Wonen moet centraal staan in plaats van win 'Dieren zijn weg, nu is stof de boosdoener' Meningen Folklore op de sportpagina 's Overgang van team zaterc naar Wassenaar lag heel ai Vrouwekerk slopen? Som dingen kunnen nu eenmaa WOENSDAG 15 NOVEMBER 2000 945 De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen bri met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54,2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl UITGELICHT Ooit was ik kunstredacteur en discussieerde ik met een paar sportcollega's over de merk waardige gewoonte om na af loop van de wedstrijd in de kleedkamer commentaar op het gebodene te vragen van trainers en spelers. „Stel je voor", zei ik, „dat wij na een dansvoorstelling de choreo graaf en zijn groep naar het waarom van hun doen en la ten gaan vragen en onze re censie met hun commentaar zouden uitbreiden? Dat zou iedereen belachelijk vinden, behalve misschien de kunste naars zelf. Die vinden alleen recensies goed waarin de lof trompet wordt gestoken." „Onzin", zei een collega van de sport, „iedere wedstrijd is anders en wij passen gewoon het journalistieke gebruik van hoor en wederhoor toe." Als ik het me goed herinner was onze columnist Jaap Vis ser één van die collega's, dus eigenlijk had ik twee weken geleden een rondedansje moeten maken na zijn tirade tegen journalisten die na de wedstrijd hun oren naar de trainer laten hangen. Jaap biecht op dat hij zijn leven heeft gebeterd en de strekking van zijn column verraadt in derdaad de verbetenheid van de bekeerling. Afgelopen za terdag deed hij er nog een schepje bovenop; „Trainers worden vaak gequoot om het quoten. Uit gemakzucht, of omdat de journalist geen stel ling durft te nemen. Dus laat hij de trainer maar breeduit lullen." Visser geeft vervolgens twee voorbeelden uit de maandagkrant. Dat rondedansje heb ik niet gemaakt, want ook ik ben een bekeerling. Het lijkt me nog steeds een gek idee om bij voorbeeld Sigrid Koetse na de voorstelling in de Leidse Schouwburg te vragen of ze net zo teleurgesteld is als ik in het afscheidsstuk dat Gerard- jan Rijnders voor haar schreef. Dat is iets voor een bericht of een interview, maar niet voor een recensie. In de loop van de jaren heb ik daarentegen een zwak ontwikkeld voor de doorgaans onnavolgbare Chi nese wijsheden waarmee voetballers en trainers na een verloren wedstrijd him straat je schoonvegen, fohan Cruijff leidt natuurlijk het peloton, maar hij wordt op afstand ge volgd door een ruime schare sporters en coaches die ons in onontleedbare zinnen toe spreken. Niet alleen onze sportredac tie, maar ook de meeste ande re zijn al jaren geleden gestopt met het verplichte nummer in de kleedkamer. Dat wordt te genwoordig aanzienlijk selec tiever toegepast en daarmee houden we de folkloristische kant van het genre in stand. „Kagia uit, altijd lastig. Als je hem niet neemt, kan je hem niet missen. Als je met twee nul voor de rust ingaat, moet je nog maar zien of die ander nog de wedstrijd inkomt. We hebben wel vaker van twee nul achter drie twee voor ge maakt." Toegegeven, het allerleukste is om het ze te horen zeggen, maar het wekelijks hoogte punt als mijn zoons ze maan dag uit de vier bij ons thuis bezorgde kranten voordragen, zou ik niet willen missen. Dus dames en heren sporters en verslaggevers: niets aantrek ken van die Visser. Een oud Chinees spreekwoord zegt niet voor niets: columnisten hebben altijd gelijk, maar daarom hoeven we het ze nog niet te geven. TON VAN BRUSSEL HOOFDREDACTIE Op de sportpagina's van het Leidsch Dagblad van 30 okto ber stond een bijzonder aardig stuk over de vereniging Wasse naar, waarin ons team, zaterdag 4, tot team van de week werd uitgeroepen. Deze uitverkiezing had ons nog meer tot eer ge strekt als de waarheid omtrent onze overgang van JAC naar Wassenaar niet op zijn kop was gezet. In het artikel stond te lezen dat het bestuur van JAC buiten gewoon fel op de uitplaatsings- plannen van de gemeente had gereageerd en dat ons team had gevonden dat dit 'absoluut niet kon'. De ware toedracht is dat JAC volledig is meegegaan met de nogal cynische gemeentepo litiek om de strook groen aan de Buurtweg - waar JAC, Archi pel/Ornas en VCL decennia lang hun onderkomen hadden - over te laten aan een handje vol golfers en genoemde vereni gingen te manen tot verhuizing of fusie. Die opzet heeft zijn beslag gekregen. JAC schikte pel in de uitplaatsinj complex van Marathi Archipel/Ornas moe jaar van zijn terrein zich bedreigd in zijn staan als zelfstandig [j ging, en de hockeyclu! de voorgelegde keuze voorbij liet gaan, hee; middels opgeheven. En wat gebeurde e u zondagclub) Marathc Die werd door de alg denvergadering van dagclub) JAC als mee |e van het complex afge was het, wat in onze u soluut niet kon'. Het is niet mijn voetbalminnend Leid r streken in deze dist nog veel ingewikkeld: nu schets) te mengt wilde de waarheid op zijn pootjes terug Wat was Leiden toch een aardi ge stad. Met zijn Hortus Botani cus, de vriendelijke mensen van het Stadsarchief, de mooie ker ken, het Rapenburg, de kleine grachtjes, enzovoort. Wat liep ik daar toch graag. En hoeveel groepen van vooral jonge men sen heb ik daar niet rondgeleid! Mijn goede vriend Herman Laagland, onderwijzer aan de mulo bij het Vrouwenkerkhof, wees mij eens op die dikke schoolmuren: „Er zit een kerk in". En toen die muren werden blootgelegd... Ik zie mezelf nog staan voor die groep enthousi aste Engelsen.., hoe mooi het allemaal zou worden. En die trotse Ignus Maes, toen die voor Bob van Beek het werk had bee'indigd. Wat was het pachtig! Die mij onbekende meneer Waal moest wel een bijzondere stadsbeheerder zijn. De tijd ging voort. Hoog, wild onkruid, graffiti. Als een der omwonenden af en toe met een klein onschuldig spuitje langs de muren was gelopen, had al dat onkruid geen kans gekre gen. Maar men wilde dat niet. „Er moet hier ruimte komen voor auto's." Leiden bleek zo'n stille plek vol charme niet waard te zijn. Sindsdien ben ik er nooit meer geweest. En nu slopen? Eenzelfde tragedie als het dempen van Woerden? Het gevs knagen. Ik heb op dat alle reageerd, natuurlijk men zou lezen kerk gesloopt moes om er bijvoorbeeld terrein voor kinder maken, zou men toe reageren. Er zijn blijven buiten dist kunnen nu eenmaali Als ik aan Leiden ik wel eens gedrooiï denaar te willen zijn l meer. Afbreken wille j slopen... Nee, laat m in Lisse blijven. a.m.h Je bent jong en je wilt een zelfstandig leven op gaan bouwen. Je denkt aan een relatie en eventueel een gezin. Je leeft alleen of sa men van een be- scheiden inkomen en je bent op zoek naar een betaalbare huur- of koopwoning. Dat blijkt dan in de praktijk niet mee te vallen. "a mijn woonplaats Noordwijk komt een starter op de woningmarkt pas voor een huurwoning in aanmer king als hij/zij ongeveer 40 jaar is. Het huidige woningverdeelsysteem geeft prioriteit aan mensen die een woning achterlaten. Ook is er een enorme druk op huurwoningen door de vele echtscheidingen. Jongeren en jonge gezinnen zijn als starter hierbij vaak de sluitpost van de woningtoewijzing. npiuiF °P de huur" i/riivlC markt kun je nog wel een woning of kamer Alex Ouwehand uit Noordwijk is fractievoorzitter van Groenlinks in Provinciale Staten van Zuid-Holland. Voordat hij in mei 1999 de provinciale politiek binnenstapte, was hij gemeenteraadslid in zijn woonplaats. Ouwehand schreef een opinie over volkshuisvesting. bemachtigen, maar vraag niet hoe. De huren die worden gevraagd, zijn enorm en de kwaliteit staat vaak niet in verhouding. Op zoek naar een bestaande koop woning is het beeld al niet anders. Je wordt geconfronteerd met enorme prijzen. Bestaande koopwoningen die in de jaren '80 zijn gebouwd voor bij voorbeeld 150.000 gulden, met een premie van de rijksoverheid, worden nu verkocht voor 500.000 gulden of meer. Bij het inschrijven voor een nieuw bouwwoning moet je vaststellen dat bij bouwplannen betaalbare koop- en huurwoningen maar minimaal wor den gerealiseerd. Projectontwikke laars kopen bij toekomstige nieuw- bouwlocaties massaal de grond op en de grondspeculatie drijft de prijzen tot absurde hoogte. Een bijkomend nega tief effect is dat dit bebouwing van de open groene ruimte in de hand werkt in plaats van te bouwen in de be staande kernen. Onbebouwde grond levert nog steeds het meeste op. Er is iets grondig mis met de volks huisvesting in Nederland. Wonen zou centraal moeten staan, maar het heeft er nu alle schijn van dat het alleen nog maar gaat om de te behalen ex ploitatiewinst van grondeigenaren en projectontwikkelaars. Terwijl de over heid opdraait voor de hoge kosten van ontsluiting, inpassing en collectieve voorzieningen. De gebrekkige sturing van de overheid heeft tot gevolg dat maatschappelijke doelen sneuvelen door een gebrek aan regie. Ook individuele huiseigenaren spe len hier vaak handig op in. Ze zijn op zoek naar een duurdere woning, die betaald wordt uit de overwinst van de verkochte woning. Het veiligstellen van het opgebouwde vermogen, in combinatie met meer luxe en comfort in vooral een landelijke omgeving, is hierbij de individuele woonwens, maar zeker niet de werkelijke toekom stige woonbehoefte van de samenle ving. Zeker als je je realiseert dat jon geren, dus ook de eigen kinderen, Een nieuwbouwwijk in wording. foto united photos de boer michel schnater hiervan in steeds sterkere mate de du pe worden. Een ander fenomeen is dat te bou wen koopwoningen vaak op papier worden gekocht en nog voor de feite lijke oplevering of bewoning worden doorverkocht. Handig wordt inge speeld op de gebrekkige controle door gemeenten. De winst van deze door verkoop verdwijnt in de zakken van enkelen en de huizenprijzen stijgen hierdoor aanzienlijk. Een somber beeld waar ik mij niet bij kan neerleggen. Er zal iets 'om' moeten in de hoofden van bestuur ders. Een actieve overheid mag deze marktwerking en verregaande liberali sering niet zomaar op zijn beloop la ten. De overheid heeft hiervoor ook de nodige instrumenten, mits goed toegepast. Gemeenten moeten inzetten op: Een actieve grondpolitiek, in combi natie met het tijdig en gericht toepas sen van de Wet Voorkeursrecht Ge meenten. De gemeenten houden hier door greep op de grondverwerving en grondspeculatie wordt effectief tegen gegaan. Ook heeft de gemeente hier door een grotere zeggenschap over het bouwen van betaalbare huur- en koopwoningen bij nieuwbouwprojec ten. Openbare aanbesteding van nieuw bouwprojecten waar de gemeente de grond in handen heeft, in plaats van onderhandse deals met een vaak se lect gezelschap van ontwikkelaars en aannemers. De beste aanbieder, in termen van plankwaliteit, prijs-kwali- teitverhouding, verhouding koop- en huurwoningen, financieringsbijdrage aan collectieve voorzieningen, moet het recht krijgen om (een deel van) een nieuwbouwproject uit te voeren. Het standaard opnemen van een an- ti-speculatiebeding bij koopwoningen tot bijvoorbeeld 750.000 gulden. Een deel van de winst bij verkoop komt hierdoor weer beschikbaar voor de volkshuisvesting. Samen met woning bouwcorporaties kan' gedacht worden aan woningen in Maatschappelijk Ge bonden Eigendom. In de verkoop van bestaande woningen is een terug koopgarantie geregeld naar de wo ningcorporatie, zodat ook in de toe komst betaalbare koopwoning schikbaar blijven. In bijvoorbei terdam wordt dit al jaren toege In het instrumentarium vanj ningverdeelsysteem starters ee redige plaats geven naast ande; pen op de woningmarkt. Wat moeten provincies voorali Volkshuisvesting meer in n verband afwegen en zorgend nen de differentiatie van de koop- en huurwoningen, doek als onder andere jongeren voi aan bod komen. Het gericht b ven van de bestem mingsj waardoor projectontwikkela; aannemers zich meer moetf richten op de ontwikkeling! staande kernen. En wat moet de rijksoverheidd Inzetten op een nieuwe gro tiek waardoor het mogelijk wi collectieve voorzieningen te re én te financieren. Private verrij gevolg van het ruimtelijk ei huisvestingsbeleid moet word: roomd, ten gunste van dezen ve doelen. Het opheffen van de ko 'grondbezit bouwrecht'. Hi van grond mag niet automat e den tot een recht tot bouw meenten moeten mogelijkhed c gen om aan dit bouwrecht vo ;l den te verbinden, zoals prijs/1 verhouding van te bouwen \vt 'c Het belonen van slimmer ni bruik in combinatie met hetl c van uitbreidingen in de oper ruimte. Een toekomstig volks'e tingsbeleid dat de werkelijke 1 hoefte centraal stelt en nie e van de te eenzijdige ind 1 woonwens. 6 Deze voorbeelden zijn zeker 11 puttend. Alles staat of valt me 1 tieve rol van de overheid bij huisvesting. Daar ligt de ui:r willen wij voor de toekomst en voorraad van betaalbare h 1 koopwoningen beschikbaar c voor onder andere jonge mer1,1 een bescheiden inkomen. Hi de hoogste tijd dat het collect 1 lang van volkshuisvesting w daan van private verrijking. 1 ALEX OUWEHAND De werkomstandigheden op basisscholen zijn ver onder de maat. Onderzoeksbureau TNO schrijft dat in een rapport aan minister Hermans van Onderwijs. Dat heeft te maken met het feit dat scholen steeds minder in staat zijn om de leslokalen schoon te houden. De lokalen zijn niet zelden vies, te klein en slecht onderhouden en leraren en leerlingen kunnen hierdoor niet goed presteren. Onderhoud en reiniging zijn vaak de sluitpost op de krappe schoolbegrotingen. Noodgedwongen, want ook een schooldirecteur kan elke gulden maar één keer uitgeven. Nieuw lesmateriaal krijgt dan de voorkeur boven nieuw meubilair of een grondige en broodnodige schoonmaakbeurt. Hoe schoon zijn de scholen nu eigenlijk? G. Romijn, directeur van de Christelijke Basisschool De Akker in Lisse: „Ik heb gehoord van dat TNO-rapport en ben daardoor nog tevredener ge worden over de manier waarop we op onze school met het schoonmaken omgaan. De Ak ker heeft dat immers niet uitbe steed aan een schoonmaakbe drijf, maar intern geregeld. Een groep ouders, van leerlingen en oud-leerlingen, maakt bij ons - tegen betaling - schoon. Zo doet De Akker dat al jaren, in ieder geval al sinds twintig jaar, want zo lang werk ik op deze school. Deze methode werkt heel goed. Onze schoonmakers zijn logischerwijs zeer betrok ken bij hun werk en dat zie je terug in het resultaat. We heb ben nooit aanleiding gezien om daar iets aan te veranderen. De schoolarts van de GGD gaf ons onlangs nog een compliment. 'Ik ken geen school die zo schoon is als de uwe'." P. Widjaja, allergoloog met De scholen moeten schoner. Maar wie gaat daar voor zorgen: het schoonmaakbedrijf, de ouders of de leraren? foto united photos de boer jur engelchor een praktijk in Lisse: „Ik heb in de praktijk dagelijks te ma ken met mensen die allerlei klachten hebben door slecht schoongemaakte gebouwen. Niet alleen scholen, maar ook gewone bedrijven worden vaak niet goed schoongemaakt. Stof is oorzaak nummer één van al lergieën. Ik krijg dan ook veel schoolgaande kinderen in mijn praktijk die klachten hebben, variërend van astma tot ecze men. Veel mensen maken hun eigen huis goed schoon, maar doordat het kind elke dag naar school gaat, zijn die kinderen toch constant ziek. We hebben in de jaren zeventig gevochten om scholen diervrij te maken. Die dieren zijn nu weg, maar nu is het stof de grote boosdoe ner. Veel scholen hebben wel gladde vloerbedekking, maar ja, als dat niet goed gereinigd wordt, schiet je daar weinig mee op." G. Mourits, directeur van schoonmaakbedrijf The Clea ners in Rijnsburg: „Ik herken veel in het beeld dat schoon maakkosten bij sommige scho len de sluitpost op de begroting zijn. Er is te weinig geld be schikbaar. Je merkt bijvoor beeld dat veel schoonmaakbe drijven de scholen de rug toe keren, omdat het rendement te gering is. Ze hebben liever par ticuliere bedrijven als klant. Ons bedrijf zegt om die reden geen vaarwel tegen klanten. We nemen er dan wel geen scholen bij als klant, maar de scholen die we op dit moment hebben houden we, ook al geldt voor ons natuurlijk ook dat we er gens anders makkelijker en meer geld kunnen verdienen. Maar met veel van die scholen heb je in de loop der jaren een verwevenheid, een soort ver wantschap, opgebouwd. Die laat je niet vallen voor geld. Overigens ontkomen wij er niet aan om ons in het schoon maakwerk te concentreren op enkele onderdelen van het schoonmaken. We doen niet al les even goed, daar is geen tijd en geld voor, maar wat we doen doen we erg aandachtig. Het belangrijkste is het sanitair, daar doen we uitstekend werk. Dat zijn niet mijn woorden, dat zijn de woorden van ouders en leraren. Een moeder zei me laatst dat ze net zo graag het toilet op de school van haar kind gebruikte als het toilet bij haar thuis. Dat zegt genoeg." Wethouder P. Kolman-Back bier van onderwijs in Leider dorp: „De dingen die TNO in haar onderzoek constateert - scholen die vies zijn en slecht onderhouden- komen mij niet onbekend voor. Ik heb zelf ook jaren voor de klas gestaan op verschillende scholen, en ik kan daar dus wel over meepraten. Van leerkrachten wordt veel aandacht gevraagd voor het zelf schoonhouden van de lokalen, en de tafeltjes schoonmaken, enzovoorts. Simpelweg omdat het budget voor onderhoud dat de school krijgt, te krap is. Schoolbesturen geven dat ook aan. Sommige scholen beden ken daar creatieve oplossingen voor, onderhandelen met een schoonmaakbedrijf of krijgen hulp van de ouders die zelf de school van tijd tot tijd een schoonmaakbeurt geven." Lisbeth van Dam uit Katwijk, heeft een zoon in groep vier van een Katwijkse basisschool: „De school waar mijn zoontje op zit, is absoluut niet vies." Corry Duindam uit Katwijk, heeft twee kinderen op een Katwijkse basisschool: „Mijn dochtertjes zeggen regelmatig 'ik ga niet op school naar de wc, omdat ze vuil zijn'. Vooral de jongenstoiletten zijn vies. Maar ja, die kinderen letten niet zo goed op en plassen er dan wel eens naast. Ik zelf kom niet zo vaak op school, dus ik vind het moeilijk om daar een eerlijk oordeel over te vellen. Ze letten op school wel op dat de kinde ren schone schoenen hebben, voor de vloerbedekking." Bericht uit de Volkskrant van 31 maart 2000: „Een woon- stichting uit het Duiste Rade burg heeft de mannelijke huur-, ders per brief gevraagd voort aan zittend te plassen. Dat moet het roesten van naast de wc geplaatste radiatoren voor komen. De onlangs bij een re novatie vernieuwde verwar ming werd in sommige huizen al snel aangetast door uri- nespetters. Een verontwaardig de bewoner: 'De radiator zit te dicht bij de pot, dat is toch niet mijn probleem'." PvdA-kamerlid Marleen Barth in Elsevier, waarin zij zich dis tantieert van een aan haar toe geschreven maar niet be staand voorstel om jongetjes op basisscholen te verbieden staand te plassen: „In welke stand jongetjes op school moe ten plassen, valt geheel onder de eigen beleidsruimte van in dividuele scholen." P. Haneveld, commercieel me dewerker van Bevico Cleaning, schoonmaakbedrijf in Leiden: „Veel scholen zouden schoner zijn als er preventieve aandacht werd gegeven aan schone lucht. Nu is men te veel gefocust op stof en viezigheid, want dat is vuiligheid die iedereen kan zien. Dat is ook belangrijk na tuurlijk, maar de onzichtbare viezigheid kan veel gevaarlijker zijn. Ons bedrijf is gespeciali seerd in het desinfecteren van het luchtverversingssysteem, maar scholen zijn daar tot nu toe nog nauwelijks in geïnteres seerd geweest. We hebben pas een school als klant gehad. Het zal toch niet zo zijn dat men pas, zoals bij de legionella-ex- plosie, in actie komt als er do den zijn gevallen? In Scandina vië is elk openbaar gebouw ver plicht om eens in de zoveel jaar het luchtsysteem na te laten kij ken. Een soort APK voor schone lucht dus. Zoiets zou er in Ne derland ook moeten zijn. Scho ne, gezonde lucht is belang rijk." JISKA VAN DE WETERING GERARD BAAS

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20