sh krijgt van chter lid op neus CHICK IT OUT Enige manier om bij onze kinderen te zijn' e voordeuren Nederland rden op foto vastgelegd Extreemrechts zat achter bekladden begraafplaats Binnenland/Buitenland tstemmen VS belanden in Denemarken Bush toont weinig visie met openingszet in Florida Motorloze kabeltrein wordt lijdzaam omhoog getrokken /T* Andere rechters buigen zich over toekomst kerncentrales 014 NOVEMBER 2000 - ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten on'ap [uitgebrachte stemmen voor de Ameri- jresidentsverkiezingen van vorige week jelopen weekeinde bij een echtpaar in nse Odense beland. De stemmen zaten geplakte gele enveloppen, in een groter met een brochure en een gratis zeilkaart 3-jarige boekhouder en zeilfanaat Brian i internet bad besteld bij een bedrijf in rikaanse staat Washington, vilde de gele enveloppen aanvankelijk en, omdat hij dacht dat het reclame- il was. Zijn vrouw Helle opende een enveloppen echter, en ontdekte dat daarin de stem van Steven H. Forrester uit Bel- levue in de staat Washington zat. Het stel stuurde de stemmen door naar de Amerikaan se ambassade in Kopenhagen. Volgens de am bassade waren de stemmen inmiddels ongel dig, omdat het tellen in Washington was vol tooid. De lokale krant Fyens Stiftstidende nam contact op met Forrester. Deze zei niet te be grijpen hoe de envelop met zijn stem kon zijn afgestempeld in Shaw Island, op 80 kilometer van Bellevue, waar zijn vrouw de envelop op de bus had gedaan. Forrester zei dat hij er geen zaak van zou maken. natige hertelling Florida gaat door iblikeinse presidentskandidaat George W. Bush iteren tevergeefs getracht het handmatig hertel- itembiljetten in Florida te blokkeren. Een federa- >r in Miami wees zijn verzoek daartoe af. In vier icten, waar de achterban van Bush' Democrati- jenstander Al Gore sterk vertegenwoordigd is, handmatig hertellen daarom onverminderd dent jblikeinse bewinds- iherine Harris, verant- voor de het verkie- 5 in Florida, heeft al- listricten in haar staat ond elf uur (Neder- 1) gegeven om de re ran de hertellingen in Het is onwaarschijn- ei district West Palm lar de verkiezingsuit- meest omstreden is, len. Gore tracht daar- rechter te bewerk- t de deadline wordt Ouders omgekomen Nederlanders wachten afin Kaprun idischrooten john wanders opgeschoven. De uitspraak in die zaak komt vandaag nog. Gore's afgezant Warren Christopher, de oud-minister van buitenlandse zaken, noem de het onredelijk van Harris om vast te houden aan haar dead line, die voor het opmaken van de balans in Florida niet strikt noodzakelijk is. Het wachten is immers nog op de stemmen per post van over zee. Uiterlijk vrijdag moeten ook de resulta ten daarvan binnen zijn in Tal lahassee, de hoofdstad van Flo rida. Het voornaamste bezwaar van Bush tegen het met de hand hertellen, is dat deze me thode volgens hem de deur openzet naar fraude. De tellers hebben volgens hem ieder hun voorkeur voor Bush of Gore, betoogde zijn raadsman tever geefs: ,,Het maakt een machine niet uit wie president wordt, maar mensen wel." Gore's ad vocaat wees echter op de open heid van het proces. Het hertel len gebeurt onder het wakend oog van waarnemers van beide partijen en de media. „Het gaat mij hier niet om een wedstrijd", zei Gore giste ren. „Het gaat mij om de grondwet en de basis van onze democratie. Ik wil het presi dentschap niet winnen dankzij een paar stemmen die niet goed zijn gelezen door een tel machine, en ik denk dat gou verneur Bush evenmin op die manier president wil worden. Laten we daarom nog even ge duld hebben, in het belang van een zuiver verkiezingsproces." washington john wanders correspondent „Ik vertrouw het volk, niet de federale overheid", schreeuwde de Republikeinse presidents kandidaat George W. Bush de afgelopen maanden bijeen komst na bijeenkomst. Het was zijn favoriete citaat in een an derhalf jaar durende campag ne. Opvallend genoeg staat zijn eerste publieke actie na de ver kiezingen van afgelopen week haaks op deze geloofsbelijde nis. Door de inschakeling van een federale rechter trachtte Bush gisteren de wil van het volk in vier regio's in Florida te dwarsbomen. Die actie druist al evenzeer in tegen een andere slogan uit zijn campagne. Namelijk dat de af zonderlijke staten hun business zo veel mogelijk zelf moeten re gelen. Daar zijn ze wijs genoeg voor, onderstreepte Bush keer op keer. Daar hebben ze geen betweterige potloodslijpers uit de nationale hoofdstad Was hington bij nodig. Maar nu zijn eigen belang in het geding is, geldt ook dit principe niet lan ger. Bush verzocht de federale rechter in Miami de wetgeving in Florida te overrulen. Tever geefs, bleek gisteren. Opmerkelijk was dat Bush' ad vocaat Theodore Olsen na het verliezen van het kort geding verklaarde dat de uitspraak van de rechter 'niet als een verras sing' kwam. Dit roept de vraag op waarom Bush eigenlijk naar de rechter stapte. Gokte hij op een doorbraak? Als hij het ver lies zag aankomen - zoals zijn advocaat suggereert - had hij er niet aan moeten beginnen. Want publicitair doet het kort geding hem meer kwaad dan goed. De Amerikaanse bevol king vindt het maar niks dat Gore en Bush slag leveren in de rechtbank. En hoewel Gore als eerste dreigde met juridische stappen, was het Bush die als eerste daadwerkelijk ging pro- Boze Democraten trokken gisteren in West Palm Beach onder aanvoering van dominee Jesse Jackson de straat op om te eisen dat hun stem wordt gehoord. Op hun plakkaten en spandoeken riepen zij op de grondwet te redden. foto afp roberto schmidt cederen. De Republikeinse leider wekt vanuit zijn gouverneurswoning in het Texaanse Austin de in druk bevreesd te zijn voor de uitslag van de handmatige her telling in Florida. Bang dat hij de sleutelstaat in het zuidoos ten van de VS alsnog verliest aan Gore. Bang dat het presi dentschap alsnog aan zijn neus voorbij gaat. Dus maar even niet handmatig hertellen, ook al is dat de wet in Florida. En ook al zitten zijn eigen partijgeno ten en de media er met de neus bovenop om te garanderen dat er geen fraude wordt gepleegd. En ook al zette hij als gouver neur in Texas drie jaar geleden zijn handtekening onder een wet die stelt dat handmatig her tellen bij twijfel de voorkeur verdient boven een elektroni sche hertelling. Bush' mislukte juridische actie in Miami is geen bewijs van vi sie en groot leiderschap. Dat voorspelt weinig goeds. Wel licht komt hij eind deze week uit de controverse rond de uit slag in Florida naar voren als de nieuwe president van de VS. Zijn kansen daarop zijn voor alsnog beter dan die van Gore. Juist daarom zou Bush er nu verstandig aan doen om af stand te bewaren en het recht zijn loop te gunnen. Zijn draag vlak als potentieel president is gezien de grote verdeeldheid in het land - die tot uitdrukking komt in de verkiezingsuitslag - al problematisch genoeg. moeten de nabe- van de twee Neder- den bij de gletsjer- in Kaprun wachten rheid. Nadat Bairy 26) en zijn vriendin aijer (22) uit Amstel- ren na twee dagen k in ieder geval offi- ist zijn verklaard, is zo niet maan nachten begonnen agvan een DNA-test eBnitieve doodver- eet het dat het Ne stel 'voor negentig ker' is omgekomen imo in de tunnel naar I jer. Maar de zes naar reisde nabestaanden stelveners twijfelen de dood van Bar- „We hebben het itvan de gletsjertrein n daar met bloemen inemen", aldus een leerde Maria Eshuis, van Claudia. „Dit is ïige dat je als ouders om nog bij je kind te n," zegt Joop Stad- rvan Barry, rvan Claudia maakt at de nabestaanden pen illusies meer er een ander af- e lijken die tot nu toe zijn geborgen, verkeerden nog in een enigszins samenhangen de staat. De overige lijken zijn door de enorme hitte aaneen gesmolten." Inmiddels zijn 66 lijken geborgen. De nog aanwe zige stoffelijke resten van naar schatting ruim honderd doden worden stukje voor stukje ver wijderd en opgestuurd naar het gerechtelijk laboratorium in Salzburg. De analyse van DNA-materiaal duurt volgens de autoriteiten per persoön drie tot vier dagen en voor de hele groep van naar schatting 175 doden drie tot vier weken. De nabestaanden van de Nederlanders houden echter rekening met een nieu we periode van onzekerheid van zes weken tot in het ergste geval enkele maanden. Maria Eshuis verwijst naar de tunnel ramp in de Mont-Blanctunnel vorig jaar. „Daar duurde de DNA-analyse voor 39 doden enkele weken." De nabestaanden gaan binnen kort weer terüg naar Nederland. „Hier kunnen we niks meer doen en de mensen thuis kun nen onze steun ook gebruiken en wij die van hen", aldus Bar ry's vader. „Het wachten was om gek van te worden, maar in ieder geval hebben de autoritei ten nu erkend dat onze kinde ren vermist zijn", zegt Claudia's moeder. Nabestaanden troosten elkaar in Kaprun. Zij is net als de andere Neder landse nabestaanden woest op de Oostenrijkse autoriteiten en het crisisteam in het bijzonder. „Andere achterblijvers kregen vrijwel meteen de officiële be vestiging dat hun dierbaren vermist waren. Wij niet." De fa milie heeft wel lof voor de ANWB. „Die heeft ons gehol pen te weten te komen wat we nu weten. We hadden gehoopt onze kinderen, in welke staat dan ook, mee te kunnen nemen naar Nederland. Maar dit is ook al iets." Barry Stadman en Claudia Maijer arriveerden vrijdagoch tend in Kaprun na een verblijf in Zwitserland. Ze waren geko- foto epa roland schlager men voor een snowboardwed- strijd op de Kitzsteinhorn, de gletsjer waar het hele jaar door op kan worden geskied. Toen het stel uren na de ramp nog steeds niet had gereageerd op een briefje bij hun caravan, opgehangen door de camping eigenaar op verzoek van de ou ders, sloeg het thuisfront alarm. geneve bob kroon correspondent De kabeltrein is het veiligste van alle bergtrans- portmiddelen, zo verzekeren Zwitserse des kundigen. Daarom blijft de treinramp van Kap run voor hen volslagen onverklaarbaar. Vol gens de experts is de meest aannemelijke oor zaak van de ramp kortsluiting in de achterste bestuurscabine of het spelen met vuur door de jeugdige wintersporters. Peter Volmer, directeur van de Zwitserse Berg- vervoersbedrijven, wijst erop, dat een kabel trein in tegenstelling tot tandradbanen niet over een motor - en dus niet over brandbare energiebronnen - beschikt, en 'als een speel goedwagentje aan een touwtje' lijdzaam naar boven wordt getrokken. Zwitserse bergsporen moeten niet alleen vol doen aan de strengste veiligheidsvoorschriften bij bouw en onderhoud, maar de exploitanten dienen ook een noodreddingsplan voor passa giers te kunnen overleggen, alvorens een be- drijfsvergunning wordt afgegeven. Het enige met Kaprun vergelijkbare kabelspoor in Zwit serland is de Metro Alpin bij Saas-Fee in het kanton Wallis. Maar het tunnelgedeelte is daar met 1.500 meter nauwelijks half zo lang als de Kapruntunnel, beschikt over een nooduitgang halverwege het traject, en noodverlichting naar alle uitgangen. In tegenstelling tot Kaprun kan de tunnelin gang in Saas-Fee in geval van brand met een soort sluisdeur automatisch worden afgeslo ten, zodat de gevreesde schoorsteenwerking waaraan alle hellende tunnels onderhevig zijn niet kan optreden. Bovendien worden in Saas- Fee de uit- en ingang van de tunnel permanent met videocamera's bewaakt. Mocht de 'Alpine Metro' in de tunnel toch on verhoopt tot stilstand komen, dan gaan aan beide kanten van de wagons de deuren open en treedt de noodverlichting in werking. Aan weerskanten van de tunnel zijn voetgan- gerstrappen aangebracht. Mocht de verlichting niet werken, dan kunnen de passagiers met be hulp van handrails de nooduitgangen op de tast toch nog bereiken. Ten overvloede worden periodieke brandoefeningen gehouden om al deze veiligheidssystemen te toetsen. In het naburige Frankrijk, waar de ramp van vorig jaar maart in de Mont Blanc-autotunnel nog vers in het geheugen ligt, hebben actie groepen van de gelegenheid gebruik gemaakt om hun campagne tegen vrachtvervoer in de elf kilometer lange tunnel nieuw leven in te blazen. De reparatie van de zwaar gehavende tunnelbuis is praktisch voltooid, en het is de bedoeling dat deze vitale doorgang tussen Frankrijk en Italië volgend jaar weer open gaat. Maar dan alleen voor personenauto's, als het aan de bevolking van Chamonix ligt. Volgens de beproefde Franse traditie worden nu al blokkades voorbereid, mochten de autoriteiten er anders over denken. „Deze hooggelegen tunnel, en vooral de steile toegangswegen, zijn niet berekend op het mo derne vrachtverkeer", zegt Bernard Dumont van de Actiegroep Mont Blanctunnel in Cha monix. „Het was tenslotte een truck, die de brand van twee dagen en twee nachten veroor zaakte, waarbij 33 trucks en personenauto's en 39 mensen werden verast." 'atiekamer wil opheldering enhuuse atiekamer wil ophel- er de werkwijze van jf CycloMedia. Dit Jtgse bedrijf is mo- ezig alle huizen van op de foto te zetten, «aagt zich af of het in strijd met de wet acy werkt. De Regi- tr wil weten wat er huizenbewoners of tiers niet willen dat |g in het bestand van wordt opgenomen, tratiekamer vindt dat ten in hun recht weigeren dat een van hun huis en de gering voor iedereen 1 is te zien. Een huis elijk veel over de Pelijke xjsitie van r- „Ie financiële posi- direct van af te lei- indirect wel", stelt R. van de Registratie- De Kamer wil dat het bedrijf van te voren contact opneemt met de huizenbezitters en aan geeft wat het doel van de actie is en wie in de toekomst toe gang kan krijgen tot het 'be zichtigen' van de woning. Vol gens Schreijnders is niet ieder een blij als bijvoorbeeld het dievengilde dit zomaar kan doen. Ook de Blijf Van Mijn Lijf huizen willen niet dat iedereen deze informatie kan krijgen. De Registratiekamer is - nog - niet bij machte om dwingende maatregelen op te leggen. De Kamer heeft vooral een advise rende functie op het gebied van persoonsregistratie en privacy bescherming. Wel kan ze het openbaar ministerie vragen om juridische stappen te nemen. Als volgend jaar de nieuwe wet op de privacybescherming van kracht is, kan het orgaan wel boetes en dwangsommen op leggen. Cyclomedia werkt middels een camera op het dak van een auto. Om de twintig meter maakt de camera pano- ramabeelden, soort vissenogen foto's van 360 graden. Het be drijf noemt het zelf optische basisregistratie. Tot nu toe zijn alle huizen van Utrecht, Rotter dam en de wijk Zeeburg van Amsterdam inmiddels op de plaat vastgelegd. Er wordt mo menteel in ondermeer in Den Haag en Eindhoven gewerkt. Volgens A. Steinfort, de mar keting manager van CycloMe dia, zijn de werkzaamheden van zijn bedrijf volledig legaal en is alles van tevoren juridisch uitgeplozen. „Er is niéts ge heimzinnigs aan ons werk. Ver gelijk het met een kaart of met luchtfoto's. Er zijn ook nooit personen bij betrokken." Het bedrijf werkt meestal in op dracht. Vaak zijn dat locale overheden zoals gemeentebe lastingen en stedebouwkundige afdelingen. Daarnaast behoren woning bouwcorporaties of nutsbedrij ven tot de klanten van het be drijf. OPEN DAG 18 NOVEMBER 10.00-14.00 check it out via hshaarlem.nl of (023) 5412 222 Hogeschool Haarlem I den haag anp OOK VOOR INTERNATIONAL BUSINESS AND MANAGEMENT STUDIES EN ACCOUNTING FINANCE Twee van de drie verdachten van de antisemitische beklad dingen vorig jaar november in Den Haag waren lid van de Ne derlandse Volks Unie (NVU). De derde verdachte was geen lid, maar bezocht wel bijeen komsten van de extreemrechtse partij. Dat blijkt uit het dossier over de bekladdingen in november vorig jaar in Den Haag. Vrijdag staan drie verdachten van 30, 25 en 23 jaar terecht, die wor den verdacht van het spuiten van leuzen op de joodse be graafplaats, een oorlogsmonu ment aan de Hogeweg en een joods gedenkteken aan de Ge dempte Gracht. De bekladdin gen leidden tot veel beroering. Uit protest hield de joodse ge meente in Den Haag een stille bijeenkomst. Burgemeester Deetman veroordeelde de be kladdingen in felle bewoordin gen. De drie verdachten werden in december in Vlaardingen en Den Haag opgepakt, mede dankzij een getuige die de auto van een van hen bij een van de bekladde monumenten had ge zien. Ook tipte de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) de po litie dat NVU-leden achter ac ties zaten. Uit het dossier blijkt dat de BVD het juist had. Twee van de verdachten waren lid van de NVU. De derde was geen lid maar bezocht wel partijbijeen komsten. Tijdens zijn verhoor gaf een van de verdachten toe dat hij de bekladdingen uit po litieke overtuiging heeft gedaan. „Ik heb dit gedaan als natio- naal-socialist. Ik heb geen res pect voor de joden." den haag gpd De afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State gaat opnieuw, maar dan met drie andere rechters, de verzoe ken behandelen tot intrekking van de vergunningen van de kerncentrales in Dodewaard en Borsele. Het is de eerste keer dat de Raad van State overgaat tot een nieuwe behandeling als gevolg van het 'Procola-arrest'. De voorlichter van de Raad van State, P. Beekman, spreekt van 'een redelijk unieke' gebeurte nis. Met het Procola-arrest trok het Europese Hof de onafhan kelijkheid van de bestuursrech ters van de Raad van State in twijfel. In de Procola-zaak ging het weliswaar óm de Luxem burgse Raad van State, maar die is vergelijkbaar met de Neder landse. Ook hier spreken staats raden recht over wetgeving waarover ze in een eerder stadi um geadviseerd hebben aan de regering. De nieuwe zitting over de twee kerncentrales vindt plaats op 7 december. Ook de samen stelling van de Kamer die de rechtszaken gaat behandelen, is al bekend. De drie bestuurs rechters B. Wagtendonk, J. van Angeren en F. Zwart, zijn allen staatsraden in buitengewone dienst. Volgens voorlichter Beekman is daarmee het Proco- la-probleem omzeild. De beroepszaak tegen de ver gunning van de kerncentrale in Dodewaard heeft niet zoveel betekenis meer omdat de cen trede inmiddels is stilgelegd. Voor Borsele kunnen er wel ge volgen zijn omdat deze centrale nog enkele jaren mag openblij ven.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5