Jupitermaan Io waarschijnlijk één groot vulkanisch gebied In Natura Lastige buitenlanders W /Infor luxueuze lifestyle winterbeurs Tijd voor sterrenregen Dinosaurus in Italië Kaapse leeuw leeft Melkzuur halveert salmon Chocola verslavend Archeoloog beduvelt kli WOENSDAG 15 NOVEMBER 2000 REDACTIE RIEN POLDERMAN *0; .Als je in huis een beestje tegenkomt dat op een sprink haan lijkt, heb je waarschijnlijk met een huiskrekel van doen. Heeft het grote, donkere ogen. dan kun er zeker van zijn. Zo'n huiskrekel is, net als de sprinkhaan, best een leuk ding om te zien. Hij is ruim twee centimeter groot: een stevig baasje op dikke beentjes, waarmee hij een aar dig eind kan springen. Hij woont bij de mens in, omdat hij afkomstig is uit het Nabije Oosten, zodat hij buiten de deur geen schijn van kans heeft in ons barre klimaat. Hij zoekt dus een warme en geriefelijke schuilplaats waar hij zich overdag koest houdt om pas tegen de avond op pad te gaan om een hapje te eten. De honger is snel en gemak kelijk gestild: huiskrekels eten alles wat maar enigszins eetbaar is. Het vinden van een partner is echter veel minder eenvou dig... Vooral in het donker, wanneer de huiskrekel actief is. Daarom zet het mannetje het op een luid tsjirpen. Als er geen vrouwtje op afkomt blijft hij daar rustig de hele nacht mee bezig. Wie zo'n schreeuwlelijk in huis heeft, kan z'n lol wel op! Huiskrekels zijn echter tamelijk dun ge zaaid en dus komen veel mannetjes nooit in contact met een vrouwtje. Wie met zo'n vrijgezel zit opgescheept, doet er maar het beste aan om van diens muzikale prestaties te leren genieten. Opportunistisch, maar verstandig. De huiskrekel wordt niet alleen met de sprinkhaan, maar vooral ook met de kakkerlak verward. Niet geheel ten on rechte, aangezien beide diertjes donker van kleur zijn en bij de mens in huis rondscharrelen. De kakkerlak heeft echter geen sprinkhaanachtige poten, zodat hij meer op een kever lijkt. Hij springt dan ook niet, maar maakt zich bij gevaar razendsnel uit de voeten. Doen we een kastdeur open of stappen we de keuken binnen, dan schieten kak kerlakken zo vlug weg onder kasten en plinten dat we ons wild schrikken. Ze jagen ons de stuipen op het lijf met hun gehol! Tot overmaat van ramp stinken ze. Vanwege al deze nare en angstaanjagende eigenschappen is de kak kerlak een van de minst populaire dieren. Hij wordt nog veel meer verafschuwd dan muizen of spinnen. Men be schouwt hem als het allervieste beest. Niemand houdt van hem. Het is onaangenaam te beseffen dat er niet één, maar wel zeven soorten kakkerlakken in ons land voorkomen. Ge lukkig zijn vier ervan inheems, zodat ze gewoon in het bos en in het veld leven. Maar de overige zijn beslist uit heel ander hout gesneden. Ze komen uit verre landen en moe ten dus bij ons onderdak vinden. Ze kunnen flink groot zijn. Wel drie centimeter! De meest geduchte is de Ameri kaanse kakkerlak, die echter bijna aflleen in grote haven steden voorkomt. De bekendste is de bakkerstor die bijna overal voorkomt waar de verwarming aanstaat, maar een grote voorliefde heeft voor bakkerijen, keukens en opslagplaatsen van voedsel. Hij wordt ook wel Oosterse kakkerlak genoemd, omdat hij uit het Nabije Oosten afkomstig is. Dit beestje is donkerbruin tot blauwzwart en ziet er akelig uit. Het man netje heeft een stel miezerige vleugeltjes, waarmee vliegen niet best lukt. Het vrouwtje puilt uit van de eitjes, die, na op een warm en voor mensen onbereikbaar plekje te zijn gelegd, maanden kunnen blijven liggen, voordat de jon gen uitkomen. Deze doen kwiek hun intrek in onze we reld, zelfs nadat er zo kwistig met gif is tekeer gegaan dat hun ouders en grootouders het loodje hebben gelegd. Met andere woorden: aan overlast van kakkerlakken is bijzon der moeilijk een einde te maken. Het zijn meestal exotische gasten die een plaag vormen. Onderschat hun veelsoortigheid en aantallen niet! Ze zijn met zeer velen gekomen - als verstekelingen in schepen, vrachtauto's, vliegtuigen en goederentreinen - en ze we ten zich razendsnel te vermenigvuldigen in het ideale kli maat van onze huizen, waar bovendien hun tafeltje altijd gedekt is en natuurlijke vijanden geheel ontbreken. Een waar luilekkerland treffen ze bij ons aan en er is geen haar op hun hoofd dat eraan denkt de veiligheid, de warmte en de overvloed vaarwel te zeggen. Vele van deze asielzoekers zijn inmiddels welbekend en zelfs berucht. Zo heeft de uit Afrika afkomstige faraomier zich de laatste tijd zo enthousiast voortgeplant dat hele stadswijken ervan vergeven zijn. Deze piepkleine, gelige mier leeft in omvangrijke kolonies, waarin telkens een aantal koninginnen opgroeien, die er stuk voor stuk met een gedeelte van het volk vandoor gaan om zich een eind je verderop te vestigen. Zo veroveren deze mieren in hoog tempo de mensenwereld. Buiten kunnen ze niet overle ven, maar binnenshuis voelen ze zich prima. Deze mie rensoort wordt op de voet gevolgd door een ware storm loop van Argentijnse mieren. In de dierenwereld is het im migratieprobleem dus al even nijpend als in die van de THEO SCHILDKAMP V V II11(31 kunst interieur, antiek, mode,sieraden,culinair L3 wo, za, zo: 11.00-18.00 uur, do en vrij: 11.00-21.00 uur, ELIGiWf X cLIl RESIDENCE entreefl. 17,50,na 18.00uwII. 15,- classic /m Grote Kerk, Den Haag (hartje centrum) 15 t/m 19 november 2000 Vulkaangebied op lo, begin dit jaar gefotografeerd door de Galileo. Het zwarte vlak werd niet afgetast. Planeetwetenschappers van de NASA hebben uit foto's en meetgegevens van Jupitersonde Galileo vastgesteld dat één van de vier grote manen van Jupi ter, Io, grotendeels bestaat uit vulkanisch gebied. De lava op Io is zelfs nog een stuk heter dan die van aardse vulkanen. Galileo kwam al vijf jaar gele den bij de reuzenplaneet Jupi ter aan om daar niet alleen de planeet zelf van dichtbij te be kijken en af te tasten, maar ook zijn vier grote manen Io, Euro pa, Callisto en Ganymedes. En kele actieve vulkanen werden al gauw getraceerd, maar uit de veel betere beelden van de re cente passages die de Galileo naar de aarde zond, blijkt nu dat er veel meer kleinere vulka nen en vulkanische gebieden op Io moeten zijn. Daarnaast toonde een meetin strument van de sonde aan dat de lava uit één van de grotere vulkanen, Pele, met 1500 gra den ruim 300 graden heter is dan de lava op aarde. In een vulkanisch niet meer ac tief gebied zag de spectrometer van de Galileo een helder witte kratervloer, overdekt met een dikke laag bevroren zwaveldi- Schimmel tegen sprinkhanen In Nigeria is een biologisch middel gemaakt op basis van een schimmel, dat resoluut af rekent met treksprinkhanen. Het nieuwe middel is goedko per dan chemische insecticiden en werkt beter. De graanvelden in West-Afrika worden regelma tig geteisterd door onverwacht opduikende zwermen treks prinkhanen. Eens in de tien tot twintig jaar slaat de veelvraat meedogenloos toe. Geen groen sprietje blijft staan. Bij één van de laatste grote plagen, in 1986, werd de volledige oogst vernie tigd waar 200 miljoen mensen op waren aangewezen. De vraatzuchtige insecten wor den tot nu toe bestreden met dure chemische middelen. Groot nadeel is dat die tevens nuttige insecten doden. Onder zoekers van het Internationaal Instituut voor Tropische Land bouw (IITA) in Ibadan, Nigeria, hebben op basis van een schimmel, die een natuurlijke vijand is van het vraatinsect, een bio-insecticide gemaakt. Het nieuwe middel werkt alleen tegen de sprinkhaan, andere in secten blijven ongemoeid. De schimmelsporen boren gaatjes door de huid van de sprinkhaan. Vervolgens vernie tigen ze binnen enkele dagen het weefsel van binnenuit. Al leen een hol pantser blijft over. Maar de schimmel overleeft in het kadaver en vormt daar nieuwe sporen. Omdat treks prinkhanen hun dode soortge noten opeten zetten de sporen hun werk gewoon voort. Hier door is er maar weinig nodig van het biologisch middel. Een keer toedienen is voldoende. PETER DE JAEGER oxide. ,,Het bleek dat die laag zwaveldioxide zich ook bevond op de zich rond die vloer bevin dende bergwanden," zegt des gevraagd dr. Bill Smythe, geo loog en planeetdeskundige van het Amerikaanse Jet Propulsion Laboratory en lid van het Gali- leoteam. „Uit de metingen van de spec trometer volgde bijna onomsto telijk dat dat spul in vloeibare vorm omhoog moet zijn geko men. Omdat Io vrijwel geen at mosfeer heeft, zou het eigenlijk direct in de ruimte hebben moeten wegkoken. Dat het daar tóch op die berghellingen voor komt, is onverklaarbaar." De sonde toonde verder aan dat Io als geheel veel warmer is dan tot dusverre aangenomen. „We hebben de verklaring daar voor gekoppeld aan de ontdek king dat er veel meer kleinere vulkaangebieden zijn dan ge dacht," zegt Smythe. „Dat Io warmer is komt door de uitge stoten lava die op veel plaatsen aan het oppervlak komt en af koelt. De grotere warmteafgifte duidt er dus op dat actief vulka nisme op Io aan de orde van de dag is. Dat wijst er dan weer op dat die kleinere vulkanische ge bieden vrijwel overal op Io voorkomen." Uit metingen aan het zwaarte krachtveld van Io werd afgeleid, dat de maan een ongewoon grote metaalkern moet hebben, naar verhouding flink wat gro ter dan het geval is bij de aarde. „Metingen van de zwaarte kracht levert informatie op over de totale hoeveelheid massa," aldus Smythe. „Uitgaande van een bol helemaal van steen kwam men veel te veel massa tekort. Voor dat tekort moesten zwaardere elementen en ver bindingen dan waar rotsen uit bestaan verantwoordelijk zijn: metalen dus. Net als bij de aar de zou dus ook bij Io een mag netisch veld aanwezig moeten zijn, maar dat is tot dusverre nog niet aangetoond." De enige zinnige verklaring voor het intense vulkanisme op Io is het feit dat de maan op re latief korte afstand van Jupiter zijn rondjes draait. En de zwaartekracht van Jupiter is im mensEén omloop van Io rond lupiter duurt slechts iets meer dan 1,7 aardse dagen," zegt Smythe. „Hij bevindt zich nog dichter bij Jupiter dan de afstand aarde-maan. Voeg Astronomen verwachten weer een sterrenregen, in de nanacht van 17 op 18 november. De aarde trekt dan door talrijke stofresten van een komeet. Als het meezit wordt dat zichtbaar in de vorm van 'vallende sterren'. Als het heel erg meezit kunnen dat er honderden of zelfs duizenden per uur zijn. En dan moet het ook nog onbewolkt zijn. Gedurende haar jaarlijkse baan rond de zon ontmoet onze aarde zwermen kleine deeltjes die ook banen rond de zon beschrijven. Sinds ander halve eeuw weet men dat het de afvalproducten zijn van kwistig met stof en gruis in ons zonne stelsel rondstrooiende kometen. Die deeltjes, vaak niet groter dan zandkorrels, komen met snelheden van tientallen kilometers per seconde in onze dampkring terecht. Door de luchtweer- stand verbranden ze daar in een flits. Zo'n flits staat in de volksmond bekend als 'vallende ster'. Maar het gaat om meteoren. daarbij dat het zwaartekracht veld van Jupiter bij Io tweeën half duizend maal sterker is dan dat van de aarde. Dat maakt dat lo s bol in de richting van Jupi ter uitgerekt wordt, ovaalvor mig is. Net als de vloedbulten van water die de maan op aarde veroorzaakt, maar bij Io is het dus één grote steenbuit." „Io wordt door de onmiddellij ke nabijheid van zijn enorme moederplaneet dus als het ware gekneed en dat gaat gepaard met enorme krachten op de steenmassa's waar Io's korst en mantel uit bestaan. Die krach ten genereren in het inwendige grote hoeveelheden energie en we denken dat een belangrijk deel van het vulkanisme daar door wordt veroorzaakt." Wie 's avonds laat bij helder weer naar het oosten kijkt, ziet daar een heldere 'ster' staan. Dat is de planeet Jupiter. Met een gewone verrekijker zijn de genoemde vier grootste manen al duidelijk te zien als kleine sterretjes vlak bij de planeet. Na een paar uur zie je dat één van die vier het duidelijkst is ver schoven. Dat is Io... BEN APELDOORN Bij sommige zwermen bevinden de meeste deel tjes zich in een deel van de baan van de moeder komeet als die dan nog bestaat. Sommige kome ten zijn namelijk allang uiteengevallen. Alleen de in hun oorspronkelijke banen achtergelaten stof deeltjes getuigen nog van hun bestaan. In het verleden heeft de novemberzwerm, die be kend staat als de Leoniden, enkele malen de nachtelijke hemel in vuur en vlam gezet en mil joenen mensen de stuipen op het lijf gejaagd, doordat er wel meer dan 100.000 vallende sterren per uur werden gezien. Vorig jaar was het boven Nederland bewolkt, maar waarnemers in Europa en het Midden-Oosten telden toen in de nacht van 17 november ongeveer 5.000 meteoren per BEN APELDOORN Italiaanse onderzoekers heb ben beenderen gevonden van een verrassend ontwikkelde dinosaurus uit de vroege Jur- aperiode, 200 miljoen jaar voor Christus. Het dier, ge vonden in de provincie Sal- trio, is één van de oudste vleeseters die tot nu toe is ontdekt, zeggen paleontolo gen van het museum voor natuurlijke geschiedenis in Milaan. De Saltriosaurus was circa acht meter lang met een lan ge nek, woog meer dan een ton en had vervaarlijke tan den van zeven centimeter. „Het is een belangrijke vondst. Lange tijd ging men ervan uit dat de vleesetende dinosauriërs tijdens het Jura slechts primitieve diersoorten waren", aldus een deslq ge- Het is de onderzoekers] het skelet van het beest construeren uit de meei honderd botstukjes. De triosaurus lijkt op de All rus, die in de Verenigde ten is opgegraven, maar miljoen jaar ouder. De vondst ondersteunt i gens de experts de theoi er in Italië al in de vroeg Jura-periode grote landi sa's waren gevormd. Am kon zo'n groot dier nieti gebied hebben geleefd,i nen zij. Waarschijlijk voi Italië toen al samen met huidige Zwitserland een eengesloten landstrook. Twee leeuwenwelpen in een dierentuin in Siberië zijn her kend als jonge Kaapse leeuwen. Van deze ondersoort, die oor spronkelijk in Zuid-Afrika leef de, werd verondersteld dat zij al sinds midden 19e eeuw was uitgestorven. De laatste Kaapse leeuw zou zijn afgeschoten in 1865. De Kaapse leeuw is groter en langer dan andere leeuwen en hebben op hun kop dikke, zwarte manen die soms wel tot het midden van de rug doorlo pen. Tevens hebben ze opval lende, zwarte stippen bij hun oren. Het is niet bekend dieren in Siberië terecht komen. Vermoed wordt nakomelingen zijn van die ooit zijn achtergelat een rondtrekkend circu ouders van de welpen l dit jaar twee worpen. Ti exemplaren hiervan \vc transport gezet naar de Afrikaanse dierentuin ii stad. Directeur John Sp fokken met de uit Zuidl verdwenen soort en zet in wildparken. PETER DE JAEGER Toevoeging van melkzuur aan het drinkwater van slachtkui- kens halveert de besmetting met salmonella van de jonge hanen. Zo blijkt uit een studie van het Amerikaanse ministerie van landbouw in Texas. Vooral de keelkrop en de slokdarm staan bloot aan bacteriële be smetting. aldus microbioloog Allen Byrd. Acht tot tien uur voor de slacht krijgen de dieren niets meer te eten. In de tus sentijd gaan de kuikens echter wel op zoek naar iets eetbaars en pikken alles op van de grond. Op die manier! veel bacteriën binnen, de slacht kunnen diew verspreid over de rest\ vlees. Door melkzuur toe tev aan het drinkwater kon procent minder salmoi recht in het maagdarm Het melkzuur verzuurt krop en de slokdarmw daardoor een minder g milieu vormen voor b groei. PETER DE JAEGER» Verslaving aan chocolade be rust op een bestanddeel dat ook in alcohol zit. Een Spaanse onderzoeker in Madrid heeft dat ontdekt. Hij vond in cacao en chocoladerepen een groep alkaloïden die bij chemici be kend staan als tetrahydro-beta- carbolines. „Deze chemische stoffen zijn in eerder onderzoek in verband gebracht met alco holisme", zegt Tomas Herraiz. Elke gram chocola bevat tot ze ven microgram van deze stof fen. Hoe meer cacao is ge bruikt, hoe meer van deze stof fen worden gevonden in een reep. Overigens komen standdelen ook voor in slavende voedingsmidi „De gevonden stoffen i dus alleen verslavendv 'chocoholici' in combi andere bestanddelen! la. zoals cafeïne en ma Ook speelt natuurlijk h mengaan met suiker, v smaakstoffen een roi", Herraiz. De neuroactie loïden worden in elk ge der onderzocht op hun op stemming en gedraj PETER DE JAEGER' Een Japanse archeoloog is op staande voet ontslagen, omdat hij 'belangrijke ontdekkingen' zelf in de grond stopte om ze er vervolgens met veel bombarie weer uit te halen. Dat meldt het Japanse persbureau Kyodo. De 50-jarige Shinichi Fujimura begroef onder meer stenen voorwerpen op bekende arche ologische vindplaatsen. Hij be weerde vervolgens dat de ob jecten die 'plots' opdoken 600.000 jaar oud waren en daarmee de oudste die ooit in Japan waren gevonden. In wer kelijkheid waren de va pen veel minder oud ei men ze uit nabij} plaatsen. Het Nationale Museun kio heeft ongeveer tut werpen in de vitriness door Fujimura zijn opj De directie laat r ze niet is bedrogen. Fu vaak, en naar nu blijkt rechte, geroemd doori ga's voor zijn 'goddelij van graven. "Hoezo personeelstekort in de Ik kom niet aan de bak!" Wil je herintreden in de verpleging en verzorging, maar lukt Of heb je een buitenlands diploma, maar kom je ni' Wil je meer werken, een (vervolg)opleiding doen, maa Geef het door aan de CFO meldlijn. Wij gaan met je reac richting politiek en werkgevers! Bel gratis de CFO meldlijn 0800 Maandag 13 t/m vrijdag 17 november vc CFO. CNV-bond v Cryptogram Horizontaal: 1. Houden van streepjes (6); 4. Ga eraan om gratie te krijgen! (5); 5. Het orgaan is getapt (4); 7. Wat een leegloper zoal uitvoert (5); 8. Dik boek om te slikken (3), 9 Met dit snoepje heeft u geen zinnetje in een luizenleventje (6); 10. Toon het meisje strafwerktuigen (6). Verticaal: 1. Domme pantoffeldieren (9); 2. Dier dat het bont maakt (5); 3. Het zit dus in zomergoed (4); 4. Trekgerei (7); 6. Royaal met vis (3); 8. Voegwoord (4). HET WEER do: Oplossing van dinsdag: rang-argon-Jargon poes-snoep-Opeens nero-oneer-Noemer gade-dagen-Gedaan deen-reden-Einder moed-demon-Nomade nors-snoer-Senior klas-spalk-Kapsel open-opeen-Opener trap-apart-Paraat Gevraagd woord: JONGENSKOP. Nog geen vorst In grote delen van de Verenigde Staten is het bijzonder koud geworden. In North Platte, Nebraska werd gisterochtend een minimumtemperatuur van -21,1 graden geregistreerd. De laagste temperatuur op het Noordelijk halfrond werd gisterochtend gemeten in het noordoosten van Siberië waar Ojmjakon -48,8 graden mat. In ons land wordt nog steeds gewacht op de eerste landelijke vorstdag. Gisteroch tend moest hier en daar weliswaar de krab ber er aan te pas komen om de autoruiten van ijs te ontdoen, maar op standaard waarnemingshoogte (1.50 meter) heeft het nog steeds niet gevroren. De laagste mini mumtemperatuur bedroeg gisternacht 1,6 graden in De Bilt, de afgelopen nacht meldde Deelen bij Arnhem 1,0 graden. De meest late datum dat ergens in het land vorst werd geregistreerd is 11 november 1954. Die datum wordt met mogelijk meer dan een week verlengd want de 'nachtelijke kou' gaat verdwijnen. De komende dagen nemen oceaandepressies namelijk het heft in handen. Vandaag veroorzaakte een storing in de bo venlucht buien (in de kustgebieden was het vanochtend al nat: Valkenburg 2 millime ter), morgen krijgen we te maken met een uitloper van een diepe depressie bij IJsland. Fronten van het systeem veroorzaken pe rioden met regen en langs de kust komt een krachtige tot harde zuidenwind te staan. De temperatuur loopt op tot 8 a 9 graden. Morgenavond nemen dei sen af en kan het ook gaan opklafl wind ruimt naar het zuidwesten e eveneens iets in kracht af. Op vrije den enkele buien verwacht. Ook tijdens het weekeinde is hetv lig weer met periodiek regen of bu een sterke zuidwestenwind. In hel ratuurverloop komt weinig verani Gisteren begon de dag met miste hangende bewolking. Later leekh te knappen maar uiteindelijk blev wolken in de meerderheid. De tel liep in Hoofddorp op tot 7,5, in Ni Vennep tot 7,2 graden.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10