Brussel wil veel meer koeien op BSE testen Boekarest kampt met 300.000 wilde honden Celstraffen voor Duitse neonazi's Zeer bloedige dag in Palestijns gebied ïcr voorziet groei tal asielzoekers Buitenland Wachten in Brunei Duitse minister wankelt na boete in fraudezaak Moordenaars peuter anoniem AO 14 NOVEMBER 2000 r hersenbloeding Soeharto Voormalig president Soeharto van Indonesië heeft gis- n zijn woning in Jakarta opnieuw een hersenbloeding ge- Dat hebben zijn advocaten meegedeeld. De 79-jarige to zou kunstmatig worden beademd. In juli kreeg Soe- iok een hersenbloeding. De gepensioneerde generaal erechtstaan wegens corruptie, zo besloot het Hoogge- ïof begin deze maand. Eerder was een zaak tegen Soe- ieseponeerd omdat hij te ziek zou zijn om terecht te ionalisten Bosnië liggen voor g. De nationalisten van alle drie de etnische groepen in leiden in de eerste officiële uitslagen van de verkiezingen relopen zaterdag. Dat heeft de Organisatie voor Veiligheid lenwerking in Europa (OVSE) bekendgemaakt na telling nderde van de stemmen. De kiezers konden stemmen et overkoepelende federale parlement en voor de parie nvan de twee deelstaten, de moslim-Kroatische Federa le Republika Srpska. In Republika Srpska leiden de natio- nvan de SDS. In de moslim-Kroatische Federatie staat de iche HDZ op voorsprong, gevolgd door de nationalisti- loslimpartij SDA. Voor het Federale parlement geldt ook :e drie op winst staan. De multi-etnische SDP, die eerder >p grote winst te staan, doet het voorlopig toch wat min- U verdwijnt stilletjes van toneel ie» Na een halve eeuw is de West-Europese Unie (WEU) n vrijwel in stilte opgeheven. De taken van de defensieor- ie zullen vanaf 2001 door de Europese Unie worden nomen. Vertegenwoordigers van de organisatie waren nin de Franse stad Marseille voor het laatst bijeen. Tien waren lid van de WEU: België, Duitsland, Frankrijk, nland, Groot-Brittannië, Italië, Luxemburg, Nederland, al en Spanje. De Europese Unie wil tegen 2003 een snelle ntiemacht van 60.000 man op de been hebben. ïesty vraagt stop op doodstraf VS \t> Amnesty International heeft de Amerikaanse presi- inton vandaag gevraagd een moratorium in te stellen op raf die onder federale wetgeving wordt opgelegd. De irechtenorganisatie probeert daarmee onder meer te men dat Juan Raul Garza op 12 december wordt geëxec- De federale rechtbank van Texas heeft hem veroor- ot de doodstraf wegens moord op drie drugsdealers. Vol- Amerikaanse wetgeving is dat een misdrijf waar de fe- 3verheid over gaat. Het zou de eerste keer zijn sinds 1963 land door toepassing van de federale wetgeving wordt jteerd. Op dit moment wachten in de VS ongeveer 3.600 e' veroordeelden en 21 mensen die onder de federale ing ter dood zijn veroordeeld op hun executie. :et misdaad Italië: 340 miljard De misdaad in Italië zet jaarlijks een bedrag om van on- 340 miljard gulden. Dit staat in een gisteren gepubli- apport van de Italiaanse organisatie voor detailhandel, mmercio. Dat bedrag komt overeen met 15 procent van iaanse bruto nationaal product. Eenvijfde van de mid- ïd in het land wordt gecontroleerd door de georgani- misdaad, aldus het rapport. Volgens Confcommercio overheid weliswaar veel gedaan om de georganiseerde dte bestrijden, maar ontbreekt het nog altijd aan vol- samenwerking tussen de diverse politiediensten. rmalig ETA-leider ontsnapt In Bayonne in Zuidwest-Frankrijk heeft gisteren de ver- ijke voormalige ETA-leider Alberto Lopez de la Calle, obutu, de benen genomen. La Calle, die Frankrijk zou uitgezet, wist met aan elkaar geknoopte lakens te ont- uit het hotel waar hij dag en nacht door zes agenten iwaakt. Het was nog niet duidelijk naar welk land La Cal- rorden uitgewezen. Het Europese Hof voor de Mensen- ihad bepaald dat hij niet mocht worden uitgeleverd aan dat om zijn uitlevering had verzocht. in zaak LaGrand-broers TON' De Verenigde Staten hebben gisteren toegegeven Duten zijn gemaakt in de zaak tegen de Duitse broers d. Dat gebeurde bij monde van een woordvoerder van ïisterie van buitenlandse zaken in Washington. Karl en LaGrand werden vorig jaar onder luid protest van Duits- de VS geëxecuteerd. Het tweetal werd in 1984 ter dood leeld voor moord. Duitsland werd pas in 1992 van de ar- op de hoogte gesteld. Volgens woordvoerder Philip zijn de broers tijdens hun arrestatie niet op de hoogte van de mogelijkheid van bijstand door de Duitse ambas- at is in strijd met de Conventie van Wenen. Reeker bena- ichter dat het verzuim geen invloed zou hebben gehad 'onnis. il klaagt over CNN Israël heeft zich bij de nieuwszender CNN beklaagd, uwsstation bericht volgens de Israëlische autoriteiten lig' over de problemen tussen Israël en de Palestijnen. een woordvoerder van de regering heeft het ministerie tenlandse zaken een paar weken geleden al geklaagd bij We geloven niet dat de berichtgeving voldoet aan de i van journalistiek", aldus de woordvoerder. Hij bena- atCNN juist erg belangrijkrijk is omdat veel mensen de bekijken. Volgens CNN zijn de beschuldigingen onge- ibevingen in Japan In Japan hebben zich vanochtend kort na elkaar vier ringen voorgedaan. De krachtigste, met een moment- ude van 5,9, trof het noordelijke hoofdeiland Hokkaido, tar het zuiden volgden daarop twee lichtere bevingen, ie zei dat er nog geen melding was gemaakt van gewon- chade. De eerste beving had haar epicentrum voor de de havenstad Kushiro, 900 kilometer ten noordoosten Geen reden tot feestje steeds meer asielzoe- 'en, tenzij de oorzaken Heten ter plekke wor- gepakt en miljoenen n hun eigen regio's gen. Dat staat in een verschenen boek van de vluchtelingenor- van de Verenigde Na- Franse regering verbiedt gemalen veevoer De Europese Commissie maakt zich sterk voor een dras tische uitbreiding van het aantal BSE-tests in de Europe se Unie. Als het aan Brussel ligt, wordt al het vee boven een bepaalde leeftijd onderzocht op de gekke-koeien- ziekte. De Commissie wil de consumenten, opgeschrikt door de BSE-problemen in Frankrijk, extra garantie bie den dat hun biefstukje veilig is. BRUSSEL-PARUS ANP-GPD De veterinaire experts uit de lidstaten willen graag meer tests. De landbouwministers moeten het nu eens zien te worden over de vraag vanaf welke leeftijd er tests komen. Een besluit wordt op zijn vroegst over twee weken ver wacht. Europees Commissaris Byrne (volksgezondheid) en zijn landbouwcollega Fischler komen pas met een formeel voorstel als ze zeker zijn van voldoende steun onder de lid staten. Eerder dit jaar schoten de EU-landen een soortgelijk voor stel af. Dat had ten dele te ma ken met de hoge kosten. Een BSE-test kost 30 euro (66 gul den). De extra tests werden ook gedwarsboomd doordat de lan den dwarslagen die geen 'eigen' gevallen van gekke-koeienziek- te hadden (en hebben). Dat zijn onder meer Duitsland, Italië en Spanje. Franse koeien mogen intus sen tot nader order geen gema len veevoer meer eten. De rege ring heeft een tijdelijk verbod ingesteld op het toedienen van dit voedsel, dat afkomstig is van dierlijke karkassen. Het Franse voedselbureau Afssa onder- zoëkt momenteel of er verband is tussen het eten van gemalen veevoer en het ontstaan van de gekke-koeienziekte. In dat ver band spreekt Parijs niet van een verbod, maar van een 'opschor- bandar seri begawan Drie vrouwen in traditionele kleding wachten in de Bruneise hoofdstad Bandar Seri Begawan op een watertaxi. In het nieti ge maar aan olie rijke Brunei, op de noordwestpunt van het eiland Borneo, wordt deze week een topbijeenkomst gehouden van de Asia-Pacific Economie Cooperation (APEC). Van de APEC zijn 21 landen rond de Stille Oceaan lid. foto »ap» eugene hoshiko berlun peter van nuusenburg correspondent Negen jeugdige neonazi's uit het Oost-Duitse Guben zijn gis teren in Cottbus veroordeeld omdat ze in februari vorig jaar een 28-jarige Algerijn de dood in hadden gejaagd. De straffen varieerden van drie jaar gevan genis voor de drie hoofddaders tot een jaar voorwaardelijk voor de meelopers. Twee verdachten kwamen er met een waarschu wing af. Het vonnis riep zowel in stemmende als afwijzende re acties op. Het liberale Bonds daglid Westerwelle noemde het 'moeilijk te accepteren'. De voorzitter van de Bondsdag, de sociaal-democraat Thierse, zei 'er mee te kunnen leven'. De advocaat van de familie van het slachtoffer overweegt hoger be roep aan te tekenen. Slechts een van de verdach ten had tijdens het zeventien maanden lange proces een be kentenis afgelegd. Niet een toonde berouw. Hun advocaten wordt verweten het proces door twijfelachtige trucs onnodig te hebben gerekt. De groep neo nazi's, tussen de 18 en 21 jaar oud, had in februari vorig jaar drie asielzoekers op een zater dagnacht door de stad gejaagd. Twee asielzoekers wisten te ontkomen. De derde, Omar ben Noui, werd zo in het nauw ge dreven dat hij een portiek in vluchtte en in paniek door een glazen deur sprong. Hij is ter plaatse doodgebloed. De zaak wekte in Duitsland grote consternatie. Het incident vestigde weer de aandacht op de vreemdelingenhaat en het extreemrechtse geweld in met name Oost-Duitsland. De ter reur beleefde afgelopen zomer een nieuwe climax met de dood van drie mensen (een Afrikaan en twee zweivers), een onbe kend aantal mishandelingen, aanslagen op synagogen en een asielcentrum en schending van joodse graven. De jonge neonazi's uit Guben gelden als onverbeterlijk. Een aantal was al eerder wegens ge weldpleging in aanraking ge weest met justitie. Ook na de dood van Omar ben Noui ble ven ze actief in de beweging. Zeker een van hen zou ook hebben meegedaan aan het re gelmatig verwoesten van een gedenktegel die voor Omar ben Noui in het plantsoen voor het portiek waarin hij stierf. Giste ren verschenen enkele van de verdachten met kaal geschoren hoofd in de rechtzaal om het vonnis aan te horen. ting'. De meeste Fransen wach ten dit onderzoek echter niet af en hebben zich massaal van het rundvlees afgewend. In Nederland zien de Alge mene Inspectiedienst en de Rijksdienst voor Vee en Vlees geen aanleiding voor nader on derzoek naar een onder ver dachte omstandigheden ge slachte koe uit het Drentse Nieuw-Buinen. Het dier is be gin vorig jaar geslacht in Win schoten. Vorige week dook het bericht op dat het beest mogelijk BSE- symptomen had. Beide rijksin stanties zeggen echter geen en kele aanwijzing te hebben dat de koe daadwerkelijk met BSE was besmet. p 4e msMm 1 In de Amerikaanse stad Chicago hielden agenten gisteravond mensen op een afstand die protesteerden tegen het beleid van de Israëlische premier Barak. Hij bezocht er een congres van vijfduizend joodse lei ders uit de hele wereld. foto afp scottolson JERUZALEM-CHICAGO AFP-Rtr-ANP Met acht doden op één dag was het gisteren een van de bloedig ste dagen sinds de Palestijnen op 28 september massaal tegen de Israëlische bezetting in ver zet kwamen. Gisteravond heeft Israël acht Palestijnse steden op de Westelijke Jordaanoever, waaronder Ramallah, Hebron, Bethlehem en Jericho, van de buitenwereld afgesloten om het geweld in te dammen. Palestijnen schoten gisteren in de bezette gebieden vier Isra eli's dood. Israëlische soldaten doodden drie Palestijnen. Daar naast overleed gisteren een Pa lestijn aan de verwondingen die hij in het weekeinde had opge lopen. Het dodental is daardoor gestegen tot 219. Voorts zijn er duizenden gewonden gevallen. Bijna alle slachtoffers zijn Pa lestijnen. De Israëlische premier Barak stelt dat de Palestijnen zich niet houden aan eerder in het Egyp tische Sharm el-Sheikh ge maakte afspraken over het be zweren van het geweld. Een woordvoerder van Barak zei voor de Israëlische televisie dat de premier wegens het voort durende geweld geen mogelijk heid ziet de vredesbesprekin gen te hervatten. Nadat hij in het weekeinde had gesproken met de Amerikaanse president Clinton, bezocht Barak gisteren in Chicago een congres van vijf duizend joodse leiders uit de hele wereld. De Fatah-beweging van de Palestijnse leider Arafat heeft opgeroepen de Israëli's morgen 'uit de bezette gebieden te zet ten'. Al-Fatah riep gisteren op 'alle in 1967 bezette gebieden te bevrijden' en de Israëli's te ver drijven uit de Westelijke Jor daanoever, de Gazastrook en Oost-Jeruzalem. BERLUN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT De stoel van de Duitse minister van verkeer, Reinhardt Klimmt, wankelt. Gisteren is hij wegens medeplichtigheid aan fraude tot een hoge geldboete veroor deeld. Klimmt moet 27.000 mark (ongeveer 30.000 gulden) beta len omdat hij een aantal jaren geleden 615.000 mark van een exploitant van privéklinieken heeft aangenomen. Dat geld stak hij in zijn hobby, de voet balclub FC Saarbrücken. Als te genprestatie zou de medische staf van de club de klinieken van ondernemer Hans-Joachim Doerfert 'adviseren'. Het contract was slechts schijn, aldus de rechtbank in Koblenz. Die advisering heeft nooit plaats gevonden. Doer fert, die momenteel wegens fraude terecht staat, heeft toe gegeven dat de dotiatie gewoon smeergeld was. De sociaal-de mocraat Klimmt was destijds behalve voorzitter van FC Saar brücken ook minister in de deelstaat Saarland. De grootste oppositiepartij, de CDU, eiste gisteren het aftre den van de minister van ver keer. Klimmt weigert dat echter en weet zich (nog) verzekerd van de steun van zijn partij, de SPD. Al heeft hij nu een straf blad, de minister heeft het geld niet in eigen zak gestoken, al dus een SPD-woordvoerder. Niettemin gaan waarnemers er van uit dat Klimmts dagen in Berlijn zijn geteld. Na het zwart-geldschandaal rond de CDU dat de geloofwaardigheid van de politiek zwaar heeft be schadigd, zou bondskanselier Schroder (SPD) er alles aange legen zijn het sociaal-democra tische blazoen zuiver te hou den. londen anp De twee Britse jongens die, toen ze tien jaar waren, in 1993 de twee jaar oude peuter James Bulger vermoordden, hebben het recht op een leven in de anonimiteit zodra ze zijn vrijge laten uit de jeugdinrichting. De advocaten van de twee hebben dat gisteren gezegd voor het hooggerechtshof. De raadslie den hopen op spoedige vrijla ting van de nu 18-jarige daders, die ondanks hun jeugd als vol wassenen zijn berecht en tot le venslang zijn veroordeeld. Vori ge maand bepaalde de hoogste Britse rechter dat de twee hun minimale straf hebben uitgeze ten, wat vervroegde vrijlating aanzienlijk dichterbij heeft ge bracht. Als ze. vrijkomen, krij gen ze een nieuwe identiteit om wraakacties te voorkomen. Het hof zal binnen enkele dagen uitspraak doen. BOEKAREST CEES VAN ZWEEDEN meenschap om vooroordelen, vervolging, armoede en andere conflicten te voorkomen. De Unhcr begon op 1 januari 1951 met 33 medewerkers en een budget van 750.000 gulden. De organisatie kreeg drie jaar de tijd om een miljoen vluchte lingen uit de Tweede Wereld oorlog te helpen, en zou daarna worden opgeheven. Nu telt de organisatie 5.000 medewerkers in 120 landen en zorgt, met een jaarbudget van ongeveer 2,5 miljard gulden, voor 22 miljoen vluchtelingen. Ogata draagt haar functie ko mende jaarwisseling over aan de Nederlandse oud-premier Lubbers. CORRESPONDENT Boekarest gaat door voor een veilige stad. Er zijn weinig rovers en rollers. Maar steeds min der mensen wagen zich 's avonds nog op straat. Want de Roemeense hoofdstadheeft een kwart miljoen verwilderde honden, meer dan enige andere stad ter wereld. Ze bijten elk jaar 50.000 mensen. Catalin Apostolescu werd opgeleid als specialist in infectieziekten. In 1991 begon hij zijn loop baan in het Colantina Hospitaal te Boekarest Tegenwoordig houdt hij zich nog maar met één bron van infectie bezig: hondenbeten. ,,In het begin kreeg ik af en toe iemand in mijn behan delkamer die door een hond was gebeten", her innert de arts zich. „Nu is het aantal slachtoffers al 50 per dag. En het worden er steeds meer." Op het terrein van het Colantina Hospitaal hou den zich tientallen honden op. „Het is een schande", zegt Apostolescu. „Ik krijg soms mensen hier die na behandeling het gebouw verlaten en opnieuw worden gebeten. Als je de hondenvangers belt, komen ze de beesten op halen. Maar na sterilisatie brengen zij ze weer terug." Boekarest telt naar schatting tussen de 150.000 en 300.000 wilde honden. Ze huizen overal: op vuilnisbelten, in parken, op stoepen, tussen au to's. En ze vermenigvuldigen zich razendsnel. Het probleem stamt uit de tijd van Nicolae Ceausescu. Deze communist vond halverwege de jaren zeventig dat hij na tien jaar trouwe dienst als dictator wel een nieuw paleis had ver diend. Om plaats te maken voor dit reusachtige project liet hij behalve veertien kerken en drie kloosters ook 7.000 huizen wegbulldozeren. De bewoners van veel van die huizen hadden hon den. Die verjaagde mensen vonden nieuwe behui zing in grauwe flats aan de rand van de stad, waar het bezit van trouwe viervoeters echter verboden was. En zo belandden enkele duizen den honden op straat. Hun aantal groeide ge staag, totdat zich in de jaren negentig de con touren van een plaag begonnen af te tekenen. Er gingen stemmen op om de dieren te vernieti gen, maar die werden snel gesmoord. Vanuit Saint-Tropez vloog Brigitte Bardot naar Boeka rest, waar de voormalige actrice het pleit snel won. „Je kunt de mensen hier in twee categorieën verdelen: hondenliefhebbers en hondenhaters", zegt gemeenteraadslid Liviu Harbuz. „Er zijn in Boekarest grofweg vier keer zo veel liefhebbers als haters." Toen duidelijk was dat het pro bleem epidemische vormen had aangenomen, liet hpt stadsbestuur een opiniepeiling houden. Tachtig procent van de ondervraagden bleek te gen het vernietigen van de honden. Buurtbewoners voeden de beesten en geven ze ook namen. Vrijwel iedere straathond in Boeka rest heeft een naam. 'Klein Meisje' wordt vaak gebruikt voor een teefje, 'Jongen' voor een reu. Voorts is er 'Zwartje', voor gestippelde honden, 'Witje' voor witte dieren en 'Zigeuner' voor zwarte exemplaren. „De honden zijn zó geliefd dat het makkelijker is een kind weg te voeren dan een hond", legt Harbuz uit. „Als je een hond vangt, roepen buurtbewoners 'Blijf van mijn hond af!'. De meeste mensen spreken ook niet van verwilder de honden of straathonden, maar van gemeen schapshonden." Habuz weet waarover hij spreekt. Van 1994 tot '98 was hij directeur van de stedelijke dienst die zich met de plaag bezig hield. Hij adviseerde het stadsbestuur de honden systematisch te sterili seren, opdat ze uiteindelijk vanzelf zouden uit sterven. Dat plan werd goedgekeurd en dat kwam Habuz goed uit, omdat hij toevallig ook dierenarts is. Habuz was in 1990 de eerste die een eigen kliniek stichtte. Inmiddels heeft hij er drie, waar 35 dierenartsen voor hem werken. In die klinieken zijn volgens Habuz de afgelo pen jaren 40.000 honden gesteriliseerd, waarvan een kwart door hem zelf. Dat leverde een mil joen gulden op uit de gemeentekas, maar laat niemand denken dat dit gemakkelijk verdiend geld is. Dr. Habuz: „We moeten de hond van gen. Dan moeten we hem steriliseren, ontwor men en vaccineren tegen hondsdolheid. Ten slotte registreren we hem en brengen hem terug naai' de plaats waar hij is gevangen." Een alternatief is er volgens Habuz niet. „Een teef werpt gemiddeld twaalf jongen. Dat bete kent dat we over tien jaar meer dan een miljoen straathonden zouden hebben als we niet zou den steriliseren." Niet iedereen is er echter van overtuigd dat met sterilisatie het tij nog kan worden gekeerd. „Sinds het begin van het steri lisatieprogramma is het aantal gebeten mensen verdubbeld", zegt dr. Apostolescu, die vernieti ging bepleit. „Er worden jaarlijks 8.000 honden gesteriliseerd, een druppel op een gloeiende plaat. Er zijn in Boekarest 300.000 straathonden en er komen elk jaar een miljoen jongen bij." De honden zijn van nature niet agressief, maar honger kan de ergste sentimenten in hen boven brengen. „Als ik thuiskom en uit de auto stap, staan er altijd een stuk of vijf mij op te wach ten", zegt de bewoonster van een betere wijk. „Ik gooi ze altijd wat eten toe om te voorkomen dat ze een stuk uit mijn been willen." De meeste slachtoffers worden in de benen gebeten, maar Apostolescu heeft ook al eens een kind behan deld dat door vijf honden tegelijk was gepakt. „Ze was ernstig gewond en miste een stuk van haar neus", zegt hij. Ieder slachtoffer wordt ingeënt tegen tetanus en hondsdolheid. Vooral die laatste behandeling is vaak traumatisch. Apostolescu; „Dat gaat ge paard met elf injecties, die erg pijnlijk zijn." Hondsdolheid is nog niet geconstateerd in Boe karest, maar de artsen willen elk risico vermij den, omdat de ziekte dodelijk is voor mensen. Onder wilde dieren op het platteland heerst de ziekte echter op grote schaal. Vrijwel alle vossen zijn besmet, en in Noord-Roemenië zijn afgelo pen zomer paarden aangevallen door hondsdol le wolven uit Oekraïne. De angst is groot dat de ziekte de hoofdstad bereikt, bijvoorbeeld via een jachthond die door een hondsdolle vos is gebe ten. „Dat zouden wij als een calamiteit be schouwen", zegt Apostolescu. Voor Liviu Harbuz, de veearts, is dat nog een understatement. Hij zegt „Als er hondsdolheid uitbreekt onder de straathonden kan die ziekte zich in enkele dagen tot de hele populatie uit breiden. Dat is geen calamiteit maar een biolo gische tijdbom. We zouden geen andere keuze hebben dan alle honden direct afschieten."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7