'Vroeger liep menig meisje liever een straatje om' Rehabilitatie van de VOC-koopman Leiden Regio auwere samenwerking alpverlening ouderen [[onderzoek nh30zh3cin0 uit de Leidsch DagbladAHCIlI Jï\ liiV HORA EST Vogel voor LUMC fNSDAG 15 NOVEMBER 2000 972 JjlpAUL DE MOOU Slichting Dienstverlening fen (SDL) en de Stichting itschappelijk Werk Leiden jVL) gaan nauwer samen- ten. Het welzijn van oude- heeft invloed op de hoe heid zorg die ze nodig hen, en andersom. De bei lichtingen willen daar met hun samenwerking beter spelen. werkgroep Ouderen, be nde uit mensen van beide itingen, heeft gisteren een lie aan de twee instellin- aangeboden. Er is de afge- n maanden onderzocht de samenwerking tot d moet komen. Er is voor deken naar ouderen in de omdat hier werknemers beide instellingen mee te en hebben. Verlaan, directeur van de vertelt waarom die sa- Iwerking zo nodig is: Als oudere wel Tafeltje-Dek- of een andere vorm van lische hulp krijgt, dan ko- i de medewerkers van de er wel eens achter dat zo ind ook psychische pro- ien heeft. In dat geval kan Stichting Dienstverlening maatschappelijk werk in delen.'' Hetzelfde kan vol- l Verlaan ook andersom uren voor iemand die al hosociale hulp krijgt, r eigenlijk ook praktische i nodig heeft. tt is de bedoeling dat de inties elkaar in het vervolg »s weten te vinden. Ver- „De instellingen waren el verleden te weinig op loogte van eikaars moge- eden. Er werd wel eens [verwezen, maar dat was Jenteel. Dat kwam dan lat hulpverleners elkaar kenden." De praktische hulp van de SDL is bijvoorbeeld boodschappen halen en het doen van kleine klusjes. Ook is er hulp bij het invullen van formulieren en is er een pedi- curedienst. De SMWL richt zich meer op de geestelijke problemen zoals rouwverwer king, relatieproblemen, een zaamheid en depressiviteit. A. Stappers-Rojer, teamma nager van de stichting vertelt dat problemen van ouderen te vaak toegeschreven worden aan gezondheidsklachten. „Terwijl iemand van 84 ook fi nanciële of relatieproblemen kan hebben. Ze kunnen vaak steeds minder beroep doen op hun omgeving en daarvoor zijn wij er." De samenwerking houdt onder andere in dat er gere geld overleg is tussen de in stanties over het bieden van hulp op maat voor een oude re. Daarnaast is het doorver wijzen naar de andere stich ting erg belangrijk. Als derde punt van samenwerking is er de zogeheten co-hulpverle ning. Werkers van beide in stellingen zijn dan betrokken bij dezelfde cliënt en hebben hierover veel contact. De oudere kan dan profite ren van de kennis van beide stichtingen. Verlaan wil dat ie dere hulpverlener zich ook echt inzet voor de samenwer king: „Alle medewerkers moe ten de notitie lezen en daarna ook toepassen. Het moet als het ware een tweede natuur worden voor alle medewer kers om ouderen naar de an dere instantie door te verwij zen." In de toekomst willen de in stellingen ook nog kijken naar samenwerking met Thuiszorg en de Leidse Welzijnsorgani satie (LWO). Radiodocumentaire over de teloorgang van Leidens grootste studentenhuis Els Jacobs en de achttiende-eeuwse handel in Azië ANNO 1900 Donderdag 15 November GEMENGD NIEUWS - In de omgeving der Ko ningin is men vervuld van vreugde over haar geluk, dat voorbeeldeloos is. Men verzekert, dat de koningin, in haar omgeving met haar verloofde meer het 'ewig Weibliche' dan het 'ewig Fürstliche' den vrijen teugel latende, eenvoudig weg zich 'dol verliefd' toont - om het nu maar eens alledaags uit te drukken. De Ko ningin-Moeder is niet minder gelukkig, als zij haar 'kinderen' - zooals zij het paartje noemt, ziet minnekoozen als het eerste het beste bur gerlijk paar-, iets wat bij enkelen in de hofkrin gen nu juist niet zoveel sympathie wekt. LEIDEN - De LeidscheTooneelvereniging 'Ja cob Cats', welke den vorigen winter met zoo veel waardigheid haar zilveren feest vierde, had gisteren weer een mooien avond: een op alle rangen geheel bezetten schouwburg en een publiek, dat in de meest tevreden stem ming de zaal bij herhaling deed daveren van het lachen, zóó zelfs, dat enkele keeren de op tredenden moesten wachten tot de hilariteit minder luidruchtig was geworden. ANNO 1975 ZOETERWOUDE - Zoeterwoudenaren die nieuwsgierig waren naar de resultaten van de huisvlijt konden gisteravond die nieuwsgierigheid bevredigen en een goede daad verrichten: iets kopen tijdens de bazaar die werd gehouden in Ons Huis. Op de foto de drukte bij één van de stands. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 15 november LEIDEN - De Leidse schouwburgdirecteur mag buiten de dagelijkse routinezaken om geen vra gen van de pers beantwoorden. Hem blijkt al geruime tijd het zwijgen te zijn opgelegd door de schouwburgcommissie. Dit verbazingwek kende verbod om in het openbaar mededelin gen over de schouwburg te doen kwam tot ui ting, toen wij Hans van Dam gisteren een reeks op schrift gestelde vragen over de restauratie van het theater aan de Oude Vest en het te vol gen artistieke beleid na de heropening van dit gebouw voorlegden. De schouwburgdirecteur heeft de antwoor den op deze vragen buiten onze aanwezigheid ingesproken op een band, maar hij kreeg van de secretaris van de schouwburgcommissie, de heer J.M. Spaans, geen toestemming om ze ons te doen toekomen. Vorig jaar augustus al, zo is bij navraag gebleken, heeft de schouw burgcommissie met betrekking tot de schouw burgdirectie een instructie vastgelegd. Artikel achttien van deze instructie zegt, dat de schouwburgdirecteur bij routineaangelegenhe den zelfstandig de contacten met de persmedia onderhoudt, maar dat in buitengewone gevallen vooroverleg met de voorzitter, secretaris of pen ningmeester van de schouwburgcommissie is vereist. De schouwburgcommissie is in 1969 bij de overneming van de schouwburg door de ge meenteraad ingesteld. De commissie heeft tot taak het beheren van de schouwburg en het or ganiseren van voorstellingen. Formeel berust het artistieke beleid bij de commissie maar in de praktijk wordt dat door de schouwburgdirec teur ingevuld. Informatie elders heeft geleerd, dat de meeste schouwburgen in ons land gemiddeld twintig man vast personeel in dienst hebben. De Leidse schouwburg moet het straks met zes mensen zien te klaren. In de commissie die Hans van Dam als het ware onder curatele heeft gesteld, hebben zit ting Bob Hageman (voorzitter), J.M. Spaans (se cretaris), mr. H. Weiland (penningmeester), Jan Bakker, Coby Bordewijk en wethouder Bert Oos terman. Nieuwsgierigheid is de belangrijkste drijfveer voor de lenschap. De rubriek In Onderzoek doet een willekeurige ipuit de vele onderwerpen waar Leidse onderzoekers zich d hebben verdiept. Vandaag: historica Els Jacobs en de onbekende kanten van de VOC. pe Verenigde Oost-Indi- Compagnie twee eeuwen marktleider was in de lel tussen Europa en Azië, iedere Nederlander. Veel Ier bekend is dat de VOC en Azië een handelsnet- opbouwde dat nog lucra- nvas dan de overzeese lel. Els Jacobs doet sinds onderzoek naar de com- déle activiteiten binnen door de VOC en dat resul- le onlangs in het proef- ft Koopman in Azië, dat neen luxe handelseditie is dienen. In het proefschrift en verschillende VOC-cli- omvergeworpen. OCwerd groot door Azia- tproducten in Europa op arkt te brengen. Vooral hillende specerijen, maar koffie en textiel uit Azië n populaire importpro- en in de Republiek der nigde Nederlanden. Maar ndememing had moeite Üegoederen te bekostigen: ipese producten waren in met gewild als ruilmiddel, tdoor ieder VOC-schip bakken vol kostbaar edel- 'al op reis moest om de ge le producten te kunnen n. De enorme hoeveelhe- alver die nodig waren, 'en voor een negatieve lelsbalans. om koos de VOC al snel een alternatieve koers, rlandse kooplieden *den diverse Aziatische lelscontacten op, waarmee tn omslachtige maar inge- ie manier grotere winsten en worden gemaakt. Zo lenmet het Nederlandse bijvoorbeeld grote hoe eden ruwe zijde gekocht "na. waarna dat materiaal >an weer werd geruild te lend en koper. Daarmee 'en de Nederlanders ver- katoenen stoffen in In- weer populair was in donesische archipel en mee dan ook grote hoe eden specerijen konden en veriaegen. Deze koers lucratief: door verschil- taiatische goederen "top binnen te halen en ^°lgens elders in Azië 0rse winst te verkopen, ende in Europa populaire e'en voor veel minder letaal ingekocht dan eer- tot geval was. De ■'^nsten stegen door de le) binnen Azië dan ook fors. Els Jacobs beschrijft in Koopman in Azië onder meer hoe dit enorme Nederlandse handelsnetwerk, dat zich uit strekte van Jemen tot Japan, tot volle bloei kwam en hoe het 150 jaar standhield. Volgens Jacobs was het respect voor de Aziatische handels partners een belangrijke sleutel tot dit succes. „De kooplieden van de VOC behandelden de Aziaten als gelijkwaardige han delspartners", zegt zij. „In de zeventiende eeuw heeft de VOC inderdaad met veel wa pengekletter een positie ver overd in het bestaande Aziati sche handelssysteem, maar in de 'lange' achttiende eeuw, waarin de VOC leunde op het Aziatische handelsnetwerk, was grootschalig geweld tussen Nederlanders en Aziaten zel den aan de orde." De succes volle handel in Azië was juist gebaat bij goede relaties met de inheemse bevolking, aldus Jacobs. „Alleen door samen werking met inheemse part ners kon de handel op lange termijn succesvol blijven: daar door hadden ook de Aziaten zelf profijt van de handel en waren zij bereid om producten af te staan tegen lage prijzen. De Nederlanders hadden die medewerking ook wel met ge weld kunnen afdwingen, maar dat zou kostbaarder zijn ge weest en bovendien op de lan ge termijn voor grote tegen werking hebben gezorgd." Deze visie van Jacobs is in strijd met de gangbare opvat tingen, volgens welke de VOC in Azië een verwoestende rol speelde en zij inheemse han delaren op gewelddadige wijze verdrukte. „Dat beeld geldt slechts voor de zeventiende eeuw", stelt Jacobs. „Daarin moest een positie worden ver overd. Maar daarna waren de Nederlanders afhankelijk van medewerking van de Aziati sche bevolking. De inheemse bewoners waren in de acht tiende eeuw niet zozeer slacht offers van de VOC, maar han delspartners. Van die relatie profiteerden de Aziaten zelf even goed als de Nederlan ders." Van de VOC-kooplieden die in de achttiende eeuw in Azië werkten, bestaat het beeld van onhandige en gewelddadige handelslui, die in den vreemde op te grote voet leefden en zorgden voor de ondergang leiden ONNO HAVERMANS Alexander Witte komt hospite- ren. Een kamer in het roem ruchte Höpital Wallon lijkt hem wel cool. Maar zo eenvoudig gaat dat niet. Al kampt het grootste studentenhuis van Lei den met chronische leegstand, dat wil nog niet zeggen dat de bewoners uit armoede elke lullo zomaar instemmen. Ze zien in Witte met zijn mooi krulletjes meer een boy voor Rap 7, het softere studenten huis aan de overkant van het Rapenburg. Het is trouwens de vraag of Witte wel echt tot de elitaire club der Walloniërs wil toetre den. Zijn bezoek aan het huis vormt de rode draad in de ra diodocumentaire Einde van een tijdperk? van Caroline Dijk, die de NPS morgenmiddag uit zendt op Radio 5. Witte heeft in elk geval wel het juiste stemge luid: geaffecteerd en al behoor lijk schor geschreeuwd tijdens de kenningsmakingstijd van Minerva. Als Ed Nijpels in zijn jonge jaren. Een van de charmes van de documentaire is dat vrijwel ie dereen zo praat. De huidige be woners, maar ook de oude he ren van Stichting Wallon, sinds elf jaar eigenaar van het huis. Alleen schoonmaakster Truus spreekt onvervalst Leids wan neer ze de luie 'sjaarzen' (eer stejaars, die de meeste huis houdelijke klusjes moeten ver richten) opdraagt thee en koffie te zetten, want 'dan doen we straks een bakkie'. Het lijkt nog altijd een vrolij ke boel in de koffiekamer (het kloppend hart van het huis) en op de binnenplaats met zwem bad, waar de heren studenten hun feesten plegen te houden. Maar schijn bedriegt. Höpital Wallon loopt langzaam leeg. Van de vijftig heeren die in 1945 het voormalige ziekenhuis be trokken, is het aantal bewoners teruggelopen naar 32. Eenen- twintigste-eeuwse studenten kiezen liever voor een kleiner, intiemer huis. Bovendien heb ben tempobeurs en studiepun tensysteem het verenigingsle ven onder druk gezet. De stu denten hebben domweg geen tijd meer. De oud-bewoners die in 1989 de helpende hand toestaken door een stichting te vormen die het huis kocht en beheert, maken zich zorgen om de toe komst. „Die jongens moeten niet alleen op een kamertje zit ten. Juist op die leeftijd moet je ergens bijhoren." Voor de mi crofoon halen ze herinneringen op aan betere tijden, toen ze sa men hockeyden en Wallon te boek stond als 'een groot huis vol wilde mannen'. Een oud studente die hier een vriendje had, bekent dat haar vriendin nen haar met afschuw en ont zag bekeken: 'menig meisje liep liever een straatje om'. Eenmaal binnen viel het alle maal best mee, maar de 'jon gens' hielden de mythe graag in stand. Nog steeds, zo blijkt als Witte in een kamertje moet wachten of de bewoners hem wel zullen 'instemmen'. De deur gaat dicht, want hij hoeft niet te horen wat ze over hem zeggen en of die wilde verhalen wel kloppen. ,,Als je hier niet gaat wonen, hoef je niet te we ten welke verhalen waar zijn." Einde van een tijdperk?, don derdag 16 november, 13.00- 13.45, Radio 5. De uitdrukking 'de natuur is in de war' zegt meer over de optiek van de waarnemer dan over de natuur. Stelling 11 bij het proefschrift Volgendenuijs. Een theologische studie over 'navolging' als ec- clesiologiscli motief, waarop dominee T.G. van der Linden uit Rijnsaterwoude morgen promo veert. „Met onze technische middelen denken we dat we alles in de hand hebben, maar als het twee dagen te lang regent of wanneer de zon even niet schijnt hoor je dat 'de natuur in de war' is. Dat zegt meer over wat wij met onze ratio van de natuur hebben gemaakt, dan over de natuur zelf. De hoogmoed van de westerse geest. Wij zijn zelf natuurlijk ook een deel van de natuur. Je denkt dat je het allemaal kunt voorzien en meestal kloppen de weersvoorpellingen ook, maar als het dan een keer spookt, moet je je beeldvorming toch bijstellen. Need, met mijn proefschrift heeft deze stelling niks te maken. Ik volg de Leidse methode: vier stellingen over het boek, vier verwant aan het onderwerp en de laatste drie zijn vrij. Mijn proefschrift gaat over het begrip navolging, in de evangelische betekenis. Navolging is iets persoonlijks, maar mijn vraagstelling is of dat ook een kerkelijk richtinggevend begrip is. Ik houd vol dat dat zo is, daar kunnen de oppo nenten morgen mooi tegenin gaan." leiden Kinderfond sen LUMC kreeg gis teren een bronzen beeld in de vorm van een kogelrond vogel tje aangeboden van softwarebedrijf Sy mantec dat nu tien jaar in Leiden zit. Links staat Gerard de Bruijne te kijken hoe Robert Holl van kin derfondsen LUMC en Guiseppe Verrini van Symantec het beeld aaien. Daar is het ook voor bedoeld, de sokkel is precies op 'kinderbedhoogte' gemaakt, zodat pas serende kinderen in het ziekenhuis ook even kunnen aaien. Van het vogeltje zijn ook driehonderd klei nere 'jaszak-exem plaren' gemaakt die worden verkocht. De opbrengst daarvan is voor Kinderfondsen LUMC. FOTO HENK BOUWMAN Afdeling Burgerzaken maandagochtend gesloten Vanaf 20 november a.s. is de afdeling Burgerzaken maandag ochtend tot 12.30 uur gesloten met uitzondering van de informatie balie en de Burgerlijke Stand voor het doen van aangifte van geboorte en overlijden. Voor algemene vragen over de afdeling Burgerzaken kunt u bellen met de servicelijn Burgerzaken, tel.: 516 54 44 Bestuursdienst Leiden den was, schaadde lang niet al tijd de handel van de Compag nie." De personeelskosten van de VOC stegen in de achttiende eeuw fors. „Die stijging is op vallend", geeft Jacobs toe. „Maar vergeet niet dat de VOC in die periode ook enorm groeide. Het bedrijf nam in vo lume toe en daardoor stegen de personeelskosten." Net als een andere Leidse his toricus, Piet Emmer, die vorig jaar opzien baarde met zijn uit latingen over de actieve rol van Afrikanen in de Nederlandse slavenhandel, roept Jacobs met haar uitlatingen nogal wat re acties op. „Ik heb al menig maal moeten aanhoren dat mijn beeld niet klopt. De men sen die dat zeggen hebben meestal geen onderzoek ge daan, maar zij zijn nu eenmaal gewend aan het beeld dat de Aziaten slachtoffers waren van de VOC! Het is voor sommigen blijkbaar moeilijk om dat beeld aan te passen." Haar proefschrift is afgerond, maar Jacobs is nog niet klaar met de VOC. Zij coördineert de Nationale Jubileumexpositie VOC 1602-2002, een dubbel tentoonstelling in het Neder lands Scheepvaartmuseum in Amsterdam en het Maritiem Museum in Rotterdam, die over twee jaar te zien zal zijn. De nieuwe inzichten die Jacobs in haar boek Koopman in Azië toelicht, zullen ook hun in vloed hebben op de tentoon stelling. „We willen de bezoe kers straks onder meer kennis laten maken met het leven van de VOC-dienaren overzee", zegt zij. „Hun samenwerking met de inheemse bevolking, maar ook de concurrentie met andere Europesé handelaren komen daarin tot uitdrukking. Misschien kan ook dat leiden tot een nuancering van het beeld dat velen van de VOC- koopman in Azië hebben." van de VOC. Van Jacobs krijgen ze echter lof toegezwaaid. „Zij verdienen onze bewondering", zegt zij. „In gebieden die hun vreemd waren, moesten zij op eigen houtje belangrijke beslis singen nemen. Zij toonden res pect voor de inheemse bewo ners en gingen samenwer kingsverbanden met ze aan." De idee dat de VOC in de late achttiende eeuw is 'Vergaan Onder Corruptie', zoals het in sommige geschiedenisboekjes heet, verwerpt Jacobs. „Ik heb daar geen aanwijzingen voor gevonden. Privéhandel van de dienaren, die officieel verbo- FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15