r Het einde van de wallaby Gesprek van de Dag Als een vogel in de lucht W /VirVMINUMVJ IJ INUVCIVIDCf\ 2UUU oat iiK'fi taar Leefbare politiek De nestor van D66 Jan Glastra van Loon heeft gisteren in het televisieprogramma Buitenhof een smakeloos staaltje van arrogantie van de macht laten zien. Hij ver geleek fractievoorzitter Jan Nagel van Leefbaar Hilver sum met Stalin en Hitier. „Uw politieke opvattingen deugen niet. U beweert te doen wat het volk wil. In dat opzicht heeft u illustere voorgangers." Dat is niet al leen een gotspe omdat Van Loons eigen partij destijds is opgericht als reactie op de toen heersende politieke cultuur. Luisteren naar kiezers zou iedere politieke groepering tot eer moeten strekken. Lokale partijen als Leefbaar Hilversum, Leefbaar Oegstgeest en Leefbaar Utrecht proberen de stem te gelde te maken van kiezers die ontevreden zijn over de bestaande politieke partijen. Juist op lokaal niveau waar partijen dicht bij de burger zouden kunnen staan, is de afstand groot en is er over en weer veel onbegrip. Er is niets op tegen als ongeruste burgers die kloof met een eigen programma proberen te dichten. Dat kan een versterking zijn van de lokale democratie en een signaal in de richting van de traditionele partijen om de dialoog met de kiezer serieuzer te nemen. Tot voor kort waren lokale lijsten veelal een kort leven beschoren. Maar de bovengenoemde lijsten zijn al bij twee verkiezingen succesvol gebleken en daarom niet meer te negeren. Integendeel, ze verdienen het om se rieus genomen te worden, ook al zijn ze in hun kritiek op de bestaande orde nogal eens kort door de bocht en, in het geval van de leider van Leefbaar Utrecht Henk Westbroek, onnodig kwetsend tegenover zitten de politici. Glastra van Loon echter overschrijdt met zijn uitspraken de grenzen van het betamelijke. De voorkeur voor een leefbare politiek die over de inhoud gaat en het met pek en modder gooien achterwege laat, wordt er alleen maar door versterkt. rlt'\isie Ezeltje Prik In tijden van venvarringga je naar de kerk, beleerde mijn oudtante Neeltje - zwarte kousen stijf over elkaar - mij nog voordat ze naar Amerika emigreerde. Dus zette ik gisterochtend vroeg de televisie aan voor Hour of Po wer. Misschien dat de Amerikaanse W-dominee Robert Schuller enig licht kon laten schijnen op het duister waarin wij allen sinds het sluiten der stembussen rond tasten. Een helpende hand vanuit de glazen kathedraal, ja. dat zou mirakels welkom zijn. Maar nee. Geen woord. Kon ook niet, er was geen tijd voor. Er moest van alles aan de man worden gebracht. Het Woord van God? Nou nee, een boek van Robert Schuller junior. Hour of Power blijkt een echt familiebe drijfje. En ook nog een boek van Schullers vriendje Rich De Vos. Neen. die naam verzin ik niet. Voorts de cd van een saxofoonspeler wiens naam mij is ontglipt, en ten slotte was er nog de vaste oproep om geld te storten voor uitbreiding van de kleurige kerkjurkengarderobe van Schuller senior. En, o ja, vooreen nieuwe auto voor de zelfde, want anders kon 'ie zijn werk niet goed doen, dat begrepen we toch wel. O, wondere wereld der Verenigde Staten. Misschien moeten we dat land maar eens gaan boycot ten. Zo moeilijk kan dat niet zijn, want uit een tv-pro- gramma eerder in de week bleek dat negen op de tien Nederlanders niet eens weten waar het ligt. Opeen we reldkaart op een willekeurige markt lieten onze landge noten een variant van Ezeltje Prik zien, die me de tra nen in mijn ogen deed springen. Roemenië. Finland. Rusland. Saoedie-Arabié. Mexico, dat kwam ten minste nog in de buurt. Wie is hier ook weer minister van onderwijs? Maar ja, zelfs deze vertoning haalt het niet bij de Ameri kaanse vorm van Ezeltje Prik. Waarbij de diverse ver schijningsvormen van het prikgaatje in de stembiljetten door de verkiezingsfunctionarissen worden omschreven in bloemrijke bewoordingen als 'zwangere ponsgaatjes' en 'halfopen zwaaideurenLet wel: een 'halfopen zwaaideur' telt wel, een 'zwanger ponsgaatje' niet, zo konden we uur na uur op CNN volgen. Zo is het de beperkte prikvaardigheid der Amerikanen die uiteindelijk de doorslag gaat geven wie het nieuwe opperhoofd wordt. Ideetje. Hang de volgende keer de portretten van de kandidaten in de stemlokalen op en laat de kiezers erop schieten. Gegarandeerd: altijd raak. Naderend onheil 152 De Amerikaanse pi loot Joe Duff vliegt samen met een groepje kraanvogels naar 'het zuiden'. De piloot deed mee aan een wetenschappelijk onderzoek om te kij ken of de vogels een andere vliegroute ge leerd kon worden. De vogels vliegen iedere winter van het noor den naar het zuiden om op een warme lo- katie te overwinteren. FOTO AP JIM TUTEN Britney Spea scoort ook hi op internet Britney Spears doet hei leen goed in de muzield ten. Ook bij de internet chines is de tienerpopsi hit. Zo steeg Britney vm achtste naar de vierde de lijst van populaire zo men bij Altavista.com. 1 ging van de zoekterm B ther was nog spectacul van plek 59 naar de d stek. De hoge notering van E ther op een internation zoekmachine valt te ve door de vele buitenlani ties van het tv-program In de top drie van mees ven zoekopdrachten is vista weinig veranderin speuren. Op de derde staat MP3, terwijl (end merkelijk) concurreren machines en webporta Hotmail en Yahoo resp lijk twee en één staan. Ook Searchterms.com, Amerikaans bedrijf dat maand een zoekterm-ti derd samenstelt, heeft I Spears en MP3 in de to staan. Maar Searchtern de zoekterm 'travel' (re aan als de populairste, afgelopen zomer ook a: Bij de Nederlandse zoe ne Vindex zijn reizen e ook terug te vinden in< van vaak gezochte tem naast Nokia en Sinterki ciiscli/A practical jokes uithaalt. Ik trek het dekbed weer over me heen, rol op m'n rechterzij en probeer het tele foontje uitm'n grijze cellen te wissen. Tenzij", zegt mijn echtgenote, als ik bijna weer in slaap val, „dit een laatste noodkreet is die ze nog net hebben kun nen uitzenden voordat ze zijn overvallen. Misschien is er wel wat met de buurman gebeurd, op weg naar z'n werk." Als er iets is dat stille tochten tegen zinloos geweld hebben bewerkstelligd, is dat je je vrij impopulair kunt maken door van een geweldsdelict getuige te zijn, en desondanks te doen alsof je neus bloedt. Ik sla het dekbed weer terug, schiet m'n broek en een T-shirt aan en loop, nadat ik uit het slaapkamer raam heb gekeken of er geen gestolen vluchtauto's met draaiende motor voor de deur van de buren staan, de trap af naar beneden. Ik kijk eerst in de tuin. Niks te zien. Dan aan de voorkant van het huis. Ook niks te zien. Dezes meter overbruggen naar het raam van de woonkamer om daar naar binnen te kijken, lijkt me niet verstandig. Je moet een inbreker niet onnodig laten schrikken. Dan kunnen er rare dingen gebeuren. „Kijk jij maar even", spoor ik mijn vrouw, die ach ter mij aan naar beneden is gelopen, aan. „Ik, waarom ik?" „Ik verdien het meest", geef ik het enige antivoord dat mij op dit moment overtuigend lijkt. Drie seconden later druk ik mijn neus tegen de ruit van de woonkamer van de buren. Niks te zien. De deur zit nog op slot, geen sporen van braak (zoals dat altijd in politieberichtjes staat). Als ik de buren bel, wordt er niet opgenomen. Bijna bezwijkend onder de maatschappelijke druk om niet passief aan de zijlijn te blijven staan, bel ik toch de politie. De telefoniste schakelt me meteen door naar de meldkamer, waar de centralist na het aanhoren van mijn verhaal een surveillancewagen langs stuurt met twee agenten die, aan het eind van hun nachtdienst, overduidelijk ook niet op zo'n ak kefietje zitten te wachten. Ze bellen aan bij de bu ren, klepperen met de brievenbus, bonken op het raam en schijnen met zaklantaarns van een halve meter lengte door het raam van de woonkamer. Waarmee ze na een kwartier (en na het wekken van alle andere bewoners uit het rijtje) uiteindelijk een slaapdronken buurvrouw in hun lichtbundels van gen. Het is nog een heel verhaal dat ze, bibberend in haar nachtgewaad, tegen de agenten afsteekt. In de week dat wij met herfstvakantie waren hebben ze een alarminstallatie laten aanleggen. De buurman had deze Ochtend zijn tijd verslapen en was in de haast door het alarm gestapt. De buurvrouw had de stekker van de telefoon eruit getrokken omdat ze het vermoeden had dat ze van zijn werk zouden bellen waar haar man bleef. De buurman zelf had zijn mobieltje niet aan staan. Hun stil alarm werkt als volgt: bij onraad wordt eerst hun eigen telefoon nummer gedraaid, dan dat van het mobieltje van de buurman, dan dat van de buren. En dat zouden ze ons zeker ook hebben verteld als we ze na de va kantie hadden gesproken. Na ons biedt het alarmeringsprogramma van de in stallatie nog eens ruimte aan zes andere telefoon nummers, die ook allemaal werden gedraaid, maar waarvan de rechtmatige eigenaren het niet hadden verwaardigd te appelleren aan hun familie-, vrien den- of burenplicht. De buurvrouw (in haar nachtjapon), de twee agen ten (aan het eind van hun nachtdienst) en iedereen uit de straat die vanwege ons nog een lekkere lange dag voor de boeg heeft, durven het niet te zeggen. Maar je ziet het aan hun gezicht. Of wij telefoontjes voor zes uur in de ochtend voort aan ook niet al te serieus willen nemen. De TELETUBBIES zijn ook in Rusland doorgedrongen. De Brit se peuterserie is binnenkort ook op de Russische tv te zien onder de naam Telepuziki. Tinky Win- ky, Dipsy, Laa-Laa en Po houden in de Russische uitzendingen hun Britse namen. Gisteren kon den kinderen in een warenhuis in Moskou voor het eerst kennis maken mét de pluizige wezens. De Teletubbies worden al in 120 landen en in 35 talen uitgezon den. De Britse koningin ELIZ heeft haar hofhoudingv 'c nog langer mobiele tele' zich te dragen. Het 'vofl afgaan van dit moderne nicatiemiddel is haaree in het oog. De koningin het verbod in na een se' denten tijdens maaltijd! ficiële diners. Die geleg werden verstoord doorh van mobiele telefoons. Britse kangoeroes leggen het aftegen recreanten Uit een oogpunt van natuurlijk evenwicht is de Engelse bijdrage aan de fauna van Australië een blunder van jewelste. Halverwege de negentien de eeuw liet de Brit Thomas Austin er 24 uit Engeland meegenomen ko nijnen los. De beestjes vermenigvuldigden zich tot tientallen miljoenen exemplaren en vormen -nu nog- een ware plaag. Maar Australië heeft op zijn beurt ook iets heeft toegevoegd aan het Britse dierenrijk. Al meer dan zestig jaar leven er in Engeland, Schotland en op het eiland Man groepjes middelgrote kangoeroes in het wild. Maar de buideldieren, ook wel wallaby's genoemd, hebben het moeilijk. Dr. Derek Yalden, zoöloog aan de Universiteit van Manchester, zucht eens diep. Sinds 1967 volgt hij, vooral in de weekein den, een kolonie in het wild le vende kangoeroes in het Peak District, een natuurgebied ten zuidoosten van Manchester. Zo'n veertig jaar geleden waren het zo'n zestig exemplaren, nu is er naar alle waarschijnlijk heid nog slechts eentje over: een veertienjarig vrouwtje. Dat zal het ook niet lang meer ma ken, want de gemiddelde leef tijd van een wallaby is twaalf jaar. „Het stemt me triest dat het binnenkort voorbij is", zegt Yal den. Op een klein eilandje in het Schotse Loch Lomond leeft nog een onbekend, maar zeer klein aantal wallaby's in het wild. En ook op het eiland Man nog een enkel exemplaar schijnt rond te huppelen. Ooit zijn de wallaby's, die met een lengte van ongeveer een meter een kleine uitvoering van de grote kangoeroes vormen, van uit Tasmanië en Australië geïm porteerd door Britse dierentui- De kolonie in het Peak District vond zijn oorsprong in de ver zameling exotische dieren van legerkapitein Courtney Brockle- hurst. Op zijn landgoed Roa ches House bij Buxton hield de kapitein onder andere vijf wal laby's. Toen de Tweede Wereld oorlog uitbrak, moest Brockle- hurst naar Birma, en keerde nooit terug. Op grond van oor logswetgeving werden zijn die ren in de omgeving losgelaten. Êen alleenstaande yak, een hoefdier uit de Himalaya, graasde zodoende nog tot in de jaren vijftig rond in het Peak District. De vijf wallaby's deden het nog beter. Zij bleken uitstekend te gedijen op een deel van Brock- lehursts landgoed. Het is een gebied van een paar vierkante kilometer, mefl?nkele steile rotswanden, bomen, en veel heide en varens, waarin de schuwe buideldieren zich uit stekend konden verschuilen. Ze deden dat zo goed dat slechts weinig mensen ze ooit hebben gezien. Hun voedsel bestond uit heide en ander groen. Anders dan konijnen vertonen wallaby's een weinig uitbundig fokgedrag. Een vrouwtje krijgt hooguit een jong per jaar, die in het voorjaar het kopje uit moe ders buidel steekt. Desondanks wisten de vijf wallaby's van captain Brocklehurst zich vrij snel uit te breiden tot een kolo nie van een stuk of zestig exem plaren. Zij kreeg een zware klap in de strenge winter van 1962/63, toen tientallen exemplaren stierven wegens voedselgebrek. In de jaren daarna sterkte de kolonie weer aan want natuur lijke vijanden hadden de kan goeroes niet. En omdat Court - neys broer Philip Brocklehurst wandelaars en andere recrean ten zoveel mogelijk ontmoedig de om op zijn landgoed te ko men, hadden de dieren ook geen last van mensen. De wallaby's hadden niet de neiging zich te verspreiden. Ze zijn van nature al honkvast en bovendien werd hun paradijs van heide en varens omringd door onbeschut -en dus 'eng'- grasland. Alles veranderde in 1977 toen Brocklehurst zijn be zit verkocht aan schapenboe- ren. Dertienhonderd schapen dreigden het landgoed binnen de kortste keren kaal te vreten, Een wallaby in betere tijden in het Engelse Peak District. FOTO GPD DEREK YALDEN maar gelukkig toonden de be stuurders van het Peak District National Park zich slagvaardig. Zij kochten het landgoed van de schapenboeren zodat de na tuur er weer zijn gang kon gaan. Eind goed al goed zou men zeg gen. Maar die conclusie bleek voorbarig. Nationale parken zijn er immers niet alleen ter bescherming van plant en dier maar ook voor de recreërende mens. Die hebben de wallaby's uiteindelijk de das om; „De aankoop door hel Park, liep ongeveer pai meer vrije tijd voor me een toename van de w recreatie", zegt Yalden de steile rotsen in het| van de wallaby's zeerp bij klimmers, terwijl he heidegebied vooral ini einden veel wandelaai wie velen met hond) ti De bange wallaby's ko daar absoluut niet tege zijn wallaby's geweest schrokken van een me hond dat ze in blinde p van een rotswand zijn gen en te pletter vielen Yalden. Anderen kwan de rand van het gebied leven onder een auto. der geval één wallaby i gebeten door een hom Yalden doorzoekt in zij kamer enkele ladenkas vindt uiteindelijk watl hebben: de schedel va de wallaby. „Dit", zegt loog, „was het laatster Op negenjarige leeftijd onbekende oorzaak o\ op 27 januari 1996." Yalden zucht nog eens ergste van alles vind ii van een nationaal pari wachten dat dieren en er beschermd worden door recreanten, hoep het ook bedoelen, blip omgekeerde het geval, niet alleen de wallaby loodje legt. De zwartel en de ring ousel (een S ter) zijn er al eerder ve nen." HARM HARKEMA Tot de weinige kwesties die wij in de echtelijke slaapkamer serieus nemen, behoren telefoontjes voor zes uur in de ochtend. Die zijn een bode voor naderend onheil. Dat kan variëren van een familie lid in doodsnood tot een collega die meldt dat hij ziek is, waardoor ik naar m 'n vrije dag kan fluiten. Omdat de telefoon op het nachtkastje aan de kant van mijn vrouw staat (de linkerkant, waaralle vrouwen volgens recent wetenschappelijk onderzoek behoren te liggen), is zij altijd de eerste die van de rampspoed op de hoogte wordt gesteld. Aan de hand van de ontstelde of meelevende reacties kan ik inschatten wat er aan de hand is. Behalve deze keer dan. Ze hoort de spreker aan de andere kant zwijgend aan en gaat dan over op het tweede scenario voor een onbegrijpe lijk telefoontje om kwart voor zes in de ochtend. „Hier, vast voor jou", zegt ze. Uit de hoorn klinkt een metalen stem op een bandje. „Hulp ge vraagd, hulp gevraagd! In braak. Inbraak!" Daarna volgt de naam van onze buren en hun adres. En vervolgens begint de stem opnieuw. „Hulp gevraagd, hulp ge vraagd! Inbraak. Inbraak!" Als de stem voor de derde keer dit riedeltje afdraait, verbreek ik de verbinding en kijk mijn eega aan met een blik waaruit niet mijn gebruikelijke scherpzinnigheid spreekt. Wat moeten we hier nu weer mee?" Gelet op het feit dat we nog zeker anderhalfuur kunnen slapen voordat de eerste nazaat zich meldt, is de verleiding groot het te lefoontje toe te schrijven aan een balorig antivoordapparaat dat op eigen houtje INSPECTOR MORSE, de beroemdste Britse detective sinds Holmes, verdiende het te sterven. Hij zorgde nooit goed vod aldus zijn schepper Colin Dexter over de boek- en televisie!) schrijver laat de knorrige diabeticus met zijn grote voorliefd whisky komende woensdag in de laatste aflevering op televi ven. Acteur John Thaw nam de rol van Morse in de televisie! zich. Deri

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2