Leidsch Dagblad Tientallen slachtoffers tunnelbrand geborgen 'Oudheden' Leiden 17 19 Bevestiging operaties van VS tegen Allende Fouten met EU-subsidies in grote problemen 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Meer opslag voor regenwater nodig 65-plussers en het ieuwe belastingstelsel, l morgen in deze krant. Condoleances voor Lea Rabin stromen binnen bij ambassade JAG 14 NOVEMBER 2000 dentoilet saintkade 'ijidert bij regen iedelbad Romeo 147 o van het Jaar jstigieuze titel 'Auto van !ar' gaat dit keer naar de omeo 147. In een sterk jmersveld had de Itali- middenklasser het zeker gemakkelijk. De Alfa 238 punten van de inter- tale jury, slechts drie dan de Ford Mondeo en meer dan de Toyota Pri- eerste deels elektrisch tdreven auto die in serie- v ctie is. De 147 is deels 'I- id van de succesvolle Al- i, die drie jaar geleden >ns tot Auto van het Jaar en werd. keer niet in c aar door gsm OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42466 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 Nagerecht: 'Collega's zijn er om mee te werken' 18 Piet Helmus van Rijnwoude Koerier is aan het afbouwen Voorschoten komt honk- en softbalvereniging Adegeest te hulp 20 CDA vreest het einde van zelfstandigheid Noordwijkerhout VRAGEN Japanse tekenaar exposeert in Amsterdams Kattenkabinet 071-5128030 Europese Rekenkamer keurt voor zesde keer begroting af HET WOORD IS AAN Tom Stoppard Elke afgang kan een opstap elders zijn. WASHINGTON Rtr ibiele telefoon, de route er, verkeersinformatie v irden langs de weg: de 'liobilist krijgt steeds informatie te verwerken, komt de ver keer sveilig- aardoor niet extra in ge- blijkt uit onderzoek vei lychologe Fokie Cnossen Tij promoveert hiermee V e Rijksuniversiteit Gro- drt n. Cnossen ontdekte dat lobibsten in stress-situa- )ei ezen voor de belangrijk- ie- en. Rt s mpromis over rida in maak' "i >re, de Democratische it voor het Ameri- presidentschap, zou aan een compromis B1 Ie patstelling in Florida, af van verdere rechts- over de uitslag, als de (T' ilikeinen akkoord gaan handmatige hertelling stemmen in de hele Dit schrijft de Los Ange- vandaag. Volgens de wordt dit scenario in tampen besproken. De Verenigde Staten hebben drie decennia geleden een de stabiliserende rol gespeeld in Chili. De bevestiging daarvan is te vinden in gisteren vrijgege ven Amerikaanse overheidsdo cumenten. Daaronder zijn ook zo n 450 documenten van de inlichtingendienst CIA over ge heime operaties in Chili. Uit een eerste onderzoek van de papieren wordt duidelijk dat president Nixon de economie van Chili probeerde te onder mijnen, nadat daar de socialist Allende president was gewor den. Nixon wilde onder meer een grote voorraad Amerikaans koper op de wereldmarkt bren gen waardoor de prijs van het metaal zou dalen. Chili is de grootste koperproducent ter wereld en zou hierdoor veel in komsten mislopen. Het plan is uiteindelijk niet uitgevoerd. Verder bevestigen de docu menten dat dictator Pinochet betrokken was bij de moord op de gevluchte Chileense socialist Orlando Letelier. Die kwam in 1976 om door een aanslag met een autobom in de Amerikaan se hoofdstad Washington. Pi nochet heeft destijds zijn Para- guayaanse collega Stroessner telefonisch gevraagd om valse paspoorten voor de daders, le den van de Chileense geheime dienst. De documenten zijn in op dracht van de Amerikaanse pre sident Clinton vrijgegeven. Bij de besteding van EU-subsidies gaat onaanvaardbaar veel fout. Die conclusie trekt de Europese Rekenkamer voor de zesde keer in zes jaar tijd. Ruim vijf procent van de uitgaven - ruwweg zo'n tien miljard gulden - verloopt niet volgens de regels. De goedkeuring van de begro tingsuitgaven in 1999 blijft dan ook uit, zo blijkt uit het vandaag gepresenteerde jaarverslag. BRUSSEL GPD-ANP Boeren kregen te veel subsidie omdat ze meer dieren of hecta ren land opgaven dan ze feite lijk bezitten. Regio's ontvingen geld voor projecten die niet vol deden aan de criteria. Het me rendeel van de misstanden vindt plaats in de EU-landen zelf en niet in Brussel. Aan de inkomstenzijde schort er ook het nodige. Jaarlijks loopt de EU voor miljarden aan douane- en BTW-heffingen mis. Een Duits onderzoek schat de schade alleen al voor de Ber- lijnse schatkist op ruim 25 mil jard gulden. En dan is er nog de categorie 'ondoelmatig beleid'. Het Ne derlandse lid van de Rekenka mer Engwirda wijst op de sub sidiëring van de Europese sui kerindustrie. „Uiteindelijk be taalt de burger twee keer: via subsidies en via de veel te hoge suikerprijs in de winkel. De to tale kosten bedragen ruim 14 miljard per jaar." „De nieuwe Europese Com missie heeft een aantal veelbe lovende voorstellen gedaan om de financiële controle te verbe teren, maar die hebben tijd no dig. Ik hoop dat net voor de uit breiding van de EU, dus ergens in 2004, wij de EU-begroting voor het eerst kunnen goedkeu ren", aldus Engwirda. „De Rekenkamer stelt voor de betrokken bedragen direct te korten op de voorschotten die een lidstaat ontvangt. Het gaat om vele miljarden per jaar. Neem Italië: daar blokkeren ge rechtelijke procedures al jaren de terugbetaling van bijna één miljard gulden aan ten onrech te uitgekeerde olijfoliesubsidi es. Dat kan gewoon niet lan ger", zegt de oud D66-parle- mentariër. Op de vraag of de uitbreiding van de EU met twaalf landen tot nog meer fraude leidt zegt Engwirda: „Kandidaatlidstaten als Malta en Cyprus hebben hun financieel beheer op orde. Polen heeft een heel goede Re kenkamer. De problemen zitten bij landen als Tsjechië en Est land. Maar de echte test komt pas als wij daar onderzoek kun nen doen, zoals in de huidige EU-landen." 378° 478° 479° 40% 60% 40% 30% 20% 20% m VEB tegen iet Fokker 'l. eniging van Effectenbe- zint op een schadepro- tegen de failliete vlieg- - luwer Fokker vanwege opgestelde jaarreke- i. Volgens een in op- (van de VEB opgesteld p. t heeft Fokker jaren- u en te rooskleurig beeld onderneming ge it. Beleggers zouden te ebben betaald voor de len Fokker. de over en Demag 0 werknemers van de uiting bedreigde machi- riek Demag Delaval in ilo hebben vanochtend erk neergelegd. De vak- n zijn furieus omdat het eer rendabele vestiging Siemens is pas een van de vesti- LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Het Rijksmuseum van Oudhe den (RMO) in Leiden moet vol gend jaar zeventien procent be zuinigen, een zesde van haar jaarbudget. Het ministerie van onderwijs, cultuur en weten schappen (OCW) heeft de door het museum gevraagde subsi die niet toegekend. RMO-direc- teur R. Magendans ziet de toe komst somber in. Ze heeft gis teren de ondernemingsraad in gelicht en vanochtend haar personeel voorbereid op slech te tijden en grote bezuinigin gen. Magendans wil zich nog niet uitlaten over mogelijke ge volgen voor haar personeel. Het departement komt voor alsnog niet tegemoet aan de noodkreten die het RMO in meerdere brieven aan staatsse cretaris Van der Ploeg heeft ver woord. Op een begroting van dertien miljoen gulden komt het museum volgend jaar 2,5 miljoen tekort. Grote bezuini gingen sluit Magendans niet uit. ,,Ik ben apetrots op ons mooie nieuwe museum. Maar wat in een tijd van schaarste is opgebouwd, wordt in tijden van rijkdom en overvloed weer afgebroken." Ook de Leidse musea Natura- lis en het Rijksmuseum voor Volkenkunde krijgen niet de be- Op een stenen muur bij de begraafplaats van Kaprun branden kaarsen en zijn bloemen neergelegd ter nagedachtenis aan de ramp met de skitrein. FOTO EPA JAEGER ROBERT KAPRUN ANP-DPA-Rtr DAAG 22 PAGINA'S en Samenleving. 3 t van de Dag Reddingswerkers hebben gisteren tientallen slachtof fers van de tunnelbrand in het Oostenrijkse Kaprun ge borgen. Het dodental van de ramp wordt nu geschat op 162. Onder de slachtoffers zijn twee Nederlanders. De zwaar verminkte stoffelijke overschotten worden overgevlogen naar het gerechtelijk medisch instituut in Salzburg. Het gaat voor zover bekend nog steeds om slachtoffers die buiten de trein lagen. Van de 162 doden zaten er 157 in de uitgebrande trein. In de tweede, niet uitgebrande trein, die hoger in de tunnel bleef steken toen de omhoog komende trein stopte, is naast de omgekomen bestLiurder ook het lijk van een Duitse toeriste gevonden. Drie mensen kwa men óm door rookvergiftiging in het station boven aan de tunriel. Zelfs de lijken van de mensen die buiten de trein be zweken, zijn vaak zo onherkenbaar verminkt dat iden tificatie zeer moeilijk is. De autoriteiten verwachten dat de stoffelijke resten van slachtoffers die er niet in zijn geslaagd uit de trein te komen nauwelijks meer als zo danig herkenbaar zullen zijn. Het is daarom niet moge lijk dat nabestaanden persoonlijk afscheid nemen van de overledenen. Op dit moment gaat de autoriteiten ervan uit dat in de tunnel 92 Oostenrijkers, 37 Duitsers, tien Japanse schoolkinderen, acht Amerikaanse militairen, vier Slo- venen, twee Nederlanders, een Brit en een Tsjech zijn omgekomen. Voorzover bekend hebben maar twaalf mensen de ramp overleefd. Zij zaten achterin de trein, en slaagden erin te ontsnappen door ramen in te slaan. Alleen zij die omlaag vluchtten, richting dal, hebben het overleefd. Mensen die omhoog probeerden weg te komen zijn bezweken door de giftige, opstijgende rook en de grote hitte. Over de oorzaak van de ramp, ongeveer 600 meter van het begin van de 3,2 kilometer lange tunnel, is vol gens experts nog niets te zeggen. Een van de overle venden die samen met zijn dochtertje via een stukge trapt raam wist te ontkomen, zei dat er al een kleine brand was voordat de trein stopte. Een andere overlevende zei voor de Oostenrijkse ra dio dat hij bijna meteen na vertrek al merkte dat iets niet in orde was. „Ergens rookte er wat", zei hij. „Plot seling stond de bestuurdersplaats in lichterlaaie. Kin deren gilden en huilden, overal een onvoorstelbare pa niek. Een naakte strijd om te overleven." Pagina 5: Meer nieuws over de ramp in Kaprun Gaat u een huis kopenInformeer dan in ieder geval bi] de Rabobank. Dat kan u veel voordeel opleveren. Bel voor meer Informatie 0800-0502. Of reken op Inter net www.rababank.nl/wonen uw eigen situatie door. dragen waarom ze hadden ge vraagd om hun nieuwbouw te kunnen onderhouden. Natura- lis krijgt 1,7 miljoen van de ge waagde vier miljoen en Volken kunde 1,9 miljoen van ongeveer hetzelfde bedrag. „We zijn nog niet uitgepraat met het ministe rie", aldus directeur S. Engels man van Volkenkunde. De drie musea vroegen dit najaar geza menlijk een bedrag van 8,5 mil joen gulden voor 'exploitatie'. Dit geld is onder meer nodig om de musea na grootscheepse nieuwbouw en verbouwingen ook op orde te houden. Oudhe den kreeg geen cent extra. Magendans: „Ons museum ziet er een stuk beter uit: we hebben verbouwd, we beschik ken over meer ruimte, een ar- cheotheek, hebben multimedia in huis. We zijn bedrijfsmatiger gaan werken en hebben hier een enorme investering gedaan in energie, motivatie en betrok kenheid van het personeel. Nu staat er iets moois en de staats secretaris vindt het ook hart stikke leuk. We hebben er vijf jaar enorm aan getrokken en ie dereen is tevreden. En dan komt er een voorlopige subsu- diebeschikking waaruit blijkt dat wij zeventien procent moe ten bezuinigen. Dat is toch merkwaardig. Het is vernieti ging van kapitaal en motivatie." Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Na de eerste twee weken betaal ik Pleidooi dijkgraaf Groot-Haarlemmenneer 13 HAARLEMMERMEER PIET ARP we vijfde baan van Schiphol en bij andere nieuwe bouwprojec ten in de polder extra ruimte creëren voor de berging van overtollig regenwater. De huidi ge norm is zes procent van het te bebouwen oppervlak. Vol gens drs. R. van Gaaien, dijk graaf van Groot-Haarlemmer meer, is twaalf tot veertien pro cent nodig. Door nieuwe bebouwing kan regenwater minder snel in de grond zakken en is versnelde afvoer nodig. Daarbij wijzen weerdeskundigen, aldus de dijkgraaf, op toenemende bui igheid in najaar en winter. Afgelopen week heeft het wa terschap in Haarlemmermeer een noodpomp met een capaci teit van 300.000 liter water per minuut moeten inzetten om versneld al het regenwater van vorige week te kunnen weg pompen. Zaterdagnacht werd de hoogste waterstand in Haar lemmermeer sinds 1967 geme ten. De gemalen Lijnden en Leeghwater zijn berekend op de neerslag zoals die tot onlangs de norm was: 50 millimeter per dag zou de grootste piejc zijn, eens per tien jaar. Van Gaaien: „In 1997, 1998 en nu zitten we daar ver boven, en over een langere periode. De piekcapaci- teit van de gemalen moet dus omhoog." Van Gaaien wil be halve rond de vijfde baan ook extra waterberging in het groe ne recreatiegebied dat langs de westkant van Haarlemmermeer wordt ingericht. DEN HAAG ANP Bij de Israëlische ambassade aan het Buitenhof in Den Haag stromen de condoleances binnen voor Lea Rabin. De weduwe van de in 1995 vermoorde Israëlische premier Yitzhak Rabin, overleed zondag na een lang ziekbed in een ziekenhuis nabij Tel Aviv. Een woordvoerder van de ambassade meldt dat medewerkers gisteren in een paai' uur tijd meer dan honderd faxen, e-mails en telefoni sche blijken van medeleven hebben ontvan gen. „Onze telefonisten hebben het ontzettend druk", aldus de zegsman. Een condoleanceregister komt er niet. Vol gens het Israëlische ministerie van buitenland se zaken gebeurt dat alleen na een grote ramp of als de regeringsleider of het staatshoofd van Israël overlijdt. „Voor de familie en vrienden is het weliswaar een tragische gebeurtenis, maar aangezien Lea Rabin geen staatsbegrafenis krijgt, zullen wij onze vlag niet halfstok han gen", verklaart de woordvoerder van de am bassade. Na de moord op Yitzhak Rabin in 1995 zette zijn echtgenote zijn strijd voor vrede in het Midden-Oosten voort. Lea Rabin leverde scherpe kritiek op het handelen van de opvolgers van haar man. Ben jamin Netanyahu van Likoed en later premier Barak van de Arbeidspartij. Lea Rabin wordt morgenmiddag naast haar man begraven op de berg Herzei in Jeruzalem. De woordvoerder van de Israëlische ambassa de heeft verzekerd dat alle aangeboden condo leances worden overhandigd aan de nabe staanden van mevrouw Rabin. Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) j Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot 1 automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. Leidsch®Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren via: w. Ieidschdagblad.nl 712141"400114 Belastingdienst leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1