Cohen wacht zwaar weer tijdens debat Eerste Kamer Binnenland Ex-gegijzelden Wijster en De Punt zetten zich in voor Molukken Tunneldrama houdt HSL-gemeenten alert Greenpeace protesteert ook interactief tegen kolenstook Bij klimaatverandering verdwijnt Elfstedentocht DAC 13 NOVEMBER 2000 agenten gewond bij aanhouding jqü Vier Bossche agenten zijn in de nacht van zaterdag ïdag gewond geraakt bij het aanhouden van enkele ver- >n. Pas nadat ze pepperspray hadden gebruikt, lukte het t verzet van de verdachten te breken. Een politiepatrouil le! jat drie verdachten een andere man ernstig mishandel- schopten en sloegen hem. Een van de daders gebruikte 1et jeen lange ijzeren kabel. Toen de politie het drietal wilde 'PS jeen, bemoeiden omstanders zich daarmee. De verdach- vai tieren in leeftijd van 21 tot 47 jaar. Ze komen uit Den Waalwijk en Sint-Michielsgestel. en licht voor biologische landbouw :ul Biologische landbouw moet in Noord- en Zuid-Hol- en flinke impuls krijgen. Om dat voor elkaar te krijgen on- nen beide provincies en nog eens twaalf andere partijen Idag een intentieovereenkomst. Voor een verdere groei l0<fes sionalisering van de biologische sector is per jaar vei 0 gulden beschikbaar. Daarvan betaalt Zuid-Holland het (200.000 gulden). Noord-Holland draagt 150.000 gulden arr rest wordt opgebracht door de overige partners, eei ks brandstichtingen in Breda e P i De binnenstad van Breda is in de nacht van vrijdag op 1 ag opgeschrikt door vier brandstichtingen. De politie en ;aterdagochtend een 27-jarige Bredanaar aan die zich ver- rta gedroeg bij de vierde brand, in een meubelzaak. Hij was :sP 'een van de eerdere branden gezien. De politie moest de a enige tijd laten gaan omdat er onvoldoende aanwijzin gen om hem langer vast te houden. De brand in de meu- k veroorzaakte de meeste schade en overlast. Twee win- a"1 aan de meubelzaak grenzen, moesten wegens rook- de hele zaterdag dichtblijven. (rj doden in weekeindeverkeer Bij ongevallen in Nederland en België zijn dit weekein- Nederlanders omgekomen. Een 37-jarige vrouw uit :oe idaal is gistermiddag in haar woonplaats doodgereden 1 ei en automobilist die te veel had gedronken. Haar 6-jarig lni ;rtje. met wie zij lopend een straat overstak, liep een :rj] vond op. Op de snelweg tussen Antwerpen en Brussel liet jarige man gisteren het leven. Zijn auto botste frontaal Belgische auto. In Den Haag overleed een 18-jarige uit Lekkerkerk toen in de nacht van zaterdag op zondag p waarin zij zat, geen voorrang verleende aan een brand- ito. Die was met zwaailicht en sirene op weg naar een Bij een frontale botsing in diezelfde nacht in Den Bosch 27-jarige man uit Empe om het leven gekomen. Hij raakte n auto door onbekende oorzaak in de berm en botste ;ens tegen een tegemoetkomende auto. In Boxtel reed -jarige automobilist uit Heeswijk-Dinther met hoge snel- gen een bus. Hij was op slag dood. rden komen om in vuurzee ptR« Een brand in een schuur bij Den Helder heeft in de 1111 ran vrijdag op zaterdag het leven gekost aan drie paarden iel e pony's. Het is nog niet bekend hoe de brand, waarbij vrijkwam, is ontstaan. Volgens een politiewoordvoerder ten medewerkers van de Marine Bewakingsdienst de w Zij belden vervolgens de brandweer. Die kon de dieren eer redden. De politie sluit brandstichting niet uit. 'rhi rnetsite voor euro gekraakt De internetsite van het Nationaal Forum voor de intro- J31 van de euro is dit weekeinde gekraakt. Op www.euro.nl is lijst van persberichten een vals bericht toegevoegd on- k0 kop: Hash en wiet goedkoper dankzij Euro'. Iemand die oppy Robbie noemt, stuurde vanmorgen een e-mail naar emeen Nederlands Persbureau waarin hij beschrijft wat ft gedaan. Hij maakt melding van een 'schandalig slechte .1 ging'. In het toegevoegde persbericht staat dat vanaf 2002 ln :en van wiet en hasj in Europa flink zullen dalen. De hac- len it af met een foto van Sesamstraat-sterren Bert en Ernie, e de eerste een joint rookt. Het Nationaal Forum buigt er de praktische gang van zaken naar de Europese munt. forum zijn de banken, winkeliers, Consumentenbond en •y' nisterie van financiën verenigd. erlanders gewond in Zuid-Afrika iesburg Negen Nederlanders zijn vrijdagavond gewond- va tdoor een verkeersongeluk bij Johannesburg in Zuid- De ANWB in Den Haag heeft dat zaterdag bekendge- De toedracht van het ortgeval is nog onduidelijk. Vijf van ^1" htoffers zijn er ernstig aan toe, van wie bij twee de toe- ,ov uitiek is. De ANWB heeft zaterdag een crisisteam naar Jo- sburg gestuurd, bestaande uit een hulpverlener en een van het Instituut voor Psychotrauma. u Douglasbon t.w.v. 40,- bij Motorola T180 Allin prepay LI! igv fchtone heeft vanaf 13 november een heel verleidelijk 5'e ibod: een Motorola T180 Allin prepay pakket inclusief /o° •ne 0.- beltegoed en Douglasbon t.w.v. 40,- voor slechts et 29,- (zolang de voorraad strekt). Nu belt iedereen met Dutchtone CPO Geassocieerde Pers Diei GRONINGEN GPD Eigenlijk wil hij het hele verhaal niet meer in de krant. Dat hij in 1977 in die trein zat bij De Punt. Er is al zoveel over gezegd en geschreven. Maar George Flapper (52) heeft het gevoel dat hij moet. Er staan andere belangen op het spel. Op de Molukken heerst oorlog. Er is een inzamelingsactie in het le ven geroepen. Die moet wor den ondersteund door iedereen met hart in zijn donder. Zes ex-gegijzelden uit Wijster en De Punt hebben een verkla ring opgesteld, waarin ze alle Nederlanders oproepen de ac tie 'Samen voor de Molukken' te steunen. Sinds 13 oktober verzamelen hulporganisaties als Memisa, Mensen in Nood, Novib, het Nederlandse Rode Kruis en de Stichting Vluchte ling geld in om de ergste nood in het getroffen gebied te leni gen. Flapper, initiatiefnemer van het manifest, ziet deze actie als bittere noodzaak en denkt ook dat de oproep van de ex-gegij zelden gewicht in de schaal kan leggen. Want als de 'slachtof fers' van de Molukse zaak zich al sterk maken voor deze actie, wie heeft dan nog het lef om dat niet te doen? Flapper ziet niet om in wrok. Wel in verbijstering en woede, soms. Maar die woede geldt dan de opstelling van de Neder landse autoriteiten. Het team van psychiaters, dat niet of nauwelijks luisterde naar het betoog van veel gegijzelden na hun vrijlating. Woede omdat de autoriteiten de Molukkers vrije aftocht hadden beloofd. In die trein werd voor hem een tipje van de RMS-sluier op gelicht. Flapper heeft het nooit meer la ten valléh. Na afloop van de gij zeling werd hij actief in het LAC, het Landelijk Actiecomité Zuid-Molukken. En natuurlijk heeft hij in Utrecht de voorver toning van de documentaire Dutch Approach gezien, samen met andere ex-gijzelaars en be trokkenen. Het maakte diepe indruk. „Wij als ex-gegijzelden vinden dat Nederlanders, door geld te geven, laten zien dat ze betrokken zijn. Dat is erg be langrijk voor de Molukse ge meenschap, die zich zo vaak in de kou gezet voelde.'' WD en CDA tegen nieuwe Vreemdelingenwet De fracties van WD en CDA in de Eerste Kamer zijn er nog niet van overtuigd dat de nieuwe Vreemdelingenwet van staatssecretaris Cohen (justitie) in de praktijk ook zal leiden tot verkorting van de asielprocedures. Ook vrezen zij dat de nieuwe wet tot gevolg heeft dat juist meer asielzoekers zich in Nederland melden. DEN HAAG ANP De partijen, samen goed voor een meerderheid in de Eerste Kamer, willen van Cohen de verzekering dat de doelstellin gen van de nieuwe wet ook kunnen worden waargemaakt. Als dat niet lukt, kan de wet zelfs een averechts effect heb ben, vreest Eerste-Kamerlid Timmerman van het CDA. Morgen debatteert de Kamer over het voorstel. De nieuwe wet moet de asiel procedures vereenvoudigen en versnellen. Economische vluch telingen waarvan duidelijk vast staat dat zij geen recht hebben op verblijf, worden snel afgewe zen en moeten weer vertrekken. Toegelaten asielzoekers krijgen allemaal een voorlopige ver gunning die drie jaar geldig is. Daarna kan de vergunning, af hankelijk van specifieke om standigheden, worden omgezet in een permanente. In de tus sentijd hebben zij recht op scholing, wonen in een gewoon huis en werken. Cohen wil zo een 'streng maar humaan' asielbeleid opzetten. CDA en WD vrezen dat de toekenning van deze rechten er toe kan leiden dat veel asielzoe kers hun geluk gaan beproeven in Nederland. Hun partijgeno ten in de Tweede Kamer had den eerder dezelfde bezwaren geuit. Ook zijn de fracties be zorgd over de grote werkachter- standen bij de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND), en de Vreemdelingenkamers van de rechtbanken. Daardoor kan de uitvoering van de nieuwe wet in de knel komen, zo lieten de fractiewoordvoerders gisteren weten. De WD is er tegen dat alle mensen die onder de oude wet nog in procedure zijn, worden toegelaten om straks met een schone lei te kunnen begin nen. „Ik ben bepaald verontrust over de stemming die ik daar over de laatste tijd bespeur. Sleutelfiguren lijken aan te stu ren op een generaal pardon", aldus Kamerlid Rosenthal. De coalitiepartijen in de Tweede Kamer (PvdA, WD, D66) en de kleine christelijke fracties stemden dit voorjaar in met de nieuwe wet. De overige fracties waren tegen. Het kabi net wil dat de wet per 1 april volgend jaar wordt ingevoerd. LEIDERDORP DIMITRI WALBEEK Burgemeester Zonnevylle van Leiderdorp ziet in de treinramp in het Oostenrijkse Kaprun een bevestiging van het gevecht dat hij eerder dit jaar leverde voor de veiligheid in de te bouwen HSL-tunnel. In mei eisten bur gemeesters in de HSL-gemeen ten extra veiligheid. Punten van zorg waren de afvoer van pas sagiers bij brand en het aantal trappen en liften in de vlucht - schachten. De aanvullende voorstellen stemden de burgemeesters ge rust. Er komen sprinklerinstal laties, drie extra schachten voor de hulpverlening, een maxi mumsnelheid van 350 kilome ter per uur en veel minder pas sagiers per trein. Zonnevylle: „Ik kan er niet honderd procent voor instaan, maar de HSL-tun- nel is veilig. Oostenrijk houdt ons wakker." Een woordvoer der van het Nederlands Insti- ROTTERDAM GPD Greenpeace voert ook interac tieve protestacties. Sympathi santen van de milieuorganisatie konden gisteren per computer meedoen aan een actie in de Rotterdamse haven. Milieuacti visten schepten daar op elek tronisch verzoek van de achter ban steenkolen vanaf de wal in een Australisch vrachtschip dat daar juist lag om te worden ge lost. De actie was te volgen op de website van Greenpeace Ne derland. Met een druk op de knop konden Greenpeace-aan- hangers hun frontsoldaten aan sporen er nog een schepje bo venop te doen. De milieuorganisatie bezet het vrachtschip sinds zaterdag om te protesteren tegen het ge bruik van kolen als brandstof. Kolen wordt onder meer in energiecentrales gebruikt om elektriciteit op te wekken. „De meest vervuilende fossiele brandstof die er is", zegt woordvoerster Annet Cornelis- sen van Greenpeace. „Bij de verbranding komt 75 procent meer C02 vrij dan bij aardgas." De protestactie is onderdeel van het project Greenpeace- energy, waarmee de organisatie het gebruik van milieuvriende lijke elektriciteit wil stimuleren. Inmiddels hebben zo n twee duizend mensen zich bij Greenpeace aangemeld die wil len overschakelen op groene stroom. Greenpeace bekijkt nu waar op schone wijze opgewekte elektri citeit het voordeligst is in te ko pen. Met de actie in de Rotter damse haven wil Greenpeace Actievoerders van Greenpeace proberen te voorkomen dat het kolenbunkerschip La Paloma wordt gelost. tevens de aandacht vestigen op broeikaseffect. Voor het protest peace begon zaterdag. Vanuit de klimaatconferentie, die van- was een Australisch schip uit- roeibootjes klommen achttien daag onder Nederlands voorzit- gekozen, omdat volgens de actievoerders aan boord van terschap in Den Haag is begon- Greenpeace-woordvoerster ook het Australische schip en keten- nen. Op deze conferentie moe- dit land op het gebied van ko- den zich vast. Na een koude ten harde afspraken worden ge- lenstook een duwtje in de rug nacht werden de Greenpeace- maakt over reductie van de kan gebruiken. activisten gistermorgen door C02-uitstoot, die zorgt voor het De protestactie van Green- een verse ploeg vervangen. Die FOTO ANP STEVE MORGAN nam aan het begin van de mid dag de kolenschop ter hand. Tegen de avond werd het scheppen gestaakt en ketenden ook de nieuwe actievoerders zich vast aan het schip. Green peace wil de actie vandaag voortzetten. tuut voor Brandweer en Ram penbestrijding (NIBRA) zei van ochtend dat de HSL-tunnel en de tunnels voor de Betuwelijn lang niet veilig genoeg zijn. Hulpverleners zouden te laat bij de brandhaard kunnen komen. Dat bevreemdt Zonnevylle om dat de regionale brandweeror ganisaties de aanvullende maatregelen goedkeurden. Vol gens Zonnevylle moet het rijk naar aanleiding van het drama in Oostenrijk nog maar eens goed kijken naar wat hij noemt 'de aannemingssom regeert'. „We moeten ons niet laten lei den door de aannemingskos- ten, maar ook door veiligheid." De Schipholtunnel, met zes kilometer nu nog één van de langste tunnels in Nederland, is volgens NS Railinfrabeheer vei lig dankzij een uitgebreid pak ket aan veiligheidsmaatregelen. Bij de bouw is rekening gehou den met calamiteiten als bran dende treinen. VVI) wil aantal dak- en thuislozen verminderen ROTTERDAM GPD Nederland moet zich meer in spannen om het grote aantal dak- en thuislozen te verminde ren. Dat er zoveel dak- en thuis lozen zijn, is 'onuitstaanbaar'. Dat zei WD-leider Dijkstal zaj terdag op een WD-bijeenkomst over armoede. „Het is een onj begrijpelijk verschijnsel. Je vraagt je af hoe dit toch kan in ons land. En het is onuitstaan baar, omdat Jiet nietj nodig is. Maar dak- en thuislozen zijn kennelijk onbereikbaar. De overheid moet elke dag nagaan hoe je ze uit die situatie krijgt", aldus Dijkstal. De WD-leider hekelde dé spraakverwarring die volgens hem in Nederland over het be grip armoede is ontstaan. Dak en thuislozen zijn volgens hem het meest schrijnende voor beeld van wat in ons land on der armoede wordt verstaan. In andere gevallen is volgens de liberale voorman veeleer sprake van 'relatieve' armoede. Daarbij gaat het om mensen met een minimuminkomen dié niet kunnen delen in de toege nomen welvaart. De oplossing ligt volgens hem vooral in het aan het werk helpen van deze mensen. De WD-aanvoerder pleitte tevens voor het loslaten van het begrip 'allochtoon' als mensen de Nederlandse nationaliteit bezitten. „Het zijn gewoon Ne derlanders, met een bepaald pakket aan rechten en plichten. Ze hebben problemen die au tochtonen ook hebben." DEN HAAG LIANNE SLEUTJES Het regent in West-Nederland de afgelo pen dagen dat het giet. In Engeland ston den de sluizen des hemels al langer open, waardoor onder meer de stad York blank staat. Hét bewijs dat het klimaat veran dert? Dat is te kort door de bocht, vinden twee Nederlandse wetenschappers die zich bezighouden met klimaatonderzoek. Maar dit rotweer past wel in de trend. De West-Europeaan kan de regen van de laatste dagen aan zichzelf hebben te wijten, maar de stortvloed kan ook gewoon toeval zijn. „In de tijd van het oude testament had je ook natte en droge jaren en toen had de mens nog geen invloed op het klimaat", zegt Rik Leemans, hoofd klimaatonderzoek van het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu (RIVM) en hoogleraar in Wageningen. In onze tijd heeft de mens wel degelijk in vloed op het klimaat. Hij stookt olie en ko len en zorgt zo voor een toename van C02 (kooldioxide). Dit broeikasgas legt een 'de ken' om de aarde. De zon kan hier wel doorheen, maar de warmte kan moeilijk weg. Daardoor stijgt de temperatuur. „We hebben meetgegevens van de afgelo pen tweehonderd jaar in De Bilt. Die perio de is te kort om er allerlei variëteiten uit te krijgen. Maar in die periode zie je wel een trend dat het warmer is geworden, vooral de laatste decennia. Als het warmer is, krijg je meer verdamping en meer neerslag. Er is een trend dat er meer regen valt in Neder land en West-Europa. Dat uit zich vooral in een toename van zware buien." Maar dat betekent nog niet, zegt ook Fons Baede, hoofd klimaatonderzoek en seismo logie van het KNMI, dat er een oorzakelijk verband bestaat tussen het broeikaseffect en de extra regenval. Evenals Leemans houdt hij een slag om de arm. „Een indivi dueel geval kun je nog niet aan het broei kaseffect wijten. Maar als het vaker voor komt dan vroeger het geval was, kan dat wel een voorbode zijn van klimaatsveran dering." Waardoor het klimaat verandert, is niet exact te zeggen. Er spelen heel veel zaken mee. De zon heeft invloed, evenals vul kaanuitbarstingen, ijsmassa's, stofstormen en oceanen. En het gedrag van de mens. „Er is wel een verband tussen temperatuur en regentype", zegt Leemans. „In Neder land regent het bijvoorbeeld pas echt hard boven de 24 graden en bij lage temperatu ren heb je doorgaans alleen miezerige re gen. Maar je kunt niet zeggen dat dit alle maal wordt veroorzaakt door de uitstoot van broeikasgassen." Wel zijn de trends volgens hem vrij duide lijk. „Zoals de bladeren die eerder aan de bomen komen. Er is een consistente op- warmingstrend. Klimaatverandering is niet iets wat bijvoorbeeld op 1 april 2050 ge beurt. Nee, dat gebeurt nu. En het schrik barende is: alle veranderingen die we zien, komen overeen met de modellen." Dat jaagt1 hem angst aan omdat de model len voor grotere temperatuurstijgingen 'he le sterke effecten' aangeven. „Bij een ge middelde stijging van anderhalve graad verandert twintig procent van de ecosyste men. Bij een stijging van zes graden Celsius zijn er veel overstromingen en verandert zestig procent van de ecosystemen. Dan zie je in Nederland droge zomers en natte herfsten. Dat is funest voor de landbouw hier. De zomer is te droog om iets te laten groeien, de herfst te nat om de oogst bin nen te halen." De vorige eeuw is de gemiddelde wereld- temperatuur toegenomen met 0,7 graden Celsius tot 14,6 graden. De temperatuur steeg met name de laatste decennia, vooral door de schuld van de mens. Als er geen maatregelen worden getroffen stijgt de temperatuur deze eeuw wereldwijd met anderhalf tot zes graden, zo staat te lezen in een uitgelekt rapport van het Intergou vernementele Panel voor Klimaatverande ring, waarin ook KNMI-man Baede zitting heeft. „Mijn vak is er een met de nodige onzekerheden. Het enige wat ik zeker weet is dat we een fors risico lopen als we niets doen. Want ik twijfel er niet aan dat er kli maatverandering optreedt", aldus Baede. Om die ontwikkeling tegen te gaan zal vol gens hem nog meer moeten gebeuren dan alleen het uitvoeren van de milieumaatre gelen die 180 landen drie jaar geleden met elkaar afspraken. Wereldwijd moet rond 2008-2010 de C02-uitstoot met vijf procent zijn afgenomen. Hoe landen dat gaan ver wezenlijken, bespreken zij vanaf vandaag in Den Haag op de Internationale Klimaat conferentie. Maar daarmee is de klimaatverandering nog geen definitief halt toegeroepen. De ja ren daarna zal de uitstoot van broeikasgas sen nog flink moeten worden verminderd. Ontwikkelde landen zullen na 2050 zo'n tachtig procent terug moeten, onderont wikkelde landen zo'n veertig procent, schat Leemans in. Anders wacht Nederland een mediterraan klimaat. „De meeste mensen denken dan 'Ha lekker, in bikini'. Maar het betekent ook een hele natte herfst omdat er meer verdamping is. En geen Elfsteden tochten meer. Want dan overheerst de wes tenwind en krijgt ijs geen kans." Milieuminister Pronk opende vanmorgen de VN-Klimaatconferentie. FOTO GPD PHIL NIJHUIS

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3