Alphen krijgt geen geld uit miljoenenpot provincie 'Het moment is daar, dat ik moet loslaten' Sint toert door Rijn- en Veenstreek 0 Inwoners kiezen 'i\ kunstwerk Meerkr Tien maanden cel voi ontucht met minder] Vos vertrekt bij Vakopleiding DINSDAG 14 NOVEMBER 2000 Briljanten huwelijk alphen aan den run Het Alphense echtpaar Van der Louw-Wier- da is vandaag zestig jaar getrouwd. De echtelieden, beiden 81 jaar. vierden zaterdag feest in Avifauna en vanmiddag krijgen ze burgemeester Schoof op bezoek. R. van der Louw. een geboren en getogen Alphenaar. was veehandelaar en had een boerderij in de Ridderbuurt. Zijn vrouw, de Mijdrechtse W. Wierda, werk te als dienstbode. Het paar vestigde zich kort voor het huwelijk op 14 november 1940 in Alphen aan den Rijn. Het stel kreeg ze ven kinderen. De familie is inmiddels flink gegroeid, vertelt Van der Louw. Met negentig gasten, waarvan 22 achterkleinkinde ren, vierden hij en zijn vrouw afgelopen weekeinde het huwe lijksfeest. ,.Het was gezellig, maar we zijn nu wel erg moe. We zijn allebei 81 en ik ben zelf net terug uit het ziekenhuis. We zijn blij als alle drukte achter de rug is." Bedreiging met mes op Rijndijk hazerswoude-runduk Onder bedreiging van een mes moest een 16-jarige jongen uit Hazerswoude-Rijndijk het afgelopen week einde zijn fiets afstaan aan twee nog onbekende jongens. De jongen kwam het duo tegen op het fietspad aan de Rijndijk. De bedreigers haalden een mes tevoorschijn. Nadat de Hazerswou- denaar zijn fiets had gegeven, maakten de twee zich uit de voe ten. Verkoop Unicef tijdelijk in winkel alphen aan den run De verkoop van kaarten en geschenken van Unicef in Alphen aan den Rijn gebeurt dit jaar in een tijdelijke winkel in de Van Mandersloostraat (nr. 34). De vele vrijwilligers van Unicef die dit jaarlijkse ritueel verzorgen, zijn tot 21 novem ber bezig om de leegstaande winkel tot een prachtig verkoop punt om te toveren. Ruim 25 jaar verkocht Unicef de kaarten en geschenken in een kraam in winkelcentrum De Aarhof. On danks deze goede plaats kwamen de producten niet altijd goed tot hun recht. Met deze winkel hoopt Unicef dat de opbrengst van de kaart- en geschenkenverkoop, dit jaar bestemd voor de 'vergeten kinderen' in Oost-Europa, flink stijgt. De winkel is vanaf dinsdag 21 november dagelijks geopend van 10 tot 17 uur en op koopavonden tot 21 uur. Aan de koopzondagen op 10 en 17 december doet Unicef ook mee. Ondernemingsplan opstellen koudekerk aan den run Vereniging Contact Jonge Bedrijven uit Leiden en omstreken (CJB) houdt donderdag 23 november een bijeenkomst voor jonge ondernemers die een ondernemings plan moeten opstellen. De bedoeling is dat er wordt gesproken over planning en sturing van zo'n plan. Met andere woorden: greep hebben op de ontwikkeling van je bedrijf. Door de actieve werkvorm, er zijn geen langdurige sprekers, is er de mogelijk heid om direct al met eigen plan aan het werk te gaan. Er kan niet alleen van eikaars expertise gebruik worden gemaak, ook staat Hans Capel van de ING Bank waar nodig is. de deelnemers bij. Aanvang 20 uur, Uitvaartcentrum Schellingerhout. Dorps straat 30, Koudekerk aan den Rijn. Debat over Groene Hart couDADe Jonge Socialisten, afdeling Groene Hart, organiseren op maandag 20 november een debat over de woningbouw en het openbaar vervoer in het Groene Hart. Zowel het gemeente lijk huisvestingsbeleid als het provinciale beleid komen aan de orde. Bij het thema openbaar vervoer wordt de nadruk gelegd hoe in dit uitgestrekte gebied met weinig inwoners goed open baar vervoer kan worden geleverd. Voor dit debat zijn onder an dere als spreker uitgenodigd: PvdA kamerlid Jeroen Deisel- bloem, een woordvoerder van Connexxion en Rover, afgevaar- digen van Milieudefensie, een agrariër die ook raadslid is en een wethouder van ruimtelijke ordening. Het is de bedoeling dat zij na een korte inleiding in panelvorm met het publiek in discus sie gaan. Aanvang 20 uur in Het Brandpunt aan de Turfmarkt in Gouda. Aanklacht tegen de doodstraf woubrugge De Amnestygroep Woubrugge heeft donderdag 16 november Gea Knol uitgenodigd om te vertellen over haar cor respondentie met de Amerikaan John Elsken, een terdoodver- oordeelde. Op achttienjarige leeftijd, ruim vijftien jaar geleden, begon Gea Knol aan een briefwisseling met John Elsken, die toen 25 jaar was, en al jaren in de cel zat te wachten op zijn exe cutie. Na een aarzelend begin worden het openhartige brieven die ook een beeld geven van de rechtsgang in de USA en de om standigheden in de gevangenissen. De briefwisseling is in boek vorm uitgebracht als aanklacht tegen de doodstraf. Cineaste Marijke Jongbloed maakte onlangs een documentaire over dit onderwerp met de titel Beyond Reason-A Friend on Death Row. Aanvang 20 uur in gebouw De Wijk aan de Schoolstraat 20 in Woubrugge. Tienertoernooi in nieuwe voetbalkooi alphen aan den run Tieners nemen op 25 november de nieuwe voetbalkooi aan het Topaasplantsoen in Alphen aan den Rijn in gebruik. Voor voetballers van twaalf tot en met zestien jaar or ganiseren buurtbeheer Edelsteen, het ambulant jongerenwerk en tienercentrum Max een toernooi van 14 tot 16 uur. Voor de afsluiting zorgen twee teams met oudere tieners (van zestien tot en met achttien jaar). De inschrijving voor teams van vijf perso nen bij Toin van Kampen (0172-435298) en Yvon van Waas (0172-432409) duurt tot 18 november. Deelname is gratis. Piet Helmus van de Rijnwoude Koerier is aan het afbouwen hazerswoude-dorp saskia stoelinga In de Tuinstraat, die smalle straat die woningen en tuinen van elkaar scheidt, woont P.C. Helmus. Een verweerd wit emaille naambordje met zwarte ouderwetse letters op zijn voor deur verraadt dat het er lang geleden is opgeschroefd. Piet Helmus is inderdaad niet meer de jongste met zijn 80 jaar. Toch is hij nu pas zijn levens werk aan het afbouwen. Jaren lang was hij het gezicht van de Rijnwoude Koerier, een weke lijks nieuwsblad voor Hazers- woude-Dorp. Hazerswoude- Rijndijk, Benthuizen en Koude kerk aan den Rijn. Hij gaat nu rustig leven. Dat betekent niet dat hij zijn huis niet meer uit komt. Elke dag om half vier blijft hij zijn opwachting in het dorp maken. Dat praatje, daar gaat het om in Helmus' leven. „Ik stam uit 1920, dat zou je niet zeggen hè? Komt omdat ik altijd bezig ben, maar houd dit verhaal simpel. Ik wil niet wor den opgetild hoor. In 1962 werd ik benaderd door een midden stander met de vraag of ik een blad kon opzetten. Ze zeiden: dat moet je voor de gemeen schap doen. Ik was toen al cor respondent van de Nieuwe Leidse, later deed ik het voor de Rijn en Gouwe. Ik maakte raadsverslagen en schreef over allerlei dorpse aangelegenhe den. Een blad opzetten had ik nog nooit bij de hand gehad. Ik verwierp het idee dan ook in eerste instantie. Na een maand kwam het verzoek weer: je moet het doen. Ik werkte bij Samsom in Alphen aan den Rijn. Een fijne baan die ik nooit zou opgeven. Dat was toch de basis voor mijn pensioen. In de vakantie bedacht ik me. En ben het blad erbij gaan doen." „Ik ben aan het bouwen ge slagen. Eenmaal in de maand zes tot twaalf pagina's. Ik kreeg blijvende medewerking van de middenstanders. Op een gege ven moment zijn we naar eens Piet Helmus: „Het was mijn krant. Ik schreef, maakte advertenties, redigeerde en onderhield de contacten met de drukkerij." in de veertien dagen gegaan. En zeven jaar later kwam de ge meentesecretaris voor een in tiem gesprek. Een weekblad voor Hazerswoude-Dorp en - Rijndijk. Het ging zo goed." „Overdag nam mijn vrouw alles waar. 's Avonds ging ik naar echtparen die zoveel jaar waren getrouwd of als er iets speciaals was in de gemeente. Ook de sportverenigingen kre gen een prominente plek. Ver der hadden we vijf kinderen, een volkstuin en hield ik van fietsen en vissen. Ik heb eigen lijk steeds twee banen gehad met wat hobby's er omheen. „De eerste jaren heb ik het helemaal alleen gedaan. Het was mijn krant. Ik schreef, maakte advertenties, redigeerde en onderhield de contacten met drukkerij Van der Linden in Alphen. Ook de bezorging en distributie had ik in handen. En de kinderen hielpen mee om de kwitanties te innen. Menig ver- jaarspartijtje is onderbroken, omdat we op pad moesten om de krantjes rond te brengen. Was de bezorger er weer per di rect mee opgehouden." „Mijn devies was steeds: hou het blad zo lokaal mogelijk. Pik uit de officiële brieven de be langrijke dingen voor de burge rij. De inwoners moeten er iets aan hebben. Verder bedacht ik reclameteksten voor de adver tenties. De klanten lieten dat ook helemaal aan mij over. Hier wat uitspringen, daar een vet lettertype en een swingende kop. Ik kwam natuurlijk alle machtig veel onder de mensen. Er is hier heel wat over de vloer geweest. In 1982 ben ik bij Samsom, na veertig jaar trouwe dienst, gestopt. Ik was toen 62 jaar. In totaal heb ik vijftig jaar gewerkt. Ik ben in de crisistijd op twaalfjarige leeftijd begon nen bij een kwekerij. Daarna was Samsom voor mij van le vensbelang. Een goede werkge ver. Daar kon ik opklimmen. Ik ben geëindigd op de order-ad ministratie. Eerlijk, ik ben geen dag met tegenzin naar mijn FOTO HENK BOUWMAN werk gegaan." „Eigenlijk heb ik het pensi oen niet gevoeld. Ik had im mers nog een baan. Na vijftien jaar het blad in mijn bezit te hebben gehad, bundelde de middenstand zich en kwam De Stichting Rijnwoude-Koerier die het overnam. Ik werd vaste medewerker, want ik wilde een vinger in de pap houden. Iets wat je opbouwt, wil je toch ver der verwezenlijken? Ik kon pri ma opschieten met die mid denstanders in die stichting. Ook met de uitgever van het blad -heb ik een goede band. Ik ben altijd een man geweest die vooruit keek. Niet het paard achter de wagen, maar voor de wagen spannen. Du 1 de gemeentelijke waren wij het er al dat Koudekerk en ook in de Rijnwou moesten komen. „Ik heb geloof ik gemeenteraad met hart en ziel aai geweest. Officieel ha krant een contract maar goed, toen was te jong om te stopp ben ik aan het afboi december stop ik en opbouwt, laat je na gauw los. Toch had begrip voor toen stichting zeiden: stoppen." Eelt „Natuurlijk krijg je eelt op je buik en eel terwerk. Kritiek kri een schouderklop^ Nee, kritisch was iki stukken. Je moet lev r leven. Nu bepaalt wat erin staat. We eigen kantoortje in acht vaste medewed alle facetten dooii pen, typemachine, zen en computer round geworden. Ei houdt niet op. Ik b ven." „Ook met elkaar en nemen. Ik zeg mijn vrouw: daar isi daar is een deur. Ji Een kwartier later weer te lachen. Wei getrouwd en hebi kleinkinderen. Mi zoon is vijftig. Ik he i leven. Het moment ik moet loslaten. M< i zettingsvermogen is e lemaal gelukt. Ik k n alles in mijn bolletj p ik dat dat hoofd Mijn leven is niet bekend als de bon n doe aan declamert i en ik zit al zestig jaa r, toriumvereniging p n Ik heb nooit verzuin Te weinig grote-stadsproblemen voor jaarlijkse subsidie oude wetering DKNY^JEA NS Alphen komt toch niet in aanmerking voor geld uit het fonds dat de provincie Zuid-Holland heeft opgericht om de leefbaarheid in steden te verbeteren. Nu de provincie een begin heeft gemaakt met het grote-stedenbeleid is er een selectie gemaakt van de negen steden die jaarlijks elk een deel van de drie miljoen gulden mogen gebrui ken om hun stadsproblemen aan te pakken. Alphen zit daar niet bij. blijkt nu. Want niet Alphen aan den Rijn, maar Gouda, Vlaardingen en Zoetermeer zijn toege voegd aan het al bekende rijtje Den Haag, Rotterdam, Leiden, Dordrecht, Schiedam en Delft. aanmerking. Hoewel de ge meente bij de presentatie van de twee fondsen nog kansheb ber leek, valt Alphen nu tussen wal en schip. Wethouder Van der Veen Meerstadt treurt niet erg. „We kunnen natuurlijk al tijd geld gebruiken, maar als dit een pot geld voor verpauperde steden is, ben ik blij dat wij daartoe niet behoren. Alphen scoort gelukkig te positief." alphen aan den run saskia buitelaar Ook voor de andere geldpot, één miljoen gulden voor kleine kernen, komt Alphen niet in „Inderdaad", bevestigt een woordvoerder van de provincie. „De grootste steden doen in elk geval mee en vervolgens heb ben we op de middelgrote ste den- een aantal selectiecriteria losgelaten. Zoals hoeveel lage inkomens een gemeente heeft en hoeveel uitkeringsafhankelij- ken, hoe het zit met minderhe den, de centrumfunctie en slechte wijken. We hebben er gens een streep getrokken en deze negen voldoen het meest aan de criteria." Niet alleen Al phen valt buiten de boot, zegt de woordvoerder. Ook gemeen ten van vergelijkbare grootte zoals Capelle aan den IJssel, Rijswijk en Spijkenisse krijgen geen geld voor hun grote-stads problemen. Ook Alphen heeft die proble men, ook al doet de laconieke reactie van de wethouder an ders vermoeden. De gemeente heeft de provincie verschillende keren met de neus gedrukt op de vergrijzing, sociale onrust en verpaupering in sommige wij ken. Door die vasthoudendheid mag de gemeente wel meedoen aan een ander project van de provincie om de leefbaarheid van de gemeente te vergroten: het investeringsbudget stedelij ke vernieuwing (ISV). Met het ISV mag de gemeente de komende vijf jaar vier mil joen gulden besteden aan op- knapwerkzaamheden in vijf wijken met problemen, waar onder het Groene Dorp. Voor waarde is wel dat de gemeente het geld aan uitvoering van plannen besteedt en niet in de portemonnee houdt. Volgens de wethouder heeft de provin cie inmiddels 75 procent van het zogenoemde Meerjaren Ontwikkelings Programma goedgekeurd. Hoe het kunstwerk op de rontonde in de Meerkreuk in Oude Wetering er gaat uitzien, mogen de inwoners van Al kemade zeggen. De gemeente wil meer inmenging van bur gers dan zij hadden bij het an dere kunstwerk, dat op de ro tonde bij de Stationsstraat staat. Toen besloot de werk groep cultuur voor plaatsing van het beeld van de Veense kunstenaar Schraven. Achteraf was er veel kritiek op de vorm van dat kunstwerk. Water Van het tweede kunstwerk staat één ding vast: het moet iets met water worden. De ge meente nodigt een aantal kunstenaars uit die ieder ver schillende ontwerpen maken. Tijdens een aantal b sten mogen de hun mening uitspi de kunstwerken. Aa daarvan bepaalt de welk beeld op di komt te staan. Aani wordt nu nog dm) Volgens planning keersplein over tw klaar. Alkemade begint met het kunstprojec kunstwerk heeft de 30.000 gulden evenveel als voor beeld. De gemeenti daaraan genoeg ondanks het feit meer kosten maal de extra ontwerpen eenkomsten. Daan Alkemade bij de Zuid-Holland 15.0 subsidie aangevraaj De algemeen directeur van Vakopleiding Trans port en Logistiek, Frank Vos, vertrekt na acht jaar bij Vakopleiding Transport en Logistiek. Hij heeft per 1 februari een nieuwe functie als directeur van het Verzekeringsbedrijf Zorg van Univé Ver zekeringen. De Vakopleiding leidt jaarlijks meer dan 4000 leerlingen en 26.000 cursisten op. Vos speelde een sleutelrol in de ontwikkeling van de Vakopleiding. Hij leidde een fusie van drie organisaties, de brancheopleidingsinstituten voor het wegvervoer, de haven en de binnen vaart, tot één centrale organisatie. Vervolgens richtte hij een landelijk netwerk van regiokanto ren op met nieuwe bedrijfshuisvesting en prak tijkopleidingsplaatsen door het hele land. Verder hield hij zich ook bezig met de ontwikkeling van lesstof en de uitwisseling van informatie in Euro pa en Centraal-Azië. Niet voor niets voert Vos nog het president schap van EuroTra, een samenwerkingsverband van Europese opleidingsinstituten voor transport en logistiek. den haag/alphen aan den rijn connie van uffelen De rechtbank in Den Haag heeft een 33-jarige Alphenaar gisteren zwaarder gestraft voor ontucht met een twaalfjarig meisje dan'de officier van justi tie had geëist. De dader moet tien maanden de gevangenis in, terwijl de eis twee weken gele den vijf maanden was. Daar naast moet de Alphenaar 7500 gulden smartengeld betalen en krijgt hij een verplicht reclasse- ringscontact voor groepsthera pie. Als hij binnen twee jaar op nieuw over de schreef gaat, hangt de man vijf maanden ge vangenisstraf boven De rechtbank o streng omdat de Al[ vertrouwen dat he volwassenen moe ernstig heeft besd man was een huisvi ouders van het Alp) en bekende ontud hij haar toekijken met zijn vriendin. Excuus van de n het kind nieuwsgi hij wilde voordoe moest. Zelfs in hei de nietsvermoede; van het kind deed ontuchtige hande haar. run- en veenstreek Jack, reversible, dons gevuld, in diverse kleuren, XS t/m L, van 519,95 voor 329,- Bodywarmer, reversible, dons gevuld, in diverse kleuren, XS t/m L, van 399,95 voor 249,- De Bijenkorf zet de toon. AMSTERDAM, ROTTERDAM, DEN HAAO ELKE Z< de Bijenkorf Sinterklaas doet verschillende plaatsen in de Rijn- en Veen- streek aan. Op zaterdag 18 no vember meert hij om ongeveer 14.30 uur aan aan de Comrieka- de in Woubrugge. Burgemees ter Van Beek ontvangt hem. Vervolgens maakt de sint een rondgang door het dorp. Hij eindigt bij sporthal Oudendijk. Op 25 november komt de goed heiligman om 10.30 uur aan op het Noordeinde in Leimuiden, waarna hij naar gemeenschaps centrum 't Spant gaat. Later op de dag, om 14 uur, stappen sint en de pieten bij de brug in de Leidsche Vaart in Rijnsater- woude aan wal. Diezelfde dag komt sinter klaas aan in Alphen aan den Rijn. Om 9.45 uur arriveert hij met zijn stoomboot aan de Rijnkade, waar burgemeester Schoof hem ontvangt. Tot die tijd zorgen Perry Kasbergen en de drumband Con Brio voor een 'warming up'. Kinderen die voor de sint op het podium een liedje willen zingen of iets voor het paard in petto hebben, kun nen tevoren een kaart sturen naar sinterklaas, postbus 555, 2400 AN in Alphen. De kinde ren die de leukste kaarten op sturen, worden uitgenodigd om sint op het podium op te wach ten. De goedheiligman maakt na aankomst een rondrit door het centrum van Alphen. Hij doet de Hooftstraat, de Citypro menade, De Aarhof, de Hooge Zijde en De Atlas aan. In Langeraar komt de sint op 18 november 's morgens om 10 uur aan. Hij meert met zijn boot af aan de Smidskade. Daarna vaart hij door naar Ter Aar, waar hij om 13.30 uur de kinderen begroet. Op 25 november bezoekt sin terklaas ook een aantal dorpen in Alkemade. Om 14 uur komt hij aan bij de Kolk in Oud Ade. Daar vandaan gaat hij door naar Rijpwetering. Bij het sluis je aan de Noordkade in Roelof- arendsveen komt sint aan om 14 uur. De sint en zijn gevolg gaan op zaterdag 14 uur naar Benthui zen. Ze bezoeken daar dorps huis De Tas. Een week later, op 25 november doet hij de andere drie dorpen van Rijnwoude aan. Om 11 uur meert hij aan bij het Witte Huis in Koude kerk aan den Rijn. 's Middags om 13.30 uur belooft het een spannend spektakel te worden als hij aankomt in Hazerswou de-Rijndijk, op de Da Costasin- gel. De Spaanse bisschop komt om 14 uur aan bij de Burge meester Warnaarkade in Ha zerswoude-Dorp. Nieuwe Wetering sluit de rij. De goedheiligman arriveert op 2 december met zijn boot in de Ringvaart. Om 13.30 uur meert hij aan bij de brug over de Ringvaart. Nieuwe d bouw stai alphen aan den run' ABC Bouwmana[ Leidschendam nee tievoering van de b Alphense stadhuis gendoorn van ABC antwoordelijkheid men van architec Egeraat. Tussen hei nemers was een on tuatie ontstaan dot houdingen waren en doordat Van I petten op had. De middels, mede doe problemen, enkel vertraagd. Burgei wethouders zeggen te doen om de kort mogelijk te 1.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18