Justitie snuffelt rond bij World Online 'Dit gaat veel boeren de kop kosten' Economie uwbond CNV eist \i welvaartstoeslag |isen willen stroomcontract onnis rechter zeker stellen Philips koopt specialist nucleaire geneeskunde 'Zweeftrein haalbaar' Helft hypotheekrente 2001 is nog dit jaar aftrekbaar 'Kameleon-gevel' bij Pathé Brede wens kleinmetaal voor kortere werkweek Eenwieler gelanceerd W/i nipr* luxueuze lifestyle winterbeurs Max Havelaar slaat alarm over lage koffieprijs De extreem lage koffieprijs op de wereld markt gaat een groot aantal koffieboeren in Afrika en Latijns Amerika de kop kos ten, zo waarschuwt stichting Max Have laar. De prijs van Robusta bonen ligt nu op 31 dollarcent per pond. De garantie prijs van Max Havelaar die ongeveer 500.000 ingeschreven koffieboeren ont vangen, ligt op 106 dollarcent. „Vooral veel kleine, plaatselijke koffie boeren kunnen het niet lang meer bol werken", meldt een woordvoerster van Max Havelaar. De opbrengst van de oogst die nu begint in Latijns Amerika zal desa streus zijn. „Als de boeren failliet gaan, verkopen zij de boel en vertrekken naar getto's in bomvolle steden om geld te ver dienen", waarschuwt zij. De ontwikkeling van plattelandregio's loopt gevaar, nu geen geld overblijft voor onderwijs, aanleg van infrastructuur en gezondheidsposten. Ook het milieu is in gevaar, „Er is geen geld over voor verant woord milieubeleid", aldus de woord voerster. Daarbij komt volgens haar de kwaliteit van koffie in gevaar. „De koffie boer wil zoveel mogelijk verkopen en plukt dus elke koffiebes. Rijp of niet rijp." De voortdurende daling van de koffie prijs geeft volgens stichting Max Havelaar aan dat er geen corrigerende factor meer in de markt zit. „Er is iets structureel mis met het internationale handelssysteem", vindt de organisatie. „Het is onverant woord zulke lage prijzen te betalen aan producenten in ontwikkelingslanden ge zien de gevolgen voor de arbeids- en leef omstandigheden, en gèzondheid van plukkers en boeren." Momenteel mogen zo'n twintig Neder landse koffiebranders het keurmerk Max Havelaar voeren. Zij kqpen htm koffiebo nen voor een minimumgarantieprijs van circa 250 ingeschreven coöperaties in La tijns Amerika en Afrika. Daarmee hebben tot 600.000 arme boeren een goede inko men. In de totale wereldmarkt zijn vier tot vijf miljoen koffieboeren actief, schat Max Havelaar, \C 14 NOVEMBER 2000 rming werkt aan hepatitismedicijn iR pharming heeft een overeenkomst gesloten met het Is- ieXTL Biopharmaceuticals om samen een medicijn te- jatitis C te ontwikkelen. Het geneesmiddel wordt ge sp basis van humaan lactoferrine. Het Leidse biotechbe- -k[ dit natuurlijke eiwit ook voor het gebruik tegen diverse 3Ï ziekten. Humaan lactoferrine heeft antibiotische eigen en, werkt ontstekingsremmend en verhoogt de weer- XTL ontwikkelt producten tegen hepatitis. Volgens de lezondheidsorganisatie WHO zijn 170 miljoen mensen jjeerd met het hepatitus C-virus. Een op de vijf krijgt uit- 30 jklevercirrose (vergroting van de lever). De bedrijven niet wanneer ze het middel op de markt willen brengen. liphol en AH beste dienstverleners' )RN2 Consumenten vinden Schiphol en Albert Heijn de ienstverleners in ons land. De slechtste service bieden ;abelmaatschappij UPC. Dat blijkt althans uit een onder in de internetsite BetterBeGood, waar consumenten hun n, complimenten en meningen kwijt kunnen over ierleners. Daarvoor zijn 600 consumenten ondervraagd, st best scorende bedrijf (Schiphol) komt op een schaal ot 10 niet hoger dan 7,20, op de hielen (7,19) gevolgd terwijl voor KLM, Rabobank en ABN Amro een mage- irblijft. UPC scoorde met 5,23 een onvoldoende. se NS miljard kwijt aan claims Railtrack, de beheerder van het Britse spoorwegennet, o'n 900 miljoen gulden kwijt te zijn aan schadevergoe- aan de slachtoffers van de ontsporing bij Hatfield vorige Het spoorwegbedrijf verwacht dit jaar dan ook een aan- agere winst. De oorzaak van het ongeluk, dat aan vier het leven kostte, was waarschijnlijk een gebroken rail. ikgaat het netwerk nu opnieuw inspecteren. Ook wordt imeter spoor opnieuw aangelegd. te internetkeurmerk afgenomen Internetwinkel Keekaboo.com is het internetkeur- m de Consumentenbond kwijt. Voor het eerst sinds de g van het Web Trader Keurmerk vorig jaar november bond het logo afgenomen. Het keurmerk moet consu- de garantie geven dat ze bij die internetwinkels veilig en vbaar kunnen kopen. Eind oktober constateerde de nentenbond dat de internetwinkel klantgegevens door- :aan derden. Verder leverde Keekaboo.com te weinig in- e over leveringstermijnen. Keekaboo kreeg een week de het probleem op te lossen. „Maar er is niets gebeurd", ebond. 1 schrapt vluchten op Sydney 25 een^ De KLM stopt vanaf 1 april 2001 met rechtstreekse n naar Sydney. De lijndienst is volgens de maatschappij 1. Om vluchten vanuit Nederland naar Australië toch kte maken, is de KLM een samenwerkingsverband aan- met Malaysia Airlines. Sinds 29 oktober vliegt een KLM- twee maal daags naar Kuala Lumpur. Aansluitend ver- n vliegtuig van Malaysia Airlines op zeven bestemmin- Australië en Nieuw-Zeeland. Ook de lijndienst Amster- ïenos Aires wordt geschrapt. Passagiers vliegen volgens ive dienstregeling eerst naar het Braziliaanse Sao Paulo [en dan door met een andere maatschappij. i kgroep: Concorde nog niet veilig )e Concorde is nog niet veilig genoeg om weer te mo gen. De makers van het supersonische toestel, BAE Sys- EADS, presenteerden de Britse en Franse luchtvaartau- in gisteren voorstellen om de veiligheid te verbeteren, corde-werkgroep van beide landen vindt echter dat ver- noodzakelijk is. Bij de ramp met.de Concorde van ce kwamen eind juli 113 mensen om het leven. De Con- agvan de werkgroep, die na de ramp werd opgericht, :de lucht in na voldoende veiligheidsmaatregelen. verhoogt dieselprijs vier cent W' Marktleider Shell heeft de prijs van diesel verhoogd, n liter moest gisteren 2,022 gulden worden betaald, dat ;nt meer. Euro ongelood en super plus blijven met res- :lijk 2,56 en 2,69 gulden per liter gelijk in prijs. ens sluit filiaal Hengelo b| Siemens wil Demag Delaval Turbomachinery in Hen- iten. Dit heeft de CNV Bedrijvenbond gisteren gemeld, iek maakt deel uit van Demag Delaval. De voormalige 'an Atecs Mannesmann kwam vorige week in handen nens. De productie wordt volgens CNV-bestuurder .61 n binnen twee of drie jaar verplaatst naar Duisburg. 'jï or zouden rond de 375 mensen op straat komen te staan. 'ji n vindt de beslissing onbegrijpelijk. GPDDe leden wijzen daarbij op de enorme loonsverhogingen en en Bouwbond CNV riante optieregelingen in de top X end jaar zes procent van het bedrijfsleven, loging: vier procent De bond zocht de afgelopen el en een 'welvaarts- tijd naar een formule die 'de ian nog eens twee pro- economische groei niet in ge- toeslag kan weer wor- vaar zou brengen'. „Als we te- schaft als het slechter veel zouden eisen dan kan dat de economie. Dat de groei en dus het aantal ba le leden gistermiddag nen in gevaar brengen. Dat hebben we onze leden duidelijk al lieten de leden van voorgehouden." Uiteindelijk iw weten een structu- bleek ook de koppeling van de nsverhoging van zes lonen aan de uitkeringen een ewillen. Volgens CNV- belangrijk argument voor de le ader Slok stemde uit- den. „Door de hoge lonen kan tweederde van de le- die in gevaar komen." de zes procent. Slok: De vakcentrale van het CNV idelijk signaal dat de kan zich goed vinden in de eis ters in de bouwbedrij- van de' eigen Hout en Bouw- willen profiteren van bond die nu op tafel ligt. Door inde economie". Vol- de hoge benzineprijzen wil de woordvoerder 'wilden bond bij de komende onder in eigenlijk nog wel handelingen ook een brand- j tinigen acht procent', stoffenvergoeding voorstellen. i'ji wdigheden minder aantrekkelijk P is'. Sinds de opzegging in juli ips se stroombedrijf Elec- zijn SEP en de Fransen in ge- France (EdF) geeft het sprek over een oplossing, tde importcontract „In het contract staat dat par kland niet zomaar op. tijen prompt en adequaat moe- eem daagt de SEP ten reageren bij gewijzigde om- roducenten) voor de standigheden", verdedigt een >mdat deze het con- woordvoerster van Sep de een- 1 januari 2001 eenzij- zijdige opzegging. „We hebben allerlei commerciële voorstellen gedaan waai' zij niet op in zijn gegaan", reageert een woord voerder van EdF. De onderhan delingen gaan ondertussen door, meldt hij. Vermoeden van handel met voorkennis door commissarissen Justitie heeft gisteren een inval gedaan op het hoofdkan toor van internetaanbieder World Online (WOL) in Rot terdam. Dat is ook op enkele andere nog nader genoem de plaatsen gebeurd. Onderzocht wordt of het bedrijf heeft gehandeld met voorkennis op de dag dat het naar de beurs ging. Toen verkochten veel commissarissen een groot deel van hun aandelen. Volgens het OM vloeit het straf rechtelijk onderzoek voort uit de klacht van het advocatenduo Hammerstein en Spong. De twee advocaten proberen voor circa 5.000 gedupeerde beleg gers via de rechter een schade vergoeding af te dwingen. De Stichting Toezicht Effectenver keer (STE) is naar eigen zeggen niet betrokken bij het onder zoek. Volgens bronnen rond justitie is er ook een inval geweest bij Reggeborgh in Rijssen (Ov.). Reggeborgh is het beleggings- bedrijf van de bouwer Wessels. De beursgang van World Onli ne leverde hem ongeveer één miljard gulden op. Nina Brink, de voormalige leidende vrouw van WOL, en ABN Amro, des tijds de begeleidende bank, zijn door justitie niet bezocht. World Online bracht het nieuws over de inval zelf naar buiten. Het internetbedrijf meldde dat het onderzoek ver band houdt met vermeende handel in voorkennis rond de beursgang van 17 maart. WOL zegt volledige medewerking te verlenen aan het onderzoek, zodat daarmee een eind komt aan geruchten die de ronde doen. Spong en Hammerstein zijn blij met de actie van justitie. Volgens Hammerstein is hier mee een belangrijke stap gezet. „Het opsporingsonderzoek is nu een gerechtelijk vooronder zoek geworden. Het betekent dat justitie echt vermoedens heeft dat er wat aan de hand is. Ik hoop dat ze het juiste pad ge nomen hebben." Als het Openbaar Ministerie extra informatie naar boven haalt, kan dat gevolgen hebben voor de civiele.claim die Ham merstein en Spong hebben lo pen tegen ABN Amro. „Dat maakt de kans van slagen gro ter." Ook de Vereniging van Effec tenbezitters (VEB) meent dat een eventuele strafzaak gevol gen kan hebben voor de civiele procedure, die het namens 8700 gedupeerde beleggers voorbereid. „Ik kan nu niet in schatten wat de achtergronden van de inval zijn", aldus direc teur De Vries. „Er was sprake van ongelijke informatie, omdat er insiders waren die veel meer wisten dan het publiek." De inval maakt de toekomst van het internetbedrijf erg on zeker. Het Italiaanse Tiscali wil WOL namelijk kopen. Maar in de ontbindende voorwaarden staat dat het bedrijf zich kan te rugtrekken als WOL verzeild raakt in juridische procedures. Het is nog niet zeker of deze in val daar ook onder valt. Op de Amsterdamse beurs zakte het aandeel gisteren acht procent tot 12,30 euro. Een aandeel World Online kostte ten tijde van de beursgang 43 euro. Philips wil ADAC Laboratories overnemen. De Nederlandse elektronicareus biedt zo'n 1,1 miljard gulden voor de Ameri kaanse specialist in nucleaire geneeskunde en radiotherapie. ADAC Laboratories versterkt vooral Philips Medical Systems, dat zich toelegt op gespeciali seerde medische apparatuur voor ziekenhuizen. De Amerikanen vergroten de mogelijkheden van de Philips- divisie om apparaten voor de opsporing van hart- en vaat ziekten en kanker te ontwikke len. Het ADAC-bestuur stemt in met de overgang in Nederland se handen en adviseert de aan deelhouders op het bod in te gaan. De prijs komt neer op 18,50 dollar per aandeel. Dat betekent dat Philips maar een minimale premie biedt. ADAC Laboratories, met een notering aan de technologiebeurs Nas daq, sloot vrijdag op 18,16 dol lar per aandeel. Bij opening van de beurzen in de VS liet ADAC gisteren een lichte stijging zien: 18,25 dollar. ADAC-aandeelhouders krij gen tot 12 december de tijd hun stukken aan te bieden. Philips doet het bod gestand als het minimaal 90 procent van de aandelen aangeboden krijgt. Valt dat percentage lager uit, dan zijn de Nederlanders be reid een fusie aan te gaan met ADAC Laboratories. Philips krijgt in dat geval een belang van 49,9 procent in de combi natie. ADAC Laboratories zetelt in het Califomische Milpitas, ten zuiden van San Francisco. De Amerikanen haalden over het laatste boekjaar dat 1 oktober eindigde, een operationele winst van dik 40 miljoen, bij een omzet van 830 miljoen gul den. ADAC Laboratories heeft wereldwijd 1.100 mensen in dienst. Transrapid raamt kosten op 10, 5 miljard assen/groningen gpd-anp Een zweeftrein tussen de Rand stad en het Noorden is haalbaar en de exploitatie is volledig kos tendekkend. Transrapid Neder land, dat de zweeftrein wil aan leggen, houdt vast aan de ra ming van 10,5 miljard gulden voor de aanleg. Verder stelt het consortium dat het 50 tot 70 procent van de kosten van de aanleg voor eigen rekening neemt. Dat staat in het rapport 'Zwe ven is vrijheid - klaar voor ver trek' dat Transrapid gisteren heeft aangeboden aan minister Netelenbos van verkeer en wa terstaat. Transrapid wordt ge vormd door Siemens Neder land, ABN Amro, Ballast Ne- dam en Hollandse Beton Groep. Minister Netelenbos zei gis teravond goed te willen kijken naar de verschillende studies die inmiddels in haar bezit zijn. Begin volgend jaar neemt het kabinet een beslissing over de aanleg. Alders denkt dat de zweeftrein een stukje dichterbij gekomen is nu uit de bereke ningen van het consortium blijkt dat de aanleg goedkoper is dan de 15 miljard gulden die eerder door het Nederlands Economisch Instituut (NEI) was berekend. Ook Netelenbos zegt blij te zijn met de meevaller. Het Consortium Transrapid Nederland denkt dat het hele systeem in het jaar 2010 opera tioneel kan zijn. De zweeftrein brengt de reis tijd tussen Amsterdam en Gro ningen terug tot minder dan een uur. Per uur kunnen in bei de richtingen 1.800 personen worden vervoerd. Op drukke gedeeltes van het traject is een verdubbeling tot 3.600 perso nen mogelijk. Tussenstops zijn mogelijk in Drachten, Heeren veen, Lelystad/Emmeloord en Almere. In Amsterdam is aan sluiting mogelijk op het Rondje Randstad, de zweeftreinvariant tussen de vier grote steden waarvan de kosten 11,2 miljard bedragen. De prijs is ongeveer gelijk aan een treinkaartje eer ste klas voor een normale trein (ongeveer tachtig gulden voor Schiphol-Groningen) Nederlandse huizenbezitters kunnen een fiscaal voordeeltje behalen door nog in december de maandelijkse renteverplich tingen over de eerste helft van 2001 te voldoen. Die zijn dan nog over het jaar 2000 aftrek baar. Door de introductie van het nieuwe belastingstelsel vol gend jaar kan dat de hypo theeknemer een voordeel van een paar honderd gulden ople veren. Omdat de tarieven voor de inkomstenbelasting in 2001 omlaag gaan (van 60 naar 52 procent en van 50 naar 42 pro cent) zakt ook het fiscale voor deel. Door nu zes maanden vooruit te betalen, steekt de hy potheeknemer het verschil van acht procent in eigen zak. Hoe veel voordeel dat in Nederland se guldens precies oplevert, verschilt van gezin tot gezin. Ook dient nog rekening te wor den gehouden met renteverlies over de vooruitbetaalde hypo theek. Hoeveel huizenbezitters deze mogelijkheid aangrijpen, durft de Rabobank nog niet te voor spellen. „Dat zal in december blijken," aldus een woordvoer der van een van de grootste hy potheekverstrekkers in Neder land. Ook het ministerie van finan ciën kan niet inschatten of dit keer meer belastingbetalers dan voorheen van de standaardre- gel gebruik maken. Bij Fortis lo pen de aanvragen voor vooruit betalen nog niet storm. „Maar dat begint nu te komen en zal zeker aantrekken," vertelt een woordvoerder. Bij Aegon zijn werknemers op de betreffende afdeling al bezig klanten hier mee te helpen. De verzekeraar meldt echter dat dit jaar nog geen sprake is van meer vraag naar de mogelijkheid de rente verplichtingen vooruit te beta len dan in andere jaren. De zegsman vraagt zich overigens af, of een en ander wel zo ren dabel is voor de particuliere hy potheekschuldenaar. „Die mist immers een flink bedrag aan rentebetalingen in 2001." Amsterdam Elke dertig seconden kan de gevel van het nieuwe bioscoopcomplex Pathé de Munt in de hoofdstad van kleur wisselen. Met de zes tien verschillende kleuren wordt volgens de eigenaren het filmische karakter van het gebouw benadrukt. Het filmtheatercomplex aan de Vijzel straat gaat donderdag officieel open. Elke dag zijn er vijftig voorstellingen in de dertien filmzalen die plaats kunnen bieden aan 2.415 bezoekers. foto gpd evert elzinga FNV: Aantal vacatures naar 40.000 De werkdruk en het overwerk in de kleinmetaal moeten aan banden. De komende twee jaar verdubbelt het aantal vacatures tot 40.000. FNV Bondgenoten vreest dat de werkdruk hierdoor nog meer zal toenemen. De bond eist dat 'het recht op deel tijd' ook voor kleine bedrijven gaat gelden. Zestig procent van de werknemers in de sector wil minder werken, bleek uit een recente enquête. „De 40.000 betekent één va cature op tien werknemers", volgens onderhandelaar Anja Jongbloed van de bond.Als we daar niets aan doen, worden de werknemers letterlijk over de kling gejaagd." Het is voor het eerst dat de werknemers in de kleinmetaal, zoals loodgieters, automonteurs en metaalbewer kers, zelf hun wensenpakket voor de komende CAO moch ten samenstellen. Uit gesprekken met zo'n 2.500 leden en niet-leden denkt de vakbond een aardig beeld te hebben. Naast vier procent loonsverhoging willen de werk nemers vooral duidelijkheid over overwerk en een vermin dering van de werkdruk. Werknemers uit de metaal- en technieksector, zoals lood gieters en elektromonteurs, maken lange dagen. Ze staan vaak 's morgens vroeg op om in een busje naar de andere kant van het land te gaan voor een klus. Omdat ze 's avonds liever thuis willen zijn, gaan ze ook weer terug. „Dat willen we beperken tot 10,5 uur per dag. Daar zit de reistijd bij in, dus als die langer is, werken ze korter", aldus Jongbloed. „Als de klus langer duurt, moeten die extra uren als werktijd betaald worden. Of ze moeten binnen een maand gecompenseerd worden." Jongbloed: „Die vergoeding voor overuren moet omhoog. Ook moeten er duidelijke gren zen komen voor overwerk. Nu moeten werknemers dat steeds weer bevechten met hun baas. In kleine bedrijven waar de contacten nauw zijn, kan dat heel vervelend zijn." Peking Twee Chinese jongens demonstreerden gisteren in de hoofd stad Peking deze eenwielers voor de internationale pers. Hoewel een dergelijk prototype wel eens eerder op een tentoonstelling is opgedo ken, heeft een fietsenproducent in Xian in de provincie Shanxi het nu aangedurfd om het gevaarte in productie te hemen. De fiets kost 2.888 Chinese yuan, omgerekend is dat 896 gulden. foto ap greg baker V V 111 L tx 1 kunst, interieur, antiek, mode, sieraden, culinair Ho 1 -»-» l0:11 00-18.00 uur, do en vrij: 11.00-21.00 uur, ELEGANCE JL cLll RESIDENCE entree II. 17,50, na 18.00 uur fl. 15,- CLASSIC /M Grote Kerk, Den Haag (hartje centrum) 15 t/m 19 november 2000

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11