Exclusief voordeel! Nieuwe wet beperkt toelaten asielzoekers 'Precies' Amsterdam wil geen 'rekkelijke' hoofdofficier f Binnenland Minister Korthals krijgt ook kritiek van WD Minister Netelenbos kan blijven glimlachen Onkuis gedrag wordt afgerekend met de dood BelCompany Achttien jaar voor moord op drie Ieren in Scheveningen Op transport naar Eritrea jw diagnose de gezondheidszorg? SDAG 15 NOVEMBER 2000 hans leber een zwarte kat in het don- tinste beweging bij politie e veroorzaakt onrust omdat le verhoudingen door de fe op de achtergrond een rol m te voordracht van de Rotter- lC| öofdofficier van justitie Leo 'lor het hoofdofficierschap in "n» brengt daar alle kippen 8- sl ie bronnen' bij de hoofdste- [litie geven te kennen geven |S| leengoede kandidaat is. wordt er niet bij gezegd. De 1 te ooit als officier van justitie idarn, werd hoofdofficier in (Zaanstreek/Waterland) en 'te zijn carrière voort in Rot terdam en moet nu de stap naar Am sterdam maken - vanwaar dan nu de commotie? Toch zal de ophef de lan delijke topman van het openbaar mi nisterie (OM), De Wijkerslooth, niet verrassen. Hij kent de verhoudingen. In Amsterdam ontstond binnen de driehoek van burgemeester, korpschef en hoofdofficier de laatste jaren een hechte band. Dat gebeurde vooral ten tijde van (respectievelijk) Van Thijn, Nordholt en Vrakking die gezamenlijk de woelige IRT-affaire doorstonden. En dat bleef zo toen burgemeester Pa- tijn en korpschef Kuiper hun voorgan gers Van Thijn en Nordholt aflosten. In de IRT-affaire stelden de Amster damse politie en justitie zich op als 'preciezen' tegenover hun collega's die als 'rekkelijken' werden betiteld. Het was Amsterdam dat aan de bel trok over de import door criminelen van honderdduizenden kilo's softdrugs terwijl Haarlemse rechercheurs toeke ken en zelfs meewerkten. De rekkelij ken meenden dat Amsterdam er voor al voor zorgde dat een waardevol in strument in de opsporing, de crimine le informant, werd verboden. De Amsterdamse preciezen zijn sinds dien gefrustreerd omdat zij nimmer de hulde kregen die zij meenden te ver dienen en omdat de bazen bij politie en justitie die verantwoordelijk waren voor het IRT-drama niet werden ont slagen. De rekkelijken (vooral Haar lem, Utrecht en Rotterdam) hebben het sindsdien niet zo op Amsterdam. De nasleep van de IRT-affaire met alle verstoorde relaties van dien tussen topfiguren, verlamt tot op de dag van vandaag de samenwerking tussen poli tiekorpsen en parketten van het OM. Haarlem en Amsterdam dwarsboom den elkaar tot kort geleden zelfs open lijk, onder meer door criminelen uit el- kaars onderzoeken te claimen en door geheime informanten publiekelijk be kend te maken. Het was vervolgens De Wijkerslooth die vorig.jaar in een kranteninterview liet weten dat Vrakking - de laatste hoofdrolspeler in de Amsterdams- Haarlemse twisten die er nog zat - er beter aan deed op te stappen. Recent stapte Vrakking op. Natuurlijk 'geheel op eigen initiatief, maar er stroomden bij die gelegenheid allerminst warme woorden. En wie wil De Wijkerslooth nu voor Amsterdam voordragen? Leo de Wit, een van de meest vooraanstaande 'rekkelijken' ten tijde van de IRT-affai- Jederlands Persbureau CPD Geassoc re. Iemand die het weliswaar ook niet plezierig vond wat de Haarlemse re chercheurs hadden uitgehaald, maar die de methode als instrument - mits goed toegepast - wenste te behouden. De Wit kreeg het tijdens de parlemen taire enquête naar de IRT-affaire zelfs zwaar aan de stok met de 'Amsterdam- gezinde' voorzitter Van Traa. De Am sterdamse commissaris Bob Visser wiens carrière onder Nordholt haper de, werd door binnenlandse zaken doelbewust benoemd tot korpschef in Haarlem. Het ministerie trachtte zo de scheidslijnen van de IRT-affaire te doorbreken. Nu is het De Wijkerslooth diè De Wit in Amsterdam wil hebben. Getuige het huidige 'media-offensief van de Amsterdamse politie wacht De Wit, als hij gaat, een zware taak. den haag gpd Minister Korthals (justitie) lijkt na de kritiek van de PvdA op zijn rol in het Dover-drama ook onder vuur te liggen van zijn ei gen partij WD. Fractievoorzit ter Dijkstal wil dat Korthals donderdag overtuigend aan toont dat de dood van 58 Chi nezen bij het mensensmokkel- drama niet te wijten is aan fou ten van Justitie. „We hebben de heer Korthals hoog zitten, maar hij heeft wel iets uit te leggen", aldus Dijkstal. Al eerder hekelde PvdA-frac- tieleider Melkert de aaneenrij ging van incidenten, waarbij Korthals door zijn ambtenaren niet op de hoogte bleek gesteld. Ook nu kreeg Korthals te laat te horen dat het openbaar minis terie al enige tijd de gangen na ging van de hoofdverdachte in de mensensmokkelzaak, vooiv dat deze het fatale transport van de Chinezen regelde. Door communicatiefouten tussen de parketten van Rotterdam en Haarlem en het departement van Korthals bleef een uitleve ringsverzoek van Frankrijk twee maanden op de plank liggen, waardoor het vluchtelingen- transport doorgang kon vinden. den haag hans jacobs haags redacteur De triomfantelijke grijns op het gezicht van minister Nete lenbos wordt steeds groter. De bewindsvrouw is in haar nop jes. Drie moties staan er op de rol van de Tweede Kamer. Het CDA wil haar boetebeleid ten aanzien van Schiphol veroor delen. Regeringspartij WD heeft zich de afgelopen weken geschaard onder de critici van de fikse aanslag (vijf miljoen gulden) op 'de nationale ba- nenmotor'. Maar nu het er op aankomt die flinke woorden ook in daden om te zetten, verdwijnen de moties in de prullenbak. De minister schuwt het ge vecht niet. ANWB, Schiphol, Bovag, het provincie- en ge meentebestuur van Utrecht, havenbaronnen, NS en KLM, om er maar een paar te noe men, hebben sinds haar aan treden de daadkracht van de minister aan den lijve onder vonden. Afspraak is afspraak, maar voor overleg en redelijke alternatieven staat de deur open. Ze drijft door, is ambiti eus en vaak ongeduldig, maar weegt wel steeds de politieke mogelijkheden en is niet bang waar nodig gas terug te ne men (rekeningrijden) of bij te sturen. Dat levert niet louter vrienden op - de bijnaam 'Ti neke Tolpoort' zegt voldoen de. Miljarden guldens uitgetrok ken om openbaar vervoer en wegennet met name in de Randstad te verbeteren. Daar hangt een spitstarief aan, en ook een kilometerheffing is niet ver af meer, maar Nete lenbos gelooft dat het eindre sultaat (minder files) de paar denmiddelen rechtvaardigt. De Tweede Kamer is vandaag begonnen met de bespreking van de derde begroting die Netelenbos haar op Prinsjes dag heeft laten aanbieden. Veel ruimte is er niet. De af spraken voor verbetering van de infrastructuur zijn in beton gegoten, zoals de minister zelf zo graag betoogt. De nieuwe overeenkomsten met de re gio's rond drie van de vier grote steden (minus Utrecht) - door de WD en CDA als 'om koperij' bestempeld - bevatten zo veel lekkers, dat niemand zich zal verzetten. De be windsvrouw zal horen dat ze te snel gaat, maar soms ook niet snel genoeg, bijvoorbeeld met de verbetering van spoor en wegen, en dienstverlening door NS. Maar de grote lijnen liggen vast. En zo lang ze geen blunders maakt, kan die brede glimlach nog wel even worden vastgehouden. Proefschrift over eerwraak amsterdam gpd Eerwraak onder Turken in Ne derland wordt vooral gepleegd door Turkse werklozen en ar beidsongeschikten. Zij genieten hier weinig prestige, de kuis heid van hun vrouw is hun eni ge trots. Als zij overspel pleegt, daalt het prestige van de Turkse man tot een dieptepunt. Hij neemt wraak door zijn echtge note uit de familie te stoten of laat de belager van zijn wouw op klaarlichte dag vermoorden door zijn minderjarige zoon. Dat blijkt uit 'Door bloed ge zuiverd: eerwraak bij Turken in Nederland' een proefschrift van cultureel antropoloog Cle mentine van Eek die gisteren promoveerde aan de Universi teit van Amsterdam (UvA). Van Eek is de eerste die een diep gaand onderzoek deed naar eerwraak binnen de Turkse ge meenschap in Nederland. Van af 1970 is ze op dertig 'eerwra- ken' gestuit. Een recent voor beeld van eerwraak is de schiet partij op een school in Veghel. Een 17-jarige schutter van Turkse komaf wilde afrekenen met de ongewenste verhouding van zijn zus en schoot op haar vriend. Hij handelde in óp- dracht van zijn vader. Eén van de oorzaken voor eerwraak in Nederland is dat èt nog steeds veel Turkse meisjês op jonge leeftijd worden uitge huwelijkt. De grote sociale con trole in de Turkse gemeenschap is een andere oorzaak. Om er voor te zorgen dat het onderlin ge geweld afneemt, moet dè jeugd economisch zelfstandig worden en zich losmaken van de oudere generatie) bepleit de promovenda. Dan verdwijnt die beknellende sociale controle. lUu tot 325.- voordeel bij een nieuw Telfort Clarity abonnement! Exclusief bij BelCompany: geen aansluitkosten 3 maanden geen abonnementskosten Motorola Timeport 250 Gewicht 102 gram Bel tijd 210 mm. Standby tot 140 uur Infrarood modem v 60 Blauw display h&T dl Trilfi.nrtip G vecht inperking sponsoring aan De Holland Media Groep (HMG) heeft gisteren bij de ,-an State inperking van sponsormogelijkheden op de zen- TL4 en RTL5 aangevochten. HMG ging in beroep tegen praak van de rechtbank in Amsterdam, die in september e dat beide zenders onder de Nederlandse Mediawet val- 4G betoogt dat het een Luxemburgs bedrijf is, omdat et moederbedrijf huist. De programma's vallen daardoor de Europese richtlijnen voor grensoverschrijdende televi- e regels zijn minder streng als de Nederlandse als het gaat p onsoring van programma's. Ie 'I rfkinderen misbruikt voor porno n dam; Dertig videobanden die afgelopen zomer zijn aan ij en bij een groep Nederlandse en Britse pedofielen, bevat - Bj elden van ernstig seksueel misbruik van Russische wees- jji irfkinderen. De rechtbank in Amsterdam bekeek gisteren lil rte samenvatting van het materiaal, tijdens het proces te- hi fverdachten in de zaak. „Gruwelijk materiaal", noemde ti r van justitie Vorrink de beelden. De misbruikte kinderen, p jjd variërend van 6 tot 13 jaar, zijn van stations en uit it ïizen geplukt. Spil in de zaak is een 57-jarige, in Neder- D fonende Brit. De rechtbank hield de zaak tegen de Brit en lel iedeverdachten aan, om te bezien of er een geschikte eutische behandeling voor hen is. Tegen een 51-jarige iste zij vijftien maanden cel, waarvan vijf voorwaardelijk een 54-jarige seksbioscoophouder vorderde Vorrink aanden en een boete van vijfduizend gulden. De recht- (öet uitspraak op 28 november. ite gespreksronde college Utrecht Alle partijen in de gemeenteraad van Utrecht zijn het Tens dat Leefbaar Utrecht in het nieuwe college van B en de Domstad moet zijn vertegenwoordigd. Dat bleek gis- id tijdens de eerste ronde van de college-onderhandelin- het stadhuis van Utrecht. Inhoudelijke discussiepunten en tijdens de eerste ronde niet aan de orde. Alleen de ma- larop een nieuw college moet worden gevormd, was on- pvan gesprek. Die verliep overigens zonder de verbeten- e gebruikelijk is sinds Leefbaar Utrecht 2,5 jaar geleden otste partij in de raad van Utrecht in de oppositiebanken ie. Op initiatief van Leefbaar Utrecht komt er eerst een Utrechtse politiek ongebruikelijke informatieronde. De jrtij is ervan overtuigd hiermee de meest snelle en effici- eg te hebben ingeslagen voor de vorming van een nieuw De informatieronde moet volgens Leefbaar Utrecht een nten opleveren waarover de partijen het met elkaar eens A wil 'spoorblokken' bij overgang g» De PvdA wil 'spoorblokken' op spoorwegovergangen :s van slagbomen. Dat zijn drempels die uit het wegdek g komen. Tweede-Kamerlid Van Gijzel verwacht dat epassing van de spoorblokken het aantal ongevallen op igen drastisch zal afnemen. Het afgelopen jaar kwamen isen om het leven op een spoorwegovergang. Van Gijzel indaag tijdens de begrotingsbehandeling Verkeer en Wa- een pleidooi voor de drempels. Die worden al toegepast firing van winkelstraten, waar alleen auto's voor bevoor- inet blijft bij verkoop huurhuizen Ondanks de kritiek van diverse adviesraden houdt inet vast aan de verkoop van 700.000 huurwoningen in ende tien jaar. Dit meldt het kabinet in zijn definitieve lensen, wensen, wonen'. Verder kunnen gemeenten in zelf uitmaken of recreatiewoningen permanent mo rden bewoond. Volgens staatssecretaris Remkes (volks- ting) die de nota gisteren presenteerde, wijst onderzoek 1840.000 huurders een huis willepkopen. De belangstel- »r dus wel degelijk, aldus de staatssecretaris. Hij had eer- 'erwijt van een adviesorgaan als de VROM-raad gekre- de verkoop van huurwoningen voor hem een doel op i. Bij de 700.000 woningen betreft het 500.000 huizen gbouwverenigingen. De rest is in particulier bezit. slikt boete Schiphol el C; De WD werpt geen blokkades op tegen de boete van in oen gulden die minister Netelenbos (verkeer) Schiphol a; igelegd. De liberale fractievoorzitter Dijkstal riep vlak na tregei van de minister dat de boete veel te hoog was. Een in joen vond hij genoeg. Maar een CDA-motie met die d ïg kreeg gisteren geen steun van de WD. Ook met de K m de liberalen was de motie kansloos. Alleen het CDA el Dorstander van verlaging van de boete tot een half mil- Bi Iden. Schiphol kreeg de geldstraf wegens overschrijding 30 jeluidsnormen. De luchthaven ging eind vorige maand r in de fout. Op een overtreding stond een boete van "miljoen. Eis van levenslang niet overgenomen De Haagse rechtbank heeft de 23-jarige hoofdverdachte van de 'Palacemoorden' op drie Ieren in Scheveningen gisteren veroordeeld tot achttien jaar gevangenis straf. De 20-jarige Wasse- naarse medeverdachte kreeg tien jaar. Het vonnis was aanmerke lijk lager dan de levenslang en de zestien jaar die officier van justitie Reddingius op 1 november eiste. Volgens de rechtbank echter moet le venslang gereserveerd blij ven voor die uitzonderlijke gevallen waarin de maat schappij, gelet op het gevaar voor herhaling, vereist dat de samenleving voorgoed van de dader gevrijwaard blijft. Daar zou nu geen sprake van zijn. Voor de rechtbank staat vast dat de drie Ieren in de nacht van 26 op 27 april door de hoofdverdachte van het leven zijn beroofd. De di recte aanleiding was een op merking van één van de slachtoffers waaruit dè Ha genaar, die flink de weg kwijt was door het gebruik van grote hoeveelheden drugs, alcohol en slaapmiddelen, heeft afgeleid dat zijn eigen leven en dat van zijn maat in gevaar was. In de daarop volgende dagen hebben de twee verdachten geprobeerd zich van de lichamen van de drie Ieren te ontdoen. Ze hebben geprobeerd de licha men in stukken te zagen en toen dat niet lukte getracht het hele appartement in de as te leggen. Hasjtransporteur daagt Justitie voor de rechter Senaat steunt voorstel Cohen Staatssecretaris Cohen heeft de nieuwe Vreemdelingen wet vrijwel ongeschonden door de Eerste Kamer ge loodst. De wet die op 1 april volgend jaar van kracht wordt, moet Nederland minder aantrekkelijk maken voor asielzoekers. Transportondernemer Admi raal uit Egmond dreigt het loodje te leggen omdat politie en justitie zich volgens zijn ad vocate niet aan hun beloftes hielden. Zij zouden geheim houden dat hij informant was en met zijn belastende verkla ringen de drugsorganisatie van Charles Zwolsman achter de tralies bracht. Er zijn al pogin gen gedaan hem om te bren gen. Over een maand zit Admi raals straf er op. Dan moet hij een beveiligingsdienst in de arm nemen. Om dat té betalen, eist hij twee miljoen van de au toriteiten die hem lieten vallen. Admiraal zit nu achter tralies veiliger dan straks, medio de cember, als hij vrij komt. Advo cate Serrarens: „In de vrije sa menleving zal hij een gemakke lijk slachtoffer zijn." Hij gaat er daarom vanuit dat hij na zijn detentie niet in Nederland kan blijven en gedurende lange tijd moet worden bewaakt. De raadsvrouw daagde daarom gisteren het ministerie van jus titie voor de rechtbank in Den Haag. Eerdere onderhandelin gen liepen op niets uit. Het de partement stelde zich op het standpunt dat de bedreigingen jegens Admiraal niet door de staat zijn veroorzaakt. Serrarens wil een uitspraak voor Admi raals vrijlating. den haag «anp De fracties van PvdA, WD en de kleine christelijke partijen zullen het wetsvoorstel volgen de week unaniem steunen. D66 is ook voor, op senator Terlouw na. Die heeft zijn keuze nog niet gemaakt. GroenLinks en de SP zijn tegen. Ook het CDA heeft nog sterke twijfels. Cohen deed een beroep op de fracties het voorstel te steunen. „Dat is beter dan doormodderen met de huidige wet." Cohen gaf de senaat gisteren wel de garantie dat asielzoekers uit landen die het VN-vluchte lingenverdrag en andere ver dragen hebben ondertekend maar niet naleven, niet zonder meer worden teruggestuurd. Enkele senatoren van PvdA en D66 hadden vooral daarover hun bezorgdheid uitgesproken. Volgens de nieuwe wet kun nen asielzoekers uit deze lan den in principe geen aanspraak maken op behandeling van hun asielverzoek. Zij moeten zelf aannemelijk maken dat zij risi co's lopen. Als er signalen zijn dat een land de ondertekende verdragen schendt en burgers vervolgt om politieke redenen of geloofsovertuiging, heeft de Nederlandse regering evenwel de plicht dat na te gaan, stelde Cohen. Ambtsberichten van het ministerie van buitenlandse za ken over de actuele mensen rechtensituatie van kwetsbare groepen in een land kunnen daarbij een leidraad zijn. Voor D66-woordvoerder Kohnstamm was deze toezeg ging aanleiding zijn fractie te adviseren in te stemmen met het voorstel. Dat gold ook voor PvdA'er Van Thijn: „De feitelij ke situatie wordt uitgangspunt. Dat heeft- mijn ongerustheid weggenomen." Het CDA ziet, naast positieve elementen, te veel negatieve 'kamers in een wankel huis'. De fractie vreest dat er juist meer asielzoekers naar Nederland komen als de maatregelen in de praktijk niet werken. Ook zijn er nog te veel mogelijkheden voor (afgewe zen) asielzoekers door te proce deren, aldus senator Timmer man. Cohen beaamde dat de wet door de politieke gevoeligheid van het onderwerp een com promiskarakter heeft gekregen. Daardoor, is de uitvoering soms moeizaam. Cohen vindt toch dat er nu een heldere wet op ta fel ligt. Ook de achterstanden bij de Immigratie- en Naturali satiedienst (IND) zijn behoor lijk ingelopen. De wet moet de aanvraagprocedures voor asiel zoekers vereenvoudigen en ver snellen. De mogelijkheid tegen negatieve beslissingen te proce deren, wordt beperkt. Toegela ten asielzoekers, twintig pro cent van het totaal aantal aan vragen, krijgen een voorlopige vergunning voor drie jaar, die daarna kan worden omgezet in een permanente status. Men sen met een vergunning mogen werken, naar school gaan en wonen in gewone huizen. den helder Patra's, defensiejargon voor pantsertransportvoertuigen, zijn vanmorgen aan boord gereden van het marineschip HM Rotterdam. De voertuigen maken deel uit van het materiaal dat zal worden gebruikt voor de vredesmissie in Eritrea. Bij die missie zijn in totaal 1.100 Nederland se militairen betrokken. De Rotterdam vertrekt maandag naar Eritrea en zal naar verwachting begin december aankomen, foto gpd phil nijhuis [l rlandse gezondheidszorg zie in de wachtkamer in plaats reekkamer. Wachtlijsten, niet goed op elkaar Jrg en personeelstekort maken goede zorg steeds icht bereikbaar. De Agis Groep is een groep regionaal rkeraars. Hierdoor zien wij knelpunten eerder )ok eerder iecs aan doen. Een nieuw hulpmiddel het discussieplatform www.z0rgdebat2000.nl, waar u Uw mening is welkom op WWW.Z0RCDEBAT2000.nl van harte welkom bent. De vruchten van de discussies cussen alle belanghebbenden - van verzekerde cot ziekenhuisdirecteur - vertalen wij in lokaal beleid. Dat klinkt als vergadcrtaal, maar zal in de prakrijk becekenen dat goede zorg weer toegankelijk wordt ACIS GROEP

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3