PvdA dreigt met vertrouwenscrisis Geen einde aan conflict Van Hees en PvdA Binnenland jeld moet je niet chterna, maar egemoet lopen' UBOS.NL Miss-verkiezing in Coevorden Egel bedreigd met uitroeiing door verkeer Korthals krijgt niet de rust die hij wil H aandelenemissie KPN 2000 H23BS3BEBSE& -SDAG 14 NOVEMBER 2000 J eo-nazi lijsttrekker NYU De extreemrechtse Nederlandse Volks Unie (NVU) t bij de gemeenteraadsverkiezingen over anderhalf jaar in Z >r drie plaatsen mee: Arnhem, Kerkrade en Rotterdam. In krade wordt de prominente Duitse neo-nazi C. Malcoci lijst- voerder. Dat zegt NVU-secretaris C. Kusters. Zelf voert hij de aan in Arnhem. In Rotterdam wordt M. Krommenhoek, jger actief in het Nederlands Blok, lijstaanvoerder. Met de 'a didaatstelling van Malcoci in Kerkrade hoopt de partij op Ij in van de vele Duitsers die daar wonen. pnieuw legionelladode m mkarspel De legionella-epidemie die vorig jaar uitbrak op - Vestfriese Flora, heeft opnieuw een dodelijk slachtoffer ge- Een 60-jarige man uit Nijverdal overleed vorige maand aan >j 'evolgen van de ziekte. Het officiële dodental komt hierdoor 31. Dit staat in de gisteren verschenen Nieuwsbrief van de hting Flora Veteranenziekte. Het slachtoffer was sinds zijn oek aan de Westfriese Flora op 24 februari 1999 ernstig ziek. lat hij diverse keren met zware long- en hartklachten in het enhuis werd opgenomen, is hij op 25 oktober gestorven hoolleiders hebben slapeloze nachten haag» Een kwart van de leidinggevenden op scholen kan de *!nvan het werk niet alijd van zich afzetten en lijdt daar aan slapeloze nachten. Wel doet de meerderheid het werk plezier. De directeuren, rectoren en managers werken ge- deld vijftig uur per week. Dat blijkt uit een onderzoek dat ister Hermans van onderwijs gisteren naar de Tweede Ka- heeft gestuurd. In de CAO is afgesproken de werkdruk in onderwijs te onderzoeken. Het onderzoek naar leidingge- den is daarvan de eerste uitwerking. ireau Warmoesstraat dicht rcrdam Het beroemde politiebureau Warmoesstraat in Sterdam heeft gistermiddag definitief zijn deuren gesloten. - 95 agenten die er nog werkten, zijn verhuisd naar een nieuw d aan de nabijgelegen Beursstraat. Bureau Warmoesstraat in 1903 geopend, midden in de rosse buurt. De politie zat iet haar neus boven op de prostitutie, gokhuizen en de we- ierende drugshandel. Het bureau kwam in 1997 negatief in nieuws toen de zwerver A. van Driel door agenten op hard- dige wijze naar buiten werd gewerkt, waarbij hij ten val m en overleed roordeling rampfotografen ilo De politierechter in Almelo heeft gisteren twee persfo- afen veroordeeld tot een boete van ieder duizend gulden lat ze in de week na de vuurwerkramp bij S.E. Fireworks in :hede foto's van de rampwijk maakten. De fotografen, Tho- Slijper van de Volkskrant en Cees Elzenga van het Twentse lieweekblad De Roskam, hebben volgens de rechter de dverordening overtreden. Die had de gemeente na de ex- jri ie op 13 mei ingesteld. Om foto's te maken klommen zij de afzetting en betraden het rampterrein. lisarts met zwaailicht bekeurd u, ;gen« Een Nijmeegse huisarts is in het weekeinde een be ing opgelopen voor onveilig verkeersgedrag. Dé huisarts 0i al toeterend met een oranje zwaailicht op het dak door )01 licht. De politie heeft het zwaailicht niet in beslag geno- uj Over het gebruik van zwaailichten door artsen is vorige d nd een hevige discussie losgebarsten. De Nijmeegse huis- gebruikte in 1996 als eerste dokter in Nederland een zwaai - op zijn auto, om voorrang te krijgen bij spoedgevallen. De n leegse politie benadrukt dat de huisarts beboet is voor zijn A drag en niet voor het voeren van het zwaailicht, ondanks de ngname van Justitie daartegen. scherming anonieme aangifte io IMG» Slachtoffers die anoniem aangifte willen doen van ]e ildsdelicten moeten er op kunnen rekenen dat zij zelf niet yl ilachtoffer worden van wraakacties. Die garantie kan gege- di ivorden via individuele bescherming of handhaving van de ïimiteit bij een eventueel strafproces. Dit schrijft minister hals (justitie) in een brief aan de Tweede Kamer. Volgens hals is het van groot belang dat meer burgers aangifte doen :cht- of steekpartijen. Vaak meldt het slachtoffer zich niet ngst voor represailles. In een handleiding voor politie en tie wil het ministerie duidelijk maken dat een officiële ten h n gestelde aangifte niet vereist is voor het openen van een irzoek. :er onderzoek Ritalin Er moet meer onderzoek komen naar het gebruik van n! in, het medicijn dat bestemd is voor hyperactieve kinderen n concentratiestoornissen (ADHD). Dat schrijft de Gezond- 3( sraad in een gisteren verschenen advies aan minister Borst rolksgezondheid. De veiligheid van het gebruik is tot een van twee jaar goed gebleken, maar het effect van langduri- [ebruik is onbekend. Volgens de Gezondheidsraad dreigt indien, net als in de Verenigde Staten, het gevaar van on- ïtwoorde uitbreiding als Ritalin te snel wordt voorgeschre- al; T> en CDA willen meer rijstroken jo Laag Minister Netelenbos (verkeer) treuzelt te veel met het m :en van extra rijstroken op autosnelwegen. WD en CDA tl m tijdens de begrotingsbehandeling verkeer en waterstaat vu hingen op meer daadkracht. Ook de aanleg van 'nieuw as- ti moet volgens deze fracties veel voortvarender ter hand rit len genomen. Tweede-Kamerlid Eurlings van het CDA t dat op veel grotere schaal vluchtstroken moeten worden uikt als rijstrook. ,,De doorstroming verbetert en het is niet lilig." WD'er Weekers wil dat op grotere schaal van twee rijstroken worden gemaakt. Daarnaast moet er haast wor- geinaakt met de aanleg van nieuwe wegen. Zelf een hypotheek samenstellen én online afsluiten Geen afsluitprovisie Rente behorend tot de laagste in Nederland Offerte mogelijk binnen 15 minuten HYPOTHEKEN ONLINE pat vele Nederlanders al geheel vrijblijvend hebben gedaan. |aar WWW.EUBOS.NI_ en ontdek dat u duizenden ggldens kunt i op uw hypotheek. Door uw hypotheek totaal onafhankelijk alle vrijheid zelf online samen te stellen én af te sluiten. gemak thuis. Ontdek vandaag de goedkope en volstrekt ^financiële wereld van EUBOS.NL JANK OF SCOTLAND Dijkstal irriteert met bemoeienis carrière Cohen den haag gpd PvdA-fractieleider Ad Melkert vindt dat zijn WD-collega Hans Dijkstal zich ten onrechte be moeit met de burgemeestersva cature in Amsterdam. De ver trouwenscommissie van de ge meenteraad Amsterdam moet bepalen welke kandidaat hoge ogen gooit, niet de WD-leider in Den Haag, stelt Melkert. Hij noemt de interventie van Dijk stal 'merkwaardig en vreemd qua timing'. Dijkstal greep gisteren een spreekbeurt in Burgh-Haamste- de aan om de eventuele ambi ties van PvdA-staatssecretaris Cohen voor het burgemeester schap in de kiem te smoren. Cohen kan beter staatssecreta ris van justitie blijven omdat het asielbeleid nog lang niet af is, zei de WD-leider. Hij voegde daar aan toe dat de liberale fractie niet tevreden is met de tot nu toe behaalde resultaten op het asielgebied. ,,Ik reken er op dat Cohen dat in de rest van deze kabinetspe riode wil goed maken", aldus Dijkstal. „Hoewel ik natuurlijk niet weet of al die krantenbe richten kloppen dat hij in Am sterdam heeft gesolliciteerd, zou ik het onjuist vinden als het kabinet nu een staatssecretaris naar de hoofdstad zou afvaardi gen." coevorden Jonge ganzenhoedsters drijven ganzen naar de markt in Coevorden. Daar is gisteren de jaarlijkse ganzenmarkt gehouden die ge paard ging met de verkiezing van Miss Ganzenhoedster. foto anp jan anninga wapeningen anp Jaarlijks komen tussen de 113.000 en 340.000 egels om door het verkeer. Dit aantal is zo hoog dat de egelbevolking in Nederland in haar voortbestaan bedreigd wordt. Dat blijkt uit een onderzoek van de Vereniging voor Zoog- dierkunde en Zoogdierbescher ming, waarvoor Rijkswaterstaat in 1993 opdracht gaf. Bioloog M. Huijser voerde het onder zoek uit. Hij promoveert vrijdag aan de Wageningen Universi teit. Volgens Huijser is de egel het zoogdier dat het meest voor komt in tellingen van verkeers slachtoffers. Ook in egelop vangcentra step/en veel dieren nadat ze aangereden zijn. Hoe wel de totale egelpopulatie in Nederland nog nooit geïnven tariseerd is, staat het volgens de promovendus vast dat de sooit afneemt door het zeer hoge aantal doodgereden dieren. Huijser pleit voor het aanleggen van egelpassages langs drukke wegen. In het landschap zou den aanpassingen moeten ko men die de dieren dwingend naar een veilige oversteekplaats leiden. Waar dat niet kan, moet het egels onmogelijk worden gemaakt om op de weg te ko men. STEVENHAGEN ALAm1 K-ÜMAAT\iemP6?iH6\fcUFST6P0JTOC.HT MILT k\ttg, MOfólNK Minister Korthals in opspraak om Dover-zaak den haag gpd De PvdA dreigt met het opzeggen van het vertrouwen in WD-justitieminister Korthals, wegens diens optreden bij het voor 58 Chinezen fatale Dover-transport. De mi nister moet op de kortst mogelijke termijn maatregelen nemen om te laten zien dat hij de problemen op zijn de partement de baas is, eiste PvdA-fractieleider Melkert gisteren. Alleen dan kan het vertrouwen volgens deze politicus geprolongeerd worden. ,,De grens is wat ons betreft bereikt." heen hadden gewerkt. Ook had zijn secretaris-generaal hem er niet van op de hoogste gesteld dat tegen de hoofdverdachte in de Dover-zaak een uitleverings verzoek liep. Daardoor infor meerde Korthals de Kamer op zijn beurt onvolledig en onjuist. Melkert koos gisteravond scherpe woorden. „Het kan zo niet verder", zei hij. Volgens Melkert is de PvdA 'geschrok ken' van het beeld dat in de brief van de WD-minister ge schetst wordt. „Justitie lijkt achter de feiten aan te lopen. Er moet nu een streep worden ge- De waarschuwing van Melkert komt in de week waarin Kort hals in de Kamer verantwoor ding moet afleggen voor de merkwaardige gang van zaken rondom de mensensmokkel naar Groot-Brittannië, eerder dit jaar. Vorige week al maakten PvdA, CDA en D66 duidelijk dat zij geen genoegen nemen met de schriftelijke lezing die de mi nister van de feiten gaf. In een brief aan de Kamer erkende Korthals dat het openbaar mi nisterie en politie langs elkaar trokken." Het schot voor de boeg van de grootste regerings fractie creëert meteen een cri sissfeer rondom het debat deze week over de Dover-affaire, die vanwege het groot aantal, slachtoffers sowieso een zware lading heeft. Het CDA conclu deerde vorige week al, dat de dood van de 58 Chinezen wel licht voorkomen had kunnen worden als het openbaar minis terie, politie en justitie beter hadden samengewerkt. Volgens Melkert is de slechte informatie-uitwisseling tussen de verschillende justitie-gele- dingen een oude kwaal die ook al oud-minister Sorgdrager par ten speelde. De PvdA heeft de indruk dat Korthals deze zaak op zijn beloop heeft gelaten. De andere grote fracties in de Tweede Kamer bepalen nog hoe hard zij Korthals willen aanpakken in het debat. Datum en tijdstip van het debat wor den later vandaag vastgesteld. den haag gpd De vurig gewenste rust is minister van justitie Korthals nog niet gegund. Bij zijn aantreden al sprak Korthals de hoop uit dat bij het 'inciden tenministerie' justitie de waan van de dag kon worden ingeruild voor echt beleid. IJdele hoop, want de 56-jarige jurist moet zich deze week verantwoorden voor-de blunder die het open baar ministerie beging bij de behandeling van de Dover-zaak, waarbij 58 illegale Chinezen het leven lieten. In de vorige kabinetsperiode was Korthals als Kamerlid een felle criticaster van toenmalig minister van justitie Sorgdrager. Inmiddels weet hij uit ervaring hoe lastig het is greep te krijgen op het ambtelijk apparaat. Diverse inci denten, zoals criminele informanten en de po litie die 15.000 kilo cocaïne importeerde, maakten zijn verhouding met de Tweede Ka mer steeds meer gespannen. Ook viel de Ka mer over hem heen omdat gevangenen naar huis waren gestuurd wegens cellengebrek. Juist op dat punt werd Sorgdrager altijd hard aange vallen door Korthals. En nu ligt de minister weer onder vuur. Kort hals was er niet van op de hoogte dat zijn se cretaris-generaal een uitleveringsverzoek had getekend voor de hoofdverdachte in de Dover- zaak. Als gevolg daarvan informeerde hij de Kamer foutief, overigens niet voor de eerste keer. Een klassieke vraag steekt opnieuw de kop op: weet de minister wel wat er op zijn ei gen ministerie speelt? Benk Korthals werd op 54-jarige leeftijd minis ter in het tweede kabinet Kok. Dat was voor de zoon van een voormalig WD-minister en Ka merlid een voorlopig hoogtepunt in zijn carri ère. Tijdens zijn rechtenstudie werd Korthals praeses van het studentencorps in Leiden. In zijn tijd als advocaat in Rotterdam nam hij het voorzitterschap van de plaatselijke WD-afde- ling op zich. In 1982 verscheen hij in de Kamer. In een recent interview met Opzij omschrijft Korthals zich als verlegen en wars van publici teit. Daardoor komt hij saai over. Hij be schouwt zich niet als lui, maar als bedacht zaam. Hij is geen dossiervreter, maar beperkt zich tot de hoofdlijnen. Dat deed hij als Kamer lid ook al, een eigenschap die hem in staat stel de uit zijn hoofd te spreken en niet van papier. Wars van publiciteit staat hij wel in het middel punt van de publieke en politieke belangstel ling. Als persoon straalt hij bedachtzaamheid uit en als politicus gruwt hij van de kortzichtig heid die het denken en doen van de Kamerle den op het Binnenhof zou beheersen. Menig maal al stond hij tegenover de Kamer als die meer agenten bepleitte en verdergaande be voegdheden voor de opsporing van criminelen eiste. De afstandelijke en juridische karaktertrekken worden hem echter ook verweten. Misdaad en straf zijn nu eenmaal onderwerpen die de ge moederen verhitten en als minister mengt hij zich te weinig in het publieke debat. Dat zal Korthals echter als een compliment opvatten. Hij wil best debatteren, maar dan liever over de inhoud van het beleid en niet over de inhoud van incidenten. Sr Korting en bonusaandelen voor particuliere beleggers. lingen aan de orde van de dag zijn, kunnen we onze ambitie om tot de top van Europa te behoren volop gestalte geven. Dat doen we bijvoorbeeld door voortdurende investeringen in vaste netwerkdiensten en in groeigebieden ais Internet, cal.center- en mediadiensten, datacommunicatie en mobiele communicatie. Wat ons daarbij voor ogen staat is de integratie van alle telecomvormen. Op die manier geeft KPN doorbraken op het gebied van werk, vrije tijd en communicatie een kans van slagen. particuliere beleggers willen wij bij deze emissie een voordeel geven in de vorm van korting en bonusaandelen. Voor de aandelen die u aankoopt via de deelnemende banken geldt een korting van circa 4%. Houdt u die aandelen daarna ten minste twaalf maanden bij een van de deelnemende banken in bezit, dan ontvangt u bovendien per tien aandelen één bonus aandeel. Per inschrijving geldt een minimum van dertig aandelen, In Nederland kunt u voor aandelen inschrijven bij een van de Nederlandse syndicaatbanken: ABN AMRO Bank, Fortis Bank, F. van Lanschot Bankiers, ING Bank, Kempen Co, Postbank, Rabobank en enkele van de 100% dochters van deze instellingen Nadere informatie over onder meer de voorwaarden x vindt u in ons voorlopig prospectus dat vanaf 6 november beschikbaar is. Het voorlopig prospectus kunt u aanvragen via de {O} den haag gpd Het conflict tussen ex-voorzitter Marij ke van Hees en de rest van het bestuur van de Partij van de Arbeid blijft onop gelost. Tijdens een partijbijeenkomst gisteren in Utrecht bleken beide partij en vast te houden aan een eigen weer gave van de gebeurtenissen die leid den tot het terugtreden van Van Hees. Volgens het bestuur leidde de manier van optreden van Van Hees tot chaoti sche vergaderingen, 'verlamming' van de besluitvorming en uiteindelijk tot sterk verstoorde verhoudingen. Ze was te weinig zichtbaar in de afdelingen en kwam te weinig op het partijkantoor in Amsterdam, aldus een gisteren voor gelezen verklaring van het bestuur. Van Hees werkte volgens die verkla ring onvoldoende mee aan een verbe tering van de verhoudingen. „Ons zonk de moed in de schoenen", aldus de verklaring. Druppel die de emmer deed overlopen, was Van Hees' plei dooi een kopgroep samen te stellen voor de opvolging van partijleider Kok. Toen andere leden van het bestuur dreigden op te stappen, werd een be middelaar aangezocht, die constateer de dat er een 'onwerkbare situatie' was ontstaan. Van Hees zelf schetste een ander beeld. Volgens haar valt alles terug te voeren op een verschil in opvatting over wat een voorzitter moet doen en laten. „Ik herken wel een deel vén het verhaal, maar de indruk dat het een puinbak was geworden als ik was blij ven zitten, klopt niet. Ik vind het echt grof als ze zeggen dat er zakelijk gedis cussieerd werd. Als dat zo was, hadden we nu deze avond niet gehad." De teruggetreden partijvoorzitter he kelde de 'dreiging met negatieve publi citeit' van haar medebestuursleden. Uiteindelijk bleef het niet bij een drei ging, maar publiceerde Vrij Nederland een verhaal over gesjoemel met decla raties. „De spelregels waren zoek. Hoe kun je oproepen tot samenwerking als ze er op uit zijn de voorzitter te be schadigen", vroeg het Enschedese raadslid zich af. De partijafdelingen uitten gisteren fel le kritiek op het bestuur. Dat had zijn excuses moeten aanbieden voor het ten onrechte in de wereld helpen van verhalen over verkeerd gebruik van declaraties. Met name penningmees ter Jan van Ingen Schenau zou daar schuldig aan zijn. Ook hij zou moeten terugtreden, vond een deel van de paar honderd aanwezigen gisteren. Excuses bleven gisteren uit. Wel her haalde gelegenheidsvoorzitter Hans Ouwerkerk nog eens dat er van onjuis te declaraties niets gebleken was. Voor Marijke van Hees bleek dat achteraf toch voldoende. „Ik ga hier met een tevreden gevoel weg. Er ligt een duide lijke uitspaak dat ik niet gesjoemeld heb. Want die beschuldiging deed toch heel veel pijn."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3