God op het Web Geloof Samenleving Godsdiensten bijeen om aarde te redden Rabbijn hekelt vo in zaak-Brongersi Pastor Spruijt weg uit Alphen DINSDAG 14 NOVEMBER 2000 VANDAAG Vandaag 152 jaar geleden, op 15 november rH 1848, werd de Italiaanse pausgezinde minister graaf Rossi vermoord. Verschillende delen van HBHHi Italië stonden op dat moment onder gezag van Oostenrijk. Paus Pius IX weigerde hulp te geven aan pro vinciën die in opstand kwamen tegen de Oostenrijkse overheersing. De republikeinen wonnen daardoor terrein en het gezag van de paus was tanende. Graaf Rossi werd op 14 september tot minister benoemd, en herstelde met krachtige maatregelen het gezag van de paus. Twee maan den later vermoordden de republikeinen Rossi en eisten een nieuwe grondwet. De paus weigerde aanvankelijk, maar moest uiteindelijk toegeven. Een maand later vlucht te hij en trok alle toezeggingen weer in. Veertien november is de feestdag van de heilige Veneranda van Rome; een maagd uit de tweede eeuw die de martel dood stierf. Toch geen religie op Grieks paspoort athene De Griekse regering volhardt ondanks een fel kerkelijk protest in haar voornemen om de godsdienst niet langer te ver melden op nieuwe identiteitskaarten. Het ministerie van open bare orde kondigde gisteren aan dat de documenten vanaf be gin volgende week bij politiebureaus te verkrijgen zijn. De Grieks-orthodoxe kerk eist dat de regering de maatregel intrekt en heeft de gelovigen opgeroepen hun religie afgekort naast hun handtekening weer te geven. De kerkelijke autoriteiten voe ren aan dat vermelding van de religie een belangrijk symbolisch gebaar is. Ook wijzen zij erop dat twee miljoen mensen een pro testbriefhebben ondertekend. Ongeveer 97 procent van de 10,2 miljoen Grieken is Grieks-orthodox gedoopt. Het geschil heeft de uitgifte van de identiteitsbewijzen met ongeveer vijf maan den vertraagd. Duits rabbijnenseminarie geopend potsdam In Potsdam bij Berlijn is gisteren het Abraham Geiger College geopend, het eerste rabbijnenseminarie in Duitsland sinds 1942. In dat jaar sloten de nationaal-socialisten de Hoge school voor de Wetenschap van het Jodendom in Berlijn. Het nieuwe rabbijnenseminarie, genoemd naar de rabbijn Abraham Geiger (1810-1874), gaat uit van de Unie van progressieve joden in Duitsland. De kleine honderd joodse gemeenten in Duitsland en Oostenrijk met 85.000 leden hebben 32 rabbijnen. Deze zijn allen in het buitenland opgeleid. Het Abraham Geiger College wil jaarlijks drie tot vijf vrouwen en mannen opleiden. Reclame gestopt na protesten kerken brussel De Belgische hamburgerketen Quick heeft beloofd een door de kerken fel bekritiseerde reclame niet meer te gebruiken. In de radioreclame is te horen hoe Jezus tijdens het Laatste Avondmaal de instellingswoorden van de eucharistie uitspreekt, afgesloten door de uitroep 'Wie is er hier naar de Quick ge weest?'. Het Overlegorgaan van de Christelijke Kerken had hef tig geprotesteerd. Het aartsbisdom Mechelen-Brussel dreigde naar de rechter te stappen. Het belachelijk maken van de heilige eucharistie kan niet door de beugel, zo vindt men. Eucharistie en avondmaal raken de essentie van het christelijk geloof, aldus het overlegorgaan van de Rooms-Katholieke, Anglicaanse, Or thodoxe en Protestantse Kerk. alphen aan den run jan peter versteege Bisschop A. Van Luyn van Rot terdam heeft pastor H. Spruijt van Alphen aan den Rijn op 's mans eigen verzoek ontslagen. Uit een persbericht van deke naat Het Groene Hart, waar Al phen aan den Rijn onder valt, blijkt dat pastor Spruijt tijdens een vakantie met ziekteverlof is gegaan. Tijdens dat verlof heeft de pastor besloten, dat hij zijn werk niet meer wilde hervatten. Een en ander betekent dat de drie Alphense RK parochies het tot 1 januari zonder pastor moeten stellen. Per die datum heeft bisschop Van Luyn pastor F. Somerwil aangesteld als pas toor. Deken LP. Peeters zal tot die tijd proberen met vrijwilli gers en het inschakelen van ge pensioneerde priesters de pas torale zorg voor zijn rekening te nemen. Conferenties kerken in Den Haag en Nepal ■"i11i kathmandu-den haag afp mieke duivenvoorden Analoog aan de internationale klimaatconferentie op dit mo ment in Den Haag leveren ver tegenwoordigers van godsdien sten uit de hele wereld vanaf morgen in de Nepalese hoofd stad Kathmandu hun eigen bij drage aan de bescherming van het milieu. Initiatiefnemers van de bijeenkomst zijn het Wereld Natuur Fonds (WNF) en de Alli antie Godsdiensten en Natuur bescherming (ARC). Kerken in Aktie, de Haagse Gemeenschap van Kerken en Oikos houden zaterdag een ker kelijke klimaatdag in de Haagse Zorgvlietkerk. Ook in Neder land zijn de kerken verontrust over de gevolgen van de kli maatverandering, zoals extreme droogte en overstromingen. In Kathmandu buigen onge veer vijfhonderd vertegenwoor digers van elf godsdiensten zich vier dagen lang over 'nieuwe en ambitieuze' milieuprojecten. Premier Girija Prasad Koairala van Nepal opent de conferentie onder de titel 'Heilige gaven voor een levende planeet'. Tot de deelnemers uit 33 landen behoren WNF-voorzitter Lub bers en de Britse prins-gemaal Philip. De overkoepelende organisa tie van taoïsten in China heeft haar veertig miljoen aanhan gers alvast opgeroepen om niet langer medicijnen uit de tradi tionele Chinese geneeskunde te gebruiken. Die geneesmidde len, gemaakt van grondstroffen als tijgerbotten, hoorns van neushoorns en geweien van herten, betekenen een gevaar voor het voortbestaan van be dreigde diersoorten. De kerken vinden dat het westen moet helpen om de wel vaart in ontwikkelingslanden te bevorderen. Via een compensa tiefonds zou ontwikkeling op ecologisch verantwoorde wijze mogelijk worden gemaakt. Twee leden van de Wereld- raad-delegatie geven 18 novem ber hun visie op de conferentie. Kerkelijke organisaties vertellen vervolgens op welke manier zij aandacht besteden aan de kli maatverandering. Tenslotte wordt tijdens een politiek fo rum aan enkele Tweede Kamer leden gevraagd wat zij van de stellingname van de Wereld raad vinden en hoe de C02-uit- stoot in Nederland verminderd kan worden. De kerkelijke klimaatdag be gint op 18 november om 10.00 uur en wordt om 12.30 uur af gesloten. Deelname is gratis. Wie zich wil aanmelden kan bellen met Oikos (030-2319424) of Kerken in Aktie (030- 8801456). Vrees voor grensveivagend rechtsbe\ amsterdam anp Het vonnis van de rechtbank in Haarlem in de zaak-Brongers- ma leidt tot een 'grensverva gend rechtsbewustzijn'. Hulp bij zelfdoding aan mensen die levensmoe zijn, lost niets op. ,,De opdracht om iets van het leven te maken, verschuift naar de achtergrond. Het aardse lij den lijkt zinloos, omdat in feite het aardse leven zinloos lijkt." Dat schrijft de orthodoxe rab bijn R. Evers in een brief aan de Tweede Kamer. Hij reageert daarmee op de beslissing van de rechtbank in Haarlem om huisarts P.S. Sutorius vrij te spreken van rechtsvervolging. De arts bood de 86-jarige oud senator Brongersma, die vond dat zijn leven zinloos was ge worden, in 1998 hulp bij zelfdo ding. Volgens de rechtbank was er inderdaad sprake van uit zichtloos en ondraaglijk lijden. Het jodendom volgens Evers tegen een mens die meen ven zinloos is gewc einde aan kan maki peloos het leven uitzien, het recht o senleven te nemen de mens gegeven rabbijn van hut N< raëlitisch KeitJ (NIK). De joods schouwt doden uit delijden ook als e< doodslag. Evers vindt dat actieve levensbeëi iemand die levens bij de huisarts „Voor de beoorde vraag of zo'n leven beëindigd, is hij n Artsen dreigen op doorgeefluiken te\ euthanasiemiddele sen die het leven ni zitten." Enkele vertegenwoordigers van de wereldgodsdiensten, die vanaf mor gen in Kathmandu gaan praten over het milieu, Op de voorgrond van links naar rechts: Baha'i-leider A.K. Merchant (links), de fransiscaner pater M. Mizzi (midden) en Sikh-leider P. Singh (rechts). De doos is een geschenk van paus Johannes Paulus II en staat voor de hoop op een eensluidend standpunt van de wereldgodsdiensten over het milieu. FOTO EP A RAVEENDRAN Aangepaste diensten Bollens runsburg-noordwukfleurd door de plas Brassband. Ook in In de Bethelkerk in Rijnsburg op die dag een vindt op zondag 19 november dienst. Het koor M een aangepaste gezinsdienst werkt hieraan mee plaats. De dienst voor gehandi- vindt plaats in de capten en hun aanhang begint Jeroenskerk en t om 15.00 uur en wordt opge- uur. Doorgaans wordt het af scheid van een pastor officieel gevierd met een dienst en een Leceptie. Dat gebeurt niet in Al phen aan den Rijn. In het pers bericht van het dekenaat stelt pastor Spruijt: „Ik ben daartoe niet in staat en vraag uw begrip hiervoor. In de afgelopen tijd mocht ik veel post van u ont vangen. Ik wil iedereen hartelijk bedanken voor de goede wen sen en de gebeden. Helaas komt de wens dat ik weer in uw midden zal terugkeren niet tot vervulling." Over de achtergronden van het ziekteverlof en de daarop volgende plotselinge ontslag aanvraag staat niets in het pers bericht. Navraag bij het deke naat levert niets op. Desge vraagd zegt een woordvoerster: ,,U moet het hiermee doen. We hebben intern afgesproken dat we geen verdere mededelingen verstrekken". Satan is weer onder ons. Om de zoveel tijd laait de angst voor De Boze weer op. Mil joenen Amerikanen geloven in het bestaan van een goed georganiseerd ondergronds satanisch netwerk, dat de Staat ondermijnt door ritueel misbruik en kinderoffers. Bewij zen hiervoor ontbreken ten enenmale, maar één club lift mee op de vrees voor het onbe kende: de Kerk van Satan. Wie zijn dat voor mensen die er voor kiezen het kwaad te vereren? Pubers die hun ou ders pesten? Zielepoten op bezemstelen? Mensen die zich al te nadrukkelijk afzetten tegen een gereformeerde jeugd? Laat het ze zelf vertellen. Want niet alleen God zit op het web. maar ook satan en zijn kerk. Www.churchofsatan.com houdt vol de enige officiële website te zijn van de moederkerk van satan. De beweging werd opgericht op 30 april 1966 in San Francisco door de mar kante cultfiguur Anton Szandor LaVey. Een broodmagere man, puntsik, kaal als een bil jartbal, een spottende grijns om de lippen. Hij was een soort nachtburgemeester van San Francisco, die in het uitgaansleven ge zien werd met filmsterren. LaVey bewoonde een onheilspellend zwart huis midden in San Francisco. Zijn ideeën vatte hij samen in het boek The Satanic Bible waarvan honderdduizenden exemplaren over de toonbank gingen. Vies van media- -aandacht was LaVey niet;- hij gaf tal van interviews in bladen als Time en High Socie ty waarin hij zijn antibijbel toelichtte. Een aantal van die interviews zijn na te lezen op de site. LaVey komt in die interviews op deze site niet naar voren als een slechterik. Eerder als een romanticus met gevoel vóór theater. Ei genlijk geloofde de antipaus meer in zichzelf dan in een God of een satan. „Satan is maar een symbool", zegt LaVey in een interview. Een symbool voor de 'vleselijke natuur van de mens, zijn lust, hebzucht, wraak en ego', al die drijfveren die het christendom, vol- 'God' is een van de meest voorkomende woorden op het internet Het zoekprogramma Altavista geeft 29,6 miljoen verwijzingen naar pagina's waar je je licht kan opsteken over religieuze zaken. Zowel kerkelijke orga nisaties als obscure religieuze groeperingen hebben pagina's waar ze zich presenteren. Deze aflevering; de officiële website van de moederkerk van Satan. http://www.churchofsatan.com gens LaVey ten onrechte, tot Het Kwaad heeft bestempeld. De satanisten beschouwen zich kortom als een extravagante elite van levensgenieters. Het satanistische circus er omheen, de pen- tagrammen, de omgekeerde kruisen, zwarte kaarsen; het lijkt allemaal meer een pose, bedoeld om vrome buitenstaanders een beetje te stangen. De magie en de rituelen lijken maar een sausje. LaVey bestudeerde de occulte literatuur maar verwierp het grootste deel als rommel. Omdat zelfs iemand die leeft zonder god of gebod niet zonder regeltjes kan, heeft LaVey dan toch maar even een lijstje mei sche geboden en zonden opgetikt allemaal te lezen op de site. Wraai plaats van de andere wang toeken mand tegen zijn eigen stommiteit schermen. Je niet aanpassen aam Je wreken op wie je irriteert. Scha waarderen. Genieten van het leve anderen te schaden. Geen kinderi doen. Drie jaar geleden verruilde Szandi het tijdelijke voor, ja, wie zal zeggi wat? De website van de kerk leunt steeds zwaar op het erfgoed van d rijke en charismatische figuur, die seerde met zijn wurgslangen en ri sen of achter zijn pijporgel. LaVey was een hypnotiseur. Eent jongen op zaterdagavond de plaat peepshow muzikaal omlijstte eni de ochtend bij de zondagsmis ach kerkorgel zat. Die toen hij 16 wasl cus ging omdat het vreemdelinge! hem niet wilde. Een egotripper en certpianist. Je ontkomt niet aan de indruk dat dood, de kerk wat in het slop is ge Amsterdamse satanskerk is al jare Na het heengaan van 'Dr. LaVey'l vrouw, hogepriesteres Blanche Ba tent overgenomen. In haar voorw churchofsatan.com wekt ze de scl satanische santekraam een graadi te nemen dan haar echtgenoot. Dat doet haar geloofwaardigheid LaVey was een stripfiguur, een g De uitvinding van het satanismei soort practical joke. Maar zodra d van de stichter wegvalt, blijft van kerk weinig anders over dan eeni vertoning. Van kleine mensen die op de wereld en vooral op zichzel silvan schoonhoven WEEROVERZICHT BUITENLAND O L O Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Rustig weer met zowel opklaringen als wolkenvelden en plaatselijk wat regen, in het noorden en in de ber gen ook (natte) sneeuw. Maxima van rond het vriespunt in het noorden tot omstreeks 8 graden aan de zuidkust. Zweden: Dinsdag nog hier en daar regen. Woensdag wat meer opklaringen en op de meeste plaatsen droog, maar ook kans op mist. Maxima van rond het vriespunt in het noorden tot om streeks 6 graden in het zuiden. Finland: Dinsdag veel bewolking en perioden met regen, in het noorden ook sneeuw. Woensdag in het uiterste zuiden mogelijk nog regenachtig, verder vrijwel droog en enkele opkla ringen. Maxima van 0 graden in het noorden tot 5 in het zuiden. Denemarken: Geregeld zon en op de meeste plaat sen droog. Vooral in de nacht en och tend kans op mist. Middagtempera- tuur dalend naar 6 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Af en toe zon en enkele lokale buien. In de nacht en ochtend kans op mist. Woensdag later op de dag in het westen langduriger regen en een aantrekkende zuidenwind. Middag- temperatuur rond 9 graden. België en Luxemburg: Geregeld zon en op de meeste plaat sen droog. In de nacht en ochtend kans op mist. Middagtemperatuur omstreeks 9 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Af en toe zon en enkele lokale buien. In de nacht en ochtend kans op mist. In het oosten vooral dinsdag mogelijk nog langdurige regen. Mid dagtemperatuur omstreeks 9 graden. Zuid-Frankrijk: In het zuidoosten langdurig en veel regen. In de Alpen sneeuwgrens da lend tot 1100 meter. Verder af en toe zon en enkele lokale buien. Maxi ma tussen 9 en 13 graden. Spanje: In de kustgebieden wisselvallig weer met van tijd tot tijd regen. Verder landinwaarts overwegend droog en een beetje zon. Maxima tussen 8 en 13, aan de kusten in het zuiden en oosten tussen 15 en 19 graden. Portugal: Dinsdag veranderlijk bewolkt en en kele buien. Woensdag vrijwel overal droog en vooral in het zuiden veel zon. Maxima van een graad of 10 in het noordoosten tot 17 in de Algarve. Mallorca, Ibiza, Menorca: Weinig zon en van tijd tot tijd regen. Maxima rond 18 graden. Marokko: Westkust; wisselend bewolkt en vooral in het noorden enkele buien. Maxima tussen 15 en 19 graden. Tunesië: Zonnige perioden en droog. Warm met maxima tussen 24 en 28 gra den. Madeira: Af en toe zon en kans op een enkele bui. Middagtemperatuur 19 graden. Canarische Eilanden: Aan de zuidkant van de eilanden zonnig, aan de noordzijde ook wol ken en mogelijk een buitje. Maxima tussen 20 en 24 graden. Duitsland: Langzaam naar het zuidoosten ver plaatsende regen. In het westen ge leidelijk droog en wat zon, maar ook kans op mist. Maxima rond 8 gra den. Oostenrijk: In het noorden vooral dinsdag nog droog en zonnige perioden. Verder veel wolken en perioden met regen. Maxima rond 9, maar in het noord oosten doorfhn circa 15 graden. Zwitserland: Bewolkt en veel regen, zeker aan de zuid- en westflank van het Alpen massief. Sneeuwgrens geleidelijk dalend tot omstreeks 1300 meter. Middagtemperatuur tussen 5 en 10 Polen: In het zuidoosten droog en zonnige perioden. Elders meer wolken en in het noordwesten af en toe regen. Maxima van 8 graden in het noord westen tot 14 in het zuiden. Tsjechië en Slowakije: Zonnige perioden en droog, maar in het westen van Tsjechie kans op wat regen. Middagtemperatuur tussen 10 en 14 graden. Hongarije: Zonnige perioden en zo goed als overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 14 graden. Italië: In het zuiden en midden geregeld zon en overwegend droog bij maxima van 20 tot 23 graden. In het noorden bewolkt, vooral in de bergen veel re gen en maxima rond 10 graden. Lo kaal veel wind. Corsica en Sardinië: Op Sardini zonnige perioden en tot woensdagavond overwegend droog. Op Corsica meer bewolking en kans op een paar stevige buien. Middag temperatuur ongeveer 20 graden. Griekenland en Kreta: Droog en flinke zonnige perioden Maxima van een graad of 16 in het noordoosten tot ruim 20 in het zui den. Malta: Droog, veel zon, maar ook een stevi ge zuidenwind. Maxima rond 23 gra den. Turkije en Cyprus: Veel zon bij maxima van een graad of 17 rond de Dardanellen tot rond 24 langs de zuidkust en op Cyprus. WOENSDAG 15 NOVEMBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08.01 Zon onder 16.47 Maan op 20.01 Maan onder 11.56 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.41 17.57 5.14 17.30 Laag 00.55 13.35 00.36 13.16 Weerrapporten 14/11, 07.00 u Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Madrid Malaga Mallorca 14 0.0 12 0.0 7 0.0 8 5.0 13 0.1 20 0.0 c<0 bewolkt onweer warmtefront regen sneeuw V koufront Sdm opklaringen JÉ&2» hagel lagedruk - mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal Warschau i Wenen i Bangkok t Buenos Aires c Casablanca i Johannesburg - Los Angeles c 7 2 0.0 New Orleans 12 2 0.0 New York 6 00 TelAviv 30 23 0.0 Tokyo 20 12 0.0 Toronto 22 14 2.0 Tunis 22 9 0.0 Vancouver LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr 18 00-19 30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 directie B.M Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) redactie A. Maandag, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma. chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F Wegman, chef redactie Leiden TELEFA Advertenties: 071-532 Familieberichten: 023-5320 216 Redactie 071- 5321 9." Hoofdredactie: 071-S ADVERTEK Maandag t/m vrijdag va' 071-5356 230 RUBRIEKSADV0 Maandag t/m vrijdag v; 071-5143 545 ABONNEMf bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro' per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een madi' het automatisch afschrijven, abonnements- geld, ontvaw P LEIDSCH DAGBLAD OP Voor mensen die moeilijk hebben of blind zijn (of e; leeshandicap hebben), is? t van het regionale nieusw. Dagblad op geluidscasses i't informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken K N H U ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgeï feestdagen) Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendie INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16