Bisschoppelijke campag tegen aidsgolf in Ugandi Geloof Samenleving Fiscus neemt kerk in beslag Spaanse clerus wil vingers niet branden aan stierengevecht Ingewikkelde taal in Homo Prudens DONDERDAG 16 NOVEMBER 2000 VANDAAG I Vandaag 139 jaar geleden, op 16 november 1861. werd in New York de 'Christelijke Com missie voor het Leger der Verenigde Staten' op gericht. Het was een idee van de Zwitserse ban kier. schrijver en filantroop Henrv Dunant (1828-1910). die in 1863 het initiatief nam tot de stichting van het Interna tionale Rode Kruis. In 1901 ontving hij voor zijn humanitai re bemoeienissen de Nobelprijs voor de vrede. Op een 16de november in het jaar 759 stierf de ook uit Zwitserland afkomstige heilige Audomarus van Sankt Gal len. Hij leidde een klooster en werd wegens de vele dona ties die hij ont\ïng, beschuldigd van malversaties. Door hem later heilig te verklaren werd hij ook gerehabiliteerd. Vietnam: Christenen niet onderdrukt hanoi Vietnam ontkent dat het de groei van het christendom probeert tegen te gaan. Het reageert hiermee op de bekendma king van een mensenrechtenbureau in de VS dat zegt over des betreffende geheime documenten van de Vietnamese commu nistische partij te beschikken. Uit de documenten uit de perio de 1998 tot midden 2000 blijkt volgens de mensenrechtenorga nisatie duidelijk dat het schenden van het recht op godsdienst vrijheid aan de orde van de dag is in Vietnam, hoewel dit land de internationale verdragen hierover heeft ondertekend. Op verschillende documenten staat 'strikt geheim". Het Vietnamese ministerie van buitenlandse zaken noemt de aantijgingen 'las terlijk'. Naar schatting is ongeveer tien procent van de Vietna mese bevolking van 79 miljoen christen. Hackers breken in bij website Vaticaan Vaticaanstad Onbekende hackers hebben ingebroken op de Heilig Jaar-website van het Vaticaan. Ze hebben een virus ver spreid waarmee de software werd aangetast, aldus Angelo Scel- zo van het Jubileumcomité. Het ging volgens hem om een klein probleem dat snel kon worden opgelost. Het virus was als at tachment' verzonden met een communique van het Jubileum comité naar ongeveer driehonderd media. Toen het comité ont dekte dat het attachment Navidad l.exe van een onbekende af zender was verzonden, heeft het meteen de geadresseerden per e-mail hiervan op de hoogte gesteld en gevraagd het niet te openen. Het virus was afkomstig van een computer van het bu reau van de centrale opvang voor pelgrims in Rome. De naam van een medewerker van dat bureau stond eronder. 'Gedragsverandering jongeren beter dan verstrekken condoo Indianapolis De Indianapolis Baptist Tempel is in beslag genomen door de Amerikaanse fiscus. Al op 28 september had een rechter het kerkgenootschap opdracht gegeven het eigendom van kerk, schoolge bouw en pastorie over te dragen aan de fiscus. Dit vanwege een tot ruim vijftien miljoen gulden opge lopen belastingschuld. De foto van een biddende dominee Dixon werd begin deze week genomen. Dat was even voor de politie op last van de rechter de kerk daadwerkelijk kwam ontruimen. Voor Dixon en de zijnen zat er niets anders op dan gevolg te ge ven aan de wens van de sterke arm en het gebouw te verlaten. foto ap michael conroy utrecht afke van der toolen De Nederlandse rooms-katho- lieke bisschoppen starten deze week een geldinzameling voor aidsbestrijding in Uganda, een land dat zwaar is getroffen door de aids-epidemie. Het geld is bestemd voor medicijnen en een project dat het seksueel ge drag van met name de jongeren in Uganda beoogt te verande ren. Hiermee nemen de bis schoppen nog eens expliciet stelling tegen het verstrekken van condooms als middel tegen de verspreiding van de ziekte. De bisschoppen roepen op tot solidariteit van de kant van de katholieken, omdat zij 'diep zijn getroffen door de dramati sche situatie waarin tallozen verkeren'. Afstand van de huidi ge leer van de kerk inzake de bestrijding en preventie van aids nemen ze echter nadruk kelijk niet. Bisschop Muskens van Breda zei in februari 1999 nog dat de aidsepidemie in Afrika vraagt om het verstrekken van con dooms. hoewel dat formeel in strijd is met de kerkleer. Die op merking leek te breken met het officiële standpunt van de Ne derlandse bisschoppen. Vol gens een woordvoerder van de bisschoppen kan Muskens zich 'van harte vinden in de jongste verklaring'. De rooms-katholieke kerk krijgt vaak het verwijt onver schillig te staan tegenover de aids-problematiek in Afrika. De Nederlandse bisschoppen wer pen die kritiek verre van zich. „Intense zorg en verdriet tref fen iedereen die geconfron teerd wordt met de massale en snelle verspreiding van de ziek te aids", schrijven de bisschop pen. „De situatie is dramatisch. De gevolgen van deze ramp kunnen we nauwelijks bevat ten." De bisschoppen stellen dat de rooms-katholieken moet zoeken naar oplossingen die in overeenstemming zijn met de leer. Ze bevelen 'ter bezinning' lezing aan van een halfjaar oud artikel van medewerker J. Suau- deau van de Pauselijke Raad voor het Gezin in L'Osservatore Romano. Deze schrijft onder meer: „Waar een werkelijke op voeding tot gezinswaarden van trouw, echtelijke kuisheid, de utrecht anp Hindoes willen tempel op plek moskee new delhi Een radicale groep hindoes in India eist de afbraak van een moskee in New Delhi. Op de plek van de moskee willen de hindoes een tempelcomplex bouwen. Eergisteren hielden ze een protestbijeenkomst in de hoofdstad om hun eisen kracht bij te zetten. Volgens de hindoes stonden oorspronkelijk 27 tempels op de plaats van de moskee. Ze leiden dit af uit oude inscripties. „We zullen doorgaan met acties totdat onze tempels weer opgebouwd zijn", zei voorzitter T. Gurudas van de Wereld Hindoe Raad. Zijn organisatie verwijt de regering dat die te wei nig aandacht aan de zaak schenkt. Lezing over gebruiken hindoeïsme alphen aan de run» De hindoeïstische pandit (priester) B. Ram das geeft op maandagavond 20 november in Alphen aan den Rijn een lezing over zijn religie. Ramdas vertegenwoordigt de hindoes in de Raad van Kerken. Zijn lezing over het religieus en dagelijks leven van de hindoes is bedoeld voor alle belangstel lenden. Ze wordt georganiseerd door het platform van vrijzinni ge geloofsgemeenschappen en vindt plaats in De Wielewaal, Kwartelstraat 66. De entree bedraagt 7.50 gulden. Hartebrugkoor zingt Monteverdi leiden Het Leidse Hartebrugkoor luistert zondag 19 november de eucharistieviering in de Hartebrugkerk aan de Haarlemmer straat op met de Messa a 4 da capella van Monteverdi. Vorige week zong het koor nog in de Sint Pieter in Rome, in aanwezig heid van de paus. Op zondag 26 november zingt het koor tij dens de eucharistieviering de Messe Breve van Gounod. Beide vieringen beginnen om 10.30 uur. BEROEPINGSWERK Het comité Anti-Stierenvechten blijft zitten met 50.000 protest- handtekeningen. De Spaanse rooms-katholieke kerk weigert de handtekeningen in ont vangst te nemen. Het comité had de handtekeningen verza meld omdat de kerk weigert op te treden tegen stierengevech ten tijdens fiësta's, de zomerse dorpsfeesten. „We hebben de aartsbis schop van Madrid tweemaal gevraagd of hij de handtekenin gen wil aannemen, maar hij blijft weigeren", aldus T. Schol ten van het comité Anti-Stie renvechten. Het comité scha kelt nu Europese dierenbe schermingsorganisaties in om meer druk uit te oefenen op de Spaanse aartsbisschop. Het comité heeft afgelopen maanden eveneens weinig suc ces geboekt in de strijd tegen het Spaanse tv-station TVE. Het comité wil dat gemeenten TVE niet langer doorgeven, omdat de Spaanse zender stierenge vechten toont. „Om een zender van de kabel af te halen, is ech ter nogal moeizaam", aldus Scholten. Enig succes was er deze zo mer wel in de strijd tegen het Mexicaanse biermerk Corona, dat stierengevechten sponsort. Volgens het comité hebben en kele winkels Corona uit de schappen gehaald. Een ander succes boekte het comité, dat 12.500 donateurs heeft, bij de poppenproducent Barbie. De Amerikaanse fabriek verwijder de direct een toreador-Barbie uit het assortiment, toen het comité daartegen protesteerde. BOEKBESPREKING NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Bedankt: voor Hattem (Stads wijk), R. de Koning Gans te Urk. GEREFORMEERDE KERKEN Benoemd: als pastoraal hulpver lener bij De Hoop (evang. versla vingszorg en hulpverlening) te Dordrecht, ds. P.J. Mulder te Zuidwolde (Gr). GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Dordrecht. A.J. van Zuijlekom te 's-Gravenhage-Cen- trum/Scheven ingen GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Drachten en Kat wijk aan Zee, M. Mondria te Waardenburg. Het probleem met filosofen is dat ze vaak zo moeilijk te begrijpen zijn. Uit zonderingen daargelaten, worden ze geplaagd door de wens zo accuraat mogelijk te redeneren. Dat mondt niet zelden uit in lange zinnen en ingewik keld taalgebruik. Ook het boek 'Homo Prudens. Religie, cultuur en weten schap in de moderne samenleving', blijf hier niet van verschoond. Dit on danks dat de eindredactie aan alle twintig filosofen/auteurs heeft ge vraagd 'gewone-mensen-taal' te bezi gen. Neem emeritus hoogleraar S.W. Cou- wenberg bijvoorbeeld. Hij zegt in het boek: „Maar, zo voegt Laeyendecker hieraan toe, het wereldbeeld van de new agebeweging is zodanig omgeven geraakt met curieuze aanslibsels dat zij in onze moderne, verwetenschappe lijkte cultuur een marginaal fenomeen zal blijven, evenals de door haar gepro pageerde levenswijze. Die botst tezeer op de huidige, sterk rationeel- en utili tair georiënteerde levenspraktijk." Say no more- Bijzonder hoogleraar P.B. Cliteur heeft het een alinea lang over een pauselijke encycliek uit 1998 over geloof en re de. Hij vervolgt dan: „Het gaat om het aloude pro bleem van de verhouding tussen geloof en weten (of geloof en rede, fides et ratio; faith and reason). Zijn zinnen houdt hij ge lukkig kort, maar waarom nogmaals de al eerder ge noemde Latijnse titel er achter zetten, plus de En gelse vertaling? Waarom niet ook in het Frans en Spaans, of Russisch? Het zijn maar twee kleine voorbeelden, maar zo vloeit de informatie je bij veel bijdragen om de oren. De aandacht verslapt en de centrale boodschap gaat verloren. En dat is jammer, want het onderwerp boeit meer mensen dan een louter een handvol filosofen. Het is onbegrijpelijk dat op de achter flap en in het voorwoord niet wordt uitgelegd waarom ene L. Laeyendecker in het boek zo'n prominente positie in neemt. De lezer merkt echter constant dat in de opdracht die de au teurs hebben gekregen kennelijk deze naam voorkomt. Voor filosofisch ge schoolden behoeft Laeyendecker uiteraard geen introductie. Ande ren moeten zich door enige tekst heen werken voor ze erachter komen dat Bert Laeyendecker (70)een godsdienst- en cultuursocioloog is. Hij heeft een historisch so ciologisch onderzoek verricht naar het wel en wee binnen de rooms katholie ke kerk. De twintig auteurs reageren in deze bundel op deze studie, die de titel draagt: Om de beheersing van het cha risma. Heil en macht in de R.-K. Kerk'. Laeyendecker heeft hierin onder meer licht geworpen op de wijze waarop in Roomse kerk het charisma van Jezus bewaard bleef en werd doorgegeven via de institutie van het gewijde ambt (bisschop, priester, diaken). Het gaat in het boek om zaken als de toekomst van het priesterschap, atheïs me en secularisatie, protestantisme, sociale wetenschappen, cultuurver nieuwing, enzovoort. Volgens de eind redactie willen de auteurs de lezers niet alleen maar inlichten over de stand van zaken in een bepaalde we tenschap. „Zij willen haar of hem ook doen delen in hun bekommernis over de dreigende teloorgang van waarden in onze huidige samenleving die het nochtans verdienen gekoesterd te wor den." Say no more. Titel: Homo Prudens. Religie, cultuur en wetenschap in de moderne samenleving. Auteurs: A.P.J Bernsts, L.G.M. Spruit, P.B. Cliteur, S.W. Couwenberg, K.F. Daiber, G. Dekker, K. Dobbelaere, J.E. Ellemers, J.J.M. de Hart, A.J.F. Kobben, C.J. Lammers. J. van der Lans, E.C.H. Marx, H. Noordegraaf, J. Peters, A.J.A. Felling, P. Scheepers, J.M.M. de Valk, M.A. Thung. Uitgeverij: Damon, 256 pagina's, prijs: 24,90 gulden. echte betekenis van se gave bestaat, en erin slaagt opdringe men van promiscuïteii winnen, daar zal de t, menselijke overwinn len, ook op dit verscl verschijnsel." De rooms-katholiel chies in Nederland 1 het kader van de anti pagne aan het eind vat lig Jaar folders toegest posters die de geldin ondersteunen. De c loopt tot 15 decembt: helft van de opbrei naar de religieuzen c zetten voor de aids fers, zodat zij betere kunnen kopen. „De tweede helft 1 goede aan die jongerei inzetten voor gedrag ring, om te beginnen zelf, op het vlak van i ming en seksualiteit overeenkomstig hun christelijke waarden ei zoals die op grond evangelie door de i tholieke kerk worden gen", aldus de bisschi Symposium geboortedaj Von Zinzen „Iedere Hollander i eigen sekte", moppt Von Zinzendorf uit h Herrnhut na zijn be Amsterdam in 1736.1 hem op het idee eenj dings werkers naar Xe sturen met de opdrac schillende religieuze i te verenigen in één ge Ter gelegenheid 300ste geboortedag v( dorf organiseert he Zendingsgenootschap een symposium mei 'Pionier van zending mene, nog steeds ac organisatie hoopt van de wortels van haar genootschap een nx mulans te vinden voc dingsgedachte. Zinzendorf, opricht! Hernhutter Broederj kreeg voor zijn weit 'pionier van zend mene'. Met zijn oecti plannen oogstte hij land echter weinig sue De komst van de t zendelingen naar Nee 0 1736 mondde in 1796 oprichting van het Zt 31 dingsgenootschap vi hutters. Het is de ou dingsorganisatie vano De Hernhutter meente in Nederland genwoordig de naam r" sche Broedergemeenl 1 in Zeist heeft ze vest 31 onder meer Amster terdam en Den Haag. gelische Broedergem 31 ongeveer 20.000 ledei 101 de meesten uit Suri e WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: In het zuiden toenemende bewolking en vooral vrijdag regen, in de bergen sneeuw. Elders vrijwel droog en vooral vrijdag opklaringen. Flink aantrekken de zuidoostenwind. Maxima meest iets boven nul, aan de zuidkust 7 gra- Zweden: Opklaringen, ook wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Vrijdag toe nemende wind en in het zuiden regen of natte sneeuw. Middagtemperatuur in het noorden dalend tot onder nul, in het zuiden maxima rond 4 graden. Finland: Wolkenvelden, ook hier en daar opkla ringen en kans op een winterse bui. Middagtemperatuur dalend naar -3 graden in het noorden en +3 langs de zuidkust. Denemarken: Donderdag eerst wat zon. later vanuit het westen regen of motregen. Ook vrijdag overwegend bewolkt en nat. Tamelijk veel wind. Middagtempera tuur rond 6 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Wisselvallig weer met veel wind en van tijd tot tijd regen of enkele buien. Ook af en toe zon. Maxima tussen 7 en 10 graden. België en Luxemburg: Donderdag in het oosten eerst wat zon. Verder vanuit het westen regen en flink wat wind. Vrijdag af en toe zon en kans op een enkele bui. Mid dagtemperatuur omstreeks 9 graden, vrijdag wat kouder. Noord- en Midden-Frankrijk: Donderdag in het noordoosten eerst nog wat zon en droog. Verder veel be wolking en van tijd tot tijd regen. Toe nemende wind. Vrijdag af en toe zon en kans op een bui. Middagtempera tuur tussen 6 en 10 graden. Zuid-Frankrijk: In het zuidoosten veel wind en vooral donderdag regen, in de Alpen sneeuw grens rond 1000 meter. Elders iets minder onstuimig, nu en dan een bui, maar vooral vrijdag ook wat zon. Maxi ma tussen 9 en 14 graden. Spanje: Aan de Costa's in het zuiden en zuid oosten flink wat zon. Elders meer be wolking en vooral in het noordwesten enkele buien. Lokaal veel wind. Maxi ma rond 12, aan de Costa's in het zui den en zuidoosten 15 tot 20 graden. Portugal: In het zuiden droog en vooral donder dag veel zon. Elders wat meer wolken velden en donderdag later op de dag wat regen. Maxima van een graad of 12 in het noorden tot 18 in de Algar- Mallorca, Ibiza, Menorca: Donderdag nog veel wind, regen en kans op onweer. Vrijdag iets rustiger, zonnige perioden en droog. Maxima rond 14 graden. Marokko: Westkust: perioden met zon en vrijwel overal droog. Maxima tussen 14 en 18 graden. Tunesië: In het noorden veel wind en kans op een bui, donderdag mogelijk met on weer. Elders droog en af en toe zon. Maxima dalend naar 19 graden in het noorden en 23 in het zuiden. Madeira: Geregeld zon en droog. Middagtempe ratuur rond 19 graden. Canarische Eilanden: Aan de zuidkant van de eilanden zon nig, aan de noordzijde ook wolken maar vrijwel droog. Maxima tussen 19 en 23 graden. Duitsland: Wisselvallig weer met van tijd tot tijd regen of enkele buien. Ook nu en dan zon. Sneeuwgrens dalend tot 800 me ter. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Maxima dalend tot 5 graden. Oostenrijk: Overwegend veel bewolking en perio den met regen, sneeuwgrens dalend tot 800 meter. Donderdag in het noordoosten nog droog en wat zon. Maxima rond 8 graden, maar in het noordoosten donderdag circa 14. Vrij dag kouder. Amsterdam half tx Rotterdam Vlissmgen Maastricht Aberdeen Athene Zwitserland: Donderdag eerst nog enkele opkalrin- gen. Verder veel bewolking en flink wat regen, sneeuwgrens dalend naar 800 tot 1100 meter. Maxima donder dag 9, vrijdag 5 graden. Hongarije: Zonnige perioden, maar vrijdag later op de dag toenemende kans op regen of onweer Middagtemperatuur tussen 14 en 20 graden. Italië: In het zuiden donderdag nog zonnige perioden en droog. Verder half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd re gen, mogelijk ook onweer. Lokaal veel neerslag, ook veel wind. Maxima rond 20 graden, in het noorden 11. Corsica en Sardinië: Donderdag regen en onweer, in de loop van vrijdag opklaringen. Veel wind, vooral vrijdag kans op zware storm langs de westkusten en in de bergen. Middagtemperatuur dalend naar 15 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig, vrijdag in het westen ook en kele wolkenvelden. Droog. Maxima van een graad of 18 in het noordoos ten tot 22 in het zuiden. Malta: Donderdag droog en flink wat zon. Vrijdag meer bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Veel wind. Maxima rond 23 graden, vrijdag wat Turkije en Cyprus: Zonnig en rustig weer bij maxima van een graad of 18 rond de Dardanellen tot rond 25 langs de Turkse zuidkus ten en Cyprus. VRIJDAG 17 NOVEMBER 2000 Muncnen na"w Zon- en maanstanden Zon op 08.05 Zon onder 15.45 0sl° zwaar Maan op 22.27 Maan onder 13.35 Parijs zwaar Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07 18 19.31 6.51 «19.04 Split halfU Laag 02.35 15.16 2.16 14.57 Stockholm half tx Weerrapporten 16/11,07.00 u zwaar bew. z4 halfbew. z 3 zwaar bew z6 Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg 9 2 00 9 4 29 9 2 22.0 4 2 11.0 10 5 14.0 20 10 0.0 14 8 9.1 8 6 0.9 O L O F 0 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) .es® bewolkt onweer W warmtefront opklaringen aflik sneeuw V koufront lagedruk zonnig 19 windrichting temperatuur hogedruk luchtdruk in 1000 hecto pascal kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 directie B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) redactie A Maandag. chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden telefax Advertenties: 071— 5323 50: De" Familieberichten: 023- 5311 el 023- 5320 216 Redactie 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 531591 advertenties Maandag t/m vrijdag 071- 5356 230 rubrieksadvertek Maandag t/m vrijdag 071- 5143 545 abonnement» p bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging Ut het automatisch afschrijven van In abonnements- geld, ontvangen/I betaling. VERZENDING PERI Voor abonnementen die per pos' J1"1 worden verzonden geldt een toen Uc aan portokosten per verschijndag leidsch dagblad op cas! j" Voor mensen die moeilijk lezen hebben of blind zijn (of een and ee, leeshandicap hebben), is een si' 'al van het regionale i 0 Dagblad op geluidscassette hc informatie 0486-486486 c (Centrum voor Gesproken leek Wg Warschau regen o 2 Wenen regen nw 4 Zurich - nw 1 Bangkok halfbew. w2 Buenos Aires onbewolkt nl Casablanca halfbew zl Johannesburg halfbew. o3 Los Angeles onbewolkt no 2 7 4 0.0 New Orleans 11 8 0.0 New York 8 2 14.4 TelAviv 33 23 0.0 Tokyo 19 12 0.0 Toronto 17 11 6.0 Tunis 23 9 0 0 Vancouver 16 6 0.0 6 3 110 27 16 00 20 12 0.5 5 1 0.0 27 20 0.0 N H U I Z tar rxijMioinj *.iei<.eiiiiui>, vesuymy ai. cnsduein. zn u. pel uay. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezondt M feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. 2 0.0 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. Mi

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14