Dertien j aar is ook bij Yukokan het breekpunt UIT 6 Sport NDAG 13 NOVEMBER 2000 vereniging Yukokan in Roelofarendsveen worstelt >en vreemd probleem. De club kan ternauwernood inwas van nieuwe jeugdleden aan, maar tegelijker- eeft ze grote moeite om diezelfde jeugdleden voor te behouden als ze wat ouder zijn. Maar ook als er oplossing komt, ziet de club de toekomst met ver ven tegemoet. CLUBvan deWEEK Judovereniging Yukokan ige maand kwamen in elofarendsveen vertegen- ligers van verschillende :lubs bijeen om te praten en veelvoorkomend pro- het afhaken van jeugdle- Js ze naar de middelbare l gaan, blijken veel jonge- :en tijd meer te hebben 3g een sport te beoefenen, e dat krijgen ze rond die ook vaak hun eerste bij- e en ontdekken ze het nsleven. wel alle clubs is er een te- van leden in de leef- itegorie van dertien tot i jaar. Judovereniging an staat zo ongeveer mo or deze problematiek, edenaanwas bij de aller- en heeft de club niet te Integendeel; tot voor as er zelfs een wachtlijst, er niet genoeg trainings- ;n waren om iedereen CLUBVAN II Uil krijgt wrtmaleriaal aangeboden Judo vereniging Yukokan. richt: 11 september 1981. Ledenaantal: 75. ributie: 120 gulden per jaar. helding: secretariaat, E. der Meer, tel. 071- 3313983. [tepunt: het eigen toer- dat vorig jaar oktober rhet eerst plaatsvond, tepunt: het mislukken |e samenwerking tussen lormalige voorzitter en lieuwe bestuur in het begin van 1997. 'VALLEND ANWEZIG m: Mike Zonneveld, iftijd: 20 jaar. p: profvoetballer bij NEC. V-Feyenoord is NEC de nog ongeslagen ploeg in divisie. Noordwijker Mi- meveld is basisspeler en natig uitblinker bij de genaren. Afgelopen verd hij zelfs geselec- voor Jong Oranje. oelt dat, succes? istisch. Dit had ik niet n bedenken toen ik an- f jaar geleden op ama- sis in het tweede van Go speelde. Niemand had ht dat we het zo goed V doen. De sfeer is gewei die wordt door de resul- maar beter. m zit je niet in het vlieg- aar Spanje? 't is balen. Ik was geselec- 'loorjong Oranje. Johan was blij voor me, wngezien we donderdag kenvedstrijd hebben en onder te brengen. De oplossing werd gevonden in het verkorten van de trainingen van een uur naar drie kwartier. Daardoor kwam er ruimte vrij voor een extra groep judoka's. Dertien jaar is echter ook bij Yukokan het 'breekpunt'. Op twee zestienjarige talenten na heeft de vereniging zelfs hele maal geen oudere jeugd, laat staan een seniorenafdeling. Volgens secretaris Els van der Meer is haai' club extra gevoelig voor het afhaken van jeugdle den, omdat judo voor velen van hen een tweede sport is. „De meeste jeugdleden doen ook aan een teamsport. Als ze het te druk krijgen met school, stop pen ze vrijwel altijd eerst met judo." Van der Meer weet uit eigen ervaring hoe dat in zijn werk gaat. „Mijn oudste kind heeft nu de 'kritieke' leeftijd be reikt. Hij wilde na vorig seizoen eigenlijk stoppen, maar heeft er toch nog een jaartje aan vast geplakt. Daarna zou het best wel eens kunnen dat hij er echt mee ophoudt." Ook de dochter van Van der Meer is lid van Yukokan. Mocht die op een bepaald moment ook afhaken, dan betekent dat automatisch ook het einde van Van der Meer in het bestuur van de judovereniging. „Mijn enige binding met de club zijn mijn kinderen. Als dat wegvalt, denk ik niet dat ik mijn werk met dezelfde motivatie kan blij ven doen. Dan stop ik, heel simpel." Die situatie is type rend voor Yukokan, want het gehele bestuur bestaat uit ou ders, bij gebrek aan seniorenle den die zelf hun vereniging kunnen runnen. Ook Van der Meer heeft nooit gejudood: „Nee, ik moet er ook niet aan denken. Ik durf soms nauwelijks te kijken." Toch staat Yukokan juist voor 'zacht aardig' of 'de zachte manier'. „Het is een Japanse term", zegt Van der Meer. „Al ziet het er nog zo gevaarlijk uit, je pro beert nooit je tegenstander pijn te doen of te blesseren. Dat houdt het zo'n beetje in, geloof ik." Helemaal zeker weet ze het niet, want toen de vereniging in 1981 werd opgericht, was ze er nog niet bij en er is weinig be kend over die periode. Dat zit zo: een jaar of vijf gele den ging het niet goed met De 75 jeugdleden van Yukokan zijn opgedeeld in vier trainingsgroepen, die allemaal onder leiding staan van René van der Heiden. De vierde groep (vanaf 12 jaar) traint op vrijdagavond. Van der Heiden probeert zijn pupillen dan de basistechnieken van het judo bij te brengen. Een deel van hen zit daarnaast in een wed- strijdgroep, die specifiek wordt getraind met het oog op toernooien en andere wedstrijden. Daar ligt de nadruk op prestaties. In de regidiere trainingsgroepen heerst volgens Van der Heiden een sfeer van 'vrijheid, blij heid'. „Maar in de goede zin van het woord, hoor. TEAMvan deWEEK Yukokan groep 4 Judo kent geen competitie zoals de meeste andere spor ten, waarbij wekelijks een wedstrijd op het programma staat. Van der Heiden geeft toe dat het daardoor moei lijk is om de judoka 's van Yukokan altijd gemotiveerd op de tatami te laten verschijnen. Door het jaar heen zijn er hoogstens vier of vijf bondstoernooien waarde kinderen aan mee kunnen doen", zegt de Leiderdorper. Daarom proberen we zelf ook zo veel mogelijk wed strijden te organiseren. Alleen ben je daarbij wel ge bonden aan allerlei eisen. Je moet scheidsrech ters rege len, er moet EHBO aanwezig zijn, noem maar op." Ondanks het ontbreken van een competitie en het indi viduele karakter van judo, heerst er binnen de vierde trainingsgroep van Yukokan wel een echte teamsfeer. Van der Heiden: >hAls de één een keer wat minder pres teert, dan is er altijd een ander om hem of haar te troosten. Ze leven allemaal heel erg met elkaar mee. Yukokan. Het bestuur bestond nog slechts uit één persoon, de voorzitter. Die man wist vol gens Van der Meer niet wat de legeren was. Hij wilde alles zelf doen, met als gevolg dat er wel eens iets niet op tijd of zelfs he lemaal niet gebeurde. Een groep enthousiaste ouders zag dat met lede ogen aan en bood de voorzitter hun hulp aan. Die weigerde echter. Uiteindelijk stapte de man op, waarna de ouders een nieuw bestuur for meerden. Gevolg is wel dat er maar weinig papieren van vroe ger over zijn en dat veel dingen dus heel moeilijk zijn terug te vinden. Zoals ook de oorsprong van de naam Yukokan. Inmiddels gaat het de vereni ging weer voor de wind. Het le denaantal is gestaag gegroeid, het clubblad is weer op poten gezet, er wordt veel samenge werkt met clubs uit de omge ving en via een oproep in een huis-aan-huisblad werd een gediplomeerde trainer gevon den, die alle 75 jeugdleden we kelijks onder zijn hoede heeft. Daarnaast zit een aantal van die kinderen in een wedstrijdgroep, die extra aandacht krijgt, vooral gericht op het wedstrijdjudoën. Van der Meer: „Ze moeten wel over een bepaald talent be schikken, maar het belangrijk ste is dat ze het echt zelf willen. Het is bij judo het een of het ander. Of je kiest echt voor die sport of je gaat 'gewoon lekker een uurtje judoën'. Een tussen weg is er niet. De inslag bij onze vereniging is dat judoën vooral leuk moet zijn." Gisteren werd voor de tweede keer een eigen toernooi gehou den door Yukokan, in de gym zaal van de Mariaschool. Behal ve de eigen judoka's deden er ook leden van verenigingen uit Leiden en Wassenaar mee. De eerste editie van het toernooi (vorig jaar) was volgens Van der Meer het absolute hoogtepunt uit de geschiedenis van de ver eniging. „Het gaf aan dat we helemaal op eigen benen kon den staan en dat we dus op de goede weg zijn." Voor de toenmalige voorzitter was dat het teken dat haar taak was volbracht en ze besloot de fakkel over te dragen. Dat lever de geen problemen op, zoals Yukokan volgens Van der Meer eigenlijk nooit problemen heeft gehad met het vinden van vrij willigers om kaderfuncties op te vullen. „Het lukt ons iedere keer weer om ouders te vinden die iets voor de vereniging wil len doen en dus vrees ik niet voor de toekomst van de club." Van der Meer ziet de oplossing voor het afhaken van de wat oudere jeugd vooral in een ac tiever evenementenbeleid. „We organiseren in de loop van het seizoen altijd een paar uitstap jes, bijvoorbeeld naar de Linae- ushof. Maar ook als die pogin gen geen succes hebben, komt het best goed met Yukokan. We zijn altijd een jeugdvereniging geweest." TEKST MAARTEN DEKKER FOTO MARK LAMERS ij het niet goed dat ik 'ti oefen wedstrijd naar 'ging. Bondscoach Mark begreep het wel. Hij zei fik, als ik zo doorging, de ide wedstrijd tegen Portu- iaat boven Ajax op de 1st. Geeft je dat extra vol- ig? t daar niet speciaal naar. er in de jeugd een leuke bad. Alleen het laatste as vervelend. Toen ging ik 'Al terug naar de A2 om- aantal buitenlandse met een con tract voor- eeg." fyax je al gebeld? tfer zou wel leuk zijn, daar ben ik nog helemaal ee bezig. Ik heb het hier laar mijn zin en netzo ra ik mijn driejarig con- F Maar je weet natuur- fit wat er op je weg Wachten op dc training van Ajax. Amsterdam, november 2000. FOTO ANP COR MULDER GESPROKEN strijd, kan maar twee kanten op: het is 'hè lekker' of het is 'shit'. Met een ander ge voel heb ik na een wedstrijd nog nooit onder de douche gestaan. Idem: „Wat ik ooit gewend was, is niet meer. Natuurlijk had ik liever in Stuttgart op de baan gestaan, maar dat zit er simpelweg niet meer in. Om dan de conclusie te trekken dat je moet stoppen met tennissen, gaat mij veel te ver. Idem: „Natuurlijk kun je voor een Porsche kiezen, daar is niets mis mee. Zolang je maar niet vergeet dat je die Porsche kunt kopen omclat je zo goed kunt tennis sen. En dat je dat dus wel moet blijven doen, anders gaat het heel snel bergafwaarts. Voormalig chef de mission Jan Loorbach in het Algemeen Dagblad: „De investeringen van NOC *NSF in het zwemmen en elders zijn wel degelijk een voorwaar de geweest voor het succes in Sydney. Dat je zonder zwemta- lent nooit iets kunt presteren, is natuurlijk een waarheid als een... eh... zeekoe." Idem, over Joop Alberda: „Joop heeft uitzonderlijke gaven die je niet in iedere supermarkt koopt. De architectuur van wat er de afgelopen jaren is gebeurd, ligt bij hem. PSVer Mark van Bommel in het AD: „Ik wil niet irritant overkomen, maar ik wek het kennelijk op. Misschien is irritant bezig zijn wel een uiting van macht. Want je oefent invloed uit op je omge ving." Idem, over zijn uitspraak dat Anderlecht 'boerenkoolvoet bal' speelt: „Ik bedoelde daar fiiks ver keerds mee. In ons dorp zeiden ze dat vroeger als een team al leen maar lange ballen speelde. Maar het kwaad is nu geschied. Jk'word achtervolgd met die uit spraak. Tom Egbers in Vrij Nederland: „Is het echt zo lusteloos wat ik doe op tv? Maar het gaat niet om mij. Studio Sport is toch geen personality-show?" Idem: „Ischa Meijer heeft mij een keer genadeloos neergesabeld bij Zo mergasten. Ik dacht dat we vrienden waren. Pas de laatste tijd kan ik weer met enige wee moed aan hem terugdenken. Scheidsrechter Roelof Luinge in Sportweek: „Omdat ik een bourgondiër ben, heb ik minder topwedstrijden gekregen. Ik ben wel eens naïef geweest, ik heb wel eens gezellig een glaasje meegedronken na afloop. Vitesse-trainer Ronald Koe man in Sportweek: „Door het verlies tegen PSVis de druk wel van het elftal. Wat dat betreft kwam die nederlaag pre cies op tijd. We moeten door on ze prestaties, in de competitie en in San Siro ook niet omhoog worden geschreven. Misschien leeft in Nederland het gevoel dat wij kampioen kunnen worden, maar niet binnenskamers bij Tenniscoach Eric van Harpen in Sportweek, over zijn voor malige pupil Anna Kourniko- va: „Ze krijgt hier een limousine, daar een paar oorbellen en weer ergens anders een huis. Maar het woord discipline kent ze njet. Anna moet wel heel veel geluk hebben wil ze ooit een toernooi kunnen winnen. Ajacied Nikos Machlas in Voet bal International: „Ook ik weet nu hoe zwaar re valideren is. Het moeilijkste is het alleen zijn. Geen onderdeel van her team uitmaken. Maar een halfjaar niet spelen heeft een louterende werking op me gehad. Bondscoach Louis van Gaal in Sportweek: „Spanje heeft natuurlijk veertig, vijftig spelers, qua niveau en ta lent. Ik zit een beetje vastgebak ken aan een veel kleinere kweekvijver. Althans, ik heb nog weinig nieuws ontdekt. Idem: „Nog steeds word ik achtervolgd met de beelden die mij een be paald imago bezorgden. Er kan geen filmpje over Van Gaal gemaakt worden of ik sta weer op het Museumplein te gillen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23