£iden Regio Wapenactie levert klein arsenaal op Het poedelbad aan de Toussaintkade 'Weg met de mijn-zoon-doet-dat-niei-mentaliteit' Twaalf jaar cel voor moord in park Cronesteyn ultuur lijdt niet ier commercie' Arrestatie schietpartij Sperwerhorst Bijeenkomst over sanering laboratorium G14 NOVEMBER 2000 en overvallen op Nieuwe Mare Een 16-jarige jongen uit Voorschoten is gistermiddag rart voor vijf op de Nieuwe Mare overvallen. Hij liep >t een vriend en werd plotseling door een onbekende teren beetgepakt. Onder bedreiging van een mes werd mmeerd geld af te geven. Toen de Voorschotenaar niet ging de dader - ook een jaar of zestien - ervandoor. >els te water Politie bespreekt jaarwisseling Marnixstraat met buurt LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN Helemaal rustig zal de jaarwisseling in de Marnixstraat nooit verlopen. Maar dat er 'iets' moet gebeuren aan de overlast en vernielingen zijn de mees te buurtbewoners en de politie roe rend met elkaar eens. Want het beko gelen van voorbijrijdende auto's op de Willem de Zwijgerlaan met stenen, het slopen van bushokjes en schuttin gen en het ingooien van ruiten van woonhuizen moet maar eens afgelo pen zijn. Op de vraag wat er moet ge beuren, verschilden gisteravond in buurthuis 't Spoortje de meningen, Daar kwamen omwonenden en poli tie bij elkaar om oplossingen aan te dragen voor de oudejaarsproblemen. De meeste bewoners van de Mar nixstraat zijn bang om oudejaars avond elders te vieren omdat ze bij thuiskomst een vernielde woning vre zen aan te treffen. Maar als ze met oud en nieuw thuisblijven, vóelen ze zich ook niet veilig. Dat is in een not endop de problematiek in een buurt waar het traditioneel fors uit de hand loopt op oudjaar. Dat de problemen worden veroor zaakt door een kleine groep raddraai ers van een man of twaalf, is bekend. Dat de relschoppers niet allemaal uit het Noorderkwartier komen, ook. Maar hoe moet dat groepje nu wor den aangepakt? Harder optreden door de politie, vond één van de aanwezi gen gisteravond tijdens een bij vlagen stormachtige vergadering. De politie moet helemaal wegblijven, wist een andere bezoeker. Want blauw op straat werkt als een rode lap op een stier bij de relschoppers. Toch waren de aanwezigen het over een aantal andere onderwerpen wél eens. Zorg dat er rond de jaarwisse ling in en rond de Marnixstraat geen straten openliggen. Dan zijn er ook geen stenen voorhanden. Leeg de vuilcontainers zo laat mogelijk op oudjaar en sluit alle deksels. Zijn die deksels kapot, repareer ze dan zodat er geen vuur kan worden gestookt. B. Aydin, uitvoerend teamchef poli tie Noord, gaf aan dat de politie over weegt minder geüniformeerde en meer agenten in burger in te zetten. Ook wil hij samen met de gemeente nog eens goed de locaties van de ge- doogplekken voor de vreugdevuren onder de loep nemen. Nu ervaren veel bewoners die plekken als bedreigend omdat ze te dicht bij hun huizen lig gen. Tevens wil Aydin gehoor geven aan de wens van een aantal bewoners om op het basketbalveldje aan de Kooilaan een gedoogplek in te rich ten. Dan gaat de jeugd uit de Kooi niet massaal naar de rellen in de Marnix straat, zo is het achterliggende idee. Daarnaast wordt gekeken of er voor de jeugd in buurthuis 't Spoortje tij dens oud en nieuw een feest kan wor den georganiseerd. Over één onderwerp was iedereen het eens. De ouders van de relschop pers moeten maar eens worden aan gesproken, door de buurt en de poli tie. Want we moeten eens af van de 'mijn-zoon-doet-dat-niet-mentaliteit', aldus een van de aanwezigen. Maar juist de potentiële relschoppers en hun ouders schitterden gisteravond door afwezigheid, constateerden de bezoekers. Vorige week lagen de reusachtige haspels nog netjes ijtje bij de Wassenaarseweg, maar vandalen hebben aar in de sloot gerold. Om de katrollen zaten flexibele luizen voor razendsnel dataverkeer in de Leeuwen- je zitten nu grotendeels in de grond. De daders zijn id. FOTO HENK BOUWMAN WAN JOUSTRA ndiging van de ver- instellingen van de lijke afdeling Cultuur tie hoeft absoluut niet len dat de commercie at vieren. De gemeen- Boldoende waarborgen voor het behoud van ;le aspect in instellin- de Lakenhal, de irg en het molenmu- Valk. En bij het sport- liden.-dat ook onder Educatie valt, zal de tijd voorop blijven was de boodschap houder Buijing aan an Dam (SP) gisteren vergadering van de voor onderwijs, wel en emancipatie. Ie uitverkoop van de g; de beschaving die aakt van het culturele an Leiden", had Van Ier geroepen in zijn aar op de organisato- ■randeringen binnen n Educatie. De SP'er maag te zitten met de ële richting die bur en wethouders wil- n. Op zich zei hij het aar verzelfstandiging inen begrijpen. ,,Maar leur openzet voor de e, zet je de deur open I rekt ongewenste acti- )at kun je nu al aan- m wees daarbij naar e keuzes waarover de zich moest uitspre- i is geformuleerd dat n Educatie flexibel en g moet zijn, maar ook dat de commerciële activiteiten de exploitatie dragen. „Maar dat betekent niet dat we uitver koop houden", reageerde Buij ing. „Het betekent alleen dat we voor Cultuur en Educatie binnen de gemeentelijke orga nisatie een plek kiezen." Het is volgens hem iets anders dan- privatisering: het compleet los koppelen van de verschillende instellingen. Hoe de verzelfstandiging pre cies vorm moet krijgen, is iets waar de gemeente zich de ko mende tijd over wil buigen. Het college denkt er over om de di recteur van Cultuur en Educatie met de directeuren van ver schillende instellingen contrac ten te laten afsluiten, met daar in afspraken over de gewenste 'prestaties'. De contacten van burgemeester en wethouders met de verschillende instel lingsdirecteuren moeten voort aan ook via de directeur Cul tuur en Educatie lopen. Het college doet zijn voorstellen op basis van het advies van onder meer het bureau Bakkenist. Ruim een jaar geleden kwam dit onderzoeksbureau tot de conclusie dat de organisatori sche problemen bij Cultuur en Educatie enorm waren. Zo zou den ambtenaren, directeuren en wethouders te vaak op eigen houtje te werk gaan. Ook was de financiële administratie bij lange na niet op orde en be stond er een groot gebrek aan onderling vertrouwen. De pro blematiek was zelfs zo ernstig dat de gemeentelijke afdeling pas na een jaar of drie weer 're delijk tot goed' zou kunnen functioneren. Regio Hollands Midden scoort hoog De actie 'Vuurwapens: Doe Ze Weg Of Ze Doen Je Wat' leverde in de politieregio Hollands Midden een klein ar senaal aan vuurwapens op. Honderddertien stuks in to taal, ruim een tiende van het totaal van 1100 dat lande lijk werd ingezameld. RUSWUK/LEIDERDORP PABLO CABENDA Van de 113 leverde de Duin- en Bollenstreek het grootste deel, 39 exemplaren, aan schiettuig, gevolgd door het district Al phen aan den Rijn met 29 vuur wapens. In Leiden, waar de po litie in eerste instantie het leeu wendeel van ingeleverd materi aal verwachtte, werden 'maar' 18 vuurwapens ingezameld. Leiderdorp leverde vier wapens in. Het restant van 23 vuurwa pens komt voor rekening van de overige districten in de re gio: Gouda, Waddinxveen en Schoonhoven. Er werden ook nog zes nabootsingen van vuurwapens ingeleverd, imita ties van hout of ijzer die schrik moeten aanjagen. Of de hoge oogst automatisch betekent dat de actie een suc ces is, kan de politie niet zeg gen. Volgens woordvoerder S. van Andel bestaat een groot ge deelte van de buit' uit erfstuk ken. Wapens die dienst deden in de Eerste en Tweede Wereld oorlog en daarna vooral zijn ge bruikt als wandversiering. „Stenguns, pistolen, dat soort zaken. Maar of we iedereen hebben bereikt, kunnen we niet zeggen. En zware criminelen komen hun wapens natuurlijk niet inleveren." Volgens J. van Kastel, lande lijk projectleider van de inlever- actie voor wapens, valt het voorlopige landelijke resultaat van 1100 wapens 'zeker niet te gen'. Het kunnen er nog meer wor den omdat alleen de wapens die tot en met wijdag zijn inge leverd, zijn geteld. Onder de ingeleverde wapens zijn ongeveer 400 gas- en lucht drukpistolen en 700 pistolen, revolvers en geweren. Ook zijn uzi's, antitankgranaten, een ra ketwerper en stenguns bij de politie gebracht. Het eerste doel was toch om mensen wakker te maken en aandacht te schen ken aan het valse gevoel van veiligheid dat vuurwapenbezit geeft. Daarbij is ieder wapen dat wordt ingeleverd meegeno men", aldus Van Kastel. Met de wapens die nu bij de politiebureaus zijn afgeleverd, worden proeven gedaan om er achter te komen of ze zijn ge bruikt bij een misdrijf. Als dat niet het geval blijkt, worden ze vernietigd. Vanaf woensdag gaat de strafmaat voor het in bezit heb ben van of handelen in vuurwa pens omhoog. In plaats van ne gen maanden cel, kan nu vier jaar gevangenisstraf worden ge- eist voor het in huis hebben van een vuurwapen. Een greep uit de 113 ingenomen wapens bij het hoofdbureau van Hollands Midden in Leiderdorp FOTO DICK HOCEWONING ERIC-JAN BERENDSEN Een 22-jarige Leidenaar heeft zich gistermiddag vrijwillig ge meld op het politiebureau aan de Langegracht. Hij wist dat de politie hem zocht in verband met een schietpartij aan de Sperwerhorst, vorige week don derdagmiddag. Daar werd een Leidenaar (26) beschoten en geraakt in zijn been. De politie houdt rekening met een afrekening in het cri minele milieu maar weigert ver dere mededelingen te doen. De 22-jarige Leidenaar ontkent iets met de schietpartij te maken te hebben. Toch werd hij gister middag meteen aangehouden in afwachting van verder on derzoek door de politie. De gemeente Leiden houdt op maandag 27 november een in formatieavond over het sane ringsplan van het Kamerlingh Onnes Laboratorium. Het doel van de avond is omwonenden gerust te stellen over de sloop van een deel van het gebouw. Volgens de gemeente waren mensen bang dat er asbest in de lucht vrij zou komen. Het wordt echter helemaal geïso leerd verwijderd. Verder is de bodem verontreinigd met zwa re metalen, waaronder kwik. De grond zal onder controle van Provincie Zuid-Holland worden afgegraven. Omwonen den kunnen wagen stellen aan de gemeente en aan het Leids Universitair Vastgoedbedrijf. De bijeenkomst begint om 19.30 uur in het Stadsbouwhuis aan de Langegracht 72. lentoilet bij de Tous- t in Zuidwest veran- af mgdurige regenval in lelbad. Een flinke bui 'oordig al genoeg om .nuitlaatstrook (HUS Jtenaren) helemaal iter te zetten. Daarmee enst milieu en beheer tmeente zich ook al in van dit jaar geconfron- irzaken: de samenstel de grond in de hon- thet hoger gelegen ernaast. van het zand en de uitlaatstrook verhelpt Dat valt onder het re- ïderhoud van de ge meente en het gebeurt bij alle 58 hondenwe's in de stad. Ove rigens is bij Milieu en Beheer maai' één toilet bekend dat wel eens verstopt raakt: het exem plaar bij de Toussaintkade. De wc is in februari ook 'omge woeld' en de wateroverlast ver dween vrijwel geheel. Tot dit najaar. Nu is er helemaal geen land meer mee te bezeilen. Niet al leen de wc is overgelopen, ook het naastgelegen voetpad staat al enkele dagen blank. Geen fris idee trouwens. „Het is een heel vervelend pro bleem", zegt Rob Beurse, woordvoerder van de dienst V De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, Is het Symbolische njiddelpunt van de stad milieu en beheer. „Het terrein ernaast is opgehoogd, waar door nu het voetpad het laagst ligt. En als het dan een week re gent, zegt het rioleringsstelsel van Leiden: vol is vol. De bo dem is na al" dat water zo verza digd, dat het drainagesysteem het niet meer kan afvoeren." „Daar is niets aan te doen. We hopen dat het de komende tijd wat droger wordt. Wel is het de bedoeling dat het voetpad wordt opgehoogd. Op termijn." Van der Werfpark Over onderhoud gesproken. In het Van der Werfpark werd zondag 9 juli Werfpop gehou den. In de stromende regen. Dat leverde modderpoelen in het grasveld op en diepe geulen vol water langs de wandelpa den. En als klap op de vuurpijl waren ook nog een paar smeedijzeren sierhekken ver dwenen. Navraag leerde dat die al eerder uit veiligheidsoverwe gingen waren weggehaald op last van de brandweer. De vier ijzeren palen die aan de kant van de Steenschuur bleven staan, waren na het popconcert wél compleet verbogen. Werk van vandalen of van een vr achtauto bij het in- of uitrij den van het park, zo luidde de officiële lezing. De gemeente was er als de kip pen bij om de kosten van het opknappen van het park af te wentelen op de organisatie van Werfpop. De hekken die begin Dader kondigt hoger beroep aan DEN HAAG/LEIDEN Watertrappelen voor honden in Leiden-Zuidwest. juli uit 'veiligheidsoverwegin gen' zijn weggehaald, zijn ech ter nog steeds niet terugge plaatst. Integendeel, een paar zielige dranghekjes nemen die functie nu over terwijl de ijze ren staanders nog immer zijn omgebogen. Een schoolvoorbeeld van trage ambtenarij? „Nee", klinkt het gedecideerd bij de afdeling Mi lieu en Beheer. „De palen zijn vlak na Werfpop rechtgezet en de hekken zijn wel degelijk te ruggeplaatst", laat een voor lichter weten. „Eind juli is dat al gebeurd." Vervolgens werd er echter een hek gestolen. „Dat werd teruggevonden half in de struiken en half in het water", aldus de voorlichter. „Kort daarop was het wederom raak. Nu waren alle hekken ver dwenen. Er is aangifte gedaan FOTO MARK LAAAERS bij de politie." De gemeente vermoedt dat er sprake is van vandalisme en dat de omheining ergens op de bodem van de Steenschuur ligt. Er is in ieder geval opdracht ge geven nieuwe hekken te sme den. En als dat werk klaar is, is het Van der Werfpark een nieu we afrastering rijker. ROBBERT MINKHORST» ERIC-JAN BERENDSEN CONNIE VAN UFFELEN De rechtbank in Den Haag heeft gisteren een 45-jarige Lei denaar voor de moord op zijn 41-jarige ex-vriendin in park Cronesteyn veroordeeld tot twaalf jaar cel. Twee weken ge leden eiste de officier van justi tie veertien jaar. De Leidenaar gaat in hoger beroep. De rechtbank acht bewezen dat de man op 19 juli van dit jaar zijn ex-vriendin met voor bedachten rade van het leven heeft beroofd door haar meer malen met een slagersmes in haar borst en rug te steken. Hij duwde de vrouw vervolgens in de vijver van het park, terwijl hun twee zoontjes even verder op speelden. Gekwetste trots, jaloezie, bezitsdrang en het controle willen hebben over de situatie speelden volgens de rechters een grote rol bij dit drama. De man beging het mis drijf namelijk uit frustratie en woede nadat de vrouw had ge weigerd in te gaan op het voor stel om een nieuw leven te be ginnen in zijn geboorteland Cu rasao. De vrouw had hem drie weken voor haar dood nog het huis uitgezet omdat hij haar be ledigde, bedreigde en mishan delde. De rechtbank vindt dat er sprake is geweest van moord en niet van doodslag, omdat de man na 'kalm beraad en rustig overleg' deed wat hij eigenlijk al tijden van plan was. Hij dreigde namelijk meerdere malen de vrouw te zullen doden. Enige dagen voor het misdrijf nam hij hiertoe een slagersmes van zijn werk mee. Volgens advocaat Evers zou de Leidenaar juist spontaan en impulsief hebben gehandeld omdat hij emotio neel was geworden na de ont vangst van een ontslagbrief en de afwijzing van de vrouw. Daarom pleitte de raadsman twee weken geleden nog voor vrijspraak van moord. De recht bank vond echter dat de Leide naar tegenstrijdige verklaringen aflegde en geen geloofwaardige verldaring kon geven voor het bij zich hebben van het mes. Bij het bepalen van de straf hield de rechtbank onder meer rekening met het feit dat de man vooral medelijden met zichzelf toonde. Hij was volgens een psychiater en een psycho loog wel volledig toerekenings vatbaar. De rechters rekenen het de man zwaar aan dat hij geen oog heeft voor 'de vreselij ke gevolgen' voor de zes kinde ren en de andere nabestaanden van de vrouw.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15