Jakkes, er zit DNA in mijn eten Leiden Regio IN DE GENEN Tn Bedrijf ymantec is niet bang voor virussen lERDAG 16 NOVEMBER 2000 an staat nu nog op de •fboerderij van Phar- Polsbroek. Zijn ver zet af en toe de stal- ivijd open. Verder mag ,aan, want een gene- ïnanipuleerd wezen pi in het milieu worden duceerd'. Dat staat in de ning die elk bedrijf of leksinstituut moet aan- zoor er een experiment etisch materiaal mag uitgevoerd. ivvas zo'n experiment: imalige Gene Pharming en stukje menselijk DNA evruchtte runder-eicel tien jaar geleden - op niber 1990 - werd daar- lystad de transgene ioren. Zijn nakomelin- eveneens transgeen, leggen dat een stukje materiaal van de mens )NA is opgenomen. Het een menselijk gen dat llactoferrine aanmaakt, ig (inmiddels zonder ntwikkelt medicijnen i van dit eiwit, ikken door de negatieve op de geboorte van verbood de regering iren negentig soortgelij- rimenten. Pharming iste daarop een deel van oratoria en proefboer- laar het buitenland en nverd gecastreerd. Zijn mleerde genen ver- i kan hij dus niet meer. ie wet - bedoeld om te nen dat bijvoorbeeld uizen of nog kleinere or en hun aangepaste erfe- mschappen overdragen genoten in het veld - ds op hem van toepas- lat is nog maar de lelt Peter Koomen van „Herman heeft altijd gestaan, hij weet niet it gras is. Misschien lij zich een ongeluk als aar opeeps de wei in Arme Herman. Het symbool van knutselen met genetisch materiaal van mens en dier staat permanent op stal. Hij mag van de wet niet naar buiten. Ook niet als natuurhistorisch museum Naturalis er in slaagt de beroemde stier naar Leiden te halen om een tentoonstelling over biotechnologie te trekken. In het laatste Zaterdags Bijvoegsel stond een overzicht van de bedrijven op het Bio Science Park. Vandaag deel 1 van een korte serie over gentech in Leiden. EB—M*MM| I mag. Daarbij, voor het milieu is hij niet langer een gevaar, maar hij blijft een stier, een vlees klont van een paar duizend ki lo." Bioloog Koomen werkt als seni or projectontwikkelaar aan nieuwe activiteiten voor het Leidse natuurhistorisch muse um. Zoals een tentoonstelling over de ontwikkelingen in de biotechnologie. Een neutrale instelling als Naturalis is daar voor bij uitstek geschikt. ,,Het bedrijfsleven is verdacht, de overheid, wetenschappers... zelfs Greenpeace hangt dubieu ze teksten op de stations. Wie kun je nog vertrouwen?" Gentech is hoogst actueel. In zijn vorige maand gepresen teerde nota pleit het kabinet voor een maatschappelijk debat over wat wenselijk is en wat niet. Maar hoe kunnen mensen meepraten, wanneer ze geen idee hebben wat er allemaal mogelijk is? „De meeste men sen hebben hooguit een flauwe notie van wat DNA is, maar van de toepassingen weten ze wei nig. Over genetisch gemodifi ceerd voedsel bijvoorbeeld wordt veel onzin uitgekraamd. Mensen worden bang omdat er DNA in hun eten zit* maar DNA is niets anders-dan het erfelijk materiaal van planten en die ren. Dat zit dus in al het voed sel." Koomen denkt dat Herman een goede binnenkomer kan zijn om bezoekers van Naturalis wegwijs te maken in de begin selen van de biotechnologie. „Die mensen zijn een dagje uit, dus je moet met iets interes sants komen. Aan de hand van de vragen die Herman oproept kunnen we het een en ander uitleggen. Het gaat er om dat mensen eerst snappen wat bio technologie is. Wie dat wil, komt dan nog wel eens terug met nadere vragen." De plannen om voor Herman een stal te bouwen op een wei tje naast het museum zijn ver gevorderd. Medewerking van het Leidse gemeentebestuur lijkt, sinds het aantreden van wethouder Schultz op econo mische zaken, geen probleem. Ook Pharming heeft wel inte resse. Toch zal het nog wel even duren voordat Herman naar de stad komt waar hij is bedacht. „Het kost geld en we moeten nog een aantal vergunningen hebben. Dat betekent inspraak en zo hoort het ook. Trouwens, voor de vergunningverstrekkers is zo'n aanvraag ook iets geks. Hoe moeten ze met die vergun ning omgaan? Het enige prece dent is de expositie van een ge netisch gemodificeerde aardap pel, die ooit een paar dagen op een tentoonstelling heeft gele gen." Behalve Herman zouden ook de gekloonde koeien Holly en Belle een plekje kunnen krijgen bij Naturalis. Zij vertegenwoor digen immers een heel andere tak van de biotechnologie. „Klonen heeft niks met geneti sche modificatie te maken. Door het splitsen van eicellen kun je een kunstmatige twee ling maken. Het bijzondere van Holly en Belle is het productie proces, waardoor je de ge kloonde cellen ook in de diep vries kunt bewaren. Zo kun je een organisme met de juiste ge netische samenstelling ver meerderen op elk gewenst mo ment. Daar is ook veel verwar ring over, maar ik geloof niet dat het aantrekkelijk is om bij voorbeeld een kloon van jezelf te maken. Het ligt helemaal niet voor de hand dat je dan precies dezelfde mensen krijgt, want dan moeten ook opvoeding en omstandigheden precies gelijk zijn. Maar juist voor dit soort vragen zou een tentoonstelling goed zijn." ONNO HAVERMANS Holly en Belle, de eerste gekloonde koeien van Pharming bij hun eerste kennismaking met de pers, februari 1998, in Pols broek. De regering heeft klonen van dieren in Ne derland naderhand verbo den. archieffoto anp cor mulder ■■HLi B«n rubriek voor zakelijk nieuws uil de regio. Telefoon: 071-S3S6426, Fax: 071-5321921. of haar computer wil jfltn tegen virussen of an- je aren van internet heeft te kans om bij het soft- ju Irijf Symantec terecht te ,c Miljoenen mensen ge- Symantecs software, non Antivirus en Nor- metsecu rity, thuis of op Eén van de kloppende ii dit wereldwijde H anse bedrijf is geves- eiden en vierde onlangs m arig bestaan, ei oor aan de Schiphol- hoofdvestiging voor Zuid-Afrika en het •Oosten en heeft 160 van zo'n twaalf ver- de nationaliteiten in En dan te bedenken n jaar geleden begon- met zeven mensen in vertelt Annette van Manager Facilities Jedrijf. ielen is met haar func tion regelneef, of liever, in het bedrijf. „Ik heb lok niets te maken met 30f>ducten, maar ik doe en nog wat en heb het §-erg druk." Ze raapt nop die naast de plan- igt en gooit die erin. Ze ider meer de interne ;en in het bedrijf. „En nogal veel, want er veranderingen. We ng« met drie verdiepingen l" ter een beetje uit onze Maar het gaat nog wel moet alleen efficiënt ist| 'imte omgaan." «4 uctie van Symantec ge- ntendeels in Dublin in in ook de software et in Leiden ontwik- jni ee. dat gebeurt weer in in Amerika", zegt ielen. Wat wel in Lei- eurt is vooral gericht op ugementen de verkoop lucten. Daarnaast wor- thnische en verkoop- 'n gegeven. Bovendien ijks een helpdesk van rzestig mensen klaar jg tulieren en bedrijven ple gebied te woord te is er ook een 'Sy- totivirus Research SARC) in Leiden. Daar iieuwe virussen bin- «mrdt direct een antivi- otnres) gemaakt. Die is vrij klein vergeleken orbeeld de helpdesk. Er ïiden maar vier men- 8met het maken van Philippe de Moras (links), directeur West-Europa van Symantec, met Marco Reinhoudt en Annette van Vorselen. foto henk bouwman signatures. Eric Chien uit Ame rika werkt op het SARC en ver klaart waarom de afdeling zo klein is: „Het maken van een anti-virus is zo gepiept. Neem bijvoorbeeld dat love-letter vi rus de signature was er binnen tien minuten en binnen twee uur stond de update op het in ternet. De uren daarna zijn al leen zo druk. Dan word je plat- gebeld door bange mensen, be drijven en journalisten." Chien legt uit waarom er men sen zijn die virussen maken. „Het is net als met graffiti, je kunt tegen je vriendén zeggen: 'Kijk, dat heb ik gemaakt.' En dat virus gaat dan over de hele wereld. Het zijn ook bijna altijd mannen tussen de 14 en 28 jaar." Symantec huurt geen ex- virusmakers en ex-hackers in. Chien: „Er moet een very thick line zijn tussen de makers en bestrijders, want er is een risico dat zo iemand weer op het ver keerde pad gaat. Dat is een groot risico voor het bedrijf. Bo vendien heb je als virusmaker nog geen kennis over hoe je een virus kunt bestrijden." De producten van Symantec staan voor strenge beveiliging van computers, maar het ge bouw zelf is ook aardig bevei ligd. Bijna op iedere deur zit een slot met een code- of een pasjesbeveiliging. Het wordt als een reëel bedrijfsgevaar gezien dat er een onverlaat binnen kan komen met kwade bedoelin gen. Van Vorselen: „Die kan in formatie stelen of het systeem beschadigen. Bovendien staat hier nogal wat kostbare appara tuur." De mensen die bij Symantec werken zijn jong. „Ik ben dan toevallig 53, maar de gemiddel de leeftijd is ongeveer 28 jaar", aldus Van Vorselen. „Dal komt door de hoge omloopsnelheid van werknemers. Als je drie jaar bij een IT-bedrijf werkt, dan is dat lang. Dat komt door de gro te concurrentie, iedereen krijgt wel weer een betere aanbie- ding." Misschien is Symantec zelf wel de grootste concurrent voor an dere IT-bedrijven, want het heeft de ambitie om marktlei der te zijn op het gebied van computerbeveiliging. De over names volgen elkaar dan ook in hoog tempo op. Toch is'het vol gens Country Manager Benelux Marco Reinhoudt niet de be doeling om alle internet-securi- tybedrijven op te slokken. „Een marktleider is nog geen mono polist. Dat zou ook niet goed zijn, want concurrentie houdt je scherp." WILLEM-PAUL DE MOOU KORT EN ZAKELIJK Advocatenkantoor Rombach en Schukking uit Voorscho ten wijdt morgen zijn nieu we onderkomen in. De ad vocaten hebben hun intrek genomen in kantoorgebouw KVB Adegeest aan de Van Beethovenlaan 69b in Voor schoten. Belangstellenden kunnen vrijdag vanaf 15.30 uur langskomen. Het kan toor is nog bescheiden van omvang, maar Rombach en Schukking hebben al uit breidingsplannen. De beide advocaten richten zich op zowel ondernemers als par ticulieren en doen zaken die uiteenlopen van incasso's en echtscheidingen tot ar- beids- en strafzaken. Leidsch Dagblad ANNO 1900 Vrijdag 16 November LEIDEN - Naar gezegd wordt is het huis aan de Boommarkt, No. 5 alhier, dat Zaterdag is afgemijnd voor 8990, aangekocht voor de gemeente, om daarin te vestigen een huishoud- en kookschool voor jongedames en meisjes. KATWIJK - Ook te Katwijk-aan-Zee is onder de jon gelui de liefde tot de schoone kunsten ontwaakt en is besloten tot oprichting van een Harmoniegezel schap. Reeds zijn de instrumenten besteld en is tot directeur benoemd de heer J. Hupkens te Leiden. Te hopen is het, dat de jongelui goede vorderingen mo gen maken, zoodat in het volgend jaar bij aankomst van de eerste bommen het welbekende 'haringlied' langs het strand moge weerklinken. ADVERTENTIE-Naaisters. Vooral voor fijn wit goed worden naaisters ge vraagd. Goed loon en vast werk. Confectiefabriek F. PIECK. Haarlemmerstraat 230. ANNO 1975 LEIDEN - Alleen het clublied van Feyenoord werd vergeten, maar voor het overige moeten supporters van de 'geen daden, maar woorden-club' zich uitstekend hebben vermaakt tijdens het forum gisteravond in de LFC-kantine. Op de foto het forum: v.l.n.r. Frans Derks, Joop v. Daele, Joop Riethoven (de vaak sole rende, overenthousiaste forumleider), Wim van Hanegem, Wim Rijsbergen en Koos v.d. Leek. Onderwerp van gesprek was de WCS (de vereniging van contractspelers). foto archief leidsch dagblad winkelcentrum zullen komen, ook wel. En daarom was het dan ook dringen geblazen om een plaatsje. Dat gold niet alleen voor winkeliers, maar ook voor bankiers. De perikelen rond de Leidse Spaarbank, die ook een kantoor in 'De Kopermolen" wilde maar niet kreeg, zijn in deze krant uitvoerig behandeld. Ook over de vestiging van een bakkerij is het nodi ge te doen geweest. 'De Sleutels', een Leidse bak ker, kwam niet in aanmerking voor een plaats in het winkelcentrum. Waarom, is 'De Sleutels' nooit dui delijk geworden. De duistere wijze waarop de beschikbare ruimte over de soms vele kandiaten uit een branche ver deeld zijn, leidde ook tot heftige discussies in de ge meenteraad. Wethouder Van Aken, die bij de tot standkoming van dit winkelcentrum een centrale rol heeft gespeeld, werd er geconfronteerd met een mo tie van afkeuring. Maar de moeilijkheden voor Van Aken lijken (al thans wat 'De Kopermolen' betreft) voorbij. Hij is aanwezig op iedere openingsreceptie, en krijgt veel lof toegezwaaid van de winkeliers. 15 november LEIDEN - Een bouwplaats, rpaar ook een winkelcen trum. Dat beeld geeft 'De Kopermolen', het steeds meer vorm krijgende winkelcentrum aan de Ketel meerlaan in de Merenwijk, op het ogenblik. Terwijl de ene winkel juist geopend is, wordt in die ernaast nog de laatste hand gelegd aan de nieuwe inrich ting. In de overdekte winkelgalerij staan grote kar tonnen dozen, er liggen elektriciteitsdraden, en van verschillende kanten klinkt het geluid van hamers en zagen. Maar er zijn ook kopers, en niet zo weinig ook. Nog wat onwennig, maar nieuwsgierig komen de bewo ners van de Merenwijk naar het overdekte winkel centrum toe. Het nieuwe trekt altijd, en de grote be langstelling zou dus tijdelijk kunnen zijn. Maar dat is niet te verwachten, want 'De Kopermolen' als het enige winkelcentrum in een wijk waar straks meer dan 15.000 mensen zullen wonen, zal sowieso in een behoefte voorzien. Dat weten de ruim dertig winkeliers, die er in het Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen 11a plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrljvingskaart) ter waarde van rijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15