Blootsvoets hardlopen zou ideaal zijn' ikke winst Rijnsburgse Damclub Sport DUIVENtil agere score bij twee duels Vijf speelsters Ter Leede in definitieve selectie Oranje IENSDAG 15 NOVEMBER 2000 potherapeut Tjitte Kamminga schrijft boek over hardloopblessures Wilt u iets melden? Bel 071-5356461 (Wim van Duivenbode) da gelijks tussen 10.00 en 14.00 uur. Faxen mag ook: 071-5321921. E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl nInt beter op simpele HEMA-gympies gaan joggen i met peperdure merkschoenen. En rekken en strek- I tijdens de warming-up is overbodig. Het zijn een r opmerkelijke conclusies uit het boek Hardlopen tier blessures, geschreven door fysiotherapeut Tjitte Uiinga. Zelf doet de schrijver er nogal luchtig over: jieb alleen maar bestaande meningen opgeschreven, tt hardlopers er hun voordeel mee kunnen doen." .MAARTEN DEKKER p Kamminga is een idealist, [dag per week werkt hij als Ent fysiotherapie aan de kchool Leiden en de rest Lje week runt de Hagenaar ligen praktijk in zijn woon- [|S. jdens dat werk kreeg Kam- b de afgelopen jaren veel- fig te maken met gebles- He hardlopers. Hij merkte :en deel van deze mensen echt herstelden: na verloop lijd keerden ze weer terug amminga's praktijk, met Ifde kwetsuur. Om die sen van dienst te zijn, be- hij een blessureherstel- ing te starten. Daar bleek eel belangstelling voor te ian, dat hij zijn theorieën ekvorm besloot te gieten. rdlopen zonder blessures over hardlopen, het voor in van blessures daarbij en opnieuw beginnen met open als je een blessure gehad. „De inhoud van loek is op zich niet nieuw, /emieuwende aspect is de ;k: terugkeren na een bles- Wat dat betreft is het het boek in z'n soort." alle adviezen worden op- zijn blessures echt zo als uitgesloten, verzekert ninga. Maar dat is nog zo eenvoudig, gezien de hoeveelheid tips, raadge- en technische uiteenzet- die zijn boek bevat. Zo is uitgebreide warming-up cht, moet de hardloper zo logelijk op een 'natuurlij- lanier bewegen en luistert luze van het schoeisel erg Vooral het laatste punt uitgebreid belicht in het grote aandacht voor de oopschoen is volgens ninga niet meer dan lo- „Het is het enige gereed- van de hardloper. Voor een voetballer is een bal bij voorbeeld net zo belangrijk, maar een loper moet het doen met zijn schoenen." Onder het kopje 'Wat is een goede schoen?' somt Kamminga een aantal punten op die belangrijk zijn bij de keuze, zoals de dikte, de hardheid en de ronding van de schoenzolen. Kamminga heeft zijn twijfels bij de ontwikkeling van de hardloopschoen door de grote fabrikanten. Hij is van mening dat er eigenlijk geen echt goede schoenen in de handel zijn. „Ik vind het vooral verbazingwek kend hoe gemakkelijk iedereen het nut van schokdempende zolen aanneemt. Ik ben een flink aantal sportzaken langsge- weest toen ik dit boek ging schrijven, maar nergens kon den ze vertellen waarom alle schoenen daarvan voorzien zijn. Zo'n verkoper zei dan: Ja, dat is gewoon zo..." „Maar waarom? Het is hele maal niet logisch. Naarmate je harder gaat lopen, ga je name lijk veel meer op je voorvoet landen en is de dikke schok dempende laag onder de hiel niet meer van belang. Sterker nog: ik kan me zelfs voorstellen dat schoenen op het eerste ge voel lekker zitten, maar eigen lijk het ontstaan van blessures stimuleren. Dat komt omdat je er geen natuurlijke loopbewe ging mee kunt maken. Wat dat betreft kun je in theorie beter van die simpele HEMA-gympen kopen. Die bieden de minste weerstand aan de beweging van de voeten en geven daardoor de kleinste kans op% blessures. Pro bleem is alleen dat die schoe nen te snel slijten. Ze zijn niet duurzaam genoeg." Kamminga gaat zelfs nog een stap verder. „Als je het zuiver theoretisch benadert, is het ide aal om zonder schoenen te lo pen. Dan maak je zuivere, na tuurlijke bewegingen. Je zag Zes tips voor hardlopers 1. Niet meteen uit je werk, dat meestal niets met hard lopen te maken heeft, gaan hardlopen. 2. Eerst de voor het hardlo pen noodzakelijke gewrich ten goed bewegen, dan pas inlopen. 3. De heup is een belangrijk gewricht tijdens het hardlo pen; deze verdient dan ook extra aandacht. 4. Correcties in een aan de schoen zijn zelden zinvol; ze beperken de voor het hardlopen noodzakelijke en natuurlijke beweging en zijn aanleiding tot het ont staan van blessures. 5. Een strakke legging be perkt de beweeglijkheid van de knieschijf en kan de aan leiding zijn tot het ontstaan van knieklachten. 6. Hardlopen doe je vooral met je hoofd. een paar jaar geleden toch die Kenianen opkomen die bloots voets liepen en daar zelfs wed strijden mee wonnen?" Kam minga erkent meteen dat het lopen op blote voeten in de praktijk niet haalbaar is, maar het gaat hem alleen maar om de natuurlijke benadering van het hardlopen. Daarom is hij bijvoorbeeld ook fel gekant te gen correcties aan de hardloop schoen, zoals steunzooltjes en antipronatiecorrecties. „Door aanpassingen aan de hardloop schoen gaat een loper bepaalde spieren ontzien en andere juist extra belasten. Dat is vragen om moeilijkheden." Een andere vanzelfsprekend- Tjitte Kammin ga: „Neem de tijd voor een rustige war ming-up." FOTO HENK BOUWMAN heid waar Kamminga vraagte kens bij plaatst, is het willekeu rig rekken en strekken van spie ren tijdens de warming-up. Vol gens de Hagenaar is het zaak om voor het hardlopen oefe ningen te doen die de loopbe weging nabootsen. Andere din gen zijn overbodig. Kamminga: „Mensen komen uit hun werk, trekken hun schoenen aan en pezen meteen weg. Dat kan na tuurlijk niet. Ik zeg altijd: neem de tijd voor een rustige war- ming-up. Geef je lichaam de ge legenheid om zich aan te pas sen, vooral door het losmaken van de heupen. Een kat of een hond doet dat ook uit voor 'ie gaat lopen, dus waarom wij niet?" Kamminga heeft al weer een volgend boek in voorbereiding, over blessures bij tennissen. „Net als hardlopen is dat een erg blessuregevoelige sport. De nadruk zal daar liggen op de schouders, de rug en de polsen. En op het racket. Dat wordt als maar groter, maar is dat wel verantwoord?" Het antwoord laat nog even op zich wachten. Hardlopen zonder blessures. Door Tjitle Kamminga. Uilgever Tijdstroom Educatief. ISBN: 9035222091. Prijs: 49,50. Hennv Glasbergen is de op volger van trainer Cengiz Donmez, die enkele weken ge leden liet weten dat hij het niet meer zag zitten om bij LFC za terdag trainingen te geven Emmy van Schie stopt bij de v.v. Leiden als bestuurslid. Als vervanger wordt Marcel Dongelmans voorgesteld. Stompwijk '92 ziet penning meester Fred Overdevest vertrekken. Hij wordt vervan gen door Mare Tilburg. Bij voetbalvereni ging Docos heeft Lydi Lie ferink de be stuursfunctie van René van der Kamp overgenomen. Cock van Bo- heemen wordt penningmees ter Wim Kwakman is de nieuwe trainer van Ajax BI. Hij volgt de naar Haarlem vertrokken Heini Otto op De spelers van FC Omni- world staan achter trainer John Rep. Eerder dacht de oud-inter national aan opstappen Door de fusie tussen West 3 en 4 krijgt het nieuwe district West 2 volgend jaar versterking van Van Nispen (De Zilk) en Kame- rik Elf selectie-spelers, twee leiders en de grensrechter van RVC/Rijswijk zijn per direct op gestapt. De groep is het niet eens met het beleid van het be stuur en trainer Jan de Jong, vo rig jaar nog in dienst van Blauw Zwart. Er wordt te snel jeugd ingepast. Het bestuur van de voetbalclub doet geen lijmpog- gingen meer MMO uit Hoog- made heeft het witte shirt ver ruilt voor een tenue met wit- /groenverticale banen. De broek blijf groen Het zoontje van oud-voetbalinternational Wim Kieft is net als zijn vader een echte spits. Wekelijks neemt Robbin Kieft bij Ajax Cl zijn doelpuntje mee Dick Knijn (IJsselmeervogels) laat zich niet meer zien bij de zater daghoofdklasser. De speler was, als 'buitenstaander', niet echt Ton van Duijvenbode. ARCHIEFFOTO DICK HOGEWONINC populair bij de club uit Spaken burg en krijgt de schuld dat de Vogels slecht presteren Remco Torken viel zaterdag in de wed strijd tegen Club Brugge uit met een dijbeenverrekking. De oud- Leidenaar is voor drie weken uitgeschakeld Wielrenster Su zanne de m Goede is bij de nieuwe ling-dames tweede ge worden in het landelijke Rabo-klasse- ment. Het Zoeterwoud- se talentje pakte ook de zevende prijs in het combi klassement met junioren. Ton van Duijvenbode was bij de ve teranen goed voor een ze vende plaats Peter Reits- ma (Hille- gom) was za terdag de beste cyclo crosser in een regio wedstrijd in Sloten Gymnas tiekvereniging Nieuw Brunhilde heeft tijdens springwedstrijden in Voorschoten een tweede en een derde plaats op C-niveau behaald. Bij het Alphense DOS behaalden Marloes Straathof, Anne van Keeken, Marit van Spijker, Stephanie Zwaak en Wendy van Kouwen een eerste plaats bij regiokampioenschap pen in Beverwijk Bij de short trackers gaan Liesbeth Mau As sam (Woubrugge), Robert Kees Boer (Hoogmade) en Rik de Vries (Woubrugge) de ploeg van Jong Oranje versterken Good Old Frank Bonte is weer actief in de handbalsport. Bij Satur- nus heeft Bonte de training van het derde en vierde team op zich genomen Yvonne van der Stoep is door coach Ferry van der Meulen gekozen voor de wereldkampioenschap bank- drukken in het Tsjechische Fry- dek Mystek Op zaterdag 18 november wordt de landelijke Open Dag Snooker gehouden. In de regio werken The Pocket (Katwijk), Jumbo Snooker (War mond) en Hogewoerd Snooker centrum (Leiden) hieraan mee ijnsburgse RDC won met cijfers (6-14) van RDG- Pen Haag) en staat op de Ie plaats in de eerste Was-* De Rijnsburgers hebben ïatchpunt minder dan het Schiedam. Bij RDG/DIO RDC met een achter omdat Pieter-Jan Rijken erde. Michiel Kloosterziel te snel gelijk door zijn te- uider reeds na 17 zetten :hijf te ontfutselen en naar en. Rinus Kromhout liet de juiste voortzetting n negen-om-negenstand geven en vijf slaan) en remise toestaan. Hierna de Rijnsburgers ruim oor een walkover van Cor usseldorp, door Arjen de met een slagzet en door van Dennis Bosch, wiens itander geen idee had wat zich aliemaal op het bord af speelde. Toen Richard Krom hout na de opening z'n oppo nent verraste met een omsinge ling, boekte ook hij een makke lijke zege en was de buit binnen (3-11). Dat invalster Gera Hol een verliezende, in plaats van een winnende zet koos, was toen alleen nog maar voor haarzelf belangrijk. Eric-Jan Van Reenen koos wel voor een winnende voortzetting en Eric Hogewoning won een schijf, maar moest toch remise toe staan. Samen Sterk won met 7-13 van Charlois. Toch had captain Raymond van Es een leeg ge voel na afloop. „We hadden hier normaal gesproken met 12-8 verloren. Objectief gezien stonden enkele spelers verlo ren. Ik heb ze vooraf nog zo ge waarschuwd voor onderschat ting." Van Es kon desondanks en Rijnsburgse Boys de enige twee hoofdklas- itde regio die een compe- idstrijd speelden. De llers scoorden mager. Er alleen zessen en zevens am 3-1 7 32 Bóke 6 6 Tan 6 Van den Berg 7 7 Hoever 6 7 72. Luxenburg 7 Linger 7 Kburgse Boys 1-1 7 Den Haan 7 7 87. Borst 7 Kroszynski 6 7 63. Koldenhof 6 el 7 Simons 6 6 75 De Mooij 7 Charité 6 M(spelers) 11 M Zeist (Ter Leede) 7,50 der Niet (Quick Boys) 7,50 j edel (Katwijk) 7,43 Duijn (Katwijk) 7,40 Onderwaater (Rijnsburg) 7,33 6,77 6,73 6,54 6,43 6,34 6,17 HOOFDKLASSE A FC Lisse - Volendam 3-1 (2-0). 13. Leon van der Zwet 1-0, 23. Arne van den Berg 2-0, 46. Johan Wortel 2-1, 60. Arne van den Berg 3-1. Scheids rechter: Bakker. Toeschouwers: 600. Gele kaarten: Edwin de Graaf (FC Lisse) John Kaars, Jouri Molenaar, Corn Veer man (Volendam). SHO-Rijnsburgse Boys 1-1 (0-1). 21 Martin den Haan 0-1, 61. Martin Schouten 1-1. Scheidsrechter: Van der Beek. Toeschouwers: 800. terugkijken op zeven remises en drie zeges, dankzij 'het geluk van de koploper'. De partijen die verloren stonden (onder an dere die van Micha van Tol en Martin Out) eindigden in remi se en partijen die in remise le ken te eindigen, werden door Samen Sterk gewonnen. Zo kwam Martin de Jong in een klassieke partij in het nadeel, maar was de stelling remise. Zijn tegenstander wilde echter niet in remise berusten, waar door De Jong naar dam liep en won. De Rotterdammer tegen over Richard Meijer kon ook re mise maken, maar werd na die gemiste kans totaal van het bord gedrukt. Richard Treur won als enige probleemloos, van een veel zwakkere tegen stander. Ook de spelers van het Leids Damgenootschap boekten ze ven remises en drie zeges, maar de wedstrijd verliep veel logi scher dan die van de collega's uit Hazerswoude. De Leidse dammers wonnen uit bij Mid delburg met 13-7. Evert Bron- string behaalde een goede zege op oud-LDG'er Arie Kamme- raat. Van z'n kroonschijf in een klassieke stand had Bronstring geen nadelige gevolgen en hij had alles goed berekend. Bron string bezit nu met acht punten uit vijf partijen de topscorers positie in de tweede klasse. Arend van Beelen behaalde een mooie winst door twee schijven te geven, om op tempo vier schijven te kunnen slaan. Fred Ong moest in remise berusten, want z'n tegenstander ruilde bijna alles, en ook Jan Slinger land - op het eerste bord, tegen het jeugdige NK-talent Bennie Provoost - kwam niet verder dan remise. Daarna volgden vijf remises met de aantekening dat Dick den Ouden het verzuimde af te maken en dat Hein van Winkel een moeilijk eindspel keurig binnen de remisemarge hield. Invaller Maurits Meijer boekte een zege, door z'n te genstander zo onder druk te zetten, dat die alleen nog maar schijven kon offeren. Teamleider Arno Kooloos heeft toegezegd z'n snor eraf te scheren als er dit seizoen door de RDC-reserves een match- punt wordt behaald. Ook na de thuiswedstrijd tegen VELO be houdt hij zijn snor: 6-14. Cees van der Bosch trapte in een zet je, Piet van Egmond stond een dam toe, Arie Schoneveld ging in een normale openingsruil reeds in de fout en ook Arno Kooloos. met een goede aanval, liep in een zetje. Dat overkwam ook Fons van der Plas. Jan Schijff won een goede partij en nam de hatelijke nul weg. De invallers Ronald Turenhout en Gerrit van Zuylen deden het naar behoren, zij boekten bei den een degelijke remise. Nico Mul kon z'n partij net niet win nen en Mariëlle Kromhout schrok in de tijdnoodfase van een terugruil-variant, maar het spel bleef voor haar binnen de remisegrenzen.' Katwijk 8 Schevening. 9 FC Lisse 10 Capelle 9 Deltasport 9 Ter Leede 8 Noordwijk 9 Rijnsb Boys 9 Barendrecht 8 SHO 10 Excelsior M 9 Quick Boys 9 ARC 9 Volendam 10 Stand 7 1 0 6 1 2 5 2 3 5 1 3 4 4 1 4 2 2 3 3 3 2 4 3 2 3 3 1 5 4 1 4 4 1 4 4 0 6 3 0 4 6 22 20- 9 19 16- 6 17 22-18 16 16-11 16 15-10 14 17- 8 12 13-12 10 12-12 9 11-14 8 7-15 7 11-14 7 12-16 6 7-15 4 9-28 Topscorers: 1Arne van den Berg (FC Lisse), Patrick Petrici (Scheveningen), Marco de Ridder (Katwijk) 6 goals. 4) Aad Bozuwa (Excelsior Maassluis), Arne van Gelder (Capelle), Karim Hajji (Kat wijk), Alex van de Made (Capelle) 5 goals. 8. Ronald Bond (Volendam), Marmx van der Gun (Quick Boys), Pa trick Kalkema (Ter Leede). Jerrel Linger (FC Lisse), Jan van der Lugt (Baren drecht), Jimmy Simons (Rijnsburgse Boys) 4 goals SPELER van het JAAR Het Nederlands vrouwenvoet- balteam speelt zaterdag tegen Hongarije zonder Liesbeth Migchelsen (VfB Rheine), Wil- lemijn Lodder (Saestum) en Lonneke van der Wegen (ODC). Bondscoach Ruud Dokter, die de afgelopen da gen met een selectie van 21 speelsters trainde, maakte gis teren zijn definitieve selectie van achttien vrouwen bekend. De inzet van het duel in het Heracles-stadion in Almelo is een plaats in de kwalificatie reeks voor het WK. Oranje ver dedigt tegen de Hongaren een 3-0 voorsprong. De definitieve selectie: Cindy Burger, Daph ne Koster, Jeanet van der Laan, Miranda Noom, Sarina Wiegman (Ter Leede), Anne- mieke Griffioen, Gilanne Louwaars, Hanneke Mensink (Saestum), Sandra» Muller, Sandra van Tol, Shirley Smith (Zwart Wit '28), Nicole Delies, Hieke Zijlstra (Velocitas), Jes sica Torny (VfB Rheine), Mar leen Wissink (FFC Frankfurt), Martine van Pelt (WFC), Mar loes de Boer (Den Ham) en Dyanne Bito (Wartburgia). Naam: Rutger vanSchaik. Sport: hockey. Club: Roomburg uit Leiden. Geboren: 27 augustus 1969 te: Oegstgeest. Woonplaats: Leiden. Partner: Lisette Venselaar. Broers/Zussen: vier broers en twee zussen, en ze doen bijna allemaal iets in het hockey. Mijn broer Lucas geeft op vrij dag bij ons de training en doet ook de coaching van Room burg. Ik ben de jongste van de Beroep: jurist bij ING. Lengte: 1.82 meter. Gewicht: 80 kilogram. Rechts- of linkshandig: rechts. Vorige clubs: tussen een aantal keren Roomburg door heb ik bij HDM en Forescate ge speeld. Beste trainen bij Roomburg Wouter Eikenhout. Die heeft zelf hoog gespeeld, en laat je lekker hockeyen. Dan is trai nen nog wel leuk, want ik ben niet zo'n trainingsdier. Slechtste trainer: ik heb zelf vier weken training gegeven en dat was heel slecht. Verder maakt het me niet zo uit. Als je een super-ambitieuze trainer voor een groep zet met jongens die daar niet zo op zitten te wachten, die gewoon lekker willen spelen zoals wij, werkt het ook niet. Hoogtepunt in hockeycarriè- re: vroeger hebben we hoofd klasse zaalhockey gespeeld en dat was heel leuk. Wonnen we gewoon van KZ, zonder er ei genlijk serieus voor te trainen. Hopelijk komt dit jaar het hoogtepunt als we kampioen worden. Dieptepunt: degradatie met Roomburg uit de eerste klasse. Veel jongens stopten, er was geen aansluiting vanuit de jeugd. Dat was heel pijnlijk na een jaar of veertien in de eerste klasse. Daarom moeten we nu die schande uitwissen en pro moveren. Leukste tegenstander: een team uit de buurt, Alecto of zo. Die kennnen we al jaren, en we winnen natuurlijk altijd van ze. En daarna dan een lekkere gro te bek hebben. We spelen nu eenmaal niet tegen HGC of Bloemendaal, dus moeten we het van de derby's hebben. Dan is het ook gezellig druk langs de kant. Vervelendste tegenstander: zo'n club die je niets zegt. En altijd regent het, is het veld slecht, de scheidsrechter blind en zijn er drie toeschouwers. Meestal verlies je dan ook nog en is het bier warm na de wed strijd. Hekel aan: niet zo veel, hoor. Kleine dingen, als je auto niet start of je hebt een trage inter netverbinding. Respect voor: iemand die weet te bereiken wat -ie wil en daar niet over opschept. Cruijff bij voorbeeld, die doet natuurlijk wel moeilijk, maar niet over zichzelf. Ik heb het idee dat hij het leven wel best vindt. Hobby's: veel sporten, vooral golf. En voetbal kijken en niets doen op vakantie is ook wel eens lekker. Internetsite: voor de hockey- standen de site van de KNHB. Kranten lees ik ook vaak via in ternet. Alleen niet het Leidsch Dagblad, want daar staat geen twëede klasse hockey in de in ternetklant. En tegenwoordig ook CNN- .com vanwege de verkiezingen in de Verenigde Staten. Boek: spionage-thriller's, bij voorbeeld Frederick Forsythe. Film: In the Name of the Father vond ik erg mooi, en The Day of the Jackal. Eten: veel vlees, dus zoiets als Grieks. En tijdens mijn studen tentijd veel pizza, dat kost niet veel tijd en je hoeft weinig af te wassen. Drinken: om het imago van de hockeyer nog maar eens te be vestigen: na de wedstrijd bier. Mooiste plekje in de regio: het Rapenburg, die hoek met de Vliet. Geloof: wel opgevoed, niet meegenomen. Bijgeloof: nee, nog minder dan de vorige vraag. Vakantiebestemming: Lon den. erg mooie stad, en als ik wil uitrusten: ergens waar het niet druk is en het weer mooi. Favoriete hockeyen van de laatste tijd Stephan Veen, dat is een heel complete speler, en vroeger Stephan Blöcher uit Duitsland. Strafballen: niet zo moeilijk. Een abc-tje eigenlijk. Ik voetbal wel eens voor de lol en dan denk ik: 'wat is dat doel groot, je kan toch niet missen'. Maar ik geloof dat een hockeybal letje wel wat harder gaat. Toekomst persoonlijk: ik speel alleen nog dit seizoen in Heren 1, dan stop ik en ga ik in Heren Veel spelen bij Room burg. En veel golfen want als je dat eenmaal gedaan hebt, wil je meer. Ik heb ook een lang slepende hamstringblessure, dat ben je ook eens zat. Toekomst Roomburg: promo veren en dan een stabiele eer steklasser worden. Dat kan, er komt goede jeugd aan en de club hoort op dat niveau thuis. Als het kan, moeten ze probe ren de overgangsklasse te ha len, maar je moetje ambitie niet overdrijven. Ik heb zelf ook wel eens overgangsklasse gespeeld, en er komt een hele boel bij kijken voordat het echt goed loopt, ook organisato risch. Kampioen in tweede klasse: wij dus, sprak hij hoopvol. Wel logisch want we staan al zes punten los van de concurren tie. We hebben sinds augustus al niet meer verloren. Vandaag spelen we een oefenwedstrijd tegen Forescate. Dat is heel nuttig, dan krijgen we weer eens echte tegenstand en ver liezen we waaschijnlijk weer eens. Het is ook leuk omdat Forescate gecoacht wordt door Erik Kruijsmulder, die ons ook training geeft. Degradant: kies maar uit Noordwijk, Strawberries, AMVJ en Nieuwegein, want dat was allemaal niets. Zondag tegen Noordwijk: win nen we dus ruim. Als het niet zo is, sta ik voor lui, maar wij staan bovenaan en zij onder aan dus het hoort wei zo. De coach zal niet met iets anders tevreden zijn dan met een goe de overwinning. Ik sta laatste man, dat moet als je de oudste bent, maar ik ben wel topsco rer. Dat komt wel omdat ik de corners en strafballen neem. Omdat ik nu in de verdediging sta vind ik het belangrijk om de nul te houden. Liever win ik met 3-0 dan met 7-3. Ik denk echter dat het wel 5-0 of 6-0 wordt. TEKST JORIS ZANDBERGEN FOTO MARK LAMERS

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21