oeverloos Shower Kassengebied krijgt volgend jaar vorm 'Julianabrug hoeft geen obstakel te blijven' Rijn Veenstreek Watertoren nog even in de steiger Eis celstraf voor dei van 'olifantendrugs WOENSDAG 15 NOVEMBER 2000 974 Snelkrakers rijden zich klem roelofarendsveenNa een snelkraak bij een tankstation aan het Noordeinde in Roelofarendsveen heeft de politie vier verdach ten aangehouden. De gewaarschuwde politie reed vanmorgen rond vier uur een personenauto klem op het Zwanenwater, een doodlopende straat. Behalve de vier mannen, in de leeftijd van 18 tot en met 21 jaar uit Den Haag en Honselersdijk, vonden de agenten ook inbrekersgereedschap in de auto. De politie nam de verdachten mee naar het bureau. De eigenaar van het tank station moet nog aangifte doen. Hij mist een geldkistje en ta bakswaren. maar die trof de politie niet aan in de auto. Subsidie Leimuiden voor Kinderen leimuiden De Stichting Leimuiden voor Kinderen krijgt in 2002 en 2003 1500 gulden van de gemeente Jacobswoude. De stich ting hoopte op een vaste, jaarlijkse subsidie. Die wens gaat niet in vervulling omdat Jacobswoude alleen clubs subsidieert die werk verrichten voor de eigen inwoners. „Dan kun je voor deze bijzondere stichting wel een uitzondering maken, maar hoe moet je je dan opstellen tegenover al die andere instellingen die hartstikke goede dingen doen zo verklaart wethouder Dam- brink deze incidentele subsidies. Na 2003 bekijkt het gemeente bestuur of de stichting vaker geld krijgt. Leimuiden voor Kinde ren haalt jaarlijks een groep kinderen uit Wit-Rusland naar het dorp om aan te sterken. De kinderen hebben een zwakke ge zondheid door de ramp met de kerncentrale in Tsjemobyl. Rotonde Hoogmade pas volgend jaar hoogmadeDe kruising van de provinciale weg N446 en het Zuideinde bij Hoogmade gaat direct na de jaarwisseling op de schop om plaats te maken voor een rotonde. Aanvankelijk was het de bedoeling om nog dit jaar met de aanleg ervan te begin nen. Het initiatief voor het nieuwe verkeersplein ligt bij de pro vincie Zuid-Holland, die de klus op dit moment aanbesteedt. De nieuwe kruising kost in totaal bijna negen ton. Daarvan be taalt de gemeente Jacobswoude ongeveer drie ton. De klus duurt volgens wethouder Vink vier a vijf maanden. Gedurende die periode kan het verkeer van de kruising gebruik blijven ma ken. Eindelijk plek voor kwekers in Hazerswoude-Dorp Hazerswoude-Dorp krijgt volgend jaar een modern kas sengebied. In het open gebied ten zuid-oosten van het dorp verrijzen vanaf het voorjaar de eerste kassen, lood sen en huizen. Over een jaar moeten kwekers zich op dit zogenoemde pet-terrein voor de pot- en containerteelt kunnen vestigen. Voordat de gemeente Rijnwoude de eerste bouwvergunningen afgeeft, moet de provincie nog een verklaring van geen bezwaar afgeven, maar di recteur P. van Rutten van Meersma Projecten verwacht geen problemen. hazerswoude-dorp marieta kroft Van Rutten is blij dat er einde lijk wat gaat gebeuren in het ge bied. Eigenlijk zou de bouw dit jaar al moeten beginnen, maar de provincie en de gemeente kozen ervoor om langere en zorgvuldigere procedures te doorlopen. Ze wilden fouten zoals bij de bouw van Ooster heem in Zoetermeer voorko men. Op de 45 hectare die de pro jectontwikkelaar heeft verwor ven. is ruimte voor zo'n vijftien bedrijven. Het grootste deel is verkocht. Van Rutten schat dat er nog ruimte is voor zo'n twee of drie kwekerijen. Pas als hij al les heeft verkocht begint hij aan de realisering van de volgende fase. „Dan gaan we naar de buurman om te onderhandelen over de grond." Het is de bedoeling dat er in het gebied ten zuiden van de Voorweg uiteindelijk zo'n 180 hectare wordt ingericht voor de pot- en containerteelt. Volgens de projectontwikkelaar geeft het pet-terrein Boskoop een nieuwe impuls. „Er komen ul tramoderne bedrijven. Het wordt het neusje van de zalm." WLTO-bestuurslid H. van Ge- meren is het eens met Van Rut ten. Hij betreurt het alleen de hoge grondprijs van ruim 50 gulden per vierkante meter. „Daardoor kunnen alleen de topbedrijven zich er vestigen. We hadden gehoopt dat bedrij ven uit het centrum van de boomteelt er naartoe zouden kunnen gaan, zodat er weer wat ruimte zou ontstaan voor de achterblijvende kwekerijen." De projectontwikkelaars be talen de herinrichtingskosten van de nu nog landelijk gelegen camping Hart van Holland. „Daarmee willen we dit voor jaar ook beginnen, zodat de camping klaar is voor het nieu we seizoen. Er komt veel groen om de camping, zodat kam peerders geen last hebben van de kassen", aldus Van Rutten. SRNpresenteert maatregelen om plezienaart te bevorderen regio tim brouwer de koning De Julianabrug in Alphen aan den Rijn hoeft geen obstakel te blijven voor de pleziervaart. De Stichting Recreatietoer- vaart Nederland (SRN) denkt met maat regelen die enkele tonnen kosten de doorstroming te water te kunnen bevor deren. Konvooivaren, wachtplaatsen en een betere afstemming op andere brug gen zijn voorlopig voldoende om toer- vaarders van dienst te zijn. Dat blijkt uit de Beleidsvisie Recreatie Toervaart Ne derland die de SRN deze week aanbood aan minister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat. Projectleider Thiebou stipt in zijn plannen ook de mogelijkheid aan om de problemen bij de Julianabrug op te los sen door de aanleg van een tunnel of aquaduct. Maar voor zo'n dure ingreep is de situatie in Alphen niet nijpend ge noeg. „Daarom dragen wij de op een na beste oplossing aan", zegt Thiebou. In zijn plan staan tien knelpunten elders in het land die de SRN nu al ontoereikend noemt en zes die dat over tien jaar zul len zijn. Die plekken komen volgens Thiebou eerder in aanmerking voor een ingrijpende en dure aanpassing. „Ons jaarbudget is maar vijf miljoen gulden, dus wij moeten keuzes maken." Een tunnel als vervanging van de Juli anabrug kan de SRN onmogelijk bekos tigen. Wel slaagt de stichting - een sa menwerkingsverband van ministeries, provincies, waterschappen en gemeen ten - erin andere partijen in Nederland en Europa te laten meebetalen aan be paalde projecten. Thiebou somt een rij tje dure projecten op waarnaast de tun nel onder de Oude Rijn niet zou mis staan. De Alphense wethouder Groen in 't Wout schat de kosten daarvan op min stens tachtig miljoen gulden. Zo lang Al phen geen actueel Gemeentelijk Ver- keers- en Vervoersplan (GWP) heeft, wil de wethouder niet praten over dure al ternatieven voor de brug. Wel heeft hij begrip voor de wensen van de SRN. Niet voor niets, zo laat een woordvoerster weten, verlengde het gemeentebestuur de proef met langere openingstijden voor de Alphense bruggen met een jaar. Ook volgend jaar juni, juli en augustus gaan de bruggen in het weekeinde tot acht (in plaats van zes) uur 's avonds open. Daarnaast legde de gemeenteraad vijf ton opzij voor het allernoodzakelijk ste herstel werk aan de Julianabrug. Zo'n bedrag, of wellicht een paar ton minder, denkt Thiebou nodig te hebben om de recreatievaart in en om Alphen te stimuleren. Daarmee wil hij de wachttij den voor plezierboten terugbrengen. In het duurste geval kost een bedienings centrale ongeveer een miljoen gulden. „Maar het is ook mogelijk dat een rijks- waterstaat-centrale in den lande de be diening centraal regelt. De betrokkenen moeten dat dan wel willen en er afspra ken overmaken." In vergelijking met een provincie als Friesland maakt Zuid-Holland volgens Thiebou een slechte beurt. „Was er maar meer afstemming met ons." Hij heeft de provincie niet alleen nodig voor de Alphense bruggen, maar ook voor het duizend-aanlegplaatsenplan voor het Groene Hart. „Voorlopig gaat het niet om duizend maar om 700 aanlegplaat sen voor de recreatievaart verspreid over het hele Groene Hart. De kosten daar van bedragen drie miljoen gulden en de aanleg begint volgend jaar." Sinds Thiebou in 1993 projectleider bij de SRN werd, verbetert de situatie voor de pleziervaarders in Nederland in zijn ogen langzaam maar zeker. Als voorbeeld van de vooruitgang noemt Thiebou de stad Leiden, die watertoeris ten wil lokken met hogere bruggen, meer aanlegplaatsen en een passanten haven. „Zeven jaar geleden stootte ik mijn hoofd bij een rondvaart door Lei den letterlijk vtegen de lage bruggen. Nu kom ik op 1 december opnieuw in Lei den voor een lezing en kan ik met eigen ogen zien hoe veel beter de situatie is." roelofarendsveen Nog enkele dagen en de stei gers rond de Veense watertoren zijn verdwenen. De verbouwing van de 'toren met de tulp' in het hart van Roelofarendsveen nadert na een half jaar haar voltooiing. De rode tulp, het handelsmerk van het gebouw, moest tijdelijk van de watertoren af. De eigenaren Diana Hoogenboom en Jo lemsen willen volgende maand het woo gaan ven/en. Begin 2001 denken zij hun winkel te kunnen openen. Een ander de< watertoren wordt expositieruimte. FOTO HEM De bodem in Leimuiden is een goudmijn voor onderzoekers. In Ter Aar kan bijna niemand de weg naar de raadzaal meer vinden. Fabeltje Voorwoord: In opdracht van de gemeente Jacobswoude, de provincie Zuid-Holland en de bewoners van de Meerewijck hebben wij van onderzoeksbureau Momfer De Mol een diepgaand on derzoek verricht naar de om streden vervuiling van de grond onder de woonwijk in Leimui den. Omstreden, omdat de vooroorlogse vuilstortplaats volgens de provincie een tik kende bom vol lood is, terwijl de bewoners zeggen dat er slechts een handvol glasscher ven ligt. De wispelturige wet houder Chris Vink van Ja cobswoude weet ondertussen niet meer wat hij ervan moet denken. Maar omdat twee van de drie vorige onderzoeken uit wezen dat de smerigheid er zit, neigt de wethouder naar 'sane- Onderzoeksmethode: Aangezien het dus de vierde keer in vijf jaar was dat deze plek is onderzocht, was het werk in het inmiddels fors aan gestampte ondergrondse gan genstelsel een peulenschil. We hebben elke vierkante meter Meerewijck nogmaals omgespit om de onderste steen boven te krijgen. Dat was eenvoudig, want de meeste stenen lagen daar nog van de vorige keer. In feite hebben we de drie voor gaande onderzoeken nog eens overgedaan, maar dan beter. Dit onderzoek moet namelijk dé uitkomst bieden: wel of niet saneren. Wij hebben daarvoor diep (tot wel vijftig meter) ge boord, waarbij we de hulp in schakelden van het erkende grondboorbedrijf Boor de Wolf. Conclusies: Zoals het een gedegen onder zoeksbureau betaamt, hebben we geprobeerd toe te schrijven naar de door de opdrachtgever gewenste conclusie. Dat bleek nog het allermoeilijkste onder deel van de hele operatie, om dat de drie opdrachtgevers alle maal op een andere uitkomst hopen. Daarom kunnen wij, mede gezien ons aandelenbe- lang in het aannemersbedrijf van de gebroeders Bever dat naast het villapark nog een Meerewijck wil bouwen, niets anders concluderen dan dat u rustig kunt gaan slapen. De ver halen over vervuiling onder die wijken berusten op een fabeltje. Aanbevelingen: Oogjes dicht en snaveltjes toe. Misrekening Ter Aar is uitgekeken op de strakke schedel van Louis Lyklema. Aan de laatste hande lingen van de alom aanwezige interim-burgemeester schenkt bijna niemand meer aandacht. Tijdens de traditionele begro tingsvergadering in november namen slechts zeven van de dertien raadsleden de moeite om het korte betoog van Friese Louis aan te horen. Nog één af vallige meer en het quorum, nodig voor rechtsgeldige be sluiten, zou niet eens zijn be haald. Dat zou een dieptepunt zijn voor de stoere puinruimer, die zijn klus er op een haar na op heeft zitten. Dat een vergade ring niet nodeloos lang duurt, daar zit Louis niet mee. Maar desinteresse in het reilen en zeilen van de plaatselijke poli Bijdragen aan deze rubriek: Saskia Buitelaar, Tim Brouwer de Koning, Janneke de Jonge in de eerste jaren dat hij op het pluche zit, zoveel mogelijk hui zen uit de grond. Want dat is zijn taak en daarmee kan hij zich populair maken. Een wet houder die niet bouwt is als een kip die geen eieren legt. Toch lijkt Jaap Haasbroek er een sport van te maken Ja cobswoude te laten zoals het nu is. In zijn verstrooidheid ver wisselt hij zijn taken als conser vator van het Woubrugs ge meentemuseum met die van wethouder. Maar ook in Ja cobswoude telt de week meer dagdelen dan de zaterdagoch tend. Er is werk aan de winkel in de de Groene-Hartgemeente, waar je met een lantaarntje moet zoeken naar bouwplaat sen en waar je vooral de pro vincie achter haar broek moet zitten om jouw plannen goed te keuren. Gelukkig zijn daar de raadsle den die Jaap uit zijn leunstoel bij de haard trekken, hem zijn pijp afnemen en tot actie dwin gen. En vergis je niet, die raads leden kunnen er wat van. Ze herhalen hun vragen gerust drie keer. Desnoods dreigen ze de wethouder met een motie om huizen te bouwen. Het maakt ze allemaal niets uit. Het maakt Jaap ook allemaal niets uit. Krijgt hij een kritische vraag op zijn bord, dan omzeilt de filosofisch ingestelde snor- renmans die behendig. Zelfs vragen die een duidelijk 'ja' of 'nee' eisen, beantwoordt hij olijk door een vergelijking te trekken met het weer in Austra lië, ofwel: door de vraag als vol komen absurd te verklaren. Eist de raad dan nog meer helder heid, dan houdt de wethouder zijn mond. Die stiltes van Jaap zijn verba zingwekkend effectief. Enkele geluidloze seconden zijn ge noeg om de raad te laten ver stommen. Terwijl iedere politi cus die zichzelf serieus neemt die stilte zou gebruiken om de wethouder definitief om zeep te helpen, blijkt in die seconden dat de raad kakelde als een kip zonder kop. Intussen glimlacht Haasbroek achter zijn snor. Die motie, ach, daar kan hij wel mee instem men. Tegen de tijd dat al die huizen er eenmaal staan, zit hij allang op stok. den haag/leimuiden persbureau cerberus Sommige van de XTC-pillen en speedpillen die een 29-jarige Leimuidenaar vanaf februari 1999 tot eind vorig jaar verhan delde waren gemaakt van spul dat normaal dient voor de ver doving van olifanten. Gisteren eiste de officier van justitie bij de Haagse rechtbank een jaar cel plus zes maanden voor waardelijk en een boete van 7800 gulden. Ook aanklaagster Vos was er van overtuigd dat de verdachte eind vorig jaar uit eigen initia tief al was gestopt met zijn ille gale praktijken. To dat de verdachte i merking komt vooi straf zoals de verdi voorgesteld. Raadsn liano had de reel eens uitgelegd hoe waarts met zijn cli gaan na de dood i ders. Pas toen hij d door had gejast, b fiscus ook nog een erfenis opeiste. Zo muidenaar opeens Omdat hij toch al v voor vrienden en b gelde, bleek het voor hem om op gr te verhandelen. tiek is wel het laatste waar hij op zit te wachten. Louis wil nog langer mee in het schnabbelcir cuit van troubleshoot-klussen en een lege raadzaal, zelfs in Ter Aar, ontsiert je cv. Toch heeft de scheidende bur gemeester de desinteresse aan zichzelf te wijten. Het berust al lemaal op een misrekening. Re kenmeester Louis had bedacht dat hij zijn laatste begroting er voor de verandering eens in twee bedrijven doorheen zou jagen. Deel één zou dan pro forma zijn, en met het fiat van de gemeenteraad tijdig op het provinciehuis belanden. Na de provinciale deadline komt dan op 7 december deel twee aan bod, met de verlanglijstjes van de politieke partijen. TEKENING MAARTEN WOLTERINK Het laat zich raden wat de zes afwezige raadsleden afgelopen donderdagavond uitvraten. Ver van de halflege raadzaal stem den de vertegenwoordigers van vier politieke partijen hun wen sen alvast op elkaar af. Zo blijft Ter Aar dit jaar tot 7 december in Sinterklaas-stemming. De rij melarij is niet van de lucht. Eenstemmig dichten de thuis blijvers: „Geef ons o lieve Sin terklaas, nooit meer een interim als baas." Kip Het is een beetje vreemd: een bouwwethouder die je moet dwingen om te bouwen. Iedere rechtgeaarde wethouder ruim telijke ordening stampt, zeker Saabv De gemiddelde Saab-rijder weet zich aardig in te I bij 't stoplicht.Terwijl elke Saab standaard is uitgen een potente turbomotor. Als u toch 'n keer met e« de show wilt stelen, dan kunt u beter langskomen o najaarsshow. Wat dacht u bijvoorbeeld van de Saab 9-3 Aero, een staaltje van topperformance hoogst denkbare veiligheidsniveau. Of bewonder de Saab 9-5, door Euro NCAP wereldwijd als beste ge veiligheid. In elke Saab 9-5 uitgerust met Automatic Control, cruisecontrol en de Saab Car Computer.! de enige diesel in onze familie, de Saab 9-3 Tij gerust een van onze turbovarianten aan de tand tijdens onze najaarsshow op 16,17 en 18 novembei doet u dan wel een beetje rustig bij 't stoplicht? Automobielbedrijf Fase-Exclusief B.V., Curieweg 13 (AuU 2408 BZ Alphen a/d Rijn, telefoon 0172-49241

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16