'Ontslag alleen achteraf toetsen' CHECK IT OUT Rotterdam stopt 654 miljoen in nieuwe containerterminal jeheimzinnigheid troef rond overnamekandidaat Martinair Economie Alex blijft beste internetbroker CDA wil steun overheid voor 'herboren' Fokker Nieuw vijfsterrenhotel lokt met hemels bed Deutsche Bank wil in 5 jaar alle belangen verzilveren Siemens legt eerste umts-verbinding JENSDAG 15 NOVEMBER 2000 7 den haag anp OOK VOOR LOGISTIEK ECONOMIE, BEDRIJFSECONOMIE EN MANAGEMENT, ECONOMIE EN RECHT NCW hamert op een transpa rant en zo eenvoudig mogelijk ontslagrecht. Voorzitter De Boer van Midden- en Kleinbe drijf Nederland pleit voor een goede voorlichting voor werk gevers. „Werkgevers moeten er alles aan gedaan hebben om ontslag te voorkomen, om claims achteraf te voorkomen.'' De grootste vakcentrale, de FNV, noemt het afschaffen van de preventieve ontslagtoets 'voorbarig'. Zij is er niet van overtuigd dat toetsing achteraf een deugdelijke bescherming voor werknemers biedt. „Voor waarde in het nieuwe stelsel is in ieder geval dat van wettelijke sancties op onredelijk ontslag een tastbare preventieve wer king uitgaat", aldus bestuurder Muller. Het CNV vindt dat het de werkgever te gemakkelijk wordt gemaakt een werknemer te ontslaan. De christelijke vak centrale bepleit daarom een aantal wettelijke criteria waar aan ontslag kan worden ge toetst. Ook de Unie MHP twij felt sterk of de werknemer vol doende bescherming krijgt. den haag «hans jacobs haags redacteur Het CDA wil dat de regering steun geeft aan de plannen om vliegtuigbouwer Fokker nieuw leven in te blazen. Kamerlid Leers vraagt minister Jorritsma (economische zaken) er voor te zorgen dat de overheid de her startpogingen een kans geeft, door eerste klant te worden van het nieuwe bedrijf. Het verzoek komt nadat dag blad Het Parool zaterdag citeer de uit een tot dusver geheim gebleven rapport over Fokker van het in luchtvaart gespeciali seerde onderzoeksbureau Simat, Helliesen en Eichner (SH &E). Dat stelt dat Fokker een te vroege dood is gestorven en binnen twee jaar na het faillis sement van 1996, weer winstge vend had kunnen zijn. Dit om dat de markt voor kleine straal vliegtuigen, de specialiteit van het ter ziele gegane Fokker, de laatste vier jaar enorm is uitge breid. Bovendien zijn de prijzen voor toestellen gestegen en zou de waardestijging van de Ame rikaanse dollar hebben bijge dragen aan winst voor Fokker. Leers is geschrokken van de bevindingen van het rapport, dat werd opgesteld in opdracht van de curatoren van Fokker, en vraagt de minister of zij de bevindingen onderschrijft. De CDA'er meent dat D66-minister Wijers destijds heeft misge kleund door geen tijdelijke steun te verlenen 'aan een be drijf van technologische we reldklasse en een enorm markt potentieel'. Volgens Leers was de vliegtuigbouwer slechts door redenen van 'conjuncturele aard' - de crisis in Azië en de la ge dollarkoers- in 'tijdelijke fi nanciële problemen' beland. WD-collega Voüte-Droste wil weten of Wijers de Kamer wel goed heeft ingelicht. Woordvoerders van D66 en PvdA denken dat de regering geen andere keuze heeft gehad dan de geldkraan voor Fokker dichthouden. Tegenover Het Parool verklaart Van Walsem (D66): „Fokker heeft bijna een jaar geen winst gemaakt, de di rectie was compleet verrot en Fokker was te klein voor het Eu ropese geweld. Het bedrijf was niette redden." Westin Hotel in Rotterdam morgen open Hotelgasten willen lekker sla pen en hebben daar heel veel voor over. Dat is het basisidee achter het Westin Hotel dat morgen aan het Weena in Rot terdam zijn deuren opent. Het is gevestigd, op de eerste veer tien verdiepingen van de 32 etages tellende Millenniumto- ren. Het nieuwe zalencomplex van De Doelen staat via een loopbrug in verbinding staat met het hotel. Het Westin is het tweede vijfsterrenhotel in de Maasstad, na het uit de jaren zestig stammende Hilton. Het aantal kamers in deze klasse verdubbelt ermee tot bijna 500. De kamerprijzen beginnen bij ruim 500 gulden per nacht en lopen op tot het drievoudige. De vestiging lijkt risicovol, want Rotterdam geldt in de branche als moeilijk. De stad moet het vooral hebben van de nabijheid van Amsterdam. Pas als daar de hotels vol zitten, blijkt Rotterdam een alternatief. „Vooral het weekeinde is een probleem", aldus directrice Maison d'Ardenne van het Hil ton. Dan zakt de bezettings graad nog te vaak onder de 50 procent. Maar doordeweeks zit het Hilton regelmatig vol. Voornaamste aandachtstrek ker van The Westin is het 'Heavenly Bed', volgens de ke ten het beste bed op de planeet. Aan de ontwikkeling ervan ging een onderzoek onder 600 za kenmensen vooraf. Daaruit bleek dat ruim 80 procent zich ergert aan de kwaliteit van ho telbedden, die ze lager achtten dan hun bed thuis. Liefst drie kwart van de ondervraagden meldde in hotels zo slecht te slapen dat ze bij thuiskomst moesten bijslapen. Westin in vesteerde tot dusver ruim 60 miljoen gulden om bijna hón derd hotels te voorzien van een nieuw, zelf ontworpen bed. Marktwaarde meer dan 44 miljard wel flink lager gewaar deerd. Af gaand op de mededelingen van Pfeil zou DB Investor een stille reserve van 34 miljard herber gen. Tot de grootste belangen van de Deutsche Bank behoren pakketten van bijna twaalf pro cent in DaimlerChrysler, dat nu ruim 14,7 miljard. De krap tien procent in de verzekerings maatschappij Münchner Rück heeft een prijs van 13,9 miljard. In Allianz, eveneens een assu- rantiebedrijf houdt de bank een pakket van 4,1 procent: goed voor 8,4 miljard gulden. De Deutsche Bank is van plan al haar aandelenpakketten te gelde te maken. Het grootste Duitse bankbedrijf wil daarmee in 2002 beginnen. Uiterlijk vijf jaar later moeten alle belangen van de hand zijn gedaan. Het bankbedrijf kan ettelijke miljar den binnenhalen, aldus Axel Pfeil, hoofd van DB-dochter In vestor. De marktwaarde van de aan delenpakketten bedraagt meer dan 44 miljard gulden. In de fi nanciële boeken zijn ze even- OPEN DAG 18 NOVEMBER 10.00-14.00 check it out via hshaarlem.nl of (0231 5412 222 Hogeschool Haarlem I Vakbonden kritisch over voorstel commissie-Rood jroot zonneeentrum in Drenthe ëm'pietervan hove Watoren die destijds het faillissement van Jolland afwikkelden, kunnen erover meepra- bosjes stonden de overnamekandidaten deur. „Blijkbaar is voor veel mensen de taart nog een jongensdroom", typeert voor- 'Henri Popelier van de Vereniging van Ne- ijnds Cabinepersoneel (VNC) de niet afhou- belangstelling voor die branche. Die be stelling bestaat ook voor Martinair. Nog raat er sprake is van een faillissement heeft 'ilversumse zakenman Julius van der Vegt ge wen gevoerd met de Martinair-aandeelhou- •yd en KLM over een mogelijke over- e nationale trots' mocht de Hilversummer ethee bij financieel-directeur Rob Abraham- ftaar van verdere contacten is het niet geko- juHij zei enkele weken geleden dat hij terug ;omen met concrete voorstellen, maar tot op to hebben wij niets meer van hem verno- aldus een KLM-woordvoerder. tgeefs probeerde de zakenman, die zegt te pn namens een grote groep financiers, een Prak aan te knopen met president-directeur Van Bochhove van Martinair. Verder dan de tele foniste kwam hij echter niet. „Wij hebben geen behoefte aan een gesprek. Dat hebben wij hem ook laten weten. Bovendien moet hij in dit geval contact opnemen met de aandeelhouders", zegt woordvoerder Buys. Van der Vegt mokt nog na: „Ik zou tot tweemaal toe worden teruggebeld. Dat is niet gebeurd. Hoe kan die voorlichter nu beweren dat de plannen onzin zijn, als Martinair niet eens weet wat er in staat." Telefonisch wil de Hilversummer niet ingaan op zijn beweegrede nen of de namen van de financiers. Wie is toch die Van der Vegt? In kringen rond de Kamer van Koophandel voor 'Gooi- en Eemland' tast men in het duister over de Hilversummer. Volgens het handelsregister staan op het adres van Van der Vegt, gelegen aan de Bonairelaan in een nette buitenwijk, drie ondernemingen inge schreven: Extendo bv met als handelsnamen het toepasselijke Taciturn (zwijgzaamheid) en De Ridderhof. Extendo staat sinds 1987 in het regis ter vermeld met als taakomschrijving 'beheer ei gen vermogen'. Oprichter is de Gooise advocate Houtsmuller. De ongeveer twintig deelnemers zouden aandelen bezitten met een maximum van acht stuks van elk zo'n half miljoen gulden. Veel wil zij niet kwijt over haar avontuur van destijds. „De heer Van der Vegt is een voormalige cliënt. Dus mag ik geen verdere informatie verstrekken. Anders krijg ik de Orde van Advocaten op mijn dak." Wel zegt Houtsmuller niet lang na de oprichting van Ex tendo te zijn opgestapt. „Ik kreeg de indruk dat er weinig schot in de zaak zat. De namen Taci turn en Ridderhof zeggen mij overigens niet veel." Zij zegt verder 'vol verbazing' het bericht te hebben gelezen over de vrijage van haar voorma lige beleggingsclub-partner met Martinair. Extendo deed in 1990 van zich spreken bij het overname-gevecht rond het handelsconcern Macintosh (onder meer Kwantum, Superconfex, Halfords, Piet Klerkx). De beleggersgroep onder de vlag Piet Heyn maakte toen bekend een open baar bod van 300 miljoen gulden te willen uit brengen op het in problemen geraakte concern. Uiteindelijk werd de overname gegund aan in vesteringsconcern HAL. Twee jaar later was Van der Vegt in de race voor de acquisitie van het noodlijdende vleeswaren- concern Homburg uit Cuijk, dit keer onder de naam Taciturn. In advertenties riep de beleg gingsclub certificaathouders op om stukken aan haar te verkopen. Enkele weken later beweerde Taciturn dat het merendeel van de aandelen bij haai- waren aangemeld. Met de uitgifte van 24 miljoen nieuwe Homburg-aandelen werd ge hoopt 700 miljoen gulden binnen te halen voor een verregaande reorganisatie die binnen twee jaar zou moeten leiden tot winstgevendheid, al dus NRCvan die dagen. Tijdens een persconferentie bleef Van der Vegt schimmig over de beweegredenen en de achter gronden van Taciturn. Zo mochten journalisten alleen het overlevingsplan voor Homburg inzien, wanneer zij schriftelijk verklaarden dat Taciturn onwelwillende artikelen kon tegenhouden. Ove rigens greep Van der Vegt cs. opnieuw naast de hoofdprijs. En nu dan de overnameplannen van Martinair. Ook dit keer is de zakenman weinig mededeel zaam. „Binnen twee maanden bestaat er meer duidelijkheid. Er is veel meer aan de hand dan op het eerste gezicht lijkt." Pas tegen die tijd wil Van der Vegt meer kwijt in een gesprek, zij het onder de voorwaarde dat hij ook ditmaal het vetorecht krijgt op eventuele publicaties. „Ik heb er geen behoefte aan dat men mij als een idioot afschil dert." "Alex is nog steeds de beste internetbroker van Nederland, zo concludeert Belegger.NL na een grondige analyse van de Nederlandse markt. Alex biedt behalve de meeste handelsmo gelijkheden en een goed werkend systeem nu ook diverse informatiediensten aan. De trans actiekosten van Alex behoren tot de laagste van de markt." Beste internetbrokers 4e kwartaal 2000 8,39 SNS bank Postbank 7.67 Binck 7,58 Rabobank 7,39 ABN AMRO 7.36 IMG Holland 7.23 Robeco 7.05 Keytrade 6,86 ING Bank 6.32 Sem van Berkel 4.48 Bron: www.4jelegser.nl 26 oktober 2000 0800 235 25 39 www.alex.nl Rederij P&O Nedlloyd gaat sa men met havenbedrijf ECT een containerterminal bouwen op de Maasvlakte. In 2007 moet die in gebruik zijn. Hij wordt ontwikkeld als gemeenschap pelijke onderneming van beide bedrijven. De gemeente Rotter dam komt met een lening van 654 miljoen over de brug voor het project. Bijna 350 miljoen is bedoeld voor het aanleggen van een ka demuur van 2.350 meter lang en het uitbaggeren van de Yangtzehaven. De rest van het geld is voor verharding van het terrein, de ondergrondse infra structuur en kraanbanen. ECT en P&O Nedlloyd bouwen de terminal en nemen daar elk voor vijftig procent in deel. Zij steken er tenminste 500 miljoen gulden in. Het terrein beslaat 86 hectare in het noordwesten van de Maasvlakte, met 950 meter aan- meerruimte voor zeeschepen. De terminal kan later worden uitgebreid tot 125 hectare. Er zullen dan negenhonderd men sen werken. De laad- en los plaats is in eerste instantie be doeld voor P&O Nedlloyd, maar ook andere schepen kunnen er aanmeren. De nieuwe terminal wordt gebouwd op het laatste grote stuk terrein dat geschikt is voor diepstekende containerschepen op de noordwesthoek van de huidige Maasvlakte. Verdere uitbreiding in de container overslag 'van zeeschepen kan dan alleen nog op de nog aan te leggen tweede Maasvlakte. Rot terdam verwacht een verdrie voudiging van de container overslag tot 2020. Die ligt nu op ruim zes miljoen stuks. De ge meenteraad beslist 7 december over het krediet. Een werkgever hoeft niet langer toestemming te vragen aan het arbeidsbureau of de rechter als hij een werknemer wil ontslaan. Dat stelt de commissie voor die zich boog over een nieuw ontslagstelsel. Het eindrapport werd vandaag aan het kabinet aange boden. De commissie onder leiding van arbeidsrechtgeleerde Rood pleit ervoor dat de rechter al leen nog achteraf kan toetsen of aan de vereisten is voldaan. Eén daarvan is dat een werkgever het dienstverband nog slechts mag opzeggen in verband met de geschiktheid of het gedrag van de werknemer. Verder moet de werkgever voorafgaand aan het ontslag een hoorproce dure regelen, waarin de werk nemer zijn verhaal kan doen. Als dat niet behoorlijk gebeurt, wordt het ontslag nietig ver klaard. De commissie-Rood consta teert dat verandering nodig is, omdat het huidige preventieve ontslagstelsel de werknemer onvoldoende beschermt. Ook wijkt het principieel af van het ontslagrecht in andere landen van de Europese Unie. Verder zou het stelsel niet meer bij de nieuwe arbeidsverhoudingen passen. Nu de overheid terug treedt en veel meer aan de soci ale partners overlaat, is het vol gens Rood beter dat de over heid bij ontslagzaken pas op treedt als er iets misgaat. Bij onenigheid tussen een werkgever en zijn werknemer is het bij uitstek een taak van de rechter om daarover te oorde len, luidt het advies. Die kan zich dan ook uitspreken over eventuele financiële gevolgen van het ontslag. Het kabinet legt het advies voor aan de Stichting van de Arbeid (STAR) en neemt daarna een besluit. De werkgevers lijken zich te kunnen vinden in het advies. De werkgeversorganisatie VNO- ififfiIn het Drentse Annen wordt vrijdag een groot zonne- ntrnni in gebruik genomen. Het bestaat uit 2.208 zonnepane- i! met een oppervlakte van 1.800 vierkante meter. De centrale at duurzame energie leveren aan de Waterleidingmaatschap- jDrenthe (WMD). Nog dit jaar moet zo'n tien procent van de inodigde energie op deze milieuvriendelijke manier beschik- arkomen. In totaal zo'n 150.000 kWh. FOTO ANP KAREL ZWANEVELD hell met Axa in verzekeringen h haag Shell Nederland verkoopt vanaf vandaag autoverze- ringen. De oliemaatschappij heeft daarvoor een overeen- mst gesloten met de Franse verzekeraar AXA. Bij de zeven- nderd tankstations is alleen informatie verkrijgbaar over de ito-, motor-, caravan- en doorlopende reisverzekeringen. Via lernet of telefoon vraagt de klant vervolgens de verzekering n bij AXA, die de acceptatie doet en risicodrager is. SM bouwt nieuwe melaminefabriek RLEN_i DSM gaat een nieuwe melaminefabriek bouwen in Ge in. De installatie (kosten bijna 200 miljoen gulden) moet jaar- s30.000 ton melamine produceren. Eind 2002 komt de fa- ekin bedrijf. De vraag naar het verhardingsmiddel neemt stoe. De combinatie snelgroeiend hout en melamine kan als rvanging voor hardhout dienen. Verder wordt het product ge lukt in lijmen, impregneringsmiddelen, coatings en onbreek- sr servies. Akkoord over CAO bij KLM amstelveen gpd De KLM heeft gisteravond laat met de bonden overeenstem ming bereikt over een nieuwe CAO. Volgens bestuurder Smeets van FNV Bondgenoten kan het KLM-personeel reke nen op een structurele loons verhoging van 5,5 procent over een periode van negentien maanden. De toeslagen voor onregelmatig werk gaan met twee procent omhoog. Smeets is niet ontevreden over het resultaat, dat gisteren na ruim dertien uur vergaderen en diverse schorsingen werd bereikt. „We kunnen er mee voor de dag komen, maar uit eindelijk beslissen de leden." Ze tekent daarbij wel aan dat de verwachtingen bij de achterban hooggespannen zijn. De KL- M'ers willen geld zien nu het de KLM na twee mislukte fusies ook financieel weer beter gaat. De bonden hebben hun oor spronkelijke eis van vier pro cent extra op jaarbasis moeten laten varen. Daarvoor in de plaats komt nu een loonsverho ging van 1,5 procent vanaf de cember, twee procent in april 2001 en nog eens twee procent in december 2001. Ook zijn er afspraken gemaakt over het verminderen van de werkdruk en het verbeteren van de kin deropvang. Thyssenkrupp stopt beursgang staalpoot frankfurt anp Het Duitse Thyssenkrupp, ac tief in staal en elektrotechniek, is teruggekomen op zijn beslis sing zijn staal divisie als afzon derlijk bedrijf naar de beurs te brengen. In augustus werd de beursgang van Thyssenkrupp Steel uitgesteld wegens het slechte beursklimaat voor staal bedrijven. Gisteren heette het dat het concern 'zijn strategie heeft aangepast'. Thyssenkrupp maakte verder bekend dat de brutowinst over het afgelopen boekjaar, einde 30 september, met zestig pro cent is gestegen tot 2,2 miljard gulden. Voor het komend jaar verwacht het concern een posi tief resultaat van 2,9 miljard. PN'ers winnen creativiteitsprijs 2000 nhaag Drie KPN'ers hebben de creativiteitsprijs 2000 ge nuien die jaarlijks wordt uitgereikt door het Ideeëncentrum. iontdekten bij de voorbereiding van de aanleg van een kabel n Friesland naar Ameland een oude melkleiding op een teke- igvan Rijkswaterstaat. Daarvan werd gebruik gemaakt. Het ee leverde een besparing aan graafkosten van 131 mille op. iKRADEStaatssecretaris Ybema (toerisme) stelt drie miljoen lden beschikbaar voor het opknappen van de Kasteeltuinen Landgraaf. De Kasteeltuinen investeren 32 miljoen gulden ide tuinen volgend jaar te kunnen openstellen voor publiek. 1 het 24 hectare grote gebied zijn Italiaanse, Spaanse, Franse, lanse, Portugese en Chinese tuinen met bijbehorende bouw- rken te zien. De directie mikt op 300.000 bezoekers per jaar. tork-dochter schrapt 55 banen sterdam Stork gaat zijn dochter Food Dairy Systems reor- niseren. Hierdoor komen 55 van de 350 arbeidsplaatsen te Tallen. Vooral de hoofdvestiging in Amsterdam wordt afge- nkt om aantrekkelijker te zijn voor een mogelijke overname- ndidaat. Het bedrijf heeft ook vestigingen in Raamsdonkveer, mkrijk en de VS. rootste glasvezelkabel ter wereld LLiNGTON De grootste glasvezelkabel ter wereld is vandaag in iruik genomen. Het 'Southern Cross'-rietwerk verbindt iuvv-Zeeland, Australië, Fiji en de VS. De capaciteit van de uwe kabel is 120 maal groter dan de bestaande, die in 1992 rd aangelegd. Grootaandeelhouder is het Nieuw-Zeelandse lecom Corp met vijftig procent. Cable en Wireless Optus uit stralië heeft veertig procent en het Amerikaanse MCI World- im de resterende tien procent. den haag Siemens heeft als eerste in Nederland een draadloze verbinding gelegd via snelle umts-tech- niek. Het elektronicabedrijf demonstreerde dat gisteren op de beurs Mobiel Wireless in de Amster damse RAI. Het leverde een acceptabele videoverbinding op. Siemens zegt een voorsprong van zes maanden te hebben op de concurrenten Nokia, Alcatel en Ericsson. Umts-apparatuur bestaat alleen nog in laboratorium-uitvoering en het eerste umts-netwerk komt pas over twee jaar in de lucht. Voor umts is een nieuw netwerk nodig van ettelijke duizenden antennes per operator. De licenties voor het exploite ren van umts-frequenties zijn inmiddels in de meeste Europese landen verkocht en hebben de telecom- bedrijven opgezadeld met schulden van honderden miljarden guldens. „Telecombedrijven doen er goed aan om zo snel mogelijk umts-diensten te ontwikkelen, als ze iets willen verdienen aan de investerin gen", zei minister Jorritsma (economische zaken) gisteren in Amsterdam. Jorritsma wees de kritiek dat de miljarden die telecombedrijven betaalden Europa op achterstand zetten bij de verdere ontwikkeling van mobiele telefonie als flauwekul van de hand. Niet klagen maar hard doorwerken was haar boodschap. Op de foto: de 'poederdoos' van Siemens, een beeldtelefoon voor gebruik van het snelle umts-netwerk. FOTO ANP PAUL VREEKER rie miljoen voor kasteeltuinen

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7