'Autofabrikanten houden prijzen kunstmatig hoog' Economie lernemers horeca en hogere prijzen Air Aruba bankroet Sloop waterkering Zwitserse umts-veiling uitgesteld FNV is voor privatisering van Schiphol 'Gebruik NS-emplacementen als parkeerterrein' Containerschip te water c 13 NOVEMBER 2000 In de Amerikaanse 'gokstad' Las Vegas is vandaag de Donstelling van computerdealers 'Comdex' begonnen. 4] oravond werd een inleiding gehouden door oprichter 1 n van Microsoft Bill Gates. foto *ap* mark j. terrill l Heijn gaat 'ouderwets folderen' Albert Heijn probeert het weer met de ouderwetse re- jer. In het tijdperk van elektronisch zakendoen en ver- internet heeft de marketingafdeling van Neerlands ruidenier de folder herontdekt. Vorige week zijn huis- 5' IOO.OOO reclamefolders bezorgd in Limburg en Bra- 0' lat daar relatief weinig landelijke dagbladen zouden ■lezen. AH heeft zich lange tijd beperkt tot reclame in en via tv-spots. Volgens het vakblad Distrifood is het 3 jaren geleden dat AH het zocht in de wervende kracht der. 6 S des Zwolle en Lelystad dicht 0 e elektriciteitscentrales in Zwolle en Lelystad gaan op roorlopig dicht. Na twee jaar wordt bekeken of ze wor- end of tegen de vlakte gaan. De zestig werknemers ;t besluit van stroomproducent EPON op de hoogte 2 EPON. dat in maart werd overgenomen door het Bel- icem Electrabel, kampt net als andere stroomprodu- :t een overcapaciteit. EPON is eigenaar van nog vier Almere. Bergum, Eemscentrale en Nijmegen. De cen- 1 rolle werd geopend in 1955, de Flevocentrale werd zestig operationeel. in AG IV bereiken schikking Ie ruzie tussen HBG en het Duitse AGIV over de over- en belang in Wayss Freytag hebben een schikking •van 44 miljoen gulden bereikt. HBG verwierf in 1997 ïiljoen een belang van 74 procent in Wayss, maar be- i reinig plezier aan. Al snel moest het concern forse be- 'l chrijven. In 1999 vond HBG, na het vertrek van enke- estuursleden, nog enkele 'lijken in de kast'. HBG IV vervolgens voor de rechter. Die stelde, met succes swijkse ondernemer, een bemiddelaar aan. topt productie Mondeo even e Fordfabriek in het Belgische Genk moet de produc- Mondeo tot woensdag stilleggen door een gebrek aan Die kunnen niet meer uit Engeland worden aange- ens de overstromingen daar. Volgens een woordvoer- bedrijf komt de vertraging erg ongelegen omdat de ran de nieuwe Mondeo voor de deur staat. Voor de van dat model heeft Ford Genk 1.200 tijdelijke extra i i dienst genomen. misch samenwerking Korea's ord- en Zuid-Korea gaan economisch samenwerken, ide landen zaterdag overeengekomen in Pyongyang, jieden willen de voormalige aartsvijanden de handen i: het vermijden van dubbele belastingheffing, het re- jrensoverschrijdende transacties, het veiligstellen van n het oplossen van geschillen. Beide landen ge- de status van 'most favored nation', zodat zij vrijelijk ?ns kunnen opereren, zpnder importtarieven en - akkoorden moeten nog goedgekeurd worden door de en. De Korea's hebben ook besloten samen één leid te introduceren. s presenteren betere Concorde makers van de Concorde presenteren vandaag hun Ö7 i voor verbeteringen van het ontwerp van het super- liegtuig aan Britse en Franse luchtvaartautoriteiten. [03 singen moeten het toestel weer veilig genoeg maken oi vliegen. De Concorde mag van de autoriteiten pas cht in als er voldoende veiligheidsmaatregelen zijn 97 Bij de vorige bijeenkomst verzekerde de werkgroep de oo ranse regering dat er een plan klaarligt om de Con- len een half jaar weer in de lucht te krijgen. ipanse chemiereuzen samen Japanse chemieconcerns Sumitomo en Mitsui wil- gaan via een managementfusie. De besturen komen Japanse zakenkrant Nihon Keizai Shimbun vrijdag k bijeen om de samensmelting goed te keuren. De twee en drie op de Japanse chemiemarkt willen hun eind 2001 in een 50-50 verhouding onderbrengen in termaatschappij. Als de samengang slaagt zal het fu ten jaaromzet draaien van 43 miljard gulden en daar- >anse marktleider Mitsubishi inhalen. Op de wereld- >mt Sumitomo-Mitusi op de zesde plaats. 3; De horeca heeft de laatste ja ren veel geïnvesteerd in kwali teit. De brancheorganisatie be doelt daarmee dat niet alleen de versnapering zelf veel aan dacht krijgt maar ook de sfeer van het etablissement, de in richting ervan en aan de locatie. Voor die 'zo gevarieerde en kwalitatieve horeca' mag een goede prijs worden gerekend, vindt Horeca Nederland. De bestedingen in hotel, res taurant en café en cafetaria stij gen dit jaar tot 25 miljard gul den dankzij het bezoek van we kelijks ongeveer vier miljoen consumenten. Maar ondanks die groei kampen veel, vooral kleine, ondernemers met een te laag rendement. Ongeveer de helft van de kleine eigenaar ver dient bij een werkweek van 60 tot 80 uur nauwelijks een mo daal inkomen. Til minister Borst op ooifi bedienen. De mi- onlangs voor een jng op alcohol- ranken om de con- an te matigen. Wat ondernemers gaat alleen de prijs van 'i[i lende dranken om en kop koffie of een een café of restau- ze veel te goed- 'ederland roept de leden op de prij ken want kwaliteit ■tellen zij. ,,In ons landen wordt zo- ofip vart meer of zelfs de s betaald voor kof- in glas bier.'' De on- nioeten 'opnieuw ;n' om hun rende- tinnen verbeteren. Personeel naar huis gestuurd oranjestad anp De Arubaanse luchtvaartmaat schappij Air Aruba is failliet. Het bedrijf heeft geen geld meer om aan haar financiële verplichtingen te voldoen. De circa 330 personeelsleden zijn naar huis gestuurd. De Arubaanse luchtvaart maatschappij vliegt sinds drie weken niet meer. De directie besloot op 23 oktober alle vluchten te schrappen. Reden hiervoor was onder meer dat de Taiwanese leasemaatschappij Hwa drie aan Air Aruba geleaste vliegtuigen had teruggeëist we gens een betalingsachterstand van bijna 23 miljoen gulden. Vervolgens werden de lan dingsrechten van Air Aruba op last van de Amerikaanse lucht vaartinspectie FAAuthority in getrokken. Ook eiste de Ameri kaanse eigenaar van de overige twee lease-toestellen zijn vlieg tuigen terug. Het faillissement van Air Aru ba is uitgesproken naar aanlei ding van een rechtszaak, aange spannen door de Aruba Airport Authority, in verband met een schuld van ruim twee miljoen gulden. De aandelen van Air Aruba zijn sinds 1998 voor 70 procent in handen van het Venezolaan se bedrijf Aserca. De Arubaanse overheid bezit de rest. De twee partijen hebben al geruime tijd onderling grote problemen. Volgens de Arubaanse overheid heeft Aserca zich niet aan de af spraak gehouden dat beide par tijen 6,3 miljoen zouden inves teren in het verlieslijdende be drijf. Het personeel van Air Aruba dat nu op straat staat, hoopt dat minister Croes (verkeer en ver voer) zich aan zijn belofte houdt dat het personeel bij een faillissement een half jaar sala ris krijgt doorbetaald. londen anp Burgers in de Europese Unie betalen onnodig veel voor een nieuwe auto. Officiële merkdealers zijn op hun beurt met handen en voeten gebonden aan de eisen van de autofabrikanten. Ambtenaren van de Europese Commis sie wijten deze 'ongezonde' situatie aan het feit dat de auto-industrie niet hoeft te voldoen aan de EU-concur- rentieregels. 1985. Zo mag de fabrikant zelf in ieder EU-land een beperkt aantal dealers aanwijzen. Deze krijgen het alleenrecht in een bepaald gebied dat merk wa gens te verkopen. Actieve wer ving van klanten buiten de aan gewezen grenzen is verboden. Ook de levering aan buiten landse klanten wordt door de fabrikanten zeer moeilijk ge maakt. Volgens het rapport leidt de ze beperking van de concurren tie tot prijsverschillen van ruim dertig procent voor exact de zelfde auto. Het voorrecht van de officiële dealers op het on- brussel marc peeperkorn correspondent Een nog vertrouwelijk ambtelijk rapport over deze 'speciale be handeling' is vernietigend over de effecten. Consumenten en verkopers draaien op voor het profijt van de fabrikanten. Deze week bespreekt het dagelijks bestuur van de Europese Unie het rapport. Eurocommissaris Monti (concurrentie) liet eerder doorschemeren de uitzonde ringspositie van de auto-indu strie te willen beëindigen. De aparte behandeling van de autoproducenten dateert uit derhoud van de auto na de koop (onder meer via de garan- tievoorwaarden), komt de por temonnee van de consument evenmin ten goede. In sommi ge EU-landen is dezelfde repa ratie in een 'officiële' garage vijftig procent duurder dan bij een merk-onafhankelijke werk plaats. De uitzonderingsregel belemmert ook de verkoop van auto's via internet en de super markt. De dealers zijn door de speci ale regeling economisch afhan kelijk van de fabrikant. Die be paalt in hoge mate de hoeveel heid wagens die verkocht moet worden en de prijs ervan. De mogelijkheid om meerdere merken auto's te verkopen is minimaal. De concurrentie tus sen dealers binnen een land is dan ook minimaal, conclude ren de ambtenaren. Onafhankelijke garages wor den gedwarsboomd door de Amsterdam In het Amsterdam-Rijnkanaal wordt gewerkt aan de sloop van de uit 1958 daterende wa terkering. Het stalen gevaarte van 142 ton is overbodig geworden nu de gemoderniseerde sluizen bij Umuiden het inkomend zeewater voldoende reguleren.Takelbedrijf BTS uit Lelystad zorgt voor transport van de enorme keerschuif nadat die op een ponton is verankerd. De nu overbodige schuif veroorzaaWe bovendien storingen op de scheepsradar. foto anp ton borsboom bern anp/dpa De veiling van umts-licenties in Zwitserland is vanochtend op het allerlaatste ogenblik uitge steld. De autoriteiten namen het besluit omdat twee van de gegadigden met een fusieplan kwa men. Daardoor bleven er nog maar vier kandida ten over voor de vier beschikbare licenties voor de nieuwe generatie mobiele telefonie. De Zwitserse gsm-bedrijven Sunrise en DiAx komen in meerderheid in handen van het Deen se Tele Danmark en gaan vervolgens fuseren. Te- Ie Danmark had al een belang van 44 procent in Sunrise. De Denen nemen de deelneming van 34 procent van British Telecom over voor 1,7 mil jard gulden. In de laatste weken voor de veiling haakte de ene na de andere kandidaat-koper af voor de fre quenties. Deutsche Telekom, het Noorse Telen or, het Hongkongse Hutchison 3G en het Brits- Amerikaanse NTL zagen af van deelname. De hoge prijs die telecombedrijven in Groot- Brittannië en Duitsland voor de licenties moes ten betalen, hebben hen huiverig gemaakt. Om de kosten van investeringen te spreiden, zoeken veel concerns hun heil in samenwerkingsverban den. Zo hoeven Vodafone, British Telecom en France Télécom niet mee te bieden in Zwitser land, omdat zij via een partner meedoen aan de veiling. Analisten verwachten dat er in Zwitserland veel geld is te verdienen aan de umts-technologie ge zien de hoge dichtheid van mobiele telefoons. machtige positie van de fabri kanten. Deze niet gebonden ga ragehouders betalen meer dan noodzakelijk voor originele re serveonderdelen. Daarnaast be lemmeren de fabrikanten de toegang tot de technische infor matie over hun auto's die de onafhankelijke monteur nodig heeft. ^et rapport benadrukt dat vergelijkbare industrieën (moto ren, bouwmachines, compu ters) wel onderworpen zijn aan de gewone EU-concurrentiere- gels. De uitzondering voor de autofabrikanten loopt af in 2002. De Britse concurrentie- commissie adviseerde in april de uitzondering niet meer te verlengen. De auto-industrie pleit voor behoud ervan. Vorig jaar werden er in de EU zo'n 15 miljoen nieuwe auto's gepro duceerd. In Nederland werd het recordaantal van 612.000 ver kocht. amsterdam anp De FNV steunt voorlopig de pri vatisering van Schiphol. Vol gens de vakcentrale leidt priva tisering tot een versterking van de regionale economie. Wel vreest de vakcentrale dat de overheid dan invloed verliest. „Particuliere investeerders heb ben vooral oog voor het rende ment op hun investering," al dus de vakcentrale. De FNV vindt dat de grond in bezit moet blijven van de over heid, waardoor zij zeggenschap houdt over het milieu. Ook moet de overheid zorgen voor een juiste ontsluiting via weg en spoor, om de functie van 'mainport' voor Schiphol niet te verliezen. Bij een verzelfstandiging wil directeur Cerfontaine een 'laag drempelig optieplan voor alle werknemers' invoeren, zo zei hij tijdens de bijeenkomst. Voor de COR is een optieplan voor elk personeelslid een absolute voorwaarde. Het kabinet zal dit jaar een besluit nemen over de privati sering van Schiphol. Het minis terie van verkeer en waterstaat zegt dat het onderwerp moge lijk vrijdag in de ministerraad aan de orde komt. De aandelen van Schiphol zijn nu nog in be zit van het rijk (75,8 procent) en de gemeenten Amsterdam (21,8 procent) en Rotterdam (2,4 procent). Schiphol wil een beursgeno teerd bedrijf worden, vooral om internationaal de vleugels uit te kunnen slaan. Zijn imago van staatsbedrijf levert Schiphol nu problemen op bij het verwer ven van belangen in andere in ternationale vliegvelden. utrecht anp Railinfrabeheer wil in de komende jaren treinemplacementen van NS ook gebrui ken als parkeerplaats voor auto's. Om de terreinen geschikt te maken voor zowel auto als trein wordt de ruimte tussen de rails bestraat met klinkers of betonplaten. „De huidige situatie is eigenlijk zonde van de ruimte", verklaart een woordvoer ster van Railinfrabeheer. „De emplace menten staan vaak leeg. Het gaat hier wel om a-locaties in het centrum van steden." Het plan is uitgeroepen tot voorbeeldpro ject door de adviesgroep Intensief Ruim tegebruik van het ministerie van VROM. „Maar het project is nog lang niet uitge werkt", bekent de zegsvrouw. „We weten nog niet wat voor soort bestrating het meest geschikt is. Ook is nog niet duide lijk hoe we auto's en treinen het beste kunnen scheiden. De exploitatie levert ook problemen op. Soms zal er geen par keerruimte zijn, maar dat moeten we de automobilist wel vantevoren laten we ten." Begin volgend jaar start een proef met het emplacement Naarden-Bussum. Als het experiment slaagt, zal het idee ook op andere plaatsen in Nederland worden toegepast. De NS willen duizenden par keerplaatsen creëren om reizen per trein aantrekkelijker te maken voor automobi listen. De ANWB pleitte eerder al voor een verdubbeling van het aantal terreinen voor Parkeren Reizen in Nederland tot 120. „Het voor- en natransport is van groot belang voor de groei van het spoorver keer", beaamt de woordvoerster. „Wij ho pen op een toename van het aantal reizi gers van 75 procent in 2010. Voor het na transport hebben we het idee van de OV- fiets, die reizigers op het station kunnen huren." Het plan van de koffieproduce- rende landen, verenigd in de ACPC, om door exportbeper kingen de prijs op te krikken is vooralsnog mislukt. Een ton koffie kostte afgelopen vrijdag op de Londense termijnmarlrt Liffe nog maar 660 dollar. Dit is het laagste prijsniveau in dertig jaar. In mei kwamen de landen van de ACPC exportbeperkin gen overeen. Naar voorbeeld van de Organisatie van Olie-Ex porterende Landen (OPEC) wil den zij door het terugdringen van het aanbod de prijs op de wereldmarkt opdrijven. Prakti sche problemen en geringe controlemogelijkheden maak ten de taak voor de ACPC bij voorbaat al moeilijk. Het koffiekartel geeft de moed echter niet op. De ACPC heeft goede hoop dat Indone sië, Vietnam en India zich bij het initiatief aansluiten. Vol gens secretaris-generaal Silva zal Vietnam op 15 november als eerste zijn export inperken. Uit gerekend dit land zorgde vrij dag met grote verkopen voor een scherpe daling van de prijs in een poging de voorraden te rug te dringen nu het nog kan. Silva denkt dat Indonesië en India het voorbeeld van Viet nam zullen volgen. Veel analis ten zijn echter van mening dat Indonesië niet de middelen heeft om zich aan de exportbe perking te houden. Brazilië, een van de eerste landen die paal en perk stelde aan de uitvoer van koffie, is bereid om Indone sië te helpen met de uitvoering. foxholIn het Groningse Foxhol liep afgelopen zaterdag een nieuw schip bij scheepswerf Volharding De Vosseborg van stapel. Het gaat om een containerschip dat in opdracht van de Duitse rederij Frank Dahl werd gebouwd. Het schip kan tegelijkertijd ongeveer 600 containers vervoeren en is in staat een snelheid van zestien knopen per uur te halen. foto anp dennis beek ROB VAN EEDEN Leeftijd: 54 Beroep: besparingsexpert, con sulent outplacementbureau Burgerlijke staat: getrouwd Kinderen: 4 Auto: geen Hobby's: fietsen, telefoonkaar ten sparen den haag janneke willemse Rob van Eeden biedt tegen wicht aan de 'koopgekte' waar van veel mensen tegenwoordig last hebben. Acht jaar geleden besloten zijn vrouw Hanneke van Veen te 'consuminderen'. Om ook andere mensen te laten profiteren van hun zuinig- heidstips, startten ze de Vrek- kenkrant. Vanwege het succes wordt die inmiddels door pro fessionals onder de naam 'Ge noeg' gemaakt. Van Eeden is met de tijd meegegaan. Hij noemt zichzelf niet langer 'vrek', maar 'besparingsexpert'. Besparen kan Van Eeden als de beste. In zijn oude levensstijl gaf hij samen met zijn vrouw 5.000 tot 6.000 gulden per maand uit. Nu komen ze rond van minder dan de helft; zo'n 2.200 gulden. Daarmee is Van Eeden heel gelukkig. „Ik geniet meer naarmate ik minder geld uitgeef." In 1993 nam Van Ee den ontslag uit zijn baan als mede-directeur bij een ingeni eursbureau. Nu werkt hij alleen nog maar aan projecten die hem nuttig lijken. „Ik heb in middels zoveel gespaard dat ik het nooit op kan maken. Als ik zou willen, hou ik zo een half jaartje op met werken." Zijn 'geheim' bestaat voor het grootste gedeelte uit 'gewoon niets kopen'. „Ik koop geen boeken meer, maar lees ze in de bibliotheek. Daar lees ik ook de krant. Kleren koop ik bijna nooit, terwijl ik er toch netjes uitzie." Door het niet-kopen bespaart Van Eeden niet alleen geld, maar ook tijd. „Ik hoef niet meer zo vaak te winkelen." Nu houdt hij zich bezig met dingen die hij écht leuk vindt: fietsen en oppassen op zijn kleinzoon. Op zijn laatste aankoop wist Van Eeden een korting te be dingen. Afgelopen weekend kocht hij in één keer vijf pakken papier voor de computer. Het chloor- en houtvrije papier foto gpd phil nijhuis kostte eigenlijk 18,55 gulden per pak van 500 vel. „Er ging 15 procent af, oftewel 13,93. Dat is bijna een pak gratis. En je spaart geld uit omdat je niet vijf keer naar de winkel hoeft. Van Eedens beste aankoop deed hij drie jaar geleden. Hij kocht een Giant-expedition fiets met 27 versnellingen. Prijs: 2.800 gulden inclusief verzeke ring. „Hij was wel erg duur, maar je kunt er echt de meest fantastische dingen mee doen.' De bezuinigingsexpert kocht het rijwiel nadat hij een aantal keren op een lange fietsvakan tie was geweest. „Dan ging ik op mijn oude Gazelle met 7 ver snellingen de bergen in, zwaar." Van Eeden noemt de nieuwe fiets de 'meest grandio ze aanschaf ooit'. „Je kunt er voor en achter bagage aan han gen, hij heeft hydraulische rem men, is heel licht. De Mercedes onder de fietsen." In de tijd voor de Vrekken- krant kocht Van Eeden een or ganiser. Achthonderd gulden kostte de electronische agenda. „Ik móest zo'n ding hebben." Het bleek een grote miskoop. De combi- itie van Van Eedens dikke vrngcs en de kleine knopjes was een hele slechte. „Bij vergaderingen had ieder een z'n afspraak al in z'n agen: da geschreven en dan zat ik nog te toetsen." Na het toevoegen van wat extra geheugen te koop voor 100 gulden bij V&D kwam het apparaatje roemloos aan zijn einde toen Van Eeden erop ging zitten. „Het hele beeldscherm was kapot." Voor diegenen die willen consuminderen heeft Van Ee den twee tips. „Trek je niets aan van reclame of wat andere mensen zeggen. En als je nou denkt dat iets echt nodig hebt. stel het een paar dagen uit. Vaak vergeet je het dan. Dat kan je een hoop geld schelen." An dere tips van de voormalige vrek zijn te vinden op wrww.zui- nigst.nl.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7