Leiden Als ik maar bezig kan zijn Collega's zijn er om mee te werken' ser krijgt rake klappen - rst-inn voor ouderen Leiden Regio IS Uitbreiding Burgerzaken door nieuwe procedure voor reisdocumenten jjl cvclejisn, ex/C wotcL vló< Schultz ontvangt Chinezen GERECHT HIEVEN - AG 14 NOVEMBER 2000 •RKWARTIER Er zijn weer mooie spullen te koop op de rommelmarkt die zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur in iktlcentrum Rondedans wordt gehouden. Ook het Rad van aal r staat er. Het dienstencentrum staat aan de Julianastraat RKWARTIER Verzamelaars van munten, postzegels, ho ifkaarten, telefoonkaarten en andere zaken zijn vrijdag 00 en 21.45 uur welkom op de ruilbeurs van.de Leidse enfciging Koningkerk in buurthuis 't Spoortje. Bernhardkade evoor niet leden is 1,50 gulden en één "gulden voor jeugd idi ït 15 jaar. Voor meer inlichtingen: telefoon 0252-230393. HOF De fractie van de Socialistische Partij houdt van- n] len spreekuur in de kantine van de speeltuin aan het Car- uggenpad. ledereen is van 19.30 tot 20.30 uur welkom om ar wensen over de buurt, de woonsituatie of de gemeente reten. De SP-raadsleden willen graag horen hoe de bewo- de Stevenshof denken over het verkeer of de speelgele- roor kinderen in hun wijk. De SP-Hulpdienst houdt r voor mensen met vragen of advies over onder meer lidie of juridische zaken. Na het open spreekuur is de gadering, waar bewoners hun punten met de fractie kun- reken. adj i irige man uit Hazers- ijndijk heeft gistermid- pen gekregen van een 101 ilist op de Lange- •e fietser reed van de an. rf naar de Langegracht bij het oversteken van een auto die vanaf de narkt kwam. De be- ing Ouderen Kerst-ins oudt op tweede kerst- lag voor ouderen die n zijn rond de kerst, vordt op drie plekken efa n georganiseerd. Dat itencentrum De Zijloe- uurthuizen De Vogel- De Morschwijck. On- -5| rtig vrijwilligers zetten tTEl1' n samen met de oude- tnooi kerstfeest' te vie- DDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, 1 buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt ;n tadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden ec^ird naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. \'i [EIN In bezoekerscentrum 'Het Reigersbos' in polderpark rti >yn kunnen kinderen in de leeftijd van 9 tot 14 jaar zondag is niber vanaf 14 uur speuren naar sporen in de natuur met eugdnatuurclub. Jongere kinderen zijn ook welkom, maar et len met een volwassene. Inlichtingen geeft Simon Voorn ij of Carine Dijkhuis (5726738). ëi jen Voor 55-plussers is er zondag 19 november een ont- ns gsmiddag in Rijn en Vliet. Om 14.45 uur speelt de toneel- et Oude Raadhuis' het blijspel 'Huize Hofrust'. Vanaf is de zaal open, de toegang bedraagt 2,50 gulden, inclu- topje koffie of thee. Rijn en Vliet staat aan de Aaltje Noor- n an 1. Azen Over de geschiedenis van Wilhelm Tell, die gedwon- ■le d om met een pijl een appel van het hoofd van zijn zoon te nigeeft C. van Leeuwen zondag een lezing. Generaties lang witsers opgegroeid met verhalen over Wilhelm Teil, het symbool van de rechtgeaarde voorvechter van de vrij- lezing begint om 10.30 uur in Zorgcentrum Zuydtwijck Ijialtje Noordewierlaan 50. m l/est Bij het COC zijn er diverse activiteiten: donderdag is ee ivond: La vie rêvée des anges en Sitcom. De entree be- jf gulden, leden betalen de helft. Aanvang 21 uur. Vrijdag ief|af 22 uur een vrouwenfeest rond een speciaal thema en is er van 22 tot 4 uur disco. Het COC is te vinden aan de icht 65, telefoon 5220640. Ouderen aan de slag in dienstencentrum Rondedans. Dagverzorging Rondedans bestaat tien jaar foto MARK LAMERS 4000 kinderen die worden bij geschreven in het reisdocu ment van hun ouders. In de zo mermaanden leidt dit naar ver wachting tot dagelijks 450 'nor male' bezoekers aangevuld met 200 mensen die een paspoort afhalen. Om die bezoekersstroom te spreiden, worden vanaf januari 2001 Leidenaars van wie het paspoort verloopt, aangeschre ven om een afspraak te maken. Leiden hoopt zo wachttijden te bekorten en het liefst zelfs te voorkomen. Tevens wordt on derzocht of de openingstijden van Burgerzaken moeten wor den aangepast om schoolgaan de kinderen te ontvangen. Het nieuwe systeem wordt door het ministerie van Bin nenlandse Zaken (BZ) wettelijk voorgeschreven en geldt lande lijk. BZ vindt een dubbele iden tificatie uit oogpunt van fraude bestrijding noodzakelijk. Aan vraag en afgifte blijft in handen van de gemeentes maar het maken van een paspoort ge beurt voortaan in een centrale 'paspoortfabriek.' Spoedproce dures zijn tegen meerkosten mogelijk, maar ook dan is de wachttijd tenminste één dag. Alleen bij enkele doorlaatpos ten van de Koninklijke Mare chaussee (onder meer Schip hol) kan een nooddocument worden afgegeven. Het is nog niet bekend of het nieuwe systeem gevolgen heeft voor de prijs van de reisdocu menten. willem-paul de moou Een kordon van rolstoelen en rollators staat stil en verlaten op de gang. Even verderop, in het zaaltje van de dagverzorging in dienstencentrum Rondedans in Leiden, is meer gezelligheid te vinden. Een groep ouderen sja bloneert een placemat voor de feestmaaltijd van morgen. Dan viert Rondedans het tienjarig bestaan van de dagverzorging. De drie verzorgsters hebben het druk, want ze moeten ieder een voorzien van verf en een stukje stof dat de placemat moet worden. „Krijgen we geen voorgeknipt modelletje", zegt iemand. ,,Ik moet ook nog", roept iemand anders. „Ja lie verd, ik kom eraan", sust Co van der Vos, één van de ver zorgsters. Weer een andere vrouw pakt een sjabloon-kip en zwaait ermee rond. „Hij gaat kakelen, hoor!" Het doel van de dagen is de eenzaamheid van veel ouderen doorbreken. Johanna Pet (78) woont in een aanleunwoning van Rondedans. „Ik kom hier drie dagen per week, want an ders zit je maar alleen, je moet toch wat." Wilhelmina van der Linden (93) sluit zich daarbij aan: „Al zou het niet goed be vallen, je moet blij wezen dat je wat hebt." Als ze vertelt dat ze 93 jaar is, roept Co: „En da's de beste reclame voor de dagver zorging!" Verven is niet het enige wat de dames en heren doen. Bege leidster Petra Kolfoort legt uit wat er verder gebeurt: „We wer ken met thema's, bijvoorbeeld herfst, sinterklaas en kerst. En daar knutselen we dan allerlei dingen voor. Nu zijn we bezig met de voorbereiding van het tienjarig bestaan." Maria Le Poeter (85): „Ik heb al heel wat gemaakt: een poppenhuis en meubeltjes en nu heb ik weer twee babysloffies thuis staan, hartstikke leuk." Kolfoort ver telt dat er naast handenarbeid ook nog andere activiteiten zijn: „We maken ook wel eens een uitstapje naar bijvoorbeeld de kerstmarkt. De afwisseling acti veert mensen om mee te blijven doen." De ouderen worden meestal opgehaald met een bus en dan zijn ze van tien uur 's ochtends tot drie uur 's middags bij Rondedans onder de pannen. Na de ochtendactiviteit en de lunch gaan ze meestal spelletjes doen, zoals klaverjassen. Som migen komen een dag in de week, anderen meerdere. Kolf oort: „Wij bepalen hoeveel ie mand nodig heeft. Je kunt niet iedereen iedere dag laten ko men, want we hebben ook nog een wachtlijst." Maria komt al zeven jaar over de vloer bij dag verzorging Rondedans. „Ja, als je zo oud bent zie je mensen gaan en komen, maar ik zou die twee dagen in de week toch niet graag willen missen." Marie ('maar ze noemen me Rie') de Boer (80) houdt van een lolletje. Ze is bezig met haar placemat en gebruikt daarbij een sjabloon met kerstboom pjes en engeltjes. Ook staat er het getal 1995 in het sjabloon. „Die zal ik maar niet verven, hè? Dat is al weer een tijdje ge leden", lacht ze. Er zijn maar twee mannen in het gezelschap te vinden, maar ze zijn des te enthousiaster be zig met het schilderen van de placemat. Arie Schellingerhout (84) werkt daarnaast ook nog aan een schort met molens erop. „Ik was vroeger molenaar en nu vind ik het leuk om ze te teke nen." „En hij kan het echt heel mooi hoor, kijk maar", zegt Kolfoort als ze het schort laat zien. „Voor de meesten is het een stimulans om iets voor hun kleinkinderen te maken, maar bij meneer Schellingerhout is dat niet nodig. Arie: „Ze mogen het van mij hebben, als ik maar bezig kan zijn." leiden eric-jan berendsen De afdeling Burgerzaken van de gemeente verwacht jaarlijks 24.000 bezoekers meer te krij gen. Het een en ander heeft te maken met het voornemen van het Rijk om per 2 april 2001 een nieuwe 'generatie' reisdocu menten in te voeren. 'Klaar ter wijl u wacht' is er niet meer bij. Aanvragers voor een paspoort dienen voortaan twee keer naar het stadhuis te komen. Vooral in de zomermaanden kan dit tot grote drukte in het atrium leiden. Om de verwachte toe loop het hoofd te kunnen bie den, komen er bij Burgerzaken twee arbeidsplaatsen bij. Vanaf 2 april moeten alle aanvragers voor reisdocumen ten één keer naar het stadhuis voor het aanvragen en één keer voor het ophalen, ongeveer een week later. In de huidige situa tie worden reisdocumenten nog ter plekke ingevuld en uit gereikt. Kinderen onder de 16 die worden bijgeschreven, hoe ven momenteel niet mee te ko men. Ook daarin komt veran dering, omdat van elk kind in het paspoort ook een pasfoto komt. In Leiden worden jaarlijks ongeveer 20.000 paspoorten en reiskaarten afgegeven. Alle aan vragers komen één keer naar Burgerzaken. Daarom denkt Burgerzaken op jaarbasis zo'n 24.000 bezoekers meer te krij gen: 20.000 mensen die hun paspoort komen afhalen en 'stuurder van die auto, een 23- jarige Leidenaar, zette zijn auto dwars op het fietspad en gaf de fietser een paar rake klappen en schoppen. De man, die niet in het bezit bleek van een rijbe wijs, is door toevallig passeren de agenten opgepakt. De Ha- zerswoudenaar moest voor .be handeling aan diverse wonden naar het LU MC. ren. Vanaf 10.30 uur is er koffie met gebak. Verder is er per lo catie een eigen invulling van de dag met onder meer muziek en bingo. De kerst-inn eindigt met een diner. Kaarten kosten 17,5 gulden en zijn vanaf woensdag 22 no vember te koop bij De Morsch- wijk, Topaaslaan 19 (tel. 5765656), De Zijloever, Lage Rijndijk 126 (tel. 5233208) en De Vogelvlucht, Boshuizerlaan 5 (tel. 5313648). leiden Wethouder Schultz van Economische Zaken ontving gisteren een Chinese delegatie uit Beijing, de vice-burgemeester en de vertegenwoordigers van de China Counsil for the promotion of International Trade (CCPIT). De Chinezen waren geïnteresseerd in de manier waarop in Leiden het sciencepark wordt ontwikkelden beheerd. Daarnaast wilden ze weten hoe scienceparks een kraamkamer kunnen zijn voor startende bedrijven in de biotechnologie. In Beijing zijn vijf scienceparks met veel hightech bedrijven. FOTO HENK BOUWMAN ro) 9.irt, Jiro) je hier, een seksistisch ïntje daar. Sommige Moberen de leukste te ad een 30-jarige Leid- ngp j een Leiderdorps itw ;|kingsbedrijfzijn rsdq ke collega eens opge- voelen hoe zwaar ze d w lat ze iets had gezegd J; ai. Haar oorbel en jse ig had hij eens vastge- uwsi te zeggen dat hij die «ets rond. En in de knoop blouse had hij eens bijzonders' gezien. w >tond de man bij het ntongerecht voor de bter, omdat hij op 30 ïr 'een geintje' had Althans, dat be- jzelf. Hij wilde haar laten schrikken en zich achter een pilaar j duw koffie ging ha- geï 'koffieautomaat sloop bter naar haar toe om Lboe!' te roepen. „Ze wilde haar bij haar 5 pakken, ze kwam 0ren en toen raakte ik uk haar borsten aan." De \touw vertelde een ander verhaal. Zij hoorde opeens ge schuifel achter zich en voelde hoe zij onder haar armen door bij haar borsten werd gegrepen, waarna ze tegen haar collega werd aangedrukt. Ze zit nu thuis met straatvrees. Aanran ding, zo concludeerde officier van justitie Steen. „Het lijkt niet zo erg, maar de gevolgen zijn dat wel. Collega's zijn er om mee te werken", zo hield hij de man voor. Hij eiste vijfhonderd gulden smartengeld en vijfhon derd gulden voorwaardelijk. Advocaat Lagraauw zei twijfels te hebben over de opzet van de man. Beide partijen konden wel eens gelijk hebben. De man had haar wel van achteren be naderd, maar onverhoeds beet gepakt en tegen zich aan ge drukt? Nee, daar twijfelde Lag raauw aan. En bij twijfel hoort vrijspraak te volgen. Politierechter Van Leeuwen twijfelde alleen aan het tegen zich aandrukken, maar legde de man voor het overige vijfhon derd gulden voorwaardelijk op. In plaats van het smartengeld moest de man maar een bloe metje sturen, zodat hij wel met de schrik vrij kwam. Luide stem De 38-jarige Katwijker had zijn vrouw op 24 juli helemaal niet geslagen, maar alleen met luide stem ruzie gemaakt. Toen drie omstanders zich daarmee be moeiden, ging het mis. Volgens de Katwijker stonken ze naar al cohol en hadden ze 'buitenlan der: klootzak!' naar hem geroe pen. „Wacht maar af', had hij teruggeroepen. Waarna hij zijn vinger omhoog stak en een mes ging halen. „Ik zal jullie dood steken. Ik heb een mes", zei hij om de drie mannen 'bang te maken'. Een van de mannen verklaarde dat de Katwijker een steekbeweging naar hem had gemaakt. De anderen renden weg. Driemaal bedreiging: twee maanden cel, waarvan eentje voorwaardelijk om duidelijk te maken dat het niet nog een keer mag gebeuren, zo conclu deerde de officier van justitie. De man ontkende een mes bij zich te hebben gehad, maar werd wel direct door de politie meegenomen. Een andere agent ging vervolgens zijn huis in, vroeg aan de echtgenote waar het mes lag en vond het in de woonkamer. En juist deze handelwijze klopte volgens ad vocaat Lagraauw niet. De vrouw van de Katwijker was im mers niet verteld dat ze geen antwoorden hoeft te geven. Bo vendien was er geen bevel tot huiszoeking en was de vrouw niet om toestemming ge vraagd.. „Dus het ging van: als we er dan toch zijn: laten we dan maar meteen gaan zoeken? Zo werkt het niet", zei Lag raauw. De officier antwoordde daarop dat niet was gebleken dat de vrouw géén toestem ming had gegeven. „Toestemming is niet gewei gerd, dus er is toestemming?", smaalde de advocaat. „Het is een Katwijkse huiszoeking, me neer Lagraauw", zei rechter Van Leeuwen grinnikend. Ook hij vond dat de antwoorden van de vrouw en de vondst van het mes niet als bewijsmiddel mochten dienen. De verklarin gen van de drie mannen wel en daarom legde hij de Katwijker zeshonderd gulden boete en eenzelfde bedrag voorwaarde lijk op. connie van uffelen j Leidsch Dagblad ANNO 1900 Woensdag 14 November LEIDEN - Het was gisteren juist zeventig jaren gele den, dat te Leiden in de Pieterskerk het jagercorps der Leidsche studenten, met hun aanvoerder kapi tein Van Boecop stond aangetreden. Het corps be stond uit 270 studenten, gereed hun academie en studie te verlaten, om naar de bedreigde grenzen te vertrekken, tot versterking van het Nederlandsche leger, onder bevel van kroonprins Willem van Oranje. Onder die jonge mannen waren velen, die later aan Nederland en Indië gewichtige en groote diensten hebben bewezen, die geschitterd hebben als Staats man, advocaat, kanselredenaar, letterkundige of ge neesheer. Die jongelui, bestemd voor de studie, bra ken die af en grepen naar buks en sabel. Het vader land was in nood. De ontberingen en het krijgslot wachtten hen. Zij waren bereid. Zeventig jaren zijn thans sedert die indrukwekken de plechtigheid verloopen en bovenstaande herinne ring uit de geschiedenis van het Koninkrijk volsta, om den volksgeest te doen kennen, die in de Novem- bermaand van 1830 allerwegen in Noord-Nederland heerschte en die zich zeker zal herhalen, wanneer in de toekomst Oranje weder de hulp zal behoeven van allen, die Nederlanders zijn en dat willen blijven. ANNO 1975 WARMOND - Na een fikse klim langs de steigers zette burge meester De Vreeze van Warmond gister morgen de windvaan op de Oude Toren. Hij kreeg assistentie van architect Van der Ster- re uit Leiderdorp on der wiens hoede de restauratie wordt uit gevoerd. De windvaan is begin 17e eeuw aan Warmond geschon ken door jonkerJan van Duyvenvoorde, heer van Warmond en admiraal van Holland. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 14 november SASSENHEIM - Voor de Stichting Sport en Recrea tie Gehandicapten in de Bollenstreek was het giste ren een groots ogenblik toen in Sassenheim aan de Rusthoflaan officieel hun eigen clubgebouw werd Deze opening werd verricht door de heer W.D. Ver- duyn, die samen met twee collega's de eerste stoot heeft gegeven tot de totstandkoming van dit clubge bouw. Het gebouw is bestemd voor allerlei activitei ten die onder de verzamelnaam 'soos' door de stich ting worden georganiseerd, zoals muziek, film, dia avonden, dansen en handenarbeid. Toen vorig jaar in november de heer Verduyn zijn veertig-jarig jubileum vierde als directeur van Ver- duyns Distributiecentrum in Hoofddorp en zijn colle ga's, de heren Grave en Bastiaan respectievelijk hun 25 jarig en 12,5 jarig jubileum, besloten de heren bij die gelegenheid samen een rekening te openen, waarop men in plaats van de gebruikelijke cadeau tjes een gift kon storten, bestemd voor de bouw van het clubhuis. De Lionsclub Bollenstreek heeft met veel enthou siasme voor de inventaris gezorgd, daarbij gesteund door verschillende bedrijven, diaconieën en kerkbe sturen en met de zeer gewaardeerde hulp van een aantal bejaarden uit Noordwijkerhout, die hun tech nische kennis en hun tijd beschikbaar stelden o.a. voor de montage van de stoelen. RIJNSBURG - Het staat nu wel vast, dat het Flora- bestuur voor de vestiging van het nieuwe veilingcom plex het oog heeft gericht op de Kamphuizerpolder. In samenwerking met het Rijnsburgse gemeentebe stuur probeert men dit plan te realiseren. Een punt is nog hoe het provinciaal bestuur en vooral de pro vinciale planologen over deze vestigingsplaats den ken. Folo's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen ovcrschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar tan 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad .Archieven, postbus 5*1, 2300 AB leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Roosevellstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17