,eiden Regio moeten ïeltram de uimte geven' Leidse koppies moeten aandacht trekken Van de concern controller wordt heel veel verwacht Darwins vinken te zien in Naturalis Burgemeester en wethouders krijgen les van omstreden docent Groot onderhoud Duizendste levertransplantatie in LUMC Boete voor Leidenaar na stompen in kroeg aatrovers slaan drie keer toe Een 50-jarige vrouw is gisteravond rond kwart over acht pieter de la Courtstraat van haar tas beroofd. De tas lag in fietsmand en werd daar uit gegrist door een voorbijrijden- romfietser. De vrouw mist onder meer haar paspoort. Kort •oor werd aan het Stadzicht in de Merenwijk een 74-jarige van haar tas beroofd. Zij wandelde daar en een passeren- romfietser rukte de tas van haar schouder. Hierdoor kwam duw ten val. Zij mist haar huissleutels. Dinsdagavond werd iet Bloemenpad bij de kinderboerderij, eveneens in de Me- jjk, een 69-jarige vrouw beroofd. Zij reed daar in haar inva- ivagen toen een passerende bromfietser haar tas uit de nand greep. In die tas zaten geen waardevolle spullen. restatie op Breestraat Een nog onbekende man is gisteravond rond half acht ësteerd op de Breestraat. Kort daarvoor had hij met een irige man uit Leiden onenigheid gekregen in een horeca- Welke zaak dat was, wil de politie niet zeggen. De ruzie ,-ervolgens op straat in de Diefsteeg uitgevochten. De ver te weigert zijn identiteit bekend te maken. nleg van de Rijn Gouwe tram van Gouda via Al lan den Rijn naar Leiden, ;r ook naar Katwijk en ivijk, is zinloos als de NS ggenschap behouden spoor tussen Leiden en Dan krijgt de sneltram ilek op het spoor, voor- je provincie Zuid-Hol- regio en de Kamer van andel, en krijgt dus een succesvol regionaal aarvervoerproject' geen teggenschap van de NS iet spoor is vastgelegd in >eheten prestatiecontract de spoorwegmaatschap- de minister. Dat contract Netelenbos veranderen inste van de Rijn Gouwe schreven gedeputeerde 'van Zuid-Holland twee terug in een brandbrief Tweede Kamer. GS be- een regeling voor het gebruiken van het der wijzigingen zit de re- waarschijnlijk met am die niet kan rijden, an natuurlijk niet", zegt lid Verbugt, vervoerspe- bij de WD. ,,De minister rvoor om de tram aan te Ze investeert er eerder ipland geld in. Dan moet een oplossing komen." ugt krijgt bijval van Leers CDA „Light rail moet kans krijgen", laat ij monde van zijn frac- leiden thomas erdbrink Tijdens een - officieel - geheime bij eenkomst morgen krijgt het college van burgemeester en wethouders een uitgebreide mediatraining. Docent voor deze dag is oud-journalist K. Mijnten, bekend van zijn rol in de Ce- teco-affaire. Daarin blonk hij niet uit in openheid. Mijnten was door oud-commisaris van de koningin Leemhuis-Stout in gehuurd als voorlichter op de dag dat ze haar ontslag aanbood vanwege het beleggen met gemeenschapsgeld, In de pers was er stevige kritiek op zijn werkwijze. „Censor en regisseur van Leemhuis", werd hij in NRC Handels blad genoemd. Over de werkwijze van de externe adviseur: „De grenzen aan openbaarheid en verantwoording worden getrokken door Mijnten, die zelf geen enkele publieke verantwoor ding hoeft af te leggen", schreef co lumniste Etty van diezelfde krant. Mijntens advies is niet gratis. De les sen in omgang met de pers leveren hem morgen 6150 gulden op. Gemeentevoorlichter en organisator van de training F. Delemarre ontkent in eerste instantie dat de stadsbe stuurders hulp krijgen van Mijnten. „Er is vrijdag geen mediatraining. Dat blijft een interne zaak", zegt hij. „Het is niet nodig om daar aandacht aan te besteden," WD-wethouder Schultz, morgen dus media-leerling, is minder ge heimzinnig over de cursus. „We heb ben een nieuw college. Sommigen hebben nog niet zoveel ervaring in de omgang met de pers." Voor Schultz geldt dat overigens niet. In de zes jaar dat ze voor een adviesbureau werkte heeft ze, naar eigen zeggen, de pers wel leren kennen. „Toch is zo'n dag belangrijk, aangezien er dan ook eens wordt gekeken naar de communica tieve vaardigheden in het college." Zoals voor zoveel zaken heeft het college ook voor de cursusdag een on aangebroken geldpotje gevonden. De kosten worden gedekt uit het zoge naamde 'opleidingsbudget' van de burgemeester en wethouders. „Daar hebben we al een tijd geen gebruik meer van gemaakt", weet Schultz. In de gemeenteraad wordt de trai ning niet met gejuich ontvangen: „Goede wijn behoeft geen krans, zeg ik altijd maar. Zorg dat je beleid goed is en dan heb je geen trucs nodig om het te verkopen aan de burgers"; vindt SP-fractievoorzitter Vergeer, Volgens hem is mediatraining er voor namelijk op gericht om praatjes te le ren verkopen. „Oh, moet dat de fotogeniekheid van wethouder Pechtold nog meer verbe teren?", vraagt Bleijie (CDA) zich af. Hij denkt echter dat een mediatrai ning hef college wel kan helpen. „Ei genlijk kan de hele gemeenteraad het wel gebruiken", vindt hij. „Iedereen moet immers met de pers om kunnen gaan." Vergeer vindt het onzin. „Laat ze eerst maar eens de brieven en tele foontjes van de burgers beantwoor den, neem daar maar training iri." rderheid in Tweede Kamer: S moeten ruimte maken op het spoor voor de tvan de sneltram. Het is onacceptabel als minister enbos van verkeer wel geld geeft voor de Rijn Gou- ijn van Gouda naar Leiden maar niet zorgt voor te op de rails. Dat stellen de fracties van WD, CDA roenLinks in de Tweede Kamer. De drie partijen n Netelenbos op met een oplossing te komen. tiemedewerker weten. „Dat mag niet beperkt worden door afspraken die het 'samenge- bruik' van de infrastructuur in de weg staan. Het moet niet zo zijn dat de NS dit project gaan dwarsbomen." Zo denkt ook Van der Steenhovert' (Groen- Links). De capaciteit moet vol doende worden om zowel de treinen als de trams te kunnen laten rijden, vindt het Kamerlid. „En als er een tekort is, moet er extra capaciteit bij." De Kamerleden gaan bij de mi nister aandringen op een oplos sing. Zij is de eerst aangeweze ne om daarvoor te zorgen, vindt Verbugt. „De minister stelt de budgetten beschikbaar en bovendien zit zij met de NS om tafel." Leers' suggestie aan de bewindsvrouw is om het verzoek van de provincie om een goede regeling te treffen, over te nemen. Van der Steenhoven gaat nog een stap verder. Er moet een landelijke regeling komen, zegt hij, omdat het ook een landelijk probleem is. In die regeling staan duidelijke afspraken hoe veel ruimte welke vervoerders krijgen van Railned, de toekom stige beheerder van het spoor in Nederland. WD, CDA en GroenLinks, die samen een meerderheid heb ben in het parlement, stellen de zaak op 27 november in de Tweede Kamer aan de orde. Die bespreekt dan de investeringen in de vervoersprojecten voor de komende jaren, het Meerjaren programma Infrastructuur en Transport (MIT). leiden Steigers tegen de Hooglandse Kerk. Het monumentale gebouw ondergaat een opknapbeurt, waarbij de metalen kem van de torentjes, de loodwol bij de pinakels en het voegwerk worden vervangen. „Groot onderhoud", verklaart koster/beheerder A. Vroomans. „De torentjes zijn van zandsteen, met pi nakels en lofwerk. De binnenkant was niet van brons maar van ijzer en dat is gaan roesten, waardoor de zandstenen buitenkant gaat barsten. We willen nu een kem van roestvrij staal, dan zijn we voor altijd van dat probleem af. Tevens nemen we het voegwerk mee en wordt de kerk rondom geschilderd." De op knapbeurt komt grotendeels voor rekening van Monumentenzorg. foto henk bouwman leiden wim koevoet Wonderen worden nog net niet van hem of haar verwacht maar wel zal de zogenaamde concern controller die de gemeente Lei den aan het ambtelijk apparaat wil toevoegen op tal van fron ten voor verbeteringen zorgen. Dat is de vaste overtuiging van wethouder Van der Sande (WD/financiën) en ook van de meeste andere raadsleden. Het takenpakket van de nieuw aan te stellen topambtenaar past ternauwernood op vier A4'tjes en voor de omschrijving zijn woorden nodig als planning control, prestatie-indicatoren, controlcyclus en synergie. Het lijkt alsof een duivels kunstenaar onderweg is. PvdA- raadslid Van den Berg, zelf con cern controller van de provincie Utrecht, houdt het simpel: „Ik moet ervoor zorgen dat de in formatie in de organisatie op orde is." Wethouder Van der Sande ziet in de nieuwe man of vrouw vooral 'het financiële en bedrijfseconomische geweten van de gemeente Leiden'. Leiden had al een concern controller, een vrouw, die kort na haar aanstelling door ziekte moest afhaken. Ze werd opge volgd door een interim concern controller en in de tussentijd is veel nagedacht en gesproken over de functie van de definitie ve concern controller. De func tie is in de periode dat H. Zuid- ema voor interim speelde veel belangrijker geworden. Tot voor kort leek de concern con troller vooral een functie te ver vullen die met gemeentefinan- ciën te maken had, maar in middels beslaat zijn werkterrein in feite alles. De concern controller kan wellicht een einde maken aan de al jaren aanhoudende klaag zang van raadsleden dat zij dik wijls niet over die informatie beschikken die ze eigenlijk no dig hebben, dat ze niet of nau welijks weten wat de effecten zijn van het beleid, dat ze veel te vaak worden verrast door fi nanciële mee- of tegenvallers en onvoldoende zicht hebben op risico's in de breedste zin van het woord. CDA-raadslid Van Dijk en Van As van de Christen- Unie/SGP wilden gisteravond in de raadscommissie financiën de concern controller nog be langrijker maken dan hij al wordt. De twee menen dat in het functieprofiel veel verant woordelijkheden staan en maar weinig bevoegdheden. PvdA- fractievoorzitter Van den Berg sprak duidelijk uit ervaring toen zij opmerkte dat een concern controller onafhankelijk moet kunnen opereren en dat de es sentie van onafhankelijkheid is dat je juist geen bevoegdheden hebt. „Anders ben je mede plichtig aan zaken waar je be zwaren tegen hebt." Maar wat nu, vroegen Van Dijk en Van As, als de concern controller van mening is dat burgemeester en wethouders - en dus ook de gemeenteraad - een onverantwoord risico drei gen te lopen; hoe bereikt dan de mening van de concern con troller de politiek? Die kan toch moeilijk zijn bovengeschikte, de gemeentesecretaris, passeren? Duidelijk werd dat de con troller kan eisen dat zijn advies naar de raad wordt gestuurd, samen met het voorstel van burgemeester en wethouders. Raadslid Van den Berg: „Dat kan de concern controller wel geteld één keer doen." „Dat is dus zwaar geschut dat hoogst zelden in stelling wordt ge bracht", begreep Van Dijk. „Dat zou inderdaad net zo iets zijn", vergeleek wethouder Van der Sande, „als dat een voorstel van de minister van fi nanciën vergezeld gaat van een negatief advies van de directeur van De Nederlandsche Bank. Grote kans dat het einde van het liedje is dat dan beiden op stappen." Een concern control ler, doceerde de wethouder, moet het niet zozeer hebben van zijn hiërarchische positie maar veeleer van de kracht van zijn argumenten. En met die woorden trok hij iedereen over de streep. ting van een donorlever te voorkomen. In de ontwikkeling van kennis over afstoting speelt Leiden een belangrijke rol. Voorzitter J. van Rood van Eu- ropdonor ontdekte als hoogle raar interne geneeskunde in het toenmalige AZL dat behalve bloedgroepen ook weefselgroe- pen een grote invloed hebben op de acceptatie of afstoting van een getransplanteerd or gaan. Ook zijn opvolgster, hoogleraar E. Goulmy, verricht te baanbrekend werk op dit ter rein. Door te kijken naar de weefselgroepen is de kans op een goede afloop van de trans plantatie veel groter. Dat blijkt uit de praktijk: in negen van de tien gevallen gaat het goed. leiden onno havermans In het Leids Universitair Me disch Centrum is deze maand voor de duizendste keer een Nederlandse levertransplanta tie verricht. De eerste trans plantatie van een lever, in 1966, gebeurde ook in Leiden. Overi gens is het academisch zieken huis van Groningen koploper. Naast Groningen en Leiden is Rotterdam het derde landelijke centrum voor levertransplanta ties. Dit jaar zijn al 101 levertrans plantaties verricht, tegen 79 in de eerste tien maanden van vo rig jaar. Het aantal beschikbare donorlevers steeg van 87 vorig jaar naar 105 tot nu toe. Er zit dus schot in het aantal trans plantaties. Maar helaas stijgt ook de wachtlijst van patiënten die om een donorlever verlegen zitten, constateert Eurotrans plant in Leiden. Euro transplant staat dan ook achter de nieuwe campagne die Nederlanders oproept zich te laten registreren als orgaandonor, of juist duide lijk aan te geven dat niet te wil len. Hoewel de medici de tech niek van het transplanteren van levers al meer dan 35 jaar onder de knie hebben, wordt het pas twintig jaar met regelmaat ge daan. Pas sinds 1979 zijn de juiste deskundigheid en de middelen (cyclopoline en pret- nison) beschikbaar om afsto- 10 en stadsmeubilairbe- 'ublex lagen laatst over- Inzet van de ruzie was de »e publiciteitscampagne katholieke omroep. Een an een eigentijdse Maria lote borst en kind op de tocht van Publex niet in shokjes hangen. In plaats an hingen er posters met st: De foto die we hier Er zijn ook reclamecampagnes die vlekkeloos verlopen. Groot was onze verrassing toen we ineens de gezichten van Chris Verplancke en Tjeerd Scheffer op superformaat in de recla mezuilen (mupi's) zagen han gen. Dat is weer eens wat an ders dan een moderne Madon na. Het duo maakt deel uit van de nieuwe reclamecampagne van The Document Factory. Leiden Promotie-directeur Tjeerd Scheffer in zijn hoedanigheid als organisator van de 3M ma rathon en marktkoopman Chris Verplaneke als bestuurs lid van de Stichting Stadspar- keerplan Leiden. Beide fotomo dellen tonen zich op de posters zeer tevreden over het werk van The Document Factory, een bedrijf dat zich toelegt op het produceren van brochures, posters, folders, rapporten en mailings maar ook druk-, print en kopieerwerk verzorgt voor bedrijven, organisaties en in stellingen. The Document Fac tory heeft vestigingen aan de Rooseveltstraat en de Sint jo- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Naast de tronies van Verplanc ke en Scheffer sieren ook de bevallige gezichten van Carol Kruyt van de gelijknamige IJzerwarenvakhandel en Wan da van Koppen van reclamebu reau Beresford Zovoort de Leidse straten en in- en uitvals wegen. Bekende gezichten trekken de aandacht van voor bijgangers en dat is goed voor het bedrijf, zo luidt de achter liggende gedachte van de ma kers van de reclamecampagne. Een campagne die overigens wordt uitgevoerd door Bere sford Zovoort én The Docu ment Factory. De posters verdwijnen binnen kort wel uit de mupi's en de bushokjes, maar niet uit het stadsbeeld. Ze worden op de achterkanten van de bussen van Connexxion bevestigd. De reacties op de posters zijn positief, zo laat Dave Lange- zaal, één van de managers van The Document Factory weten. „Het spreekt de mensen wel aan. We overwegen dan ook deze campagne een vervolg te geven en denken daarbij bij voorbeeld aan bekende kop pies uit de sportwereld uit Lei den en de regio. Ze moeten herkenbaar zijn en op de een of andere manier gelieerd zijn aan ons bedrijf. En uiteraard niet aanstootgevend." Carnaval Nog twee nachtjes slapen en dan is prins Tycho definitief verleden tijd. Zijne Doorluch tigheid opende afgelopen za terdag nog het nieuwe carna valsseizoen van de Leidse Hutspotten maar treedt aan staande zaterdag terug. Dan wordt in het Antonius Zalen centrum zijn opvolger gepre senteerd. Wie dat zal zijn, is nog eventjes het best bewaarde geheim van Leiden. De avond aan de Lange Mare wordt onder meer omlijst door een optreden van The Clarks. Het feest begint om 21.00 uur maar een half uur daarvoor gaat de zaal al open. eric-jan berendsen onno havermans Vijf door Charles Darwin ge vangen vinken zijn vanaf vol gende week vrijdag te zien in natuurhistorisch museum Na turalis. Het museum toont de vogeltjes wegens de verschij ning van de derfte Nederlandse vertaling van Darwins beroem de boek On the origin of the species (Over het onstaan van de soorten). Darwin ving de vinken in 1835 op de Galapagos-eilanden bij Ecuador. Zijn vinkenstudie vormde de aanzet tot de ont wikkeling van de evolutieleer. De laatste vertaling van Dar wins boek stamt nog uit 1883 en is gebaseerd op de zesde editie van de oorspronkelijke versie. De nieuwe vertaling van bioloog en wetenschapsjourna list Ludo Hellemans is recht streeks gemaakt naar de eerste uitgave van Over het ontstaan van de soorten uit 1859. De vijf vinken zijn in Natura lis vanaf 24 november te zien. Ze blijven er tot 22 december. den haag/leiden Chris Verplancke, bestuurslid van de Stichting Stadsparkeerplan Leiden, siert reclameposters van The Document Factory. foto the document factory denaar de stoppen door. Hij stompte de man op zijn voor hoofd en duwde hem de deur uit. Daarbij viel het slachtoffer tegen de deur en op de grond. Hij hield er een gescheurde wenkbrauw, hoofdpijn en ge heugenverlies aan over. De Lei denaar bekende een pak slaag te hebben uitgedeeld, maar be weerde dat het slachtoffer zijn verwondingen pas tijdens diens val had opgelopen. Hij zei 'ge woonlijk nooit te slaan', maar was afgelopen jaar al een keer eerder veroordeeld voor mis handeling. connie van uffelen Een 38-jarige Leidenaar is door de politierechter in Den Haag veroordeeld tot 750 gulden boete en twee weken voorwaar delijke gevangenisstraf wegens mishandeling. De rechter volg de hiermee de eis van de offi cier van justitie. De man kreeg op 1 oktober vorig jaar in een Leidse snack bar onenigheid met een andere man. Toen zij elkaar een paar uur later in een kroeg weer te genkwamen, sloegen bij de Lei-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13