f.tdf.n Regio S houden ist aan leer huizen Spierbundel bundelt nu ok columns Buurtbewoners kopen biologische kweektuin Vreewijk 'Een open dag, want wij hebben niets te verbergen gen aan hoofd gewond Noorderpark krijgt prijs Gemeente wil wateroverlast Frederikstraat nu aanpakken JAC 13 NOVEMBER 2000 uw steekt huis in brand Een 26-jarige vrouw uit Nijmegen die geestelijk in de !S, heeft zaterdagavond de woning van haar vriend aan vendaal in brand gestoken. De brandweer had het vuur ider controle maar de rookschade is aanzienlijk. De werd later die avond op de Langegracht aangehouden, pgenomen in een psychiatrisch ziekenhuis in Oegstgeest. lenaar door twee man mishandeld Een 33-jarige Leidenaar is zaterdagnacht in een uit- elegenheid aan de Breestraat mishandeld. De man liep idingen op aan zijn gezicht. De politie heeft twee ver- opgepakt. Het zijn twee Leidenaars van 19 en 25 jaar. wrmalig Van Gend Loosterrein ir NS Vastgoed van het voormalige Van Gend rein in Leiden gaat uit van de bouw van drie- tot iderd woningen in het gebied. Dat is beduidend an de gemeente wil. Vastgoed verdwijnen de sloten aan weerszijden van het spoor. In plaats daarvan is een 'lom- merijke zone' getekend, een soort lindenlaan. Daarmee ver wacht het te voldoen aan de ei sen ten aanzien van de natuur in het gebied. Niettemin is al tijd aangedrongen op de aan wezigheid van water in het nieuwe wijkje. Omwonenden zijn teleurge steld in de plannen van de NS. De buurt is vertegenwoordigd in de Initiatiefgroep Van Gend Loosterrein: „Zoals wij vrees den hebben de NS in Train spotting 2 het gehele gebied volgebouwd, met "hier en daar een extra WQontorentje", meldt de groep op haar internetsite. „Aan een van de eisen is niet voldaan en dat is de ecologi sche verbindingszone." Leiden wil de deur voor de NS nog niet dichtgooien, zegt projecüeider R. Bergijk van het terrein. „Dat de NS andere ideeën over het gebied heeft, is klip en klaar. Daarover moeten we met elkaar nog discussiëren. Binnen enkele weken sturen we onze reactie richting de bewo- |t bouwplan van NS ners en de NS." LEIDEN ONNO HAVERMANS De biologische kweektuin in Vreewijk blijft behouden. Der tien buurtbewoners hebben de grond gekocht van projectont wikkelaar J. Verbaan, die er een parkeergagare had willen bou wen. „We hebben onze rust en harmonie terug in de buurt. Dat is gigantisch veel geld waard", zegt R. Meyer-Hofland opgelucht. In samenspraak met enkele buren mobiliseerde zij afgelopen zomer de omwonen den van de kweektuin van het lab Experimentele Plantensys tematiek. Ze vreesden dat het groene hart tussen de Vreewijk straat, Bilderdijkstraat, Witte Singel en Jan van Goyenkade zou verdwijnen. Hoeveel de dertien buurtbe woners voor de tuin hebben betaald, willen ze niet zeggen, aldus L. Beijen. „Hij is natuur- Ga er maar vanuit dat Verbaan lijk een ervaren onroerend er aardig aan heeft verdiend", goedhandelaar, dus de onder handelingen waren pittig. Maar we hebben elkaar gevonden en we zijn beiden tevreden." De 960 vierkante meter grote kweektuin is al 34 jaar in ge bruik bij ecologen van de Leid- se universiteit, die er onderzoek doen naar planten en insekten. De tuin hoorde bij het huis Jan van Goyenstraat 1 en IA, dat begin dit jaar door Verbaan werd gekocht voor zijn dochter. Hij zegde de huur op en som meerde de universiteit om de tuin per 1 januari leeg op te le veren. Dat was voor de buurtbewo ners het sein om in actie te ko men. Ze spraken de nieuwe ei genaar aan op zijn plannen en vreesden het ergste. Er zou zelfs sprake zijn van een parkeerga rage met daarop enkele wonin gen. Maar tegenover deze krant ontkende Verbaan het bestaan van dergelijke plannen. „Wat de buurt wil, dat maak ik", zei hij destijds. Daar heeft hij zich aan gehouden. Veel an ders zat er ook niet in, nadat de gemeente hem te verstaan had gegeven dat de bestemming op de grond 'onbebouwd' zou blij ven. „Daar heeft hij vervolgens niet moeilijk over gedaan", weet Beijen. Op 1 november passeerden de verkoopactes bij de notaris. Formeel hebben de dertien omwonenden elk een lapje grond gekocht dat grenst aan hun eigen achtertuin. Maar ze willen de tuin niet opsplitsen. „We hebben overwogen om een vereniging op te richten, maar het was fiscaal gunstiger om ieder een eigen stukje te ko pen", zegt Beijen. Het veertien de deel van de kweektuin, on geveer 170 vierkante meter, Gewassenveredelaar Zeneca Mogen zet deuren open )BBERT MINKHORST otting 2' heet het laat- stel van NS Vastgoed bebouwing van het rterrein. De woningen dicht op het spoor ge- ftainspotting 2 is de re- NS Vastgoed op de punten van burge en wethouders voor de iling van het terrein, twikkelingsmaatschap- le spoorwegen wil ver- ig plaats inruimen voor 'ergarage van de Stich- tadsparkeerplan. De die de grond van de jrt, exploiteert nu een jerrein met 950 plaat- li W hebben vooralsnog imum aantal woningen ild op 244, en het aan- eerplaatsen op 1.200. goed wil niet zeggen ruimte het Stadspar- gunt. Dat NS Vastgoed N|il bouwen dan de ge lijkt de NS-dochter g niet te deren. De ster zegt dat NS op een ictie van de gemeente niet uit dat de jongen gewond is geraakt door toedoen van zijn eigen vrienden of zichzelf. Er .was van de NS een melding binnengekomen dat er met ste nen naar passerende treinen werd gegooid. Mogelijk is een van de gegooide stenen terug gekaatst en heeft de Leiderdor per geraakt. jongen is zater- d gewond geraakt aan fd in polderpark Cro- Het slachtoffer was in ap van een aantal Volgens de groep was kt door een onbekende loier. De politie sluit LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN Demonstranten waren er niet te zien tijdens de open dag van biotechnologie-bedrijf Zeneca Mogen in het Bio Science Park in Leeuwenhoek. Bezoekers waren er echter des te meer. Met bussen tegelijk meldden ze zich zaterdag bij de plantenver- edelaar aan de Einsteinweg. Gewassenveredelaar Zeneca probeert alternatieven te vin den voor de bescherming van land- en tuinbouwgewassen te gen ziekten en plagen, bijvoor beeld de gevreesde aardappel ziekte. Daarnaast streeft het be drijf naar opbrengstverhoging en kwaliteitsverbetering in de landbouwsector. Tegenstanders van deze werkwijze zijn bang dat de natuur onherstelbaar verandert en dat ons voedsel er niet gezonder op wordt. Zeneca stelt daar tegenover dat plan tenveredeling door middel van het kruisen van rassen al eeu wenoud is en dat het knippen en plakken met genen niet meer is dan een verfijning van die techniek. De gewassenveredelaar wordt regelmatig met de vraag bena derd of er een bezoek kan wor den afgelegd. Bedrijfsvoor schriften maken dat vaak moei lijk. Maar zaterdag, tijdens de nationale open dag chemie, werd er een uitzondering ge maakt. Met het motto 'onbe kend maakt onbemind' in het achterhoofd, gaven medewer kers van Zeneca bezoekers za terdag alle ruimte. Deskundigen stonden klaar om vragen te beantwoorden, kinderen mochten proefjes doen met chemische stoffen en DNA. Daarnaast waren er rond leidingen door de laboratoria met uitleg door onderzoekers, Belangstellenden konden afgelopen zaterdag een kijkje nemen in de keuken van Zeneca. foto hielco kuipers bij wie belangstellenden letter- de zorgen van mensen om ge- volop in discussie, door angst Daarnaast is duidelijke infor- lijk over de schouder mochten netische modificatie en de vei- voor bijvoorbeeld dioxines en matie op de etiketten belang- meekijken. ligheid van hun voedsel. „Maar BSE. Wij worden echter natio- rijk, evenals goede voorlichting. Directeur L. Melchers was het dat moet toch in een breder naai en internationaal gecon- Vandaar ook deze open dag. glimlachend middelpunt. Hij spectrum worden gezien. De troleerd, bijvoorbeeld door de Want wij hebben niets te ver kan zich wel iets voorstellen bij veiligheid van het voedsel is nu Warenwet en Europese Unie. bergen." blijft eigendom van Verbaans dochter. De nieuwe eigenaren willen de tuin grotendeels intact laten. „Er komen geen hekken en geen schuurtjes, want de be stemming is onbebouwd", al dus Beijen. De universiteit zal de tuin nog ongeveer een jaar huren. Daarna verhuizen de wetenschappers naar een ande re plek. „Ze hoeven niets te ver nietigen en kunnen voorlopig doorgaan met hun experimen ten", zegt Meyer. „Tezijnertijd gaan we wel eens kijken naar de inrichting. Het is een hele gekke tuin, die allerlei schimmels en insekten schijnt aan te trekken, maar niet alle struiken zijn even mooi. Wel staan er een paar bij zondere bomen en het is hier ongelooflijk stil, midden in de stad. Daarom willen we het graag zo houden." De grootschalige herinrichting van het Noorderpark is in de prijzen gevallen. Leiden heeft vanochtend een bedrag van 275.000 gulden ontvangen voor dit project - dat officieel Tuin van Noord heet. Het Noorder park is samen met 28 andere initiatieven in Nederland tot voorbeeldproject bestempeld voor creatief gebruik van de ruimte in de stad. De prijs is een initiatief van het StIR (het Stimuleringspro gramma Intensief Ruimtege bruik van het ministerie van VROM). Het is bedoeld om ge meenten ertoe te bewegen grond efficiënt te gebruiken en tegelijkertijd op een vernieu wende manier de kwaliteit van de omgeving zo hoog mogelijk te houden. In totaal zijn er voor dit jaar 171 plannen ingediend. De Tuin van Noord is onder deel van het wijkontwikkelings- plan Leiden-Noord. Het houdt onder meer een grootschalige opknapbeurt Van het Noorder park in - die inmiddels goed deels is voltooid. De Tuin van Noord omvat naast het Noor derpark de sportvelden van Roodenburg en Pemixsport en enkele schooltuinen. Het is de bedoeling dat die straks ook voor andere bezoekers toegan kelijk zijn. In de toekomst wil Leiden dat de Tuin van Noord een verbinding vormt tussen de Hoven langs de Willem de Zwij gerlaan en de Slaaghwijk in de Merenwijk. Wethouder Laurier is blij met de prijs. „Het betekent dat dit project landelijk in de 'ere-divi- sie' meedraait." De 275.000 gul den steekt Leiden in de Tuin van Noord. not Leiden door de «sten, zit in de organi- nhet sportcafé, is oud- iortkampioen en -sport- iigenaar, werkt bij ïdrijf Leiden en schrijft ks een column. Wat van der Luit eigenlijk it gedaan? Juist, hij heeft Dit een bundel met zijn roza uitgegeven. Daarin innenkort verandering zijn columns zijn in middels gebonden. Het boekje wordt vrijdag gepresenteerd. Begin 1999 werd Van der Luit door Het op Zondag gevraagd éénmalig een column te schrij ven. Verschillende bekende Leidenaars werden met dat zelfde verzoek benaderd. Van der Luit vond het een leuk idee en leverde een column in die blijkbaar zeer in de smaak viel. Er werd hem namelijk ge vraagd nóg een column te De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt vanvdë stad. Aad van der Luit. foto hielco kuipers schrijven. Enfin, u begrijpt het column [.uit in Het leven. al. Alle andere bekende Leide- Waar haalt hij zijn inspiratie ei naars zijn nooit aan bod geko- genlijk vandaan? Geen pro- men en sinds april 1999 is Van bleem. Van der Luit maakt da der Luit vaste schrijver van de gelijks zo veel mee in werk en gezin dat hij over de meest uit eenlopende onderwerpen schrijft. „Dingen die uit het le ven zijn gegrepen. Ik schrijf op hoe ik zaken ervaar en onder ga. Over de opvoeding van kin deren, de primitieve kant van het kamperen, sport, de tradi tionele viering van verjaarda gen of de problemen binnen een familie met Kerstmis. Gaan we eerste kerstdag naar jouw of mijn ouders? Dat levert best wel eens ruzies op en is voor iedereen heel herkenbaar. Daarmee wil ik mensen con fronteren, links en rechts een beetje steken en af en toe een kwinkslag." De auteur krijgt wekelijks een tiental schriftelijke en een veel voud aan mondelinge reacties op zijn pennenvruchten die hij steevast op een vast moment in zijn turbulente bestaan produ ceert. „Gelukkig ben ik vrij ge disciplineerd waardoor ik op zaterdagmiddag de tijd neem om te schrijven. Als een co lumn af is, laat ik het aan mijn vrouw en zoon Joost van elf jaar lezen. Zij zijn dus eigenlijk een soort onbezoldigd eindre dacteur. Als zij naar aanleiding van het stukje glimlachen, is het goed. Komt er geen mi miek, kan ik geen emoties meer losmaken, dan stop ik." De wekelijkse stukjesschrijver werd door drie uitgevers bena derd de columns te bundelen. „De eerste zei we doen fifty-fif- ty, de tweede zei ik koop alle rechten en jij krijgt een gulden per verkocht boekje en de der de had weer een ander voor stel", herinnert Van der Luit zich. „Niet doen dus, dacht ik. Dat is typisch iets voor mij want ik stel me niet afhankelijk op en ben zelf op zoek gegaan naar mogelijkheden de co lumns te bundelen. Via Bert Jansen van drukkerij Sparta en het publiciteits- en reclamebu- ro van Sander Pardon was het snel geregeld. Vervolgens dook het volgende probleem op. Hoeveel exem plaren moeten er worden ge drukt? „Ik sprak iemand die wel eens een gedichtenbundel had uitgegeven", aldus Van der Luit. „Als ik er 250 verkoop ben ik al vrolijk, zei die man tegen mij. Ik heb toen in één van mijn columns melding ge maakt van de plannen ze te gaan bundelen. Daarop kreeg ik zo veel reacties dat ik er moeiteloos al 300 had kunnen verkopen en is besloten er 550 uit te brengen. Zo is er een be drijf waar maandagochtend veel over mijn columns wordt gesproken. Daar is besloten mijn boekje in hun kerstpakket te doen." Voorlopig heeft Van der Luit geen plannen te stoppen en ook niet om de inhoud van zijn columns te wijzigen. Het moet gaan om een lach en een traan, kortom, het leven. „Ik zou wel ietsje meer willen ingaan op het reilen en zeilen van de lo kale politiek maar Rens Heruer die ook in Het een column heeft, schrijft daar al regelma tig over. Gelukkig maar want als ik over de politiek zou schrijven, heb ik als ambtenaar natuurlijk ook een pettenpro- bleem. Maar als ik in de vut zit en nog steeds schrijf, kunnen de politici hun borst natma ken." Het eerste boekje met de ge bundelde columns Luit in Het leven, wordt vrijdag 17 no vember overhandigd aan oud- Leidenaar en acteur Wilbert Gieske. Het is daarna verkrijg baar in de Leidse boekhan dels. ERIC-JAN BERENDSEN LEIDEN ROBBERT MINKHORST Leiden laat met spoed uitzoe ken hoe het de vochtproble- men in de huizen in de Prins Frederikstraat moet oplossen. Vorige week stuitte de ge meente opnieuw op een ab normaal hoge grondwater stand in de straat in Leiden- Noord. Oorzaak van de problemen is een houten damwand die in het midden van de jaren '70 in de grond is geslagen. Sinds dien trekt vocht dat door het obstakel in de bodem niet weg kan, de woningen in. Bewo ners hebben zich daar de af gelopen jaren voortdurend bij de gemeente over beklaagd. Aanvankelijk geloofde Leiden niet dat de damwand de over last veroorzaakte, later is als nog een nieuw drainagestelsel in de straat gelegd. Vanaf dat moment werd het wel 'iets minder', zegt B. Pater van het wijkcomité in het Noorderkwartier. De vreugde voor de bewoners bleek van korte duur. Inmiddels kruipt het vocht weer als vanouds langs de muren omhoog, is de indruk van Pater, die zelf in de straat woont. Bewoners hebben jarenlang te hoop gelopen tegen de ge meente. Ze vonden maar moeilijk gehoor bij de verant woordelijke afdeling, zegt Pa ter. „We hebben er hard aan getrokken, om er toch wat aan te doen. We zijn een keer op een zaterdagmorgen zelf gaan graven. Trokken we de stoute schoenen aan om te kijken naar het grondwater. Toen bleek het veel dieper te zitten aan de oneven kant." Toen de gemeente onlangs begon met een herbestrating, trok Pater wederom aan de bel. 'Neem gelijk" die problemen rond die damwand mee', opperde hij. Damwand, had de gemeente gereageerd. Welke damwand? „Daarna is een peilbuis ge plaatst", zegt Pater, „en daar uit bleek dat het waterpeil vrij hoog was." Hoger dan zou mogen, ondanks het slechte weer van de afgelopen weken. Even gebeurde er niets, totdat hij deze week zag dat de stra tenmakers de klinkers in rap tempo teruglegden. Pater was daarop benieuwd wat er ver der zou gebeuren. „Wanneer gaan we wat doen? Ik heb geen idee. In ieder geval ligt de boel stil. Volgens mij gaat het niet goed zo." Voorlichter R. Beurse van de dienst milieu en beheer geeft het antwoord. „De damwand kan niet weg, hij beschermt een geweldig pakket aan ka bels. Verwijderen zou kabel breuken kunnen veroorzaken en zou zelfs tot verzakkingen van woningen kunnen lei den." Op dit moment heeft Leiden geen oplossing voor handen. Daarom kijkt het ingenieurs bureau van de gemeente wel ke mogelijkheden er zijn. De maatregelen die nodig blijken, zullen waarschijnlijk niet zo ingrijpend zijn, schat Beurse in. „We zijn er wel van over tuigd dat op zeer korte termijn een oplossing in overleg met bewoners moet worden ge vonden. Dan hebben we het niet over een maand, maar over dagen. We kunnen die mensen niet laten zitten." R. Meyer-Hofland en L. Beijen. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9