Sluipverkeer moet uit dorpsker 7 Garagehouder sleept gemeente weer voor recht Soera brengt baas helemaal in extase CDA vreest ein zelfstandigheid Noordwijkerho Katwijkse huiseigenaren willen schadevergoeding Katwijk krijgt meer kinderopvangplaatsen Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 41,00 DINSDAG 14 NOVEMBER 2000 Man valt met rug in slijptol sassenheim Een 17-jarige werknemer van een bedrijf uit Amers foort heeft gisteren bij werkzaamheden in Sassenheim een snij- wond opgelopen en is per ambulance vervoerd naar het LUMC in Leiden. De man, woonachtig in Amersfoort, werkte met een slijptol aan een verkeersinstallatie op de kruising Van Pallandt- laanHoofdstraat. Hij werkte vanuit een hoogwerker. Op het moment dat zijn collega de slijptol naar de grond bracht, ver loor de werknemer zijn evenwicht en viel in de nog draaiende slijptol. Nieuw onderkomen Oranjevereniging katwijk De Oranjevereniging Katwijk aan Zee heeft een nieuw onderkomen: het voormalige NUON-gebouw aan de J. van der Vegtstraat. Het nieuwe onderkomen wordt vrijdagavond offici eel in gebruik genomen tijdens een ledenvergadering en leden- contactavond die begint om 20.00 uur. De Oranjevereniging Katwijk aan den Rijn is in tegenstelling tot haai' evenknie aan zee nog altijd op zoek naar een nieuwe verenigingsruimte. 'Voorhout heeft alleen maar tegengewerkt' Tien eigenaren van huizen in de Noordzeepassage in Kat wijk willen schadevergoeding, omdat hun huis door de nieuwbouw op het Emma- plein minder waard is gewor den. Van der Plas Blok Ad vocaten heeft de gemeente in middels van het streven van de huiseigenaren op de hoog te gesteld. De gemeente neemt de verzoeken tot plan- schade voorlopig niet in be handeling omdat het bestem mingsplan centrum nog niet onherroepelijk is vastgesteld. Daarna bekijkt de gemeente of ze, samen met projectontwik kelaar Foruminvest uit Naar- den, de beurs trekt om de Kat- wijkers te compenseren. Acht eigenaren van huizen aan de Synthese in Katwijk willen eveneens planschade. Zij hebben het bureau Maat Ruigrok richting de gemeente gestuurd voor een financiële handreiking na de bouw van Aqua Nova. Die bouw heeft volgens de bewoners tot een waardedaling van hun huizen geleid. Ook het bestemmings plan Cleijn Duin is nog niet vastgesteld. Daarom moeten ook de bewoners van de Syn these nog even geduld heb ben. voorhout rob onderwater Voor de tweede keer binnen een half jaar sleept garagehou der Gerard Diesveld de ge meente Voorhout voor de rech ter. Hij wil met zijn bedrijf, Ga rage Oosthout, aan de Jacoba van Beierenweg blijven zitten, maar de gemeente wil dat Dies veld daar zo snel mogelijk ver trekt. Volgens wethouder Van Steijn van ruimtelijke ordening mag de Voorhouter daar hele maal geen auto's verkopen en staan er bovendien illegale zee containers in de achtertuin van Diesveld, die zelf aan de Jacoba van Beierenweg woont. Voldoet Diesveld niet aan de eis van de gemeente, dan volgt er een dwangsom van 10.000 gulden per week. „Verlies ik, dan kan ik mijn garage wel sluiten", zegt de garagehouder. De eerste rechtszaak werd door hem ver loren, maar hij zag aankno pingspunten voor een tweede die komende vrijdag in Den Haag dient. Diesveld is teleurgesteld in de houding van de gemeente. Vol gens hem heeft de gemeente wettelijke mogelijkheden om hem te helpen tijdens een over bruggingsperiode naar een nieuwe behuizing. Een nieuw onderkomen heeft Diesveld, al leen staat het 'slechts' op pa pier. Hij heeft grond op het oog aan de Spectrumstraat op het industrieterrein. Een architect heeft een mooie tekening ge maakt van een garage met showroom. De bank weigert een financiering. Dat gebeurt wel als Diesveld zijn bedrijf kan voortzetten. De Voorhouter heeft zijn ga rage al bijna zestien jaar en in die periode is er veel gebeurd. Vorig jaar moest hij tot zijn gro te ergernis een ruimte pal naast het huidige onderkomen aan de Jacoba van Beierenweg ver laten. De verhuurder zegde de huurovereenkomst op. Dies veld had weinig trek om het pand te verlaten, maar na druk van de rechter deed hij dat toch. Hij verkaste een paar me ter, naar de achtertuin van zijn woning. Diesveld dacht zijn be drijf met een beetje improvisa tie voort te kunnen zetten. Hij zette twee zeecontainers op zijn terrein en timmerde een afdak, waardoor hij een beetje ruimte kreeg om te sleutelen. Dat afdak moest hij van de gemeente afbreken omdat het een illegaal bouwwerk was. Voor de rest weigerde Diesveld 'medewerking' om zijn garage te sluiten. Hij laakt de instelling van de gemeente. ,,Ik heb op lossingen aangedragen. Ik wilde best in een bollenschuur ver der, maar-dat wilde de gemeen te weer niet. Ze hebben tegen gewerkt in plaats van meege werkt, terwijl we hadden afge sproken om samen naar een oplossing te zoeken. Ze hebben twee keer iets aan geboden, maar dat was niks. Aan de 's Gravendamseweg wilde de ei genaar bij nader inzien niet ver huren en de andere ruimte die ze in gedachten hadden was in Sassenheim Zuid, maar ik ga met mijn bedrijf natuurlijk niet uit Voorhout. Dan lopen mijn klanten weg." Diesveld helpt zijn klanten op een bijzondere manier. Vier monteurs halen de auto's op en sleutelen op andere plekken aan de auto's. Verkoop van au to's gebeurt voor straat. De auto's zijn voor de verkoop deeltelijk op grond vai ontwikkelaar Heijnic gens Diesveld ziet de dat door de vingers, veld de rechtzaak vi men de monteurs staan en moeten hij in de zaak werkende de ww. Wethouder Van Si geert verontwaardigd wordt geconfronteerd woorden van Dies Voorhout de garageh genwerkt. ,,In alle tot zeg ik: nee, wij werken niet tegen. Diesveld sinds '95 dat hij moe nen. Als hij vijf jaar niet eens weet waar hi moet, getuigt datvani dernemerschap. Wij man heus wel helpen tijdelijk onderkomen, moet hij wel met een plan over nieuwe behi men. Tot op heden geen plan van Diesvèl Hij probeert de zaak Bovendien heb ik soonlijk aan nieuwer len helpen. Dat was in Sassenheim, maari dan 200 meter venvj zijn huidige plek. Da; ik het onterecht dat h de gemeente schopt daar weg met die ners, die foeilelijk zij: volgens de wet nie staan. De maat is w treft vol." Noordwijks verkeersstructuurplan nadert voltooiing katwuk peter blok Katwijk krijgt er de komende ja ren meer kinderopvangmoge- lijkheden bij. Het aantal kinder opvangplaatsen neemt toe met 186. Bijna de helft daarvan - 88 plaatsen - moet voor het eind van 2002 gerealiseerd zijn. De gemeente krijgt van het rijk ruim 2,3 miljoen gulden om het aantal kinderopvangmogelijk- heden in Katwijk uit te breiden. Bij de stichting Kinderopvang Katwijk (KOK) aan De Krom ko men er tot 31 december 2002 bijna zeventig plaatsen bij. Bij de stichting De Kleine Horizon aan de Mgr. Bekkersstraat 20. De afgelopen maanden zijn er al 27 plaatsen, alle voor buiten schoolse opvang - achttien in de Krullevaer en negen bij de KOK - bijgekomen. Daar komen op korte termijn nog eens der tien buitenschoolse opvang plaatsen bij. Katwijk moet daar voor wel haar verordening wij zigen. Momenteel staat Katwijk minder kinderen per groep toe dan wettelijk is toegestaan. De gemeente wil dat nu gelijk trek ken, te meer doordat de KOK uit concurrentie-oogpunt in middels min of meer gedwon gen is om over te gaan tot gro tere groepen. Bij de stichting Kinderopvang Katwijk komen er op korte ter mijn mogelijk nog meer plaat sen - bijna dertig - bij, nu Rijns burg niet .langer gebruik wil maken van de diensten van de KOK. De stichting De Kleine Horizon wil er zo snel mogelijk twintig plaatsen bij, maar vol doet volgens de gemeente niet aan alle eisen. Sluipverkeer moet uit de Noordwijkse dorpskern worden geweerd. Dat is de conclusie van de commissie voor in frastructuur, die zich buigt over het verkeersstructuur plan. Dat plan nadert de voltooiing. Onderzoeksbureau Grontmij heeft wensen, knelpunten en belemmeringen bestudeerd en zo een overzicht opgesteld van de moge lijkheden en de onmogelijkheden. noordwuk anton diedrich Maar de meningen over wat Grontmij de 'meest wenselijke verkeersstructuur' noemt, lo pen sterk uiteen. Zo ergeren le den van de commissie zich aan het ontbreken van een geïnte greerd parkeerplan. Grontmij signaleert dat er te veel verkeer is waar dat niet zou moeten: in de woonwijken. Vooral in Noordwijk-binnen is het volgens het bureau wense lijk om doorgaand verkeer en distributieverkeer duidelijke routes te bieden die ze moeten volgen, door de woonstraten dertig-kilometerzones te maken en de hoofdaders op 50 te hou den. Dat zou voor het door gaande verkeer richting Noord- wijk aan zee betekenen dat de routes Beeklaan-Oude Zeeweg, Van de Mortelstraat-Van Pan- huysstraat-Quarles van Ufford- straat em over de Northgodreef gestimuleerd móeten worden. In d,at plan passen ook de voor gestelde 'knips' in de Zeestraat en de Van Limburg Stirum- straat, zodat de straten doodlo pen voor het normale verkeer. Ambulances, brandweer en po litie zouden een manier moeten krijgen om wel door te rijden. „Het wordt flink drukker in Noordwijk-binnen", zei Eijs (De Combinatie). ,,Er komen twee nieuwe wijken, maar als je daar geen voorzieningen treft - zoals een supermarkt - dan trekken de bewoners toch naar het centrum. En dan komt er meer verkeer en meer mensen die willen parkeren. Ik mis stra tegische keuzes om het autoge bruik te ontntpedigep/l „Ook voor Noordwijk aan zee ontbreekt een parkeerplan", viel partijgenoot Van Rijnberk hem bij. „En een idee om de capaciteit van de Northgodreef, wat toch een dure investering was, beter te gebruiken lees ik ook niet terug. Het omleggen van de Van Berckelweg, zoals dat in het eerste plan voor Bronsgeest aan de orde was, zou dat wel bereiken." Salman (CDA) had meer pro blemen met het tracé van de Rijn Gouwelijn, dat proviso risch was ingetekend met als eindpunt het Vuurtorenplein. ,,De vraag is nog steeds of die lijn überhaupt wel past in het dorp. Voegt het, yp.or de Noord- wij kers wel iets toe, of halen we een paard van Troje binnen?" De grootste voorstanders van de sneltram komen volgens hem uit Leiden. „Om de Leide- naars naar de kust te kunnen brengen, zodat wij Leiden-aan- zee worden, en om mensen uit de omgeving naar de Leidse binnenstad te vervoeren zodat ze daar hun geld kunnen uitge ven." Wethouder Sweersi wat hij al eerder heef Noordwijk zit niet ii groep Rijn Gouwelijn, hij er komt, dan moei zelf bepalen hoe dei lopen en waar de ren „En vvat dat betreft de der aan het Wantveld het Vuurtorenplein", wethouder. Hij hoopt dat het ps volgende maand kim een belofte kon hij niet doen. „Die pon: na het vertrek van Smit opgevangen don gemeester", zei Swee overdracht kan vertmj veren." de bijzondere kant van de bollenstreek. onder redactie van rob onderwater, 071-5356457 Ze luistert naar de exotische naam Soera, is in de bloei van haar leven en kijkt met een paar grote donkerbruine ogen trouwhartig de wereld in. Haar moeder was niemand minder dan Betsie van de Hoogepalse Akkers en haar vader de legen darische Igor van de Kreppelse Heide. Allemaal chique namen die doen vermoeden dat het hier gaat om telgen uit een vooraanstaande familie met een respectabele stamboom. Dat klopt ook. Het gaat hier echter niet om mensen van ho ge komaf, maar om gerenom meerde vertegenwoordigers van een hondenras dat waar schijnlijk in de zestiende eeuw ontstond: de Duitse Staande Langhaar, bij uitstek geschikt voor de veldjacht op fazanten en patrijzen. De vijf maanden oude Pasha, de trouwe metge zel van de vijfjarige Soera, is nog in de leer maar het heeft er alles van weg dat ze in de toe- Frans Beek en zijn geliefde honden van het ras Duitse Staander Langhaar. FOTO DICK HOGEWONING komst ook tal van prijzen in de categorie veldjacht in de wacht zal slepen. Eigenaar van de tweetal is de Noordwijkerhoutse makelaar Frans Beek. Hij is zoals iedere doordeweekse werkdag in zijn kantoor aan de Havenstraat te vinden. Aan de muren niet al te veel afbeeldingen van prestigi euze panden die in de aanbie ding zijn, maar her en der foto's van zijn oogappels in alle soor ten en maten. Achter z'n bu reaustoel, hoe kan het ook an ders, jachttaferelen in olieverf. Ongebruikelijk gekleed voor een makelaar die er volgens de heersende opvatting onberispe lijk uit hoort te zien, lijkt hij ie dere conventie aan z'n laars te lappen. In zijn verfomfaaide broek en oude trui zou hij zo weggelopen kunnen zijn van een jachtpartij. Veel zitvlees heeft hij niet. De ongedurigheid wordt veroorzaakt door de aan wezigheid van cliëntèle van een wel zeer buitenissige soort. Hij heeft zijn twee jachthonden meegebracht en een grote sta pel bewijzen van de opmerkelij ke staat van dienst van het illus tere tweetal. Soera nestelt zich met een te vreden zucht gelukzalig aan de voeten van haar baas. Ze draait al zo'n drie jaar mee, traint af en toe in Frankrijk en Spanje en neemt regelmatig met de baas deel aan veldwedstrijden 'con tinentale honden'. De proeven van bekwaamheid van de Ko ninklijke Nederlandse Jagers vereniging heeft ze herhaalde malen glansrijk doorstaan. Af gelopen jaar werd ze Neder lands kampioen en kreeg ze de Dianaprijs met de hoogst mo- gelijke kwalificatie: 'CACIT' en 'exterieur' voor de uiterlijke verzorging. Bij de WK 2000 in Zeeland, met achttien deelne mende landen, scoorde ze net onder de top. „Ik wil wel bescheiden zijn, maar ik kan 't effe niet", laat de trotse baas weten, terwijl hij de langhaar die de loftuitingen ge laten over zich heen laat gaan achter de oren kroelt. Tegelij kertijd roept hij de uitgelaten Pasha, die baldadig met een kluif van buffelhuid loopt te sjouwen, tot de orde. Beek heeft al vijfentwintig jaar een ware passie voor de jacht. Een bloc note over het bureaublad naar zich toe halend, tekent hij met haastige lijnen op een blanco pagina hoe tijdens een veld- wedstrijd baas en hond de bes te prestatie kunnen leveren. Een vierkant vlak trekkend op het lijntjespapier, wijst hij met een omtrekkende handbewe ging: „Dit is het veld, enkele hectaren groot. Het kan een bietenveld zijn, of een stuk grond met grasstoppels, met water, heuvels, of van alles wat. Het maakt niet uit." Voorwaar de is volgens jager Beek dat de hond 'op de wind' gaat met het hoofd omhoog. Gaat de kop naar beneden, dan kan de neus zijn werk niet doen en daar is het bij de nu eenmaal om te doen. De hond gaat vervolgens 'zig zaggend', in jagersjargon: 'rivie rend' genoemd, het terrein over. De jager volgt in zijn kiel zog op rechte lijn. „Je kunt die hond anders onder geen beding bijhouden." Zodra de hond een prooi signaleert moet hij 'staan de' blijven tot de jager dichter bij is gekomen. Als de buit is goedgekeurd, kan de vogel op vliegen om vervolgens door de voorjager, al dan niet, neerge haald te worden. De buit moet vervolgens bij de jager geappor teerd worden. Wanneer de hond tijdens de veldwedstrijd plompverloren achter een haas aan rent, wordt ze gediskwalifi ceerd. Jammer genoeg is er, volgens Beek, onlangs een tijdelijk ver bod op de jacht op patrijzen van kracht geworden. Bijzonder onverstandig volgens de Noordwijkerhoutse jager. Hij legt uit: „Patrijzen kennen een hiërarchie. Ze vliegen in een 'klucht' met de oudste vogels aan de buitenkant. Door op die oudste exemplaren te schieten krijgt het jonge spul de kans nieuw territorium te maken. En dat kan de patrijzenstand alleen maar ten goede komen." Beck, die er met bevriende ja gers graag op uittrekt, maakt er geen geheim van dat de jacht partij dikwijls resulteert in een gezellig etentje. Het behoeft geen nader betoog wat er voor culinair hoogstandje op het menu komt te staan. „Alles zelf klaargemaakt." Voor wat er overblijft heeft hij zo z'n adres jes. „Er gaat niets naar de poe lier." Terwijl Beck uitwijdt over zorgvuldig bereide wildgerech- ten, spitsen Soera en Pasha plotseling klaarwakker de oren. De baas heeft de autosleutels gepakt en dat zou wel eens kunnen uitdraaien op een uit- laatbeurt in de Wieringermeer. Een fikse tegenvaller. De baas gaat met zijn span huiswaarts. Op het gedecideerd uitgespro ken bevel: „Kom!" reageren ze onmiddellijk. Dat is inmiddels een tweede natuur. Baas Beek trekt de deur van het make laarskantoor achter zich in het slot en dirigeert het koppel richting laadklep van de auto. Wijzend naar het aankomend talent Pasha: „Ik ben toen hij nog een pup was met hem be gonnen. Ik droeg hem tijdens de veldwedstrijden in m'n ar men achter Soera aan. Nu, een half jaar verder, snapt hij pre cies waar 't om gaat. Hij heeft al een paai" keer een fazant in de smiezen gehad. Let op mijn woorden: Dat wordt een goeie!" margrit tibboel» 'Slechts een kwestie van tijd' noordwijkerhout» monique witteman Volgens het CDA in Noord - wijkerhout is het slechts een kwestie van tijd voordat Noordwijkerhout wordt op genomen in een groter ge heel. Dat zei fractievoorzitter Ket gisteravond in de com missie Algemene Bestuurlijke Aangelegenheden (ABA). Ket gaf de vergadering te kennen 'dat Noordwijkerhout nu nog even mag spartelen, om straks in één grote gemeente terecht te komen'. Het CDA is van mening dat het toekomstbeeld voor het bollendorp niet zal bestaan uit het samengaan met een enkele buurgemeente, maar dat de gehele Duin- en Bol lenstreek als één grote ge meente zal gaan fungeren. Ket: „Als je het doet, moet je het ook goed doen. Je kunt dan een aantal dingen wel veel beter aanpakken. Nu zie je bijvoorbeeld overal aparte industrieterreinen verrijzen. Als de Bollenstreek in de toe komst echt één gemeente is, zal dat één groot industrie terrein worden. Het is slechts een kwestie van tijd voordat het zover is, verwacht ik. Eerst geeft men ons van ho gerhand nog even de tijd om aan elkaar te wennen door goed samen te gaan werken, maar daarna zal de samen voeging een feit zijn. Ik wil hier overigens aan toevoegen dat ik geen voorstand van deze grote gemea De overige politiek en in Noordwijkerho wachten niet dat h' vaart zal lopen. Het dat door de proiyini langs is uitgebracht I' verkennend en grere gend') werd door hen siüef ervaren. Slechts kleintjes zouden gaan kijken of het n standiger is om een voeging na te strevt burgemeester Andel toekomst van Noon hout als zelfstandij meente nog zitten, dat de vacature die iï april volgend jaar ac: nog steeds niet open is. Hij vindt dat zelf r teken. „Het laat zien, of wij nog een burgemeester krijgt niet." Hij meldde de cot van Algemene Bests Aangelegenheden/ Aki Zaken (ABA/AZ) giste wel, dat tijdens de rë gadering die aan he van deze maand g^ wordt, een voorstel b alvast een vertrouw® missie in te stellen profielschets te sti „Dan nemen wij 1 voortouw en geven signaal af dat wij er geval van uitgaan dat nieuwe burgemeesW gen."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20