Als een cacaoboon behandeld De blije rijder Bluf Gesprek van de Dag Denen nemen afscheid van koningin Ingrid M. WOENSDAG 15 NOVEMBER 2000 Commentaar Het voorspellen en beïnvloeden van de olieprijs is ui termate lastig. Al vier keer hebben de OPEC-landen dit jaar hun productie verhoogd om de hoge prijs te drukken. Dat is echter nauwelijks gelukt. Het afgelo pen weekeinde besloten de OPEC-ministers de druk te negeren om de productie nogmaals op te voeren. Ook de Nederlandse automobilist moet dus flink in de buidel blijven tasten om zijn karretje op de weg te houden. De olieprijs schommelt nu rond de 33 dollar per vat. Op zichzelf is dat gek; want volgens het Internationaal Energie Agentschap (IEA) is er een overschot aan olie. Wereldwijd bedraagt de vraag momenteel 77,5 mil joen vaten per dag, terwijl er 78,6 miljoen vaten wor den opgepompt. Volgens de wet van vraag een aan bod zou de prijs dus moeten dalen. Dat dat niet gebeurt, komt door twee uiterst onzekere factoren. Zo weet niemand of Irak het oliewapen zal hanteren in het conflict in het Midden-Oosten. Draait Bagdad de kraan dicht, dan ontstaat snel een tekort aan olie en strijgt de prijs navenant. De tweede factor is de winter. Wordt die in West-Europa en Noord- Amerika streng, dan zal de vraag naar olie stijgen en de prijs meesleuren. Analisten voorzien onheil als de olieprijs naar 40 dol lar per vat gaat. Volgens econoom Michael Mussa van het Internationale Monetaire Fonds zal de wereldeco nomie dan volgend jaar een vol procent inzakken. Toch valt te begrijpen dat de OPEC-landen de pro ductie niet verhogen. Als angstbeeld staat hen immers 1997 voor ogen, toen de olieprijs als gevolg van een overschot naar tien dollar per vat duikelde. Dat willen ze nooit meer meemaken en daarom proberen ze de prijs te stabiliseren tussen de 22 en 28 dollar. Mede met de toch al bestaande olieplas - zie de IEA-cijfers - in het achterhoofd, verwacht de OPEC dat dat prijs peil in het tweede kartaal van volgend jaar vanzelf wordt bereikt. De winter is dan op het noordelijk half rond voorbij. Naar verwachting zal de economische groei dan bovendien iets vertragen, wat ook minder vraag naar olie betekent. Al met al moet de automobilist dus nog even de tan den op elkaar zetten, maar voor het komend voorjaar gloort hoop op een wat lagere rekening aan de pomp. Dat is ook het enige wat de blije rijder belang inboe zemt. Blijkens Europees onderzoek staat hij daartegen nauwelijks stil bij zijn bijdrage aan de uitstoot van het broeikasgas kooldioxide. Dat is nog verbluffender dan de grilligheid van de olieprijs. Mele\isie Dat gebeurt niet vaak, twee collega's tegelijk op televi sie. Maar gisteravond wel, in kennisquiz Met het mes op tafel, (rare naam trouwens, kennisquiz. Alsof er ook andere quizes zijn). De een, Joost Prinsen, presenteert de kennisquiz. Joost is ook columnist bij deze krant. Iedere zaterdag is zijn column de moeite waard om naar te kijken. En presen teren kan hij ook al. Op ongedwongen wijze is hij de spelleider aan de pokertafel waar de kandidaten hun geld inzetten op de antwoorden die ze geven. Een gezel lig praatje erbij, er wordt fijn gekeuveld in het gokhol van de VPRO. De andere collega was erbij als deelnemer. Nou ja, col lega - hij werkt voor een concurrent van Joost. Bij SBS6, als sportverslaggever. Dus hij is ook een soort van journalist. En ik moet eerlijk bekennen, ik was een beetje verbaasd over de kennis van Albert Mantingh. Er waren niet uitzonderlijk veel sportvragen bij, maar Al- bert had meer antwoorden goed dan de andere twee en werd de terechte winnaar. En het kan liggen aan de dunk die ik persoonlijk van SBS6 heb, maar dat had ik toch niet verwacht. Sorry, Albert. Hoe dan ook, de aanwezigheid van tivee min-of-meer- collega's was wel apart. En dat maakte de aflevering van gisteravond extra leuk om naar te kijken, hoewel dat nauwelijks nodig was. Met het mes op tafel is altijd de moeite waard. De vra gen zijn gevarieerd, niet te simpel, en behalve een flin ke hoeveelheid kennis is er lef nodig om te winnen. Want zelfs met minder goede antwoorden kun je door een dosis bluf nog een heel eind komen, zo is in eerdere Messen' gebleken. Een goede dosis bluf. Misschien dat iemand van SBS6 daar wel een voordeel bij heeft. Da's toch een zender die durft. Zo zonder dui delijk plan en met wat programma's op het randje van goede smaak een televisie-avond vullen, dat is ook durven. Eigenlijk was het dus helemaal niet eerlijk om Albert mee te laten doen. Die bluft dat de Toto-divisie netzo interessant is als de KPN Telecompetitie. Dan kan hij ook wel een vrouwelijke makelaar en een octrooige- machtigde-in-opleiding afbluffen. Eigenlijk is er geen kunst aan. Waar schrijf ik me in? De kist van de overleden Deense koningin-moeder wordt door Kopenhagen gereden. foto »ap» claus lunde Denemarken heeft gisteren massaal afscheid genomen van oud-koningin Ingrid. Honderdduizend Denen om zoomden de route die de be grafenisstoet van de vorige week op negentig-jarige leef tijd overleden koningin-moe- der aflegde. Na een korte plechtigheid in de kapel van Christiansborg, het Deense parlementsgebouw, werd de kist met het stoffelijk over schot om kwart over twaalf op een affuit geplaatst voor de rit naar het hoofdstation van Ko penhagen. Op dat moment luidden in de hele stad de klokken. De baar werd gevolgd door de Deense en Griekse koninklijke families (Ingrid is tevens schoonmoeder van de Griekse koning), de kinderen en klein kinderen van de vorstin. Op het station voegden ook de tal rijke buitenlandse gasten zich bij het gezelschap voor de reis per stoomtrein naar Roskilde. Koningin Ingrid had bepaald dat haar begrafenis moest lij ken op die van haar in 1972 overleden man, een verwoed treinliefhebber. De domkerk van Roskilde, is zoals de Nieuwe Kerk in Delft dat is voor de Oranjes, de tra ditionele laatste rustplaats van leden van de Deense koninklij ke familie. Het lichaam van koningin Ingrid is daar aan het einde van de middag bijgezet in het graf van haar echtge noot Frederik DC Beide graven zijn buiten de kerk, omdat de koning destijds niets voelde voor de traditionele sarcofaag in de kerk. De 900 meter lange route in Roskilde was volgens traditie bedekt met een tapijt netakken, en duizend nen keken met rode n de hand naar de stille van het station naard Koningin Beatrix, alji bevriend met de Deer ningin Margarethe (p van Willem-Alexande: zich op het station bij Andere gasten waren ninklijke families van ie (Ingrid is in Zweden j en Noorwegen, hetB- e koningspaar, koningji e van Spanje, prins Cha 31 Luxemburgse groothi jf paar-in-ruste, Albert ne van Monaco, dep;ft ten van IJsland en Fin 1 de premiers van de D autonome gebiedsd roer en Groenland. Roald Dahls Chocolade Fabriek verrijst in het echt Attractieparken genoeg. Je kunt in Nederland schommelen tot je een ons weegt en achtbanen tot je de tel kwijt bent. Maar een tractatiepark? Maurits Rubinstein werkte voor twee jaar aan een hoorspel op basis van Roald Dahls Sjakie De Cho colade Fabriek toen bij hem het idee postvatte dat het beroemde kinderboek ook werkelijkheid zou kunnen worden. In 2003 al zou je je vingers kunnen aflikken bij De Chocolade Fabriek op het Hemterrein nabij Zaandam. Nederlanders zijn smulpapen. We ontwikkelden ons al in de negentiende eeuw tot de groot ste cacao verwerkers ter wereld. De industriële revolutie ging hier gepaard met een bitterzoe te geur die over oude stadswij ken hing als de wind verkeerd stond. De chocolade-industrie is echter geenszins iets van toen. Merken als Droste (Haar lem), Verkade (Zaandam; ook bekend van de Meisjes van), Van Houten (Weesp) en Bens dorp (Bussum) zijn nog altijd wereldvermaard. Het verleden staat letterlijk om de hoek. Je kunt de sfeer en het parfum van het verleden nog opsnui ven achter in de oude, niet meer benutte opstallen van Bensdorp. Achter op het fa brieksterrein langs de spoorweg prijkt een hal met gietijzeren pi laren en een wirwar van onbe nutte pijpen en goten. Bruine restsporen van wat een conti nue productie moet zijn ge weest, kleuren de tegelwanden. Grote verroeste ijzeren blokken markeren de plaats waar cho coladebonen werden samenge perst totdat zij de zo begeerde chocoladepoeder en chocola- deboter prijsgaven. In die negentiende-eeuwse om geving, tegenwoordig in han den van de Frans-Belgische chocomultinational Barry Cal- lebaut, overhandigde directeur Eric-Jan Straathof gisteren het complete archief van Bensdorp aan een van zijn voorgangers, Louis Bensdorp. Dit bestuurslid van de Stichting De Chocolade fabriek deed prompt een op roep aan erfgenamen van soortgelijke andere familiebe drijven en -archieven om het zelfde te doen 'voordat dit ver leden al tezeer wordt versnip perd'. Op dezelfde dag schonk de Vereniging voor Industriële Archeologie Zuid-Holland een immense cacaobonenbreker (1910) afkomstig uit de voorma lige Victoria-fabriek (Dor drecht) en is de stichting een tweetal cacaomachines (rond 1900) uit de Duyvis-machinefa- briek (Koog aan de Zaan) rijker geworden. Maurits Rubinstein heeft niks van een dagdromer. De Am sterdamse uitgever: ,,Die ge schiedenis lijkt me prachtig te combineren met het verhaal van Dahl. Stel je voor dat je een fabriek bouwt waar een kind wordt behandeld als cacoboon en dwars door transportban den, goten, buizen en ketels reist en zo daadwerkelijk er vaart hoe chocolade wordt ge maakt! De chocoladerivier van Dahl kun je werkelijk laten ont springen en dwars door een fa briek laten lopen. Bezoekers kun je hun eigen reep laten slaan, hun eigen verpakking la ten produceren. In een aanpa lende kantine kun je het hele wereldwijde choclade-assorti- ment aanbieden. Een aparte winkel, een hotel (Sweet Dreams), een..." Zelf nog een kind, die Rubin stein? Dan toch een heel groot exemplaar. De provincie Noord-Holland en de gemeente Zaandam bekostigden een haalbaarheidsstudie, uitge voerd door twynstra Gudde. Dat schat het concept in als haalbaar en de aantrekkings kracht van 'het lekkerste avon tuur in-de wereld van chocola de' in als zeer groot: bij een en treeprijs van gemiddeld 26,50 gulden zou een jaarlijkse be zoekersstroom van 350.000 mensen kunnen worden gege nereerd. Als locatie zou het Hemterrein nabij Zaandam (nu nog in gebruikt door Domeinen met betrekking tot munitieop slag) het meest geëigend zijn. Rubinstein zet niet al zijn kaar ten op de inzet van overheden 'hoe graag Noord-Holland ook een dergelijke combinatie van museum, horeca en historisch attractiepark ook binnen de ei gen grenzen gerealiseerd zou zien'. De uitgever-bedenker: „Je moetje eigen plan trekken. Je zelf druk maken om financie ring. Die wordt door Twynstra Gudde en door ons becijferd op 45 miljoen aan investeringen. Daarom is het belangrijk te melden dat we een overeen komst hebben gesloten met het Duitse entertainmen! Heikon Media AG in! Dit beursgenoteerde! participeert voor twin cent in een opzet was centrale fabriekshal,! kantine, laboratoriun chocoladewinkel in e stantie worden opgez 1 Jo Thijs, de 28-jarigei1 chef productie van Bi1 baut (Bensdorp), hooi I halen van Rubinstein aan. „Zelf ben ik vanf tijd dat je zegt: sloop zooi hier maar. Danh mensen als Louis Bet dig die je wijzen op di sche waarde. Daar do over. Zelf deed ik ecoi de Universiteit in Leu belandde in de softwi in ik een echt bedrijft manschap nog altijd i klaarbaars heeft. In 0: Vlaamse vestiging da ene Antoine rond die mix goed is en zoals f noemt 'platgeslagen I den'. Daar kan geen' tegenop. Wist je date in Vlaanderen zo'n di cepten voor chocade Dat chocolade wordt in tabakproducten? It Geen wonder dat het leen al een universele op de gezichten tovei john oomkes pr-illustratie's Klimaat Die bakken regen tot voor kort elke dag maar weer, dat is het uit de hand gelopen broeikaseffect. Dat hoor ik deskundigen zeggen die menen dat ze het weten kun nen. De internationale klimaatconferentie in Den Haag is hevig losgebarsten en daarbij was dat vele water een geschenk uit de hemel. Jammer dat het intussen droog is, maar de klimaattop kan niet meer stuk en binnen is nog heel veel water over. Haags water uit de kraan. Dat is het smakelijkste drinkwater van het land, zo stelde men kortelings vast. En spannend is het ook. Tot in de verre omtrek van het con gresgebouw zijn de straten afgezet. Auto's dienen danig omgeleid. Wel zorgt het kooldi oxide dat de uitlaat niets tekort komt en de schoorsteen van Shell blijft roken, maar be schaafd aan het zich t van de conferen tietij- gers onttrokken. In de buurt van de confe rentiehal ligt het Gemeentemuseum, het laat ste meesterstuk van Berlage. Daar staan voor de pret tijdelijk wat windmolens opgesteld. enseiijk Geen mooie ouderwetse uit een VW-folder met ook veel klompen, maar van die vreselijk lelijke grijze staketsels. Het is een verschrikkelijke aan blik, maar voor het goede doel heb je iets over.. Tot zover mijn peptalk, verrukkelijk glaasje Haags water binnen handbereik. En dan nu mijn lijkrede. Het klimaat en het milieu zijn he le belangrijke zaken, maar een mens houdt er heel moeilijk zijn hoofd bij. De kranten bevat ten vanwege de conferentie deze dagen allemaal nuttige speciale bijlagen. Ik sla ze alle zonder uitzondering over. Dat is gek, maar gekte heeft een oorzaak. Al die verhalen las ik al een keer en ik kreeg er langzamerhand iets gelatens van. Het gat in de ozonlaag wordt elk jaar groter, hoe ik mijn milieuvriendelijke fietsstuur ook wend of keer. In het Texas van Bush kan ik door het broeikasgas geen bos meer zien en straks in Washington DC de geïnundeerde achtertuin van het Witte Huis vast ook niet, mocht 'Dob- beljoe' de postcodeloterij van Florida alsnog gaan winnen. Het milieu in de wereld begint veel trekken te vertonen van een vers stoffelijk overschot. Het is dood en afgelopen, maar nagels en haar plegen nog enige tijd door te groeien. Bij een lijk geldt zo'n constatering in de trant van Edgar Allan Poe als macaber. Gezeten naast een ontslapen leefklimaat koesteren wij echter vreemd genoeg de nogal bedrieglijke hoop dat het toch nog gaat bewegen en niet zomaar bewegen maar ook nog bewegen ten goede. Moeten we dan maar het moede hoofd neerleg gen, als bij een overledene? Is dat de conclusie? Maar natuurlijk niet. De windmolens bij het museum draaien lustig. Ik heb het zelf gezien. Al fietsende -ook nog goed voor de spieren- en al wandelende -ook nog goed voor de gewrichten- draag ik bij droogte en bij zure regen mijn een- manssteentje bij aan misschien toch nog de wonderbaarlijke wederopstanding van het kli maat. Kom ik daarbij minister Pronk joggend tegen in het Scheveningse Bos, zoals mij al eens eerder is gebeurd, dan zal ik zeggen, nou Jan, aan jou en mij heeft het niet gelegen mocht straks de laatste eik het loodje leggen. Actrice MELANIE GRIFFITH kickt in een Een JAPANSE MAN Amerikaans ziekenhuis af van haar drugsver- ROLSTOEL heeft gi? slaving. „Mijn arts heeft me doorverwezen probeerd een banki' naar het ziekenhuis om van de verslaving af stad Kobe te overval! te komen van jarige man werd echt medicatie die het verlaten van het! ik heb ingeno- arresteerd door dep: men voor een incident gebeurde0; nek-blessure", plaatselijke tijd. Dei zegt Griffith in man, een geregelde' een verklaring. de bank, vroeg eeno Dit is niet de ster zijn rugzak te vu eerste keer dat geld. De vrouw nanv de 43-jarige niet serieus en brac! actrice pro- van het gebeuren op beert af te ko- De rolstoeler leegde' men van een blik benzine over ei verslaving. Eind tachtiger jaren vocht ze ook stoelen en dreigded tegen gebruik van drugs en alcohol. Griffith brand te steken als! heeft in meer dan vijftig films gespeeld. Be- niet kreeg. Op dat m kende titels zijn: Body Double (1984), So- drong de inmiddels! mething Wild (1986), Bonfire of the Vani- schuwde politie det ties (1990) en Lolita (1997). De actrice is en arresteerde derï vier keer getrouwd, onder andere met Anto- bankmedewerkerse nio Banderas. Ze heeft drie kinderen. ge klanten bleven o:

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2