Waterschap bestrijdt waterplant Sinaasappelabonnement als moderne SRV-< Grafonderhoud in Alpli soms 170 procent duurt Rijn Veenstreek Molenaar gelooft nog niet zo in klimaatverandering DONDERDAG 16 NOVEMBER 2000 Herenweg Rijnsaterwoude afgezet runsaterwoude De Herenweg in Rijnsaterwoude is deze week afgesloten. Ter hoogte van de Suyderbon is het asfalt wegge haald om plaats te maken voor een nieuwe laag. Om de klus snel af te kunnen ronden moet al het verkeer via de provinciale weg N207 rijden, waar omleidingsborden staan. Voor de lijn diensten van Connexxion geldt de omleiding niet. Automobilis ten kunnen de Herenweg dit weekeinde weer gebruiken. Kalender Oud-Alphen uit alphen aan den run Liefhebbers van historische platen kunnen ook dit jaar de kalender van Oud-Alphen aanschaffen voor 13.50 gulden. De kalender verschijnt voor de zeventiende keer en bevat dit jaar vooral afbeeldingen van het oude centrum. Want juist in het centrum verandert veel en verdwijnen karakte ristieke plekken. Zo zijn er foto's van de oude Bethlehemschool, de lulianastraat met het Nederlands Hervormd Tehuis, een luchtfoto van het centrum uit 1939 en de watermolen van de polder Kerk en Zanen. De kalender is te bestellen via telefoon nummer 0172-493053. Molenaar houdt lezing alphen aan den run Johan Slingerland houdt maandag 20 no vember een dialezing over 'De Molenviergang van Aarlander- veen en de betekenis hiervan voor de waterhuishouding'. Op uitnodiging van de Historische Vereniging Alphen aan den Rijn vertelt de molenaar uit Aarlanderveen aan de hand van dia's over de rol die zijn vijzelmolen speelt voor de waterhuishouding in de 'Drooggemaakte Polder aan de Westzijde van Aarlander veen'. De lezing begint om 20 uur in de trouwzaal van het oude gemeentehuis aan het Burgemeester Visserpark. EHBO-oefening verplaatst hoogmadeDe demonstraties van de EHBO, de ambulance dienst en de brandweer hebben zaterdag van 10-12 uur plaats op het Noordeinde in Hoogmade. Eerder meldde de EHBO dat de oefening op het Zuideinde zou zijn, maar voor die plek kreeg de juberende vereniging geen toestemming. In verband met de demonstratie is het Noordeinde afgesloten. Het verkeer wordt omgeleid via de Van Poelgeestlaan en de De Bruijnlaan. Spelletjesmiddag bij Vreugdeoord alphen aan den run Speeltuin- en buurtvereniging Vreugdeoord in Alphen aan den Rijn organiseert voortaan elke maand een spelletjesmiddag. De eerstvolgende is op woensdag 22 novem ber. Er zijn allerlei spelletjes in de speeltuin aanwezig, zoals di verse bordspelen, tafelvoetbal, biljarten en tafeltennis. Ook mo gen kinderen zelf spelletjes meenemen. Aanvang 14 uur in het verenigingsgebouw aan de Vorselenburgstraat. De toegang be draagt 2,50 gulden en 4 gulden voor niet-leden. Groothandelbaas gaat in Alphen weer zelf langs de deur saskia buitelaar „Koffie, thee, of versgeperste jus d'orange?" Die vraag is snel beantwoord als lunchtijd na dert en er 's ochtends al vier collega's met een dienblad dampende dranken zijn langs geweest. „Lekker, doe maar jus", is ook het antwoord dat Martin de Rooij van E-juice van zijn meeste klanten krijgt. En dus ook van de interviewer, al was het maar omdat die wel eens wil weten wat er zo bijzon der is aan de sinaasappels van E-juice, dat ze met dozen van vijftien kilo tegelijk de deur uit gaan. Een glas volpersen kost even tijd, maar de smaak is prima. Persen is zo'n beetje het enige dat het nieuwe bedrijfje in de Van Boetzelaerstraat in Alphen aan den Rijn niet doet, legt Bleiswijker De Rooij uit. Verder zorgt de sinaasappeldienst voor wekelijkse of maandelijkse be zorging van sappige sinaasap pels en desgewenst voor een grote persautomaat. Je kunt de consument tegenwoordig ook alles laten kopen: het sinaasap pelabonnement. Drie weken In de Verenigde Staten kijken ze er niet meer van op, zegt De Rooij, eigenaar van het drie we ken oude bedrijf en werkzaam in de groothandel voor groente en fruit. „Via internet bestellen mensen een kist met verse ap pels, grapefruits en groente. Binnen 72 uur hebben ze het in huis." Daar wil de eigentijdse SRV-man in de toekomst ook wel naartoe. Maar voorlopig scheurt hij nog een tijdje met een auto vol sinaasappels langs de deuren in Alphen om te kij ken of dat aanslaat. Samen met zijn collega Piet Voskamp bedacht de groothan delbaas het concept voor het fruitabonnement. „De sinaas appel verkoopt zichzelf wel, wij hoeven niemand uit te leggen dat die lekker en gezond is. Wat wij meer te bieden hebben dan de supermarkt is service. Je kiest een abonnement en wij brengen de dozen langs. Hoef je niet meer zelf te zeulen en heb je altijd verse jus d'orange in huis." Dat geldt niet alleen voor ge zinnen. Het liefst wil E-juice ook contracten afsluiten met bedrijven, sportscholen en beautycentra. En na de eerste drie weken denkt De Rooij dat het de goede kant op gaat: er zijn al honderd proefabonne menten en tweehonderd dozen van elk negentig stuks fruit ver kocht. De meeste telefonisch of via internet, want het gemak van elektronische handel is on derdeel van de verkoopstrate gie. Alhoewel een dame in de winkel toch eerst een glas wil komen proeven voordat ze zich verbindt aan een abonnement voor bijna veertig gulden. Want de zeven liter sap die ze van die vijftien kilo kan persen is wel een flink stuk duurder dan de pakken uit de supermarkt. De smaak is uiteraard niet te verge lijken en na twee slokken is de klant om. Logisch, vindt De Rooij die zich een stuk fitter voelt sinds hij dagelijks twee glazen achterover slaat. „Het is een godendrankje." Martin de Rooij van E-juice: „Versgeperste jus d'orange: een godendrankje.' De rubriek De Boer Op belicht opvallende kenmerken van het leven op het platteland. In deze aflevering vertellen de Aarlanderveense beroepsmolenaars Johan Slingerland en Willem Waltman over het bemalen van de polders. Johan Slingerland en Willem Waltman wijzen naar de meter in het water die de hoogte van het waterpeil aangeeft. „Hij is onze baas", lachen de twee molenaars van de Aarlanderveense molenviergang op het erf van Slingerland. Op de achtergrond klinkt het geluid van water. „Staat het waterpeil te hoog, dan moeten we malen." En dat hebben de molenaars van de vier molens de afgelopen week geweten. Na de flinke regenval maalden ze een paar dagen en nachten achtereen het water vanuit de polders de Oude Rijn bij Zwammerdam in. Tijd om naar bed te gaan hadden ze niet. Hooguit deden ze een hazenslaap op de bank in de molen waarin ze ook wonen. Voortdurend hielden ze het weer in de gaten, want zodra de wind uit een andere hoek kwam, moesten ze de draairichting van de wieken verzetten. .Anders heb je kans dat de wieken zo snel draaien, dat de molen op hol slaat", legt Slingerland uit. „Er zit geen rem meer op, waardoor er flinke beschadigingen kunnen ontstaan." Slingerland, bewoner van de molen aan de Kerkvaartseweg, heeft het in de twintig jaar dat hij het werk doet nog geen op hol geslagen molen meegemaakt. „Nee, ik kijk wel uit. Ik ben baas over de molen en de molen niet over mij." Inmiddels is de regen gestopt. Het waterpeil staat nagenoeg weer op normaal. De vier molens van de enige nog in werking zijnde viergang hebben hun werk weer gedaan tot de volgende regenval. „We konden het goed aan", zegt Slingerland. „De hulpgemalen hoefden we niet te gebruiken omdat de regen gepaard ging met veel wind. Als het waait, malen de molens." Extreem vonden ze de waterval van de afgelopen weken niet. Slingerland maakte het in twintig jaar al zes keer mee. „Ze hebben het allemaal over klimaatveranderingen. Maar ik geloof daar nog niet zo in", zegt Waltman. Slingerland: „In sommige delen van het land stond het water natuurlijk wel hoog. Maar dan moet je je afvragen hoe dat komt. Misschien zijn er veel minder sloten dan wij hier hebben of is er meer bebouwing. In bebouwd gebied valt het water meteen van het dak in de sloot. Dus als er in korte tijd veel regen valt, staan de sloten meteen hoog. Slingerland (40) en Waltman (37) behoren tot de laatste beroepsmolenaars van watermolens in Nederland. De meeste van deze molens worden bediend door vrijwilligers omdat ze alleen nog maar af en toe voor de show malen. De molenviergang in Aarlanderveen heeft zijn functie ternauwernood kunnen behouden. Begin jaren negentig dreigden elektrische gemalen het werk van de molens over te nemen. Na felle protesten uit het dorp Johan Slingerland, een van Nederlands laatste beroepsmolenaars: „Half Nederland is drooggelegd zoals het er hier nog aan toegaat." foto hielco kuipers behielden de molens hun functie en worden de hulpgemalen alleen ingeschakeld als het regent en er geen wind staat. Slingerland, een enthousiast spreker over de polders, het water, de molens en het weer, is nog altijd blij. „Half Nederland is drooggelegd zoals het hier gaat. Er moet toch nog één plek in Nederland zijn, waar te zien is, hoe het er eeuwenlang al aan toegaat?" Slingerland, die nogal eens een bus vol toeristen ontvangt, kent de geschiedenis van het gebied op zijn duimpje. In 1730 is het gebied uitgeveend, waardoor er een groot meer ontstond. In 1786 werden drie van de vier molens gebouwd en die begonnen met het wegmalen van het water. De molen van Slingerland dateert van 1801. Hij maalt het water in de iets hoger gelegen polder van Waltman. Waltman maalt het water weer naar de volgende molenaar en hij vervolgens weer naar de molen die het water in de Oude Rijn pompt. Het water vanaf Slingerland tot aan de Oude Rijn wordt 4,8 meter omhoog geduwd. „We zijn goed op mekaar ingesteld", zegt Slingerland. „Niemand haalt het in zijn hoofd om te zeggen dat hij niet kan malen omdat hij een feestje heeft." De molenaars leven voor vijftig procent van de wind. Het waterschap De Oude Rijnstromen, waarbij ze in dienst zijn, geeft ze een salaris dat op zo'n twintig uur in de week is gebaseerd. Waltman, sinds vier jaar molenaar, werkt daarom ook bij molenmakerij Verbij uit Hoogmade. Met zijn baas heeft hij de afspraak dat het malen van de polder altijd voor gaat. „Hij weet dus dat ik onverwacht niet op het werk kan verschijnen en heeft daar begrip voor." Slingerland is naast molenaar ook boer. Rondom zijn molen heeft hij een koeienstal waarin hij 24 melkkoeien houdt. Ook heeft hij 25 schapen. „Ik heb mijn werk dus rondom de molen. Dat is goed te combineren. Mijn vader begon hier in 1950 met drie koeien en een pink. Dat was toen voldoende om met de molen een bestaan op te bouwen. Daarna kwam de schaalvergroting. Deze stal is weliswaar groter geworden, maar is in vergelijking met andere agrarische bedrijven nog steeds klein. Mijn visie is: als ik er maar voor zorg dat mijn vaste kosten laag blijven, kan ik het een poos uitzingen." Of er een derde generatie Slingerland is die de molen gaat bedienen, betwijfelt hij. „Ik heb vier kinderen van 10 tot en met 18 jaar. Maar een op-en-top molenaar zie ik er nog niet tussen. Ze zijn er te weinig mee bezig. Als je molenaar wilt worden, moet je ervoor 150 procent achter staan. Je hebt dan wel geen chef, maar je bent wel 365 dagen in het jaar gebonden." Met een lach naar Waltman legt Slingerland uit wat een op en-top molenaar is: „Dat is iemand zo als hij. Toen hij twee was, had hij al zere vingers omdat hij constant de wieken van een molentje op een theelepel liet draaien." marieta kroft Goede doorstroming bedreigd Het Waterschap Wilck en Wiericke stelt alles in het werk om de grote waternavel te bestrijden. Het is dit jaar voor het eerst dat het schadelijke waterplantje opduikt in het gebied tussen Leiden, Zoetermeer, Reeuwijk en Alphen aan den Rijn. De grote watemavel vermeerdert zich ra zendsnel en is schadelijk omdat het de doorstroming van het water belemmert. Wilck en Wiericke trekt 60.000 gulden uit om de plant uit het wateroppervlak te vissen. waddinxveen/regio marieta kroft Volgens H. van Ketwich van het waterschap komt het plantje in het hele gebied van Wilck en Wiericke voor, maar zijn er ho ge concentraties te vinden in Reeuwijk en Boskoop. De oor zaak kent hij niet. De van oor sprong van de uit Zuid-Amerika afkomstige plant is in Neder land voor het eerst in 1994 aan getroffen in de wijk Rijnsweerd in Utrecht. Het waterschap De Dommel in Noord-Brabant heeft er enkele jaren geleden flink last van gehad. Baggeren Behalve geld voor de vernieti ging van de grote watemavel verwacht Wilck en Wiericke vol gend jaar meer uit te geven aan het baggeren van de wateren, zo blijkt uit de begroting. Het waterschap streeft ernaar meer samen te werken met de ge meenten in zijn gebied over het waterbeheer in de stedelijke ge bieden. In totaal heeft het wa terschap voor 7 miljoen gulden aan nieuwe investeringen opge nomen. Nieuw onderkomen Verder gaat Wilck en Wiericke dat 1 januari 1999 ontstond uit een fusie van de waterschappen De Gouwelanden en Meer en Woude volgend jaar een nieuw waterschapshuis bouwen in Waddinxveen. Het is de bedoe ling dat de eerste paal in 2001 de grond ingaat. De verwach ting is dat het gebouw een jaar later in gebruik wordt geno men. De begroting voor volgend jaar laat een lastenstijging zién van 2,4 procent ten opzichte van vorig jaar. Per woonruimte betalen inwoners 47 gulden. Ei genaren van huizen betalen daarnaast 83 cent per 5000 gul den waarde van hun huis. Grondeigenaren betalen per hectare 133 gulden. alphen aan den run» saskia buitelaar De gewijzigde tarieven voor be graven in Alphen aan den Rijn kunnen er in sommige gevallen toe leiden dat de prijs voor graf onderhoud niet met dertig pro cent stijgt, maar met bijna 170 procent. De gemeente wil na melijk één tarief voor het on derhouden van de grafbedek king op eigen graven, ongeacht wat voor steen er op staat. Begin deze maand maakte het gemeentebestuur bekend dat de prijzen voor grafonder houd gemiddeld met 34 pro cent omhoog gaan. Nu de brie ven daarover de deur uit zijn, zien sommige gebruikers van de Oosterbegraafplaats zich ge plaatst voor veel grotere verho ging dan de algemene stijging van dertig procent. Voorheen betaalden Alphenaren die een eigen graf hebben gekocht voor enkel een liggende of een staande steen 75 gulden per jaar. Voor graven die zowel een liggende als een staande steen hebben, rekende de gemeente 150 gulden. Alphen hanteert voortaan een standaard tarief van 200 gulden, wat voor circa tien procent van de gebruikers een forse verhoging is. Een woordvoerster legt uit dat de gemeente op die manier af wil van de discussie welk ta rief zij moet rekenen voor afwij kende grafbedekking, zoals bij voorbeeld een rotssteen. „Hier mee komen we tegemoet aan

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16