Kritiek Kamer op lakse Van der Plot 'Inspanning wordt niet gehonoreerd' Publiek heeft hoofdrol in zevende eenakterfesti Cultuur Kunst Romeo Julia Nieuwe directeur schouwburg niet welk Expositie over relatie Nederland-Duitsland Aardse glaskunst van loan Nemtoi Hugo Pos overleden Kattenportretten DINSDAG 14 NOVEMBER 2000 Kinderboekenweekgeschenk Kuijer Amsterdam De veelbekroonde auteur Guus Kuijer schrijft vol gend jaar het kinderboekenweekgeschenk. De Kinderboeken week, die in 2001 wordt gehouden van 3 tot en met 13 oktober, zet boeken centraal die over de favoriete vrijetijdsbesteding van kinderen gaan. Het motto luidt 'Woensdagmiddag. Lees over je hobby'. Guus Kuijer is de schrijver van onder meer de boeken over Madelief. Voor twee titels ontving hij een Gouden Griffel. Zijn derde Gouden Griffel won Kuijer dit jaar voor het boek 'Voor altijd samen, amen'. In 1979 ontving hij de Staatsprijs voor Kinder- en Jeugdliteratuur. Opera Britten in première Amsterdam Bij De Nederlandse Opera gaat 3 december 'Peter Grimes' van Benjamin Britten in première. De hele cast bestaat uit Engelstalige zangers. De regie is in handen van de Ameri kaanse Francesca Zambello. Het Nederlands Philharmonisch Orkest en het Koor van DNO begeleiden de productie. In totaal worden tien voorstellingen gegeven, allemaal in Het Muziekthe ater in Amsterdam. Ballet Notekraker en Muizenkoning I Amsterdam Het Nationale Ballet verzorgt van 14 december tot en met 1 januari opnieuw een serie voorstellingen van de No tenkraker en de Muizenkoning. Alle opvoeringen zijn in het Amsterdamse Muziektheater. Het succesvolle avondvullende sprookjesballet ging in december 1996 bij het gezelschap in pre mière. Kunstdebat nieuw centrum Alphen alphen aan den run In het CBK in Alphen wordt morgenavond een kunstdebat gehouden in het kader van de Zuid-Hollandse i Kunstestafette. Centraal in het debat staat de vraag: op welke manieren kunnen kunstenaars worden ingezet in het nieuwe centrum van Alphen? Deelnemers zijn gemeentearchitect Wil lem Smits, beeldend kunstenaar Willem van den Broek, het hoofd bureau cultuur van de gemeente Schiedam Adriaan de Regt en de directeur van het CBK Dordrecht, Gerrit Willems. Het debat begint om 20.00 uur in het CBK in de Sint Jorisstraat 4 in Alphen aan den Rijn. Oudhedendirecteur Magendans: leiden caroline van overbeeke vervolg van voorpagina Het RMO heeft de afgelopen vijf jaar enorm veel geïnvesteerd in het aantrekkelijker maken van het museum, aldus directeur Magendans. „We hebben een enorme ontwikkeling doorge maakt ten opzichte van vroeger, in opdracht van het ministerie nota bene! We hebben gedaan wat Van der Ploeg wil: we zet ten de maatschappij in het mu seum en het museum in de maatschappij. We hebben er ontzettend hard aangewerkt en het is heel lastig geweest. Maar het begint nu vruchten af te werpen. We hebben een hart stikke leuk museum waaraan je aan de buitenkant ook kunt zien dat het een leuk museum is. Er staan rijen mensen voor de kassa's. Eerder met de ten toonstelling over Asterix, nu met 'Farao's van de zon'. We krijgen complimenten uit bin nen- en buitenland, gisteren nog van de ambassade van Egypte die ons prijst vanwege ons teamwork en de sfeer. Van der Ploeg is hier nota bene zelf nog geweest met zijn zoontje. Hij was ook enthousiast." „Vanochtend heb ik mijn personeel ingelicht, in de hoop dat we elkaar nog tot steun kunnen zijn in deze moeilijke tijd. Ik heb in een brief het mi nisterie gevraagd welk scenario het ziet voor ons museum. Eind november praten we verder. Dan wil het ministerie 'resul taatafspraken' maken. Voor ons museum zou dit een enorme bezuiniging betekenen. We moeten met de kaasschaaf aan de slag of diep snijden. Mijn enige troost is, dat wij niet het enige rijksmuseum zijn dat met deze problemen te kampen heeft. De andere musea hebben ook niet gekregen waarom ze vroegen." ,Af en toe loop ik door het museum om te genieten van het succes van 'Farao's van de zon'. We zijn hier ontzettend gemotiveerd, maar onze in spanning wordt niet gehono reerd. Ik ben trots op dit mooie museum dat hier staat te stra len. We gaan en staan er voor. Dat is onze motivatie, dat houdt ons op de been." leiden/voorschoten Domino is een theatergroep van verstandelijk gehandicapten. De acteurs heb ben maar weinig woorden nodig om hun versie van Shakespeare's liefdesdrama Romeo Julia te spelen. Ze laten alles zien, met tragiek en humor. Sommige mannen spelen vrouwenrollen, sommige vrouwen spelen mannenrollen. Een décor is er niet, muziek en belichting zijn voldoende. Romeo Ju lia volgens Domino was eerder in Leiden te zien, maar is dit weekeinde terug. Op vrijdag en zater dag in Theater Ins Blau aan de Haagweg. Daarna is het drama nog te zien op 27 november in het Cul tureel Centrum in Voorschoten. foto pr/koen hauser Staatssecretaris komt kunstwereld deels tegemoet den haag gpd Onder zware druk van de Tweede Kamer heeft staatsse cretaris voor cultuur Van der Ploeg zich gisteravond be reid verklaard een aantal subsidies aan kunstinstellingen te verhogen of opnieuw te bezien. Gezelschappen als het Nationaal Toneel, Theater van het Oosten, Orkater en de Federatie Kunstinstellingen krijgen extra geld. Ook voor Aïda en Kinderen en Poëzie komt er geld. De Rotterdam se Dansgroep krijgt voorlopig nog één jaar subsidie. Spe ciale regelingen komen er op verzoek van de Kamer ook voor de Reisopera, het Bewegingstheater, het Holland Festival en Huis Doorn. moetkomingen betrekking had den op het verzoek van Van der Ploegs partijgenoot in de Ka mer, PvdA'er Belinfante. Waar mee hij nog eens onderstreepte dat de coalitie 'tot op het bot verdeeld is over de cultuur', zo als SP-Kamerlid Van Bommel aan het eind van het debat over de cultuurnota opmerkte. Alle partijen hekelden de laksheid van Van der Ploeg om te pleiten voor meer geld voor cultuur binnen het kabinet. Al leen de PvdA had ook nog vriendelijke woorden over voor de staatssecretaris. De fracties waren het erover eens dat een aantal adviezen van de Raad voor Cultuur, over welke kunst instellingen wel of geen subsi die moeten krijgen, 'slordig', 'onzorgvuldig' en 'ronduit slecht' zijn. Voor de meeste andere instel lingen die op de wensenlijstjes van Kamerleden stonden, wilde de staatssecretaris niets doen. Hij heeft daar volgens eigen zeggen geen geld voor. Begin volgend jaar zal hij tijdens het overleg over de Voorjaarsnota wel pleiten voor meer geld voor het cultuurbudget. De Kamer bleef met het on prettige gevoel achter, dat Van der Ploeg bij zijn toezeggingen wel erg willekeurig te werk was gegaan. De fracties vonden na melijk dat veel meer instellin gen voor subsidie of meer sub sidie in aanmerking moesten komen. Zij begrepen Van der Ploegs keuzes niet goed. „Curieus", noemde WD'er Nicolaï het, dat de meeste tege- Bij de vraag hoe dj adviezen herzien zoui ten worden, sloeg c heid weer toe, ook b coalitie. WD en D66 met een lijstje van ge pen die door een i van deskundigen nog gen het licht gehoud; ten worden. Ondertu den ze nog voor eenj, die krijgen. „Een sj: vond Dittrich van I De PvdA keerde zie verrassing van de e ners tegen en presenl kant en klaar lijstje va; die meer of alsnog moeten krijgen. Vooi D66 was dat net een s Zij verweten PvdA'er 1 zelf een kwaliteitsoore ven over kunstig „Daarmee treed je hel ke-principe dat de p zo min mogelijk n moet bemoeien, mei oordeelde Dittrich. Van der Ploeg hield instantie zijn poot sti op het gevaar van onj bestuur als de Kam schappen aan zou wj een heroverweging, d instellingen kunnen rechter, die een i voorziening kan regel de bewindsman. den haag anp vertrouwen van het personeel niet well nen, zegt de OR in een verklaring. „Het| is van mening dat de basis voor eenj menwerking te wankel is en dat ondert door de voortgang van de Koninklijk! .burg in het geding komt." Van Westreenen kondigde dit voorjai tr ek al aan. Hij gaat met pensioen. hoede zijn de verzelfstandiging en de van de schouwburg afgerond. Van W blijft achter de schermen actief. Hij meer de viering van het 200-jarig besta Koninklijke Schouwburg helpen voorb! Een meerderheid van het personeel van de Ko ninklijke Schouwburg in Den Haag is tegen de benoeming van Oscar Wibaut (44) als nieuwe di recteur. Volgens de ondernemingsraad (OR) heeft de Raad van Toezicht de aanstelling on danks een negatief advies van zowel de OR als het managementteam toch doorgezet. Wibaut is gisteren benoemd. Hij volgt Hans van Westreenen op. Wibaut was hoofd program mering en marketing en plaatsvervangend direc teur van het theater. In die functie heeft hij het bonn anp 'Duitsland-Nederland: zonnig tot bewolkt' luidt de titel van een tentoonstelling over de re latie tussen beide landen, die vanaf 21 november te zien is in het Haus der Geschichte in Bonn. De tentoonstelling gaat open in aanwezigheid van ko ningin Beatrix en president Jo- beeldende kunst recensie bernadette van der goes Expositie: Glasobjecten van loan Nemtoi Prijzen, f. 195,- tot en met f. 5.750,- Te zien t/m 2/12, do. t/m za. 13.00-17.00 uur. Galene-Atelier Mercedes, Kerkstraat 32, Wassenaar. Een expositie van glaskunst heeft altijd iets feestelijks. Zeker wanneer het buiten grijs en somber is brengen de heldere kleuren en de glanzende weer kaatsing van het licht op de voorwerpen je meteen in een vrolijker sfeer. Dat is ook het geval bij de expositie van werk van de Roemeense glasblazer loan Nemtoi in de Wassenaarse galerie Mercedes. Verspreid over de ruimte staan zo'n dertig objecten, vooral va zen in allerlei soorten en ma ten. Als eerste vallen twee enor me gele trechtervazen op. Ze zijn ongeveer een meter hoog en lijken sterk op grote cham pagneglazen. Opvallend aan het werk van Nemtoi is dat zijn objecten, in tegenstelling tot wat bij veel an dere glasblazers het geval is, niet transparant zijn. Daardoor zien de gele trechterglazen er ondanks hun ranke vormen nogal massief uit. Wat nog be nadrukt wordt door de vrij grof geschilderde decoraties die Nemtoi er in expressieve zwar te, grijze en blauwe penseel streken op heeft aangebracht. Het lijkt wel alsof hij de twee trechtervazen vooral ontwor pen heeft om als drager te die nen voor zijn abstracte schilde ringen. Duidelijk is dat Nemtoi geen aanhanger is van de traditie die Italiaanse glasblazers al eeuwen in stand houden. Namelijk die waarbij het er vooral om gaat van elk object een wonder van transparantie, breekbaarheid en gewichtloosheid te maken. Wat doorgaans leidt tot kunst werken die zo ijl en perfect zijn hannes Rau van de Bondsrepu bliek. Aan de hand van foto's en documenten worden delen uit de geschiedenis vanaf het eind van de Tweede Wereldoorlog getoond. Zo is er aandacht voor het huwelijk van Beatrix en Claus, de demonstraties in Ne derland tegen de brandstich ting in Solingen en de emotio nele voetbalwedstrijden tussen de landen. Duitsland-Neder land is tot en met 16 april in Bonn te zien, en daarna van 26 mei tot en met 16 september in het Rijksmuseum. amsterdam De Surinaamse schrijver en oud-rechter Hugo Pos is zater dag op 87-jarige leeftijd in zijn woonplaats Amsterdam overle den. Pos was medeoprichter van het Landelijk Bureau Racis mebestrijding en literatuurcriti cus voor de dagbladen Het Pa rool en Trouw. Hij was al 7-1 jaar toen hij in 1985 als schrij ver debuteerde met de verha lenbundel 'Het doosje van Toe- ti'. In zijn toneelstuk 'De tranen van Den Uyl' schetste Pos de achtergronden van de Decem bermoorden in 1982. Amsterdam In het KattenKabinet in Amsterdam zijn vanaf vrijdag 1 december kattenportretten te zien van de Japanse tekenaar Yukio Takahashi. De tentoonstelling wordt gehouden in het kader van 400 jaar handelsbetrekkingen tussen Nederland en Japan. Takahashi te kent op rijstpapier en werkt in een naturalistische stijl, die onmisken baar Japans is. Hij kijkt naar katten met het oog van de liefhebber. Zijn katten poseren met de oren gespitst, staan op het puntc kwaad uit te halen, liggen te genieten van de zon of zijn ine slaap verzonken. Takahashi tekent geen willekeurige kat, hij teert ze als individuen. De verkooptentoonstelling is te zien' cember tot en met 28 februari 2001 in het Kattenkabinet aar rengracht 497 in Amsterdam. foto kattenkabinet/yukio Een zwarte parfumfles versierd met velletjes bladgoud van loan Nem toi. foto pr dat het is alsof ze uit een ande re wereld komen. Vergeleken daarmee is het werk van Nem toi aards en gewoon. Omdat hij creatief omgaat met zijn beperkingen biedt de expo sitie toch een aantal verrassin gen. Een van de opvallendste stukken is een grote zwarte par fumfles, waarvan de buik en de stop versierd zijn met velletjes bladgoud. Door de enorme hit te van het glas is het goud ge barsten en heeft zich een deco ratief patroon van craquelures gevormd. Andere objecten getuigen van zijn gevoel voor humor. Zoals de 'Funny Vases' waarvan hij de lange halzen heeft openge knipt, waardoor de randen om krullen van plezier. Met derge lijke experimenten laat Nemtoi zich kennen als een kunstenaar die over durf en vindingrijkheid beschikt. marieke van gompel In een uur het decor opbouwen, het to neelstuk opvoeren en het decor weer af breken. Dat is een van de regels van het zevende eenakterfestival van het Cen trum voor Amateurtheater Rijn- eri Veenstreken (CARV), dat komend week einde in Leiden wordt gehouden. Tij dens het festival in het Imperiumtheater zijn zeven eenakters te zien. Naast een beoordelingsrapport van de professio nele jury valt er dit jaar ook weer een publieksprijs te winnen. De zeven eenakters krijgen een beoor deling van een professionele jury onder voorzitterschap van Huub Hermanns. De jury reikt evenwel geen eerste, twee de of derde prijs uit, maar schrijft een kritische rapportage over de eenakters die met de toneelverenigingen bespro ken wordt. „Het is de bedoeling dat de beoordeling een ondersteuning is voor de verenigingen, waarmee ze iets kun nen", aldus Magda de Frel, die samen met voorzitter Nicole Linssen verant woordelijk is voor de organisatie van het jaarlijkse eenakterfestival. Het publiek wijst daarentegen wel een prijswinnaar aan. Bezoekers kunnen de toneelverenigingen aan de hand van een puntensysteem beoordelen. Burgemees ter Meerburg van Alkemade reikt de pu blieksprijs uit op de laatste festivaldag. Gastgezelschap KRT uit Rotterdam voert 'Hamlet' op, in slechts vijftien mi nuten. Deze vereniging wordt echter niet onderworpen aan het oordeel van de jury, omdat ze de eenakter ook in Rotterdam opvoert. De Frel: „Dan zou de vereniging twee juryrapporten krij gen, en dat lijkt ons niet verstandig." Er zijn dit jaar minder deelnemers dan andere jaren. Wel doen een aantal nieu we verenigingen mee aan het Eenakter festival, zoals Toneelvereniging Draak uit Leiden en de Toneelgroep Voorscho ten. Trouwe deelnemers zijn Tot Ieders Genoegen uit Leiden en VIOS uit Al kemade. Toneelvereniging Lythemuten-Lei- muiden voert het stuk 'Kamer 203' van Neil Simon op en de Toneelwerkplaats Haarlem brengt de eenakter 'Lieve Ar thur' van Judith Herzberg ten tonele. Imperium, de gastheer van het festival, is er dit jaar niet bij. „Zij slaagden er niet in hun eenakter op tijd af te hebben", zegt De Frel. De organisatoren willen met het festi val het amateurtoneel steunen en de verenigingen met elkaar in contact brengen. „Het leuke van dit festival is dat de toneelverenigingen in een korte tijd een inleiding moeten geven en het plot bekendmaken. En het pu het stuk in die tijd ook hebl pen", vertelt de Frel. „Het pul echt betrokken bij het festiW ook hun mening mogen gevi toneelstukken." Ook kunnen ze hun meij over het werk van de leden se Amateurfotografen Verei een fotoreportage hebben gö dens de repetities van de dei verenigingen. Deze foto's hatij het festival in het Imperium' dat bezoekers een stem op hu foto kunnen uitbrengen. Het CARV eenakterfestival houden op vrijdag 17, zaten zondag 19 oktober in het Im[ ater aan de Oude Vest in R vang: 20.30 uur. Kaarten zijn' ren bij de Stadsgehoorzaal 071-5131704.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 22