Adegeest krijgt toch lichtmasten 'Visie op verkeer bloedeloze nota' armond sluit aan bij ilieudienst Leidse regio Regio Begraven in Leiderdorp fors duurder Trouwen in het Oegstgeests theehuisje ,e: 0 AG 14 NOVEMBER 2000 973 Leiderdorp verhoogt lonen LEIDERDORP Leiderdorpse ambtenaren krij gen met terugwerkende kracht meer loon. Het oude 'functie waarderingssysteem' was zo verouderd, dat herwaardering van de salarissen hard nodig bleek. Alleen zo kan voldoende kwaliteit worden aangetrokken, en behouden blijven, stelt de gemeente. Volgens wethouder A. Roest bleek in het verleden maar al te vaak dat ambtenaren die naar andere gemeenten overstapten 'een tot twee perio dieken meer gingen verdienen'. De Voorschotense honk- en softbalvereniging Adegeest krijgt volgend jaar toch een lichtinstallatie. Tegen de zin van sportwethouder Carabain nam de gemeenteraad gisteravond tijdens de begrotingsvergadering een motie aan van D66, om de club sneller dan gepland aan ver lichting te helpen. „Een prima cadeau voor ons 15-jarig bestaan in 2001. De raadsleden hebben uitstekend ge reageerd op onze oproep", avond voorzitter J. van Leeu wen. Het geld voor de verlichting, honderdduizend gulden, komt uit de opbrengst van het Van der Hoevenpark. Voorschoten legt deze nieuwe wijk aan op de voormalige voetbalvelden van SVLV langs de spoorlijn Leiden- Den Haag. De gemeente laat op deze grond dure huizen bou wen en heeft inmiddels al een groot deel van de inkomsten ten goede laten komen aan de aanleg van het sportpark Ade geest. Daarnaar verwees Van Leeu wen nadrukkelijk toen hij aan dacht vroeg voor zijn vereni ging. „De verwachting is dat bebouwing van het Van der Hoevenpark twaalf miljoen gul den oplevert. Daarvan is tot nu toe al zes miljoen naar sport park Adegeest gegaan. Dan kan er toch nog wel een ton voor ons af?" Wethouder Carabain bracht daar tegenin, dat ook de honk en softballers wel degelijk hun aandeel van het Van der Hoe venpark hebben gekregen. Voor de kleedaccommodatie van Adegeest is eerder al 220.000 gulden uitgetrokken. Adegeest kon dus nog wel even wachten op een bijdrage voor de licht masten. Weliswaar vond ook Carabain het vervelend dat bur gemeester en wethouders had den moeten besluiten de aan vraag voor de derde maal door te schuiven, maar er zijn 'nu eenmaal hogere prioriteiten op sportgebied'. Bij die keuze speelde een rol dat honk- en softbal in zijn ogen vooral in het voorjaar en in de zomer worden beoefend. „In een pe riode waarin het langer licht is." Van Leeuwen bestreed dat gisteravond. Hij hield de raad voor dat de trainingen al in ja nuari beginnen en dat het sei zoen pas half oktober is afgelo pen. „Er is dus helemaal geen sprake van zomersporten." Alle partijen bleken gevoelig voor dat argument en het feit dat de vereniging 'min of meer' toe zeggingen zijn gedaan. „Daar om vinden wij dat het laatste onderdeel van sportpark Ade geest volgend jaar moet worden gerealiseerd en niet voor de derde maal moet worden uitge steld." VOORSCHOTEN De WD had gisteravond tijdens de algemene beschouwingen forse kritiek op de manier waar op Voorschoten de verkeers problemen te lijf gaat. „Recent hebben wij een bloedeloze nota vastgesteld. Een nota die naar onze mening feitelijk niet meer voorstelt dan het slechts inspe len op de wettelijke verplichting om per 1 mei 2001 fietsers van rechts voorrang te verlenen", aldus de grootste partij in Voor schoten. Verkeerswethouder Draijer verbaasde zich over die kritiek: „Dit doet geen recht aan het besluit dat u heeft genomen." Hij herinnerde de liberalen er aan dat de raad erg verdeeld is over het aanpakken van de ver keersproblemen en dat daar door een totaalvisie onmogelijk was. Uiteindelijk werd gekozen voor het indelen van wegen in categorieën en het inventarise ren van knelpunten. „In overleg met politie en bewoners gaan we die verder uitwerken." Over het herinrichten van de Schoolstraat in het centrum van het dorp is de WD wél po sitief. In tegenstelling tot de opppositiepartijen D66 en GroenLinks. D66 wees er op dat er geen schot zit in de centrum plannen. „De auto's rijden nog steeds door de Schoolstraat, er is nog geen begin van een par- keeroplossing, plannen voor de invulling van de twee koppen (bij Albert Heijn en de Rabo bank) hebben wij nog niet ge zien, kortom we zijn geen steek verder dan twee jaar geleden." GroenLinks ergert zich aan het feit dat de Schoolstraat on danks toezeggingen van de wet houder nog altijd niet autovrij is. De partij drong er in een mo tie op aan om de gehele Schoolstraat vanaf 1 januari au tovrij te maken. Die motie kreeg echter alleen steun van de PvdA. De overige partijen zijn het met wethouder Draijer eens dat eerst de parkeerproblemen moeten worden opgelost. n subsidie Bond tegen het Vloeken [hoten De Bond tegen het Vloeken krijgt dit jaar voor de maal subsidie van Voorschoten. „Het mag dan gaan om el klein bedrag, 25 gulden, maar het verstrekken van sub geen vanzelfsprekendheid", aldus fractievoorzitter Har- n GroenLinks gisteravond. Zijn partij stelde vorig jaar al P bijdrage te laten vervallen. Toen koos de raad nog voor uering van de bijdrage. De raad stemde, met uitzonde rt het CDA, na een discussie van slechts enkele minuten, ireen motie van GL om de subsidie met ingang van 2001 ndigen. veel gegronde bezwaarschriften' a qr£2 Hoe kan het dat in Leiderdorp zo veel bezwaar- 13 en tegen de uitvoering van de Algemene Bijstandswet worden verklaard? Dat vroegen verschillende politieke zich gisteravond af. Uit het gemeentelijke jaarverslag Zorg blijkt, dat vorig jaar 34 procent van de bezwaarma- het indienen van hun bezwaren het gelijk aan hun zijde Volgens wethouder Kolman is de oorzaak van het grote gegronde bezwaarschriften, dat cliënten van de sociale steeds mondiger worden. Om het aantal bezwaarschrif- ug te dringen gaat Leiderdorp de 16 gegronde bezwaren 99 grondig analyseren. ng over Nepal in Zoeterwoude V youDEBarbara Wurfbain houdt vrijdag 17 november el :0.00 uur in buurtgebouw Ons Huis aan het Kosterspad rij erwoude-Dorp een lezing met dia's over Nepal. Wurf- pj zeven maal in dit land geweest. Niet zozeer om de toeris- o trekpleisters te bekijken, maar om 'hoog in de bergen ?\i n te ontmoeten in dorpjes waar elektriciteit niet bestaat i Hies leven in zelfgemaakte huisjes tegen de steile hellin- 11 e opbrengst van de avond komt ten goede aan ontwikke- 11 ojecten voor kansarmen in dit land. ;ti •ngde gevoelens bij overstap LEIDERDORP ERIC WENT Begraven van personen van 12 jaar en ouder wordt in Leider dorp fors duurder. Op 1 januari 2001 komt er in een klap 25 procent bovenop. Volgens wet houder A. Roest (CDA) is de verhoging nodig omdat Leider dorp al jaren fors moet toeleg gen op de gemeentelijke be graafplaats. Het tarief is in ver gelijking met andere gemeen ten in de regio aan de lage kant. „Waar we in de toekomst naar toe willen, is dat we kostendek kend begraven." Ook de tarieven van het on derhoud op de begraafplaats gaan volgend jaar fors omhoog. Behalve een prijsverhoging van 2,5 procent komt er ook nog een extra heffing van 100 gul den bovenop. De lijkbezorging voor kinderen beneden de 12 jaar wordt juist veertig procent goedkoper. De Leiderdorpse politiek maakten gisteravond geen probleem van de voorge stelde verhogingen. I «JUDYNIHOF I ie lengde gevoelens mondse politiek ak- iet aansluiting bij de is enst van het Samen- la verband Leidse Regio ïtj 'rogressief Warmond, CDA betreuren het dat t i dzijn heil moet zoeken mi iet Samenwerkingsver- :ri uin- en Bollenstreek aa iaar de gemeente deel vfiaakt. Toch zit er vol- politiek niets anders hebben heel erg ons laan om een milieu- y i het Samenwerkings- II Duin- en Bollenstreek lor elkaar te krijgen, ziet het SDB langza- uiteenvallen. Dan je pijlen ergens anders If, in", aldus PW-fractie- a rG. Slingerland, oppositiepartij CDA moeite met het on- je ;en van de gemeentelij- d itaken bij de regionale milieudienst. Al plaatsen de christen-democraten evenals de andere fracties wel een kant tekening als het gaat om mi lieubeleid. „Het is prima om de uitvoering van milieutaken uit te besteden, maar we vinden wel dat we het beleid in eigen huis moeten houden", zegt CDA-raadslid J. Bezuyen. „Be leid besteed je niet uit. Dat be paalt de kleur van je gemeente. Dus ik vind dat we wel moeten blijven zoeken naar een be leidsambtenaar." Tot dusver voerde Warmond zijn milieutaken voor het groot ste deel zelf uit. Slechts een deel van het werk wordt gedaan in SDB-verband. Het plan van de gemeente is nu om alle rpilieu- taken onder te brengen bij de milieudienst van de Leidse re gio. Andere deelnemers zijn Leiden, Oegstgeest, Zoeterwou de en Leiderdorp. Volgens burgemeester en wethouders kan Warmond on mogelijk op de huidige voet verder gaan. De politiek beaamt dat. De ambtenaar die zich be zighield met de uitvoering van het milieubeleid is vertrokken en sindsdien staat het werk op een laag pitje. De achterstand loopt steeds verder op. Verder betwijfelt de gemeente of het mogelijk is een nieuwe milieu ambtenaar aan te trekken, ge zien de krapte op de arbeids markt. Daar komt nog bij dat de milieutaken te gecompliceerd zijn geworden om ze aan één ambtenaar over te laten. Hoewel de samenwerking binnen het SDB steeds moeiza mer gaat, vinden de fracties het nog te vroeg om uit dit samen werkingsverband te stappen. „We moeten kijken of er een forse verandering van koers kan komen, maar anders moeten we ermee stoppen. Als het niet lukt, lukt het niet. Je moet be langrijke taken niet blijven op hangen aan een orgaan dat niet functioneert", aldus Slinger land. Het tuinpaviljoentje naast het gemeentehuis van Oegstgeest. foto henk bouwman OEGSTGEEST SUZANNE BARBIER Trouwlustigen die iets anders willen dan de ge wone trouwzaal in het gemeentehuis, kunnen volgend jaar terecht in het Oegstgeestse 'thee huisje'. Als het aan burgemeester en wethouders ligt, wordt het tuinpaviljoentje een alternatieve trouwlocatie. Voorwaarde is dat het aanstaande echtpaar in het voorjaar of de zomer wil trou wen, want de gasten zullen in de tuin moeten plaatsnemen. Het theehuisje is zo klein dat er maar een paar mensen in passen. Om het huisje geschikt te maken voor trouw partijen, moet het eerst grondig worden opge knapt. Hoeveel die renovatie gaat kosten, is nog niet bekend. Oegstgeest heeft ook een subsidie van enkele tienduizenden guldens van de provin cie tegoed voor de instandhouding van het pavil- joentje. j .Al he Ut 'SI [SVi l|> Ui in 4 in hi de; uil ld De Voorschotense raad is verslaafd en wil afkicken. Maar hoe? Het christelijke gedachtegoed van het CDA komt ineens in beeld nu het gaat over schaalvergroting in het Leiderdorpse onderwijs. Voorschoten heeft het probleem lange tijd binnenskamers, of lie ver gezegd binnensraadzaals weten te houden. En er vooral over gezwe gen. Je loopt immers niet te koop met je gebreken. Bang.als je bent als gemeente niet meer serieus te worden genomen of, nog erger, heringedeeld te worden. Inmiddels is de zaak echter zodanig geëscaleerd dat Voorschoten er wel mee naar buiten móet komen. Hele gezinnen dreigen kapot te gaan. Fa milieleden die hun vader, moeder, broer, zus, echtgenoot of echtgeno te avonden en nachten niet meer zien. Mensen die liggen te woelen in hun bed en hun toevlucht zoe ken tot de fles of, nog erger, tot nachtelijke praatprogramma's op televisie om toch vooral maar gezel schap te hebben. In een poging om aan die ondraag lijk geworden situatie een einde te maken, hebben enkele wakkere ambtenaren de hulp ingeroepen van het Instituut voor Verslavings onderzoek. Officieel is daar nog niets over bekend. Officieus des te meer. Voorschoten is verslaafd en wil afkicken. Alleen weet zij niet hoe. Als raadsleden gaan vergade ren, weten ze niet meer van ophou den. Voor één begrotingsvergade ring trekken ze gerust twee-dagen uit. Nonstop. Zoals vorig jaar toen de politici 's avonds om half acht begonnen en tot de volgende och tend twee uur doorgingen. Gisteren en vanmorgen gingen ze op herha- ling. Waar het om gaat, is niet belangrijk. Als maar kan worden vergaderd. „Er staan geen gewichtige zaken op de agenda. Het wordt saai en het gaat vooral lang duren", merkte een van de anonieme gebruikers giste ren vóór de vergadering verlekkerd op. De verslaving heeft deze verga derjunks volledig in haar greep. Voor de jongeren die vorige week aan het jeugddebat deelnamen, lijkt onder deze omstandigheden geen toekomst in de Voorschotense poli tiek weggelegd. Zij willen een jeugdraad als kweekvijver voor de 'seniorenraad'. Maar uit alles blijkt dat ze veel te zakelijk en te kort van Er is geen ontkomen aan voor de Wassenaarse rijken. Het dorp herbergt volgens zakenblad Quote 21 miljonairs. Hoofd redacteur Jort Kelder heeft het dorp daarom uitgeroepen tot de Quote 500-gemeente. Dat gebeurde vorige week ter ge legenheid van de jaarlijkse publicatie van de Quote top 500 rijksten van Nederland. Van de 21 miljonairs in Wassenaar mogen twee zich zelfs miljardair noemen: Joel Danny Wyler (1,5 miljard) en Evert Louwman (1,3 miljard). Het aantal miljardairs in de top 500 is toegenomen van 22 tot 27. De ondergrens (voetballer Marc Overmars) is gestegen van 50 naar 60 miljoen gulden. foto anp/jeroen bouman stof zijn. Ze weten in enkele minu ten duidelijk te maken wat ze wil len. Op die manier zullen ze nooit 'echte' raadsleden worden. Voor hen is voorlopig dan ook geen plaats in de raadzaal. Tenzij het In stituut voor Verslavingsonderzoek adviseert om de huidige raadsleden met spoed af te voeren richting af kickcentrum om weer mensen van hen te laten maken. Schoolstrijd Eens in de zoveel tijd wordt duide lijk dat het CDA nog steeds de hoe der van het confessionele gedachte goed is. Dit keer vond de opmerke lijke revival van het ware christelij ke denken plaats in het Leiderdorp se gemeentehuis aan de Statendaal- der. Daar verpakte CDA-voorman Jan Stevers een in 1917 geformu leerd standpunt van zijn nijvere po litieke voorvaderen Kuyper en Schaepman in een eigentijdse jasje. De CDA-fractievoorzitter reageerde op een proefballonnetje van WD- wethouder Pauline Kolman. Zij pleit ervoor scholen en schoolbe sturen van diverse pluimage samen te voegen in supergrote schoolge bouwen. Voor de doorgaans ruim denkende CDA'er is dat, ruim 73 jaar na beëindiging van de school strijd, nog steeds vele malen erger dan hardop vloeken in de kerk. „Je hebt openbaai" en bijzonder onder wijs, en het is een van de twee", do ceerde hij op hoge toon, toen het plan laatst in de Leiderdorpse ge meenteraad besproken werd. „Een mengvorm is voor ons een onbe gaanbare weg." Kijk. dat is nog eens krachtige taal. Zo stellig hebben we Stevers nog niet eerder gehoord. Niet toen het halve dorp op de barricades stond vanwege bebouwing van de Bloe- merd, en ook niet toen het ingrij- pende en fel bekritiseerde centrum plan ter sprake kwam. Dat hij nu in eens principieel wordt, en zelfs een politiek veto uitspreekt, geeft aan dat het hem ernst is. Kolman is dus gewaarschuwd. 'Stop met die athe- istische, gevaarlijke praat. Anders krijg je met een uitermate gebelgd CDA te doen'. Gelukkig voor de verhoudingen in de Leiderdorpse coalitie, zwakte Stevers zijn standpunt nog wat af. „Als scholen onderling tot overeen stemming komen over het gebruik van eikaars ruimtes, dan steunen wij dat natuurlijk. Uit doelmatig heid", zei hij na afloop van zijn vu rige betoog tussen neus en lippen door. Daarmee gooide hij de poorten van de hel wagenwijd open. Want het begint met het lenen van eikaars krijtjes, maar voordat je het weet ontstaan er op het gezamenlijke schoolplein allerlei ongewenste vriendschappen tussen Jenaplan- ners en protestant-christelijke kin dertjes, of - nog erger - worden over en weer docenten uitgewisseld. Met de openbare juf als invalkracht hoe ven die arme rk-kindertjes van groep 4 namelijk niet naar huis als de meester plotseling griep krijgt. Het confessionele ideële gedachte goed van weleer doet het dus nog goed in Leiderdorp. Maar is, met het pragmatische tintje dat Stevers eraan geeft, wel aan slijtage onder hevig. JAN PREENEN en ERIC WENT Pashmina sjaal, in 20 kleuren, 70x190 cm, van 399,- voor 199,- De Bijenkorf zet de toon. de Bijenkorf (^J

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19