Geloof Samenleving Vietnamese monnik mag weer uitdelen Spirituele jongerenreis j, door woestijn Tunesië Kinderen van één Vader WOENSDAG 15 NOVEMBER 2000 VANDAAG ^Vandaag 330 jaar geleden, op 15 november 1670, stierf de Tsjechische theoloog, filosoof en op voedkundige lohan Amos Comenius (geb. 1592). Hij \vas bisschop bij het godsdienstige genoot schap de 'Boheemse Broeders' uit Tsjechië, waarvan de le den een 'bergrede christendom' nastreefden. Ze zijn te be schouwen als erfgenamen van de ketterse Hussieten en als voorlopers van de reformatie. Nadat de Broeders in de vijf tiende eeuw in Tsjechië vrijwel waren uitgeroeid, leefden zij onder leiding van Comenius nog enige tijd in Polen voort. Comenius stierf in Naarden, waar zich nu nog het Co- meniusmuseum bevind. De rooms-katholieke heiligenkalender wijst 15 november aan als feestdag voor de middeleeuwse kerkleraar Albertus Magnus (1200-1280). Thomas van Aquino was zijn belang rijkste leerling. Zang-ontmoetingsavond Maranatha katwijk In het Maranathacentrum aan de Poolster in de Kat- wijkse wijk Rijnsoever wordt vanavond een zang- en ontmoe tingsavond gehouden. De Contactcommissie voor evangelisatie van de hervormde wijkgemeente Rehoboth organiseert de bij eenkomst rond het thema 'Ie staat niet alleen in het leven'. Wie van zang houdt, en ook wie gewoon wil inhaken op thema's rond godsdienst en kerk is vanaf kwart voor acht bij de koffie of thee welkom. Gitaar- en zangcombo Passepartout en organist Johan Haasnoot verlenen medewerking verzorgen het muzikale deel van de bijeenkomst. Galerie met religieuze kunst uit Tibet peking Een winkelier houdt de wacht bij een collectie Tibe taanse religieuze schilderijen. Zijn galerie is aangebouwd tegen een grote Tibetaanse tempel aan in China's hoofdstad Peking. De religieuze taferelen op de schilderijen zijn boeddhistisch van aard, de hoofdstroming in Tibet. De leringen van prins Siddhar- ta Gautama (560-480 v.Chr), die later door meditatie 'verlicht' werd en Boeddha werd genoemd, gaan kortweg over de wegen van zelfdiscipline die een mens moet gaan om deel te krijgen aan 'het universele heil'. De traditie heeft net als bij andere godsdiensten veel religieuze kunst opgeleverd. De schilderijen op de foto gaan voor gemiddeld 150 gulden van de hand. Lezing over geloven in Rusland oegstgeest In het Gemeentecentrum in Oegstgeest wordt mor genmiddag een lezing gehouden over aspecten van geloof in Rusland. Spreekster is M. Jongeling. Ze vertelt over de opbloei van het christelijk geloof in het Lateigebied, de opkomst van kleine reformatorische gemeenten in Oekraïne met steun van onder andere Nederlandse gereformeerden en over het werk van de internationale studentenunie in Rusland, met name van een Nederlands team in Novosibirsk. De lezing, georganiseerd door de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden Leiden/Oegst geest en de Nederlandse Protestanten Bond is van 15.00 tot 17.00 uur. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Poortvliet. N.P.J. Kleiberg te Veenendaal, te Wie- ringerwerf/Kreileroord mw. N.J.Kother-Middelhoek te Kou- dekerke; te Wezep (wijkgem 3), W. Westland te Sliedrecht. Aangenomen: naar Brommen (SoW), J. Ek te Makkum. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Gorredijk in Ont- moetingskerk (parttime), A. van Nierop, die dit beroep heeeft aangenomen, te Uelsen (Did) D. Bouws, pred. Evangelische Kir- che te Neuenkirchen (Did). GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Bedankt: voor Berkel en Roden rijs H.J. Room te Harderwijk, voor Wildervank/Veendam icm Zuidla ren: A.G. Boogaard te Schiedam. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt: voor Zwaagwesteinde en Opperdoes, W.N. Middelkoop te Rijnsburg. Beroepen: te Nieuwe Pekela kand. J.L. de Jong te Barneveld. HANOI Rtr-ANP De boeddhistische monnik Thich Quang Do in Vietnam heeft ongehinderd hulpgoe deren kunnen uitdelen aan slachtoffers van de recente overstromingen in het land. De communistische autoriteiten hadden hem dat vorige maand nog verboden. Do en enkele van zijn collega's werden toen gearresteerd op het moment dat ze hulpmiddelen probeerden te verspreiden in een ondergelopen dorpje in het zuiden van Vietnam. De regering eist dat alle hulp verlening verloopt via drie staatsorganisa ties. Particuliere hulp, zoals van Do, is ver boden. Dat de monnik nu toch hulpgoederen mag verspreiden, heeft volgens het in Parijs gevestigde Internationaal Boeddhistisch Informatiebureau vooral te maken met het bezoek dat de Amerikaanse president Clin ton later deze week aan Vietnam brengt. Do is de tweede man van de verboden Ver enigde Boeddhistische Kerk van Vietnam (VB KV). De 73-jarige dissidente monnik staat be kend om zijn verzet tegen het communisti sche bewind. Hij leefde van 1982 tot 1992 in ballingschap in Noord-Vietnam, omdat hij had geweigerd de officiële boeddhisti sche kerk te erkennen. Do werd in 1995 tot vijf jaar gevangenis straf veroordeeld. Hij was schuldig bevon den aan 'het saboteren van de politiek van religieuze solidariteit' en andere overtre dingen. Die kwamen erop neer dat hij in 1994 had geprobeerd hulppakketten naar de slachtoffers van de overstroming te zen den. Do kreeg in september 1998 amnestie. Hij had toen 3,5 jaar van de straf uitgeze ten. De VBKV, tot 1975 de officiële vertegen woordiger van het boeddhisme in het toen malige Zuid-Vietnam, zet zich af tegen de erkende boeddhistische kerk. Deze is in 1981 gevormd en valt onder de communis tische massa-organisatie Vaderlandsfront. Ongeveer zeventig procent van de Vietna- mezen is boeddhist. De leider van de VBKV, Thich Huyen Quang, zit sinds 1981 gevangen zonder dat er een proces tegen hem is gevoerd. Een voettocht van een week door de woestijn (vijf tot zes uur lopen per dag) onder lei ding van ervaren gidsen met pakkamelen die de bagage dragen. Momenten van stilte en bezinning, ontmoetingen met missionarissen en be zoeken bij moslims thuis. Jongeren vanaf 20 jaar, die van een uitdaging houden en zich thuis voelen in een in ternationaal gezelschap, kunnen zich opgeven voor deze ontdekkingstocht, van 27 december tot 7 jaj-T, ri aanstaande wordt get rf den. Deze reis naar Tunesië met name door de Tuit sche Sahara wordt georg; seerd door de Missionaris |\i van Afrika. Aan deze reisi men jongeren deel uit v h schillende landen. Voorn [h informatie kan contact» den opgenomen met Helwegen, Gestelseweg 5296 KP in Esch. Bell ook: tel. 0411-601213. Ganzenbord SoW op Lutherse leest geschoeid den haag wim schrijver Binnen de kleine Evangelisch- Lutherse Kerk bestaan nogal wat frustraties over het Samen op Weg-gedoe van hun grote hervormde en gereformeerde partners. Lutheranen kunnen zich nu speels afreageren met een SoW-ganzenbord. Zwanenspel heet het 'spel bord' dat in het midden van het jongste nummer van ELK, het officiële orgaan van de Evange- lisch-Lutherse Kerk, is afge drukt. Voor de zwaan is geko zen, omdat het dier een oud lu thers symbool is. Het doel van het spel is na tuurlijk net als bij het originele ganzenbord de eindstreep te bereiken. Dan mag de speler zichzelf belonen; een paar da gen in een lutherse bungalow, een fusie met de grote her vormden en gereformeerden, of 'een zwanenzang'. Ook dit spel kent vakjes met speciale instructies. Wie bij voorbeeld op 31 komt, krijgt te horen: ,,U wilt uw relatie laten sioneel nest. Terug naar 26 voor een pastoraal gesprek.'' Op vakje 32 komen, is ook al geen onverdeeld genoegen: ,,Er is het zoveelste beleidsplan ver schenen binnen het landelijk SoW-dienstenceptrum. U moet drie beurten wachten om het te bestuderen en de manage- menttaal te begrijpen." Aangenamer is het te belan den op vakje 24. „Een typisch luthers dineetje op kosten van de vele fondsen, die lekker niet overgaan naar Samen op Weg. U mag drie plaatsen vooruit." Kijk, dat geeft een lutheraan weer wat SoW-moed. Vakje 34 stelt de slopende vergaderingen van de gezamen lijke SoW-synode aan de kaak: „U loopt gillend weg van een triosynode, waar weer vijftig mensen hetzelfde zeggen." Merkwaardig genoeg - maar dat zal een omissie zijn - staat daar niets over beurten overslaan. En zo krijgt de onfortuinlijke speler tijdens het spel verder de instructie om tijd te nemen ten einde kennis te maken met de rechterflank van de Hervormde Kerk, eindelijk eens de eigen Augsburgse Confessie te lezen of een cursus te volgen over lu therse identiteit. f Vorig weekend hebben we mijn babynichtje kaalgeschoren. Haar haren hebben we in deeg gedaan. We gingen de Koran voor haar le zen en doea doen, bidden. Daarna werd ze in bed gezet en gingen wij feesten. Een paar dagen later is haar haar met het deeg in zee gegooid. Zo krijgt ze allemaal ze- 1 gens. Op elke schouder komt een engel. De linker fluistert alleen maar slechte dingen in je oor en die ga je dan doen. De rechter fluistert goede dingen, die ga je ook doen. Maar het fluisteren hoor je niet echt. Ik heb wel vaak slechte dingen gedaan, zoals fikkie steken. ïk heb ook wel eens ëen huis aangestoken. Toen was ik 6. Maar papa werd niet boos want ik kon er niks aan doen. Ik liep met een kaars tegen een stapel kleren en die vloog in de fik. Ik heb ook een Bijbelboek, van mijn moeder. Daarin staan al le slechte en goede dingen. Het mooiste verhaal heet 'Het einde Anthony Moennoe (9 jaar) uit Haarlem vertelt over zijn geloof van het kwaad'. Dan ontploft de wereld God gaat kijken wat je allemaal hebt Je moet eerst over een haardje lopen. Als je slecht was, gooien de engelen je in het vuur, als je goed was tillen ze je op en brengen ze je naar de overkant. Daar is het paradijs. Je hebt er allemaal bloemen en je mag zoveel appels eten als je wilt. Een jongen en meisje die Adam en Eva heetten, mochten een mooie rooie appel niet. Hun appel was van de duivel. Weet je, ik heb een ketting uit Suri name die over God gaat. Hoe precies, dat weet ik niet. O ja, en ik heb een tazbie. Dat is ook een ketting. Als je gaat slapen doe je hem om en dan tel je alle kralen. Bij elke kraal zeg je: Bismillah Heer Rachmani Rahim. Daarna komt een ander spreukje. Op het laatst geef je een kusje op het veertje en zeg je: Be- scherm me God. Als je in bed ligt en je kijkt omhoog dan droom je van de duivel. Maar als je op je zij ligt niet." Emigrantenki J Rusland lonk d naar zusterke MOSKOU ANP De raad van bisschoppj de Russisch-Orthodoxe! iw het Buitenland heeft zich officiële verklaring ong positief uitgelaten over ti Moskou gevestigde zin Daarmee hebben de bis pen van de emigrantenl an weg vrijgemaakt voor si ne toenadering tussen de met elkaar in onmin kerken. De in New York ge russisch-orthodoxe ec m tenkerk prijst in de veii rhi openlijk het Moskouse chaat voor het zaligen van de door de commt K vermoorde tsaar Nicolaa 111 zijn familie. Ze had hierq w ren aangedrongen nadai i al in 1982 hiertoe was (fel gaan. Ook toont de emi^ zich enthousiast over d« we sociale leer van het chaat van Moskou. Defa' duidelijke grenzen aan kelijke loyaliteit jegens reldlijke autoriteiten, h de Russisch-Orthodt voor het eerst officieel op te roepen tot burgc gehoorzaamheid india staat haar burgers dwi daden die tegen hun gé gaan. Vooral op dit puir den de twee kerken in he den lijnrecht tegenovere Het was de loyaliteit ring van het Moskouse j chaat aan de communi autoriteiten in 1927 zorgde dat de wegen i \j, twee kerken zich dl en scheidden. De twee zus ken zochten na de val communisme weer vooif contact, maar er bleven i veel geschilpunten h voor een echte toenaderi Zo heeft het Moskous archaat lang geprobeerd zittingen van de Russis e_ thodoxe Kerk in het Buil in beslag te nemen om meent dat het de oorspn E' ke eigenaar ervan is. D grantenkerk op haar b oordeelde de poging Moskou relaties aan tei met andere dan orthodj|f_ ken. Het Moskouse vindt de verklaring een al doorbraak en verwacht i zal leiden tot een beta houding tussen beide keil iatr.: !,e' a WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: In het zuidoosten bewolkt en af en toe wat regen, mogelijk ook (natte) sneeuw. Elders op de meeste plaat sen droog en nu en dan opklaringen. Op veel plaatsen maxima iets boven nul, langs de zuidkust middagtempe- ratuur rond 7 graden. Zweder.: Opklaringen, ook wolkenvelden en donderdag in het zuiden kans op een bui, mogelijk met winterse neerslag. Plaatselijk mist. Middagtemperatuur in het noorden dalend tot onder nul, in het zuiden maxima rond 5 graden. Finland: Wolkenvelden, ook hier en daar op klaringen en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur dalend naar -2 graden in het noorden en +4 graden langs de zuidkust. Denemarken: Wisselend bev/olkt en een enkele bui, mogelijk met hagel. Middagtem peratuur rond 6 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Woensdag in het oosten droog en ge regeld zon, eerst ook kans op mist. In het westen wind en regen. Donder dag overal veel wind, verder in het oosten regen, in het westen buien, mogelijk met hagel. Maxima tussen 7 en 10 graden. België en Luxemburg: Woensdag eerst kans op mist, later enkele buien, mogelijk met hagel en onweer. Donderdag geregeld zon en tot de avond droog. Middagtempera tuur omstreeks 8 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Woensdag af en toe zon en enkele buien met kans op onweer en hagel. Donderdag in het noordoosten nog lange tijd droog, verder een aantrek kende wind en op veel plaatsen re gen. Middagtemperatuur omstreeks 9 graden. Zuid-Frankrijk: In het zuidoosten veel wind en perio den met regen, in de Alpen sneeuw grens rond 1100 meter. Elders af en toe zon en vooral langs de Atlanti sche kust enkele buien. Maxima tus sen 9 en 14 graden. Spanje: Woensdag langs de Costa's in het zuiden en oosten mogelijk veel regen. Elders wat zon en overwegend droog. Donderdag in het noordwesten buien en aan de Costa's veel zon. Lokaal veel wind. Maxima rond 12, aan de Costa's 15 tot 19 gaden. Portugal: Woensdag vrijwel overal droog en vooral in het zuiden veel zon. In de loop van donderdag in het noorden en midden enige regen. Maxima van een graad of 10 in het noordoosten tot 17 in de Algarve. Mallorca, Ibiza, Menorca: Veel regen en kans op onweer. In de loop van donderdag opklaringen. Veel wind. Woensdag maxima rond 14 graden, donderdag wat minder koud. Marokko: Westkust: wisselend bewolkt en woensdag in het noorden eerst nog kans op een bui. Maxima tussen 13 en 18 graden. Tunesië: Woensdag zonnige perioden en droog. In de loop van donderdag meer bewolking en kans op een re gen- of onweersbui. Tamelijk veel wind. Warm met maxima tussen 24 en 28 graden, in de loop van donder dag vooral in het noorden afkoeling. Madeira: Geregeld zon en woensdagochtend in de bergen nog kans op een buitje. Middagtemperatuur rond 19 graden. Canarische Eilanden: Aan de zuidkant van de eilanden zon nig, aan de noordzijde ook wolken maar vrijwel droog. Maxima tussen 19 en 23 graden. Duitsland: In het zuidoosten perioden met re gen. Elders nu en dan zon maar ook kans op een bui. In de nacht en och tend plaatselijk mist. Maxima rond 7 Weerrapporten 15/11,07.00 u Oostenrijk: Wisselvallig weer met vooral aan de zuidflank van het Alpenmassief pe rioden met regen en lokaal veel neer slag. Maxima rond 7 graden, maar in het noordoosten woensdag nog circa 13. Zwitserland: Bewolkt en flink wat regen. Sneeuw grens varirend tussen 1100 en 1600 meter. Maxima in de dalen tussen 4 en 9 graden. Italië: In het noorden van tijd tot tijd veel regen. Elders droog en geregeld zon, maar in de loop van donderdag vanuit het noorden toenemende kans op re gen, mogelijk ook onweer. Lokaal veel wind. Maxima rond 21 graden, in het noorden 10. Corsica en Sardinië: Op Sardini woensdag eerst nog zon nige perioden. Verder veel bewolking en nu en dan regen of onweer. Veel wind. Middagtemperatuur ongeveer 19 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig, lokaal ook wolkenvelden. Droog. Maxima 18 grademn het noordoosten tot 22 in het zuiden. Malta: Droog en veel zon, maar ook een ste vige zuidoostenwind. Donderdag avond kans op een bui. Maxima rond 23 graden. Turkije en Cyprus: Veel zon bij maxima van een graad of 17 rond de Dardanellen tot rond 25 langs de Turkse zuidwestkust. DONDERDAG 16 NOVEMBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08.03 Zon onder 16.46 Maan op 21.11 Maan onderl2.52 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.26 18.41 5.59 18.14 Laag 01.56 14.20 1.37 «14.01 aatioi. weer wind »mp Amsterdam zwaar bew z3 7 mm 0.0 De Bilt half bew z3 9 3 0.0 Deelen z3 10 1 00 Eeide onbewolkt z2 8 3 00 Eindhoven licht bew z2 10 2 00 Den Helder regen z4 8 4 3.0 Rotterdam licht bew z3 7 4 0.0 Twente half bew. z2 9 2 0.0 Vlissingen zwaar bew z5 8 5 0.0 Maastricht licht bew. z2 9 4 0.0 Aberdeen zwaar bew. zw2 9 3 0.0 Athene licht bew no 2 21 12 0.0 Barcelona zwaar bew. n3 6 0.0 Berlijn zwaar bew. w2 10 8 0.0 Boedapest zwaar bew. ol ÏO 10 0.0 Bordeaux regenbui zw2 8 5 64 Brussel licht bew. z4 11 1.0 Cyprus onbewolkt nl 26 12 0.0 Dublin zwaar bew zw2 9 1 0.1 Frankfurt zwaar bew z2 8 7 17.0 Genève half bew ol 8 2 12.0 Helsinki zwaar bew. nw2 7 5 7.0 Innsbruck zwaar bew ver 1 15 6 0.0 Istanbul onbewolkt n2 18 9 0.0 Klagenfurt regen ver 1 17 9 18.0 Kopenhagen regen zw2 6 4 00 Las Palmas half bew n2 24 16 00 Lissabon onbewolkt n2 13 7 0.4 Locarno zo 2 9 6 41.0 Londen zl 9 -1 02 Luxemburg zwaar bew. zw2 4 5 2.0 Madrid licht bew. nl 10 1 1.5 Malaga zwaar bew w3 18 12 5.0 Mallorca zwaar bew o2 18 5 0.1 Malta licht bew zo 3 24 18 O'O Moskou zwaar bew. z2 3 1 0.0 München regen zwl 7 4 0.0 Nice half bew. nw 3 12 9 46.2 Oslo zwaar bew. zwl 7 5 4.0 Parijs zwaar bew z4 7 5 5.4 Praag zwaar bew zw3 8 5 0.0 Rome half bew zo 2 21 17 0.0 Split half bew o3 21 18 0.0 Stockholm zwaar tew w2 9 4 00 L O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) bewolkt ss onweer W warmtefront ragen sneeuw koufront ML opklaringen hagel lagedruk mist —p. windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in "100°- hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging Ma. t/m/vr.18 00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071 -5128 030 DIRECTIE B.M Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071-5323 508 Familieberichten: 023— 531733" 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 30W 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIE Maandag t/m vrijdag van 8.30 tt 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging vi het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,-b |e|s betaling. VERZENDING PER P0S1 Voor abonnementen die per post (bw !e worden verzonden geldt oen toesljjitf en aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETH Voor mensen die moeilijk lezen, s^: lea hebben of blind zijn (of een ander* leeshandicap hebben), is een same van het regionale nieuws uit hetL Dagblad op geluidscassette beschè informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuv,3 SIS K N H U Zurich half bew ws.0 Bangkok licht bew no 2 Buenos Aires onbewolkt w2 Casablanca regen w 2 Johannesburg zwaar bew. n 4 Los Angeles onbewolkt w3 13 3 0.0 19 10 0.0 7 1 00 32 24 0.0 15 10 0.0 18 12 2.0 23 10 0.0 14 7 00 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14