jongerenwerkers in dienst. Zelfs Bunnik, een slaap stad van Utrecht, qua grootte vergelijkbaar met Leiderdorp, heeft er twee. Het is natuurlijk wel spannend, zo'n eenmans post, maar ik kan geen ijzer met handen breken. Wil de ge meente Leiderdorp kwalitatief beter werk zien, dan moet er meer geld komen. Voor de uit voering van de activiteiten en voor de personele bezetting." Een eigen 'herriekelder' kan misschien de oplossing, zijn voor het accommodatiepro bleem. Een groepje Leiderdorp- se jongeren heeft daarvoor een Minister Pronk (milieu) is niet bereid zijn standpunt over woningbouw in de Leiderdorpse Munnikenpolder te heroverwegen. Het gebied ten oosten van de A4 moet zijn groene en open karakter behouden, schrijft de PvdA- bewindsman in antwoord op een brief van het Leiderdorpse college. LEIDERDORP ERNA STRAATSMA Leiderdorp hoopte dat Pronk bereid is terug te komen op zijn standpunt over de Munniken- polder. Het college putte die hoop uit recente uitpraken van de minister dat hij bereid is te sleutelen aan de grenzen van het Groene Hart. Met de bouw van circa 150 huizen in de Munnikenpolder wilde Leiderdorp geld verdie nen om bij te dragen in de kos ten van een verdiepte tunnel- bak in de A4. Alternatief hier voor is bebouwing van sport park De Bloemerd, maar dat beschouwt de voltallige ge meenteraad als een 'ramspce- nario'. Pronk vindt niet dat de tun- nelbak-problematiek voldoen de reden is om terug te komen op zijn standpunt over de Mun nikenpolder. „Mijn inzet is en blijft dat de Munnikenpolder ten noorden van de jachthaven na tijdelijk gebruik als grondde- pot (vanwege aanleg bioortun- nel HSL, red.) wordt ingericht op een wijze die in overeen stemming is met de ligging in het Groene Hart, dat wil zeg gen: met handhaving van het groene en open karakter." Ook de mogelijkheid Van woning bouw in de Boterhuispolder blijft voor Pronk onbespreek baar. De minister is wel bereid met Leiderdorp in overleg te treden over de 'relatie' tussen mogelij ke woningbouw in De Bloe merd en de realisering van een verdiepte tunnelbak in de te verbreden A4. „Ik wil mij sa men met u en de andere partij en inzetten voor een in alle op zichten evenwichtig resulataat, met een binnen de financiële mogelijkheden optimale ruim telijke kwaliteit en passend bin nen het rijksbeleid", schrijft Pronk in zijn brief aan het col lege van burgemeester en wet houders. PvdA-wethouder V. Molken- boer (ruimtelijke ordening) is toch blij met de brief van Pronk, omdat de minister hier in aangeeft met Leiderdorp in overig te willen treden over de tunnelbak-problematiek. „Hij heeft zich destijds niet gereali seerd welk financieel gat hij heeft geslagen door zijn stand punt over de Munnikenpolder. Maar nu geeft hij voor het eeerst zwart op wit toe dat hij ook 'probleem-eigenaar' is van de tunnelbak-kwestie." VOORSCHOTEN school eèn rol moet spelen bij de huisvesting staat voor ons vast", aldus Regoor, fractie voorzitter van de PvdA. Draijer zag daar aanvankelijk niets in. „Het is niet de meest logische oplossing om in die school kin deren op te vangen. Zeker geen 0- tot 4-jarigen. We gaan het onderzoeken, maar dat bete kent nog niet dat daar ook in derdaad kinderopvang komt." De gemeente heeft het huidi ge pand van de Gevers Dey nootschool gekocht van de schoolvereniging en wil op die plek winkels en appartementen neerzetten. Bij het zoeken naar geschikte plekken voor kinderopvang be trekt de gemeente Voorschoten ook de Gevers Deynootschool in de Schoolstraat. Wethouder Draijer doet dat op verzoek van de PvdA, gesteund door een meerderheid van de gemeente raad. Het gebouw komt midden volgend jaar vrij als de school verhuist naar nieuwbouw aan de Koninklijke Marinelaan. „Voor ons maakt het niet uit welke groepen in de School straat worden opgevangen, maar dat de Gevers Deynoot- maand geleden zelfs al een compleet uitgewerkt plan neer gelegd bij de Leiderdorpse poli tiek. Het moet een ruimte wor den met een bar, een grote zaal voor optredens en wat kleinere ruimtes voor cursussen, vinden zij. Als favoriete locatie noemen zij de plek van de Rabobank aan de Van Diepeningenlaan, of anders onder een van de to renflats aan de Laan van Ou derzorg. Van Heukelom ondersteunt het eisenpakket. „Jongeren hebben geen zin om onder toe zicht te staan van anderen. Ze voelen zich beter op hun plek als ze elkaar in de gaten kunnen houden. In zo'n herriekelder kan dat. Maai- hij is ook een realist. „Zo'n centrum zal nog wel een aantal jaren op zich laten wach ten en we moeten nu verder." Daarom gaat hij in januari al vast met 'laagdrempelige in loopavonden van start'. Elke woensdagavond kunnen jonge ren in de barzaal van Sjelter te recht om te biljarten, of om een kaartje te leggen. „Met de con tacten die ik daarmee opbouw, ga ik het jongerenwerk verder uitbouwen. Want ik kan wel van alles verzinnen, maar als de doelgroep daar geen belang stelling voor heeft, houdt alles op." Dan moet wel nog even die schattige roze getinte poster van 'Sleeping Beauty' van de wand worden gehaald. Leider- dorpse jongeren mogen dan geen randgroepjongeren zijn, een snorretje onder de neus van Doornroosje is natuurlijk snel getekend. Buy Drive En ook nóg eens een pracht VAN een aanbieding Geeft wachtti|den. Maar meteen zakendoen. Het kan bij de Rover dealer tijdens de Rover Ready to Drive Weeks. Een unieke kans, die geldt voor e auto: de Rover 25. De r compacte auto uit de nieuwe Rover familie. De Ready to Drive Weeks gaan door zolang de voor raad strekt. Maar wees snel, want het is momenteel goed zaken doen bij de Rover dealer. AUTO-HOME LEIDEN B.V. Touwbaan 2, Autoboulevard Leiderdorp Telefoon 071 - 581 06 40

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17