Oegstgeest twijfelt aan zelfstandigheid oeterwoudenaars rillen maatregelen gen hardrijders frjlkwartier mist peelvoorziening Dankzij ons luistert olitiek naar de Pleidooi voor minder 'blik' in Dorpsstraat Warmond 5.95 Regio 'Afsluiting Watertje desastreus' Politiek stemt in met verkoop groenstroken tNSDAG 15 NOVEMBER 2000 gWOUDE [iners van de Zuidbuurt in •rwoude willen dat de ge- ite maatregelen neemt te- hardrijders op de Zuidhof e Zuidbuurtseweg. Boven- moeten er meer parkoer sen komen. Dat bleek gis- tijdens het eerste wijkbe- van burgemeester en wet- |ers in het parochiegebouw de kerk St. Jan's Onthoof- aan de Zuidbuurtseweg. experiment een ver- is nog niet bekend, i dit eerst evalueren, n bezoekers en één schrif- reactie zijn op zich niet maar daarbij moet wel bedacht dat het op de- ond om twee kleine wijkjes Zonnegaarde en Zuidhof, amen de Zuidbuurt vor- aldus een woordvoerder e gemeente. >n W deden gisteravond één toezegging. Alle be- >rs krijgen binnen acht we- antwoord. Dat geldt dus orbeeld voor de bewoners uidhof. Weliswaar geldt in dit wijkje een maximumsnel heid van dertig kilometer, maar veel automobilisten zouden zich daaraan niet houden. Daarom werd aangedrongen op meer en duidelijker borden. Op de Zuidbuurtseweg zijn ingrij pender maatregelen nodig. De ze doorgaande weg met een maximumsnelheid van vijftig kilometer is volgens de omwo nenden vaak een racebaan. Daarom willen zij meer snel heidsremmers dan de ene ver keersdrempel die nu ter hoogte van kaasboerderij Rustdam ligt. Een van de bezoekers stelde voor een nieuw fietspad dwars door de weilanden aan te leg gen, omdat de Zuidbuurtseweg voor fietsers niet veilig is. Daar om zou er een pad moeten ko men parallel aan de Zuidbuurt seweg. Waarschijnljk betrekken B en W deze suggestie bij het onderzoek door een adviesbu reau waartoe de gemeenteraad begin deze maand heeft beslo ten. Dit bureau moet een fiets padenplan opstellen voor het buitengebied van Zoeterwoude, waaronder de Zuidbuurt. Leefbaar Oegstgeest schudt irritatie van zich af fbaar Oegstgeest is een onbetrouwbare partner'. Dat verwijt kreeg de grootste ïtieke partij van Oegstgeest afgelopen week in de begrotingsvergadering naar hoofd geslingerd, omdat zij de bouwbrug in Poelgeest ter discussie durfde te len. Het was geen incident. Steeds vaker krijgt de lokale partij de rest van de iek over zich heen vanwege haar eigenzinnige standpunten. Fractievoorzitter Eegdeman denkt dat de irratie voortkomt uit de goede verstandhouding die tale partij heeft met de mensen in de straat. „Als er wij er niet waren, werd er niet geluisterd naar de burger." ijlkwartier is geen veilige voor kinderen. Dat vindt g procent van de bewo- uit de Splinterlaan en eving. Het doorgaand ver rijdt zo hard dat spelen traat onveilig is, en in de wijk is geen enkel speel- e te vinden. tis een van de conclusies et Woon Kwaliteits On- jek dat de Vrouwen Ad- ^ommissie' (VAC) in april voerd, vier maan- jvoordat de tijdelijke ver- maatregelen voor het vartier van kracht wer- Daarvoor zijn 200 enquê- mulieren verspreid in de terlaan, de Simon Ou- erkstraat en de Jan Roe- sestraat. Iets minder dan lift is retour gestuurd. oral trapveldjes voor de lallende jeugd worden in wijk gemist. Als er al een -,■6 is, ziet het bruin van de enpoep of is het slecht (kbaar, oordelen de be is. De VAC doet daarom oc mbeveling 'zo snel moge- n jeelterreintjes in de wijk richten, die veilig bereik baar zijn voor kinderen'. De gemeente heeft al gerui me tijd plannen om zo'n speelvoorziening aan te leg gen op de hoek van de Splin terlaan en de Jan Roelandse- straat, maar dat stuit op verzet van omwonenden. Zij vrezen verlies van hun privacy en hebben als alternatief het grasveldje bij het clubgebouw van Tamarco aangedragen. De gemeente onderzoekt nu of dat een haalbaje kaart is. Het gebrek aan speelvoor- zieningen voor kinderen is overigens een van de weinige minpunten van de wijk, zo blijkt uit het onderzoek van de VAC. Voor de rest zijn de be woners juist erg tevreden over hun woonomgeving. Negentig procent vindt het Zijlkwartier een prettige tot zeer prettige wijk om te wonen, en er is nie mand die zich er echt onpret tig voelt. Als positieve punten worden de buurtwinkels ge noemd, de centrale ligging ten opzichte van de stad, de gezel lige sfeer ei) de goede mix van ouderen en jongeren in de wijk. Minder blij zijn de bewo ners met het gebrek aan par keerplaatsen. Politiek ziet fusie op termijn als onvermijdelijk Een meerderheid van de Oegstgeestse politiek denkt dat een fusie met omliggende gemeenten op termijn onver mijdelijk is. Diverse fracties hebben dan een voorkeur voor samengaan met Warmond, Sassenheim en Voor hout. HIELCO KUIPERS OEGSTGEEST ERNA STRAATSMA Leefbaar Oegstgeest staat posi tief tegenover fusie met de buurgemeenten Warmond, Sassenheim en Voorhout. De ledenvergadering ging onlangs akkoord met een eventuele fu sie, 'er van uitgaande dat het nodig is'. LO-fractievoorzitter G. Eegdeman herhaalde dat standpunt gisteravond, tijdens een besloten, 'informele' bij eenkomst van de Oegstgeestse gemeenteraad. De partij heeft weliswaar een voorkeur voor zelfstandigheid, maar als de provincie herinde ling oplegt wil LO het liefst sa men met de drie genoemde ge meenten omdat zij 'qua sfeer en uitstraling' het best bij Oegstgeest passen. Eegdeman ziet in die situatie een overkoe pelend bestuur ontstaan met vier besturen van deelgemeen ten, zoals in Rotterdam het ge val is. Deze delegeren dan be voegdheden 'naar boven'. Bur gers zouden dan twee keer moeten stemmen. Ook het CDA wil een onder zoek houden naar de voordelen van een samengaan met War mond, Sassenheim en Voor hout Raadslid E. van den Bosch pleit voor de directe toe komst voor uitbreiding en in tensivering van de regionale sa menwerking. De partij wil dat Samenwerkingsorgaan Leidse Regio (SLR) zich aansluit bijge meenten in de Duin- en Bollen streek: het Samenwerkingsver band Duin- en Bollenstreek (SDB). D66 ziet al geruime tijd voor delen in een samengaan van gemeenten. Begin dit jaar liet fractievoorzitter A. van Ko ningsveld al weten voorstander te zijn van de vorming van Rijnstad, zoals voorgesteld door buurgemeente Leiden. Tijdens de laatste algemene beschou wingen in Oegstgeest zei Van Koningsveld wederom dat ze 'ervan overtuigd is dat het on mogelijk is Oegstgeest te bestu ren zonder buren'. „Je redt het op termijn niet in je eentje", zegt de fractievoorzitter. „De druk van buitenaf wordt steeds groter." Progressief Oegstgeest en de WD willen geen uitspraken doen overeen mogelijke herin deling van gemeenten. A. Papi- neau Salm (Progressief Oegst geest) „We hebben gisteravond een informele, heel nuttige bij eenkomst gehad. We hebben nog geen standpunten ingeno men. We wachten eerst een ge- spreksnotitie van het college af. Verder wil ik er niet op ingaan. Partijgenoot en wethouder G. van Eisen bepleitte deze zomer een fusie van vijf a zes middel grote gemeenten, die een sterke partner worden van Leiden. WD-fractievoorzitter E. van Bellen (WD) wil ook nog geen uitspraken doen over de even tuele noodzaak van een fusie: „Het was een hele goede brain- stormavond en niet bedoeld om daar iets politieks mee te doen. We hebben afgesproken om er verder niets over te zeg gen." De burgemeester, die de dis cussie gisteravond leidde, wilde vanochtend niet reageren. „Wij willen volstaan met een persbe richt", laat een woordvoerster weten. Dat persbericht maakt melding van een voorlopig 'tweesporenbeleid' van Oegst geest: behoud van zelfstandig heid naast onderzoek naar in tensievere samenwerking met andere gemeenten. WARMOND JUDY NIHOF Het idee voor een parkeergara ge op de kop van de Dorps straat is door de gemeente te snel terzijde geschoven. Een groot aantal bezoekers van de gisteren gehouden inspraak avond over de komst van een supermarkt en de bouw van woningen drong er bij wethou der Van de Velde op aan nog maals te bekijken of er een par keerkelder kan komen. „In Hillegom en Wassenaar bleek het ook mogelijk een par keergarage te realiseren", aldus J. Sevenster van de Vereniging Betrokken Warmonders. Vol gens de wethouder is zo'n gara ge te duur. R. Molenaars stelde daarom voor dat de gemeente een groot aantal plaatsen in zo'n kelder verkoopt of ver huurt aan bewoners van de Dorpsstraat. „In Warmond is grote behoefte aan parkeer plaatsen", aldus Molenaars. In de vier scenario's voor de 'kop', komen alleen boven grondse parkeerplaatsen voor. Volgens de stedenbouwkundige zijn zestig a zeventig plaatsen nodig. Met name in de zomer zijn dat er veel te weinig, bracht R. Keijzer naar voren. In die pe riode worden de plaatsen voor het merendeel in beslag geno men door bezoekers van Kou- denhoom, aldus de Warmond- se. De wethouder beloofde het verzoek voor een parkeerkelder voor te leggen aan de politiek. Die moet dan maar bepalen of voor zo'n voorziening 1,5 mil joen gulden aan gemeen schapsgeld moet worden uitge trokken. Voor een groot aantal bezoe kers van de inspraakbijeen komst hoeft een supermarkt op de kop van de Dorpsstraat niet. Ze willen alles liever laten zoals het is. Volgens hen is aan een supermarkt geen behoefte. Zo vreest C. Hüsken dat de zaak geen lang leven beschoren is. „Wordt er wel rekening mee ge houden dat de supermarkt fail liet kan gaan, zoals dat in Kat wijk aan den Rijn is gebeurd wilde hij weten. 'Doemdenken' vond wethouder Van de Velde dat. Volgens hem is er geen re den om pessimistisch te zijn. De toekomstige supermarkt - een C1000 - is dat ook niet. „De supermarkt heeft niet voor tien jaar getekend, wat gebruikelijk is, maar voor 15 jaar." Welke variant voor de 'kop' de voorkeur van de inwoners van Warmond heeft, werd gis teravond nog niet duidelijk. De belangrijkste vraag: waar de su permarkt moet komen, op de plek van gebouw 't Meerpunt of op de plek van de Dekkers- gaardflat, bleef nog onbeant woord. Slechts een enkeling waagde zich aan een uitspraak, zoals een Warmonder die - 'als die supermarkt er dan toch moet komen' - kiest voor de va riant waarbij de supermarkt op de plek van 't Meerpunt komt en de Meerrustlaan niet wordt verlegd. Ook J. Sevenster liet doorschemeren weinig te voe len voor een supermarkt op de plek van de Dekkersgaardflat. „Dat leidt tot een chronische obstipatie van de Dorpsstraat." Maandag 4 december is de tweede inspraakbijeenkomst over de kop van de Dorpsstraat. Winkeliers Zoeterwoude dupe van werkzaamheden ZOETERWOUDE JAN PREENEN Het verkeer stroomt vanaf van daag weer over 't Watertje in Zoeterwoude-Dorp. Tot grote vreugde van de winkeliers. Zij hebben de afgelopen weken twintig tot dertig procent om zetverlies geleden. Door werk zaamheden rond de Schouten- brug zou de weg van 18 sep tember tot en met 13 oktober worden afgesloten. In werke lijkheid is dat een maand langer geworden. „En dat is desastreus voor ons. Een beetje vertraging is niet zo erg, maar dit is erg slecht voor ons", zegt drogist J. van Vliet van De Regenboog. Ook T. van Emmerik-Onder- water van bloemenzaak Floria- de heeft de omzet fors zien te ruglopen. „Het was goed te merken dat auto's voor onze zaak niet konden doorrijden. Normaal is het hier vanaf de Dorpsstraat eenrichtingsver- EBARBIER ambities heeft de te coalitiepartij in de Jiestse gemeenteraad i het oprichtingscongres 1 jaar van de nieuwe -eefbaar Nederland zal O'er zijn gezicht laten Jat weet Eegdeman met d procent zekerheid. De :omer heeft in zijn ogen estaansrecht, 'omdat ie- 1 bij landelijke verkiezin- 4 >ch op zijn eigen ver- Ie partij stemt, klein of Zijn partij blijft een loka- 1 die zich exclusief inzet 'de belangen van de !nI eestenaar'. En haar be- recht staat acht jaar na ing nog recht overeind, e fractieleider, pootste verdienste van Oegstgeest is volgens "an dat de inwoners te len ordig serieus worden ge in het Oegstgeestse ge- huis. „Je hoeft maar te hoe het Lange Voort tot stand is gekomen, tken met een klankbord- -dat was acht jaar gele- 1 'denkbaar. Voor bedrij- be rein Rijnfront ligt er nu £n communicatieplan, uitaten durf ik gerust op 'to te zetten." «leen burgemeester en IM 'ders hebben hun regen- "estuursstijl laten varen, ook de andere partijen luisteren tegenwoordig veel meer naar geluiden in het dorp, vindt de voorzitter. „We hebben er heel sterk invloed in gehad dat er nu geluisterd wordt naar de bur ger. Zelfs de PvdA heeft haai' naam veranderd in Progressief Oegstgeest. Als LO er niet was geweest, waren veel dingen doorgegaan die de burger liever niet had gewild." De goede verstandhouding die de lokale partij met de Oegstgeestse burgers heeft, maakt de gevestigde partijen af gunstig, vermoedt de fractielei der. Zeker nu LO geen protest partij meer is, maar zelf op het pluche zit. „Het is de Oegst geestse politiek eigen dat ieder een dezelfde lijn trekt. Zelfs op positiepartij D66 doet dat, ter wijl het helemaal niks te verlie zen heeft. Op het moment dat LO met een afwijkend stand punt komt over onderwerpen, omdat dat leeft bij burgers, zie je ze schrikken. 'We kunnen toch door één deur, en dan doen jullie dit'. Die irritatie gaat terug op de eerste vier jaar, toen we protestpartij waren. In die rol worden we op zo'n mo ment weer teruggedrongen. En wat er dan ook gebeurt: onze motie over de bouwbrug mag geen meerderheid halen. Ter wijl hij boterzacht was. Als je dan onbetrouwbaar genoemd wordt, raakt mij dat inder daad." Het einde van de onderlinge irritatie is nog lang niet in zicht, denkt Eegdeman. Sterker: de verhoudingeir in de coalitie ko men volgend jaar nog meer on der druk te staan, omdat de verkiezingen van maart 2002 dichterbij komen. LO wil die confrontaties niet uit de weg gaan, zolang de politieke strijd 'op basis van argumenten wordt gestreden en geen per soonlijke aanval wordt'. „Ik geef de politiek gelijk als ze wijst op de vele wisselingen in onze fractie. Er is onderling frictie geweest en recentelijk ook privé-sores. En ja, wij heb ben inderdaad moeite om men sen te vinden die hun enthousi asme onder woorden kunnen brengen. Maar ik hoop dat de partijen elkaar na elke discussie een hand kunnen geven en zeg gen: de democratie heeft ge werkt." De politieke strijd zal zich vooral toespitsen op de huis vesting van de Oegstgeestse ba sisscholen, verwacht Eegde man. „Alle partijen willen zich nu profileren als'de voorvechter van kwaliteit in het onderwijs. Leefbaar Oegstgeest wil dat de basisscholen permanente huis vesting krijgen. Dat wil niet ik alleen, omdat ik uit het onder wijs kom, maar de hele fractie. We zullen geen moeite hebben om dat aan de achterban te ver kopen." Een flinke verhoging van de onroerend zaakbelasting keer. Nu mochten automobilis ten bij wijze van uitzondering vanaf de andere kant, dus vanaf de Zuidbuurtseweg, 't Watertje oprijden. Maar de meesten wis ten dat niet. Het stond niet aan gegeven. Bovendien waren veel mensen bang om op deze smal le weg te keren." In mindere mate hebben ook de winkeliers in de Dorpsstraat schade geleden. Ook zij hebben aan de bel getrokken bij de Zoeterwoudse winkeliersver eniging, de WIZO, maar volgens penningmeester J. Paardekoo- per is niemand aansprakelijk te stellen. „Het werken aan een openbare weg is van algemeen maatschappelijk belang. Jam mer, maar helaas. Natuurlijk is het allemaal heel vervelend, maar we kunnen er niets aan doen." G. Brouwer, hoofduitvoerder van aannemersbedrijf Van Hat- tum en Blankevoort, vindt het ook 'allemaal erg lastig'. Niet al leen voor de winkeliers. „Ook voor ons is dit een forse tegen valler. Wij hadden gedacht veel sneller klaar te zijn, maar bij het aanleggen van een nieuwe ri oolpersleiding en een waterlei ding zijn we veel obstakels te gengekomen. Kabels die hele maal niet op tekeningen ston den en waarvan we niet wisten of die nog een functie hadden. Dus moesten we heel voorzich tig te werk gaan. Daarbij kwam dan nog eens die zware regen val van de laatste weken." Zoals het er nu naar uitziet, blijft de Noordbuurtseweg nog zeker tot eind januari gesloten voor doorgaande verkeer. „En dat betekent", aldus J. van der Geest van bakkerij 't Watertje, „dat veel mensen onze winkels nog zullen mijden. Vooral klan ten uit Leiden. Wij hebben nog het geluk gehad dat we achter onze zaak een doorsteek heb ben naar de Loethe. Daar kon den klanten de afgelopen tijd hun auto parkeren. Maar ook wij hebben omzetverlies gele den." Het is overigens opvallend dat de winkeliers niet alleen klagen, maar ook begrip tonen. Of zoals M. Geerling van het bureau speciale projecten van de gemeente opmerkt: „Na tuurlijk wordt er geklaagd, maar het is lang niet zo erg als an ders. Daarom zouden deze mensen eigenlijk iets moeten krijgen van de aannemer. Het is te koud voor een barbecue, maar er moet toch wel iets an ders te bedenken zijn." Volgens hoofduitvoerder Brouwer is dat al geregeld. „Vrijdag zetten wij een adver tentie in de krant waarin staat dat alle winkels weer bereikbaar zijn. Die advertentie betalen wij. Gelukkig zijn we in dat deel van het dorp ruim vóór Sinter klaas klaar." LEIDERDORP JAAP VAN SANDUK De Leiderdorpse politiek stemt in met het voorstel van burge meester en wethouders om tot een eenduidig groenstrokenbe- leid te komen. „Vele jaren is er aangerommeld. Nu ligt er ge lukkig een nota", zei een tevre den G. Hogervorst (CDA) giste ren in een commissievergade ring. Het college wil een eind maken aan de scheve situatie waarin de ene Leiderdorper een groenstrook van de gemeente heeft gekocht, terwijl de ander deze gewoon heeft 'gepikt'. Wie zonder toestemming een stukje openbaar groen in hun bezit heeft kan dat nu kopen. Wethouder A. Roest (CDA) wil eerst met een proef beginnen in een van de wijken. „Soms zal een bestemmingsplan gewij zigd moeten worden, het recht van overpad geregeld of een gang naar de notaris gemaakt moeten worden", schat hij in. heeft Leefbaar Oegstgeest daar LO-onderwijswethouder Steens best voor over, mocht het rijk eigenlijk 'ook niets liever willen niet met extra geld over de brug dan permanente huisvesting' al komen. Volgens Eegdeman zou is ze akkoord gegaan met het collegevoorstel. „Haar stem zou wel eens beslissend kunnen zijn bij het huisvestingsplan. Dat wordt nog spannend." td£ CVCSLUrt,. Beaujolais AC Primeur Vanaf donderdag 16 november is de primeur er weer! Fles 750 ml Prijs per liter f 7,93 jfouxLt OV ooft ZLO f

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17